Lozing giftig Akzo-afval bij Noorwegen uitgesteld Vakbonden niet akkoord met ontslagen bij GKU GEEN VERBOD OP DUMPEN IN VRIJE ZEE Olieverbruik steeg in 1970 met acht pet BOEKEN Reserves aanzienlijk groter Agenten grijpen -in vrije tijd- autodief Telefoonstaking VS beëindigd Parkslapers worden bestole n Negen maanden voi poging tot moord DINSDAG 20 JULI 1 Zanger Willy Alberti heeft vanmorgen het St. Andreas-ziekenhuis te Amsterdam, waar hij na een operatie drie weken heeft gelegen, verlaten. Op de foto wordt hij hartelijk begroet door zijn kleindochter Daniella. ROTTERDAM Het wereid- olieverbruik is het vorig jaar met byna 8 pet. gestegen tot circa 2,3 miljard ton, aldus een recente publi- katie van Esso. De toename was vooral bijzonder groot in Japan (bijna 17 pet.), Frankrijk (ongeveer 14 pet.) en VVest-Duitsland (ruim 11 pet.). De grootste verbruiklanden waren weer de Verenigde Staten met 727 miljoen ton en de Sowjet-Unie met 259 mil joen ton. Japan had vorig jaar een olieverbruik van 190 miljoen ton, be duidend meer dan de VVesteuropese koplopers West-Duitsland en Groot- Brittannië, die in 1970 resp. 128 en 104 miljoen ton verbruikten. De wereldraffinagecapaciteit bte- droeg in 1970 2.7 miljard ton, hetgeen 200 miljoen ton of 8 pet. meer was dan aan het eind van 1969. West- Europa nam in deze toename 21 pet. voor zijn rekening. De Westeuropese raffinagecapaciteit bedraagt thans 732 miljoen ton en is bijna gelijk aan die van Noord-Amerika (737 miljoen ton). De wereld-olleproduktie steeg in 1970 eveneens met 200 miljoen ton of ruim 9 pet. tot 2.3 miljard ton. In deze stijging had het Midden-Oosten met 35 pet. het grootste aandeel. De Verenigde Staten produceerden met 534 miljoen ton opnieuw de grootste hoeveelheid olie gevolgd door de Sowj et-Unie met 353 miljoen ton, Ve nezuela met 193 miljoen ton en Iran met 190 miljoen ton. Saoedi-Arabië herover de met 175 miljoen ton de vijfde plaats op Libië, dat een stij ging van 10 miljoen ton kon realise ren en in 1970 een totaal produktie had van 159 miljoen ton. Op Libië volgen de landen Koeweit met een produktie van 138 miljoen ton, Irak met 75 miljoen ton en Canada met 70 miljoen ton. Aan het eind van het vorig jaar bedroegen de wereldoliereserves 83.1 miljard ton, hetgeen bijna 10 miljard ton meer is dan het jaar daarvoor. Sinds 1968 toen de wereldoliereserves 40.1 miljard ton omvatten, zijn deze dus ruimschoots verdubbeld. De lan den van het Oostblok namen van de stijging in 1970 ruim de helft, name lijk 5.5 miljard ton voor hun reke ning. De Sowjet-Unie en China maakten nieuwe ramingen bekend, die aan merkelijk hoger lagen dan de oude. De olielanden van het Midden-Oosten meldden ten opzichte van 1969 een toename van 1.7 miljard ton en de Afrikaanse olieproducenten voor namelijk Algerije en Nigeria een toename van 2.6 miljard ton. Libië daarentegen reduceerde zijn officiële opgave van 1969 met 765 miljoen ton en beschikt nu over 3.9 miljard ton aan oliereserves. Voor de eerste maal vertoont ook West-Europa een be langrijke toename: Groot-Brittannië en Noorwegen berekenden dat hun Noordzeevondsten resp. 137 miljoen Van een onzer verslaggevers HENGELO/DEN HAAG De lozing van de giftige chemische afvalstoffen van het Akzo-concern boven de Noorse visgronden is 24 uur uitgesteld. Er wordt op dit ogenblik met deskundigen over leg gepleegd om het gif op een andere manier te laten verdwijnen. Een mogelijkheid zou zijn om de gevaarlijke afvalstoffen in beton te verpakken en het dan naar de zeebodem te laten zinken. De AKZO Zout Chemie is tot dit besluit gekomen na alle onrust en be zorgdheid die met name in Noorwe gen en ook in Denemarken over de dumping ontstond. Aanvankelijk zei een directielid van het concern tegen Trouw „dat er veel te emotioneel aan de bel getrokken werd" en dat „Noorwegen geen donder met de lo zing te maken heeft". Gedupeerd Een woordvoerder van het bedrijf in Hengelo zei gisteravond dat bij het in gebruik nemen van de vinylchlori- defabriek in de Botlek waarvan de afvalstoffen afkomstig zijn erop berekend was dat bij het kwijtraken van de teerachtige residuen, gebruik zou kunnen worden gemaakt van de diensten van het vuilverbrandingsbe- drijf De Goede in Diemen. Nadat dit bedrijf door protesten uit Diemen „van de een op de andere dag gesloten werd" bleef het Akzo- concern gedupeerd achter. Sindsdien is gezocht naar een andere oplossing. Aanvankelijk wilde het bedrijf de af val meegeven aan een Duits schip dat regelmatig in volle zee afvalstoffen verbrandt, doch dit schip was volge boekt. Trog Ten slotte werd een trog in de Noordzee, gevonden op 800 km. uit de Noorse kust, waar de afvalstoffen zouden kunnen worden neergelaten. Op deze plaats worden regelmatig la dingen afval afkomstig van chemi sche bedrijven uit Europa gedumpt. Akzo zou hier in totaal 6 tot 8000 ton afval van de fabriek in het Botlek- gebied willen gaan lozen. Het Noorse ministerie van buiten landse zaken liet gisteravond al we ten van de Nederlandse autoriteiten te hebben vernomen dat de 600 ton afval uit de Stella Maris niet in de zee zal worden gedumpt. Overigens wist het ministerie niet te melden wat de nieuwe bestemming van het schip is. Akzo Zout Chemie bevestigde gisteravond deze nieuwe situatie, er werd nog steeds overleg gepleegd hoe men nu het spul op een elegante manier zou kunnen kwijtra ken. het kan nog wel enkele jaren duren voor er een regeling komt De In ternationale Oceanografische Com missie van de Verenigde Naties heeft al enige tijd geleden een commissie zeewaterverontreiniging ingesteld maar ook daar is voorlopig geen re sultaat van te verwachten. Niet al leen zijn zeeën „vrijplaatsen" voor lo zingen. er worden ook geen metingen gedaan naar de effecten daarvan. Vragen Het liberale Kamerlid mr, C. Berk- houwer heeft gisteren de minister schriftelijk gevraagd over de lozing van de Stella Maris. De VVD'er stel de ten overvloede de vraag of de Noorse regering bij de Nederlandse regering heeft geprotesteerd. Uit verklaringen van het ministerie blijkt dat het slechts gaat om het overbrengen van de bezorgdheid van de Noorse autoriteiten. De heer Berk houwer vroeg of het aan nationale en internationale wetgeving tegen deze lozingen ontbreekt iets wat het mi nisterie reeds bevestigd heeft. De liberaal wilde ook weten wat het antwoord is van de Nederlandse regering op het Noorse „protest" en daarover was reeds te lezen dat het ministerie aan de hand van opmer kingen van deskundigen heeft laten weten dat de afval van de vinylchlo- ridefabriek slechts in dichte concen traties schadelijk kan zijn. Twee reusachtige Atlasvlinders uit India worden hier getoond door Ro bert Goodden. Het zijn er twee uit zijn collectie van vlinders uit de ge hele wereld, die nu te zien is in zijn nieuwe wereldberoemde vlinder- kwekerij in Sherborne (Engeland). Voorzorg Ten slotte wilde die heer Berkhou wer weten of het waai is dat de jager Friesland de Stella Maris over het Nederlandse continentaal plat heeft geleid, iets wat door de koninklijke marine bevestigd is. Op de vraag „waarom" van Berk- houwer hebben de Nederlandse auto riteiten laten weten dat dit uit voor zorg geschiedt om te voorkomen dat de giftige afval vroegtijdig in ondiep water zou worden uitgezet. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De ontslag kwestie bij de Groninger Kleding Unie is voor de vakbonden weer geheel een open zaak, nu er nieu we gezichtspunten naar voren zijn gekomen in het rapport van de Nationale Investerings Bank. De vakbonden gaan nu niet meer zonder meer akkoord met de 600 ontslagen die reeds bij de GKU zijn aangezegd. Aanvankelijk waren de vakbonden akkoord gegaan met de 600 ontslagen omdat dit de redding zou betekenen voor de andere helft van het perso neel. Deze overeenstemming was ge baseerd op het rapport van het En gelse researchbureau Urwick. De vakbonden zijn thans van me ning dat dit rapport niet meer als uitgangspunt kan dienen. Volgens de heer W. 'J. Koevoet, bondsbestuurder van de NVV-textielbond Eendracht, heeft de minister van economische zaken vorige week bij een bespreking laten blijken dat de Investeringsbank enkele kanttekeningen heeft geplaatst bij het Urwick-rapport, waarin het ontslag van de helft van het. GKU- personeel als een onherroepelijke voorwaarde stond. Teneinde daardoor de andere helft van het personeel voor ontslag te kunnen behoeden, gingen de vakbon den akkoord met die ontslagen. Nu er inmiddels ook een rapport van de In vesteringsbank is verschenen, menen de vakbonden dat het Urwick-rap- pórt niet meer de enige poot kan zijn waarop de discussie rust. De heer Koevoet gaat er niet vai uit dat er dan geen ontslagen me zouden behoeven te vallen. Maar -v meent hij dat de tot nu toe gevallen de ontslagen dienen te worden opg anjg schort. Inmiddels heeft ook het g west noord van de PvdA gevraa u het nieuwe rapport aan de va'kbondi evan voor te leggen. Vandaag zouden tw/orde kamercommissies zich met de zaieren bezig houden. Slachtoffers van verkeersongelukken TIB De ijde Openbaar Vrij gebied ton en 135 miljoen ton aan oliereser ves omvatten. De toenemende betekenis van het aardgas in West-Europa is volgens Esso opvallend. In dit werelddeel steeg de produktie in 1970 ten opzich te van het jaar daarvoor met circa 20 miljard kubieke meter of 37 pet. tot een totaal van 75 miljard kubieke meter. Van deze stijging namen Neder land, Groot-Brittannië en West- Duitsland het grootste deel voor hun rekening. Resp. 10.3 miljard, 4.7 mil jard en 3.6 miljard kubieke meter. Over de hele wereld genomen steeg de produktie met bijna 71 miljard kubieke meter tot ongeveer 1050 mil jard kubieke meter. Bij de produktie- cijfers werd uitgegaan van de netto- produktie, d.w.z. de produktie ver minderd met het gas, dat weer in de bodem wordt teruggepompt, in fak kels wordt verbrand, voor eigen ge bruik wordt aangewend of verloren gaat. UTRECHT Twee agenten .van de Utrechtse politie hebben gistermiddag in hun vrije tijd de autodief ingere kend, waar ze 's ochtends in hun diensttijd naar hadden gezocht. De beide agenten Wismeyer en 't Hof waren op weg naar huis toen ze de gestolen auto zagen, op de weg tussen Driebergen en Zeist. De beide mannen maakten rechts omkeert en slaagden erin de auto en de verdachte (een 19-jarige jongen uit Arnhem) aan te houden. De auto was zondagavond om half elf gestolen in Arnhem. WASHINGTON (Reuter) De na tionale staking van werknemers bij het Amerikaanse telefoonbedrijf, die vorige week woensdag begon, is beëindigd. Dit werd gisteravond door stakingsleider Joseph Beime, in Was hington meegedeeld. Overigens blijft het de komende ja ren een feit dat de zee en de oceaan een vrijgebied blijven voor het lozen van allerhande chemische afvalstof fen. Toevallig heeft het ministerie van verkeer en waterstaat als een vorm van „vriendendienst" vorige week de Noorse autoriteiten over de komende afvallozing door de Stella Maris inge licht. Maar het ministerie van verkeer en waterstaat weet tegelijkertijd dat er wekelijks tientallen schepen met af val, al dan niet verpakt in vaten, uit de Nieuwe Waterweg en het Noord zeekanaal de zee opgaan om daar de rommel overboord te zetten. Geen regeling Op het verbod van olielozingen i:a in bepaalde zones is dan ook geen enkele regeling die het dumpen van afval verbiedt. De wet op de opper vlaktewaterverontreiniging die in Ne derland sinds enige tijd van kracht is, regelt slechts de vuillozing in de binnenwateren en de territoriale wa teren. De Noordzeelanden komen regel matig bijeen om de kwestie van de lozingen in de zee te bespreken, en T>ENAULT komt met een nieuwe serie sportieve modellen in de prijs- *- klasse tussen ongeveer 15.000,- en 20.000,-. Het gaat hier om een coach-model, de 15, en een model, dat als coupé en hardtop leverbaar zal zijn. de 17. De Renault 15 krijgt alternatief een 1300 cc motor met 60 DIN pk vermogendie goed is voor 150 km per uur ofwel een 1600 cc motor met 90 DIN pk, waarmee een topsnelheid van 170 km. per uur bereikt wordt. De Renault 17, waarvan het coupé-model op de foto is afgebeeld, krygt de 90 DIN pk 1600 cc-motor, maar dan is er als variant ook nog een motor met electrische benzine-inspuiting mogelijk, die 108 pk vermogen en 180 km per uur als top oplevert. De 1300 cc- en de gewone 1600 cc- versie hebben elk een dubbele Weber-carburateur. De Renaults 15 en 17 zullen in oktober a.s. op de Parijse autosalon officieel geïntroduceerd worden en eerst in het voorjaar van 1972 in Nederland verschijnen. Uiterlijk zijn er tussen de coach en coupé slechts kleine verschillen in zijruitoppervlakten, terwijl de hardtop een coupé met een open dak is. Dit keer, zo had ik mezelf beloofd, zou het dan toch gebeuren. Heel se rieus zou ik deelnemen aan de UIT VERKOOP.... Met hoofdletters, met voordeeltjes! Ik wilde het voorbeeld volgen van de voorbeeldigen, die met een lijstje op de chaos aftrekken en zich dan bevoorraden naar behoefte, niet minder maar vooral ook niet meer. Soberheid siert ook de burger nu de overheid de koorden van de beurs zo moet aantrekken. Ik ging voor mijn linnenkast staan.... maar verder dan een gebrek aan immer snel slijtende vaatdoek jes kwam ik niet Geen enkel excuuh om lakens met blommetjes te kopen, wanneer je nog genoeg puur blank spul hebt; aan badhanddoeken geen gebrek; tafelgarnituren naar keuze.... Ik was een gelukkig mens daar bij de linnenkast, maar zag toch spijtig mijn uitverkoopplan de mist in gaan. Kleren dan.... In mijn bui van absolute eerlijk heid moest ik alweer bekennen, dat er geen dwingend gebrek was, hoogstens een vaag excuus als ik een heel bijzonder koopje zag.... zoiets dat je niet mag laten sche ten... Bij nadere inspectie was dat zelfs niet helemaal waar, beter zou ik wat overjarig spul eens wat kunnen bij werken. Het slot van alle overpeinzingen was, dat de uitverkoop mij eigenlijk voorbij moest gaan.... De eerste dag geschiedde dat het nog gemener me te tooien als moeiteloos. Niets maar dan ook niets een paasos. verkoop te maken, net zo min als een meterslang snoer van de ge meenste imitatieparels, zo'n brutale imitatie van plastic, dat je er niets mee pretendeert. Bij het thuis uitproberen, bleek lokte in de etalages. Te duur, te le lijk, veelal te klein.... Koopjes Nou ja, er waren nog geen twee gulden .mee gemoeid geweest. En had ik geen tientjes bespaard door mijn flinkheid? Op de derde dag viel de klap. Geen degelijk linnengoed, geen verantwoord kledingstuk, een vol maakt overbodige, onwijze, maar verrukkelijk romantische aankoop.... Geen jurk rr.aar een gewaad.... Op de tweede dag zag ik opeens Een burnous, compleet met capu- een pronkstuk, superklasse en een chon.... voetlang omhullend, prijsje.... Helaas.... het was klokke Heel primitief geweven, maar zes en de winkeldeur werd net op room blank, slot gedraaid. Voor een prik. Toen ik de volgende dag langs Daar hul ik me nu des avonds in kwam was de jurk weg. en het wonderlijke is, dat zodra het Ik haalde de schouders op. Niet koele linnen om de schouders glijdt, erg. Integendeel wel goed. Die ver- de zorgen er af glippen. leiding was me voorbij gegaan. Ik voelde me bijna triomfantelijk. Voorbij, over voor mij de uitver koop! Dat ik een gek bengeltje van ka- melenklokjes kocht ergens in een Een Oosterse gelatenheid mij in bezit neemt. Het is een volkomen dwaas gedoe, maar verrukkelijk.... juist om die dwaasheid. De uitverkoop ga ik verder echt achterafzaakje had niks met de uit- met gesloten ogen en beurs voorbij „We kunnen pas een volledig beeld van de hele zaak krijgen als ook het rapport van de Investeringsbank openbaar wordt", aldus de heer Koe voet. „Pas daarna zullen wij tot een hernieuwd standpunt kunnen ko men".' Frangoise Mallet-Joris „Huis van papier". Een uitgave van A. W. Bru- na en Zoon, Utrecht/Antwerpen. Prijs 12,50,191 blz. Het huis van Frangoise Mallet-Joris staat altijd open en voor iedereen. Vriendelijk groetende en volkomen vreemde lieden verlaten er de WC, alles kan en mag en een wonderlijke mengeling van bohémien-mensen blaast een forse partij mee in dit in feite autobiografische boek. Toen één van haar zonen een opstel naar aanleiding van een mooie herin nering mocht maken, koos hij: „Het huwelijk van mijn ouders.". Frangoise is inmiddels aan haar derde huwelijk toe, dit maal met een katholieke schilder. Ajles geschiedt met de Fran se slag, behoudens dan het schrijven want het boek zit gedegen en lezens waard in elkaar. Sociale en seksuele problemen naast vele andere worden geenszins uit de weg gegaan of opgelost, maar in het schilderach tige milieu toch behartenswaardig besproken. Een ook grappig boek, doortrokken van diepe levensernst. Meer dan 100.000 mensen in Frankrijk kochten de geschiedenis van deze werkende moeder en romancière, die daarmede haar beschrijving van haar leven en haar huis, een heidense rotzooi in iedere kamer, tot bestseller verheven zag. G.L. Fred J. Lammers De Prins met de Anjer. Uitgave: Hollandia, Baarn. Prijs 8.90. Een lees-kijk-boek over de Prins der Nederlanden, in verband met diens 60ste verjaardag. Het boek heeft een voorwoord meegekregen van minister-president De Jong, die concludeert, dat prins Bernhard er ten volle in geslaagd is in de niet eenvoudige positie van echtgenoot van de Koningin de achting en waardering van ons volk te verwer ven. Lammers heeft een sobere, beslist onopgesmukte biografie van de Prins geschreven, waarin hij vanaf de be gintijd tot nu toe o.m. personen aan het woord laat, die in de omgeving van de man, die de Duitsers smalend „Der Biesterfeld" noemden, hebben vertoefd. De tekst bevat allerminst openba ringen, ze is een samenvatting van veel, dat bekend was, maar vermeldt toch wel details, die of in het ver geetboek zijn geraakt, dan wel min der bekend waren. Het verhaal bij de tientallen foto's is onderverdeeld in 5 hoofdstukken. De auteur, Utrechts redacteur van Trouw, die reeds een serie Oranje- boeken op zijn naam heeft staan, be handelt eerst de entree van de des tijds volslagen onbekende prins: „Een Duitse prins wordt Nederlander". „Voorts: „Prins Bernhard in Lon den", gevolgd door een beschouwing die alle licht werpt op de taak, die hij als goodwill-ambassadeur voor ons land heeft vervuld en nog ver vult. Ook: „De man op de achter grond" en „tPrins Bernhard van Soestdijk". Al met al een waardevolle aanvul ling voor de Oranje-bibliotheek van velen. RFs De 7 chten< /order nderv igen ies. D TETERINGEN (NB) De 30-jai iet he Rotterdammer D. B. Holster is ma Jour dagavond in Teteringen met zijn 8 verongelukt. Bij het inhalen op i weg in Teteringen ging zijn auto s pen, kwam tegen een boom en 1 volgens in een sloot terecht. De a\| mobilist overleed ter plaatse. Theo A. J. Hopmans uit HilvarenlJ was op slag dood toen hij maanJ middag plotseling met .zijn fietsje"! weg op reed en aangereden w< 2e door een auto. Het ongeluk gebeui jren vlak bij zijn huis. lsser ASSEN De 6-jarige Wilma Ji ragp: nette Barends uit Dwingelo (Dr.) aar 2 maandagmiddag in het ziekenhuis ^an Assen overleden aan haar verwond on n gen, die zij zaterdagmiddag oplii )rda£ Het meisje liep voor de ouderlij woning achter een stilstaande me ,andc auto de straat op en werd door een j auto aangereden. iverké uidel jand AMSTERDAM In de afgelop twee maanden zijn bij de Amst damse politie meer dan vierhonde i aangiften binnengekomen van jor buitenlandse toeristen, die tijdi overnachting in het Vondelpark Amsterdam zijn bestolen. De honderden buitenlanders, vai vi rend in leeftijd van vijftien tot der n k jaar, die tijdens de zomermaanden a(j nachten in het Vondelpark doorbr; ïdur gen, hebben doorgaans niet veel H ui: -i-T, nw ddns erd. zittingen bij zich. Tot dé gestol spullen behoren onder meer paspop? ten; cheques, Nederlandse en buit< landse valuta, radio's, bandrecordi en muziekinstrumenten. De dad D kunnen grotendeels niet worden a terhaald. Jg Behalve de normale surveillai Bnhe patrouilleren sinds een week tien j ras r litiemannen in burger 's nachts in 1 luch Vondelpark. De gemeentelijke s e jc die het jeugdtoerisme in het Vond js e park begeleidt, waarschuwde van lome begin af aan tegen de gevaren i ebbe diefstal. In een opvangcentrum 8 het nabij gelegen Zandpad werd bagagedepot ingericht, waar jeugd! parkslapers 's nachts hun bezitting -. veilig kunnen achterlaten. Ook V1 jaar werden de enkele parkslapi 's nachts al bestolen. a iep Wij ns i ië d rilde Dit (Van een verslaggever) isat rel I luel ebb e o MAASTRICHT De rechtbank en Maastricht heeft de zestigjarige J. erup uit Gulpen wegens poging tot mooig j; veroordeeld tot negen maanden g ordi vangenisstraf, waarvan, drie maand ïaal voorwaardelijk. Dit is aanzienli minder dan de anderhalf jaar, die officier van justitie tegen, hem h gevorderd. qc De verdachte zou van zijn vroi üea scheiden en tijdens de procedure W|aar. hem de toegang tot de echtelijke v/han ning ontzegd. Toch trachtte hij lchu binnen te komen en op de avond v en 21 maart van dit jaar zag hij door ,]je openstaande gordijnen een man 1 èn, zijn vrouw in de woonkamer zitt( je Hij was toen een geweer, dat 1 ia(j( bij het huis begraven had, gaan hal ;ejfs en had hiermee op de vrouw gesclip ten. Hij had haar slechts licht wond. De officier noemde dit poging fl moord, omdat volgens hem de mank kalm beraad en rustig overleg hei gehandeld. De verdachte verklaacf ter zitting alleen maar geschoten hebben om „die vreemde kerel" taël zijn vrouw weg te jagen. Eén

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 6