EEN VERJONGDE REGERING Ver. tegen kwakzalverij contra mr. Biesheuvel Proefboring naar aardgas in omgeving van Apeldoorn Winst Hoogovens 21% lager ruim tegen komst munitieschepen 6.25 7.25 8 Dagen kris-Kras door Nederland NS-Vakantie- dagtochten Vraag naar het NS- zomermenu Kabinet compleet op één staatssecretaris 11a Buizerd valt Motis VGVWdcht Bromfietsers moeten helm gaan dragen Hoge Veluwe ook onder concessie 5 ZATERDAG 31 JULI 1971 v nciri ZIJn fan onze Haagse redactie) ombinJ het wDEN HAAG Hoe het jectArdeel over het nieuwe ka- ook uitvalt, dfsm niet te ontkennen feit r z^n ^at' a^^ans gerekend aasviiar de gemiddelde leeftijd, "happch voor het eerst een dui- jlijke verjonging van onze jUjigeerders heeft afgetekend. Je gemiddelde leeftijd van nieuwe regeringsploeg be haagt 45 jaar, voor de mi eters 47 jaar (naar boven ^gerond) en voor de staats- :retarissen 44 jaar. Het nieuwe kabinet „verslaat" lermee de oude regering met Ijf jaar. Het kabinet-De Jong glgde nog de oude lijn van be- ndslieden van vijftig jaar en (der: bij aanvang bedroeg het niddelde voor ministers 52 (naar boven afgerond) en de staatssecretarissen 57 De verjonging blijkt nog lidelijker uit de bezetting van p sociaal-economische driehoek, Wie 8 dagen lang veel in ons land wil reizen, is het voordeligst uit met een 8-daags kris-kras- abonnement. In juni, juli en augustus: extra plus, half geld op de interlocale bus. NS-identiteitsbewijs of pasfoto meebrengen. voordelig uit met NS de minister-president, en de mi nisters van economische zaken, financiën en sociale zaken: kabi net-De Jong, gemidddelde leef tijd 59 jaar, kabinet-Biesheuvel, gemiddelde leeftijd 43 jaar. Hieronder volgt een overzicht van de nieuwe regeringsploeg die op de staatssecretaris van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening na, voltooid is, Minister-president (tevens minister van algemene zaken) Mr. B. W. Bies heuvel (51). ARP, was fractie-voorzit ter voor zijn partij in de Tweede Ka mer en was daarvoor minister van landbouw. FIN ANCIEN Minister: mr. R. J. Nelissen (40), KVP, eerste vice-premier tevens be last met de zaken van de West (Suri name en de Nederlandse Antillen). Volgde in het kabinet-De Jong mr. L. de Block op als minister van eco nomische zaken. Staatssecretaris: mr. W. Scholten (44), CHU, belast met de fiscale aan gelegenheden. Was financieel specia list voor de CHU-fractie in de Twee de Kamer. Staatssecretaris: mr. A. P. J. M. M. van der Stee (43), KVP belast met het kadaster en de domeinen, de fi nanciering van publiekrechtelijke li chamen, het verzekeringswezen en het muntwezen. Was voorzitter van de KVP en accountant in Arnhem. BINNENLANDSE ZAKEN Minister: mr. W. J. Geertsema (53), VVD, tweede vice-premier. Was frac tievoorzitter van de WD in de Tweede Kamer en burgemeester van Wassenaar. Staatssecretaris: drs. A. van Stuy- venberg (42), DS'70, belast met zaken betreffende lagere publiekrechtelijke lichamen, zoals de gemeentefinancie ring, en het ambtenarenoverleg en automatiseringsvraagstukken. Was wethouder van Eindhoven en voorzit ter van DS'70. ECONOMISCHE ZAKEN Minister: mr. drs. H. Langman (40), VVD, was hoogleraar bedrijfshuis- houdkunde aan de Economische Ho geschool in Rotterdam en trad op als adviseur voor het bedrijfsleven, voor al scheepsbouwbedrijven. Staatssecretaris: drs. J. J. M. Oos tenbrink (34), KVP, belast met aange legenheden van het midden- en kleinbedrijf en het toerisme, was se cretaris van het groot-winkelbedrijf. SOCIALE ZAKEN Minister: drs. J. Boersma (41), ARP, was lid van de Tweede Kamer en economisch adviseur van het CNV. Staatssecretaris: mr. J. G. Rietkerk (43), VVD, belast met de sociale ver zekeringen, was sociaal economisch deskundige van de WD in de Twee de Kamer. BUITENLANDSE ZAKEN Minister: drs. W. K. N. Schmelzer (50), KVP, was fractie-voorzitter van ij magnetiseur is wet wèl overtreden DEN HAAG Bij de inschakeling van een magnetiseur bij de ehandeling van wijlen prinses Armgard is er uit strafrechtelijk ogpunt gezien positief sprake van wetsovertreding. Tuchtrechtelijk izien ligt de zaak wel meer genuanceerd. Tot deze conclusie komt de arts A. P. N. de Groot, voorzitter van o le vereniging tegen kwakzalverij, in het maandblad van de vereni- assii De heer De Groot noemt de uit- risci >raak van mr. Biesheuvel (in ant- J" roord op vragen van Kamerleden) tonii at het Koninklijk huis geen enkele oru laam heeft getroffen „volslagen in Z! trijd met de werkelijkheid uit een Pn Dgpunt van volksgezondheid, voor fat het overtreden van de wet op de itoefening van de geneeskunst be- .fell" Volgens mr. Biesheuvel was de :ull< den Jj ïagnetiseur ingeschakeld bij de be- andeling van pijnaanvallen van rinses Armgard; de onbevoegde ver achtte zijn behandeling enkele malen iet medeweten van de arts en wat ij deed was de arts bekend. Volgens e minister-president mag worden aangenomen dat de wet op de uit- efening der geneeskunst niet is vertreden. Dokter De Groot: „Onder geen en- gi Aele voorwaarde mag een onbevoegde eneeskunst uitoefenen. Of de behan- elend arts al dan niet afweet van en optreden van een onbevoegde, oet wettelijk niet ter zake. Zelfs als ieze overtredingen door een behan- elend arts zouden worden gesanctio- leerd, dan nog blijven het wetsover- redingen". Tuchtrecht e in Tuchtrechtelijk treft de arts, die bu iet afweet van het optreden van een va «bevoegde bij een zijner patiënten, D 'een enkele blaam. Weet de arts er kisl Wel van af, maar houdt hij zich afzij- iu «dig van het doen en laten van de hui «bevoegde, dan kan hem evenmin nige verantwoordelijkheid van diens eko laden worden aangewreven. Stelt de :limj®rts ziCh actief op tegenover het op- spij reden van de onbevoegde, dekt hij irge le onbevoegde met zijn eigen be gan 'oegdheid. dan ondermijnt de arts iini«et vertrouwen in de stand der ge- gel 'eeskundgien en is hij in tuchtrech- elijke zin in overtreding, aldus dok- er De Groot, die niet nader ingaat op wat in het geval van prinses Arm- aar«ard van toepassing is. den •kei De heer De Groot merkt op, dat het ji ïrote gevaar bij de laatste houding ran een arts schuilt in het feit, dat de iv. onbevoegde gaat rondbazuinen, dat cfidie en die arts met hem, de beroemde d Magnetiseur, samenwerkt. Dit heeft reer tot gevolg dat te goedgelovige leden niet naar hun huisarts gaan, iar zich in eerste instantie recht streeks tot de onbevoegde wenden. „In mijn ambtsperiode heb ik hiervan meerdere kwalijke helaas ook do delijke resultaten meegemaakt", aldus dokter De Groot. Hij vreest dat na de publikatie, tal loze, waaronder ook ernstige, zieken zich zullen laten verleiden zich in vol vertrouwen in eerste instantie tot een onbevoegde te wenden om pas, als het voor een afdoende geneeskundige behandeling te laat is geworden, de juiste weg naar een arts in te slaan. Van onze parlementsredactic DEN HAAG Bromfietsers zullen voortaan, net zoals motor fietsers, verplicht een valhelm moeten dragen. De helm zal van overheidswege moeten zijn goed gekeurd en zijn voorzien van een nog vast te stellen goedkeurings- merk. Ook de duopassagiers van de bromfietsers zullen verplicht een helm moeten dragen. De ministerraad heeft hiertoe giste ren besloten. Het reglement verkeers regels zal in die zin worden aange past. De beslissing is genomen op grond van het relatief grote aantal ongelukken waarbij bromfietsers om het leven zijn gekomen door hersen letsel of ernstige verwondingen daar aan. De verplichting is niet aan leef tijdsgrenzen gebonden. Kinderen die te jong zijn voor een passende helm mogen na het in werking treden van dit artikel niet meer als passagier op een bromfiets worden vervoerd. De verplichting zal pas van kracht wor den als iedereen zich een goedgekeur de helm heeft kunnen aanschaffen. De keuringeisen voor een lichte, goedkope en doelmatige bromfiets- helm zullen zo spoedig mogelijk be kend worden gemaakt. Naar ver wacht wordt kan op korte termijn met de produktie worden begonnen. de KVP jn de Tweede Kamer. Staatssecretaris: drs. T. E. Wester terp (40), KVP, belast met vraagstuk ken aangaande de Europese samen werking, was lid van de Tweede Ka mer en het Europees parlement. ONTWIKKELINGSHULP Minister: dr. C. Boertien (44). ARP, was lid van de Tweede Kamer en het Europees parlement. JUSTITIE Minister: mr. A. A. M. van Agt (40), KVP, was hoogleraar in het straf recht en strafprocesrecht aan de R.K. universiteit in Nijmegen. Staatssecretaris: mr. J. H. Groshei de (40), ARP, belast met het gevange niswezen, de psychopatenzorg, reclas sering en kinderbescherming, was staatssecretaris van onderwijs in het kabinet-De Jong. ONDERWIJS EN WETENSCHAP PEN Minister: mr. C. van Veen. (47), CHU, was staatssecretaris op binnen landse zaken in het kabinet-De Jong. Staatssecretaris: mr. C. E. Schelf hout (53), KVP, belast met de inte gratie van kleuter- en basisonderwijs, scholenbouw en onderwijsefficiency, was directeur van het katholiek cen traal bureau voor onderwijs en lid van de Eerste Kamer. WETENSCHAPSBELEID Minister (zonder portefeuille): jhr. mr. M. L. de Brauw (45), DS'70, was directeur verzekeringsmaatschappij De Nationale Nederlanden N.V. DEFENSIE Minister: H. J. de Koster (56), WD, was staatssecretaris van buitenlandse zaken in het kabinet-De Jong. Staatssecretaris: A. van Es (58), ARP, voor alle drie de krijgsmacht onderdelen, was staatssecretaris voor marine-zaken in het kabinet-De Jong. VOLKSHUISVESTING Minister: drs. B. J. Udink (45), CHU, was minister voor ontwikke lingshulp en lijsttrekker van de CHU. Staatssecretaris: nog niet benoemd, zal belast worden met onder meer stedebouw. VERKEER EN WATERSTAAT Minister: dr. W. Drees jr. (48), DS'70, was lid van de Tweede Kamer en voordien thesaurier-generaal op het ministerie van financiën. Hij was lijsttrekker van zijn partij. Staatssecretaris: dr. R. H. J. Krui- singa (48), belast met milieubeheersza ken, zoals vervoer van gevaarlijke stoffen en controle lozingen van afval in het water, ook vervoersbeleid, zee scheepvaart en luchtvaart. Was staatssecretaris voor volksgezondheid in het kabinet-De Jong. LANDBOUW Minister: ir. P. J. Lardinois (46), KVP, beheerde in het kabinet-De Jong dezelfde portefeuille. CRM Minister: P. J. Engels (47), KVP, was lid van de Tweede Kamer en directeur van de Stichting Katholiek Sociaal-Charitatief Centrum Friesland en lid van de bestuursraad van de nationale raad voor maatschappelijk werk. Staatssecretaris: H. J. Vonhoff (40), VVD. belast met sport en jeugdbeleid, was lid van de Tweede Kamer en voordien geschiedenisleraar in Am sterdam. Staatssecretaris: mevr. S. van Vee- nendaal-Van Meggelen (53), DS'70, Een dagje naar Schevenlngen of de Efteling, naar Volendam of Avifauna, naar Giethoorn of Texel. Keuze uit 30 mogelijkheden. Alle informatie in de brochure Vakantiedag tochten op de stations. voordelig uit met NS was lid van de Tweede Kamer en speelde een rol bij de oprichting van haar partij. VOLKSGEZONDHEID Minister: dr. L. B. J. Stuyt (57), was internist, hoofd van de interne afde ling van het ziekenhuis Johannes de Deo in Den Haag. TEUGE Een agressieve buizerd heeft gistermiddag een sportvlieger uit Oisterwijk gedwongen tot een noodlanding. De vogel viel het vlieg tuig aan en vloog door het plexiglas de cockpit binnen. De 33-jarige sportvlieger Berrie Schoenmaker maakte een vlucht van Seppe bij Breda naar Texel. Schoen maker wilde de roofvogel in duik vlucht ontwijken, maar deze reageer de bliksemsnel met voor hem nood lottig gevolg. De Brabander maakte met zijn be schadigde cockpit een noodlanding op Teuge in Gelderland. ZWOLLE Het Rijk heeft aan het ministerie van defensie een hinderwetvergunning ver strekt voor het afmeren van mu- Enkele leden van het jeugdigekabinet-Biesheuvel: Foto's boven van links naar rechts: De Brauw, Engels, Van Agt en Langman. Foto's onder: Stuyt, Oostenbrink, Van Stuyvenberg en Boersma. nitieschepen in en aan de rand van het natuurreservaat Het Zwarte Meer. De vergunning is vorige week afgegeven, ruim an derhalve maand nadat de eerste acht schepen naar het water- wildreservaat waren gekomen. In de tussenliggende tijd hebben (inmiddels zijn er twee schepen bij gekomen) tien schepen met West- duitse munitie „illegaal" in het Zwar te Meer gelegen. Direct nadat natuurverkenner en journalist J. F. Sollie uit Kampen de komst van de schepen naar het unie ke reservaat had ontdekt en er was uitgelekt dat er voor de komst van de schepen geen hinderwetvergun ning was, verklaarde een woordvoer der van het ministerie van defensie: „We hebben een vergunning aange vraagd, hangende die aanvraag zijn we maar vast begonnen met de uit voering". Kroonvergunning Die hinderwetvergunning is nu verstrekt, nadat het ministerie van verkeer en waterstaat al eerder een zgn. lokatievergunning had afgege ven aan defensie waarin de komst van maximaal 22 munitieschepen naar het Zwarte Meer wordt geregeld. De hinderwetvergunning is door het Rijk afgegeven en niet zoals nor maal het geval is door de betreffende gemeente (in dit geval de provincie Noord-oost Polder). „Voor zaken van staatsbelang of staatsveiligheid be staat er een speciale kroonvergun ning", volgens het ministerie van de fensie. De procedure voor het krij gen van een dergelijke vergunning gaat buiten de gemeenten en provin cies om. De provincie Overijssel heeft inmiddels fel geprotesteerd tegen het achterwege blijven van enig overleg tussen haar en het Rijk over de komst van de schepen naar het Zwarte Meer. Een aantal statenleden vinden dit protest echter niet voldoende: CPN- statenlid T. Stuivenberg heeft aange kondigd in de eerstvolgende staten vergadering een motie te willen in dienen waarin de staten wordt ge vraagd aan het college van G.S. stap pen te ondernemen die kunnen leiden tot de onmiddellijke terugtrekking van de schepen uit het Zwarte Meer. De afdeling voorlichting van de pro vincie Overijssel deelde gistermiddag mee dat zeer waarschijnlijk tijdens de eerstvolgende statenvergadering, 1 september a.s., een protestadres van de vogelbeschermingswacht IJsseldel- ta zal worden behandeld, bij welke gelegenheid de heer Stuivenberg zijn motie kan indienen. Van een onzer verslaggevers APELDOORN Tegen eind augustus zullen de Britse Petro leum Exploratie Maatschappij Nederland NV (BP) en de Ne derlandse Gulf Oil Produktie Maatschappij in Apeldoorn een eerste proefboring verrichten naar de aanwezigheid van aard gas. De boringen worden uitge voerd op grond van de resulta ten van het seismische onder zoek van vorig jaar, waaruit bleek dat de omstandigheden voor het vinden van gas aan de Wikkeweg gunstig zijn. De heer W. D. V. Jones, directeur van de BP, zei gisteren op een pers conferentie in Apeldoorn dat in dien er aardgas wordt aangetroffen het veld vergeleken met dat in Gro ningen „niet groot" zal zijn. De kan sen op het vinden van olie zijn zeer klein. Het ministerie van economische zaken heeft concessie verleend voor het boren naar olie en gas voor een gebied van 1244 vierkante kilometer, dat zich uitstrekt tussen Zwolle-Apel- doorn-Arnhem en Elspeet; ook een deel van de Hoge Veluwe valt hieronder. Beide maatschappijen, die de conces sie hebben gekregen, staan voor hoge kosten omdat het gebied van recrea tieve waarde is, aldus de heer Jones. Hij meent dat de enige verstoring van het milieu bij het boren kan ont staan door geluidshinder. Direct na de eerste boringen zal omwonenden wor den gevraagd, van welke aard deze hinder is. Daarna kunnen de vereiste maatregelen worden genomen. Met de boring zullen ongeveer 50 dagen en nachten zijn gemoeid. Er wordt ten minste 2050 meter diep geboord en als de omstandigheden dat vereisen nog 700 meter dieper. Het terrein aan de Wikkeweg eigenaar is de heer A. Buitenhuis wordt omheind met een hek van twee meter hoog. Daarbinnen wordt een sloot gegraven met cementen beman teling. Deze sloot zal, aldus de BP, dankzij een gesloten circuit mogelijke vervuiling van de omringende sloten verhinderen. Tevens komt er een boortoren en worden enkele keten ge plaatst. De heer Jones acht de moge lijkheid van ongelukken uiterst klein. De aard van de op het gebied van boring liggende gesteenten is nog niet precies bekend. De verwachting is dat er zandsteen uit het Rotliegendes tijd perk ligt en daaronder zandsteen uit het carboniferous tijdperk. In dit zandsteen zou men eerder gas dan olie aantreffen. Geen recht De Britse Petroleum Exploratie Maatschappij heeft sinds 1963 in Ne derland totaal zes proefboringen uit gevoerd, die zonder resultaat bleven. Zoals gewoonlijk wordt tijdens de proefboring de grond van de eige naar gehuurd. Volgens de mijnwet heeft de vinder van bodemschatten het recht op exploitatie, terwijl de Staat de bevoegdheid heeft alle mo gelijke voorwaarden aan een conces sie te verbinden. Het toezicht op de boringen berust bij het staatstoezicht op de mijnen. Wethouder E. J. Harmsen, belast met de portefeuille milieubeheer van Apeldoorn, was op de persconferen tie aanwezig. Hij verklaarde dat de gemeente overigens geen enkel recht kan laten gelden bij de exploitatie van delfstoffen. De minister van economische zaken gaf de vergunning voor het boren in het concessiegebied op 27 september 1969. Op onze vraag of bij het boren wel voldoende rekening wordt gehou den met milieu- en recreatieve be langen (ook de Hoge Veluwe is erbij betrokken) antwoordde een woord voerder van het ministerie gistermid dag: „Bij alle proefboringen is over leg voorgeschreven met een planolo gische werkcommissie waarin Staats bosbeheer en het ministerie van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk zijn vertegenwoordigd. Bij dit overleg komen natuurbescherming en milieu aan de orde". Deze zomer kunt u in 50 stationsrestaurant» een compleet menu krijgen voor de aantrekkelijke prijs van inclusief bedieningsgeld en BTW. voordelig eten bij NS Twee kapsels ligne Cyrus", zoals die door de Parijse coiffeur Guillaume voor het komende seizoen ge presenteerd worden. De kapsels z»jn eenvoudig, modern maar geraffineerd van lijn. IJMUIDEN Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staal fabrieken heeft het tweede kwartaal van het lopende jaar met een 21,6 procent lagere winst afgesloten dan in de over- komstige periode van 1970. De nettowinst beliep 40,4 miljoen, tegen 51,5 miljoen een jaar eerder. In de eerste drie maan den van dit jaar gaf de winst een daling te zien van 37,7 procent, zodat de teruggang ditmaal mee viel. Evenals in laatstgenoemd kwartaal is ook thans het teruglopen van de winst toe te schrijven aan het geste gen kostenniveau, gepaard gaande met een daling van de omzet. Deze verminderde met 5 procent van 596,6 miljoen in april/juni 1970 tot 567,7 miljoen in het tweede kwar taal van dit jaar. Grondstoffen De kosten werden in de thans ver streken driemaands-periode beïnvloed door het gestegen salarisniveau. Voorts speelde een rol dat de prijzen van verschillende grondstofcatego- rieën in het bijzonder die van ko len belangrijk hoger lagen dan een jaar geleden. Voor een hoger dividend van Hoesch, waarin Hoogovens, zoals be kend. een belang van ca. 15 procent heeft, kwamen de baten uit niet-ge- consolideerde deelnemingen in april juni uit boven het bedrag van het zelfde tijdvak van 1970. Anderzijds 'lagen de interestlasten belangrijk ho ger als gevolg van nieuwe leningen, die Hoogovens in de afgelopen kwar talen in het kader van de lopende uitbreidingsprogramma's aanging. De nettowinst over de eerste zes maanden van het lopende jaar gaf een teruggang te zien van ƒ89,4 mil joen tot 64,0 miljoen. De omzet over jan./juni beliep 1.030,7 miljoen, ver geleken met 1.093,7 miljoen een jaar tevoren. De bedrijfswinst over de eerste helft van 1971 verminderde van 182,5 miljoen tot 123,8 miljoen. Albert Heijn gaat ook in reisbranche (Van een onzer verslaggevers) ZAANDAM Na Vroom en Drees- mann, de Bijenkorf en een aantal banken wil nu ook Albert Heijn zich op de reismarkt begeven. Óp het ogenblik worden plannen uitgewerkt om komend voorjaar in enkele tien tallen filialen een speciale reisbalie in te richten. Volgens een woordvoerder van het bedrijf zal Albert Heijn dit initiatief niet. zoals andere bedrijven buiten de reisbranche, in samenwerking met een erkende touroperator uitvoeren. „Zoals de plannen er nu voorstaan zijn wij in staat de reizen zelf te organiseren". Met nadruk wordt gesteld dat het hier vooralsnog om een proef gaat. Voorlopig zal slechts een zeer beperkt assortiment worden aangeboden. Hieronder vallen zowel binnenlandse als buitenlandse reizen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5