„Ome Jan" van Wieringen heeft al twintig jaar zijn vaste „klanten" PONTIAC pinder studenten diergeneeskunde u IC u J. C. de Rooy: alles met de handen Rijdende kledingboetiek Hans Wiegel wil VVD nieuw gezicht geven Gastarbeiders krijgen meer voorlichting Groot schandaal in gaullistische kamp Controverse in Labourpartij duurt voort „Wonderdokters" nu per auto langs route Wereldbevolking over 34 jaar verdubbeld JU 19 WOENSDAG 21 JULI 1971 h« drastii van 1 proe rmee e Jon e we: en fi aan we JPONTIAC PONTIAC PONTIAC fijn om te dragen voor jaren en jaren.™ ert*gaarne toont Loop eens bij hem binnen Pontiac Simpatico Het solide Pontiac uurwerk geeft U de juiste tijd en de datum. Profectus 105.-. Doublé 110.- PontiacSimpatica j Pontiac dameshorloge met doublé band. Zgn. Breguet wijzerplaat en wijzere 179.- PONTIAC TI4D JUISTE TIJD d6xeS h3 8e7; NIJMEGEN Jk heb er eens eentje gehad, die volgens zijn zeggen tweeduizend kilometer had getraind, maar de eerste dag liep hij zich al helemaad kapot. Met eieren, cognac en een paar stevige dreunen heb ik hem er door gesleept, en hij is blijven lopen. Het jaar daarna kwam hij toch weer naar Nijmegen." Hij it het vergenoegd-lachend te vertellen, Jan van Wieringen, voor Dit zijn enkele modellen uit de zeer grote honderden Vierdaagselopers alleen Pontiac-collectie die uw Pontiac-dealer u J2a-a*- "9me Jan' nu al °'n dj.kke twintig jaar verzorger in die Nij meegse marathon-loop. e Goudse ambtenaar hoort nu al die jaren, net „Waarom ieder jaar weer?" Jan van Wieringen: „Ach, ik zeg nou al jaren dat ik ermee g stoppen, maar toch trek je er weer heen. hè?" Hij blijft het leuk vinden, die Vier- daagse-verzorging, al wil hij wel kwijt dat „de jus eraf is". Nijmegen is nog altijd Nijmegen, maar de Vier daagse is volgens hem aan, het afzak ken. „Sfeer, ja natuurlijk is die er nog altijd, vooral zo'n laatste dag die toch voor iedere loper de mooiste is, maar echt, de sfeer wordt een beetje overheerst door al die militairen, die dan nog gewapend lopen ook. Je krijgt dan twee kampen in de lopers Maar ja, die eenheid komt dan altijd wel na het lopen." Toen twintig jaar geleden de Goud se politie met een paar man meeliep DEN HAAG Het Werkverband Huisvestingsnood gaat in Den Haag de voorlichting aan buitenlandse ar beiders over de huisvesting uitbrei den. Het zal met medewerking van de gemeente een voorlichtingsnota onder de buitenlandse werknemers verspreiden. Daarin komen huisves ting, koop- en huurkoop van huizen, en de rechten en plichten van de bui tenlandse werknemers aan de orde. Dit is één van de resultaten van het gesprek dat het werkverband dinsdag met ambtenaren van de ge meente heeft gehad naar aanleiding van de gebeurtenissen in de Net-' scherstraat in Den Haag. Het werk verband gaat ook in Den Haag grote bedrijven waar veel buitenlandse ar beiders werken, benaderen met het verzoek buitenlanders die huurkoop willen aangaan te verwijzen naar de voorlichtende instanties op dit gebied. De gemeente Den Haag en het werkverband huisvestingsnood vin den de toenemende concentratie van huisvesting voor buitenlandse werk nemers in de Schilderswijk ongewenst. PARIJS In Parijs is een voor aanstaand gaullistisch parlementslid Rives-Henrys, in staat van beschuldi ging gesteld wegens deelname aan een groot financieel schandaal, waar bij ook nog andere hooggeplaatste gaullisten zouden zijn betrokken. Het gaat hier om een grote zwendelaffaire in onroerende goederen. ^Premier Chaban Delmas heeft inmiddels laten weten, dat de Franse regering voor nemens is volledig licht op deze reuk- bare affaire te werpen. Rives-Henrys is anderhalf jaar directeur geweest van de beleggingsmaatschappij Ga rantie en zou zich gedurende deze periode vele miljoenen francs ten koste van de spaarders hebben toe geëigend. Kilo's explosieven gestolen in Lintburg Van een verslaggever MAASTRICHT Bij een inbraak in het aannemers- en handelsbedrijf Van den Akker in Born zijn behalve vijf kilo dynamiet en 5000 elektrische ontstekingen ook nog 25 kilo andere explosieven gestolen. Dat is dinsdag uit een onderzoek gebleken. De in braak in het magazijn werd maan dagmorgen ontdekt. De explosieven lagen in een „in- braakvrije kast, die makkelijk te openen was, volgens luitenant Witte- veen van de rijkspolitie in Maas tricht. Het bedrijf in Born gebruikt explosieven voor het slopen van mijninstallaties. De inbrekers moeten het speciaal gemunt hebben op de explosieven. De brandkast met geld werd met rust gelaten. Het laatste jaar zijn in Lim burg herhaaldelijk explosieven ge bruikt voor het laten springen van brandkasten en kluizen. l7xdT LONDEN (Reuter) w De controvcr- i*1 de Britse Labourpartij over het cl of niet toetreden van Engeland b8—c it de Europese Economische Ge- is—e7 eenschap duurt onverminderd Ddl 3. re Liet partijleider Harold Wilson zich Dsijort geleden zeer sceptisch uit over voorwaarden, die de Britse onder- Tf! andelaar rippon in Luxemburg voor Dh3]e Britse toetreding had weten te be- 'ütï ngen' plaatsvervangend Labour- pb3- "orzitter Roy Jenkins, is van me- PaJ ng, dat deze de beste zijn, die ver lacht konden worden. Op een beslo- n vergadering van de parlements- acties van Labour deed Jenkins I maandagavond eèn felle aanval op de weringen van Harold Wilson. 1 Volgens personen, die deze verga- ring hebben bijgwoond, probeerde jjnkins vooral de argumenten te ont- nuwen van zijn tegen toetreding kante partijgenoten, die zeggen, dat b* ïgeland zijn verplichtingen tegen- li. er het Gemenebest moet nakomen, nkins bracht onder meer in herin- ring, dat Australië een van de ht lansrijkste Gemenebest-leden nr 8d of zi;'n neus bl°e<^^e' toen Enge- in de zwartste dagen van de land onomische crisis in 1968 om hulp oeg. Hij was toen minister van Fi nciën- Er was in die tijd, aldus nkins, een grote kapitaalvlucht ar Australië in een periode, waarin Britse economie er erg zwak voor- ,nd' had Australië tot twee 3e v er toe zonder succes benaderd. ?r te be vice-voorzitter zou hieraan heb- iel n toegevoegd: „Zij waren zonder er do hardste, grofste en meest e e duchtige regering, waarmee ik Ie d ,est onderhandelen". Hij deed een seiz ogend beroep op de Labour-partij o.a kans op toetreding tot de EEG niet enoi S te gooien. „Naar mijn mening tw« i een Labour-regering deze voor arden met grote meerderheid heb- ntig 1 aangenomen", aldus Jenkins, 'ijn toespraak kreeg grote bijval teil voorstanders van toetreding van o's geland, maar politieke waarnemers n de positie van Jenkins als var latsvervangend voorzitter van La- Maiur snel onhoudbaar worden, nu hij (mi h zo rechtstreeks tegen de politiek slui i voorzitter Harold Wilson heeft ceerd. ars )en HAAG Een beperking van toelating tot de studie in de dierge- skunde is onvermijdelijk. Dit is de n I iclusie van een onderzoek van de demische raad. De subcommissie loeftebepaling dierenartsen die dit 'erzoek uitvoerde, doet in haar Jport waarover de academische 2.1 d zich nog niet heeft uitgesproken de aanbeveling: invoering op korte Mf nijn van beperkende maatregelen 'Bil op lange termijn het gewenste ef- I te hebben. Het aantal eerste- rsstudenten zou moeten worden ge' >erkt tot 75 of 100. 25 De subcommissie raamt een be scheiden groei van het aantal prak tijkplaatsen tot het jaar 2000, een sterk toenemen van het aantal die renartsen met kleine huisdierenprak tijk en een relatief sterkere groei van de groep dierenartsen in dienstver band. De meesten zullen, ,ook in 2000, werkzaam zijn bij de kring van le vensmiddelen en het wetenschappe lijk onderwijs. Om de juiste omvang van de beperkende bepalingen vast te stellen acht de subcommissie een re gelmatige herziening van de vooron derstellingen en berekeningen onmis baar. Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN Nijmegen en omgeving ervaart in deze week- van-het-voetvolk weer de (gele galiseerde) praktijken van tien tallen „wonderdokters". Het zijn de verzorgers van wandelgroepen met dagelijks drukbezette open luchtpraktijken. Vroeger fietsten ze door het Rijk van Nimwegen, fciu rijden ze in auto's rond op zoek naar pijnlijke misstappen. Ze ruiken naar jodium en talk poeder; hun taak is de loop erin te houden. Voor hen. de bermdokters, is er zelden applaus en adoratie.Onze Vierdaagse-verslaggever sprak met twee geroutineerde onbezol digde parcoursdokters. in Nijmegen, ging Jan van Wieringen mee voor de verzorging. Hij was toen trouwens een van de weinigen, want „de verzorging leek toen. gewoon ner gens op," vindt hij. „Als je mazzel had, deden ze een pleistertje op je voet, maar verder ho maar!" In Ome Jan's vaste ploegje is nu na die twintig jaar nog maar één politie man overgebleven. De fiets waarop Jan van Wieringen die eerste jaren achter zijn mensen aanreed, is nu vervangen door een goed geoutilleer de auto. „Nee, van mij hoeft het eigenlijk niet, hoor. op de fiets was het veel mooier. Had je echt contact met je groep, he. Niet dat ik dat nou niet meer heb, hoor, maar toch..." Zijn vaste klanten rekenen jaar-in - jaar-uit weer op hem. Al vroeg in het jaar komen de telefoontjes weer: „Jan, je gaat toch zeker wel weer mee?" Als het dan. eenmaal toch weer zover is gekomen, en .de rond vijf tienduizend tippelaars zijn om een uur of drie 's morgens van De Ver eniging vertrokken, dan is Jan weer in zijn element. „Je bent net een vader en moeder voor je mensen. Je wekt ze 's mor gens, maakt eten voor ze klaar, rijdt zo ovenal achterna, verzorgt hun voe ten, kletst met ze als je ziet dat ze je nodig hebben, en zorgt dat 's avonds alse ze doodmoe binnenkomen de warme prak klaarstaat." „Zo'n laatste dag is de mooiste voor de lopers, maar echt, de rotste voor de verzorgers. De familie en vrienden van de lopers staan langs de route met bloemen, iedereen wordt uitbun dig gefeliciteerd, en juist op zo'n mo ment van glorie waarin jij als verzor ger toch ook een beetje zou moeten delen, sta je helemaal buiten spel. Sommigen kennen je dan geeneens meer!" Vierdaagse-lopen is zo langzamer hand een erg dure sport aan het wor den. Te duur vaak, vindt Jan van Wieringen. „maar ze hebben het er gewoon voor over. Voor een heleboel mensen is het zelfs hun vakantie. Als je 'ziet wat het ze kost, toch altijd honderdvijfentwintig gulden op zijn minst voor die vier dagen." De ervaring heeft hem geleerd, dat de wat hij noemt eerstekeer-lopers vaak „voor de bijl gaan". Alle trai ning ten spijt is de kans om uit te vallen toch al bijzonder groot. Jan van Wieringen heeft ze in al die ja ren bij bosjes bij elkaar kunnen ve gen. ,.Ja. dan gaan ze lopen met een vriend of zo, maar die neemt dan net wat grotere passen. Reken maar dat ze er helemaal kapot aan gaan. Het mooiste is gewoon dat je iemand vindt die net jouw pas heeft en waarmee je nogeens goed overweg kunt ppk.'t NEW YORK Twee grote Ameri kaanse kerken hebben een vrouw als hun voorzitter gekozen. De 48-jarige mevrouw Lois H. Stair is gekozen tot moderator (voorzitter) van de ver enigde presbyteriaanse kerk voor 1971-'72. Zij is de eerste vrouw, die deze 3.1 miljoen leden tellende kerk moet leiden. De Amerikaanse baptis tenconventie kooe voor de vijfde maal een vrouw op deze post. Het is me vrouw Marcus Rohlfs. Om tijdverlies bij de aanschaf van uniformkleding te voorkomen kunnen politieagenten sinds kort op vrij een voudige manier keus maken in een rijdende kledingboetiek van de Inten dance van de rijkspolitie in Apel doorn. In een tien-tons-vrachtwagen zijn de meest voor de hand liggende maten voorradig van allerhande uni formstukken, waarmee door het land wordt getrokken. Gisteren was Veld hoven aan de beurt. NIJMEGEN „Verse blaren wegknippen is het domste wat je kunt doen. Iedere avond be pleister ik, zo nodig, de voeten van mijn lopers en geef dan het consigne: met schone sokken aan naar bed. Immers, onrustige slapers schuiven de pleisters weg. Als medisch verzorger en dat ben ik nu al veertien jaar heb je zo je eigen methode". Aan het woord is de verzorger van de beroeps- en vrijwillige politie uit Amsterdam, de heer J. C. de Rooy (51), als hoofdagent verbonden aan de afdeling lichamelijke ontwikkeling en mentale training van het hoofdstede lijke corps, zelf EHBO'er, een soort „Michels" van de Amsterdamse ge üniformeerde wandelploeg. Hij heeft Vierdaagsen meegemaast, LONDEN (Reuter) De wereldbe volking zal tegen het jaar 2005 ver dubbeld zijn, wanneer de vruchtbaar heid niet belangrijk afneemt, zo staat in een brochure, die vandaag wordt uitgegeven door de internationale fe deratie voor Geboortenregeling. Volgens de brochure leven 60 mil joen mensen in landen, waar niets aan geboortenbeperking wordt ge daan. Hoewel er op dat terrein meer mogelijkheden zijn dan ooit te voren, zijn de diensten in veel landen nog zeer beperkt. De brochure is getiteld „gezinsplanning op vijf continenten", en stelt dat het gebied met de snelst groeiendebevolking Latijns Amerika is, op korte afstand gevolgd door Afrika en Azië. Laatstgenoemd we relddeel. met drievijfde van de we reldbevolking, voegt getalsmatig de meeste mensen aan de wereld toe. Astronomische eis in Spaanse Matesa- proces MADRID (DPA) In het Matesa- proces voor het Spaanse staatsge- rechtshof zijn tegen de 18 beklaagden in het twee jaar geleden ontdekte ex portkredietschandaal astronomische vrijheidsstraffen en geldboeten geëist, zo verluidde gisteren uit kringen van de zestien verdedigers. De directeur van de fabriek van textielmachines Matesa, Juan Vila Reyes is 417 maal bedrog ten laste gelegd. Daarvoor is 1200 jaar gevan genisstraf geëist. Matesa zou de Spaanse staat door middel van exportkredieten voor on geveer 600 miljoen gulden hebben be nadeeld. toen er grote politiedetachementen op de been waren. Dat is nu voorbij, omdat er niet meer in diensttijd mag worden gelopen. Door de Nijmeegse marsen werd het corps dusdanig ge dund, dat er om bijstand moest wor den gevraagd. Nu is het Vierdaagse avontuur pure vrijetijdsbesteding en dat leidde tot veel minder deelne ming. Ditmaal lopen er acht beroeps agenten. vier van de vrijwillige poli tie en drie gepensioneerden. Voor die 15 man is hoofdagent De Rooy als verzorger in touw. Dat betekent vier dagen achtereen om half vier op en eerst 's avonds tegen achten uitbla zen. GEEN ZOUT EN SUIKER „Ik werk niet met zouttabletten of suikerklontjes en niet met spuitbus sen. Er zijn verzorgers, die nauwe- Gisteren is de Nijmeegse vierdaagse van start gegaan. Tijdens de rust pauze zagen we een charmant deel- neemstertje een koele dronk nemen, lijks de voeten van hun mensen aan raken, ze spuiten met talkpoeder en wat dies meer zij. Dat behoort tot de moderne verzorgingstechniek, maar ik ben nog een ouderwetse verzorger, ik doe alles met m'n handen. In de wagen heb ik jodium, vette en witte watten, wat hoofdpijnpoe ders en norit. Ook wasbenzine, glyco- line en medalgan, dat is een vet in tubevorm om te gebruiken tegen spierpijn. En dan natuurlijk zonne brandolie als dat nodig is. Ik ben geen voorstander van zware massage. Spieren die het hele jaar door niet gemasseerd zijn, moet je niet met e°n stevige, wel met een lichte massage bewerken. De viermaal 50 kilometer lopen is een zaak van ervaring, van voorbereiding. We ;rijn in mei aan de training begonnen, lopen naar Zand- voort. Dat moeten de deelnemers doen op hun vrije dag. Ze moeten voor zo'n vierdaagse wat overhebben. Het natje en het droogje? Ik houd het bij minder warm weer op koffie, bij hoge temperaturen op frisdran ken. Ieder jaar maak je mee, dat er deelnemers onderuitgaan als ze in verhitte staat, ijskoud drinken. On verstandig. SCHOUDERKLOPJE Over het moreel: Ik vang de man nen op de afgesproken rustplaatsen op, je verzorgt dan niet alleen, maar moet ook praten, een bemoedigend schouderklopje geven, vaak moet.en ze over het dooie punt geholpen wor den. Medisch verzorger De Rooy, zonder één officiële Vierdaagse kilometer in de benen, vindt een gemiddeld uur tempo van zeven en een halve kilo meter redelijk. Zijn drukste dag, en dat geldt voor alle verzorgers, is de derde dag, die van de zeven heuve len. Een oude Vierdaagse-waarheid is, dat wie die bedwingt het kruisje ziet wenken. Dan kunnen 's avonds de schone overhemden worden klaargelegd, on derdeel voor het toiletmaken bij Molenhoek om op vrijdagmiddag de glorieuze intocht te beginnen. Er wordt op het ogenblik druk gesleuteld aan het probleem van de huisvesting van de Turkse ar beiders. Om het zover te krijgen zijn er rellen, het waterkanon, straatste nen en vele vernielingen nodig geweest. Men kent de geschiedenis: een Turk verkrijgt dén huis in huur koop; eist van het Nederlandse ge zin dat een etage bewoont, dat het vertrekt. Het gezin neemt de wijk naar een camping en „de buurt" pepert dat de Turken in. Thans is de situatie, dat het Ne derlandse gezin een woning is aan geboden en de Turken ergens bij landgenoten de wijk hebben ge nomen. Een naar staaltje van een culmi natie van misverstanden. Nu bemoeit iedereen zich er mee: het Landelijk Verband Huisves tingsnood, het gemeentebestuur, de Turkse ambassade. Maar als nuchterdenkend merts vraag je je toch wel zo het een en ander af! Dat de Turk zijn huis in huur koop wilde verkrijgen is heel lo gisch. Het lijkt zo aanlokkelijk. Een kleine aanbetaling en je hebt het De nasleep van verplichtingen bleef onbekend. Maar er is toch een notaris aan te pas moeten komen voor de koop- acte? Heeft die dan geen waarschuwend woord laten horen? En toen de Turkse agressie tegen de Nederlandse bewoners begon, zijn die niet naar de sociale raads man, die iedere Haagse wijk heeft, gegaan? De sociale begeleiders van de buitenlandse arbeiders hebben die niet geweten wat er te doen was? Geweld Moest er nu per se eerst een rel komen voor de zaak serieus ge nomen werd? Op deze manier wordt de indruk gewekt, dat inderdaad het „recht" het beste te veroveren is via ge weld. En dat is een nare en ook gevaar lijke instelling. We leven ongetwijfeld In een ge- irriteerde wereld. Maar paniek heeft nog nooit een deugdelijke op lossing gebracht. Nu zal er incidenteel wel het een en ander gebeuren, maar het grote probleem, wordt dat opgelost? Hoe staan wij Nederlanders, die zo fel tegen rassendiscriminatie zijn, eigenlijk tegenover de vreem delingen, die hier de arbeidsplaat sen bezetten, waar het gros van onze landgenoten geen zin in heeft? Want dat deze woningslag heel anders geleverd zou zijn, indien het een geval tussen Nederlandse ge zinnen onderling was geweest, kan men wel voor zeker Sannemen. We hebben niet zozeer een rel nodig om de misstanden te ver helpen als wel meer begrip en goede wil. We zijn de toerist graag behulp zaam en wijzen hem de weg met toewijding, maar waarom wordt er niet meer zorgvuldigheid betracht wanneer het gaat om mensen, die waarachtig niet louter voor hun plezier naar hier komen? Het is maar een overpeinzing. In de stilte van eigen vredig huis. Waar we conflicten liever ook niet met geweld oplossen. Omdat daar toch "ooit iets wer kelijk goeds uit voortkomt. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De VVD moet zich niet laten wegdrukken in de verkeerde hoek, waar de partij ten onrechte al jaren zit. Dat beschouwt het gisteren tot fractievoorzitter van de VVD gekozen kamerlid Hans Wiegel (30) als één van de voornaamste opgaven voor zijn partij in de komende jaren. De jongste fractievoorzitter, sinds de oorlogsjaren meende dat het on juiste beeld dat van zijn- partij bestaat voor een groot gedeelte kan worden toegeschreven aan de weinig welgezinde begeleiding van de radio, de tv en de pers. Het VVD-be- leid dat volgens Wiegel gericht is op gelijke kansen voor iedereen is daardoor onvoldoende overgekomen bij het Nederlandse publiek. De par tij is daarom ten onrechte onderver tegenwoordigd bij mensen met lagere inkomens, zo meent de heer Wiegel. Op de vraag of dit beeld mogelijk is ontstaan door het gevoerde beleid van de partij zelf, verdedigde de heer Wiegel zich met het door de oppositie verfoeide kabinet De Jong: „Uit die periode kan geen voorbfeeld genoemd worden, dat ons huidige beeld aanne melijk maakt," zei hij. De benoeming van de heer Wiegel tot fractievoorzitter is minder over tuigend dan destijds de benoemingen van de heren Toxopeus en Geertse- ma. Zelf zegt Wiegel hiervan: „Zij waren de aangewezen personen. Ik ben slechts één van de vele mogelijk heden geweest. De zwaarte van Wie gel als fractievoorzitter is daarom ook anders. Het accent zal duidelijk ko men te liggen op twee personen die de fractie zullen leiden: de heer Wie gel en de tot vice-fractievoorzitter gekozen ir. Tuynman, 56 jaar oud en acht jaar ervaring als kamerlid. Bovendien zullen de beide fractie secretarissen de fractievoorzitter bij staan. Wiegel: ik kan alleen een goed fractievoorzitter zijn als we dit team houden. Ik heb weinig politieke erva ring en zal vooral op het gebied van de financieel-economische politiek nog, heel wat moeten bijspijkeren. De benoeming van Wiegel gebeurde una niem. Een van de fractieleden, de heer Joekes, motiveerde zijn stem als volgt: „De h.eer Wiegel is bekwaam, hij'is bereid bm te leren en heeft een goed karakter, al is hij geen heilige." „Werken in textiel" wordt verlengd HAARLEM De tentoonstelling „Werken in textiel" in de hallen te Haarlem is vanwege de zeer grote belangstelling met enkele weken ver lengd. De expositie duurt nu tot 15 augustus. Al bijna veertienduizend bezoekers hebben dit overzicht van de nieuwe Nederlandse textielkunst gezien, ter wijl ongeveer 1500 catalogi verkocht worden. Door deze verlenging wordt de keu ze uit het eigen bezit aan moderne kunst nu enige tijd uitgesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7