Steeds meer Engelsen willen in EEG miree Amerikaanse wapens zouden superieur zijn door lasers Minstens elf Duitse baby's mishandeld Rotterdamse haven zal modernere methoden en minder mensen vragen 2 moderne theeglazen I I (RITA) HIT WEER Kans op buien Winst KLM daalde met f 22 miljoenj SVZ beraadt zich op toekomst bon—J In Japan weer vliegramp Trefzekerheid wordt groter \S* Voorde moderne jonge vrouw die de boetiek ontgroeid is maar haar toch niet wil missen... Mirelle presenteert de mfïde die haar past! Waterskiën kan een erg bedriegelijke sport zijn zoals dezer dagen de oli- ant „Chinto" in Marina Baie des Anges moest bemerken. Na de mislukte oging in het nieuwe vakantieoord tussen Nice en Cannes waren er zes per sonen voor nodig om het beest weer op het water te krijgen. Trouw is het geheugen van het hart. BLATTER Snap je nou eindelijk waarom ik altijd langs de leuning gllj? Boven de Britse eilanden be vindt zich een koufront, dat heel langzaam oostwaarts op dringt. Dit front kan een be dreiging voor ons weekend-weer gaan inhouden, daar er zich aan het front gemakkelijk regen- en onweersbuien kunnen vormen. Maar eerst zal de temperatuur nog een verdere stijging ver tonen, met maxima die de 25 graden zullen halen. Strandweer Door wat hogedruk invloed ook morgen overwegend zonnig en droog. Zwakke zuidelijke wind. .Temperatuur ruim 20 graden, zee water 18 graden. Vooruitzichten: Tijdens het I weekeinde vrij stabiel en over wegend goed strandweer. Barometerstand: heden 10 uur I 76.4 cm (1018 millibar). Stijgend. Zon en maan 31 juli zon op 4.59, onder 20.33, maan op 15.25, onder 23.08; 6. aug. V.M. Hoog water Hoog water, 31 juli: Rotterdam le getij 10.11, 2e getij 22.22; Sche- veningen 8.25-20.54; Vlissingen 7.32-20.00; Haringvliet a. d. Zee zijde 9.02-21.29. Van een onzer verslaggevers AMSTELVEEN De' verhoging van de IATA-tarieven in de lucht vaart per 1 april met gemiddeld 5 procent heeft de KLM geen windeie ren gelegd. Terwijl in de eerste drie maanden van het lopende boekjaar (de periode april/juni beslaande) het passagiersvervoer met 12 pet. toenam, gingen de inkomsten daaruit met 19 pet. omhoog. Als gevolg van de vele kostenver hogende factoren, zoals de nog steeds voortgaande loon- en prijsinflatie. sterk gestegen verzekeringspremies voor de vloot en hogere brandstof prijzen, was het uiteindelijk-resultaat over de eerste drie maanden van het boekjaar echter aanzienlijk lager dan in dezelfde periode van verleden jaar. Zo liep de winst achteruit van 25,7 miljoen tot ƒ3,1 miljoen. (Zie ook elders in deze krant) ROTTERDAM Nu het de laatste tijd in de Rotterdamse haven vooral voor wat betreft de behandeling van arbeidsintensieve ladingen, zoals het stukgoed in de ouderwetse betekenis stiller wordt, is het zaak, dat de Rot terdamse havenbedrijven zich ernstig beraden over de toekomst en de ont wikkelingen die er in de belading, overslag, beslossing en opslag gaande zijn, aldus donderdagavond een woordvoerder van het bestuur van de Scheepvaartvereniging Zuid. de orga nisatie waarin de Rotterdamse ha venbedrijven samenwerken. Reeds maanden geleden, aldus deze woordvoerder, hebben de havenbe drijven besloten geen nieuw perso neel meer aan te trekken ter vervan ging van ouderen, die de bedrijven verlaten. Van ontslagen of afvloeiing is nergens sprake, maar vooral is men voorzichtig met hetgeen de havenbe drijven aanduiden als de reserve", de mensen, die niet in dienst zijn van de afzonderlijke bedrijven maar van de SVZ als geheel en die nu eens hier. dan weer daar kunnen worden ingezet De woordvoerder van de SVZ voeg de daar nog aan toe: „Het is nu va kantie, wat er na de vakantie gaat gebeuren kunnen wij uiteraard moei lijk overzien. Wij zijn geen scheeps werven, die met orderportefeuilles werken en precies kunnen berekenen, hoeveel mensen zij voor hoeveel tijd nodig hebben. Een schip is er, je moet het lossen of laden, en dan is het weg, je bent eenvoudig afhankelijk van het ogenblik." Vast staat, dat door de ontwikke lingen van de techniek en van de me thoden van verscheping in de toe komst eerder minder dan meer men sen in de Rotterdamse haven werk zaam zullen zijn. Het traditionele stukgoedvervoer, dat verreweg het meest arbeidsinten sief is van alle vervoersmethoden, verschuift naar het veel minder men sen vereisende containervervoer. La dingen die vroeger als stukgoed wer den verscheept in vaten of balen worden hoe langer hoe meer in bulk vervoerd. Een bijkomende factor is dat de Rotterdamse haven na de laatste ver hoging van tarieven en havengelden als de duurste van Europa geldt. J BONN (DPA, Reuter) De kraamkliniek van het ziekenhuis in de Westduitse stad Hamm wordt momenteel streng bewaakt. Deze maatregel is genomen, nadat is gebleken, dat een onbekende man minstens elf baby's zwaar heeft mishandeld. De portier is uitgerust met een revolver, zusters hebben de beschikking over gummi-knuppels en de bedjes van pasgeboren baby's zijn afgesloten met plastic-kappen. Nadat dinsdag al bij acht baby's arm- en schedelbreuken waren geconstateerd, bleken drie andere baby's bij nader onderzoek ook schedelletsel te hebben opgelopen. De Westduitse recherche zet haar klopjacht op de dader voort. Alle leden van het personeel zijn reeds urenlang ondervraagd, omdat naar de politie vermoedt de dader goed bekend moet zijn in het ziekenhuis. «"■WÉ LONDEN (Reuter, UPI, AP) De Engelsen beginnen van mening te veranderen over de EEG. Voor het eerst is bij een openbaar opinieonderzoek ge bleken, dat een meerderheid voor toetreding van Engeland tot de Europese gemeenschap In opdracht van de Europese be weging heeft het Research Centrum voor Opinie-onderzoek, het enige bureau dat vorig jaar tegen alle andere voorspellingen in een over winning van de Conservatieve par tij voorspelde, gemeten, dat nu 45 procent van de ondervraagden voor toetreding van Engeland tot de EEG is, 41 procent tegen en 14 pro cent geen mening heeft. Het onderzoek is gehouden voor het bestuur van de Labourpartij woensdag met 16 tegen 6 stemmen besliste dat Engeland op de voor waarden die de Conservatieven hebben aanvaard niet tot de EEG moet toetreden. Alle opiniepeilingen, die de laats te tijd zijn gehouden, wijzen er op, dat de Britten steeds meer voor toetreding 'beginnen te voelen. Twee weken geleden maten de opi niepeilers nog, dat 37 procent voor en 41 procent tegen was. En een maand geleden was slechts 27 pro cent voor toetreding en 55 procent tegen. Intussen gaat de strijd binnen de Labourpartij over de EEG onver minderd door. Partijleider Harold Wilson raakte opnieuw slaags met Lord George-Brown, zijn voormali ge minister van buitenlandse zaken. Harold Wilson kreeg gisteren in Engeland een bijzonder slechte pers. (Hij wordt beschuldigd van onoprechtheid en verraad aan zijn eigen beginselen. .Slecht voor La bour, slecht voor Engeland, slecht voor Europa", concludeert The Ti mes. VRIENDELIJK VERZOEK het abonnementsgeld uitsluitend als volgt te gireren: 1. per automatische giro als men een machtiging daartoe heeft afgegeven (zo'n machtiging sturen wij op verzoek gaarne toe); 2. of door gebruikmaking van de acceptgirokaart, die wij toe zenden aan alle maand- en kwar taalabonnees, die niet automatisch gireren. (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Nieuwe Leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastleh ghebleven mijn hert h» te gh ens poet!" Vrijdag 30 juli 1971 —52ste jaargang ■ofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. ƒ20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Ik geef op als nieuweabonnee: naam plaats: I betaalt: D.per kwartaal par maand U Alsbeloningvoormijnaktiviteit I Iontvangik2theeglazen. De nieuwe abonnee krijgt onze I (krant veertiendagen gratis. I Mijn naam g l*1 ^Haarlemmerstraat, hoek Mare^ Met houders in 4 frisse kleuren oranje-paars-groen-geel Leuk om eens anders thee te drinken ;pu za Bromfietser dood :e; onder vrachtauto roe HAARLEM De 60-jarige W. I Landwelir uit Haarlem is gistermor gen op de Prinsenbrug in zijn woon- 3, Plaats vermoedelijk onwel geworden, waardoor hij de macht over het stuur van zijn bromfiets kwijtraakte. Hij m viel, werd door eer. grote vrachtauto overreden en was op slag dood. Daar moet iets tegenover staan om Rotterdam desondanks aantrekkelijk te doen zijn. Aantrekkelijk kan de haven zijn, als de ladingen sneller en met moderner materiaal worden ge lost: op deze wijze kan zelfs een ha ven met hogere tarieven toch goedko per worden, door de besparing op de zeer kostbare ligtijd. Deze heroriëntering en het steeds meer toepassen van snelheid bevorde rende en arbeid besparende methoden van ladingverwerking, stuwage en scheepsbelading maken dat in de toe komst in Rotterdam er waarschijnlijk met minder mensen en moderner ma terieel meer kan worden gedaan. „Wij hebben in ons jaarverslag reeds nadrukkelijk op deze gang van zaken gewezen," aldus de woordvoer der van het SVZ-bestuur. TOKIO (Reuter. AP) Een Boeing 727 van de Japanse luchtvaart maat schappij «All Nippon Airways" met 161 personen aan boord is vanmor gen vroeg neergestort na een botsing met een straaljager van de Japanse luchtmacht. De botsing vond plaats tussen Sapporo en Matsushima. Het toestel was op weg van Sap poro naar Tokio met 154 passagiers en zeven bemanningsleden aan boord. De politie heeft later meegedeeld, dat het stoffelijk overschot van 38 perso nen is geborgen. Reddingsploegen hebben een deel van het staartstuk van het vliegtuig gevonden. Als alle 161 personen aan boord van het vliegtuig zijn omgekomen, is het ongeluk het ergste uit de geschie denis van de Japanse luchtvaart. De piloot van de straaljager kon zich met behulp van zijn schietstoel in veiligheid brengen. Hij is naar het ziekenhuis overgebracht. Eerder deze maand, op 3 juli, is in Noord-Japan een lijntoestel tegen een berg gevlogen en neergestort. Alle 68 personen aan boord zijn bij dit ongeluk omgekomen. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuw® Leidse Courent - antwoordnummer 267, Leiden Burgemeester Mr. L. R. J. Rid der van Rappard, die met pen sioen gaat, heeft gisteravond af scheid genomen van de raad. De scheidende burgemeester kreeg door het PvdA-raadslid P. Ro- mijn de gouden medaille met oorkonde van de stad Gorinchem aangeboden. In het enige drijvende Dolfijnen stadion ter wereld met 1.000 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 10.00, 11.30, 13.00,14.30,16.00 en 17.30 uur. DOLFIRODAM - Rotterdam LEUVEHAVEN 1 BIJ METROSTATION BEURS V. TEL. 137800. j Ramp in Afghanistan: meer dan 1000 doden KABOEL Meer dan duizend mensen zijn in Afghanistan om het leven gekomen, toen na een aardver schuiving een dorp door een vloedgolf werd overspoeld. Dit werd gisteten bekendgemaakt in de hoofdstad Ka boel. De aardverschuiving vond plaats nabij de Khenjan-pas in de Hindoekoesj-bergen en veroorzaakte een overstroming van een bergmeer. Het zoeken naar overlevenden van de ramp wordt nog voortgezet. Het Britse en Canadese Rode Kruis leve ren hulp voor dé duizenden daklozen, Af ro-Aziatische studenten hebben in de Russische hoofdstad gedemon streerd tegen de executies in Soedan. Er werden onder meer foto's mee gedragen van de terechtgestelde communistenleider Mahgoub en span doeken met het opschrift: Handen af van de comrtiunisten in Soedan" Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Door toe passing van laserstralen in Ame rikaanse wapensystemen zouden de Verenigde Staten een aanzien lijke militaire voorsprong op de Sowjetunie hebben gekregen. Dit berichtte de Amerikaanse correspondent van de NRC gis teren in Washington. Het zou gaan om een techniek die de trefzekerheid van raketten, bom men en artilleriegranaten sterk ver betert en de opsporing van doelen vergemakkelijkt. Wapens die van deze techniek ge bruikmaken zouden door Amerika aan Israël zijn geleverd, en bij een recent bezoek aan dat land zou de directeur van de CIA met de Israëli sche geheime dienst de verhoogde ac tiviteit van Russische agenten in het Midden-Oosten hebben besproken, die geïnspireerd zou zijn door nieuwsgie righeid naar deze nieuwe wapens. Onze redactie buitenland tekent hierbij aan dat onthullingen in deze zin mogelijk voor binnenlands Ame rikaans gebruik kunnen zijn bestemd. In het Congres opereert een krachtige pro-Israël lobby, die de regering voortdurend aanvalt over haar ge brek aan enthousiasme om Israël meer wapens te leveren, met name de 45 Phantom straaljagers waarover onderminister Sisco op het ogenblik weer in Tel Aviv zit te praten. Mogelijk is het 'lek' dus op een po litiek bijzonder gunstig moment op getreden, maar dat neemt niet weg dat een militaire doorbraak in deze richting beslist in de lucht zat. (Zie verder in deze krant) KOM HAAR HET \POL FIROPAM VOOR A 'NDOLFIJNE

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1