SCHREENER LEVERT AAN ISRAËL HELIKOPTERS President Sadat noemt Hoessein een beul ■A*cdiet aan GKU Stella Maris nu naar Pan-Ocean Chartermaatschappij doorbreekt Frans embargo 5 MET VIJF MILJOEN DEEL BEHOUDEN Zes doden bij ongeval op Zeelandweg Het Kwartet jn-CAO: beperkte "ompensatie voor hogere prijzen sprek over Berlijn 1 boomolie sfeer GKU-directeur wist niets van ontslag Conflict met Israël dit jaar beslist Liberiaanse president overleden Nieuwe revaluatie Duitse mark? Buien en zon ÏÏeewe Leidis e Courant ■kantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 Giro 58936 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Zaterdag 24 juli 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Van onze Haagse redactie HAAG De luchtvaarttechnische handelmaatschappij einer en Co in Den Haag levert al enkele jaren gevechtshelikop- aan Israël. De toestellen worden vervaardigd door de Franse gtuigfabriek Sud-Aviation in Parijs. Deze fabriek mag niet zelf Israël leveren, omdat in Frankrijk een wapenembargo voor Is- van kracht is. ex-employé van Schreiner dit gisteren meegedeeld. Hij om principiële redenen ontslag hij van de wapenleveranties op Dogte kwam. Binnen het bedrijf i slechts weinigen van de leve ns aan Israël af. TRANSPORTEN her Verschoor, lid van de di van Schreiner ontkende de wa- veranties. Wel liet hij doorsche- dat Frankrijk zelf, ondanks wapenembargo helikopters aan levert. transporten worden volgens on- Barva gsman door Müller en Co ver- 240cl- De verantwoordelijke expedi- op Schiphol ontkende noch be vestigde dit. Hij zei: „Ik zeg liever niets, omdat het hier om activiteiten gaat die niemand wat aangaan." Onze zegsman kwam de leveranties aan Israël op het spoor toen onder zijn verantwoordelijkheid de admi nistratie van Schreiner en Co werd geautomatiseerd. Hij kreeg toen stuk ken onder ogen waaruit de leveran ties aan Israël duidelijk bleken. Hiermee zou dan het raadsel zijn opgelost hoe Israël kan beschikken over een uitgebreide vloot gevechts helikopters van het type Alouette 2 en 3 die door de Franse fabriek Sud- Aviation worden vervaardigd. De toe stellen worden voornamelijk ingezet voor grondgevechten, als ondersteu ning van dé artillerie. De helikopters zijn uitgerust met mitrailleurs en ra ketten. ILEi egering verleent ieken p de erbii 0 bec katur 144. Van onze verslaggevers SN HAAG De met slui- bedreigde Groninger Kle- Unie (1.050 man perso- kan gedeeltelijk blijven tbestaan. De regering be- gisteren om 5 miljoen iet beschikbaar te stel- om Müller, een tak van Unie, opnieuw levensvat- N HAAG In de nieuwe cao de mijnindustrie is een beperkte eringsclausule opgenomen. Daar- aat, dat de prijsstijgingen tot 6 is vnt normaal met loonstijgingen npenseerd mogen worden, maar ie stijgingen boven die grens Dir s voor de helft mogen worden ig jnpenseerd. niewe cao loopt hiermee voor- i de plannen van de regering om het georganiseerde bedrijfsleven spreken, dat stijgingen in de van levensonderhoud slechts iltelijk met aanvullende loonstij- n mogen worden opgevangen. mijn-cao geldt voor 25.000 nemers en loopt van 21 april tot april '73. Het is voor het 5TIN dat voor deze bedrijfstak een larige cao wordt afgesloten. RLI.JN (DPA) De ambassa- i van de V.SEngeland. Frank en de Sowjet-Unie hebben gis- hun 25ste bijeenkomst over de tie-Berlijn gehouden. De volgen- jeenkomst, de vierde binnen een i id. is vastgesteld op 30 juli. 1 afloop van het gèsprek, dat eIneenhnlf uur duurde, toonden ier ambassadeurs zich optimis- over de vooruitgang bij de be- ingen. De Amerikaanse ambas- ir, Kenneth Rush, zei optimis- te zHn en te menen, dat er goe- irderingen worden geboekt, boe- tok nog veel problemen onopge- L blijven. Ook de Britse en de ambassadeur toonden zich te- baar te maken. De bedrijven van Grol kunnen als verloren wor den beschouwd met uitzonde ring van de vestiging in Nieuwe- schans, waarvoor nog naar een gegadigde wordt gezocht. Met het behoud van Müller is al thans de werkgelegenheid voor 450 man in Groningen en Drachten veilig gesteld. Het overige personeel kan, naar wordt verwacht, grotendeels worden overgenomen door de confec- tie-industrie in Groningen. Een nieuwe arbeidsplaats voor het grote aantal vrouwen dat de GKU in dienst had, zal weinig moeilijkheden opleveren. De regering verwacht dat uiteindelijk slechts enkele tientallen de dupe zullen worden van de slui ting. Rapporten iplon f te L ,enbi Het besluit om Müller een nieuwe kans te geven baseerde de regering op een drietal rapporten die over de GKU zijn uitgebracht. Het eerste rapport was van het Engelse efficien cy-bureau Urwick, het tweede van de Nationale Investerings Bank en het derde een in de afgelopen dagen op voorstel van minister Langman (economische zaken) uitgebracht rap port. Alle drie rapporten gaan ervan uit dat er voor de Grol-vestigingen weinig of geen perspectieven zijn, met uitzondering van de Grol-vesti- ging in Nieuweschans. Non-actief c-n Dit modern, goed-geoutilleerde be drijf zou nog mogelijkheden kunnen bieden. Het personeel van dit bedrijf is daarom niet ontslagen maar tijde lijk op non-actief gesteld. Minister Boersma (sociale zaken) tekende hier bij aan dat deze regeling inhoudt dat het personeel 80 pet. van het laatst verdiende loon krijgt doorbetaald. Deze zogenaamde nul-urenregeling is genomen om de vestiging een adempauze te gunnen. De werkne mers zijn wel ingeschreven op een arbeidsbureau maar er wordt niet voor hen bemiddeld aldus de heer Boersma. De verwachting is dat ie mand uit de textielwereld het bedrijf wil overnemen. Minister Langman zei nog, dat de Groninger Kleding Unie wel op een bijzonder laat tijdstip een aanvraag heeft ingediend om in aanmerking te kunnen komen voor een kredietverle ning in het kader van de bijzondere financieringsregeling van de over- Schreiner en Co is al sinds jaren importeur van Sud-Aviation voor de Benelux. De handelmaatschappij le vert als zodanig ook aan de Neder landse luchtmacht. Volgens onze zegsman worden de helikopters in onderdelen in grote kisten op Schip hol aangevoerd. De kisten, die soms ook straalmoto ren bevatten voor de Israëlische luchtmacht, verdwijnen daarna in een loods die goed bewaakt wordt. Daarin worden zij klaargemaakt voor Israël. Onze zegsman zegt verder dat de omzetten van Schreiner en Co als ge volg van deze praktijken de laatste jaren enorm zijn gestegen. Hij heeft vermoedens dat Schreiner destijds ook een rol heeft gespeeld bij het conflict met Nigeria en Biafra, een land waar de maatschappij ook een vestiging heeft. Ook de Engelse vlieg tuigfabriek CSA zou met Schreiner zaken doen. Gegevens hierover heeft hij niet. MIDDELBURG Zes mensen ver loren gistermiddag het leven bij een verkeersongeval op de Zeelandweg bij Souburg tussen Middelburg en Vlissingen. Het ongeval ontstond bij een inhaalmanoeuvre, waarschijnlijk doordat één van de twee daarbij be trokken auto'S een klapband kreeg. Gisteravond was uit de ravage nog niet op te maken of de inhalende auto of de auto, die werd ingehaald een klapband kreeg. Vast staat, dat de auto's met een hevige klap botsten op het moment, dat ze naast elkaar waren. Volgens ooggetuigen reden beide wagens zeker 100 kilometer per uur. In de ene auto zat het echtpaar C. Vermeer-Aarts uit Maastricht en zijn 2 kinderen Rodrique (2 jaar) en Chantal (4 jaar). Van hen heeft alleen mevrouw Vermeer het ongeval over leefd. In de andere auto zaten W. van de Velde uit Souburg, met zijn 7-jari- ge zoon David en mevrouw Van Has- sent-Van de Velde en haar 12-jarige zoon Leendert uit Werkendam. Al leen mevrouw Van Hassent werd le vend uit het autowrak gehaald, maar haar toestand werd zeer ernstig ge noemd. De beide gewonden zijn opge nomen in een ziekenhuis in Vlissin gen. (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN Minister Langman (economische zaken) heeft verklaard dat er een nieu we directeur voor de GKU wordt aangesteld. De enige nog overge bleven directeur van de GKU, de heer G. G. Cohen, zei ons gister avond nog van niets te weten. „Ik had wel gehoord dat er een duidelijke versterking van de top zou komen, maar verder weet ik van niets", aldus de heer Cohen. Volgens minister Langman zal „de huidige directie dit weekend ontslag nemen". Er is volgens hem al een nieuwe directeur be reid gevonden, maar hij wilde niet zeggen wie. Hij zei dat de aanstelling van een nieuwe direc teur het verstrekken van het kre diet had vergemakkelijkt. De heer Cohen is de enige nog werkende directeur. Van de vijf directeuren die er na de fusie van Grol en Muller in 1969 wa ren, waren eri n mei nog twee overgebleven. De tweede man, de heer H. E. Grol werd op non-ac tief gezet. De overgebleven man, de heer Cohen, zegt nu dat de tief gezet. De overgebleven man, de heer Cohen, zegt nu dat de moeilijkheden grotendeels zijn voortgekomen uit het feit dat er vijf directeuren waren. Gebrek aan daadkracht verhinderde een duidelijk beleid heid. Op het moment van de aanvra ge beschikte de Kleding Unie name lijk niet meer over een positief eigen vermogen. Het bedrijf leefde zoge zegd van zijn verliezen, aldus de heer Langman. De vakbonden en de gemeentebe sturen van Nieuweschans en Gronin gen zijn verheugd over de door de regering aangekondigde maatregelen voor de GKU. Op glorieuze wijze heeft Nij megen met hartverwarmend applaus en een overweldigende overvloed aan bloemen de hel den wandelaars van de Vier daagse ingehaald. Van jong tot oud, van heinde en ver, heeft men de vierdaagse wandelrouters volbracht. Natuurlijk waren er uitvallers en soms was men wat bezorgd over de conditie van vooral de jongeren, maar het was een groot wandelfeest geweest, deze 55ste Vierdaagse. Op de foto een groep Israëliërs CAIRO, AMMAN (AP, Reu ter, AFP, UPI) President Anwar Sadat van Egypte heeft gisteren in een radio-toespraak een bijzonder scherpe aanval op koning Hoessein van Jordanië LONDEN (AP, AFP) President Tubman van de Westafrikaanse staat Liberia is gisteren op 75-jarige leef tijd in een kliniek in Londen overle den. De president, die zijn land de laatste 28 jaar onafgebroken heeft beheersd, kwam op 4 juli naar Lon den met bronchitis. Gisteren werd hij plotseling in een Londens zieken huis opgenomen voor een prostaat operatie. Nadat complicaties optra den, overleed hij. Tubman, die in 1944 aan de macht kwam is in 1951. 1955, 1959 en 1963 steeds herkozen tot president. Bij de verkiezingen van 1967 was er zelfs geen enkele oppositie. Tubman regeerde dus met absoluut gezag over Liberia, de in 1847 als on afhankelijke staat erkende neger-re publiek. Hijzelf werd in Liberia ge boren, maar zijn vader kwam als slaaf vanuit Amerika naar het land. De nieuwe president is William r. Tolbert die tot nu toe het vice-presi- dentschap bekleedde. Hij is vrijdag avond nog als zodanig in Londen beë digd Volgens een woordvoerder van de Liberiaanse ambassade in Londen heeft de nieuw* president als eerste daad al alle feetelijkheden ter vie ring van onafhankelijkheidsdag gean nuleerd Liberia zou maandag onaf hankelijkheidsdag vieren. gericht, die hg ouder meer „een beul" noemde. Bovendien heeft hij beloofd, dat er dit jaar nog een einde zal komen aan „de toestand van geen vrede en geen oorlog. Hoe groot de offers ook mogen zijn, de beslissing zal nog in 1971' worden genomen". Bovendien «leed Sadat een scherpe aanval op de VS. .Hoessein is de beul van het Pales tijnse verzet. Hij zal zwaar voor zijn misdaden moeten boeten en hij zal de vergelding nooit kunnen ontlopen". Aldus Sadat in zijn toespraak ter opening van het congres van de Ara bische Socialistische Unie, de enige partij van Egypte. Zijn rede was ge wijd aan het feit. dat 19 jaar geleden de revolutie in Egypte tegen het be wind van koning Faroek plaatsvond. Sadats ongewoon bittere uitval te gen Hoessein was gericht op het feit, dat deze de Palestijnse commando beweging tracht te liquideren. De ko ning had hem, zo vertelde hij, giste ren in een schrijven nog verzekerd, dat hij nog steeds bereid was om de verzoenings-akkoorden van Cairo en Amman tussen Jordanië en de Pale- stijnen te honoreren. „Maar hij is trots op het feit, dat hij 2900 verzetsmensen in zijn gevan genissen heeft, terwijl de overigen naar Israël vluchten". Sadat zei, dat hij geen woord geloofde, dat Hoessein de vroegere akkoorden in acht wilde nemen. In de scherpste persoonlijke aanval op de Jordaanse monarch, sinds hij aan de macht kwam, zei Sadat: „Hoessein kan niet groter zijn dan zijn maat. Zelfs al heeft hij de VS van Amerika achter zich, dan zal hij toch nog zijn eigen grootte behou den". Sadat riep op om een einde te ma ken aan de situatie, dat het „oostelij ke front tegen Israël" in volslagen desintegratie verkeert. „Het oostelijk front inclusief Jordanië en Irak heeft in de oorlog van '67 niet ge functioneerd. Wal de oorlog met Israël betreft, deze zou eind 1971 beslist zijn. Zo nodig ten koste van één miljoen do- BONN (AP) Bondskanselier Brandt heeft op een persconferentie gewag gemaakt van de mogelijkheid dat de Duitse mark zou kunnen wor den opgewaardeerd als aan de huidi ge „zwevende periode" een eind is gekomen. Ofschoon velen in het land het zouden waarderen als naar de oude pariteit werd teruggekeerd, moet worden afgewacht en bezien of de toestand het toelaat dat dit ge beurt, of dat het aanbeveling verdient op pariteit te veranderen. den en gewonden aan Egyptische zij de. Egypte zou zich niet in andermans aangelegenheden mengen, „maar als iemand zich in onze zaken zou men gen, dan zullen onze tanden zeer scherp zijn. Onze tanden waren in derdaad al zeer scherp in de Soedan". Sadat beschuldigde de VS, dat deze speciaal voor Israël geheime wapens ontwikkelen en vervaardigen en bo vendien koning Hoessein van Jorda nië steunen. Hassanan Heikal. hoofdredacteur van het Egyptische Al Ahram neeft in zijn wekelijkse column xoning Hoessein ervan beschuldigd, dat deze een aparte vrede met Israël nastreeft. In Jordanië is de militaire rechter hand van Yasser Arafat. Aboe Ali Iyad, gedood. Hij was de laatste mili taire leider van de Palestijnse com mando's in Jordanië. Wie altijd het laatste woord wil hebben, heeft zelden het ver standigste. JEAN DE BOISSON Wat vind je ervan om eerst te oefenen op mijn lekke band? 91*1 wwmWm^ Aan de droogteperiode van ju- lis is een einde gekomen. In de nacht passerde een onweerssto ring met op de meeste plaatsen in het westen tussen de 15 en 22 millimeter regen, Vlissingen 41 millimeter. Het weekeinde blijft onstabiel met zonnige perioden, maar ook een buienkans. De aan gevoerde lucht is vrij warm met temperaturen boven de 20 gra den. Plaatselijk buien, maar ook zonnige perioden. Overwegend matige wind uit zuid tot zuid west. Minimum temperaturen om streeks 14, maxima morgen rond 22 graden. Barometerstand: heden IÖ uur 75.2 cm (1002 millibar), dalend. Zon en maan 25 juli zon op 4.50, onder 20.42; maan op 8.16, onder 21.42; 30 juili E.K. 26 juli zon op 4.51, onder 20.40; maan op 9.27, onder 21.53; 30 juli E.K. Hoog water Hoog water. 25 juli: Rotterdam le getrij 6.38, 2e getij 18.39; Sche- veningen 4.50-17.14; Vlissingen 3.48-16.05; Haringvliet a. d. Zee zijde 5.22-17.45. Hoog water, 26 juli: Rotterdam le getij 7.11, 2e getij 19.09; Sche- veningen 5.21-17.43; Vlissingen 4,22-16.37; Haringvliet a. d. Zee zijde 5.56-18.17. INTERIEURVERZORGING C R 'JNSBURG HEER NEUS IN1 PASSENDE OMGEVING Van een onzer verslaggevers HENGELO/ROTTERDAM Het met chemische afvalstoffen geladen tankschip Stella Maris' wordt in de loop van de nacht Vandaag in ZO: Jelte Rep: Amerikaanse leger in Duitsland slecht in vorm. -K- i. Sloothaak: Schiermonnikooi vreest groter militair lawaai. Mevrouw A. C. Muller-ldzerda: Ficusproblemen. -)t- Dialoog: Zit niet in wanhoop op dood te wachten. Ger Kruis: Schilders van Indone sië gaan wel met hun tijd mee. ■K- Dick Ringlever: Fluoride in keu kenzout biedt geen deugdelijke oplossing.. Prof. dr. H. M. Kuitert: Angst voor de vrede. -#■ Mr. G. van Vorden: Niet piekeren maar puzzelen. -H- Ber Huising: Solzjenitsyn geen toneelschrijver. Dr. C. Rijnsdorp: Gemeente, Is raël en de volken. Ton van der Hammen: Luther bij pastoor Janning in de kerk. Steef Lobenstein: Mysteries rond fraude van Donald Crowhurst. -X- Herm. Steggerda: En Jimmy trok ter regenboog. van zondag op maandag in Rot terdam verwacht. Naar woord voerders in de Rotterdamse ha ven melden, zal het schip af meren bij het tankeropslagbedrijf Pan-Ocean in het Botlekgebied tegenover de nieuwe vinyl-chlo- ridefabriek van het Akzo-con- cern. De giftige afval in het ruim van de Stella Maris zal worden opgeslagen in tanks op het terrein van Pan-Ocean. Volgende week ;zal de eigenaresse van. de Stella Maris, Tanker Transport Services in Rotterdam, met de direc tie van Akzo Zout Chemie in Hengelo gaan praten over de financiële afre kening van de dooltocht over de Noordzee door de tanker. Volgens een woordvoerder van Ak zo is er geen sprake van een finan cieel probleem. Het miljoenenconcern Akzo zal geen problemen maken over de kosten. DANK Intussen heeft de Engelse ondermi nister van buitenlandse zaken, An thony Royle, tegen de Nederlandse zaakgelastigde in Londen zijn dank betuigd voor „de prompte medewer king" van de Nederlandse regering in de zaak Stella Maris. Het verzoek aan de Akzo om de afval niet in de At lantische oceaan te dumpen is af komstig van de nieuwe minister van buitenlandse zaken Schmelzer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1