piflading van Stella Maris blijft in Botlekgebied i Geen moeilijkheden bij aftellen voor Apollo Bankbediende verduistert in paar jaar f 200.000 2 moderne theeglazen Prof. Barnard verrichtte hart-longoverplanting Het Kwartet huichelachtigehouding buitenland gelaakt Veertien mensen daldoos Bollenschuur in brand: kwart miljoen schade Nèt op tijd voor de zomen - bona I I Patiënt gaat goed vooruit Jachtje overvaren: man gered, maar vrouw verdronken Drie Oostduitsers bij muur neergeschoten Crita) I HET WEER Minder buiig -Nieuwe Leidse Courant Maandag 26 juli 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" dkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Van een onzer versl De „Stella Maris" liep om half elf gisteravond binnen, nadat het schip een paar uur voor de Nieuwe Water weg gelegen had; het kon niet eerder binnenkomen omdat men moeilijkhe den vreesde met demonstranten. Na het afmeren werden prompt de slangen op de ruimen van het schip aangesloten en verdwenen de afval stoffen in 'n opslagtank van de Pan Ocean, een opslagbedrijf recht tegen over de vynilchloridefabriek van AK ZO Zout Chemie. Kapitein F. Vogel (midden) in ge sprek met een van de bemannings leden. irtereri deling hei wijl te ductie irifte- foof< hee WORDEN KAAP KENNEDY (Reuter, UPI) Voor zover zich dat gis teravond liet aanzien zal niets een voorspoedige' start van de Apollo 15 (vier over half drie vanmiddag) in de weg staan. Het aftellen, de laatste technische controle volgens een minutieus draai boek van 28 uur, verliep zonder noe menswaardige moeilijkheden; één on derdeel moest worden vervangen. De enige moeilijkheid die nog zou kunnen dreigen was een mogelijke onweersbui. Blikseminslag in de buurt is nooit zo prettig als er mensen levens afhangen van allerlei ingewik kelde electronica. Als voorzorg, want het heeft de laatste tijd op Kaap Kennedy meer geonweerd dan ge woon voor de tijd van het jaar, wordt de stalen toren naast de raket, die ook als bliksemafleider dienst doet, langer op zijn plaats gelaten dan nor maal. Maar om drie uur vannacht moest die toren toch weg, om ruimte te maken voor het vullen van de brandstoftanks. Als het op dot moment onweert, is vertraging onver mijdelijk: wegens brandgevaar zou men het verpompen van vloeibare waterstof moeten uitstellen. De lance ring kan desnoods worden uitgesteld tot elf over vijf vanmiddag, of anders tot morgen. Van een correspondent BEVERWIJK Een felle uitslaan de brand heeft zondagmiddag het huis van de familie Van der Elzen aan de Boeweg in Beverwijk groten deels in de as gelegd. Het gezin Van der Elzen, bestaande uit vader, moe- der, elf kinderen en een schoondoch ter, raakte door de brand dakloos en is tijdelijk ondergebracht in het plaatselijke verenigingsgebouw. Bij de brand ging ook het „vakantiepot je" van de familie, dat ongeveer ƒ1000 bevatte, verloren. De oorzaak van de brand is nog onbekend. De schade bedraagt ongeveer 30.000. WASSENAAR Een schade van zeker 250.000 gulden is aangericht door een brand op een bloembollen- bedrijf in het recreatiegebied „De pan van Persijn" in Wassenaar. Een schuur met zeventig ton bloembollen en een groot aantal landbouwwerk tuigen ging verloren. De ooi-zaak van de brand was waarschijnlijk overver hitting van een verwarmingsketel. Bij controle van de reddingsvlieg tuigen die de Apollo uit zee moet ;n oppikken als de lancering fout zou gaan, bleek vrijdagavond dat de rub ber opblaaskragen die de cabine beier drijvend moeten houden, met een mes waren lekgesneden. De FBI stelt een onderzoek in; NASA kondigde aan dat de kragen zullen worden geplakt en voor trainingsdoeleinden gebruikt. Maar dit incident kon de ontspan nen sfeer van vertrouwen rond de Apollo-reis niet aantasten. Toen de echtgenote van Irwin voor de zoveel ste maal werd gevraagd hoe ze zich nu voelde, grapte zij: „Ik denk dat ik in een hoekje een zenuwinstorting ga zitten krijgen." (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Ik geef op als Met houders in 4 hippe kleuren: oranje - paars - groen geel leuk op de camping, of een fijn zomeravondfeestje Ik geef op als nieuweabonnee: navn: - straat: --„...- I betaalt: O.par kwartaal par maand I Als beloning voor mi jnaktiviteit I I ontvang ik 2 theeglazen. m De nieuwe abonnee krijgt onze I <krant veertiendagen gratis. fit i nu kééL z ROTTERDAM Een verbitterde AKZO-directeur ir. J. H. Dijkema deelde mee, dat met de planning van de AKZO-vinylchlo- afvalstoffen geladen schip 'Stella Maris', de huichelachtige hou ding van een aantal landen gelaakt, die zelf afval in zee lozen en nu de AKZO het kind van de rekening laten worden. Directeur Dijkema deelde mee, dat met de planning van de AKZO-vinychlo- ridefabriek een researchfout is gemaakt. De afval van deze fa briek is namelijk gevaarlijker gebleken dan aanvankelijk was voorzien. Voorlopig zal de omstreden lading, waarmee de Stella Maris acht dagen lang over de zee zwalkte, zonder dat met het oog op diplomatieke moei lijkheden tot lozen kon worden over gegaan, bij Pan Ocean blijven opge slagen. Dat zal duren tot een betere oplossing gevonden is. De AKZO rekent binnen twee jaar een t:en miljoen gulden kostende ver brandingsoven op zijn terrein in ge- gebruik te hebben, waar de dichlore- thaan kan worden opgeruimd en het vrijkomende zoutzuur weer dienst baar kan worden gemaakt aan het produktieproces. Waarschijnlijk zal de afval uit de ..Stella Maris" dan ook al die tijd bij Pan Ocean moeten blijven en daar zal dan worden bijgevoegd de verde re afval van de vynilchloridefabriek van AKZO. die begroot wordt op 8.000 ton per jaar. Kapitein F. S. Vogel en zijn negen bemanningsleden op de Stella Maris waren gisteravond uiterst zwijgzaam ..Een reis om nooit te vergeten", zei c'e kapitein die kort aangebonden was door de vele moeilijkheden en vra gen. die op hem afkwamen. Hij zei desgevraagd, dat hij wist toen hij tién dagen geleden de AK- ZO-fabriek verliet, welk spul hij aan boord had. „Het is giftig en brand baar, wees voorzichtig", werd hem gelegd. Hij wenst zich er piet over uit te laten hoe hijzelf over de lading heeft gedacht. „Ik voer slechts opdrachten uit", zei hij kort. Volgens de kapitein was het de eerste keer dat hij een vuiltransport verzorgde. Hij kon niet zeggen „nooit meer", omdat hij ook maar werknemer is. Protesten Een aantal demonstranten had dc dag van gisteren uitgekozen om in het Rotterdamse havengebied te pro- tcsterin tegen het lozen van afval stoffen in zee. Met 'n bootje voeren zij door de havens, grote plakkaten meevoerend die hun onvTede kenbaar maakten. Ook deelden zij pamfletten uit dan wel bevestigden die aehtcr ruitenwissers van geparkeerde auto's. Na enige tijd maakte de politie een eind aan deze demonstratie, nam pro pagandamateriaal in beslag en hield een aantal demonstrerende jongelui aan. Zij werden na verhoor, later op de dag op vrije voeten gesteld. De jongelui schilderden ook grijnzende doodskoppen op het schip Kathe H„ dat zijn ligplaats voor Pakhoed Che mie had. Ook dit schip wordt regel matig gebruikt voor het vervoer van afvalstoffen. De protestgroep. jongelui uit Vlaardingen. maakte deel uit van het centraal actiecomité Rijnmond. Op een persconferentie na het af meren van het schip gaf ir. Dijkema toe bang te zijn geweest voor protest acties in het havengebied. Dat was de reden waarom men het schip na vroege aankomst in het Botlekgebied weer naar zee terugdirigeerde. Hij maakte gewag van aanvanke lijk voorgenomen publiciteit via ad vertenties om op de omzichtige wijze waarmee de AKZO met rijn (afval) produkten omgaat te attenderen. De ze campagne gaat nu niet door, omdat dit na het recente gebeuren kan wor den uitgelegd als anti-publiciteit De Sfella Maris voer gisteravond de Nieuwe Waterweg binnen. O O KAAPSTAD Uit het Groote Schuurziekenhuis in Kaapstad wordt gemeld, dat de man, die gisteren via transplantatie een nieuw hart en nieuwe longen heeft gekregen, goed vooruitgaat. De patiënt, de 49-jarige Adrian Herbert, een kleurling, werd geholpen door een medisch team onder leiding van de bekende hartchirurg Chris- tiaan Barnard, voor wie het de eerste gecombineerde hart-longtransplanta- tie was. In de wereld zijn al driemaal eerder dergelijke operaties verricht. Naar verluidt was de donor een Afri kaan, Jackson Gunya, die zaterdag nacht overleed aan verwondingen, die hij in een vechtpartij had opgelopen. Het medisch team had al een week gewacht op een gelegenheid om Her- Terwijl Prof. Barnard in het Groote Schuurziekenhuis in Kaapstad zijn jongste chirurgi sche prestatie voorbereidde, nam zijn prominente collega Steward Truswell ontslag wegens bezwa ren tegen de apartheidspolitiek. Het ziekenhuis is door midden gespleten door de rassenschei ding, aldus Truswell, ondanks het feit, dat de artsen geregeld over die grens heenlopen Maar de on geveer tien kleurling-artsen die er jaarlijks worden opgeleid mo gen zelfs op de afdeling kleurlin gen van hun eigen opleidingshos pitaal niet worden aangesteld. Truswell gaat nu voedingsleer doceren aan de universiteit van London, aldus The Observer, die gisteren zijn vertrek meldde. bert te opereren. Hij leed aan een onherstelbare longziekte, die ook zijn hart had aangetast. In een bulletin, dat kort na de operatie in het zieken huis werd verstrekt stond, dat beide getransplanteerde organen normaal werken, maar dat het voorbarig is thans voorspellingen te wagen over het eventueel welslagen van de in greep. Barnard verklaarde bij het verla ten van het ziekenhuis, dat als het mogelijk was geweest, hij liever één orgaan had overgeplant. „Hoe meer organen je transplanteert, hoe meer je op moet letten voor het immunolo gische aspect". Barnard: „Wij hebben geen enkele klinische ervaring met dit soort operatie en moeten gewoon de resultaten zeer goed volgen. Tot dusver maakt de patiënt het zo goed als maar verwacht kon worden''. Vol gens artsen zijn de eerste twee weken de meest kritieke periode, met als grootste gevaren afstoting van de vreemde organen en vorming van een overvloed aan vocht in de longen. De drie operaties van dit soort die al eerder zijn uitgevoerd zijn alle mislukt. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden Van een correspondent GEERTRUIDENBERG In De Donge bij Geertruidenberg is zater dag een motorjachtje overvaren door een motorspits. Een van de twee op varenden van het jachtje, de 66-jari- ge mevrouw P. J. de Bodt-de Jnngh uit Raamsdonksveer, verdronk. Haar man, die op het moment van de aan varing op het dek zat te hengelen, werd door hengelaars gered. De heer De Bodt zag plotseling op korte afstand van zijn jachtje („Cor vee') de boeg van de spits en heeft nog getracht zijn vrouw, die zich in de kajuit bevond, te waarschuwen, maar de vrouw heeft geen kans ge zien de kajuit tijdig te verlaten. De schipper van de motorspits „Mon Réve" uit Raamsdonksveer) heeft tegenover de rijkspolitie ver klaard dat hij het jachtje niet gezien had doordat het zich in de „dode hoek" bevond, zodat hij het niet van de kajuit uit kon zien. BERLIJN (DPA) Zaterdagavond laat zijn drie Oostduitsers bij ^^n po ging naar het westen te vluchten, bij de Berlijnse muur door Oostduitse grenswachten neergschoten. Volgens de Westberlijnse politie i£ een van hen vermoedelijk omgeko men. Men kan beter met zijn voeten struikelen dan met zijn tong. ZENO - Mam zei dat Ik moest vragen of ik een uurtje langer op school mag blijven. Ze krijgt een paar dames op theevisite. DE BILT Een lagedruk gebied ten zuidwesten van Ier land is gedurende verscheidene dagen oorzaak geweest van buiig en onweersachtig weer in Ne derland. Op het ogenblik echter vult deze depressie snel op en verplaatst hij zich in noordoos telijke richting. Het weer krijgt door deze ontwikkeling bij ons een rustiger karakter maar an derzijds is niet te verwachten dat de temperaturen de eerstkomen de dagen zomers zullen zijn. Strandweer Het storingsgebied met buien trekt weg. De luchtdruk stijgt, waardoor morgen iets stabieler met opklaringen. Matige zuid westen wind Temperatuur 19 A 20 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: In de komen de dagen zonnige perioden en vrij goed strandweer. BAROMETERSTAND: Heden 10 uur 76 cm (1013 millibar), stij gend. Zon en maan 27 juli zon op 4.53, onder 20.39; maan op 10.37, onder 22.03; 30 juli E.K. Hoog water Hoog water, 27 juli: Rotterdam le getij 7.45, 2e getij 19.43; Sche- veningen 5.51-18.11; Vlissingen 4.55-17.09; Haringvliet a. d. Zee zijde 6.28-18 49. R1JE>* De bankbediende M. van P. heeft bekend dat hij dc laatste jaren ongeveer 200.000 gulden heeft verduisterd bij zijn werkgevers, de Algemene Bank Nederiand. Hij is ge arresteerd toen hij van vakantie te rugkwam. Bij controles die tijdens de vakan tie van Van P. werden uitgevoerd, kwamen diens verduisteringen aan het licht. Stortingen van spaarders bleek hij slechts ten dele of helemaal niet te hebben ingeschreven in de bankad- ministratie. Andere personeelsleden hadden argwaan gekregen toen de bedragen in de administratie niet bleken te kloppen met de bedragen ln de boek jes van de spaarders. Het bleek dat Van P. al een paar jaar geleden met zijn fraudes begon nen is. Hij genoot het volste vertrou wen van zijn meerderen en stjnd zelfs op het punt om promotie te ma ken. VRIENDELIJK VERZOEK het abonnementsgeld uitsluitend als volgt te gireren: 1. per automatische giro als men een machtiging daartoe heeft afgegeven (zo'n machtiging sturen wij op verzoek gaarne toe); 2. of door gebruikmaking van de acceptgirokaart, die wij toe zenden aan alle maand- en kwar taalabonnees, die niet automatisch gireren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1