Liever hogere AOW-premie n Werkgevers: Lid-zijn van vakbond wenselijk S. Benard gevraagd voor Muller (GKU) MINIROK BIJ UNGARi IN ERE HERSTELD Slechts 30 pet van volk voor minder kinderbijslag Rechtbank zegt: verkopers pannen Uit de Haagse hof geplukt te goeder trouw OONiDiERDAG 29 JULI Van onze soc.-econ. redactie UTRECHT Slechts 30 pro cent van de bevolking is voor beperking van de kinderbijslag om de verhoging van de aow- uitkeringen tot het niveau van het netto-minimumloon te finan cieren, zo blijkt uit de enquête, die de drie vakcentrales over dit onderwerp hebben laten hou den onder gezinshoofden en al leenstaanden. Een grotere groep, namelijk 41 pet, geeft er de voorkeur aan het beoogde doel te bereiken door middel van ver hoging van de aow-premie, terwijl 29 pet van de ondervraagden zich niet over een keuze tussen beide financie ringsmogelijkheden uitspreekt. De voorstanders van aow-premiever- hoging bevinden zich (zoals wel te verwachten was) voornamelijk onder degenen, die kinderbijslag genieten en van hen vooral de gezinnen met kleine kinderen en grotere huishou dingen. Gemeten naar leeftijd geven vooral degenen tussen 35 en 50 jaar de voorkeur aan verhoging van de aow-premie, terwijl daarentegen de ondervraagden beneden de 35 jaar zich uitspreken voor beperking van de kinderbijslag. Voorstanders van dit laatste zijn met name ook degenen, die geen kin derbijslag ontvangen en kleinere huishoudingen hebben. Naarmate de schoolopleiding ruimer is, neemt de voorkeur voor beperking van de kin derbijslag toe. Methode Zeven inwoners van het Friese stadje Staveren hebben eigenhandig een loopbrug over de Achterdelft ge bouwd. Daarmee gaf het zevental uiting aan zijn ongenoegen over de trage gemeentelijke procedure, die moet leiden tot de bouw van een vaste brug over het Staverense wa ter. De brug 'mag voorlopig tot 22 augustus blijven. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De regering heeft de heer S. Benard, mede werker van raadgevend bureau Berenschot NV, aangezocht om de Muller-tak van de Groninger Kleding Unie weer op poten te zetten. De heer Benard, die nog niet op de hoogte zou zijn van de aanzoek, wordt vandaag van vakantie uit Spanje in ons land terug verwacht. Op het ministerie van economische zaken zei men ons, dat nog niet be kend is hoe de heer Benard zal rea geren. Ook is niet bekend of zijn functie bij de GKU van blijvende of van tij delijke aard is. „We weten eigenlijk nog van niets", aldus mr P. Dorhout, een van de bewindvoerders van GKU. „Het is wel de bedoeling dat hij een directie-fuctie krijgt maar hoe en wat weten wij al evenmin." Mr. P. en mr M P. Dorhout, die dinsdag als ttewindvoerders voor de Grol-tak van de GKU werden aange wezen, zijn gisteren ook als zodanig benoemd voor de Muller-tak. CAPABEL De secretaris van de NW-textiel- bond „De Eendracht", de heer W. Koevoet, noemt de heer Benard een capabel man die de confectie-indus- trie en met name de Muller-vesti- gingen van de GKV door en door kent. Volgens hem moet de heer Be nard in staat worden geacht de kan sen die Muller zijn gegeven optimaal te benutten. De heer Benard (45) woont in Bos en Duin. Hij is verbonden aan het bureau Berenschot, als hoofd van de Biesheuvel: „Geen boodschap aan de uitgaven van de NOS" (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Premier Biesheuvel vindt dat het niet aan de regering is een oordeel te vellen over de zes ton die de NOS zal besteden aan de re portages over het statiebezoek van Koningin Juliana aan Indonesië. De heer Biesheuvel antwoordt dit op vragen van de heer Wolff (CPN), die gewezen had op de ontstemming die in omroepland over dit hoge be drag was ontstaan. De heer Biesheu vel ontkent dat de rijksvoorlichtings dienst dan wel met de NOS dan wel met Philips afspraken zou hebben ge maakt over een bijdrage in deze hoge reportagekosten De rijksvoorlichtingsdienst zal de NOS en andere media in Indonesië wel hulp verlenen door bemiddeling in organisatorische vraagstukken. „De regering biedt zo middels de rijks voorlichtingsdienst de media hulp bij de verslaggeving van een voor beide landen belangrijk openbaar gebeu ren", aldus premier Biesheuvel. confectie-afdeling. Economische za ken heeft Berenschot gevraagd de heer Benard tijdelijk af te staan. „Het is natuurlijk niet aan het mi- nisierie om iemand als directeur van een bedrijf te benoemen", aldus een woordvoerder van het departement. Bureau Berenschot heeft geen be zwaar gemaakt. Het laatste woord is nu aan de heer Benard zelf. Van de voorstanders van bfeperking van de kinderbijslag geeft 70 pet de voorkeur aan bevriezing van de bij slag voor alle kinderen boven bevrie zing van de bijslag alleen voor het eerste kind. Deze voorkeur neemt af tot 57 pet. indien het alternatief is: afschaffing van de kinderbijslag voor het eerste kind. Zoals bekend heeft het nieuwe ka binet de mogelijkheden tot beperking van de kinderbijslagen thans in stu die, om ook langs deze weg meer fi nanciële ruimte te creëren voor ande re voorzieningen. In het regeerakkoord van 18 juni jl. wordt daarover o.m. opgemerkt: „De kinderbijslag voor het eerste kind zal niet verder worden verhoogd; die van het tweede kind ook niet, wanneer dit in het kader van de herwaarde ring onontkoombaar zou blijken. De mogelijkheid van afschaffing van de kinderbijslag voor het eerste kind, met compenserende maatregelen voor de laagstbetaalden, zal worden bestu deerd." V akhondsleden Uit het onderzoek is voorts geble ken dat onder de vakbondsleden (ruim een-derde van de beroepsbe volking) de voorkeur voor verhoging van de aow-premie sterker is dan on der de totale bevolking. Van de vak bondsleden kiest nl. slechts 24 pet voor beperking van de kinderbijslag, 47 pet voor verhoging van de aow- premie, terwijl 29 pet geen mening uitspreekt. Het betrekkelijk hoge percentage „niet-weters" moet waarschijnlijk worden verklaard uit het feit dat er naast de mogelijkheid om door beper king van de kinderbijslag de aow te verhogen geen andere alternatieven zijn genoemd. De enquête werd in opdracht van het NVV, het NKV en het CNV uit gevoerd door de NV v/h Nederlandse stichting voor statistiek. Er werden begin juni 1.127 personen onder vraagd. De steekproef wordt repre sentatief geacht voor de populatie van gezinshoofden en alleenstaanden in geheel Nederland. Het was heel moeilijk geweest. Eigenlijk had het de laatste, toch feestelijke weken voor de bruiloft, als een schaduw gehangen over de uitbundigheid. O nee, tussen de toekomstige ech telieden was het geen probleem ge weest. Zij stond pal aan zijn zijde. Was het volkomen met hem eens, dat het onzin was; meer nog, dat ze er zich niet mee moesten bemoeien. Zp... de ouders, de ooms en tantes en ze... de meelevende meesmuilende broers en zusters, vrienden en vriendinnen. Maar de druk, die op hen uitge oefend werd was zwaar En zoals ze concludeerden toen eindelijk de bruidegom gecapitu leerd was. bijzonder geraffineerd toegebracht. Geen gezagshandhaving, geen dreigementen... alleen maar een lich te zucht zo nu en dan. maar wel op uitgekiende ogenblikken. Bij haar bijvoort>eeld toen ze de werkelijk beeldige bruidsjapon pas te. De tule wolkte, de kant schuim de.... en dan een zuchtje van de pas ters... „Jammer toch dat jullie niet helemaal in die heerlijke statige stijl verschijnen...." Bij hem toen hij bij het verhuur bedrijf zijn plechtige kledij inclusief hoge hoed ging uitproberen. De hoogstdeftige helper bekeek hem kritisch en opperde voorzichtig: „Meneers haar...." Bruidegoms haar, daar ging het om. Blond gelokt met een soepele golf over de kraag Haar Lokken waar zij graag mee speel de; lokken die hem al zeeën van ellende gekost hadden en daardoor des te dierbaarder waren geworden. Lokken om frank en vrij het leven mee door te gaan, maar onmogelijk op een trouwdag met alles er op en er aan van traditie en stijl. Zelfs het haarnetje van de solda ten zou hier geen uitkomst brengen! Het was een keuze tussen onbe roerd laten of rigoureus afsnijden. Tot twee dagen voor de bruiloft stond het jonge paar pal voor onbe roerd laten. Toen kwam er enige wankelmoe digheid. Ze wisten het: de ouders hadden zich allang verzoend met het onvermijdelijke, de ooms en tantes UTRECHT De Stichting Huis houdelijke en Gezinsvoorlichting in Utrecht mag van de president van de rechtbank in Utrecht, mr. J. W. van Eek in publikaties niet opnieuw waarschuwen tegen de haars inziens moreel verwerpelijke verkoopmetho den van de N.V. Mecra Metal Corpo ration, die tijdens zgn. home-parties heel dure pannensets aan de man en vrouw tracht te brengen. Deze NV had een kort geding tegen de Stichting aangespannen, waarin staking van de publikaties werd geëist omdat er geen sprake zou gijn van geraffineerde en bikkelharde verkoopmethoden en evenmin van veel hogere prijzen dan van verge lijkbare pannen. De president verbood nieuwe publi katies, waarin de indruk wordt ge wekt dat sprake is van geraffineerde en bikkelharde verkoopmethoden. Vier gevallen van schurft in ziekenhuis Van een onzer verslaggevers HILVERSUM In een van de ge- riatische paviljoens van het zieken huis Zonnestraal in Hilversum zijn enkele gevallen van schurft ontdekt. Drie bejaarde patiënten en een perso neelslid volgen daarvoor thans een tweedaagse zalfkuur. Volgens directeur-geneesheer G. D. A. Kuyken bestaat er geen gevaar voor uitbreiding van de ziekte. Direct nadat men de ziekte constateerde, zijn alle personeelsleden en patiënten, die met de geïnf eet eerden in contact waren geweest, behandeld met een preventieve zalfkuur. Directeur Kuyken neemt aan, dat de besmetting is veroorzaakt door een bezoeker. Administratie NOS traag en slordig, vindt accountant (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM De accountant van de NOS vindt de administratie van deze stichting „te traag, te slordig en te ongecoördineerd". Wanneer de fi- nancieel-economische dienst van de NOS niet op korte termijn beter gaat functioneren, zal het voor de accoun tant (Frese, Hogeweg, Meyer en Hörchher in Amsterdam) niet langer mogelijk zijn de verantwoordelijk heid te nemen, aldus heeft hij aan het NOS-bestuur bericht. Bij de NOS wordt een deel van de achterstand in de administratie gewe ten aan de fusie die destijds heeft plaatsgehad tussen NRU en NTS. Er werken nu nog twee financiële diens ten naast elkaar, maar die toestand zal 1 januari volgend jaar moeten worden beëindigd. Volgens de ac countant mag het ondanks de fusie niet voorkomen dat een stichting met een budget van tachtig miljoen gul den en activa van 150 miljoen, pas elf maanden na het afsluiten van het boekjaar met de cijfers komt, zoals dat in 1969 gebeurde. Ondanks de aanmerkingen die de accountant had, heeft hij de financiën in orde bevon den. konden hun geen lor schelen.... maar.... oma zou komen. Oma, statig frêle dametje, terug getrokken in een bejaardencentrum, vanwaar ze het bruidspaar een lieve brief had geschreven vol goede wen sen en vooral vol vertrouwen over hun verbintenis, gebaseerd op deug den van ouderwetse allure, die, oma aan haar kleinkinderen („want ook jij lieve jongen noem ik al mijn kleinkind") toeschreef. Konden ze oma de schok bezorgen en de twijfel door zijn degelijke aard te verhullen in een ongebrei delde lokkenpracht? Op het laatste nippertje zeiden ze „neen". Neen, dat konden ze niet. Hij ging naar de kapper en legde een rand papier in de hoge hoed, die hem nu maten te wijd was. Eindelijk... hoefgetrappel... de koetsjes reden voor. Oma, in de erker om toch maar niets te missen, riep ze allemaal te hoop: „Kijk eens... wat enig.,., die koetsiers... die jongens. Dat lange haar onder die hoge hoeden. „En in één adem tot de verstomde bruide gom: „Dat had jij ook eigenlijk moe ten doen, je haar laten groeien voor je hoge hoed Van een onzer verslaggeefsters PARIJS De minirok dé grote afwezige op de Parijse mo deshows van deze week, is gis teren voor het eerst weer in volle glorie hersteld door ontwerper Ungaro, wiens collectie voor een groot deel gekenmerkt werd door super korte rokken. Mantels, voornamelijk sportmodel- lên, en dagelijkse kleding reiken tot 15 centimeter boven de knie en wor den vaak gedragen over bodystoc- kings. Ungaro, de vroegere assistent van ontwerper André Courrèges, heeft zich dus duidelijk niets aangetrokken van de oproep van Dior om „de mode weer terug te brengen tot haar tradi tionele elegance". Hij is rustig blijven ontwerpen voor de jonge, hippe vrouw, die wel eens wat anders wil. „Badpakken" Heel nieuw waren bij Ungaro de kleine, eendelige pakjes (gebreid), die hij vooral ziet als ideale kleding voor de vrije tijd. Deze pakjes zijn zo nauwsluitend, dat ze erg veel lijken op gebreide badpakken. Overigens heeft Ungaro ook wel gevoel voor die vrouwen, die er in de winter graag een beetje warm bijlo pen en die daarom juist zo blij waren met de midi- en maxirokken. Hij brengt lange, grofgebreide kniekou sen (tot over de knie), hoge laarzen en gebreide rokken en mantels. Maximantels Opzien baarde Ungaro verder ook met zijn enorme maximantels, een soort „Verschrikkelijke Sneeuwman mantels", modellen, die gemaakt zijn van allemaal zigzagafhangende strip jes leer. Hij gebruikt ook allerlei soorten veren voor jasjes en mantels. Ungaro mengt verschillende dessins met kwistige hand samen tot één model: zo waren er verscheidene modellen waarbij bloemen- en strepen-des- sins tegelijk werden gebruikt. Pionierstijl Verder bij Ungaro: korte getailleer de, mouwloze jasjes, die worden ge dragen over jurken of blouses met wijde, lange mouwen; blakers van vrolijk gebloemde stof, die gedragen worden op korte plooirokken, suède en leren mantels, rokken en jurken en jurken, in de oude pionierstijl (kleine bloemetjes op een donkere on- Een jasje, gemaakt van kleurige hanenveren laat Ungaro dragen over een zwart ..gymnastiekpakje" gebor duurd met allemaal kleine bloempjes. MP Veel vrolijke kleuren verzamelde Féraud in deze twee modellen: een uj ft blouse met gestreepte dasgestippelde ceintuur en (rechts) een zwart looi mantel met een rood-witte ceintuur. D h dergrond) met lange, strakke mou wen, hoge boordjes, ronde halslijn en brede ceintuurs. Favoriete kleuren van Ungaro: roest, abrikoos, blauw en roze. met open hiel en zwart voorstu dragen. Bethelot had deze in n schillende gevallen vervangen A t een gewone dichte pump. Laroche Op de modeshow van Guy Laroche waren de aanwezigen helemaal gefas cineerd door de wollen slobkousen, die Laroche in alle mogelijke uitvoe ringen brengt. Ze worden gedragen met laarzen en over schoenen, zijn aan de zijkant en boven op de voet vaak open. Binnenshuis mogen deze wollen beenbekleedsels misschien wat warm zijn, voor buitenshuis zijn ze de idea le oplossing om én warm te blijven én hetpants te kunnen blijven dra gen. Verder bij Laroche, veel broekpak- ken waarvan de broeken erg wijd zijn en tuniekjurken. Chanel In de salon van Chanel was de spanning tijdens de eerste show na de dood van Coco Chanel, te snijden, iedereen was erg gespannen hoe de eerste, collectie zou worden ontvan gen. Men vroeg zich af hoe Gaston Be thelot, de opvolger van Chanel, het zou doen, of hij zich een waardige opvolger van de oude dame zou to nen. Het vonnis van kopers .modepers en gasten aan het einde van de show kwam in de vorm van een donderend applaus. De wijze waarop de stijl van het huis is gehandhaafd is ongelooflijk. Verschillen werden zichtbaar in de tails, maar die accentueerden eerder nog de klassieke Chanel-lijn, dan dat ze die veranderden. Prettig De leidende gedachten achter de ontwerpers was. zoals altijd, mode te maken voor jonge en oudere vrou wen, waarin de draagster zich prettig en modieus voelt. De stoffen (veel tweed, wollen stof fen, zijde en gebreide materialen) zijn dezelfde gebleven als die waarvoor Coco Chanel een voorkeur had. Ook de beroemde Chanel-kettingen werden bij de meeste modellen ge dragen. Gewone pump Een van de weinige details, die veranderd waren, was het andere schoeisel. Chanel liet haar manne quins altijd de obligate beige schoen Van Cardin is dit opzienbarendI avondtoilet: een eenvoudig lijfje m<j een rok in verschillende geplooidJ lagen. Van onze sociaal economische redactie AMSTERDAM In de nieuwe CAO voor het administratief personeel in het grafisch bedrijf is een protolcollaire verklaring op genomen, waarin van werkgeverszijde wordt gezegd dat „het vrij willige lidmaatschap van het administratief personeel van een der werknemersorganisaties in het grafisch bedrijf wenselijk" wordt geacht. lang (sinds 1914) bestaat voor de De betrokken vakbonden ijveren al technische werknemers, jaren voor een algemeen verplicht Het is de werkgevers in het gra- lidmaatschap voor het grafisch admi- fisch bedrijf verboden deze werkne- nistratief personeel, maar dat hebben mers in dienst te hebben als zij geen de werkgevers steeds afgewezen, hoe- lid van een der grafische vakbonden wel die verplichting wel reeds zeer ziin. Daarop bestaan slechts enkele uit zonderingen, onder meer voor werk nemers die in de eerste graad aan de werkgever verwant zijn. Ook kan men, wanneer er principiële bezwa ren tegen het lidmaatschap van een vakbond bestaan, vrijstelling krijgen onder voorwaarde dat maandelijks een bedrag, gelijk aan de bondscon- tributie, wordt gestort in de kas van het centraal bureau voor de gra fische bedrijven Sinds ongeveer 25 jaar geldt het verplichte lidmaatschap, als gevolg waarvan de vakbonden in het grafi sche bedrijf niet kampen met het probleem georganiseerden-ongeorga- niseerden, ook voor het leidinggevend personeel. De administratieve werknemers vormen echter nog steeds een uitzon dering en ook bij de jongste CAO-on- derhandelingen hebben de werkge vers voor deze groep de verplichting tot lidmaatschap van een vakbond af gewezen. De partijen hebben elkaar nu (voorlopig) gevonden in de protocol laire verklaring, waarin de werkge vers uitspreken dat zij aansluiting bij een vakbond gewenst achten. Dit geldt dan nu voor het personeel van de kantoren van drukkerijen, binderijen en reproduktie-onderne- mingen, „het administratief personeel van dagbladen valt er (nog) buiten, want voor deze werknemers bestaat een afzonderlijke CAO, waarover de onderhandelingen nog plaatsvinden. De CAO, waarover nu overeen stemming is bereikt, heeft een loop tijd van twee jaar. Na de salarisver hogingen, die reeds eerder in het ka der van de algemene loonmaatregel waren overeengekomen, worden dc salarissen op 1 augustus nog eens verhoogd met 6.25 procent. Zowel in het eerste als in het twee de jaar garandeert een indexerings clausule een reële inkomensvei'bete ring van 2.75 pet. Volgend jaar 1 fe bruari vind een salarisstijging plaat van vijf procent plus de eventueli resterende achterstand over 1971. De vakantie wordt met een daj verlengd tot 18 dagen, de vakantie toeslag gaat dit jaar omhoog van x 1 weekloon tot 3% x 1 weekloon ei volgend jaar tot 4 x 1 weekloon. De betrokken leden der vakbonden moe ten zich nog over het akkoord uit spreken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 6