Zwoele collectie van De Givenchy In Waddenzee geen kans op olievondst J HANDEL IN MOSSELEN Minister Lardinois besluit; kuilverbod blijft van kracht Commissie jongeren: werkende vorming met overheidsgeld Diamantair voor f 140.000 opgelicht Zeeuwse mosselen nog verdacht Oproep ESP: samen kabinet ten val brengen 7 VRIJDAG 30 JULI 1971 rdelVereldkampioen schaatsen Ard Schenk en sportjournalist Fred Racké in de van luchthaven Schiphol vóór het vertrek naar Australië. Het weetal zal voor Nederlandse immigrantenverenigingen lezingen houden oyer de sport in het geboorteland. Ard zal voorts op de schaars aanwezige enige demonstraties geven. In Sydney zal Ard als eregast aanwezig zijn bij de Australische schaatskampioenen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het Amsterdam se diamantbedrijf Pas en Smid is de ze maand door een Zuidamerikaan opgelicht voor 40.000 dollar, ongeveer 140 000 gulden. De man kocht op 14 juli een partij diamanten en betaalde met twee cheques van 15.000 en een van 10.000 dollar, die, zo bleek bij nader onderzoek, voorzien waren van valse handtekeningen. De Zuidamerikaan, die een pas poort toonde van een uit de Argen tijnse hoofdstad Buenos Aires af komstige Naun Blaer, was van plan zuiver witte diamanten ter waarde van een half tot driekwart miljoen gulden te kopen. Hij moest nog een paar boodschappen doen en zou later terugkomen, zo had hij gezegd. Tegen vijf uur die middag keerde de Argentijn (via Interpol wordt uit gezocht of hij is voor wie hij zich uitgeeft) terug. Afgesproken was dat hij contant zou betalen, maar bij de overhandiging van de diamanten wil de hij betalen met cheques. Dit was voor de diamantairs reden, de partij tot een kwart terug te brengen. De cheques waren uitgegeven door de Royal Bank of Canada. De bank' van Pas en Smid, de Boerenleenbank, onderzocht, of ze correct waren en oordeelde positief. Pas later bleek, dat de handtekeningen waren ver valst. De „goede" cliënt is door een van de firmanten van het diamantbedrijf naar Schiphol bracht. Op de lucht haven telefoneerde de firmant nog met zijn vrouw over een telex tussen de Boerenleenbank en Canada. Op goed geluk nam hij afscheid van de klant, die naar onbekende verten vertrok. Foto links: Van De Givenchy is deze avondjurk van zwarte zij de, waarover een mouwloze mantel wordt gedragen. Er zitten garneringen op japon en mantel, die oosters aandoen. Foto mid den: Deze avondmantel van Estérel is gemaakt van wollen ve lours en heeft opvallende, opengewerkte mouwen in diverse ver schillende kleuren. Foto links: Van Lanvin is dit kimonopak van Chinese alluredat bedoeld is voor een mistig avondje thuis. Van een onzer verslaggeefsters PARIJS Hubert de Given chy, die in de modewereld be kend staat als een van de meest conservatieve ontwerpers, blijkt in zijn nieuwe wintercollectie, die hij gisteren toonde, een zeer bijzondere uitschieter gemaakt te hebben. Zijn collectie was na melijk vol van sex, bloot, grap pige vondsten en fantasie. Juist in deze tijd, nu de meeste Pa- rijse ontwerpers een nogal „mevrou- wige"-mode laten zien (alles rustig, elegant met een zeer decente rok- lengte tot op de knie en een grote plaats voor het klassieke mantelpak) betekent de Givenchy-mode iets heel aparts, bijna een verademing. Zijn mannequins zagen er als een soort elegante Folies Bergères meisjes uit met her en der flink wat bloot. De Givenchy is eigenlijk ook een van de weinige ontwerpers die de hotpants voor de komende winter handhaaft in zijn collectie. Behalve hot-pants brengt De Gi venchy de meest korte rokken, die er deze week in de Parijse modesalons gezien zijn. En alsof dat nog niet ge noeg is, brengt hij veel bloot (décolle tés van voren, splitten opzij en naakte ruggen), gebruikt voor lange jurken doorzichtige stoffen, zodat het allemaal erg frivool wordt. Zijn publiek, bestaande uit kopers en moderedactrices, beloonde de col lectie met een flink applaus, omdat deze, volgens hen, bewezen had dat haute couture jong en grappig kan zijn en niet noodzakelijk ouwelijk en duf. Overigens zal de nieuwe collectie van De Givenchy wel eventjes een schok betekenen voor zijn over het algemeen niet meer zo jonge en hippe clientèle, want juist door zijn vroege re nogal traditionele collecties heeft hij een flinke groep van deze deftige dametjes aan zich gekluisterd. De Givenchy voorzag deze moei lijkheid zelf klaarblijkelijk ook wel en sprak daarom een kort inleidend woord voorafgaande aan zijn show, waarin hij zei, dat hij onder zijn klanten zoveel dames met mooie be nen en goede figuren telde, dat hot pants geen enkel bezwaar konden op leveren. En inderdaad: de Begum Aga Khan, Baronesse Thyssen, Aud rey Hepburn en zelfs de hertogin Van Windsor (toch niet meer zo jong) lie ten zich overhalen en kochten hot pants. Over zijn shorts laat De Givenchy vaak lange bontmantels dragen (soms zelfs mantels tot op de grond). Verder in zijn collectie: veel suède broekpak- ken, gecombineerd met laarzen; taf zijden jurken met borduursels of ap plicaties, bodystockings van grof ge breide wol, waaromheen gauco-over- alls, capes, mantels en lange stola's of sjaals worden gedragen. AMSTERDAM Onderwijs en vorming zijn overheidstaken en ^—moeten worden bekostigd met overheidsgeld. Dat is één van de Lengte bakkebaarden stellingen uit het actieprogramma van de Europese commissie voor werkende jongeren van het Wereldverbond van de Arbeid, een inter nationale organisatie voor vakverenigingen. marechaussees vrij WADDENZEE VRIJ TTTDrr-Uf T»rs In deze commissie zaten ook de Ne derlanders H. van Eekert van het JKV en J. Groeneveld van het CKV. De commissie kent grote waarde oe aan het onderwijs als middel om le positie van de werkende jongeren n Europa te verbeteren. Deze positie loudt volgens de commissie ten i ïauwste verband met de kapitalisti- S4|che opbouw van de Europese samen- M^Jeving. Daarin overheerst het indus- jSHtriële en financiële complex, dat een jSflKrote massaproduktie op gang weet te ^Houden, door er bijvoorbeeld voor te torgen dat de geleverde goederen niet 11 te lang meegaan. Verder worden le verbruikers door middel van re- dame opgewekt steeds weer nieuwe irodukten te kopen. I In dit stelsel buiten de industriële 'oducenten de jeugd uit. Binnen het tedrijf profiteren ze van de jongeren (oor ze bijvoorbeeld lagere lonen te Jeven. Buiten het bedrijf buiten ze de rongeren uit door ze op te wekken jlaten, kleren en andere modeartike- te kopen. Maar de jongeren krij- Jen geen toegang tot de plaatsen, waar de beslissingen vallen. Trou wens ook de andere werknemers [laan ver af van de beslissingscentra. VEROUDERD Het onderwijs kan volgens de com- lissie worden gebruikt om deze toe- tand te veranderen, maar het kan ;t zo goed dienen voor het behoud de bestaande orde. Over de ma- lier, waarop het onderwijs momen- lel functioneert zegt de commissie: rele jongeren worden opgeleid vol- 0f jlens totaal verouderde principes en nethoden. Ondanks het feit, dat de mgeren, die nu onderwijs volgen als Jlwassenen in de 21ste eeuw zullen bl«pven en werken, is in het onderwijs log veel te herkennen van de stan denmaatschappij van de 19de eeuw." In het actieprogramma pleit de lommissie daarom voor ingrijpende jervormingen in de struktuur en de xihoud van het tegenwoordige onder wijsbestel. De democratisering van !t onderwijs moet met kracht wor- bevorderd. De leerplicht moet >rden uitgebreid tot 1 jaar. ALGEMENE VORMING De Europese commissie wijst op net 'rote belang van een goede beroeps opleiding voor de werkende jongeren. Tieze beroepsopleiding moet niet los gorden gezien van de algemene vor ming en opvoeding. Beroepsopleiding poet gezien worden als een middel jot algemene vorming, g De commissie „Werkende Jeugd" tindt de vorming van de jongeren ook belangrijk met het oog op de plaats die zij kunnen innemen in de vakbeweging. De jongeren moeten meer gelegenheid krijgen bij te dra gen aan een slagvaardige opstelling van de vakbeweging. Hoe dat precies georganiseerd moet worden, zal de commissie nog eens bestuderen. Het is in elk geval nodig, dat de vakbe weging de jongeren meer vormings mogelijkheden biedt om ze in de ge legenheid te stellen x deel te nemen aan het vakbewegingswerk. Wat het inkomensbeleid betreft merkt de commissie in haar actiepro gramma op, dat het principe „gelijk loon voor gelijk werk" verwezenlijkt moet worden. Loonverschillen, die al leen berusten op verschillen in ge slacht of leeftijd, moeten verdwijnen. UTRECHT De commandant van de marechaussee, brigade-generaal N. Meijer, heeft toegezegd, dat mare chaussees in het vervolg de lengte van hun bakkebaarden zelf mogen bepalen. Voor het niet tot de mare chaussee behorend personeel, dat wel bij een marechaussee-onderdeel is in gedeeld (bv koks) heeft hij de haar dracht vrijgegeven. De generaal deed dit tijdens een gisteren gevoerd gesprek met vier marechaussees en de voorzitter van de vereniging van dienstplichtige mi litairen (VVDM), Jan Reijntjes. Na nader overleg met dienstplichti ge marechaussees zal de WDM be slissen of er reden is om de minister te benaderen over de haardracht- kwestie. Zoals bekend, heeft depe het dragen van lang haar door mare chaussees verboden. IJMUIDEN/BERGEN OP ZOOM De handel in Neder landse mosselen is gisteren weer voor een belangrijk deel vrijge geven. Het verkoopverbod, dat op 9 juli van kracht werd, geldt sinds gisteren niet meer voor mosselen afkomstig van de kweekpercelen in de Wadden zee. Deze percelen en de verwaterplaat sen bij Yerscke zijn vrij van gevaar lijke stoffen, zo heeft het Rivo (rijks instituut voor visserij-onderzoek) vastgesteld. De mosselen afkomstig van de Zeeuwse kweekpercelen mo gen nog niet in de handel worden Bezoekers, die tijdens regen naar de Antwerpense dierentuin komen, krijgen tegen een geringe vergoeding regenjassen aangeboden, die na gebruik weggegooid kunnen worden. De dunne plastic jassen hebben een standaardlengte, doch kunnen aan de taille aangepast worden. gebracht, omdat het Rivo ze nog niet helemaal veilig acht. Verwacht wordt, dat het verkoopverbod voor Zeeuwse mosselen ook binnen enkele dagen zal vervallen. De mosselhandel werd 9 juli ge staakt, nadat in Zeeland verscheidene mensen hadden geklaagd, dat ze on wel waren geworden na het eten van mosselen. Het Rivo stelde vast, dat de mosselen in sommige delen van Zee land schadelijke organismen bevat ten, afkomstig van een bepaald soort plankton dat plotseling in vrij grote hoeveelheden in de Zeeuwse wateren aanwezig bleek. Het produktschap voor vis en visserijprodukten besloot toen de handel te staken, vooral ook omdat meer ziektegevallen de goede naam van de Nederlandse mosselhan del ernstig zou kunnen schaden. Door het schadélijk plankton in de Zeeuwse wateren werd ook de mos selwinning in de Waddenzee getrof fen, omdat de Waddenmossels bij Yerseke worden verwaterd, dat wil zeggen zandvrij worden gemaakt. De Waddenzee is met zijn veranderlijke stromingen en slibverschuivingen on geschikt voor dat verwateren. Er is nog even aan gedacht om de mossels uit de Waddenzee dan maar onver- waterd naar het buitenland te verko pen, maar het produktschap voelde daar niet voor, omdat de Nederlandse mossel in het buitenland juist de naam heeft zo schoon te zijn. Strop valt mee Hoe groot de schade is, die mos selkwekers en -handelaren hebben opgelopen door de onderbreking in de handel van bijna 3 weken, is moeilijk te schatten. Bij het 'mosselkantoor' van het produktschap voor vis in Bergen op Zoom zegt men, dat het nogal meevalt. De strop is het grootst voor de handelaren. Het handelsver bod viel helemaal aan het begin van het seizoen. In de maanden mei en juni is er nooit mosselaanvoer. want in die tijd schieten de mosselen zaad, dat door de kwekers op de percelen wordt uitgezet. De meeste van de ongeveer 100 mosselkwekers, die er zijn in Neder land hebben zowel 'fep de Waddenzee als in Zeeland percelen, zodat de meesten van hen er ook niet onder lijden, dat de handel in Wadden-mos sel eerder op gang komt dan handel in Zeeuwse mosselen. Verplaatst De verplaatsing van de mosseleul- tuur van Zee'?"-! r"1-£«" is een gevolg van de L1.a werken. Door de afsluiting van de Zeeuwse zee-armen hebben de mosselkwekers in Zeeland grote stukken van hun kweekgebieden verloren. Zij hebben ruime compensatie in de Waddenzee gevonden. De totale produktie aan Nederlandse mosselen schommelde de afgelopen jaren tussen 75.000 en 100.000 ton. Dat is meer dan in de jaren voor de Deltawerken. Momen teel is de Waddenzee voor de mossel- cultuur belangrijker dan Zeeland, hoewel vorig jaar Zeeland ruim 10 ton meer mosselen leverde dan de Waddenzee, waar de produktie bene den verwachting bleef. De hele mos selhandel loopt via het Zeeuwse Yer seke. De kweekpercelen in de Waddenzee liggen voor het merendeel in de buurt van Den Oever, ver vèrwijderd van de smeerpijp, die vooral het oos- AMSTERDAM De Evangelische Solidariteitspartij (ESP) heeft in een brief aan alle tegen het kabinet-Bies heuvel protesterende groeperingen in ons land, opgeroepen om tot een' ge coördineerde strategie te komen om op deze wijze de regering-Biesheuvel ten val te brengen. De brief van de ESP is dezer dagen uitgegaan naar minstens dertig comi tés en groepen die wat de doelstel ling betreft ageren tegen talrijke maatschappelijke problemen van ondermeer milieuvervuiling tot on voldoende aanpak van de onderwijs hervorming. De EPS meent dat de acties van deze groepen vaak zonder resultaat blijven omdat ze te inciden teel van aard zijn. Door coördinatie zou meer kunnen worden bereikt. telijk deel van het Wad vervuild. Toch baart die vervuiling de mos selkwekers ernstige zorgen. Vooral de hoge kwikgehaltes, die zijn aange troffen in zeehonden zien de kwekers als een teken aan de wand voor de mosselcultuur in de Waddenzee. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG In het IJsselmeer zal de z.g. kuilvisserij verboden blijven. De vorige week gehouden proefvisserij heeft de schadelijke gevolgen van deze manier van vissen voor andere vissoorten dan aal duidelijk bevestigd. Minister Lardinois heeft dit meege deeld in antwoord op vragen van een drietal Kamerleden. Inmiddels is dui delijk geworden, dat de vaste com missie voor Visserij uit de Tweede Kamer minister Lardinois wel eens graag in haar midden wil zien om het naadje van de kous over deze kwestie te vernemen. Tot nu toe heeft de commissie naar haar mening nog te weinig informatie ter beschikking om zich een gefundeerd oordeel over de aalstand in het IJsselmeer te kunnen vormen. In zijn antwoord aan de vragen stellers zegt de minister, dat hij ook niet genegen is het kuilen voor een bepaalde periode en onder bepaalde voorwaarden toe te laten. Het kuilverbod geldt sinds mei vo rig jaar, toen het rijksinstituut voor visserijonderzoek (RIVO) wees op de schadelijke gevolgen van deze visserij voor andere vissoorten dan de aal. De recente proefvisserij heeft aan getoond, aldus de minister, dat van een massale verdwijning van paling uit het IJsselmeer geen sprake is. Wel zijn de vangsten tot dusver, in het bijzonder met de z.g. aalkistjes, aanzienlijk bij die van vorig jaar achtergebleven. Als oorzaken daarvan kunnen wor den genoemd de vervuiling van het water, veranderingen in het gedrag van de vis en fluctuaties in de glasaalstand. Hoezeer onder invloed van deze factoren ook toen er nog mocht worden gekuild de vangsten uiteen kunnen lopen blijkt uit de volgende cijfers: in 1948 werd per hectare 16 kg aal gevangen, terwijl in 1962 de vangst slechts 6 kg per hectare be droeg. De minister herinnert er tenslotte aan, dat aan vissers die een kuil ver gunning hadden in 1970 een vergoe ding werd uitgekeerd, die 60 procent van de gemiddelde kuilbesomming over een aantal jaren bedroeg. Verder is een nettenvergoeding toegekend, terwijl er ook vergoedingen zijn uit gekeerd aan kuilvissers die het vissen op wilden geven. In totaal is bijna vijf miljoen uitgekeerd. De af vloeiingsregeling loopt nog door tot eind 1973. Geen explosies in natuurgebied DEN HAAG Volgens de rijksgeologische dienst is de kans zee aardolie zal worden aangeboord. In de ondergrond van dergesteente waarin elders in ons land olie is aangetroffen. uitgesloten dat er in de Wadden- de Waddenzee ontbreekt het moe- Minister Langman (economische za ken) heeft dit gisteren geantwoord op yragen van de Kamerleden Dijkstra en Terlouw (D'66). Deze Kamerleden waren bezorgd over de schade die eventuele oliespuiters op het wad zou- den kunnen aanrichten, lij, De achttien proefboringen, die tot ienhu toe op het wad hebben plaatsge vonden, hebben aldus het antwoord, wel vier aardgasreservoirs bij Vlie land en Ameland aangetoond. Dit aardgas zal met pijpleidingen naar het vaste land worden gebracht. Minister Langman heeft de D'66- Kamerleden voorts verzekerd dat er in de vogelbroedgebieden geen ont ploffingen ten behoeve van het seis misch onderzoek plaatsvinden. De rust van de zeehonden in het Eier- landse gat en rust in de vogelbroed- en fourageergebieden mag door de onderzoekers niet worden verstoord. In stroken van drie kilometer rond deze gebieden mogen zij geen gebruik maken van springstoffen. Een des kundige van het ministerie van land bouw en visserij is steeds aanwezig om een oogje in het zeil te houden, blijkt uit het antwoord van minister Langman. De minister kondigt nog aan dat het de bedoeling is, op korte termijn een volledige opgave te maken van de belangrijke vogelbroedgebieden, in clusief de hoogwatervluchtplaatsen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7