Jonge ernst advocaten maken met strafrecht Hervormd Nederland stop met plaatselijke edities Onderzoek gevraagd in zaak-Marquardt Gronings ziekenhuis verzweeg leverziekte ter voorkoming paniek Puzzelhoek COMMENTAAR Soedan Eeii noord voor vandaag BEROEPINGSWERK R.k. grondwet' niet op synod iGevolg van stijging zetkosten Berlijnse hogeschool venveert zich De bewakers van de Sint Pieter basiliek krijgen steeds meer te kam pen met het probleemdat men „onwelgevoegelijk" gekleed de kerk wil binnengaan. Mannen met korte broeken en vrouwen met korte rokken of mouwloze jurken worden geweerd. De Vaticaanse gendar mes, die het zo langzamerhand niet meer aankonden worden nu bijge staan door een zuster, die de zaak zo te zien nogal zorgelijk opneemt. Op de foto probeert een bezoekster haar benen met een hoofddoek te bedekken. 1 2 3 4 S 6 7 8 9 2 3 4 S 6 7 1 9 Kruiswoord-puzzel zonder zwart Horizontaal: 1:ólifantsóppasser- bedekking van een gebouw, 2. fami lielid-departement in Frankrijk- Ledger (afk.), 3. terug-gekheid, 4. bloem-voegwoord, 5. deel van het oor-invoer, 6. plaats in Friesland- duidelijk, 7. doorweekt-vlaktemaat- buitenhaven, 8. vlug-niet dicht opeen staande-voorzetsel, 9. droombeeld- Ipot Verticaal: 1. koraalmos-muziek- noot, 2. voorteken-soort hert, 3. hou- -ten klepper-boerderij, 4. maatstaf- oudste bijbelvertaling. 5. geurigheid- muziekstuk, 6. sluitingsmiddel-streek op de grens van N.Br. en Limburg. 7. Europeaan-plaats in N.Br., 8. rivier in Duitsland-zuiver, 9. zuidvrucht- kraam. Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. hulde-maat, 2. ömarmen-Da, 3. oer-Am$tel, 4. raU- ene-ro. Nike-rak en, 6. les-riop-lis. 7. ido-nl-lont, 8. gerei-Eede, 9. ara- beskei. Verticaal: I. hoorn-liga.' 2. Umea- ieder, 3. lariks-ora, 4. dralen-neb, 5. emmer-olie, 6. mes-nap-les, 7. ante- kloek. 8. ader-einde, 9. talon-stel. SOFIA Tot opvolger van de on langs overleden patriarch van de Boelgaarse orthodoxe kerk Cyrillus is metropoliet Maxim 'gekozen. Zijn in- tronisering werd onder meer door de nieuwe patriarch van Moskou, Pimen bijgewoond. Van een onzer verslaggevers BERLIJN Een aantal voor aanstaande Berlyners heeft in een open brief een onderzoek door een onafhankelijke commis sie gevraagd naar de gang van zaken aan de kerkelijke hoge school in Berlijn. Aanleiding is dé zaak-Marquardt. Een van de ondertekenaars is oud burgemeester Heinrich Albertz (die juist dezer dagen zijn oude beroep van predikant weer opvat; hij heeft een beroep naar een gemeente in Keulen aangenomen). In een open brief wordt aan bis schop Scharf en aan het curatorium van de hogeschool gevraagd, de te rugkeer van prof. Helmut Gollwitzer aan de hogeschool mogelijk te maken en dr. F. W. Marquardt een leerop dracht te verlenen, ongeacht de pro cedure betreffende zijn „habilita- tionsschrift". Omdat het collegium van de hoge school Marquardt's studie „Theologie en socialisme het voorbeeld van Karl Barth" als habiliiationsschrift weigerde, legde Gollwitzer zijn leer opdracht neer. In de brief wordt openbaarmaking van de hele gang van zaken rond het habilitations- schrift gevraagd. Inmiddels heeft de rector van de hogeschool, prof. Walter Schmithals. Naar uniformiteit tandartstarieven DEN HAAG Er bestaan geen landelijk uniforme tarieven voor tandartsen. Wel leeft binnen de Maatschappij voor Tandheelkunde de gedachte om in de toekomst voor sommige verrichtingen een landelijke regeling te maken. Dit antwoordt de minister van eco nomische zaken mede namens zijn ambtgenoot van volksgezondheid en milieuhygiëne op vragen van het Eerste-Kamerlid Van Wijk (PSP). Hij had gevraagd welke tarieven golden voor de achtprocentsverhoging die 29 juni is ingegaan. O GRONINGEN Na de zes ge vallen van leverontsteking onder verpleegden en verplegend per soneel van het Maastrichtse zie kenhuis Sint Annaaal blijkt de ziekte thans ook te heersen in het academisch ziekenhuis in Groningen. Er zijn daar vijftien gevallen van serum hepatitis geconstateerd; vijf besmetten, onder wie de hoogleraar directeur van de afdeling chirurgie prof. P. Kruijer, liggen nog in bed. Het Groningse ziekenhuis blijkt ove rigens al bijna een jaar te worden geteisterd door de ziekte, maar omdat men geen paniek wilde veroorzaken, is dit tot nu toe verzwegen. Volgens dr. R. Mantingh, inspecteur voor de volksgezondheid in Gronin gen en Drenthe, is de kans, dat de ziekte zich zal uitbreiden tot buiten het ziekenhuis nihil, omdat de be smetting slechts door rechtstreekse infectie van- het bloed wordt veroor zaakt. Dit kan gebeuren bij bloed transfusies, injecties en infusen. Hij noemt het voorkomen van de ziekte een internationaal probleem in ziekenhuizen en andere gezondheids centra, waar veel met bloed wordt gewerkt. Hoewel de ziekte dodelijk kan zijn en tot invaliditeit kan lei den, komt dit maar zeer zelden voor. Volgens dr. Mantingh bestaat echter wel de kans dat de patiënten de in fectie hun leven lang bij zich houden, zonder daarvan overigens ziek te blijven. Een serum tegen deze vonr. van geelzucht is nog niet gevonden omdat men het virus tot nu toe niet heeft kunnen isoleren. Alleen uit Warschau komen de laatste tijd berichten, dat nten het virus op het spoor is. De enige manier om besmetting in ziekenhuizen te voorkomen, is de me dische apparatuur, die met bloed in aanraking is geweest, te steriliseren in stoom van 138 graden Celsius. Besrr.ettelijker dan serum hepatitis is een andere vorm van geelzucht, hepatitis-infectiosa, die zich ver spreidt via uitscheidingen van het li chaam. Om deze besmetting te voor komen hebben de directies van zowel het Groningse als het Maastrichtse ziekenhuis het personeel aangeraden zo vaak mogelijk de handen te was sen vooral na gebruik van het toi let en eetgerei direct na gebruik naar de centrale keuken te zenden. Generaal Ga'afar el-Nimeiry heeft woord gehouden. In februari kondigde hij aan, dat hij de communistische par tij in de Soedan zou vernietigen. Vijf maanden nadien ziet hij eindelijk zijn kans schoon om deze belofte ih de meest letterlijke betekenis uit te voeren. De leiders van de eens zo invloedrijke communistische partij en vakbond worden opgehangen, zelfs al is er geen schijn van bewijs dat zij actief de opstand tegen el-Nimeiry hebben voorbereid of daaraan hebben deelgenomen. Maar het vonnis over de Soedanese communisten was reeds lang geleden geveld, nog voordat de schijnprocessen van nu begonnen. Zij waren immers verraders, atheïsten, de goddeloze aanhangers van een vanuit het buitenland geïmporteerde ideologie. Zoals Nimeiry's vice-president, Mahmoud Al-Ayyoubi, het zondag uitdrukte: „De commu nistische partij heeft zich als instrument opgeworpen van het imperialisme, het kolonialisme en het zionisme" Deze absurde beschuldiging heeft net zo veel met de waarheid gemeen, als de bewijslast in de gevoerde proces sen met recht. Want de Soedanese communisten stonden juist in veel opzichten los van Moskou. De partij was er zich wel degelijk van bewust, dat men de fouten van de Egyptische communisten van weleer niet mocht herhalen, door zich tegen de godsdienst op te stellen, of de Moskou lijn in alles na te volgen. Vele Soedanese communisten zou men bij ons socialisten noemen. Wat hun voor ogen stond, was voor een belangrijk deel identiek aan het programma van el-Nimeiry: een modernisatie van het doodarme, gigantische land met zijn bijna onoplosbare economische en stam-tegenstellingen. Dat de Soedanese communisten zich minder gelegen lieten liggen aan de grandioze Panarabische fantasieën van el-Nimeiry. werd uitsluitend veroorzaakt door het inzicht, dat nul plus nul nog steeds nul is, en dat een vereniging van sociaal, economisch en maatschappelijk achterlijke staten niet noodzakelijkerwijs tot een moderniseringspro ces aanleiding zal geven, als men daarmee niet in het eigen land al begonnen is. De heksenjacht in Soedan, die alleen in kwantiteit op dit moment nog achterblijft bij de moordpartij in Indone sië van 1965, heeft uitsluitend '4n de Sowjet-Unie en bij haar bondgenoten ontsteltenis gewekt. In het Westen neemt men nog steeds aan. dat de zogenaamde „gematig de" regimes zoals de fascistische junta van kolonel een verklaring gepubliceerd, waarin hij zegt, dat een wetenschappelijke beslissing van- het collegium „in een Vwalijk daglicht gesteld wordt door een kennelijk georganiseerde cam pagne". Hetcollegium is niet van plan voor dergelijke politieke druk te zwichten. Schmithals wijst erop, dat het colle gium destijds met grote meerderheid besloten had, de schriftelijke beoor delingen van dr. Marquardt's studie te zijner kennis te brengen. Hem werd tevens een gesprek met de re censenten voorgesteld om hem te helpen bij een omwerking van zijn studie. Marquardt zelf weigerde dit gesprek, waarna er voor het colle gium niets anders opzat, dan het ha- bilitationsschrift af te keuren. Volgens Schmithals is het colle gium, dat onlangs een dissertatie ac cepteerde over „Lenins weg naar de revolutie" boven de verdenking ver heven, dat Marquardt's studie op po litieke gronden zou zijn geweigerd. Niemand protesteerde, toen kort ge leden een habilitationsschrift met het „conservatieve" onderwerp „Christe lijke verantwoordelijkheid in de so ciale markteconomie" op wetenschap pelijke gronden werd afgewezen. Oostpakistaan wil „onbegrip wegnemen" DEN HAAG Mahmud Ali, vice- voorzitter van de Pakistaanse demo cratische partij met een zetel in het Oostpakistaanse parlement, is een eenmanskruistocht begonnen tegen wat hij „het onbegrip van de Europe se landen en Amerika" noemde over de gebeurtenissen in Oost-Pakistan. Gistermorgen hield hij een persconfe rentie in Den Haag. De onlusten zouden volgens hem ontketend zijn doordat Moedjiboer Rachman onafhankelijkheid door af scheiding nastreefde, terwijl de kie zers hem mandaat hadden gegeven tot het ontwerpen van een nieuwe grondwet, waarbij Oost-Pakistan één van de vijf autonome staten van de Pakistaanse federatie zou zijn. Door infiltratie, zowel politiek als militair, van India was de chaos ontstaan en moést het Pakistaanse leger de rust wel herstellen, aldus Mahmud Ali. Hij kon noch het exacte aantal do den noch het aantal vluchtelingen noemen. Zendelingeueclitpaar iu Dominica vermoord SANTO DOMINGO In Santiago (Dominicaanse republiek) is een Amerikaans zendelingenechtpaar ver moord in hun woning aangetroffen. Over de moordenaars en hun motie ven tast de politie in het duister. De zendeling was Paul E. Potter van de zuidelijke baptis enconventie. de grootste kerk in de Verenigde Staten. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De brief die minister Van Agt, de nieuwe bewindsman van justitie, gis teren kreeg van 22 jonge ad vocaten uit het gehele land, kan gezien worden als een be wijs van de ernst, het ongeduld ook, waarmee de jongeren zich gestort hebben op het probleem van de rechtsbijstand in straf zaken. Al eerder (op 30 maart van dit jaar) hadden dezelfde advocaten ee.i onge veer gelijkluidend adres verzonden aan minister Polak, de voorganger van de heer Van Agt op het ministe rie. Maar Polak was toen reeds in zijn ministeriële nadagen hij heeft althans geen kans gezien nog voor zijn aftreden te antwoorden. Vandaar nu dit rappèl aan minister Van Agt, zodat deze zich er nooit op kan be roepen van niets te weten De brieven aan Polak en Van Agt vragen drie dingen: ten eerste een betere voorlichting aan een verdach te over het verkrijgen van rechts kundige bijstand (en dat van het eer ste moment af dat hij door de politie wordt aangehouden); ten tweede hét scheppen van de mogelijkheid voor iedere verdachte, ongeacht zijn fi nanciële middelen, reeds tijdens de in verzekeringstelling contact op te ne men met een advocaat (zijn advocaat) en ten derde de tegemoetkoming van de overheid voor de advocaat bij toe gevoegde strafzaken (dat zijn meestal de zaken van onvermogende verdach ten) zodanig te maken, dat het voor een advocaat om puur zakelijke re denen aantrekkelijke wordt zich meer met strafzaken in te laten; dit laat ste vooral in belang van de verdachten zelf, want niemand hoeft (en dat be pleit geen advocaat zelfs) medelijden te hébben met de advocaten. Maar het is nu eenmaal een feit dat het strafrecht en het strafpleiten slechts ogenschijnlijk het meest spec taculaire aspect van het werk van de advocaat is; dat deel van zijn werk ook dat door detectiveboeken en -films in bioscoop en op de televisie met image van het vak bepaalt. In de pratijk echter blijkt dat het strafplei ten niet of nauwelijks rendabel is in het geheel van de activiteiten van een advocatenkantoor. O Ri lloc pgi mg knd W: en gaat het verlorene zoeken, totdat hij het vindt" (Ltts i 15:4). Iets Je zou het haast niet geloven, maar er zijn christenen, die evdT^( lisatie niet nodig vinden. De kerkdeuren staan toch openzeggei&n Ieder, die wil, kan de kerk vinden. Wat deed de herder, toe#id merkte, dal er een schaap verdwaald was? Ging hij in de kooiP0 ten, stookte hij het vuur flink op en nam hij een flink bord, hij met mooie gotische letters schreef: „Schaap, kom terug. Hi\aai je kooi", om het boven de ingang te hangen en verder te wachpde Het zou weinig gebaat hebben. Dit schaap lag vrij zeker i'nFf rotsspleet en de herder kon aannemen dat het gewond was. ZyaCT| herders hebben geen oog voor de diepte van de val en de gropm van de onmacht van de mens. »id< De goede herder trekt er op uit. Hij zoekt het spoor. Hij /frs precies op de hoogte zijn van de wegen van dwalende schapen, ders in zijn zoeken zinloos. Hij moet de gevaren kennen, waar de spleten zijn, weten, dat hij met wolven vechten moet., goede herder zet zijn leven in voor de schapen. Vi We lezen vandaag: Jesaja66:13—19. pet Hei om flor Garantie Stimezo nrj in strijd met de wefc' DEN HAAG De ministers GeeRa scma (binnenlandse zaken) en Stii (volksgezondheid) zijn niet van pl het besluit van de Rotterdamse |T1 meenteraad om de Stichting Stim«I/J een garantielening van 400.000 guld' te geven voor de bouw van een abt luskliniek, te schorsen of te vernii gen. Zij antwoorden dit aan de Kamt leden Jongeling (GPV) Abma en V Dis jr. (SGP) die om een dergelij schorsing hadden verzocht. De min ters wijzen erop dat het besluit v de gemeente niet in strijd met wet of het algemeen belang is. V gens de bewindslieden mag uit h standpunt niet worden opgemaakt zij het ook eens zijn met de beslissi van de gemeente Rotterdam. In hun antwoord wijzen zij er n op dat de Stimezo begin van dit jt aan de toenmalige staatssecreta Kruisinga toestemming heeft j vraagd voor de bouw van de abortti kliniek op grond van het bepaalde de beschikking ziekenhuiscommiss „In het kader van deze procedu wordt", aldus de ministers Geertsei en Stuyt, „thans bezien of het bom pla-n voldoet aan de eisen die uit oogpunt van een verantwoorde zondheidszorg moeten worden steld." H Zakelijk Khaddaffi in Lybië automatisch te verkiezen zijn bo ven die regimes, die zich communistisoh noemen of voor dit stelsel sympathie koesteren. De boze woorden, die Moskou zich nu laat ontvallen, zullen over niet al te lange tijd weer worden ingeslikt. De Sowj et-regering heeft zich nooit veel aangetrokken van het lot van communisten in het buitenland. De Sowjet- Unie heeft er een te groot belang bij om haar positie in de Arabische wereld te consolideren, dan dat ze zich erg veel gelegen laat liggen aan de communisten-jacht en -moord in Soedan. Hetzelfde patroon volgde zij in Egypte: terwijl daar de communisten in de concentratiekampen krepeer- den, werden de betrekkingen met Nasser steeds idylli- scher. De junta van el-Nimeiry van haar kant is in militair opzicht al zó afhankelijk van de Sowjet-Unie geworden, dat Khartoem onder geen beding de goede betrekkingen met Moskou zou willen verbreken. Tenslotte nemen Rus sische Migs, Sowjet-piloten en Sowjet-adviseurs actief deel aan de oorlog tegen de nationalistische onafhanke lijkheidsbeweging Anya-Anya in het zuiden. Egypte en Lybië hebben daadwerkelijk ingegrepen om Soedan op het recht(s)e pad te houden: Caïro, door de Soedanese troepen die aan het Suezkanaal gelegerd wa ren, naar Soedan terug te sturen, teneinde de tegen-coup te ondersteunen; Lybië, door een Brits vliegtuig te kapen en twee hoge Soedanese officieren. President Sadat heeft al aangekondigd dat men ook in de toekomst niet ongestraft de regimes van Egypte, Soe dan. Lybië en Syrië zal kunnen aanvallen, zonder met de sterke arm van de andere broederstaten kennis te maken. Dat betekent, dat juist op een ogenblik, waarop in een land als Egypte de eigen, nationaal-Egyptische gevoelens meer dan ooit boven de Panarabische gevoelens prevale ren, de klok weer teruggedraaid wordt. Want door de Panarabisohe sentimenten voelt iedere Arabische leider het als zijn goddelijk recht aan om in de zaken van een ander te interveniëren, terwille van zijn eigen macht en gelijk en natuurlijk om der wille van het -Panarabische ideaal. Juist de Egyptische Breznjews-doc- wereld nog meer stimuleren dan nu al het geval is. Sadat geformuleerd en in de praktijk gebracht werd. zal de tegenstellingen en de verdeeldheid in de Arabische trine, zoals die in het geval van Soedan door president Dat klinkt heel nuchter, maar de laatste jaren heeft het vrije beroep van advocaat een steeds zakelijker op zet gekregen en dat leidt er gemak kelijk toe dat een groot deel van de aandacht wordt besteed aan activitei ten die de beste mogelijkheden bie den om inkomen te verwerven. Ook al is een jonge advocaat (die op een groter advocatenkantoor in de praktijk de - ste straftoevoegingen krijgt) nog zo idealistisch en vervuld van ambitie om zich op strafzaken toe te legsen hij zal zich na verloop van tijd niet aan de ontwikkelingen op zijn kantoor kunnen onttrekken. Het is overigens niet zo verwon derlijk dat het juist de jongere ad vocaten zijn die nu in een brief aan de minister aandacht vragen voor de ze problemen. Ook al lopen er heel wat oudere advocaten rond, die het maatschappelijk en menselijk belang van een goede behartiging van straf zaken inzien het zijn met name de jongeren die zich niet kunnen ont trekken aan de hele oriëntering, die zich langzamerhand in het hele straf recht voltrekt en waarbij de maat schappelijke en specifiek menselijke NED. HERV .KERK Beroepen: te Woudsend: M. Haus- mann. kand. te Utrecht; te Sexbierum (toez.): J. Dol te Nijkerk. GEREF.KERKEN Beroepen: te Heerde: J. van Dalen te Rotterdam-Overschie. VRIJE HERV .GEM. Aangenomen naar Werkendam, kand. G. Overduin aldaar. Het Huis van Bewaring, waar ver dachten kennis maken met het straf recht. aspecten van de strafbepleiting naar voren komt. Twee jaar geleden belegde „De Jon ge Balie" in Amsterdam (de advoca ten, die r.„g geen vijf jaar in de prak tijk zijn) een lustrum-congres over de vraagstukken rondom de voorlopige hechtenis, uit welk congres o.a. een SOS-dienst voor advicaten in Am sterdam is voortgekomen een expe riment waarbij inderdaad met mede werking van politie en parket alle verdachten de nodige voorlichting krijgen en reeds in een zeer vroeg stadium gelegenheid hebben voor overleg met de raadsman, welk expe riment inmiddels in een iets gewijzig de opzet in Den Haag en Rotterdam wordt herhaald. Het ministerie van justitie heeft van zijn belangstelling blijk gegeven door het verstrekken van een subsidie voor het experi ment. Vorig jaar november bleek op een congres in het Limburgse Reuver dat de kritische gedachten over het strafrecht niet alleen in Amsterdam leefden, maar zich over heel Neder land verspreid hadden. Er vormde zich een groep, de werkgroep-Reuver, die zou zorgen dat het niet alleen bij congressen bleef, maar ook de daad bij het woord wilde voegen. De brie ven aan Polak en Van Agt zijn dan ook door deze werkgroep verstuurd en het rechtstreekse gevolg van het Leuvense congres. De eerste twee eisen uit de brief, dat is duidelijk, hebben betrekking op wat nu als experiment wordt ge daan met de voorlichting aan ver dachten en de vervroegde toevoeging. Wat nu echter nog experiment is, moet praktijk, wettelijk geregelde praktijk, worden in het hele land. Maar de eerste twee punten zullen er nooit echt zijn zonder het derde: de verhoging" van de tegemoetkomingen aan de advocaten, omdat zonder meer het idealisme van één beroepsgroep een tc broze basis zou zijn om de rechten van anderen op te bouwen. De vergoeding, die een advocaat voor een toegevoegde strafzaak krijgt beloopt op het ogenblik 265 gulden als de zaak voor de meervoudige kamer dient en een 1.90 gulden bij een zaak voor de politierechter (de wat een voudiger strafzaken). Weliswaar zijn deze bedragen sinds 1 januari twintig procent hoger dan vorig jaar, maar (de brief van de groép-Reuver wijst er op) dat is geen principiële verhoging maar slechts een aanpassine aan de trend geweest. Hoe de tegemoetkoming er dan wel zal moetr i uitzien, is nog een punt van overleg binnen de groep-Reuvet zelf. Gedacht wordt aan een vergoe ding „per verrichting", dus voor het werk dat de advocaat aan een zaak besteedt, zodat op die manier „con- fectiebehandeling" van strafzaken (er zijn geen twee gelijke strafzaken, de één vraag meer werk dan de ander) wordt voorkomen. Belangstelling Hoeveel geld daarvoor nodig is? De werkgroep-Reuver durft zich niet op een bedrag vast te leggen. De orde van advocaten heeft berekend, dat de twaalf miljoen die in 1970 nodig was voor de toevoegingen (strafzaken en civiele zaken) zo'n twintig miljoen zullen moeten worden. Grote bedragen, zeker maar ge zien op het geheel van de begroting niet zo indrukwekkend. Gelukkig voor de jonge advocaten daarom, dat de nieuwe minister Van Agt heet en in zijn vorige werkkring (hoogleraar in het strafrecht in Nijmegen) al zoveel belangstelling voor de menselijke as pecten van het strafrecht heeft ge toond. ge 'hu O j Wi ROME De bisschoppensynode niet discussiëren over het ontwei grondwet voor de roomskatholie kerk en nog minder over de afkom ging van een grondwet. Dit deelt Osservatore Romano mee in een o getekend hoofdartikel. Dit beteke volgens insiders, dat deze mededelii afkomstig is van fiet pauselijk staat secretariaat of met diens medewet gepubliceerd is. Het blad spreekt er in dit artil zijn verbazing over uit, dat er in ve band met het ontwerpgrondwet n eIe steeds gesproken wordt van een o leggen vanuit Rome. Het herinrn aan een opmerking van de secret a van de commissie, die het ontwe heeft opgesteld, mrg. Onclin, dat paus het hele'plan voor een grond" wel eens zou kunnen laten vall« wanneer het verzet onder de schoppen daartoe aanleiding zou ven. tOi de do ki KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie" J de Berg (voorzitter), H. P Ester. G .1 Brinkman J van Hofwegen. e Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het weekblad Hervormd Nederland stopt met ingang van 1 oktober met zijn plaatselijke edities. Financiële redenen hebben tot dit besluit gedwongen. Naast de landelijke editie worden er thans 32 plaatselijke edities uitge geven onder" namen als „Hervormd Amsterdam", „Hervormd Limburg" enz. Zij hebben de hoofdinhoud van het landelijke blad, maar geven daar naast nog enkele pagina's plaatselijk kerkelijk nieuws en predikbeurten. Door de sterk gestegen zetkosten werd het economisch niet langer ver antwoord geacht, om voor 32 edities, die gemiddeld een oplaag van niet meer dan duizend exemplaren heb ben, aparte pagina's te maken. Hervormd Nederland zelf telt niet meer dan rond 15.000 abonnees. De kopblad-edities hebben er samen rond 30 000. Verwacht wordt, dat een groot deel van de abonnees van de kopbladen gevolg zal geven aan het verzoek, om zich op het landelijke Hervormd Nederland te abonneren. Hervormd Nederland gaat uit van de raad voor pers en publiciteit van de Nederlandse hervormde kerk. De zakelijke belangen liggen bij Boeken centrum NV te Den Haag. Deze uit geverij is het eigendom van de Ne derlandse hervormde kerk. Na Hervormd Nederland is Waarheidsvriend", het officiële oi ai gaan van de gereformeerde bond, h grootste weekblad in de hervormt ïjn kerk. Dit blad telt rond tiendui/.en ja. abonnees. Het „Gereformeerd Weel blad" (uitgave Bout, Huizen), d eveneens voornamelijk in gerefoi meerde-bondskringen gelezen wort heeft een oplaag, die ook tegen <|tia tienduizend geschat wordt. Het orgaan van de confessiore! vereniging. „Hervormd Weekblat heeft een oplaag van 2500. „Woord Dienst", het blad dat zich specia richt op de ambtsdragers in de her vormde kerk en om de veertien gen uitkomt, heeft een oplaag negenduizend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2