Kerken opgeroepen naar proces in Pretoria Een hartchirurgisch centrunf Rotterdams opperrabbijn is nog niet de jongste Ter bemoediging deken ffrench-Beytagh BEROEPINGSWERK Prof. van Hulst naar Zuid-Afrika Draaitol Terrorisme Ds. C. Smits wordt oud gereformeerd Een woord voor vandaag Mensen laten voelen dat ze er bij horen Baptistenleidei,; president Liberia 't COMMENTAAR Stuurgroep brengt advies uit: Van een onzer verslaggevers NEW YORK De nationale raad van kerken van de Verenigde Staten beyvert zich om vertegenwoordigers van zo veel mogelijk kerken naar Zuid Afrika te krygen en daar het proces by te doen wonen tegen deken French-Beytagh, die volgens de laatste berichten op 2 augustus voor het hooggerechtshof te Pretoria terecht zal staan. Daarmee moet Zuid Afrika worden getoond dat er grote onrust bestaat 'over deze aanval op de christelijke kerk en over het totali taire racisme'. De aanwezigheid van vele kerkelij ke waarnemers bij het verdere ver loop van dit proces kan er voorts toe leiden, dat ffrench-Beytagh en ande ren zoals hij worden bemoedigd, dat de aarzelenden en de bangen, speciaal In de kerken, worden aangemoedigd op te staan en partij te kiezen en dat in andere landen uit de eerste hand NED. HER KERK Beroepen: te Sao Pauio (Igreja Evangelica Reformada): dr. R. M. K. van der Grijp, kand. te Soest, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen: naar Doeveren (te vens als jeugdpred. in de classis Heusden): A. Troost, kand. te Den Haag. GEREF. KERKEN Beroepen: te 't Zandt: ds. Wieringa te Canada, che dit beroep heeft aan genomen. Benoemd tot geestel. verzorger v.h. psychiatrisch ziekenhuis Wolfheze: J. Vergeer te Poortugaal. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Deventer en Oost- Flevoland: J. Plantinga te Rozenburg. OUD GEREF. GEMEENTEN IN NED. Aangenomen: naar Hardinxveld- Giessendam' C. Smits te Clifton (USA). bekend wordt wat er in Zuid Afrika wordt „uitgezweten". Zo staat het ge formuleerd in een rapport van de af deling dienst overzee van de nationa le raad van kerken. Alles wijst er volgens dit rapport op dat het proces tegen ffrench-Bey tagh een voorbeeldig karakter krijgt en dat een veroordeling van de deken ,.de weg zal effenen om eens en voor altijd het verzet te vermorzelen van diegenen in Zuid Afrika die het dur ven opnemen voor recht en mense lijkheid". De aanklacht tegen de deken, die op 30 juni werd voorgelezen in het gerechtshof van Johannesburg, luidde dat ffrench-Beytagh de noodzaak van sabotage en een gewelddadige revo lutie bepleitte en zijn voornemen om daaraan mee te helpen had bevestigd door in Zuid-Afrika geld te admini- strateren, dat ontvangen werd van ka nunnik Collins en van de Defence and Aid organisatie te Londen. Maar in een overzicht van het door hem uitbetaalde geld, dat bij de aan klacht werd gepubliceerd, blijkt dat de uitgaven gedaan zijn voor schooi en boekengeld, voor voedsel, kleding, reisgeld naar Robben-eiland, rechts kundige bijstand, begrafeniskosten en andere hulp. bestemd voor gevange nen en hun gezinnen. Volgens de aanklacht heeft de de ken in Johannesburg plannen voor sabotage besproken en de geweldda dige omverwerping van de regering bepleit in de raad van kerken en in „Black Sash", een vrouwenorganisatie die zeer veel tegen de apartheid de monstreerde. Hij zou in Engeland KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant D.»rdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie J. de Berg (voorzitter), H. P Ester G .1 Brinkman J van Hofwegen Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM CHU-voorzitter prof. dr. J. W. van Hulst vertrekt vandaag voor een drieweekse reis naar Zuid-Afrika, waarvoor hij door de Zuidafrikaanse regering is uitge nodigd. Hij zal onder meer een gesprek hebben met premier Vorster. „Waar over dit onderhoud zal gaan. weet ik nog niet. Het wordt gehouden op initiatief van de premier, maar na tuurlijk zal ik zelf ook wel enige on derwerpen aanroeren". Prof. Van Hulst, die de reis maakt in zijn hoedanigheid van politicus zo wel als van hoogleraar (aan de VU), zal voorts worden ontvangen door de ministers van Bantoezaken, onderwijs en buitenlandse zaken (kwestie Zuid west-Afrika). 234S6759 Kruiswoord-puzzel zonder zwart Horizontaal: L eerbetoon-makker, 2. omhelzen-afk. van Dona, 3. grond soort-water in NJL, 4. spoorstaaf-een zekere-radio omroep (afk.), 5. Myth, figuur-treffen, 6. onderricht-wol- vlokje-waterplant 7. wereldtaal-na- melijk (afk.)-zeer brandbaar koord, 8; gereedschap-plaats in Zeeland, 9. versieringsmotief-oude lengtemaat. Verticaal: 1. blaasinstrument-ver- bond, 2. plaats in Zweden-elk, 3. boom-bid (Lat), 4. talmen-spitse bek van een vogel, 5. vat met een hengsel- vette vloeistof. 6. snijwerktuig-hou- ten bakje-lering, 7. hoekpijler-flink, 8. bloedbuis-slot, 9 stok bij "t kaart spel-tweetal. Oplossing vorige puzzel Horizontaal: i7 rationeel," 2. elim- porie, 3. aver-agèns, 4. Laren-Adda, 5. intiem-iel, 6. toer-Reest, 7. Erna-aga- Ta, 8. ido-are-Lea, 9. torrpent-er. Verticaal: 1. realiteit, 2. Alva-nor- do, 3. tier-tenor, 4. iM-rei-raam, 5. Opa-Ne-rare, 6. noga-Megen. 7. ere- die-alt, 8. einde-stee, 9. les-altaar. Als er een Nobelprijs voor politieke draaitollen bestond, zou hij dit jaar moeten worden uitgereikt aan Harold Wilson. Wilson was premier van Enge land, toen dit land voor de tweede keer toegang vroeg tot de EEG. Hoog gaf hij destijds op van de zegeningen die de Britten in een vergrote EEG zouden ten deel vallen. Nu is diezelfde Wilson, als oppositieleider, tégen Engelands toetreding. Ster ker nog: hij wil dat alle parlementariërs van zijn partij bij de beslissende najaarsstemming in het Lagerhuis zich gedragen, alsof ze het met hem eens zijn. Wie niet met Wilson zijn meegedraaid meer dan honderd fractieleden, tot dusverre moeten in dat historische debat hun oordeel over het lands belang maar ondergeschikt maken aan de wil van het partijbestuur. Als Wilson dit streven naar po litieke kadaverdiscipline partijdemocratie zou wil len noemen, zou hij, wat dit betreft, nog het beste kunnen pleiten voor toetreding van Engeland tot Oóst-Europa. Gelukkig valt te verwachten, dat me nigeen onder zijn fractiegenoten zich niet laat in timideren. Hoe men Wilsons persoonlijke ommezwaai be oordeelt, behoort af te hangen van de redenen die hij daarvoor heeft aangevoerd. Ze komen hierop neer, dat de Conservatieve regering genoegen zou hebben genomen met een te hoge toegangsprijs voor de EEG. In een kwestie die beslissend kan zijn voor de toekomst van Engeland, lijkt dat misschien een kruideniersargument, een argument van het soort waarmee de politicus zich onderscheidt van de staatsman. Maar ook kruideniersargumenten kunnen respectabel zijn. zolang ze tenminste op waarheid berusten. Dat dit laatste voor Wilsons Bij de Amerikaanse raad van kerken bestaat de indruk dat met het proces tegen de Johannesburgse deken ffrench-Beytagh in Zuid-Afrika het humani taire werk voor de slachtoffers van de apartheids wetgeving onmogelijk zal worden gemaakt. De raad hoopt dat zoveel mogelijk kerken in andere landen bij dit proces vertegenwoordigd zullen zijn, om te tonen, hoezeer deze zaak hun van harte gaat. Hiertoe moeten zeker ook de gereformeerde kerken in Nederland worden gerekend, die in een dialoog verkeren met de Nederduits gereformeerde kerk in Zuid-Afrika en wier houding een zeker gewicht in de schaal werpt, zoals ook al eerder is gebleken. Uit de aanklacht tegen ffrench-Beytagh krijgt men inderdaad het vermoeden, dat humanitair werk ten behoeve van gedetineerden en hun gezin nen door het openbaar ministerie tot die misdrijven wordt gerekend, die vallen onder de wet op het terrorisme. Er worden een aantal uitlatingen aan de deken toegeschreven, die gericht zijn op omver werping van de bestaande orde; maar voor zijn ver volging is het natuurlijk veel belangrijker om aan te tonen dat de deken zich daar ook materieel voor bewering waarschijnlijk niet geldt, kan worden afgeleid uit recente verklaringen van diens voor malige kabinetscollega's Lord George-Brown, Ste wart en Thomson (Wilsons voormalige onderhande laar in Brussel). Naar hun overtuiging zou het Labour-kabinet voor het lidmaatschap van de EEG dezelfde prijs hebben betaald, Een veelgehoorde verklaring voor Wilsons ma noeuvres is, dat hij vóór alles de eenheid van La bour wil bewaren. Maar zou hij daarbij niet meer gediend zijn met een vrije stemming over Enge lands toetreding dan met het bevel tot afwijzing dat gisteren onder zijn leiding is uitgevaardigd? Men zou denken van wel tenzij Wilson benauw der is voor het dwaze fanatisme van hen die hun wil aan heel Labour willen opleggen, dan voor de gerechtvaardigde toorn van de minderheid die al leen maar het recht opeist, zelf haar standpunt te bepalen. Het is trouwens de vraag, of die benauwd heid wel allereerst de eenheid van de partij geldt. Misschien heeft ze voornamelijk betrekking op Wilsons eigen positie, die niet gebaat zou zijn met een heftige botsing met de machtige vakbondsvleu gel, bolwerk van de fanatiekste antimarketeers. Ten slotte: het is onwaarschijnlijk, dat Labours capriolen de toetreding van Engeland tot de Euro pese gemeenschap zullen beletten. Vermoedelijk zal het Britse volk daar op den duur niet rouwig om zijn: opiniepeilingen tonen aan, dat steeds meer Britten oog krijgen voor de voordelen van het lid maatschap der EEtr. Nog even misschien, en ook de meerderheid van de vakbonden verandert van me ning. Dan zal Wilson stellig volgen. Hij is het ge wend. achter zijn supporters aan te hollen. heeft ingezet. En het bewijs daarvoor wordt gezocht in zijn beheer van Defence and Aid-fondsen ten behoeve van apartheidsslachtoffers. Deze redenering is veelzeggend: de deken is voor revolutie in Zuid-Afrika. En hoe werkt hij daaraan mee? Door retourbiljetten te betalen voor echtge noten en kinderen die anders niet in staat zouden zijn een gedetineerde op Robben-eiland te bezoeken en door de nagelaten betrekkingen van een geëxe cuteerde te helpen de begrafeniskosten te betalen. Dat heet dus ook terrorisme. Het is nauwelijks voorspelbaar dat het hooggerechtshof zich zal ver waardigen deze redenering over te nemen. Vooral de Engels sprekende kerken in de repu bliek, die overigens vrij machteloos staan in hun beroep op het geweten van het kerkvolk, beijveren zich vaak nog op allerlei manieren om de gevolgen van de 180-dagen-wet en andere politie-willekpur te verzachten. Dit nu ook als terrorisme te veroor delen is op zichzelf een vorm van terrorisme. Het lijkt erop dat de Zuidafrikaanse regering erop uit is om diegenen die tegen haar beleid in opstand komen, geen andere keus te laten dan geweld. geld hebben helpen verzamelen voor de FRELIMO „teneinde de omver werping van de Portugese heerschap pij in Mozambique en Angola te ver snellen als stap voorafgaande aan de omverwerping van de Zuidafrikaanse staat". Voorts zou de deken een zekere Louis Henry Jordaan hebben aange moedigd deel te nemen in een ge welddadige opstand tegen de staat en hem gezegd hebben dat overste T. J. Swanepoel van de veiligheidspolitie „een sadist is en gedood moet wor den". Als mede-samenzweerders van de ken ffrench-Beytagh worden ge noemd deze L. H. Jordaan. het ANC, de Zuid Afrikaanse communistische partij, het Defence and Aid fund en zijn president, kanunnik Collins en de afdeling wereldzending van de Verenigde kerk van Christus in Ame rika, in het bijzonder de uitgewezen zendeling Howard Trumbull. Van een onzer verslaggevers GIESSENDAM De bekende christelijke gereformeerde pre dikant ds. C. Smits heeft een beroep naar een oud-gerefor meerde gemeente aangenomen. Ds. Smits is 72 jaar. Nadat hij ja renlang in Sliedrecht had gestaan, aanvaardde hij in 1969 een beroep naar de vrije gereformeerde gemeen te van Clifton bij New York, waar mee de christelijke gereformeerde kerken in correspondentie staan. Daar kreeg hij enkele maanden gele den een beroep van de oud-gerefor meerde gemeente van Hardinxveld- Giessendam, waarvoor hij toen echter bedankte. Een tweede beroep, dat de zelfde gemeente dezer dagen op hem uitbracht, heeft hij aangenomen. Van 1956 tot 1958 was ds. Smits lid van de Eerste Kamer voor de SGP. In vorige jaren preekte ds. Smits al geregeld in oud-gereformeerde ge meenten. Ook ontving hij al eerder beroepen uit deze gemeenten. EID rrac Wie van u, die honderd schapen heeft en er één van verliest, iawe niet de negenennegentig in de wildernis achter en gaat het verlorf*®1 zoekentotdat hij het vindt?" (Lucas J5Q4). als De Here Jezus vertelt het op een manier, alsof het vanzelfsj}\ kend is. Maar dat is het voor ons juist niet. Wij vinden het on9. lijk, onrechtvaardig en vooral niet efficiënt. Want de herder ror£/Pvr er niet voor, dat eerst die negenennegentig veilig in de kooi zatenlpei Dat schaap had zelf maar wijzer moeten zijn. Het is uit ei» fci beweging weggelopen. Nu legt het beslag op de tijd van de bed °P en brengt zo het leven van alle negenennegentig in gevaar. Ja, er is weinig tegen in te brengen. Maar om de rekenkunde de herder te begrijpen, moeten we één ding beseffen: Hij zoekt «g ene schaap niet om dal schaap, maar om de kudde. Hij verlaat 1 H£ kudde uit liefde voor de kudde. Maar wat zou de veiligheid van ,cap negenennegentig zijn, als de herder zo gemakkelijk afstand i!sc kunnen doen van zijn bezit? \est\ a A We lezen vandaag: Jesaja 66: 7—12. lied ver Ifjes niei I m MONROVIA De nieuwe preiden dent van Liberia, dr. William Tolbéere jr., heeft steeds een leidende rol jjtigii speeld in de baptistenwereldalliant^V Hij diende deze organisatie, die in gehele wereld meer dan dertig mj joen baptisten omvat, als presided van 1965 tot 1970. Hij was de eeïtf niet-blanke op deze post. m. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Als zondag 5 september de heer Daniël Kahn in de Nederlands Israëlitische Gemeente in Rotterdam wordt ge ïnstalleerd, zal het ressort Rotterdam weer een opperrabijn hebben. Het vertrek van opperrijbijn L. Vorst (67), die een hartewens in vervulling zag gaan toen hij zich enkele maanden geleden in het land Israël kon vestigen, maakte dat de 800 leden tellende Joodse Gemeente naar een opvolger moest uitzien. Jeshivah (de Hogere Leerschool voor Joodse Wetenschappen) studeerde. Nog twee jaar studeerde hij daarna aan het Talmudical College te Manchester. In 1964 keerde hij terug naar zijn ge boortestad New York, waar hij even als in Montreal aan de zg. Lubavitch Jeshivah studeerde. In Montreal be haalde hij de titel van rabbijn. „Rab bijn" wilde in dit verband echter zeg gen een kwaliteit, geen functie. In 1967 keerde de heer Kahn terug naar Kopenhagen, waar hij tot enkele weken geleden toen hij naar Neder land kwam, werkzaam was als leraar en jeugdleider. Geschat wordt dat de joodse ge meente in Kopenhagen negenduizend leden telt. November vorig jaar werd de heer Kahn al benoemd tot opper rabbijn van het Synagogaal Ressort Rotterdam. Voor de laatste maal in de geschiedenis was er voor een derge lijke benoeming een koninklijke goed keuring nodig. Dit zal, zo deelt de Is raëlische Gemeente van Rotterdam mee, in het vervolg niet meer nodig Al te lang heeft Rotterdam en de rond Rotterdam liggende plaatsen en plaatsjes, die vaak óf een kleine jood se gemeente óf alleen een paar joodse gezinnen tellen en tot het ressort Rot terdam behoren, niet op een opvolger voor de alom geëerde rabbijn Vorst hoeven te zoeken. Dit gebeurde onder andere door middel van advertenties. De uitverkoren sollicitant w^s de heer Daniël Kahn afkomstig uit Ko penhagen. De heer Kahn is 26 jaar, maar daarmee niet de jongste opper rabbijn in ons land. Opperrabbijn Vink van Den Haag wint het met 24 jaren. De heer Kahn maakt met deze be noeming een grote promotie, want hij had niet de functie van rabbijn en wordt direct opperrabbijn. Ons land telt na de installatie van de heer Kahn vier opperrabbijnen. Het zijn opperrabbijn Schüster van het ressort Amsterdam, die tevens voorzitter is van het opperrabbinaat, opperrabbijn Vink van Den Haag en opperrabbijn Berlinger, die belast is met de joodse gemeenten die buiten de ressorten van Amsterdam, Rotter dam en Den Haag vallen. In Nederland studeren er weinig joden voor rabbijn en die het al doen gaan naar het buitenland of blijven in Amsterdam, omdat daar het joodse le ven belangrijker is dan elders in het land. Vandaar dat de helft van het aantal opperrabbijnen dat ons land telt buitenlander is. Rabbijn Schüs ter en rabbijn Berlinger zijn Neder lander, rabbijn Vink (uit Israël) en rabbijn Kahn buitenlander. De heer Daniël Kahn werd in 1942 geboren in New York. Op vierjarige leeftijd ging hij met zijn ouders naar Kopenhagen, waar hij later aan de zijn. Gaf opperrabbijn Vorst bij zijn af scheid te kennen niet hoopvol ge stemd te zijn over de toekomst van de joodse gemeenten in Nederland. Rab bijn Kahn toont zich daarentegen op timistischer. „Dat is de man, die komt altijd meer dan hij die vertrekt." Hij ziet het al zijn belangrijkstte taak te zorgen dat er meer leven ln de gemeenschap komt, waarbij vooral ook een appèl op de jeugd wordt ge daan. Een van de middelen daartoe is vooral de joden in zijn ressort te la ten voelen dat ze erbij horen. Van de ongeveer 1500 joden ln Rotterdam be horen er thans achthonderd tot de Ned. Israëlische Gemeente. UTRECHT De stuurgroep hartchirurgie, die 26 april werd inge steld om de mogelijkheden te onderzoeken voor een samenwerking op hartchirurgisch gebied tussen het Academisch Ziekenhuis en het Sint Antonius Ziekenhuis, heeft geadviseerd één Hartchirurgisch Centrum Utrecht op te richten. Het advies, dat begin juli werd uit gebracht en gisteren openbaar werd gemaakt, is overgenomen door cura toren van de Utrechtse universiteit, de besturen van de beide betrokken ziekenhuizen en het bestuur van de medische faculteit van de universiteit die de stuurgroep instelden en zich nu over de uitwerking van dit advies beraden. De stuurgroep adviseert met het oog op de belangen van de hartchi- gische patiënten bovendien zo spoedig mogelijk te beginnen met de werk zaamheden van het hartchirurgisch centrum en het weer op gang bren gen van de hartchirurgische kliniek van het academisch ziekenhuis. RISICO'S De stuurgroep meent dat de risico'! die verbonden zijn aan het starten van de samenwerking zonder dat alles tot ln details is opgelost en ge regeld niet opwegen tegen de urgen tie van de belangen van de patiënten. De voorgescheiden is van deze sa menwerking begon, zoals bekend, met de moeilijkheden rond de hartchirug, prof. dr. J. Wieberdink, die in januari ontslag nam als hoogleraar, nadat hij sinds vorig voorjaar geen open hart operaties meer verrichtte in de hart- kliniek van het AZU. Het Sint Antonius ziekenhuis bood in april hulp aan voor de hartchirur gische problemen van het AZU. Pa tiënten die al sinds vorig jaar niet meer in het AZU geholpen konden worden, konden zich nu tot het Sint Antonius ziekenhuis wenden. HARTTEAM In het hartchirurgisch centrum U- trecht zal 'n medisch hartteam gaan werken en een gemeenschappelijk coördinerend bestuursorgaan (GCB) samengesteld uit vertegenwoordigers van de beide ziekenhuizen en een door de minister te benoemen voor zitter, die belast zou moeten worden met de zorg voor het wetenschappe lijk onderwijs. Het GCB zal zich met bestuurlijke en organisatorische zaken bezighou den, terwijl het hartteam met de me dische zaken van het Centrum belast wordt. De hartteamkern die een eigen regime en een eigen reglement zal kennen, zal moeten beslissen over de operaties, door wie ze gedaan zullen worden en in welke va nde twee zie kenhuizen. Deze week nog zal er gesproken worden over het aantrekken van ge specialiseerd personeel en een hoog- 'gekwalificeerde staf van medewer kers. Niet alleen zal het bestaande team van het St. Antoniusziekenhuis versterkt worden, maar er zal ook zo snel mogelijk gewerkt worden aan het weer op gang brengen van de kliniek van het AZU. Daarvoor is niet alleen een nieuwe hoogleraar in de hartchirurgie nodig, maar ook een deskundige staf. Door dat de kliniek lange tijd op non-ak- tief heeft gestaan en door het norma- Ie verloop, is het personeelsbestand van de hartkliniek sterk teruggelo pen. Met het aantrekken van personeel zal geruime tijd gemoeid zijn, omdat specialisten op dit terrein moeilijk te vinden zijn. Het aan te trekken per soneel zou in het Sint Antoniuszie kenhuis geschoold en ingewerkt kun nen worden. De samenwerking van de twee zie kenhuizen kan niet los gezien worden van het wetenschappelijk onderwijs en onderzoek van de universiteit. Daarom zal de universiteit op zich .nemen de leden van de hartteamkern in te schakelen bij het wetenschappe lijk onderwijs en onderzoek en, voor zover deze mensen daar prijs op stel len en ervoor in aanmerking komen, een honoraire aanstelling aan de uni versiteit geven. Leden van het team van het Sint Antoniusziekenhuis zouden buitenge woon hoogleraar buitengewoon lector of wetenschappelijk medewerker kunnen worden aan de Utrechtse universiteit. r T Bij de presentatie van het advi van de stuurgroep werd door vert genwoordigers van de beide zieke huizen en de universiteit uitdrukk lijk gezegd, dat de gevonden oplo sing niet als een noodoplossing sehouwd wordt. Het samenwerken op ingewikkel medische terreinen, zoals ook radiol gie, niertransplantaties en hartchiru gie is een heel gewone ontwikkelin en is eigenlijk overal nodig; in t recht is deze ontwikkeling door moeilijkheden rond de hartkliniek leen maar versneld", aldus prof. c I. A. Diepenhorst, voorzitter van b bestuur van het AZU. Ir. J. M. J. Hanraets, voorzit! van het bestuur van het Sint Ant niusziekenhuis stelde, dat de nieul IAZ bouwplannen van de twee ziekenhu utn zen misschien aangepast zullen mo ir o ten worden door de samenwerkto Daarom zal het nieuwe centrum van de grond moeten komen. 450 PATIËNTEN Als alle vacatures in de twee hafjld. chirurgische afdelingen vervuld en de twee afdelingen op volle krai kunnen draaien, zouden 400 a 1 patiënten per jaar geholpen kunn< worden. Maar voor het zover is, zal er ei achterstand weggewerkt moeten wo den. „De nieuwe samenwerking is t belangrijk voor het wegwerken V die achterstand. Daarvoor geeft h rn Sint Antoniusziekenhuis graag v D; van zijn eigen identiteit prijs", ald|n ir. Hanraets. n<De

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2