van ^Vliegtuig vriendin staat Hitlers in Delft Werken en toch vakantie houden Hoekse strand kan heel wat aantrekkelijker worden Raketten in Armamentarium Reis om de wereld op motorfiets Leen Post Posthuis met inwonende agent verkocht Bliksem sloeg in: huis verwoest Lokettist bij de N.S. lis, 5 aar. lond dan or v rwERj 14 DEN HAAG Bij de familie 'riethoff aan de Oude Haagweg erblijft op het ogenblik een wontuurlijk ingestelde gast, de 15-jarige Aki ra Imai uit Yokoha- na in Japan. Ruim twee jaar ge leden verliet hij zijn vaderland een begin te maken met de weeds lang gekoesterde wens een fwereldreis te maken, r 1 Hoelang de reis zou gaan duren •n waarheen hij zou voeren stond toor hem nog niet vast. Eén ding '.ad hij van te voren wel ivastge- teld; hij wilde de wereld ver leunen op een motor. „Ik wilde deze reis gaan onder nemen omdat ik me niet kon ver- nïgen met het Japanse levens- mtroon. Alles is er gemechani seerd en geautomatiseerd. Er oordt als het ware voor je ge leefd en die sleur wilde ik graag - doorbreken." De feitelijke reis begon in Hong Kong, waar hij er boot vanuit Yokohama ivas 'earriveerd. De boot voerde hem 'ia Singapore, Thailand en Cey lon naar Bombay in India. Daar >p de kade startte hij de motor n vertrok in de richting van Ne- <al. Hij doorkruiste het gebied san Voor-Azië en reed in het be- lin van het vorig jaar in de tver zengende hitte en over de stoffige wegen van onder meer Egypte en Marokko. Via het tussenstation Gibraltar kwam Europa in zicht. Hier werd nagenoeg geen enkel land door hem onbezichtigd gela ten, vooral van de oude bouw werken in Griekenland werd de Japanner bijzonder stil. Het geld voor de immense onderneming verzamelde hij onderweg. Zodra de bodem van zijn portemonnee in zicht kwam zette hij de motor aan de kant en zocht ergens een baantje. Baantjes die hij vaak vond in Chinese restaurants maar 5 ook bij diverse fabrieken bracht hij zijn financiële toestand weer et vi ly v ijste pen. Aan de kaden rondom het Arma mentarium in Delft meerden eertijds de schepen van de machtige Verenig de Oostindische Compagnie om zich in dit arsenaal van „wapenen ende kruyt" te Voorzien. Ook nu dient het strenge 17e eeuw- se bouwwerk nog tot arsenaal, maar :t pl< leert gstek geer, i, 3 aar. Serg, m V< n vo DELFT Het privé-vliegtuig van Hitiers vriendin, Hanna Reitz, staat in Delft! Het is één van de uit historisch oogpunt zeer be langwekkende voorwerpendie het Armamentarium of ook wel Delftse Legermuseum genoemd in haar bezit heeft. Het merkwaardige feit deed zich indertijd voor, dat Hanna Reitz de tocht met het V 1-vliegtuig overleefde, terwijl vrijwel alle andere piloten, die dit vliegtuig later zouden besturen, hun reis niet over leefden. Het museumdat is ondergebracht in een oud uit 1602 do terend pand aan de Delftse Korte Geer en nog een prachtige oude waag uit die tijd rijk is, waar de specerijen van de Oostindische Compagnie werden gewogen, herbergt tal van andere historische voorwerpen: van wapenen en materiaal uit de Tweede Wereldoorlog en latere tijd. Uniek De uitgebreide verzameling is uniek in de wereld en dient technici uit vele landen nog steeds tot studieob ject. Vindingrijke constructies immers vertonen zich in tanks, amfibie-voer tuigen. stukken geschut, lichte wa pens, radio en radarapparaten. Beneden bevinden zich de zoge naamde grote stukken zoals het zwa re luchtdoelgeschut. Daar staat ook de vijfendertig ton wegende Ameri kaanse Shermantank, die door vijf man bediend moet worden. Alhoewel de meeste stukken het Legermuseum vrijwel niet meer ver laten, breekt nood alle wetten! Zo werd een amfibievoertuig, een „wae- zel" tijdens de watersnood in Zeeland voor reddingswerkzaamheden ingezet. De VII Eén van de meest spectaculaire on derdelen van de Armamentarium vormt ongetwijfeld de afdeling, waar de V2 staat opgesteld. Vooral in de laatste jaren van de Tweede-Wereld oorlog werd zeer veel van dit wapen door Duitsland gebruik gemaakt. Al leen al werden er méér dan driedui zend op Londen afgevuurd. De V'2, zoals deze in het Delftse Armamentarium te zien is, (heeft een lengte van veertien meter en een to taal gewicht van 12.000 kg. Daaronder is 1000 kg springstof en 3000 kg con structiewerk. De resterende 8000 kg weegt de zogenaamde stuwstof, die uit 4000 kg alcohol en 4000 kg zuur stof gestaat. Alhoewel het een grote stap is om de huidige raketten, die voor de maanreizen gebruikt worden, met de V'2 te vergelijken, zijn de deskundi gen van mening, dat het grondprinci pe een grote mate van overeenkomst vertoont. De tegenwoordige raketten zijn alleen heel wat groter! Uiteraard is ook de VI in verschil lende soorten aanwezig. Een opmer kelijk bezit is de privé VI van Hanna Reitz. Tal van Europese legermusea benijden het Delftse museum om dit bezit. Maar ook op het terrein van de totale verzameling is Europa jaloers op deze collectie. Regelmatig komen deskundigen uit Amerika en andere landen om de laatste aanwinsten te •bekijken. Want nog steeds breidt het museum zich uit. op peil. De nachten brengt Akira Imai veelal door in zijn tentje terwijl hij verder hoofdzakelijk leeft van koud tvoedsel. Af en toe gaat hij eens naar een restaurant waar hij een warme maaltijd ge bruikt. Betalen deed hij vaak niet, hij ruilde dan kleren en andere voorwerpen voor de hem bewezen diensten. Op zijn reis door Nederland ontmoettp hij vorige week op de camping Oc- kenburgh Gerrie Vriethoff en een aantal vrienden. Gerrie nodigde hem toen uit om eens nader ken nis te maken met het Nederland se leven en bracht Akira mee naar huis. Over het Nederlandse eten is hij zeer te spreken. Vooral haring vindt hij verrukkelijk maar pa ling - en yoghurt zijn voor zijn maag uit den boze. Zaterdagmid dag vertrekt hij met de boot naar New York. Hij wil ook de landen aan de andere kant van de o- ceaan verkennen. Daarna zal hij waarschijnlijk volgend jaar naar Japan terugkeren. „Maar dat is nog niet helemaal zeker, ik zal wel zien hoe het loopt. Misschien blijf ik nog wel een jaartje weg en óver mijn toekomst in Japan maak ik me voorlopig nog geen zorgen." bijzonderheden zijn op deze tentoon stelling te zien. Zo herinneren kogel gaten tot een diepte van 20 cm. in een stalen plaat aan de even afschu welijke als realistische uitwerking van het oorlogstuig. Bezoek De verzameling omvat verder veld geschut. marinegeschut, vlammen werpers, en mortieren. Ook de Russi sche mortieren, die nu in Viet-Nam gebruikt worden. In tegenstelling tot het Leidse Legermuseum, dat een historische verzameling heeft opge bouwd, heeft het Delftse Armamenta rium alleen getuigen uit de Tweede Wereldoorlog. Het Leidse legermuseum bevindt zich in het zogenaamde Pesthuis, een historisch bouwwerk uit 1658. Het ligt even buiten de stadskern, achter het station. Dit museum heeft in hoofd zaak betrekking op de tijden voor de Tweede Wereldoorlog. Het bevat een belangrijke verzameling draagbare historische wapens, hellebaarden, sa bels, pistolen en geweren van eeuwen her, toen het kunstambacht triomfen vierde. Een complete collectie ridder orden en vaandels van vroegere Ne derlandse regimenten hebben een waardige plaats naast kleurrijke uni formen, uitrustingsstukken, helmen en kanonnen. iHet armamentarium in Delft kan men alleen bezoeken volgens af spraak! Elke woensdagmiddag wor den er voor de burgerij excursies ge houden. Deze rondleidingen nemen zeker twee uur in beslag. Maar men kan er zeker van zijn, dat men dan een duidelijke indruk van de ten toonstelling heeft gekregen. 'n Gevarieerde expositie; want naast de Amerikaanse tanks kan men er ook een vulpen, welke een inge nieus klein pistool is, aantreffen. GOES Een politieman die uit zyn posthuis wordt gezet: deze merk waardige toestand kan zich voordoen als er voor 7 augustus geen oplossing wordt gevonden voor de huisvestings- moeilijkheden van de postcommandant te Wolf aartsdijk van de Goese ge meentepolitie, hoofdagent J. Heystck, die uit Den Haag afkomstig is en an derhalf jaar geleden zijn huidige func tie aanvaardde. Per 1 augustus wordt het bordje „Posthuis" van de woning verwijderd, een week later moet het pand ontruimd zijn. Toen de heer Heystek zijn functie aanvaardde, sloot hij met de eige naar van het mooie huis een huur overeenkomst van een jaar. Die ter mijn liep per 1 januari van dit jaar af, maar voor het zover was ver anderde de situatie. De eigenaar ging in een rusthuis en wilde het mooie huis verkopen. Reeds bij de aanstel ling van de heer Heystek was hem door zijn korpschef, de Goese hoofd inspecteur J. L. de Rave, gesugge reerd dat de gemeente in zo'n geval wel het huis als dienstwoning zou kopen. Daartoe zijn ook inderdaad pogingen aangewend. De gemeente liet Ihet pand taxeren. Die taxatie viel lager uit dan de vraagprijs, namelijk ƒ37.500 tegen 43.000. Bij de verkoop, die op 3 januari, twee dagen na afloop van de huurovereenkomst, werd gehou den, bracht het huis zelfs ƒ45.000 op. Daarop volgde de gebruikelijke ont ruimingsprocedure, waarbij de kan tonrechter de eis van de koper om het huis te kunnen betrekken, toewees. De ontruimingstermijn loopt per 7 augustus af. B en W van Goes hebben de heer Heystek al laten weten, dat zijn posthuis per 1 augustus wordt opgeheven. Zij stellen zich op het standpunt, dat zij de heer Heystek nooit enige toezegging hebben gedaan, dat het huis door de gemeente zou worden gekocht. De gang van zaken wordt wel algemeen betreurd, om dat de heer Heystek als een uitste kend politieman bekend staat en het ook met de bevolking goed kan vin den. PIERSHIL In de nacht van woensdag op donderdag is de woning van de familie Gardenier aan de Heullaan te Piershil vrijwel onher stelbaar verwoest door blikseminslag. Vermoedelijk sloeg de bliksem in op de t.v.-antenne, die bevestigd was aan de schoorsteen. De ravage in de woning was enorm. De schoorsteen werd van de woning gerukt, de dak pannen vlogen van het dak, alle ra men zijn kapot, de muren zijn ontzet, de balken gespleten. De zeventienjarige zoon Willem, wiens slaapkamer ligt aan de zijde van het huis waar de bliksem in sloeg, was wegens werkzaamheden in Friesland die nacht niet thuis. Dat bleek zijn geluk te zijn, want de schoorsteen kwam terecht op zijn bed. Ook verder deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. De woning is echter praktisch niet te herstellen. Het gezin Gardenier is ingetrokken bij een zoon, en zal binnenkort een andere woning moeten betrekken. DEN HAAG Treinreizigers willen aan het loket nog wel eens wat kleingeld als fooi achterlaten. Dat ieder dat op z'n eigen manier doet, heeft Henry Plaat die als vakantiewerker achter het loket binnenland zit van het station Hollandse Spoor in Den Haag aan den lijve ondervonden: „Toen ik hier pas zat, betaalde er een man met honderd gulden. Ik was nog bezig hem het wisselgeld terug te geven, toen hij merkte dat zijn trein vertrok. Woedend griste hy de papieren geldflappen uit myn hand en het kleingeld smeet-ie in het loket. We hebben die dag heerlyk ys gegeten". Henry Plaat, 23-jarige student in de natuurkunde, werkt nu ruim een maand als lokettist. In totaal zullen het drie maanden moeten ivorden, want henry heeft het geld hard nodig om het kobiende studiejaar te kunnen bekostigen. Per maand krijgt hij een brutosalaris van 860 gulden. Lietver had hij een baantje als reisleider ge had, maar tot nu bevalt het werk bij de Spoorwegen hem ook best. „In het begin was ik wel eens de Zoeklichten Naast de vliegtuigbommen, mijnen velden, goliath-tanks, vliegende bom men, en het kustgeschut, soms met een reikwijdte van zo'n slordige dertig kilometer, is er op de expositie een enorm wapenarsenaal aanwezig. Ach ter zwaar gegrendelde deuren vindt men onder enorme vitrines duizenden revolvers in tientallen soorten, hon derden geweren en een ongekend groot aantal patronen. Maar er is nog veel meer te zien in het drie ruime etages tellende museum. Daar zijn bijvoorbeeld de enorme zoeklichten, die in de tweede wereldoorlog ge bruikt werden en de geluidszoekers. Deze laatste minder bekende objecten vervullen als het ware de funktie van het oor en vingen vele malen ver sterkt de geluiden van naderende vliegtuigen op, waarna de zoeklichten zich konden oriënteren. Ook de para chutes zijn aanwezig en vooral niet te vergeten de lichtgevende parachutes, die als brandende fakkels uit de lucht kwamen vallen. Verzameling De verzameling in het Armamenta rium is zo ongekend groot, dat men voor een geslaagd bezoek zeker meer dan twee uur voor moet uit trekken, wil men een juiste indruk krijgen van wat voor oorlogstuig er in de laatste wereldoorlog allemaal in ons land gestaan heeft. Want alhoe wel men veel via verschillende lan den binnen heeft gekregen, het grootste deel van hetgeen in het mu seum aanwezig is, werd in 1945 in ons land achtergelaten. Nog tal van andere interessante HOEK VAN HOLLAND Het strandseizoen 1971 zal in de geschiedenisboekjes zeker niet worden genoemd als een uitste kend seizoen, althans niet wat Hoek van Holland betreft. Daar voor is het seizoen te laat be gonnen in verband met de op- spuitingswerkzaamheden en de moeilijkheden daar omheen. We genaanleg, opbouw van de ten ten, het waren allemaal factoren die eraan meewerkten dat de strandexploitatie pas laat kon beginnen. Het opspuitingsvverk heeft ook on vermijdelijk zijn invloed gehad op het bezoek van toeristen aan de Hoek. Alle geruchten over gevaarlij ke hellingen, vies water en noodzake lijke lange wandelingen deden veel mensen besluiten dit jaar Hoek van Holland van hun strandlijstje af te voeren. Om een totaalbeeld van het seizoen te geven, is het natuurlijk nog veel te vroeg. Er kunnen nog vele mooie we ken komen. Volgens het merendeel van de strandexploitanten i en ten slotte zijn dat de mensen van de praktijk zal het vooral financieel gezien een slecht seizoen worden. Zelfs bij mooi weer blijven alweer volgens de exploitanten veel men sen weg van het nieuwe strandge- deelte. Het is inderdaad wel zo dat het oude, niet opgespoten deel van het strand in de omgeving van de kampeerterreinen, nog een zeer grote belangstelling blijft trekken. Minder vlot Met alle waardering voor de men sen van Rijkswaterstaat en de ge meente, die alles hebben gedaan om dit seizoen nog zo aantrekkelijk mo gelijk te maken, is het seizoen 1971 toch een min of meer onaangename herinnering. Om echter een onaangename herin nering te kunnen vergeten, is het wel zaak ervoor te zorgen dat het in 1972 beter wordt. De opspuitingen op het strand ver lopen minder vlot dan aanvankelijk werd verondersteld. De oorzaak is dat Rijkswaterstaat grote hoeveelheden wanhoop nabij als ik zag dat voor mijn loket een hele staart mensen stond te wachten, terwijl de loketten naast mij constant maar zo'n drie tot vier mensen hadden. Maar op den duur heb ik ook wel geleerd om vlot te werken. Als je maar goed de uit zonderingen, zoals 65-plussers, weet, dan gaat het wel snel. Dóe uitzonderingen zijn er trouwens nog heel wat. Ik had nooit gedacht dat zoveel mensen korting kregen. En honden bijvoorbeeld, dat is ook zoiets. Ik heb nooit geweten dat als je een hond in een mand vervoert, hij niks koot. Terwijl als je hem zo los mee neemt je halve prijs moet betalen. Als ik later een hond moet meene men. weet ik dat#tenminste. Trouwens er is nog wel iets wat ik van mijn vakantiewerk heb opgesto ken. Mijn aardrijkskundige kennis is aanzienlijk groter geworden en je leert wel snel met geld omgaan als je per dienst zo'n drieduizend gulden omzet". Als het aan Henry lag, zou hij vol gende zomervakantie weer van de partij zijn: ..De charme van dit werk is dat je dank zij de onregelmatige tijden die je hebt, toch het gevoel hebt dat je vakantie houdt. Boven dien heb ik in de drie maanden waarin ik werk nog drie vakantieda gen ook. Misschien dat ik die wel ga gebruiken om mijn drie gratis trein reizen kris kras door Nederland te maken. Want dat reisvoordeel hou ik nog aan mijn vakantiebaantje over". zand nodig heeft voor andere werk zaamheden. De verwachting is echter dat in het komende najaar weer met volle kracht zal worden gespoten. Dat betekent dan dat tegen de win ter de eerste fase van de opspuitingen zal zijn voltooid. Dan zal het strand vanaf de Noorderpier tot op de grens van 's-Gravenzande op hoogte zijn. Geen meer Hoewel men bij de opspuiting nog steeds rekening houdt met de aanleg van het veelbesproken binnenmeer. achten deskundigen het steeds on waarschijnlijker dat dit er inderdaad zal komen. De aanleg van dit meer op enige afstand van de zee stuit op zo veel technische en hygiënische be zwaren, dat men hierop nauwelijks durft te rekenen. Over de waarde van dat binnenmeer valt trouwens te redetwisten. Veel belangrijker is de vraag op welke wijze het Hoekse strand nu verder zal worden uitgebouwd. Die vraag is namelijk bepalend voor de toekomst van de recreatie in Hooek van Hol land. Over de opspuitingen van het strand bestaan de nodige menings verschillen. Er zijn mensen die er enthousiast over zijn, er zijn er ook, die de enorme zandvlakte verfoeien. En zoals de zaak er thans bijligt, kan rr.en nauwelijks spreken van een mooi recreatief strand. Dat zal het echter wel kunnen worden. De ge meente Rotterdam zal dan echter nu moeten komen met een ontwikke lingsplan voor dit gebied. Wanneer men in het volgend seizoen een wat aantrekkelijker strand wil hebben, dan dient men nu de voorbereidingen te treffen. Er is een situatietekening gemaakt, maar die heeft betrekking op drie fasen bij de strandopspuiting. Het is de vraag of men ooit tot de derde of zelfs maar tot de tweede fase zal kunnen komen. Een groot aantal onzekere factoren spreekt daarin mee. De eerste fase is echter een feit en juist die eerste fase staat □iet toe dat men de zaak nu jaren lang laat rusten om af te wachten of er misschien ooit een verdere verbre ding komt. VRIJDAG 30 JULI 1971

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5