Nijmegen wandelaars weer door bezet Achttien atleten naar Helsinki Organisatie van dambond nog in kinderschoenen STAATSSECRETARI1 SUCCES VOOR SPORTNOTA Rob Hartoch te sterk voor Keres Fischer mist nog een half punt DINSDAG 20 JUlli Van onze speciale verslaggever UTRECHT Van een zestigjarige wordt in het algemeen ver wacht, dat hij volwassen is. Voor veel sportbonden die dikwijls nog ouder zijn, gaat dat echter niet op. De Koninklijke Nederlandse Dambond erkent zelfs ruiterlijk, dat haar hele organisatie nog in de kinderschoenen staat. Er kan en moet nog heel wat veranderen om de organisatie gelijke tred te laten houden met de hoge standaard van de damsport in Nederland. Dat die standaard hoog is bewijzen wel de resultaten van bijvoorbeeld full-prof Ton Sijbrands en toe komstig semi-prof Harm Wiersma. Nederland beschikt over topdam- mers, maar qua begeleiding staat de Nederlandse aanpak nog in de scha duw van de Russische. Drs. Piet Roo- zenburg, bondstrainer en tevens spe ler aan het derde bord in het Neder landse team dat volgende week tegen Rusland gaat spelen geeft als voor beeld daarvan: „Kijk eens naar een man als wereldkampioen Andreiko. IHij is in het leger ingelijfd, maar hij heeft nog geen geweer gezien. Hij krijgt alle kans om zich verder in het spel te bekwamen. Nou wil ik niet zeggen dat het in Nederland ook zo zod moeten, maar er moet toch wel een basis kunnen worden geschapen oir. aan de top mee te kunnen draaien, die enigszins opweegt tegen de Russische." TRAINING De KNDB is sinds een paar jaar op zoek naar die verruiming van de mo gelijkheden voor de dammers. Zo be staat er sinds 1969 een centrale trai ning voor de nationale selectie. Ove rigens is het nog maar twijfelachtig in hoeverre Sijbrands en Wiersma nog iets hebben aan zo'n collectieve training. In de praktijk komt het er dikwijls op neer dat dit duo tijdens de trai ning partijen analyseert. Door Piet Roozenburg wordt echter, en dan vooral voor de groep dammers kort onder Wiersma en Sijbrands veel waarde gehecht aan „dit begin". Frank Drost bijvoorbeeld bleef niet alleen door mindere resultaten in de Nederlandse kampioenschappen uit de ploeg voor de ontmoeting met Rusland, maar ook omdat hij de trai ningen, waarvan er zes per jaar wor den gegeven in Arnhem,, onvoldoende bezocht. Piet Roozenburg: „Tijdens de trai ning wordt veel geanalyseerd, er worden toernooitjes, 'vluggertjes' ge speeld. Ik vind dat de trainingsbij eenkomsten een hogere frequentie moeten krijgen. Dat zit natuurlijk erg moeilijk, omdat de financiële armslag die we hebben beperkt is. Op het programma hebben we bij voorbeeld ook staan dat we naar een meer persoonlijke training toe moe ten. Ook daarbij komt weer het pro bleem geld, want al onze dammers, op Sijbrands na, hebben toch een vol ledige dagtaak. Zij moeten zich vrij zien te maken terwijl er buiten de trainingen nog heel wat te studeren valt. Iedere spe ler krijgt een soort huiswerk mee, waarna dan op de training een be spreking volgt." SFEER PANIEK sche oud-wereldkampioen Iser Koe- perman. Drs. Graafland heeft zijn sporen in de sociale begeleiding al verdiend. Hij verzorgde die zaak jaren geleden bij Elin'kwijk, toen de voetbalclub een aantal Surinaamse spelers aan trok. Hij slaagde er toen in door veel praten en huisbezoeken de spelers zich meer op hun gemak te laten voe len. Drs. Graafland erkent wel, dat hij nog onvoldoende inzicht hggft in de hele materie. „Het is allemaal nog in de beginfase. We zien het belang van de zaak helemaal, maar er is nog zo weinig te concretiseren. De NSF be steedt veel aandacht aan dit onder deel van de sport. Iedereen onderkent het belang dat een speler niet alleen sterk aan de start moet versohijnen. Dat is bij dammen ook weer een apart pro bleem, omdat je de spelers moet zien te overtuigen dat zij zichzelf restric ties op moeten leggen. Je moet hen overtuigen en dat zonder je als een grote autoriteit op te stellen." Zegt KNDB-secretaris Ivens over de kinderschoenen waarin het geheel nog staat: „Als we alles goed aan willen pakken dan hebben we onge veer 50.000 gulden nodig. Er is geld nodig om het kadertekort op te hef fen. Daarin gaan we nu slagen, al zal het nog wel een paar jaar duren. We zouden trainingsweekenden moeten 'kunnen houden. We zouden de gehele organisatie anders op kun nen gaan zetten. Het geheel is nu gedecentraliseerd en het blijkt dik wijls dat juist daar knelpunten zitten. Dat er uit bepaalde districten gewoon weinig omhoog komt. Om dat te bereiken zullen we echter eerst 'het geheel moeten centraliseren, om dan als we voldoende kader heb ben weer tot decentralisatie over te gaan. Hoe komen we echter aan het geld om dit op korte termijn te reali seren. Via CRM en NSF zijn we laatste jaren steeds met een hogere subsidie toebedeeld. Voldoende om aan al onze wensen te kunnen voldoen is het ech ter nog lang niet." RUUD VERDONCK De trainingen gijn niet alleen be doeld voor de spelers die het top-mi- lieu al kennen. Piet Roozenburg wil vooral ook de jongere onervaren dammers zien te bereiken. „Zij kun nen dan beginnen met een stukje sfeer te proeven. We willen naar een jong team toe, dat helemaal klaar is om zonder vrees tegen een land als Rusland aan te treden. Zonder vrees, omdat zij ge woon de gelijke zijn. zonder vrees ook omdat zij tegen de intimidatie en de spanningen 'bestand zijn." De KNDB besteedt aan de mentale har ding van de spelers veel aandacht. Steeds meer blijkt dat juist dat op beslissende momenten de doorslag kan geven. Het aantal verhalen over de speciale intimidatietechniek die de Russen zich eigen hebben gemaakt is legio. Andris Andreiko, de huidige we reldkampioen mag ook in dit onder deel zeker aanspraken doen gelden op een gouden medaille. Andreiko ijs beert door een zaal en stoort daarmee spelers, Andreiko observeert zeer na drukkelijk een tegenstander zodat deze geïntimideerd raalft, de remise aanbiedingen (Ton Sijbrands kreeg er in het Scholten-Honig toernooi al een te verwerken nog voor hij een zet had gedaan in de partij tegen de Rus Korchow) op het (on)juiste ogenblik. Allemaal technieken waartegen jonge spelers veelal niet bestand blijken te zijn. Voor dit onderdeel van het spel maakt de dambond op het ogenblik gebruik van de diensten van Drs. G. Graafland. Vertelt hij over de psychi sche begeleiding van de spelers: „We proberen de mentale training op te zetten, maar ook voor dit onderdeel geldt, dat het nog helemaal in de kin derschoenen staat. Ik moet inzicht krijgen in de psy chische situatie bij een speler tijdens een topwedstrijd. Bij de training, als er vluggertjes worden gespeeld kun je bijvoorbeeld al zien hoe makkelijk een speler in paniek raakt. Het is niet de enige kant van de zaak. Er is tegelijk ook een opzet voor sociale begeleiding van spelers. De persoonlijke problemen buiten de sport spelen dikwijls een grote rol tijdens een wedstrijd. Harm Wiersma bijvoorbeeld, zat het afgelopen jaar voor zijn examen HAVO. Dat bete kent een jaar lang tentamens doen. Het gevolg was dat het in zijn spel tot uiting kwam. Toen de spanning weg was zag je ook meteen de prestatiecurve weer omhoog gaan." Na dat examen ver sloeg iHarm Wiersma bijvoorbeeld in het Scholten-Honig toernooi de Russi- Het Amerikaanse schaakgenie Bobby Fischer. DENVER De Amerikaanse schaakgrootmeester Bobby Fischer heeft in Denver voor de vijfde ach ter eenvolgende maal de Deen Bent Larsen verslagen. In de tweekamp voor de halve finales van het kandi datentoernooi voor het wereldkam pioenschap heeft Fischer nu met 50 de leiding en nog slechts een half punt nodig om zich te plaatsen voor de finale tegen de winnaar van de ontmoeting Kortsnoi-Petrosjan. Lar sen gaf na 46 zetten op. toen beide spelers nog slechts een koning en drie pionnen bezaten. In Moskou eindigde ook de achtste partij van de tweekamp Petrosjan - Kortsnoj voor de halve finales van het kandidatentoernooi in remise. In het gecompliceerde middenspel dacht Kortsnoj, die de witte stukken voer de. twinrig minuten na over zijn zes tiende zet en stelde toen remise voor, hetgeen door Petros jan werd aan vaard. De score i's nu 44. De negen de partij wordt donderdag gespeeld. Vijfde partij tussen de Amerikaanse grootmeester Bobby Fischer (wit) en de Deense grootmeester Bent Barsen (zwart), gespeeld 18 juli te Denver 1. c2«4, c7—c5 2. Pgl—f3. d7d6. 3. d2—<34, C5xd4 4. Pf3xd4,Pg8f6 5 Pbl—C3. Pb8—C6 Lel—e3. 0—0 9 0—0, Lc8d7 10. f2—f4. Dd8—c8 11. f4—f5, Pc6xd4 12. Le3xd4. e6xl3 13. Ddl—d3, f5xe4 14. Pc3xe4, Pf6xe4 15. Dd3xe4. Ld7—e€ 16. Tfl—f3, Dc8—c6 17. Tal—el. Dc6xe4 18, Telxe4, d6—d5 19. Tf3g3. g7—g6 20 Lb3xdS, Le7—d6 21, Te4 xe6, Ld6xg3 22 Tefr—e7. Lg3—d6 23. Te7xb7, Ta»—c8 24. C2—c4. a7—as 25. Tb7—a7. Ld6C7 26. g2—g3, T18—e8 27. Kgl—fl. Te8e7 28 1x14—f6. Te7—e3 29. Lf6—c3. h7—h5 30. Ta7a6. Lc7—e5 Td3d4 33. Ld2c3, Te3d3 32. TC8XC4 34 Ld5xc4, Tc4—c5 36. Ta7xa5, Tc5xa5 37. Lc3xa5, Le5xb2 38. a2a4, Kg8—f8 34. La5—c3, Lb2xc3 40. Kd3xc3, Kf8—«7 41. Kc3-=d4. Ke7—d6 42. a4a5, 17—f6 43. a5—a6.Kd6—c6 44. a6a7, Kc6b7 45. Kd4—d5. h&—h4 46. Kd5—e6, zwart geeft op. DEN HAAG De Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie heeft gisteravond besloten een ploeg van achttien atleten, en atletes af te vaardigen naar de Europese kampioenschappen, die van 10 tot 15 augustus in Helsinki worden gehouden. De KNAU heeft de ploeg van tien dames en acht heren, mede zo omvangrijk door het feit dat de tartanbaan op het nationale sportcentrum Papendal vele atle ten heeft geholpen aan de gestelde limieten te voldoen, opgesteld na uitvoerig overleg met de nationale technische commissie, de de trainingscoördinator Jan van Heek, de binnen de unie in de TTC georganiseerde topsporters zelf, en de arts, dr. De Jongste. De ploeg bestaat uit de volgende atleten: dames: Wilma van den Berg (100 en 200 meter), Trudy Ruth (200 meter), Mieke Sterk (vijfkamp), Miep van Beek (vijfkamp), Joke van der Stelt (1500 meter), Anneke de Lange (1500 en eventueel 800 meter), Els van Noorduyn (kogelstoten), Marian Burggraaf (400 meter), Annemieke Bouma (hoogspringen) en Els Gom- mers (1500 meter). Heren: Egbert Nij- stad (5000 en 10.000 meter), Jef Hens- gens (800 meter). Bram Wassenaar (1500 meter), Jos Hermens (5.000 me ter), Edward de Noorlander (tien kamp), Frank Nussen (tienkamp) Hans Smeman (tienkamp) en Geert Jansen (marathon). De KNAU heeft ten aanzien van twee atletes en twee atleten een voorbehoud gemaakt, terwijl nog een atleet, de hordenloper Hans van Enk huizen, het komende weekeinde bij internationale-wedstrijden in Bonn de kans krijgt zijn afvaardiging alsnog zeker te stellen door tenminste aan de limiet van 14.0 seconden te vol doen. De twee atletes wier afvaardiging nog niet vast staat behoren tot de sterkste in de ploeg: sprintster Wilma van den Berg en vijfkampster Mieke Sterk, Wilma van den Berg heeft in Uden tijdens de 4x100 meter estafette in de interland tegen Roemenië en Frankrijk een dijbeenblessure opgelo pen, die er nog vrij ernstig uitziet. De uiteindelijke beslissing ligt in handen van dr. De Jongste die moet beslissen of zij in staat is in Helsinki te star ten. Hetzelfde geldt voor Mieke Sterk, die al geruime tijd last heeft van een blessure. Bij de heren heeft AMSTERDAM (ANP) In de ron de van het IBM-schaaktornooi heeft de Amsterdamse meester Rob Har toch de Russische grootmeester Paul Keres verslagen. Dat was wel de be langwekkendste uitslag van deze dag, waarin trouwens veel harde gevech ten zijn geleverd Het feit alleen al, dat van de 8 partijen er 6 een tweede zitting vroegen spreekt boekdelen. Ook grootmeester Donner tapte uit een winnend vat. Hij slaagde er met zwart in de Amerikaanse grootmee ster Evans te verslaan. De in Ameri ka wonende Australische grootmee ster Browne poogde in een moeilijk middenspel door de taktische defensie van landskampioen Hans Ree heen te breken. Telkenmale 9laagde de Ne derlander er echter in nieuwe ver wikkelingen te scheppen en allengs materiaal te liquideren. Dat resul teerde in het laatste uur in een vier- toren-eindspel, met zelfs Ree in het bezit van een pluspion. Voor een winstpoging was dit kleinood evenwel te ondermaats. Scholl boette tegen Timman een kwaliteit in toen zijn stand al niet meer gezond leek. Het kostte hem de partij. Timman opende (eindelijk) de score. De remise-partijen Robotsow- Gligoric en misschien nog meer PortischSmyslow waren van zeer zwaar gehalte. Gligoric had een licht plus, evenals Portisch, doch de defen sies sloten op tempo. GROOTMEESTER-GROEP, zesde ronde: Hartoch—Keres afg., Soholl—Tinwnan 0—1. Portisch—Smyslow V»BobotsowGligo ric Vi. ivlcov—Uhlman Vt—1'It, Browne- Ree '/iEvansDonner 0—1, Adorjan- Larngeweg 'I:Vi. Stand na zes ronden: 1. Smyslow 4'/j pnt, 2. IVkov 4 pnt, 3-5. Bro-w ne. Ree en Gligoric 3'/i pnt, 6. Keres 3 pnt en 1 afg7-9. Uhlman, Evans en Portisch 3 pnt, 10 en 11 Hartoch en Bobotsow 2>/s pnt en 1 afg., 12-15. Adorjan. Langweg, Don ner en Scholl 21/» pnt, 16. Timman 1 pnt. MEESTERGROEP, zesde ronde: Medina- Van der Welde Vt—Vt, Kurajlca—Kort 1—0, Mlnlc—Ghltescu Vt—Vt, Zuidma—En- klaar 1—0, Hecht—Smejkal 0—5, Mallch- Van Geet "tStand na zes ronden: 1. Malich 4Vt pnt. 2 en 3. Enklaar en Ghitescu 4 pnt, 4 en 5. Smejkal en Mlnlc 3Vi pnt, 6-8. Zuidema, Hecht en Kurajlca 3 pnt, 9. Medina 2V» pnt, 10 en 11. Van der Welde en Van Geet 2 pnt. 12. Kort 1 pnt. de KNAU de vraagtekens gezet ach ter tienkamper Hans Smeman en ma rathonloper Geert Jansen. Smeman liep een blessure op, waardoor hij niet op de loopnummers heeft kunnen trainen. Bij marathonloper Geert Jansen, die ook last heeft gehad van een blessure, zal een medisch en een technisch advies over zijn uitzending beslissen. Piet Roozenburg (Links) en Ton Sij brands aan het dammen tijdens de laatste centrale trainingAchter hen staan v.l.n.f.: Wim van der Sluis, Jan de Ruiter, Evert Bronstring, Cees Varkevisser en arm Wiersma. Cassius Clay drie keer tegen canvas HOUSTON (ANP) Oud-wereld- kampioen zwaargewicht bokser Cas sius Clay is in zijn trainingscentrum Houston (Texas) tijdens een oefen partij tegen zijn sparringpartner Ed die Brooks drie keer neergegaan. Brooks bracht Clay in de eerste ronde met een formidabele rechtse voor de eerste maal naar het canvas, herhaal de dit in de tweede ronde met een korte rechtse en voltooide de „hat trick" kort daarop met een linkse hoek. Toen vonden de trainers van Cassius Clay het welletjes en stopten het gevecht, ondanks protesten van de voormalige titelhouder. Cassius Clay bereidt zich voor op zijn gevecht van 26 juli tegen Jimmy Ellis. Van onze speciale verslaggever Datv HAAG Een van de wensen, door de georganiseerde sportwereld vorig jaar in de nota Sport J70 naar voren gebracht, een bewindsman voor sport en recreatie, is gisteren werkelijk heid geworden. Door de beslis sing van het kabinet-Biesheuvel 13 staatssecretarissen te benoe men in plaats van 10, zoals aan vankelijk in het kader van de bezuinigingen de bedoeling was, konden op het ministerie van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk twee onderministers worden aangesteld: de VVD'er Vonhojj, die zich speciaal zal bezig houden met sportzaken en recreatie, en mej. Kok (KVP) die zich zal belasten met diensten zoals bejaardenzorg. De georganiseerde sport ziet deze PQlitiek verantwoordelijke bewinds man als een belangrijke voorwaarde voor de zo noodzakelijke totstandko ming van een nationaal sportbeleid. De overkoepelende sportorganisaties hebben na het uitbrengen van de no ta Sport '70 hier voortdurend op ge wezen; de politieke partijen werden benaderd en in de verkiezingsstrijd richtte de sportwereld zich met een open brief tot de komende kabinets formateur. Voor dr. Wim van Zij 11, algemeen secretaris van de Nederlandse Sport federatie en voor D'66 staatssecretaris voor sport en recreatie in het alterna tieve kabinet van de drie progressie ve partijen, komt de nieuwe ondermi nister dan ook niet als een volslagen verrassing. „Ik had, na de acties die we in het najaar en in het voorjaar voor de verkiezingen hebben gevoerd, goede hoop dat er een man voor sport en recreatie in een nieuwe regering zou komen. Ook dacht ik, dat het voor de ande ren na de daad van de drie progres sieve partijen moeilijk was aan een dergelijke bewindsman voorbij te gaan. Onze nota, in september vorig jaar uitgebracht, heeft aan de huidige ontwikkeling beslist een steentje bij gedragen. Van onze speciale verslaggever NIJMEGEN Het grootste Europese wandelfeest beleefde vanmorgen zijn 55ste ouverture in de bedauwde Betuwe. Nog vvoordat de meeste hanen kraai den is een groot deel van de 14.000 deelnemers van de Nij meegse vierdaagse de Waalbrug overgetrokken. Dorpen in dit gebied tussen de rivieren ervaren weer enige uren een indrukwekkende overbevol king, met Eist, waar men ander maal over de verhitte hoofden kan lopen. De wereld in de Betuwe! Het groeiende internationale karakter van de marsen van de Koninklijke Neder landse Bond voor Lichamelijke Op voeding van de heren in de blauwe blazers met de goudgeborduurde ken tekens is frappant. Waren er vorig jaar 23 nationaliteiten die tot het gro te legioen der Betuwse dauwtrappers behoorden, ditmaal zijn er 26 natio naliteiten die zich hebben verdrongen bij de stempelposten toen de meeste Nederlanders zich nog eens omkeer den in hun bed. De ochtendstond heeft het goud van het Vierdaagse-kruisje in de mond INDIVIDUALISME De eerste dag van de 55ste Vier daagse die groot-Nijmegen in een on schuldige roes stort, is beloftevol. Het weer is gunstig, de moed groot. Wa ren het vooral in het verleden de vele groepen en detachementen die dit sportieve gebeuren kenmerkten, dit maal is het individualisme letterlijk en figuurlijk in opmars. Marsleider Van Dongen zei ons gisteravond tij dens de vlaggeparade in De Goffert dat er een duidelijke tendens is naar het „lopen op zijn eentje". Het aantal groepen neemt af. Men voelt minder voor het groepsverband. Dat is een teken des tijds. Door deze ontwikkeling krijgt de Vierdaagse een wat los en minder „geordend" karakter. De massaliteit wordt ge spreid. De Vierdaagse-leiding is daar niet rouwig om, vooral niet omdat het aantal deelnemers beneden de twintig jaar merkbaar is gestegen. Het individualisme viert zelfs bij de 1.500 Duitsers die op pad zijn ge gaan, hoogtij. De helft van hun aan tal is niet aan het groepsimago ge bonden, Overigens grijpt de Vier- daagse-koorts internationaal en in EEG-verband om zich heen. De Fran sen laten in Nijmegen pamfletten verspreiden waarin staat dat de stad Nantes in juli 1972 oproept tot deel neming aan de eerste Franse Vier- maar theoretisch als gastheer en gastvrouw van het Nijmeegse wan- delheir te fungeren. De Vierdaagse rondom de Waalstad heeft weer geleid tot het begin van de jaarlijkse, een week durende eco nomische explosie. Niemand weet ex act wat de totale inkomsten zijn na het komende weekeinde wanneer de marsen tot het verleden behoren. Het gewest Nijmegen telt 300.000 inwo ners. Deskundigen ramen de economische resultaten van de toeloop op tenmin ste 20 miljoen gulden, maar zijn dan vermnedelijk met hun schatting nog aan de lage kant. Gerekend wordt dat de wandelaars 100 tot 150 gulden verteren, dat het dagbezoek met uit zondering van de vrijdag 75.000 per sonen is en dat ieder gemiddeld 10 tot 25 gulden per dag verteert. Rondom het Vierdaagse-leger ver zorgers en andere hulpdiensten, enzo voort bevinden zich tenminste 10.000 personen in en rondom Nijmegen. De overnachtingsgelden laten zich het moeilijkst ramen, maar ook hier dient met miljoenen te worden gerekend. Men moet dan ook denken aan de souvenir-aankopen en ervan uitgaan dat er onder meer tienduizenden prentbriefkaarten het land en de we reld ingaan, dat er intensief wordt getelefoneerd en het openbaar ver voer van Nijmegen alsmede de zwembaden geen passieve rol vervul len. Enige deelnemers staan in de rij om ingeschreven te worden voor het vierdaagse wandelfeest. De laatste loopdag vormt dan het economische klapstuk want dan voe gen zich nog eens 200 tot 300 duizend kijkers bij de 152 000 zielen tellende bevolking van de wandelstad. Het bedrag dat dan aan bloemen wordt gespendeerd is evenmin te ver waarlozen. De Nijmeegse Vierdaagse is volop voer voor economen, zeker voor de economische faculteit van de Nijmeegse hogeschool. UITVALLERS Bij alle opgewektheid die thans in Nijmegen heerst, wordt één woord fluisterend en met grote terughou dendheid uitgesproken: uitvallen! In het wandelbijbeltje dat alles over af standen, leeftijden en tijden ver meldt, wordt het voetvolk een bemoe diging toegeroepen. Er is een analyse gemaakt van het vraagstuk der uitvallers. Een aan dachtige beschouwing leert dat het uitvallerspercentage van meisjes tot 19 jaar hoger is dan bij de jongens, dat het uitvallerspercentage van vrouwen van 20 tot 40 jaar lager is dan dat van de mannen in dezelfde leeftijdsgroep. Het aantal uitvallende mannen van 40 tot 50 jaar steekt gunstig af bij mannen van 20 tot 40 jaar. De con clusie is dat de routine van de oudere wandelaar een gunstige faktor blijft. De 50 kilometer valt de mannen zwaarder dan de vrouwen de 40 kilo meter. Tot 30 jaar dient er meer se rieus te worden getraind is de slot som. Een vierdaagse lopen is nu een maal niet even een brief posten. Hendrik J. L. Vonhoff De nota heeft grote belangsl ^s°n getrokken en de aandacht op dt blematiék van de sporti:~ de nota er niet was geweest waarschijnlijk niet de hoop terd dat de bewindsman er gekomen." De sportwereld zal, nu de onderminister bekend is, in de plaats „zijn verheugenis uitsp: en zich „bereid verklaren tot i werking en overleg". Wat windsman zal doen, blijft vo echter nog een vraag. Van Zijll: „We zouden het fijn den als de staatssecretaris een overleg begint en dat daaruit dat er een respons is dat hij voor de gedachten di ede sport nota heeft ontwikkeld". De (eventuele) samenwerking sen de bewindsman en de spoi reld mag afhangen van een (w zijdse) bereidheid: de resultaten in belangrijke mate afhankelijk OME iode, de mogelijkheden die de bewind ngho krijgt. W ielijl Zo is de eerste minister van I jers die de sport een warm hart toeöMg jc (mr. Maarten Vrolijk) door es korte ambtsperiode en te veel r( nisatieproblemen nauwelijks sport toegekomen. Van Zijll: nu echter een duidelijke taakvi ling; degene die de sport en recr onder zijn hoede krijgt, kan l^ta meer aandacht aan deze zaak if boo den". iend De komst van staatssecretaris hoff valt in een periode waari sportwereld in beweging is. De wereld heeft duidelijk gemaakt! de sport voor de samenleving kar tekenen (als passieve en als ai recreatie en als remedie tegei kwalen die de moderne maatschj met zich meebrengt) en heeft a; geven welke .wegen door zowel, particulier initiatief als de ove ingeslagen moeten worden. het undi rok tlich •in ge deri iders ave noga plot roess de sc ta E avo 'Jkleui De rol van een bewindsman i zen zal echter, zeker in deze tij bezuinigingen, bescheiden rr blijven.Van Zijll: „Er zijn nog vraagtekens*. We weten niets vai beleid over de hele linie. Het iSj. niet bekend in hoeverre en op v gebieden er bezuinigd wordt. H wel duidelijk dat een bewincfi zonder meer nuttig zij het niet taculair werk kan doen in het H 1 van de opbouw van een nati< sportbeleid. IQrai Hij zou contacten kunnen le voor coördinering tussen de min ries kunnen zorgen, waar mome een interdepartementale werkg |0i voor is en bijvoorbeeld de werkzi heden van de overheden on de e£ (rijk, provincie en gemeente) ku naai en v aakt. leen coördineren' NIEUWKOOP (ANP) Kees Tongeren is winnaar geworden de wedstrijdenreeks om het kampioenschap van Nederland O piajollen. De Nederlander won m dagmiddag op de Nieuwkoopsepla de zesde en laatste wedstrijd, die .hal, de voor het kampioenschap, naaste belager, de Westduitser K eindigde als tweede. ïdklc de tw« uike ctuu lane: Burgemeester De Graaf van Nijme gen vindt dat allemaal best. Hij ge looft dat Nijmegen toch ongeëvenaard zal blijven. De burgemeester keek wel wat vreemd aan tegen een Lon- dense politiestok die de Bobby's uit de Britse hoofdstad hem als attentie offreerden. Mi". De Graaf en zijn vrouw hebben onlangs de tweedaagse van Bern gelopen om niet alleen Wfï

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 8