LANDING FALCON GESLAAGD leiden mu/eum/tad Nederland neemt deel aan Air-Busproject Losse kabel saboteerdeontkoppeling Loon- en prijsmaatregel zijn ongedaan gemaakt Astronauten „ontroerd" Het Kwartet Super-benzine iets goedkoper Vliegtuig met parachutisten verongelukt UIT WI* Iets koeler Twee gevangenen ontsnapt uit Scheveningen JNïoiwe leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING k'wen '^pfdkantoor Leiden 'Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Zaterdag 31 juli 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen mga hert in teghenspoetl" et r in be Leidei 0 Lei A s tus anke!\ Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur HOUSTON (Reuter, AP, UPI) Om zestien minuten dertig se conden over elf gisteravond landde piloot James Irwin zijn maar sloep Falcon op nog geen honderd meter ten zuiden van het punt waar hij had moeten neerkomen. Na een ijzingwekkende scheer- vlucht die hem en commandant Scott tot op een hoogte van drie kilometer over de hoogste bergtoppen van de maan voerde, zakte de Falcon weg naar het vlak achter die toppen liggende Moeras der Verrotting. j Bij het vliegtuigongeluk in Ja pan de grootste ramp in de I burgerluchtvaart zijn alle 161 i en/ *n2i£tenden omgekomen. De pi e 1 loot van de straaljager die tegen eeld ^et vlie9tui9 gebotst en zich k door middel van een schietstoel 1 heeft kunnen redden, is gearres teerd. Op de foto links is nog te zien hoe de brokstukken van de Boeing 727 brandend omlaag- komen. Foto rechtsboven de Boeing 727 en rechtsonder een F 286 van de Japanse luchtmacht. Ke «Vertrouwen in sociale partners* Het klinkt natuurlijk niet erg op wekkend, maar Palus Putredinis is nu eenmaal de (Latijnse) naam die astronomen al lang voor het tijdperk van de ruimtevaart gegeven hebben aan de vlakte waarin Scott en Irwin hun veeleisende onderzoekprogramma moeten uitvoeren. BINNEN MARGE De Falcon maakt op de plaats waar hij drie dagen als thuisbasis voor maantochten zal dienen een slagzij van negen graden ruimschoots binnen de marge die een vlotte op stijging maandagavond mogelijk maakt. De moeilijke landing was aan de stemmen van de Falconbemanning niet te horen. Uiterst zakelijk werd en voortdurend de hoogte boven het maanoppervlak en de stand van het ruimtescheepje doorgegeven. Alleen aan het steeds verspringen van de hoogtecijfers kon men horen dat zij vlak over een uiterst bergachtig ter rein vlogen. De landing was zo goed dat technici in Houston hem vergeleken met een simulatievlucht in de trainer waarin de procedure zoveel malen met de mannen is doorgenomen. Eerder gisteravond was er een klei ne storing geweest: De Falcon kwam bij de eerste poging niet los van het moederschip Endeavor. Het bleek aan een losse elektrische kabel te liggen, en bij de tweede poging lukte het wel. De landing, zelf was, wat het eerste gedeelte betreft, niet afhankelijk van de stuurmanskunst van James Irwin, VANDAAG IN ZO: Huib Goudriaan: „Natuurmonu menten" kijkt verder dan reser vaten groot zijn Jelte Rep: Waarom-generatie stelt commandanten op de proef J. J. M. Kiggen: Frankrijk geva rieerd -#• Dialoog: Zo'n vader is toch van onschatbare waarde Ger Kruis: Hoofdmoot Middel- heim: koele kunst Ferry Versteeg: Revolutie Peru succesvol J. van Doorne: Bijtende cultuur kritiek in „Zwee zusters" van Vidal Piet Visser: Van paardebel tot speelklok Prof. dr. B. P. M. Hemelsoet: Vragen rondom bijbel-in-afleve- ringen Dr. C. Rijnsdorp: Geen klaaglied over Klaagliederen Van onze parlementsredactie DEN HAAG De loonmaat regel is ongedaan gemaakt en de prijsmaatregel opgeheven. Pre mier Biesheuvel heeft dit gister avond na afloop van het weke lijkse kabinetsberaad meege deeld. De genomen maatregelen beschouwde hij als „een blijk van vertrouwen in de sociale partners". Het ongedaan maken van de loon maatregel betekent, naar wordt aan genomen, dat deze zal worden inge trokken met terugwerkende kracht tot 1 januari van dit jaar. Alleen op die manier kan discriminatie worden voorkomen. De loonmaatregel heeft immers niet alle cao's getroffen. De metaal-cao was bijvoorbeeld even voor de loonstop afgesloten. De minis ters Boersma (sociale zaken) en Langman (economische zaken) zul len over de genomen maatregelen begin volgende week nadere mede delingen aan de Kamer doen. Premier Biesheuvel zei dat de in trekking van beide maatregelen is gebaseerd op de besprekingen die enkele weken geleden met het be drijfsleven hebben plaatsgevonden. De vakcentrales hebben toen her haald dat de intrekking van de loon maatregel geen repercussies zal heb ben voor de onder deze maatregel afgesloten cao's. De vakcentrales ach ten openbreking van de cao's niet nodig, omdat de matiging na het ver strijken van de termijn is ingehaald. In de komende weken zal over de beslissing van de regering uitvoerig van gedachten worden gewisseld met het bedrijfsleven. Premier Biesheuvel verwacht dat er. gezien de minder gunstige ontwikkeling van de econo mie, duidelijke afspraken gemaakt kunnen worden over een matigings- beleid waarmee de inflatie kan wor den teruggedrongen. Eerder heeft premier Biesheuvel er al op gewezen dat hij intrekking van de loonmaatregel niet in strijd acht met het door hem destijds in de Tweede Kamer ingenomen standpunt. De omstandigheden zijn sindsdien drastisch gewijzigd. Bovendien is het bedrijfsleven thans unaniem voor in trekking van de loonmaatregel. Benard beraadl zich over benoeming bij bedrijf van GKU GRONINGEN De man die is aangezocht om als directeur van het in moeilijkheden verkerende confec tiebedrijf Muller (Groningse Kleding Unie) op te treden, de heer Benard van bureau Berenschot, is bereid de directie te aanvaarden als hij de re delijke overtuiging heeft dat de toe komst van Muller perspectieven biedt. De week van 2 augustus t.m. 8 augustus: Filmvoorstelling: volkenkundige films dakterras 4e etage. Dagelijks 11, 14 en 15.30 uur. DEMONSTRATIE Delfts blauw schilderen parterre. Dagelijks 1017 uur - behalve donderdag. Restaureren mummiekist en afgietsels maken van antieke voorwerpen. 2e etage Dagelijks 917 uur - behalve zaterdag. helpt u over de VROOM DREESMANN (museum)dremp*. In de Belgische plaats Lokeren zijn gisteren twee Nederlanders dodelijk verongelukt. Het zijn Gerard Coop en Suzanne Haye, beiden uit Amsterdam. Het ongeluk gebeurde, toen een Belgische vrachtwagen die op de E 3 in de richting Antwerpen reed, door de middenberm schoot en vervolgens aan de andere kant van de weg tegen de Nederlandse personenauto botste. maar verliep onder de hoede van de boordcomputer. Die is voor dat doel onder andere gevoed met de laatste gegevens over de onregelmatige opbouw van de maan, het optreden van „mascons", maankennersjargon voor massa-con centraties. Deze plaatselijke concen traties van zwaarder gesteente, die vooral onder de grote vlakten voor komen, veroorzaken afwijkingen in het zwaartekrachtveld van de maan, en trekken daardoor elk ruimtevaar tuig dat om de maan heen cirkelt of naar het oppervlak afdaalt, uit zijn koers. (Zie ook elders deze krant). DEN HAAG Met ingang van vandaag is de prijs van superbenzine met 0,3 cent per liter omlaag gegaan. De verlaging is een gevolg van prijs ontwikkelingen op de wereldmarkt. Ook enkele andere olieprodukten zijn wat in prijs gezakt: dunne stook olie, autogasolie, gasolie en huis brandolie met 0,6 cent en petro leum met 0,3 cent per liter. PARIJS (Reuter) Bij een vlieg ramp in het zuidwesten van Frank rijk zijn gistermiddag alle 37 inzit tenden van een militair transport vliegtuig omgekomen. Het toestel van de Franse lucht macht een Nord-2501 was opge stegen voor een springoefening met dertig parachutisten. Het vloog in brand toen de eerste parachutist op het punt stond te springen. De piloot heeft nog geprobeerd te rug te keren naar het vliegveld van Pau. Kort voor de landing stortte de machine echter neer in de uitlopers van de Pyreneeën. TOKIO In de Japanse ambassa de in Moskou zijn een tiental afluis- terapparaten ontdekt. Dit heeft de Moskouse correspondent van een aantal Japanse bladen bekend ge maakt. Het ministerie van buiten landse zaken in. Tokio heeft het be richt bevestigd. Auto van het jaar CITROËN Maak een afspraak voor een proefrit v. d. VELDE - Citroen Zoeterwoudseweg 23 - LEIDEN Telefoon 01710 - 33741 Van Zuylen van N(jeveltstraat 372 WASSENAAR, Telef. 01751 - 3031 De Gulden regel is dat er geen Gulden regel bestaat. SHAW Crita) Die kauwgom van u niet zo lekker tante... HERBERT POTHORN AAP EN MENS IN DE EVOLUTIE Wie waren onze vooroudereT De vorderingen van het on derzoek en de etrijd der meningen ainds Darwln. Een populair-weten8chappeliJke oriëntatie. <i\ qa Gebonden IZ.nU Verkrijgbaar Iti de boekhandel Zomer A I Iets koeler, met aanvoer van warme lucht. Vanavond passeert een storingsfront met enkele ver spreide onweersbuien. Zondag zal het koeler zijn met tempe raturen van 20 tot 22 graden. Toch zonnige perioden en een matige zuidwestelijke wind. Barometerstand: heden 10 uur 75,6 cm (1008 millibar). Dalend. Zon en maan 1 augustus: zon op 5.00, onder 20.31; maan op 16.38, onder 23.41, 6 aug. V.M. Hoog water Hoog water. 1 augustus: Rot terdam le getij 11.10, 2e getij 23.37; Scheveningen 9.36 - 22.07; Vlissingen 8.33 - 21.06; Haring vliet a. cL Zeezijde 10.07 - 22.35. DEN HAAG Nederland zal, met Frankrijk en West-Duits- land, deelnemen aan het Air- Busproject, een plan voor het ontwikkelen van een groot vliegtuig dat twee- tot driehon derd passagiers op middelgrote afstanden kan vervoeren. Premier Biesheuvel heeft dit gisteravond na afloop van de vergadering van de ministerraad meegedeeld. De plannen voor het ontwikkelen van dit type vliegtuig de „Air Bus" dateren van 1965 toen Engeland, Duitsland en Frankrijk bij het pro ject betrokken waren. Engeland heeft zich in 1968 echter teruggetrokken. In het Westduitse weekblad Der Spie gel wordt gemeld dat ook de West duitse regering op het punt zou staan, van verdere deelneming af te zien, maar premier Biesheuvel zei gister avond dat de regering van de bonds regering dit bericht ontkent. De Ne derlandse ambassade in Bonn heeft bij de Westduitse regering navraag gedaan over de juistheid van het be richt in Der Spiegel en heeft te horen gekregen dat de regering-Braadt achter het project staat. Voor Nederland zal Fokker-V.F.M. n.v. aan de ontwikkeling deelnemen. De Nederlandse bijdrage is begroot op honderd miljoen, 6.6 procent van de ontwikkelingskosten. Fokker neemt tien miljoen voor zijn reke ning, 45 miljoen wordt beschikbaar gesteld door het instituut voor vlieg tuigontwikkeling en ruimtevaart en de rest wordt door Fokker gefinan cierd uit een door de staat gegaran deerde lening. AIR-BUS De commerciële verwachtingen van het project zijn gunstig. Wanneer 360 vliegtuigen van het nieuwe type zijn verkocht, zullen de ontwikkelings kosten zijn terugverdiend. Volgens deskundigen zal de wereldmarkt de komende tien jaar 1.100 toestellen kunnen opnemen. Er bestaat geen concurrerend vliegtuigtype. De Ne derlandse toetreding zou de werk gelegenheid in onze vliegtuigindustrie een impuls geven. De beslissing van de ministerraad is onderworpen aan de stilzwijgende goedkeuring van het parlement. DEN HAAG Uit de „vrije afde ling" van de gevangenis in Scheve ningen z(jn vrijdagmorgen twee ge vangenen ontsnapt Het zijn de 36 jarige metselaar L. D. uit Geleen en de 23-jarige opperman P. C. H. uit Den Haag. cbu yivauuu/nzn interieurverzorging CPJN5BURGD meer keus in1 passende omgeving

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1