ERNSTIGE TERUGGANG AMERIKAANSE VLOOT Uitzicht uit de hoogte Inkrimping strijdkrachten NOTA INSPECTIE RIJKSFINANCIËN Radioactief afval lozen in oceaan 2 moderne theeglazen Het Kwartet (RITA) Beter weer Militaire deskundigen verontrust V ervoersbonden solidair met taxichauffeurs Helikopter redt drie mannen van brandende coaster Zwitsers water steecis vuiler Nètop tijd voor de zomen bona JULI leidse Comrant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Slanlvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" (Donderdag 29 juli 1971 —52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen pfdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst'bezorging 18.00—19.00 uur SPSSÜK Uls men jong is heelt men tra inen zonder verdriet, als men oud Jis verdriet zonder tranen. ROUX - Jammer dat het regpntik was van plan de tuin te gaan maaien voor die gulden, die je me gisteren hebt gegeven. Mfr tveiB Een kleine depressie die langs de Noordhollandse kust langzaam naar het noordwesten wegtrekt, is er de oorzaak van dat het weer zowel gisteren als vandaag erg is tegengevallen. Gelukkig laat de weerkaart thans een ontwikke ling zien, die een weersverbetc- ring in het vooruitzicht stelt. De buiigheid wordt geleidelijk onder drukt en de zon gaat de overhand krijgen. Strandweer Een kleine storing is bijzonder hardnekkig en gaf ook vanmor gen voornamelijk in ons kust gebied nog buien. Morgen droog met flinke zonnige perioden en een zwakke zeewind. Tempera tuur ruim 20 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Een hogedruk- gebied nadert via West-Frankrijk met stabieler en zonniger strand weer. Barometerstand: heden 10 uur 76,2 cm (1015 millibar), stabiel. Zon en maan 30 juli zon op 4.57, onder 20.34; maan op 14.10, onder 22.45; Eerste Kwartier. Hoog water Hoog water, 30 juli: Rotterdam le getij 9.26. 2e getij 21.29; Sche- veningen 7.33-19.57; Vlissingen 6.43-19.07; Haringvliet a. d. Zee zijde 8.15-20.36. LONDEN (AP) Britse mi litaire deskundigen tonen zich verontrust over de achteruit gang der Amerikaanse kracht op zee terwijl daartegenover die van de Sowjet-vloot overal toe neemt. „De toestand is voor de Ame rikaanse vloot ernstig", aldus schrijft de hoofdredacteur van „Jane's Fighting Ships" in de juist uitgekomen editie 1971/72. De groei van de Sowjet-vloot, aldus hoofdredacteur Raymond Blackman, heeft ertoe geleid, zij het wat laat, dat men inzag dat het westen meer moet gaan samenwerken met het oog op de gemeenschappelijke veiligheid. Nodig zou zijn een multi-nationale vlootmacht, te vormen en te handha ven door alle landen die militaire en economische belangen hebben in dat hele zeegebied dat zich uitstrekt van Zuid-Afrika tot Indonesië, aldus de schrijver. Degene die de Amerikaanse bijdra ge tot het nieuwe 'boek verzorgt, de Amerikaan Norman Polmar, consta teert dat de vloot van zijn land in afmeting en capaciteit blijft afnemen op een manier die veel autoriteiten betitelen als alarmerend. De Sowjetunie beschikt thans reeds over meer oppervlakte- en onderwa terschepen dan de V.S. wat het aantal door kernenergie voortbewogen on derzeeboten betreft staat men nog ongeveer gelijk. Wat de Middellandse Zee betreft, daar heeft de Sowjetunie nu een vloot die vijfmaal zo sterk is als die van vijf jaar geleden. Op de Indische oceaan onderhield de Sowjetunie vijf jaar geleden geen vloot, maar heeft daar nu talrijke schepen gestatio neerd. Bijl van 4000 jaar oud DEN BOSCH De 11-jarige Peter van Abcoude uit 's-Her- togenbosch deed deze week de vondst van zijn leven. Bij grond werkzaamheden langs de Vlij- menseweg vond de jongen een bijl, die na uitvoerige' bestu dering van deskundigen ruim 4000 jaar oud moet zijn. Het voorwerp stamt uit het zo genaamde neolithicum. De jeug dige vinder heeft zijn vondst af gestaan aan het Noordbrabants museum in zijn woonplaats. Een beweegbare brug in een grote zesbaans rijkswegverbin ding, die vaak en op ongeregelde tijden open moet, is voor het wegverkeer een onding. Soms is dit euvel te verhelpen door een dienstregeling, zodat de automo bilist precies weet, op welke tij den zo'n brug is geopend. Bij de zeer drukke Brienen- oordbrug over de Nieuwe Maas in de weg tussen Rotterdan en Dordrecht kan dat niet: door vaart van grote schepen is afhan kelijk van het tij. Toch krijgt de voor de open brug wachtende automobilist een „vergoeding": een prachtig uitzicht over de zeer druk bevaren rivier, de hartader de Rijnvaart is immers de Van Brienenoordbrug een van de hoogst boven het water gelegen bruggen van Nederland. UTRECHT De drie bonden van vervoerspersoneel, aangesloten bij NVV, NKV en CNV staan volledig achter het standpunt van de Amster damse taxichauffeurs in hun actie de Leidsestraat open de krijgen voor de taxi. zo heeft een woordvoerder van de drie bonden verklaard. De vervoersbonden zijn van me ning, dal de taxi in het beleid van het Amsterdamse gemeentebestuur wordt gelijkgesteld met de particulie re auto. Dit is in strijd met het ka rakter van het taxivervoer, namelijk dat van openbaar vervoer aanvullend de tram en bus. BRUSSEL Vier landen, Ne- lerland, België, Engeland en Zwitserland, zullen deze maand hoeveelheid van 4000 ton adioactief afval in de Atlanti- iche Oceaan lozen. Dit is meegedeeld door het studie- entrum voor kernenergie te Mol België). De operatie volgt op soort- lelijke lozingen in 1967 en- 1969. Het radioactieve afval zal, zorgvul- lig verpakt, op een diepte van 4000 «eter in de Atlantische Oceaan wor- en neergelaten. Gisteren kwam in Zeebrugge een oederentrein aan bestaande uit 20 Ziekenhuisanalisten besmet met leverziekte Van een onzer verslaggevers MAASTRICHT Vier laborato- rium-analisten van de kunstnierafde- ling van het Sint Annadalziekenhuis in Maastricht zijn besmet met de be smettelijke leverziekte serum hepati- nt. lis. kkig In verband daarmee heeft de direc- mil tie besloten alle 1100 personeelsleden intirl!e laten onderzoeken. Bij 150 van hen leeft dit onderzoek inmiddels plaats lehad. Daarbij zijn geen nieuwe ge vallen aan het licht gekomen. Omdat de ziekte een incubatietijd kent van enkele maanden, staat ach ter nog niet vast of deze zich wellicht zal uitbreiden. wagons, die het afval bevatten. Het op bredere schaal toepassen van kernenergie voor de elektriciteits productie en het steeds groter gebruik van radio-isotopen bij onderzoek in de industrie en de geneeskunde, lei den tot een grote productie van radio actief afval. De uiteindelijke vernietiging van dit afval plaatst de deskundigen voor moeilijk oplosbare problemen. Een van de methoden van lozing bestaat erin het afval te storten in volle zee in uitgekozen zones en ender zorg vuldige controle. Vijf landen, leden van de European Nuclear Energy Agency (ENEA) heb ben in '67 deelgenomen aan een ope ratie. waarbij 11.000 ton afval werd geloosd op een diepte van 5000 meter in het noordoostelijk deel van de At lantische Oceaan. Italiaanse sigaret straks hier te koop Van een correspondent GRONINGEN Vanaf 1 augustus kunnen Nederlandse rokers een Ita liaanse sigaret bij de tabakswinkelier kopen: Niemeijer introduceert dan het Italiaanse merk Nazionali Filtro voor één gulden vijftig per pakje van twintig. Niemeijer heeft voor de levering van deze sigaretten een contract ge sloten met het Italiaanse staatsmono polie, dat de hele tabaksindustrie en -handel in handen heeft. Behalve Ita lië kent binnen de EEG ook Frank rijk een staatsmonopolie voor ta- baksprodukten. Bij de tweede ontsporing van de Basel-Kopenhagen-express in West- Duitsland zijn gisteren 25 personen gewond geraakt. Volgens de spoor wegen is het aan de snelle reactie van een dienstregelaar te danken, dat er geen doden zijn gevallen. Het ongeluk gebeurde in de buurt van Bebra, waar negen van de 14 rijtui gen van de trein ontspoorden door het plotseling terugspringen van een wissel. Van onze Haagse redactie DÏN HAAG De strijdkrach ten moeten worden verkleind en beter georganiseerd. Alleen dan kan een eind worden gemaakt aan de kloof tussen de NAVO- plannen en de nationaal vast gestelde financiële middelen. De inspectie van de rijksfinanciën zegt dit in een nota waarin een aan tal beleidsombuigingen worden voor gesteld in de periode 1972-1975. De nota bevat een aantal verder gaande voorstellen dan in de streef cijfernota stond van oud-minister Witte veen (financiën). Het stuk werd gisteren gepubliceerd, tegelijkertijd met de andere stukken die een rol hebben gespeeld tijdens de kabinets formatie Mogelijkheden om in de ko mende kabinetsperiode meer finan ciële ruimte te scheppen zijn (volgens de nota): Verdere verhoging van de colle gegelden van 1000 gulden tot 2500 gulden in 1975. Opbrengst in 1975 on geveer 55 miljoen gulden. Temporisering en herziening van de bouwnormen voor scholenbouw, besparing in 1973 ongeveer 100 mil joen gulden, aflopend tot 40 miljoen gulden in 1975. Motorrijtuigen Een drastische verhoging van dc motorrijtuigenbelasting, zodat een al gemeen verkeersfonds kan worden gevormd waaruit zowel het onder houd van de rijkswegen als het open- baa.r vervoer kan worden gefinan cierd (besparing in 1972 ruim 200 miljoen tot ongeveer 400 miljoen gul den in 1975). Een beperking van het functio neel leeftijdsontslag. Dit betekent dat De vier analisten klaagden over noeheidsverschijnselen en stofwisse- ingsproblemen. Wanneer de ziekte liet tijdig wordt bestreden kan geel zucht ontstaan. Geneesheer-directeur dr. J. van der Heijden vindt, dat er geen reden voor Paniek is. Een besmetting met dit se rum komt in ziekenhuizen met een kunstnierafdeling, waar nogal veel met bloed wordt gewerkt, vrij regel matig voor, zo zei hij. „Het is het gewone ziekenhuisrisico" Hij ziet nog geen aanleiding de 750 Patiënten te laten onderzoeken omdat hij het hoogst onwaarschijnlijk acht, dat zij besmet zijn. de ontslagleeftijd van militairen weer met vijf jaar zal worden, verhoogd en het vervroegd pensioen van politie personeel beperkt .zal worden tot ope rationele functies. De rijksinspectie van de rijksfinan ciën baseert zijn conclusies ten aan zien van een verkleining van de Ne derlandse strijdmachten en een bete re organisatie daarvan op de bestaan de begrotingssituatie. Binnen het ka der van het begrotingsplafond voor defensie laten de stijgende exploita tiekosten een relatief steeds geringere ruimte over voor de aanschaf van de steeds kostbaarder wordende uitrus ting. Aanpassen Dit heeft geleid tot essentiële te korten in de krijgsmacht. De achter stand is in de loop der jaren zo groot geworden dat dc in NAVO-verband aanvaarde plannen alleen kunnen worden uitgevoerd als het defensie budget in de komende jaren zal wor den verhoogd. Als dit budgettair niet mogelijk zal blijken te zijn. zal het defensiebeleid moeten worden aangepast en zal overleg met de NAVO autoriteiten moeten worden gevoerd over een ver kleining van de Nederlandse strijd krachten. Er zal dan een betere ver houding tussen exploitatiekosten en investeringen moeten worden nage streefd zo meent de inspectie der rijksfinanciën. Kruisers weg De inspectie doet de volgende voor stellen. De marine schaft twee krui sers af en vervangt verouderde jagers door een kleiner aantal nieuwe. Dit bespaart jaarlijks zo'n 16 miljoen. De koninklijke landmacht brengt zijn krijgsmacht terug tot vier parate en twee mobilisabele brigades, jaar- GREAT YARMOUTH Een heli kopter van de Britse luchtmacht heeft gisteravond drie bemanningsle den van de Nederlandse kustvaarder Mcppel van board gehaald nadat het schip 40 km uit de kust van Lowe stoft op ruwe zee in brand was ge raakt. Het schip zelf is door een red dingboot op sleeptouw genomen. De reddingsactie werd uitgevoerd nadat urenlang grote onzekerheid had bestaan over de toestand, waarin het schip zich bevond en de positie ervan. Dit doordat een SOS-sein van de ka pitein halverwege werd afgebroken. Verkenningsvliegtuigen van de Britse luchtmacht slaagden er uitein delijk in het schip te localiseren. waarna een helikopter kon worden uitgezonden. De Meppel was geladen met stenen en onderweg van het Schotse New- burgh on Tay naar Ipswich. De kust vaarder. die 250 ton meet, is eigen dom van een familie in Meppel. maar in beheer bij Ripmeesters en Co NV, seheepscargadoors en makelaardij in Rotterdam. lijkse besparing 50 mihoen gulden. De koninklijke luchtmacht stelt twee squadrons starfighters' buiten ge bruik, besparing jaarlijks 25 miljoen. De inspectie berekende voorts dat een wijziging in de structuur van de leiding van defensie besparingen op levert tot veertig miljoen in 1975. Voorts zou de marineluchtvaartdienst en de koninklijke landmacht moeten GENEVE (AP) ^-Door gif van on bekende herkomst dat in de rivier de Aare is terechtgekomen zijn dui zenden vissen omgekomen, in totaal wel acht ton. De Aare gold vooreen van de vis rijkste rivieren van Zwitserland. On der de dode vissen die men vandaag zag drijven was een legendarische forel die geen visser ooit te pakken had kunnen krijgen, een knaap van 10 kilo. In veel delen van Zwitserland is zo langzamerhand een einde geko men van de toestand van weleer toen rivieren en meren er helder waren en het water zo goed was dat een mens er ongestoord van kon drinken. Bordjes met „vervuild" of „verbo den te baden" ziet men meer en meer verschijnen. worden samengevoegd en de verdedi ging van het koninkrijk overzee aan één krijgsmachtonderdeel, de marine, moeten worden opgedragen. De be sparingen daarvan zijn nog niet te berekenen. De inspectie suggereert voorts niet te voldoen aan de verlangens t a v. de weddeverhoging van de dienstplichti gen, wat in 1975 een besparing kan opleveren van 150 miljoen gulden. Een verhoging van de motorrijtui genbelasting om een algemeen ver keersfonds te voeden waaruit ook het openbaar vervoer kan worden gefi nancierd vindt de inspectie een recht vaardige zaak. De inspectie baseert haar opmer kingen over een beperking van. het functioneel leeftijdsontslag op een in maart van dit jaar door een ambtelij ke werkgroep uitgebracht verslag. Deze werkgroep is tot de conclusie gekomen dat het vervroegd met pen sioen gaan een noodoplossing is. Zij adviseert daarom indien mogelijk aanpassen van de functie aan het ouder worden van de functionaris. Carrièrelijn Als dit niet mogelijk is inpassen van de functie in een carrièrelijn, waardoor de loopbaan in een andere functie tot het 65ste jaar kan worden vervuld. Zo zou de ontslag-leeftijd van militairen weer met vijf jaar kunnen worden verhoogd en zou de ontslagleeftijd voor de politie beperkt kunnen worden tot operationele func ties. (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 hippe kleuren-, oranje - paars - groen - geel leuk op de camping, of een fijn zomeravondfeestje Ik geef op als nieuwe abonnee: naam I betaalt: □.per kwartaal par maand I Als beloning voor mi jnaktiviteit I I ontvang ik 2 theeglazen. g De nieuwe abonnee krijgt onze I <krant veertiendagen gratis. I Mijn naam g g straat - Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1