Geen verband tussen vuil zeewater en ziekten Schakel verkeersruit Den Haag verwelkomt mrg. P. J. Jans I Delft ziet hem Stadsarchivaris duikt in verleden Hippe vogels onder de eeuwige vlam PRIEM WINNAAR IN DINTELOORD door Huib Goudriaan Paardenmarkt in Alblasserdam DINSDAG 20 JULI 1971 Drs. C. H. L. Smits, directeur van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer is niet minder tevreden. Onder voorbehoud dat de vervuiling niet mag worden goedgepraat, oordeelt hij: „De Neder landse stranden zijn beslist niet erger dan die in het buitenland overal in de wereld wordt vuil water als bij verschijnsel langzamerhand algemeen aanvaard'' DINTELOORD Cees Priem uit Goes heeft zaterdag de Ronde van Dinteloord op zijn naam gebracht De Zeeuw reed de 100 km. in 2.21.59. Henk Stander werd tweede en Jan Hordijk wist beslag te leggen op de derde plaats. In Diessen ging Schipluidenaar Siem Berkhout als winnaar over de streep. Hij legde de 100 km. af in 2.37.11 en liet Bathoorn (Roderwolde) en Swinnen (Valkenswaard) achter zich. De Rotterdammer Herman Perfors kwam in Bosschenhoofd iets te kort om Ton Zuiker uit Badhoevedorp de bloemen af te nemen. De Hagenaar Michel Bertou werd derde, terwijl Aad van der Hoek als vierde onder het finishlint doorreed. Ondanks een hinderlijke verkoud heid zegevierde Sjef van der Burg (Berkel) in Heeswijk, waar John Meyer en nationaal kampioen Jsn Spetgens genoegen moesten nemen met een tweede en derde plaats. DEN BRIEL De stadsarchi varis van Den Briel, de heer Jac Klok is benoemd tot reizend am bassadeur om het nationale 1-april feest, dat volgend jaar voor de 400e keer herdacht zal worden op de juiste wijze te be lichten. Het motto van de jubi leumherdenking zal zijn: West- Europa 400 jaar vrij. De archivaris heeft al enkele toch ten gemaakt naar historische punten. Zo bezocht hij o.a. het graf van de' geuzenaanvoerder graaf Lumey van der Marck, die eerst in het Belgische Lumen werd begraven maar later overgebracht werd naar het familie graf van de Haarenbergen in het klooster van de paters Capucijners in het Belgische Edingen. Met nog enkele edelen ligt Lumey, eens de machtigste man van het al even machtige Holland, begraven in een sober maar tevens indrukwek kend graf. Ook de schaduwkant van de roem rijke verovering van Den Briel be hoort tot het doel van archivaris Klok. Het bevel van dezelfde Lumey om drie maanden na de inname van Den Briel negentien RK-geestelijken zonder enige vorm van proces op te hangen in een schuur werd door hem nagegaan. In een gouden schrijn in de St. Ni- colaaskerk in Brussel liggen de been deren van de H. Martelaren van Gorkum. Destijds werden deze rele- quien in het geheim naar dc Zuide lijke Nederlanden overgebracht. Gewapend met al deze kennis zal de heer Klok volgend jaar een deel van de roemruchte bevrijding op de juiste wijze op de bevolking kunnen overbrengen. Laatstgenoemde stelling werd deze week nog eens bevestigd door de nieuwe minister van volksgezondheid en milieuhygiëne dr. L. B. J. Stuijt die zei dat hij „rustig in de Noordzee zou gaan zwemmen," als hij tijd had. Een uitlating, die keurig aansluit bij de stoere reactie van ex-staatssecre taris Kruisinga op het februari-rap- port van de Consumentenbond: ..Ik blijf zwemmen" (het Rijksinstituut voor Zuivering van afvalwater (RI- ZA) verklaarde dat het zwemwater vuil maar ongevaarlijk was). Worden die verklaringen van over heidsfunctionarissen gedaan om het publiek niet te alarmeren en de in komsten van de toeristenindustrie ze ker te stellen, zoals soms wel wordt verondersteld? Zullen de baders de vervuiling met infectie moeten beta len? Is er een verband tussen vies zwemwater en ziekten, zoals het Duitse geïllustreerde weekblad Stern het na een eigen onderzoek van alle Westeuropese badstranden. poogde te leggen! Óf zoals de Belgische Ver bruikers Unie, die april van dit jaar in een rapport dit verband statistisch meende af te leiden uit een enquête onder bijna 9.000 van haar leden, die in 1970 aan zee verbleven; uit die en- ouête bleek dat. 12,3 pet. van de ba ders door infecties werden getroffen, terwijl van de niet-baders slechts 5,4 pet. dergelijke infecties opliep9 Om tenminste enige helderheid over het troebele zeewater te verkrij- SCHEVENINGEN/'KATWIJK De Nederlandse stranden zijn voller dan ooit. De honderdduizenden hebben zich niet laten afschrikken door de verontrustende rapporten van het afgelopen voorjaar over het vuile zeewater en de geruchten dat hieruit ziekten zouden kunnen ontstaan. De Vlissingse VVV: „Het bezoek is toegenomen en de Zeeuwse kust is eivol." De directeur van de Katwijkse VVV, Chr. Ver- plancke, vreesde eind februari«na publikatie van het rapport over het vuile water van de Consumentenbonden, „een gevoelige klap". Hij zegt nu: „We zijn tevreden over het bezoek: de Duit sers zien wel in dat het in de Duitse Bocht, Spanje en Italië vui lere stranden zijn." CockJELFT De oud-katholieke pastoor van Delft, mgr. P. J. Jans, bisschop van Deventer, gaat het aldaar verlaten om zondag 29 augustus 10 uur in de oudkatholieke kerk aan de Juffrouw Boo^traat in Den Haag zijn intrede te doen. De Haagse pastoorsplaats is vacant geraakt en was moei- p| anders te bezetten dan door mgr. Jans, die eigenlijk gedacht had in Delft te kunnen blijven tot aan emeritaat. De pastoor, die nu in Delft komt, zal hem in Den Haag in het parochiële werk assis- meten, want al zijn de oudkatholieke parochies niet zo groot, voor mgr. Jans is er als secretaris van i het jepiSC0Paat toch te veel werk aan de winkel om al zijn tijd aan het parochiewerk te kunnen besteden. Wel blijkt cr een „commissie kwa liteit oppervlaktewater" van (le ge zondheidsraad onder voorzitter ir. K. C. Zijlstra van het RIZA bezig met het wetenschappelijk onderzoek, dat sommige artsen nodig achten. Drie werkgroepen, een voor het drinkwater, een voor zwemwater, en een voor water met dierlijk leven, onderzoeken aan welke eisen het op pervlaktewater moet voldoen. ROTTERDAM Een belangrijke schakel in de verkeersruit rond Rotterdam vormt het Vaanplein, di rect ten zuiden van de stad. Links onder ligt de Zuidelijke Randweg 'Rijksweg 21) die verbinding geeft met de Benelux-tunnel. Rechts onder Rijksweg 29 naar Heinenoord en verder naar Zeeland. Rechts boven ziet men het tracé in aanleg, waarmee Rijksweg 21 wordt doorgetrokken naar de E 10. nks de rapporten over het vuile zeewater zijn de stranden voller dan waar veel toeristen zijn moet iets gebeuren. Zo werd zaterdag cheveningen de finale van de landelijke zandbouwwedstrijd gehou- De 10-jarige André van Delft uit Noordwijk aan Zee legde eer in met deze zongenietster van zand. gen, vroegen we tien huis- en hotel artsen in Nederlands drukste bad plaatsen, en een aantal deskundigen of zij verband tussen zwemmen in vuil water en huidontstekingen, oor ontsteking, of infectieziekten hebben kunnen constateren. Hun antwoord was unaniem: er is (nog) geen ver band aan te wijzen, pas na een we tenschappelijk onderzoek valt hier over iets zinnigs te zeggen Dr. J. Huisman van de Rotterdamse Geneeskundige en Gezondheids Dienst (in het milieuhygiënisch zo slecht aangeschreven Rijnmond-ge bied is zwemmen in open water ver boden) bevestigt de mening van het Rijksinstituut voor de Zuivering van Afvalwater en van de vroegere staatssecretaris. „Helaas misschien, al kun je dat in dit geval moeilijk zeggen, is er geen sprake van aantoonbare schade aan de gezondheid door verblijf in opper vlaktewateren. Als het wel zo was, stonden we cr heel wat gunstiger voor, dan werd er wel wat meer aan gedaan". De Zandvoortse artsen J. G. Ander son en R. Drenth kunnen geen ver band tussen verontreinigd water en ziekte constateren Dr. J. van Nes van Noordwijk: „Er is geen* toeneming van het aantal huidziekten, ofschoon het zeewater wel vuiler is geworden". Dr. H. Broekhuijzen van Rockanje: „Pas na een wetenschappelijk onderzoek zou iets over een relatie zwemwater-ziek ten zijn te zeggen". Eisen Reeds vorig jaar werd de Gezond heidsraad door staatsseerretaris Kruisinga verzocht de eisen die aan zwemwater moeten worden gesteld, te formuleren. Op onze vraag aan de Gezondheidsraad of het vuile zwem water gevaarlijk kan zijn. antwoordt een woordvoerder: „Deze vraag is nog niet te beantwoorden Verkeersst remming BOSKOOP Maandag 26 juli a.s. zal begonnen worden met de aanleg van een duiker in het Rijneveld (ter hoogte van het pand nr. 111). De stremming van het verkeer ter plaat se brengt met zich mede dat voetgan gers, fietsers en bromfietsers aldaar zullen kunnen passeren via een hou ten noodbrug. Al het overige verkeer dient gebruik te maken van de omlei dingsroute: Goudse Rijweg - J. C. Hoogendoornlaan -Voshol - Spoel- wijkerlaan. Gerekend dient te wor den op een afsluiting van het verkeer van 5 6 weken. Ook zal maandag 26 juli een aan vang worden gemaakt met de aanleg van een duiker in het Reijerskoop (ter hoogte van Reijerskoop nr. 275). Dit impliceert voor het verkeer dat voetgangers, fietsers en bromfietsers .de in aanbouw zijnde duiker zullen 'kunnen passeren via een houten noodbrug. Het overige verkeer zal gebruik dienen te maken van de volgende omleiding: Zuidwijk - Randenburg - Nieuwe weg - Middelburgseweg. De stremming van het verkeer zal waar schijnlijk 5 a 6 weken duren. Na de oorlog, in 1945, werd mgr. Jans benoemd tot hoogleraar in de dogmatiek aan het seminarie in Amersfoort, waarvan hij in hetzelfde jaar ook presi dent werd. Tijdens deze Amersfoortse periode werd hij ook benoemd tot kanunnik van het Metropolitaan Kapittel van Utrecht (1950) en als opvolger van mgr. Lagerwey tot Bisschop van Deventer. Deventer heeft geen kapittel meer en geen zelfstandi ge parochies, Hel hoort bestuurlijk onder Utrecht, maar de oudkatholieken hebben de titel Bisschop van Deventer altijd in ere gehouden, opdat de wijding van jonge priesters gecontinueerd kan worden. Achttien jaar heeft mgr. Jans de leiding van het se minarie in Amersfoort gehad, maar toen zijn zoon zich daar voor de studie aanmeldde heeft hij het wijzer ge vonden zich beschikbaar te stellen voor de pastoors plaats te Delft. Dat was in 1963. In Delft heeft hij een heerlijke tijd gehad en slechts node verlaat hij de statige pastorie aan het Bagijnhof met zijn mooie tuin. waarin hij zo graag tuinierde, maar de roepstem van Den Haag kan hij niet onbe antwoord laten. Naast zijn specifiek kerkelijk werk heeft mgr. Jans alti.id vele functies in het oudkatholieke kerkelijke le ven bekleed. Zo was hij achtereenvolgens ab-actis van de oudkatholieke studentenvereniging „Batavia" (1930) en praeses (1933). In 1954 vereerde „Batavia" hem met hel erelidmaatschap. Van de Bond van jonge oud-katho lieken was hij acht jaar secretaris (19331941). Hij ver tegenwoordigde deze bond in het Oecumenisch jeugdko- mitee (19351937). Van 19411943 was hij bondsvoor zitter. Van 1941 tot 1959 was hij achtereenvolgens secretaris en voorzitter van de Bisschoppelijke Raad. In 1946 werd hij benoemd tot voorzitter van het Curatorium voor de organistenopleidingen, welke functie hij nog altijd be kleedt. Het oecumenisch streven heeft altijd zijn belangstel ling gehad, zo was hij van 1941 1949 in eigen kerk voorzitter van de oudkatholieke oekumenische vereni ging. Hij vertegenwoordigde de Oud Katholieke Kerk in de Oecumenische Raad van Kerken en leidde 1955 o.m. de Nederlandse delegatie naar Moskou. Van 19471949 was hij hoofdredacteur van het oekumenisch weekblad Gemeenschap der Kerken. Deze lijst zou kunnen worden aangevuld met vele kerkelijke en maatschappelijke functies door mgr. Jans bekleed. Zondag 8 augustus neemt mgr. Jans afscheid van de parochie te Delft. Men zal hem daar missen. Een jonge parochiaan zei, toen hij hoorde dat zijn pastoor de paro chie ging verlaten: „We hebben geen dag spijt gehad, dat hij bij ons was". Tien augustus komt de verhuizing naar Den Haag en Deo volente zal mgr. Jans in Den Haag nog enige ge zegende jaren tegemoetgaan. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Op het terrein van de Shell-raffinaderij in Pernis lopen sinds enkele weken twee in hippe roze kleuren gestoken werk schuwe ogels rond. Het zijn flamin go's, die hier wat „op proef" flaneren. Het is de bedoeling dat ze medio volgend jaar met een paar collega's in een vijver bij een nieuw te bou wen destillatie-eenheid komen staan, om de boel wat op te fleuren". Tot die tijd lopen de twee in Pernis rond om te ondervinden of deze geveder- de-vrienden-soort wel wil aarden on der de industriële luchten. De dieren blijken het overigens nog steeds goed te maken. ALBLASSERDAM De jaarlijkse Sint JacotAis Paardenmarkt zal dit maal op 28 juli worden gehouden. Zoals gebruikelijk is de Kerkstraat het trefpunt voor de paardenliefheb bers. Vanaf 's morgens 8.00 uur tot 12.00 uur is er een paarden- en pony- markt met een „gewone" markt. Om 11.00 uur is er op de paarden markt een ponykeuring. Het avond programma op het sportterrein aan de Plantageweg begint om 19.00 uur en staat in het teken van de lande lijke rijvereniging Glijeri en Rijen. Dnseigneur Petrus Josephus Jans is op 5 oktober in Hilversum als zoon van een hotelhouder gebo- Twee van zijn ooms waren oudkatholiek pastoor 1 op jonge leeftijd wilde hij hun voetspoor volgen, uw i Ün opleiding aan het seminarie in Amersfoort werd 1934 door de toenmalige bisschop van Deventer, ngkoj j jj Berends, tot priester gewijd. t 1937 bleef tij aan het seminarie verbonden als 5 Bfect, waarna hij als kapelaan in IJmuiden in het Irw nder belast werd met de zorg voor de jongeren, •env 939 werd hij pasttoor te Amsterdam, waar hij de VBcPgen 001"logstijd tegemoetging. Zjjn pastorie stond bij de Ortskommandantur en menigmaal had hij se t loor zaken te behartigen voor in het nauw ge- hte Nederlanders.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5