VSTRONAUTEN SLIEPEN LAAT LSsf ZHïïEL Dit jaar reeds 15.341 ontslagen Kortsluiting bleek kapotte schakelaar te zijn Israël en China zoeken contact Vakbonden denken aan loonwerk voor GKU in Nieuweschans Betrekkingen Soedan- Zuidvietnamee Sowjetunie slechter 2 moderne theeglazen Het Kwartet Soedanese officieren dood mgen gedood _loor pijl uit 5 kinderboog -elieime Pentagon- documenten nog Malta en Libië gaan samenwerken Steun voor idee vliegveld bij Afsluitdijk Vierde kandidaat Nètoptijd voor de zomer: I I 1 IP bon I I ri Crita) Vrij warm presidentschap Mijn explodeert: viskotter aan ramp ontsnapt Liz grootmoeder Leidse Cowant Dinsdag 27 juli 1971 —52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastieh S» ghebleven mijo hert in «eghenspoet!" dkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. ƒ20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur öt CAAP KENNEDY (AP. Reuter) Pas vijl uur vanochtend kon- i ae lit was een van de moeilijkheden de lancering van Apollo-15, die r een functionaris „de meest per- te die ik ooit gezien heb" werd ge- imd. Een ander probleem had zich erder voorgedaan toen enkele uren de start bleek, dat een controle- ipje van de hoofdmotor van de allo ten onrechte brandde. In eer instantie dacht men aan kortsiui- En hoewel men het incident wil- lagatelliseren werd later toch toe leven, dat als bleek, dat het defect rekking had op belangrijke brand- kranen er geen maanlanding mc- ijk zou zijn, maar dat men om de an zou blijven draaien. )e hele kwestie liep echter goed af, de astronauten, na een aantal :ant |akelaars aan en uit te hebben ge- ontdekten dat een schakelaar eet was. Een werkwijze is nu op leid, zodat de schakelaar niet hoeft worden gebruikt. Iet incideilt gebeurde, toen de jllo zich op ongeveer 14.000 km ijes ■je astronauten Irwin, Scott en Worden van de Apollo-15 gaan pen. Zij hebben er vannacht nogal moeite mee gehad de Apollo- in de juiste rotatie om haar lengte-as te brengen. Iets dat nood- celijk was voor een goede temperatuurverdeling. Pas na de derde ging slaagde de bemanning erin de vereiste wentelsnelheid tot nd te brengen, waarna zij zich dan eindelijk ten ruste mochten [even. [et was wel een kleine tegenvaller, omdat de vluchtleiding de ronauten eerder toestemming gaf twee uur eerder dan op 'het Dgramma stond te gaan slapen. van de aarde bevond. De koppelings manoeuvre van het moederschip En deavour met de maanlander Falcon was toen juist een keer gelukt. Dit in tegenstelling met de vlucht van de Apollo-14, toen pas een zesde poging met succes werd bekroond. Een koerscorrectie, die voor van nacht half drie op het programma stond, kon worden geannuleerd, daar de Apollo een perfect traject volgt. In dien nodig wordt vanavond om een minuut voor half acht een koerscor rectie verricht Om 19 minuten over 12 vannacht openen Irwin en Scolt de luiken tussen het moederschip en de Falcon voor hun eerste inspectie van de maanlander, die ongeveer drie kwartier zal duren en door de televi sie wordt uitgezonden. De stilste HARTOEM De twee leiders de mislukte staatsgreep in Soe- die door Lybië waren gekid- t, zijn gisteren in Soedan terecht leid. Nog twee andere officieren een vakbondsleider, die beschul- werden van deelneming aan de zijn gisteren geëxecuteerd. lajoor Faroek Hamadallah is het elopen weekeinde al terechtge- d, zo bevestigde radio-Omdoer- Kolonel el-Nour die was uitge- ien tot president, bleef enkele n langer in leven in verband met zoeken van zijn familie om cle- ïtie. De regering van president limeiry heeft deze verzoeken ec'n- afgewezen. inds vorige week donderdag zijn zeker twaalf mensen ter dood ge- cht voor hun aandeel in de mis te coup. loals bekend is de secretaris-gene- van de verboden communistische tij gearresteerd. Het is Abdoel alid Haghoeb. HARDE Een pijl, weggescho- uit een kinderboog bij een india- ipelletje is fataal geworden voor 13-jarige Gerrit-Jan de Weerd uit "arde. e jongen zou bij het spelen in de len bij 't Harde een boshut verde- in. Hij werd bestookt met pijlen irvan er een zijn neus binnen- ïg. anvankelijk leek het niet meer een incident te zijn. De jongen eg pas een paar dagen later last moest toen worden opgenomen in i ziekenhuis te Zwolle. Hij is daar teren aan opgelopen hersenletsel irleden. De astronauten Scott (39), Irwin (41) en Worden (39) gedroegen zich overigens meer als onderdelen van een gecompliceerd draaiboek dan als mensen. Terwijl de 2870 ton zware raketcombinatie opsteeg la zen zij kalm de standen van hun instrumenten voor. Voor commandant Scott werd een hartritme van 70 slagen per minuut geregistreerd zijn normale ge middelde is 72. Bemanningsleden Irwin en Worden waren kennelijk toch iets meer onder de indruk van de gebeurtenissen, zij haalden 88 respectievelijk 83. Maar voor hen was het dan ook de eerste keer dat zij door brullende raketmotoren in hun stoelen werden gedrukt. Scott was vier jaar geleden al in de Ge- mini 8 omhoog geweest (en in de ruimte door het plotseling ontbran den van een stuurraketje in een levensgevaarlijke tolbeweging te rechtgekomen, die met kunst en vliegwerk werd bedwongen). Ook maakte hij deel uit van de beman ning van de Apollo 9, die in maart 1969 in een baan om de aarde voor het eerst experimenten met een maanlander uitvoerde. Draaiboek Behalve de langste en de meest omvattende maanexpeditie lijkt de reis van de Apollo 15 ook de stilste te worden. De bemanning heeft in ieder geval tijdens het eerste deel van de tocht alle records in stil zwijgen gebroken. „Het ziet er goed uit hierboven", zei Worden een keer tijdens de lancering. En „Een heel kalme rit", zei Scott toen de grond ploeg hem verzekerde dat alles er volmaakt uitzag. Dat waren zo ongeveer de opmer kingen die uit de Endeavour konden worden beluisterd. Zelfs de van nature optimistische NASA-functio- naris die de verzamelde journalisten in Houston op de hoogte var de ge beurtenissen houdt gaf toe: „We lij ken een tamelijk rustige bemanning te hebben deze reis". In de perska mer werd sip gelachen. Opmerkingen van astronauten kunnen tenslotte een verhaal mooi maken zeker als er verder erg weinig te melden valt. TRIPOLI (AFP) De Maltese vice- premier Anton Buttigieg, die tevens minister van justitie en parlementaire zaken is, heeft maandag in Libië offi ciële besprekingen gevoerd over sa menwerking tussen de twee landen. Hij betitelde Malta als „een waar lijk onafhankelijke staat die zich van buitenlandse militaire bases zal ont doen". Dit zal echter niet gemakkelijk zijn, zo voegde hij eraan toe. De ver houding tussen Malta en Groot-Brit- tannië, dat bases op het eiland heeft, is gespannen sinds in juni de socia listen op Malta aan de regering kwa men onder leiding van Dom Mintoff. Deze vooral voor Amerikanen ontroerend mocie plaat schoot een UPI~ fotograaf van het vertrek van de Apollo 15. Van een onzer verslaggevers NIEUWESCHANS De vak bonden denken eraan het GKU- personeel in Nieuweschans loon- confectie voor een ander bedrijf te laten uitvoeren. Dit zal een noodoplossing zijn die zeker een half jaar respijt biedt, zo denkt men. In dat half jaar zou er dan naar een definitieve oplossing kunnen worden gezocht. Zoals bekend wordt geprobeerd een andere kledingindus trie bereid te vinden de fabriek in Nieuweschans over te nemen. EXPLOITABEL NW-secretaris Adrie de Boon 'en Wim Koevoet van de textielbond „De Eendracht'zien echter in werkelij k- LEEUWARDEN De colleges van burgemeesters en wethouders van Leeuwarden, Harlingen en Bolsward ondersteunen de gedachte een tweede intercontinentale luchthaven tegen de Afsluitdijk aan te leggen. Zoals bekend is het idee afkomstig van ir. J. Petri, planologisch adviseur van de Heidemij. De drie gemeente besturen menen dat een luchthaven bij de Afsluitdijk een grote economi sche impuls zal betekenen voor Fries land en Noord-Holland. heid liever, dat een bedrijf uit een andere sterker staande sector de fa briek overneemt. Volgens de heer De Boon is het bedrijf ook in een andere dan de kle- dingsector exploitabel. Maar zelfs al gelukt het de 240 werknemers aan het werk te houden, dan nog is er alleen de status quo van vóór de moeilijkheden hersteld. STERKERE BASIS Waar het om gaat is dat er dan nog een sterkere basis voor een opbouw van heel het noorden moet komen, aldus de NW-secretaris. Dan zal blijken of de regeringspartijen hun verkiezingsbeloften waar maken. Dit werd gisteravond gezegd op een massale ledenvergadering van de drie vakbonden waar nagenoeg alle dui zend werknemers van de GKU aan wezig waren. LOONGARANTIE De heer De Boon gaf het Kamerlid Wierenga (PvdA) een behoorlijke kat in verband met de vragen die deze aan de regering heeft gesteld. De heer Wierenga heeft de regering om een loongarantie gevraagd voor het personeel. „De heer Wierenga weet niet waar hij het over heeft, want er is al direct een loongarantie bedongen", aldus de heer De Boon die vond dat de politie ke partijen de vakbonden niet in de wielen moeten rijden. FRÉ MEIS Commentaar van een vergenoegde Fré Meis die ook in de zaal zat: „Dat kan hij van mij niet zeggen. Ze heb ben mijn hele actiecomité met mij persoonlijk erbij in hun vakbondsac tiecomité opgenomen." Volgens de vakbondsbestuurders zal men er op blijven staan dat geen enkel personeelslid materiële schade zal ondervinden van de affaire. Dat geldt ook voor het personeel in Hoo- geveen en dat deel in Groningen dat niet kan worden gehandhaafd. KHARTOEM De "betrek kingen tussen Soedan en de Sow- j et-Unie worden met het uur slechter en waarnemers houden rekening met de mogelijkheid dat de betrekkingen worden verbroken. Gisteren is namelijk bekend gewor den dat eenheden van de Soedanese land- en luchtmacht vorige week hun Russische adviseurs tijdelijk gevan gen hebben gezet, om te voorkomen dat ze de rebellen te hulp zouden ko men. Er zijn ongeveer 1800 Russische ad viseurs bij de Soedanese strijdkrach ten. Al voor de staatsgreep zou el Nimeiri de terugtrekking hebben ge vraagd van de Russische ambassa deur, Anatoli Nikelaow, omdat de ad viseurs zich zouden hebben bemoeid met de binnenlandse aangelegenhe den van Soedan. EERBEWIJZEN Nikolaow was de enige buitenland se diplomaat die contact heeft gehad met de opstandelingen tijdens de drie dagen dat zij aan de macht waren. Ooggetuigen hebben verteld dat lei ders van de staatsgreep salueerden voor de ambassadeur toen zij een be zoek brachten aan de Russische am bassade. BULGARIJE In diplomatieke kring in Khartoem ging gisteren het gerucht dat de se cretaris-generaal van de communisti sche partij. Abdel Khalek Hahjoeb, tegen wie vandaag in het openbfear een proces is begonnen, zich enkele weken verborgen heeft gehouden in de Bulgaarse ambassade. ENGELAND El-Nimeiri heeft gisteren verder gezegd dat de opstandelingen vorige week Engeland landingsrechten heb ben aangeboden in Soedan zodat de Britten troepen zouden kunnen over brengen naar Soedan voor het geval Egypte tussenbeide zou komen in de staatsgreep. Inmiddels is dit bericht in Londen onzin genoemd. VASHINGTON De Amerikaanse van buitenlandse zaken, elefclvin Laird, heeft gisteren opdracht wen om het vrijgeven van de ge- ime Pentagon-documenten over de j^^log in Vietnam uit te stellen, tot- alle juridische en veiligheidspro- imen, die verband houden met de vo< blikatie van de^e documenten in de rein mten, zijn opgelost. rhe -aird zei, dat het vrijgeven van de reP| boekdelen omvattende Pentagon- □g" ldie „voorlopig moet worden uitge lid om de rechten van individuele epai rsonen en van de regering te be- ht, lermen en om voltooiing van de 9 alyses over de schade, die door pu- id i ikatie van de studie is veroorzaakt, Van onze sociaal-economische redaktie UTRECHT Sins 1 januari van dit jaar zijn er in ons land 15.341 ontslagen bekend geworden, waarvan iets meer dan de helft (56 pet) als gevolg van be drijfssluiting, 42 pet door reorganisaties en 2 pet als gevolg van andere omstan digheden. Dit meldt het officieel orgaan van het Nederlands Katholiek Vakverbond, Ruim Zicht, van deze week. Onder het genoemde aantal vallen ook alle aange kondigde ontslagen. Het grootste aantal ontslagen viel (of valt) in de textiel industrie, nl. 2.798, daarna in de metaalindustrie en -nijverheid (2.246) en ver volgens in de chemische industrie (2.140). In de andere bedrijfstakken bleef het aantal beneden de 2.000. Verhoudingsgewijs viel het grootste aantal ontslagaan zeggingen in de papierindustrie, voornamelijk door de 1.300 werknemers van het Van Gelder Papier-concern, die t.z.t. naar ander werk moeten uitzien. Van de ontslagen werknemers konden de meesten weer ergens anders aan de slag. Voor ouderen (met name mensen boven 50 jaar) levert dit de grootste moeilijkheden op. (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 hippe kleuren: oranje - paars - groen - geel leuk op de camping, of een fijn zomeravondfeestje Ik geef op als nieuweabonnee: betaalt: CLpar kwartaal par maand I Alsbeloning voor mijn aktiviteit I ontvang ik 2theeglazen. De nieuwe abonnee krijgt onze I (krant veertiendagen gratis. Mijn naam Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden De taal is de mens gegeven om zijn gedachten te verbergen. MOLIÈRE Als ik een levende pony had kon ik je een lift naar huis geven. DE BILT Een depressie bo ven Ierland is sterk opgevuld en heeft zijn betekenis goeddeels verloren. Boven geheel West- Europa is de luchtdruk de laatste twee dagen aanzienlijk gestegen, zodat het weer nu beheerst wordt door twee centra van hogedruk. Storingen kunnen ons land dicht benaderen en een kans op onweer blijft dus bestaan. De temperatu ren zullen in het algemeen aan de hoge kant blijven. Strandweer Een zwak hogedrukgebied geeft ook morgen overwegend zonnig strandweer. In de middag zwakke zeewind. Temperatuur 20 tot 22 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Voorlopig goed strandweer met flinke perioden van zonneschijn. BAROMETERSTAND: Heden 10 uur 76,2 cm (1015 millibar), stijgend. Zou en maan 28 juli zon op 4.54, onder 20.38; maan op 11.47; onder 22.15; 30 ju li EK. Hoog water Hoog water, 28 juli: Rotterdam le getij 8.14, 2e getij 20.11; Sche- veningen 6.20-18.40: Vlissingen 5.25-17.42; Haringvliet a. d. Zee zijde 7.00-19.19. SAIGON (AFP) Voor het Zuid- vietnamese presidentschap heeft zich een vierde kandidaat aangemeld: Tran Tam, uit het noorden afkomstig, een hoge regeringsambtenaar onder het bewind van Ngo Dinh Diem en nu leider van de „anti-communistische Aziatische liga". Als koppelgenoot voor het viqe-presidentschap heeft hij Hoeynh van Nhiem, onder Diem mi nister van landbouw en binnenlandse zaken, die lid van de Hoa Hao-sekte Er zijn aanwijzingen dat deze lijst „geïnspireerd" is door de huidige re- gering-Thieu. Volgens de twee oppo sitiekandidaten, de generaals Ky en Minh, zou Thieu hen op die manier stemmen willen ontnemen. TEL AVIV (AFP, AP, UPI) De Israëlische radio heeft giste ren bevestigd, dat er contacten bestaan tussen Peking en Tel Aviv over het eventueel aan knopen van diplomatieke be trekkingen tussen de twee lan den. Volgens de radio was de Israëlische politicus, die vier dagen geleden in Parijs een gesprek had met Chinese diplomaten, Eli Ben Gal, lid van de Mapampartij, die deel uitmaakt van de Israëlische regeringscoalitie. In Parijs heeft Eli Ben Gal zelf ook bevestigd, dat hij gesprekken heeft gevoerd "met de Chinezen. Hij sprak de hoop uit dat Israël en China spoedig diplomatieke betrekkingen Van een verslaggever DEN BURG De Texelse viskotter TX-35 is gisteren op de Noordzee ter nauwernood aan een ramp ontkomen. Bij de eerste trek -met de netten haalde de bemanning een zeemijn op, die even later met grote rookontwik keling vervaarlijk begon te sissen. Onmiddellijk nadat de bemanning de mijn onder water had laten ver dwijnen volgde een explosie waar door de kotter een meter werd weg drukt, de motor uitviel en ook elders op het vaartuig schade ontstond, al dus de schipper J. van de Vis. Ver moedelijk heeft men een oefenmijn in de netten gehad. De TX-37, met als schipper een broer van de heer Van de Vis heeft de TX-35 op sleeptouw genomen en de gehavende kotter naar Den Burg op Texel gebracht. zouden kunnen aanknopen. De Chine se ambassade in Parijs heeft overi gens ontkend dat er contacten zijn geweest met Israël. EIGEN INITIATIEF? Het is niet duidelijk of Ben Gal namens de Israëlische regering con tact heeft gezocht met de Chinese ambassade of dat het een initiatief van zijn partij was. Zelf zei hij dat hij als links politi cus en vertegenwoordiger van zijn partij had gehandeld. Waarnemers betwijfelen echter of een vertegen woordiger van een regeringspartij dit soort initiatieven neemt zonder mede weten en goedkeuring van het kabi net. ONAFHANKELIJK Ben Gal merkte gisteren in Parijs op, dat Israël het enige land in het Midden-Oosten is dat werkelijk onaf hankelijk is van de grote wereld machten en dat een politiek kan voe ren om te verhinderen dat het Mid den-Oosten een Amerikaans-Russisch prorectoraat wordt. „China deelt dit standpunt. Zo'n politiek is in het be lang van de Chinese volksrepubliek", aldus de Israëli. LEVENSLANG Een Israëlisch militair tribunaal heeft gisteren in de bezette strook van Gaza drie Arabische guerrilla strijders tot levenslang veroordeeld. De mannen werden schuldig bevon den aan moord op elf Palestijnse vluchtelingen, die met de Israëli's zouden hebben samengewerkt. LONDON (AP) Elizabeth Taylor is op haar 39-ste grootmoeder gewor den. Beth, de 19-jarige vrouw van haar J8-jarige zoon Michael Wilding, heeft zaterdagavond in een Londense kli niek het leven geschonken aan een meisje. PARIJS (AP) De Franse minis ter van binnenlandse zaken Raymond Marcellin heeft maandagavond ge pleit voor ter dood veroordeling van handelaren in verdovende middelen die hun les niet willen leren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1