;sr Newsweek: reeds kwart miljoen Bengali's dood kontuur in Ttfiqnon TV-commentaar „Johnson wilde Britse oedelzakken in Vietnam" JToon Hermans ziek Dl'NiSDAG 27 JULI 1971 InsJ Wed item 23- 10- irysa Uver Radio orkesten voor Ned. Operastichting HILVERSUM Voor haar produc teilies zal de Nederlandse Operastich- in het vervolg meer gebruik iifeaan maken van vier van de vijf s'OS-orkesten. De NOS en de Ned. Jperastichting hebben daartoe een tot 31 augustus 1974 lopend contract afgesloten. De orkesten waarover het ;aat zijn het Radio Filharmonisch, iet Radio Kamerorkest, het Prome- ladeorkest en het Omroeporkest. De ipera zal tenminste zes maal per leizoen van de orkesten gebruik ma ken met een maximum van drie pro ducties per orkest. ADIO Hilversum I 402 m. KRO: 18.30 Nieuws. 18.41 Actualitei ten. 19.00 (S) Eigen Fabrikaat (opn). 20.00 (S) Londens Filhar monisch orkest (gr). 21.00-Klas sieke kamermuziek (opn). 22.25 Overweging. 20.30 Nieuws. 22.40 (S) lichte grammofoonmuzlek. 22.50 Toeristisch magazine. 23.13 (S) Lichte muziek (opn). 23.56-24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m. AVRO. 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojour naal. (Tussen 18.10-18 25 IBM Schaaktoernooi in Amster dam). 18.25 (S) De Skymasters met zangsoliste. 18.55 Amateurs musiceren: Zwols SymphonJe Orkest en Stedelijk Orkest Kampen. 19.25 Paris vous par- le. 19.30 Nieuws 18.35 Van avond: gevarieerd programma met veel muziek. <20.30-20.40 Nationale Zwemkamploen- schappen in Den Haag). 22.30 Nieuws 22.40 Mededelingen 22.45 Radiojournaal. NOS: 22.55 (S) Zin - Tuin nr. 44: kunst kroniek. 23.55-84 00 Nieuws. KRO: 19.05 (K) DaUtan. TV- film voor de jeugd. STER: 19.55 (K) Reclame. NOS: 20 00 (K) Journaal. STER: 20,15 (K) Reclame. KRO: 20.21 (K) Andy Williams Show 21.1.1 KRO-wie- lerronde op de wielerbaan in Alkmaar. 22.11 (K) De rode ka mer, tv-feullleton (1) NOS: 22.52-22.57 (K) Journaal. Nederland II. NOS: 18.45 (K) Pip en Zip. STER: 18.50 (K) Reclame. NOS: 18.55 (K) Jour naal. STER: 19.00 <K) Reclame. NOS: 19.05 (K) Vrij-Ult: over het wel en wee van de rekrea- tle. AVRO: 19.30 fK) Operatie minus 5. TV-serle. STER: 19 55 (K) Reclame. NOS: 20.00 <K) Journaal STER: 20.15 (K) Re clame. AVRO: 20.21 Peyton Place. TV-feulUeton. 21.10 AV- RO's Televizler Magazine. 22.00 (K) Boksen: samenvatUng var. het gevecht tussen Cassius Clay en Jimmy Ellls. NOS: 22 50-22.35 (K) Journaal Belglë-Nederland». 18 55 fK) De Fabeltjeskrant. 19.00 Tie nerklanken: Het nieuws ach terna 19.28 Sportlva 71: Wa terski, kajak en watertoerisme voor de vrouw 19.43 Medede lingen. 19.45 Nws. 20.10 Zoek licht. 20.15 Wachtwoord, quiz- programma. 30.45 (K) Beau Brummel (1934). speelfilm. 22.35 Nieuws. woord. 7 16 (S) Op het eerste gehoor, klassieke muziek (gr). (7.25 Horen en zien: 7 30 Nieuws; 7.32-7.50 Hier en Nu: arcuallteiten). TROS: 8.00 Nieuws. 8 li Verzoekplatenpro- gramma voor de militairen 9.30 Voor de kleuters. 9 45 (S) Radio Filharmonisch Orkest. 10.15 Voor de vrouw 11.00 Nieuws. U.OO Aktua: nieuws, nieuwtjes, reportages enz. 21 55 Mededelingen KRO: 12.00 (Si VAn twaalf tot twee. (12.22 Wij van het land: 12,26 Mede delingen t.b.v. lknd- en tuin bouw; 12.30 NleUws; 12.41 Ac tualiteiten 13.00-13 05 Raden maar...) (Om 12.55 Nationale Zwemkamploenschappen In Den Haas) NCRV: 14.10 rs» Concertgebouworkest (gr) 15.00 In 't zilver: voor oudere luisteraars. 16.00 Nieuws. 16.03 Meisjeskoor met fluit, gitaar en trom. 16 15 Radiostrip voor de kinderen 16.30 Jeugdland: gervarleerd programma voor de Jeugd. 17 30 NCRV en Bloc: ac tueel programma met muzika le illustratie. (Tussen 17.45-18 oo IBM-Schaaktoernooi: 17.50 Overheidsvoorllchting( TELEVISIE VANAVO Nederland I. NOS: 18.45 (K) Pip en Zip. STER: 18.50 (K) Reclame NOS: 18.55 (K) Jour naal. STER: 19.00 (K) Reclame. Hltvcr&um II 298 m. VARA 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgym nastiek. 7.20 (S) Dag woensdag, muziek en Informatie. (7.33-7.38 Van de voorpagina) VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.11 Actualiteiten. 8.22 (S) Dag woensdag - vervolg (8 35 Voor de huisvrouw). ifl.oo Radioweekblad, met om: 9.35 Waterstanden; 10.15 Koning Hilversum I 402 m. NCRV: Klant: 10.30 De weekbladen; 7.00 Nieuws. 7.11 Het levendejl.00 Nieuws en 11.03 Op de i koffie: informatie en commen taar 12.00 <S) Strijkorkest. 12 25 Amsterdamse Pohtleka- pel. 13.00 Nieuws. 13.11 Actuali teiten 13 25 Speelruimte, met om: 13.25 Kennismaking met de buurtbewoners: 14.00 Ope rettewereld; 14.3S Kinderkoor; 14.50 Dc avonturen van Allee: voordracht en muziek; 15.10 Buurtbewoners en hun favo rite muziek; 15.40 Een 1 grote naam van toen: profiel In mu ziek: 16.00 Nws. 16.03 Vragen- vuur en om 16.25 Muziek door en voor de jeugd. NOS: 17.02 Vonken onder de as; Neder landse volksverhalen en volks gebruiken. 17.20 (S) Metro's Concert Music: Metroplole-or- kest 17.40 Toeristische infor matie 17 55 Mededelingen Hilversum III. 340 m. AVRO 9 00 Nieuws. 9.0C Platenpro- gramma. 10 00 Nieuws 10.03 Radiojournaal. 10.06 Arbeidsvl- Nieuws. 12.03 Platenprogram- ma. (13.00 Nieuws; 13.03-13.06 Radiojournaal). 14.00 Nieuws. 14 03 Gimmick. 15.00 Nieuws. 15.03 Muziek Boetiek. 16.00 Nieuws. 16.03-18 00 Cees van Zljtveld (17.00 Nieuws: 17.02-17.06 Radiojournaal.) itMtmWtWfWMWWMwWt TELEVISIE MORS MARY STEWART 5 „David." Geen antwoord. „Mijn zoon Haar zoon? Hij keek niet op. Ze zei op effen toon: „Weet je niet hoe laat het is? En wat is er in vredesnaam met de tafel gebeurd?" „Die heeft Rommel omgegooid." Dat afgewende hoofd, dat norse gemompel, Davids enige reactie, waren zowel onhebbelijk als verrassend. Ze lette niet op zijn optreden, maar tikte hem licht op de schouder. „Wel, zet hem overeind, dan ben je een beste jongen. En maak voort, ga je verkleden. Het is bijna etenstijd. Waar ben je vandaag geweest?" „Bij de rivier." „Wat kun jij Zij lachte en haalde haar schouders op, opeens een typische Fran^aise, zocht toen in haar tasje naar een sigaret. „Enfin, zet de tafel overeind, kind." David trok de onwillige Rommel mee naar een boom, en begon hem aan de stam vast te leggen. Hij zei onver schillig: „Ik kan hem niet optillen." Een nieuwe stem kwam vlot tussenbeide: „Staat u me toe, mevrouw." De man, die rustig het hotel uit was gekomen, was donker en buitengewoon knap. Zijn kleren, zijn voorko men, waren onmiskenbaar Frans, evenzeer als zijn stem, en hij maakte de indruk van een overheersende manne lijkheid, maar toch ook van wereldwijsheid - het soort stoere, nonchalante charme, dat volslagen noodlottig kan zijn. Het was daarom des te verrassender, dat de vrouw hem, na een beleefd dankende blik, volkomen negeerde, en haar sigaret aanstak zonder zijn kant uit te zien. Ik zou er mijn hoofd op hebben durven verwedden dat zij, waar het mannen betrof, van het slag was dat goed uit de ogen keek. De vreemdeling glimlachte tegen David, tilde kennelijk zonder moeite de zware tafel op, zette die overeind, en veegde vervolgens met een zakdoek het stof van zijn handen. „Dank u, mijnheer," zei David. Hij begon Rommel weer los te maken van de boom. „Niet te danken," zei de Fransman. „Mevrouw." Hij maakte een lichte buiging haar kant uit, die zij beant woordde met een flauwe beleefde glimlach, liep vervol gens door naar een tafel in de uiterste hoek van de bin nenplaats, en ging zitten. „Als je voortmaakt," zei Davids moeder, „mag jij eerst in de badkamer." Zonder een woord te zeggen ging de jongen het hotel binnen, terwijl hij een ietwat gekalmeerde hond achter zich aansleurde aan het eind touw. Zijn moeder staarde hem een ogenblik na, met een half verbaasd, half geër gerd gezicht. Toen haalde ze glimlachend even haar schouders op, en ging achter de jongen aan het hotel binnen. De Fransman had mij evenmin gezien, zijn knappe hoofd was gebogen over een lucifer, terwijl hij een siga ret opstak. Ik ging rustig weer terug door mijn raam, en stond een ogenblik in de koele schaduw van de kamer na te denken over het toneeltje, dat toch ergens heel vreem de aspecten had. Het prachtige filmster-achtige wezen, en de onooglijke hond... Christian Dior en Gilbert White... en zij was Frans en het accent van de jongen was uit gesproken dat van Stratford-atte-Bow... en hij was on-' hebbelijk tegen haar en charmant beleefd tegen vreem den. Enfin, mij ging het niet aan. Ik pakte mijn tasje en ging naar beneden om iets te drinken. (Wordt vervolgd) Smidje Verholen en de veedieven van Texas gr Harold Wilson publiceerde memoires LONDEN (Reuter, UPI) Harold Wilson, de Britse Labour- 'f- Jeider, heeft gisteren zijn memoires als kabinetschef in de periode 75—S 964 tot 1970 gepubliceerd. 115 In zijn memoires „De Labour-rege- enV°i ing- 1&64-1970", die 836 bladzijden anvo eslaan, heeft Wilson onthuld dat de Jjde" merikaanse president Lyndon John- enn(0n in december 1964, tijdens een be- 1 st oek van de Britse premier, heeft ge- anvo raagcj om gen Engelse symbolische groti trijdmacht naar Vietnam te sturen, uden leine lit verzoek werd gedaan vijf maan- »rotp en voordat Amerikaanse grondtroe- rijs.6 en voet aan wal zetten in Zuid-Viet- ïstiai am. Wilson zegt dat hij destijds rachtig heeft geweigerd aan dit ver- "J Dek te voldoen. Twee jaar later -20 5 roeg Johnson Wilson opnieuw Britse nilitairen naar Vietnam te sturen, al ;",jb ras het maar een „bataljon doedel- :herp akblazers". Opnieuw had Wilson ge- 50. ireigerd daaraan te voldoen. e 8 38, -28, Wilson zegt in zijn memoires ver- o P1 er onder meer dat Johnson woedend 5i£_5 'P hem was geworden toen hij de 10—14 resident opbelde kort na het begin nel ran de Amerikaanse bombardemen- j12en7 en op Noord-Vietnam. Wilson bood -55, ohnson toen aan in Washington te stuki omen praten. Wilson vertelt, dat eId<?Tohnson tot zijn verbazing een „Texi- eiünpaanse woede-uitbarsting" kreeg en 5. nem vertelde thuis te blijven. Ik zeg 5 22 uhie toch ook niet hoe je de zaken 11—ësfan Engeland moet regelen en „jij raaienoet ons niet vertellen hoe we Viet nam moeten aanpakken", zo was het commentaar van- Johnson, aldus Wil son. Volgens de Britse oud-premier is de escalatie van de oorlog in Vietnam hoofdzakelijk het gevolg van de over winning van de „havikken" in de re- gering-Johnson op de „duiven". Wilson, die van de zijde van het gezaghebbende Amerikaanse blad The New York Times al felle kritiek heeft ontvangen op zijn memoires, heeft gisteren verklaard dat hij zijn publikatie in vijf maanden heeft sa mengesteld en alles met de hand heeft geschreven voordat een en an der in druk verscheen. Wilson zei daarbij veel gebruik te hebben ge maakt van zijn dagboek, waarin hij zo ongeveer alles opschreef wat hij als premier deed, inclusief de tijd stippen waarop hij in bed en in bad ging. Ph<%! DEN HAAG Tot begin septem- ier mag Toon Hermans van zijn dok- ers niet werken in verband met een cute infectieziekte. Dit deelde zijn nanager, Dick Binnendijk maandag lede. Hermans had juist vorige week een vacantie zijn voorstellingen ïervat, onder meer in Apeldoorn. NEW YORK In het nieuwe nummer van het Amerikaanse weekblad Newsweek worden acht pagina's, voornamelijk ge vuld met foto's, gewjjd aan de „moord op het volk van Oost- Pakistan". Als gevolg van de burgeroorlog heeft reeds een kwart miljoen Benga- De voormalige premier en huidige leider van de Labour-oppositie in het parlement, Harold Wilson tekende in Londen exemplaren van zijn boek „De Labourregering 1964-1970', dat maandag verscheen. Oeganda's president beschuldigt zijn minister KAMPALA (Oeganda) (AP) Pre- sident Idi Amin van Oeganda heeft zijn minister van openbare diensten en kabinetszaken, Onvonji beschul digd betrokken te zijn bij komplot lot het doden van een aantal burgers. De president zei, dat luitenant-ko lonel Ocima soldaten naar het district West-Nijl heeft gestuurd die de bur gers arresteerden, wreed mishandel den en vervolgens, op weg l>aar Kampala, doodden. Onderzoekers van de Tsjechische Academie van Wetenschappen heb ben een wekinstrument voor autobe stuurders ontwikkeld dat een sterk geluid in een oortelefoontje veroor zaakt. zodra de oogleden twee secon den dicht (gévallen) zijn. Met electro- den op het boven- en onderooglid en een verbinding naar het oor kan iedere chauffeur voortaan rijden zon der angst voor in slaap vallen Knipogen kan nog.... De gesprekken die Godfried Bo- mans met bekende theologen houdt voor de NCRV roepen bij ons nogal wat tegenstrijdige reacties wakker. Wat we erg positief vinden is dat Bomans een ondervrager is, die uit voeriger dan wie ook ingaat op de wedervragen die hem worden gesteld. Laten we niet Vergeten dat er lal van interviewers rondlopen die vinden dat zij de vragen stellen en dat soms nog zeggen ook. Gisteravond was prof. Mönnich er als de kippen bij om Bomans te vra gen waarom hij het vak van profes sor in de godgeleerdheid eigenlijk bntoelaatbaar vond. Toen kregen we meteen de keerzijde van de medaille te horen. Bomans verloor zich in beelden uit zijn kinderjaren. Een gebrek van de gesprekken is namelijk dat Bomans zijn gasten laat opereren tegen geestelijke ach tergrond en dus niet tegen wat zij denken en hebben opgeschreven, al thans niet in de eerste plaats. Tegelijk ben je dan ook nog bereid hem veel te vergeven als je hem fc?ra- gen hoort stellen over de irritante ge woonte van sommige theologen om direct maar overal nieuwe vormen van godsdienstigheid te herkennen zoals bij voorbeeld in de nieuwe mys tiek. Prof. Mönnich antwoordde dat mystiek zich niet behoeft te richten op het „Jenseits", maar dat het ook kan betekenen dat men grenzen over schrijdt omdat de oude ongeloofwaar dig zijn geworden („„Ook voor mij zelf). Als we onze indrukken moeten sa menvatten, dan zouden we terecht komen bij een reeks gesprekken die boven de middelmaat liggen, maar waarbij de gedachte aan e*n binnen kort te verwachten bundeling in boekvorm met Bomans naam als trekpleister, niet tper is. Het VARA-programma Watermerk kreeg in zijn derde aflevering de vorm waarop we min of meer hadden zitten wachten. Er waren namelijk reacties ingebouwd op vorige uitzen dingen. We zagen ds. Ketelaar uit Drachten preken over „de blauwe lucht en de blauwe meren van Fries land" en de noodzaak om beide schoon te houaen. We hoorden daarentegen een bo tenverhuurder aan de Vecht klagen dat door een voorgaande aflevering de huurders waren weggebleven. Te vens werd een inspecteur van volks gezondheid ondervraagd over een vuilstortplaats in de gemeente Em- meloorü. Met andere woorden: het program ma kreeg zijn Koning Klant-om budsmanallure. Zeer jammer dat dit li's het leven verloren, schrijft het blad. Verder heeft dit conflict geleid tot de vlucht van zes miljoen mensen. Dilemma De dreiging van oorlog met India is volgens Newsweek, zeer groot gewor den en het zou mogelijk kunnen zijn dat China, de Sowjet-Unie en zelfs de V.S in dat conflict verwikkeld raken. Want als de twee reuzenmachten, de Sowjet-Unie en China, in oorlog mochten komen, dan wordt Amerika voor een „zeer wreed dilemma" geplaatst. Pakistan is ondanks alles een oude bondgenoot van de V.S. en een land. dat Amerika met alle macht tracht buiten de invloedssfeer van China te houden, aldus Newsweek. Jachja Clian De toekomst van Pakistan en het leven van miljoenen mensen in dat land en elders hangen nu af van pre sident Jachja Chan. Deze geeft thans nog nergens toe en schijnt over het hoofd te zien, dat hierdoor verzets strijders in zijn eigen land de kern zouden kunnen gaan vormen van een communistische groep, die de macht zou kunnen overnemen, aldus News week. Vanavond te zien NEDERLAND II AVRO 19.05 uur Daktari 20.21 uur Andy Williams-show 21.10 uur KRO-wielerronde 22.10 uur De rode kamer (7) NEDERLAND II AVR O 19.30 uur Operatie minus 5 20.21 uur Peyton Place 22.00 uur Boksen Vanavond te horen HILVERSUM I KRO 19 00 uur Lichte muziek 20.00 uur Londens Philharmonisch Orkest 21.00 uur Het Weens Oktet 22.38 uur Frank Chacksfield en zijn orkest 22.50 uur Reisoogst, toeristisch maga zine HILVERSUM II AVRO 18.55 uur Amateurs musiceren: Zwols Symphonie Orkest 19.35 uur Vanavond, gevarieerd pro gramma 22.55 uur Zin-tuig no. 44, kunstru briek programma met tvijf afleveringen zal ophouden. We kunnen best een ge specialiseerde milieu-ombudsman ge bruiken, als instantie die concrete ge vallen onderzoekt en concrete betrok kenen hoort. Al was het alleen maar bij wijze van tegenwicht tegen alle milieu-in formatie op de televisie die niets an ders doet dan signalren-zonder-gevol- gen. C. J. L. ver* Deze week zou hij met zijn show in aats Jtrecht komen, waarna in augustus dier 10g reeksen voorstellingen zouden eers-jfolgen in Nijmegen en Heerlen. »el||- PlotseLing sprong de smid uit bed. Hij gaf zichzelf een slag voor het voorhoofd en zei: „O, jongetje, jongetje...! Als dót toch eens waar was! Als Andy's koeien eens gebruikt waren om soepblokjes van te maken! Dan was het raadsel van die verdwenen koeien opge lost!" De smid stopte zijn pijp en ging in de ven sterbank van zijn kamerttje zitten roken. „.Het zou ei genlijk best kunnen jadat zou best kun nen. Als die koeien tot soepblokjes verwerkt zijn, dan is het logisch, dat ze nergens meer te vinden zijn. Maardan ben ik misschien tóch wel over ze heen gevlogen, toen ik in dat vliegtuig van de V.R.P. zat en over 't vrachtkarretje van die ouwe Bottebroek zweefde! Het kon toch immers wel zijn, dat er soepblokjes op die wagen zaten, die gemaakt waren van Andy's koeien? Het is allemaall zo geheimzinnig. Ezechiël weet niet wat er in zijn kisten en zakken zit, want die zijn verzegeld. De winkelier weet het wel, maar die wil het niet zeggen. Het staat echter, vast dat hij dagelijks kistjes en zo naar het spoor brengt, waar soepblokjes inzitten. Nu heb ik dus eigenlijk niets anders te doen dan antwoord te zoeken op de vol gende vragen. Eerst moet ik weten of Ezechiël werkelijk soepblokjes vervoert. Als ik dat eenmaal weet, moet ik vaststellen waar hij ze vandaan haalt. En als ik weet waar hij ze vandaan haait,.dan is misschien de plek gevonden, waar de gestolen koeien verwerkt worden tot Blikslagers Beenderopbouwende Krachtsoep. Ik vraag me alleen af: Hoe komen de veedieven of hun handlan gers aan dat recept of aan dat fabrieksgeheim? Maarwacht eens, als dót zo is, dan zijn de veedieven en de dieven van de kist dezelfde! Wat een inge wikkelde geschiedenis! Maar ehik dacht, dat de kist naar de zeebodem was gezonken! Zouden die lui op dat kleine bootje dan behalve Sjarl en Jantje ook nog de kist uit het water hebben gehaald?" Ja„ wij lezers nemen natuur lijk ons petje af voor de smid, die het voor de zoveelste keer weer zo goed bij het juiste eind bleek te hebben! Maar de smid nam zijn petje niet af. Nee hoor, hij haalde zijn massieve schouders op en mompelde: „Ik geloof het verder wel. Ik ga slapen. Het zal allemaal wel terecht komen. Laat ik nu eerst morgen maar eens gaan kijken wat die oude Ezechiël op zijn vrachtauto vervoert". Ja, en nu zien we de smid daar in bed liggen. Hij droomt van dr. ir. Blikslager, die tesamen met een vette koe in een grote kist zitI

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9