Sow jet-experts uit Soedan LASERSTRAAL BEDREIGT STRATEGISCHE BALANS Tariefstelling bepaalt toekomst van KLM Jeking wil geen upermacht worden Voorlopig nog druk op resultaten Demonstratie in Moskou tegen executies Journalisten: Sijthoff heeft cao genegeerd Oude zeem i mi gevonden Toepassing in Apollo Drie Palestijnen in Jordanië ter dood veroordeeld Ook Italianen uit Praagse beweging Tupamaros eisen losgeld Bonn boos over onthulling van Berlij nstukken Algerije breekt met Jordanië JU 19! 9 VRIJDAG 30 JULI 1971 Bij een vuurgevecht in New York tussen vijf bankrovers en de politie is één van de overvallers doodgescho ten en een andere gewond. De gewapende mannen wisten 10.000 dollar buit te maken. Op hun vlucht namen zij twaalf gijzelaars mee. De politie heeft tivee overvallers kunnen arresteren. De vijfde man is nog voort vluchtig. Van de gijzelaars werd niemand gewond. ALGIERS (AP) Algerije heeft vanmorgen vroeg bekend gemaakt dat „alle betrekkingen" met Jordanië zijn verbroken. In een bekendmaking van de revolutionaire raad die het land bestuurt werd gezegd dat Alge rije zijn financiële, militaire en econo mische steun aan de Palestijnse ver zetsbeweging zal voortzetten en er bij deze beweging op aandringt zijn ge wapende strijd voort te zetten". In de bekendmaking werd verder gezegd dat Algerije van mening was dat iedere bemiddeling tussen de guerrilla en de regering van koning Hoessein in strijd was met de doel stellingen van de Arabische landen en met de strijd van de Palestijnen. Radio Algiers had eerder op don derdagavond bekend gemaakt dat Al gerije niet deel zou nemen aan de Arabische topconferentie in Tripoli Van een onzer verslaggevers >EN HAAG Het Sijthoff-eon- rn handelt onjuist door tien jour- listen van respectievelijk de Haag- ie Courant en het Rotterdams guwsblad over te willen plaatsen |r het onlangs overgenomen rk kblad voor Den Haag. Het Binnen- bit heeft de afdeling van de NVJ de hofstad, de Haagse Journalis- kereniging, geconcludeerd na zich I deze zaak bezig te hebben gehou- be Haagse journalistenvereniging ban oordeel, dat Sijthoff volgens de I voor journalisten verplicht was keest de vakorganisatie NVJ te dplegen, omdat de werksituatie i de betrokken journalisten dras- h wordt gewijzigd. Overplaatsin- l als deze, dienen zoveel mogelijk basis van vrijwilligheid te gebeu- zo deze al noodzakelijk zijn. folgens de directie van Sijthoff is voornemen tot overplaatsing van tien over te gaan, vroegtijdig uit- ekt, waardoor de ontwikkelingen rden versneld. Eventuele afvloeiin- zouden door de overplaatsing mero worden voorkomen, aldus de ectie. PIETERBUREN Schipper G. Postema uit Zoutkamp heeft gister nacht met zijn kotter een zeemijn uit oorlog '14-T8 opgehaald. De jnijnopruimingsdienst heeft het oor logstuig op Lauwersoog tot ontplof fing gebracht. Regeringsfunctionarissen in Was hington hebben gisteren gezegd, dat de Verenigde Staten alle bemande en onbemande verkenningsvluchten bo ven China hebben stopgezet. Deze maatregel werd genomen om mogelij ke incidenten te voorkomen, die het bezoek van president Nixon aan Pe king zouden kunnen belemmeren. Al leen de verkenningsatellieten van de VS, die op minstens honderdzestig km opereren, zullen hun werk boven China voortzetten. veel op radar gaat lijken (het woord is al bedacht: lidar). Het verschil met radar is dat dit systeem storingvrij is. En dat is een groot verschil, want militaire toepassingen van radar ver schillen vooral van civiele door de uitgebreide apparatuur om de invloed van 's vijands stoorzenders te ont gaan, en dat helpt dan nog lang niet altijd. Een andere toepassing is het aange ven van doelen, zowel voor artillerie als voor bommen. De artilleriewaar nemer in zijn lichte vliegtuigje aan de frontlijn, die per radio de grana ten „op het doel praat" zou kunnen worden uitgerust met een laserlamp waarmee hij dat doel beschijnt. Dat hoeft niet op te vallen, want lasers kunnen ook uitstekend infrarode lichtbundels geven. Praten is dan overbodig, inschieten ook: een raket die zo gebouwd is dat hij de lichtvlek opzoekt is onherroepelijk raak. Al in> 1966 was in Engeland een door laser licht geleid anti-tankwapen in ont wikkeling. En tenslotte kan een laserstraal in principe worden gebruikt voor direk- te vernietiging. De speculaties over een dodende straal die bij het begin van de laser-ontwikkeling nog ner gens op sloegen, komen door het steeds vergroten van de uitgangsver mogens van deze apparaten geleide lijk binnen bereik van de praktijk Anderhalf jaar geleden meldde het blad Aviation Week dat het Ameri kaanse leger er bij proeven in ge slaagd was, met een laserstraal een vliegtuig neer te halen. Deze toepas sing van hoog-energetische lasers is, voor zover dat uit dé berichten uit Washington blijkt, nog niet operatio neel. Maar op de lange duur kan deze toepassing zelfs het strategisch even wicht tussen de wereldmachten aan iet wankelen brengen, omdat dit sys teem zodra het werkt superieur zou kunnen zijn aan de huidige raketver- dedigingsstelsels (ABM) die raketten met raketten bestrijden. Licht is sneller. En de reactietijd is een van de (vele) zwakke punten van de ABM. Een Ncwyorkse politieman loopt langs de befaamde Italiaanse filmster Claudia Cardinale (links), nadat ihij haar heeft aangemaand door te lopen, omdat ze een verkeerskiwop veroor zaakte van Newyorkers met gevoel voor schoonheid. sche kringen" hadden geprobeerd de huidige „anti-communistsiche hyste rie" van de Soedanese autoriteiten om te buigen tot een anti-Sowjet- houding. Dit laatste wijst er op, dat Moskou niet aanstuurt op een volledige breuk met Soedan. Dat wil president el-Ni- meiry van Soedan ook niet, zei hij gisteren op een informele persconfe rentie. Er was geen bewijs voor Rus sische bemoeienis met de coup. Wel zei el-Nhneiry dat de Russische ex perts in Soedan op het punt staan het land te verlaten. Hun taak was vol bracht. Er zijn ongeveer 1800 Russi sche deskundigen in Soedan. El-Ni- meiry zei gisteren dat zij het Soedane se leger had getraind in het gebruik van moderne wapens AMMAN, JERUZALEM Koning Hoessein' van Jordanië heeft gisteren de doodvonnissen bekrachtigd die zijn uitgesproken tegen drie Pale stijnse guerillastrijders wegens moord. De moorden zouden gepleegd zijn tijdens de gevechten die eind mei uitbraken tussen het Jordaanse leger en de guerrillastrijders. De drie mannen, die behoorden tot de organisatie van Jassar Arafat, zouden vandaag opgehangen worden. Volgens de Palestijnen wordt er in het noorden van Jordanië nog steeds gevochten. Tientallen commando's zouden de afgelopen dagen het leven hebben verloren. De Israëlische minister van defen sie. Mosje Daian. wil de veiligheidssi tuatie in de strook van Gaza verbete ren door een deel van de bewoners van de overbevolkte vluchtelingen kampen over te brengen naar kleine re kampen in het noorden van de Sinaï. Een speciale ministeriële com missie zou volgende week over deze zaak een beslissing nemen In Gaza zijn de laatste maanden veel Arabie ren, waaronder vrouwen en kinderen, vermoord door guerrilastrijders. om dat zij zouden hebben samengewerkt met de Israëli's. Daians plan moet de komende drie jaar verwezenlijkt worden en zal zo'n 90 miljoen gulden kosten, zo is in Jeruzalem bekend geworden. AMSTELVEEN „Wat onze rwachtingen op de korte ter- ijn betreft zal heel veel afhan- n van de uitkomst van de ta- ïvenconferentie, die deze we- >n in IATA-verband in Mon- eal wordt gehouden. In elk ïval zal alleen al door de vele »stenverhogende factoren moe- worden gerekend op een trdere druk op de resultaten in nabije toekomst. Op langere rmijn menen wij echter dat ?ze weer zullen verbeteren." >it zei dr. G. van der Wal, presi- nt-directeur van de KLM. in de [emene vergadering tijdens een (spraak waarin hij uitvoerig inging de toekomstverwachtingen. Dr. n der Wal wees erop, dat op wat gere termijn de vloot geheel zal n gemoderniseerd, terwijl ook de unduitrusting daaraan zal zijn aan past. 'e. tijdelijke overcapaciteit zal dan jn verdwenen. De produktiegroei il voorts minder onstuimig zijn, zo- it bij een zich voortzettende ver- >ersgroei de beladingsgraad weer 1 oplopen. Dr. van der Wal verheelde echter et dat voor het zover is de KLM >g een aantal jaren onder moeilijke istandighêden zal moeten opereren, ogelijkheden om de nog steeds stij- nde kosten door te berekenen in de HJi ir> tarieven zijn er op het ogenblik niet of nauwelijks. Door verdere expansie, vereenvou diging van het bedrijfsgeheimen en een duidelijke taakstelling ten aan zien van de toelaatbare kostenont wikkeling per bedrijfsonderdeel zal getracht moeten worden de produkti- viteit verder te verhogen. Dit tenein de de efficiëncy te verbeteren en om daarmede de negatieve factoren te compenseren. Vervoersgroei Als een gunstige factor zag dr. van der Wal de verwachting, dat de jaar lijkse vervoersgroei met 1520 pet zal blijven aanhouden. „Steeds meer mensen," zo zei hij, „hebben een in komen dat hen in staat stelt door de lucht naar andere bestemmingen te reizen, het is onze taak dit verder te stimuleren. Daarbij speelt de tarief stelling echter een belangrijke rol." Om dé continuïteit van de KLM als modern, gezond en winstgevend be drijf zeker te kunnen stellen en een verdere groei te kunnen verwezenlij ken,waarbij tevens een rendabele ex ploitatie mogelijk is, zal de vloot van de KLM tijdig moeten worden ver nieuwd en uitgebreid. Niet alleen zijn hiermede grote investeringen ge moeid, maar ook ontstaat een capaci teitsvergroting, die de eerste jaren niet wordt gedekt door een gelijk waardige vervoersgroei. De bela dingsgraad zal daardoor teruglopen. Naast modernisering van de vloot wordt ook veel aandacht besteed aan diepte-investeringen met behulp waarvan de produktiviteit per em ployé kan worden opgevoerd. Het ef fect van al deze investeringen zal echter pas geleidelijk merkbaar zijn. Vruchten TORONTO China zal zich in de eerste plaats wijden aan zijn :oi*>mische ontwikkeling en is er niet in geïnteresseerd een super mogendheid te worden. Dit heeft de Chinese premier Tsjoe n-lai op 2 juli tegen de Canadese inister van handel. Jean-Luc Pepin, ïzegd. De tekst van het gesprek erd gisteren in Toronto vrijgegeven. Over de ontwikkeling van China en toekomst van dit land zei Tsjoe, it de Chinese economie nog tamelijk arak is. De industrialisering verloopt ogal traag en de mechanisatie van landbouw gaat nog langzamer. De oedselproduktie. aldus de Chinese remier, is absoluut gezien de hoogste an de wereld, maar met betrekking it de reusachtige bevolking van Chi- nogal laag. Om dit vraagstuk te kunnen oplossen zullen grote gebie den in cultuur moeten worden ge bracht. De ontwikke.ling van de industrie komt echter op de eerste plaats. Dat China zo weinig contact met het bui tenland onderhoudt, zo ging Tsjoe En-lai verder, ligt nfët aan de Chine se regering, maar aan het internatio nale embargo en de internationale blokkade. De Chinese premier wees er op, dat de Sowjet-Unie in 1960 alle contacten met China heeft verbroken en toen ook een overeenkomst ver brak op kerngebied. „Wij zijn er de Russen nog steeds dankbaar voor", aldus Tsjoe, „omdat zij ons hiermee dwongen onze eigen hulpbronnen te ontwikkelen". Het tijdig anticiperen, waarvoor de KLM zich nu reeds gereed maakt, om de verdere groei op de meest efficiën te wijze te verwezenlijken, gaat thans nog ten koste van de rentabiliteit. „We menen evenwel, dat we van dit beleid in de naaste toekomst de vruchten zullen kunnen plukken," al dus dr. van der Wal. Hij bracht in herinnering, dat om te kunnen voorzien in de behoefte aan meer eigen vermogen aan de Ne derlandse regering is gevraagd om éénzijdig ƒ200 min 5 pc^. preferente, niet winstdelende aandelen te nemen, die niet ter beurze verhandelbaar zullen zijn. Voorts is aan de Staat gevraagd het garantiepotentieel te verhogen van 100.min tot 200 min. ROME De Praagse christelijke vredesconferentie is nu ook in Italië haar regionaal comité kwijt geraakt. De voorzitter, dr. Giorgio Girardet, de hoofdredacteur van het protestantse weekblad Nuovi Tempi, en enkele andere bestuursleden hebben metro poliet Nikodim te Moskou een af scheidsbrief geschreven, waarin zij hem adviseren, de Praagse beweging maar op te heffel nu zij verworden is tot een zuiver propaganda-instru ment voor de Russische politiek Eerste schietpartij sinds 1967 op Cyprus NICOSIA (AP) Turkse en Griek se Cyprioten hebben in de nacht van woensdag op donderdag voor het eerst in vier jaar het vuur op elkaar geopend, zo is gisteren bekendge maakt. Turks-Cypriotische politiemannen bij een controlepost nabij Renia in het noorden van het eiland wisselden schoten met de inzittenden van een Grieks-Cypriotisch legervoertuig. Er waren geen berichten over gewonden. MONTEVIDEO De Uruguese Merrilla-beweging Tupamaros heeft woensdagavond 285.000 dollar geëist voor de vrijlating van de Uruguese industrieel Jorge Berembau, een van de vijf mensen die zij ontvoerd heb ben. Berembau werd op 12 juli ont voerd. De textielonderneming waar van hij directeur was, was van frau de beschuldigd door de regering van Uruguay en de linkse partijen. Het bedrijf is gesloten. De Tupamaros willen, dat het geld wordt gezonden aan drie bonden van arbeiders in de textielindustrie, die het moeten ver delen onder de werkloze textielarbei ders. Geoffrey Jackson de Britse ambas sadeur in Uruguay, wordt nu al sinds 8 januari door de Tupamaros vastge houden. RUSSEN Nu steeds meer landen contacten met ons leggen, kunnen wij betrek kingen met de Russen aanknopen op basis van de vijf principes voor co- existentie. Maar wij zullen nooit een supermogendheid worden. De Chinese premier herinnerde er aan, dat China meermalen heeft verklaard nooit als eerste land kernwapens te zullen ge bruiken. „Wij geloven, dat eens de dag zal aanbreken, waarop het ge bruik van kernwapens voorgoed ver boden zal worden. Dan kan Canada een grote hoeveelheid uranium naar verscheidene delen van de wereld uitvoeren ten behoeve van het vreed zame gebruik van kernenergie". WERELDVREDE Wat de kwestie van de vrede in de wereld betreft, verklaarde de Chinese premier, dat China voorstander is van opheffing van alle buitenlandse militaire bases (Vervolg van pagina 1) 3 De bekendste toepassing in deze Apollo-weken is de laser hoogtemeter die het commandoschip Endeavour aan boord heeft. Lichtpulsen worden uit gezondten naar het maanoppervlak, en men weet hoe lang zij er over doen om teruggekaatst te worden. Daaruit kan, elektronisch, de hoogte worden berekend. Franse minister: Verdachte patiënt had geen cholera PARIJS De Franse minister van volksgezondheid heeft gisteren mee gedeeld, dat uit medisch onderzoek in het Instituut-Pasteur in Parijs is ge bleken, dat de ziekte waaraan een jonge Nederlandse toerist lijdt geen cholera is. „Het verdachte geval in Toulouse is geen cholera, het gaat hier om een heel gewone bacil", aldus minister Boulin. De 28-jarige Nederlander, wiens naam niet wordt genoemd, had een bezoek gebracht aan het gebied van Zaragoza in Spanje, van waaruit ver scheidene gevallen van cholera waren gemeld. Bij aankomst in Frankrijk is hij in het ziekenhuis in Toulouse op genomen. Volgens welingelichte bronnen zijn ongeveer 30 mensen, voornamelijk uit Spanje terugkerende toeristen, in Franse ziekenhuizen bij de Spaanse grens opgenomen met symptomen, die op cholera wijzen. Belgische politie arresteert Hagenaar DEN PANNE (AP) De politie van De Panne (België) heeft gisteren de Hagenaar D. E. gearresteerd. De man werd volgens de politie in een aantal landen gezocht wegens ver duistering van enige miljoenen Belgi sche franken. BONN De Westduitse regering overweegt gerechtelijke stappen te ondernemen tegen een tijdschrift en een televisie-station, wagens het ont hullen van geheime documenten over de besprekingen van de Grote Vier over Berlijn. REgeringswoordvoerder von Wechmar sprak over groepen, die gewikkeld zijn in een „blind gevecht" met de Westduitse buitenlandse poli tiek. Het weekblad Quick en het tweede televisienet hadden de inhoud ont huld van telegrammen, die door de Westduitse ambassadeur in Washing ton aan het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken waren gezonden. In de boodschappen werd gerefereerd aan de besprekingen tussen Nixons adviseur Kissinger en de adviseur van kanselier Brandt over Berlijnse zaken, Egon Bahr. De Westduitse minister zonder por tefeuille, Horst Ehmke, bestempelde de publikatie van de Berlijn-docu- menten als „een onderdeel van een compagne, waarmee kennelijk wordt beoogd een regeling inzake Berlijn eenvoudig onmogelijk te maken en daardoor ook ratificering van de ver dragen met Moskou en Warschau te verhinderen". Quick publiceerde onder meer een Russisch ontwerp-akkoord over Ber lijn .waarbij de DDR een grote rol krijgt toebedeeld bij de controle op de toegang naar Berlijn. Het verbiedt verder alle activiteiten van federale instanties in West-Berlijn en legt de vertegenwoordiging van dat stadsdeel in internationale politieke aangele genheden in handen van de westerse Grote Drie. Een jaar geleden diende de Nederlandse delegatie op de ont wapeningsconferentie te Genève een discussienota in over moge lijke militaire toepassingen van laserstralen. Wat men met deze door natuurkundige trucjes tot een smalle, intense in de pas lo pende bundel geordende licht stralen in principe kan doen is inderdaad indrukwekkend. Doe je hetzelfde recht vooruit, dan heb je een afstandmeter (opsporen van doelen). Doe je het verschillende kanten op, dan heb je iets wat erg MOSKOU. KHARTOEM (UPI. Reuter. AP) De Sowjetunie heeft Soedan gisteren gewaarschuwd, dat de vervolging van communisten in dat land de betrekkingen tussen Soedan en Moskou bepaald geen goed zullen doen. Er is goed nieuws voor de omwonen den van vliegvelden die getergd worden door brullende uitlaten van straalvliegtuigen. Technici van Sc Messerschmidt-Boelkow vliegtuigen hebben verrijdbare uitlaatdempers ontwikkeld. De op een kanon gelij kende buizen worden Mufflers" ge noemd. De eerste test op de lucht haven van Hamburg bleek zeer succesvol te zijn. In het regeringsdagblad Izwestia stond gisteren, dat de 'terroristische acties' van de Soedanese regering niet zonder gevolgen kan blijven. „Het Russische volk kan niet onverschillig blijven ten aanzien van het lot van de strijders tegen het imperialisme in Soedan. Daar hoeft niemand zich illu sies over te maken". Deze laatste op merking is kennelijk gericht tegen president Jaafar el-Nimeiry van Soe dan. die gisteren nog zei dat hij goede betrekkingen met de Sowjetunie wil de blijven onderhouden, omdat er tot nu toe geen enkel bewijs was dat de Sowjetunie betrokken was bij de mislukte staatsgreep van vorige week. De Izwestia schrijft verder, dat „hel vreemd is de verklaringen van sommige Soedanese leiders te moeten vernemen als zouden de Soedanese maatregelen niet van invloed zijn op de nauwe betrekkingen tussen de Sowjetunie en Soedan". Volgens het blad heeft de Russische regering her haalde malen tevergeefs een beroep op Soedan gedaan om zich „van der gelijke extreme acties te onthouden". Deze verzoeken hebben echter geen resultaat gehad, aldus de Izwestia. De Sowjetunie houdt zich strikt aan haar politiek van niet-inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van andere staten, gaat het blad ver der, maar zij kan „niet onverschillig blijven" ten aanzien van de huidige situatie. En die situatie is, „dat Soe dan de volledige liquidatie is begon nen van de communistische partij in dat land en tracht de leidende figu ren, de activiteiten en het kader van de partij uit te roeien". Dit was het werk van „imperialisti sche agenten", die in de afgelopen tijd „hun staatsondermijnende activi teiten, gericht op een splitsing in de bevrijdingsbeweging in de Arabische wereld, hebben uitgebreid". De Izwestia ontkent, dat de Sowjet unie iets had uit te staan met de staatsgreep in Soedan. „Imperialisti-

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9