overlegt an ter normalisering relaties van LINKSE COUP IN SOEDAN r1 i i i i i r1 Vorig jaar 3173 verkeersdoden Leger Jordanië breekt verzet Palestijnen urkije kondigt ixecuties aan 2 moderne theeglazen Het Kwartet Irand in haven bij Frankfort jEIk jaar 30,000 meer arbeidsongeschikten Irak erkent bewind in Soedan China waarschuwt Amerikanen Nèt op tijd voor de zomen bon RITA J Rustig weer Stijging 3,2 procent JUU "Nieuwe Leidse Courant Dinsdag 20 Juli 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR'LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastïch te ghebleven fnSJo hert in teghenspoetl" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur TANBUL (Reuter) In Turkije deze week veertien mensen len opgehangen, die enkele jaren len wegens moord ter dood ver- eeld werden. Dit is officieel be- gemaakt. ids de terechtstelling van oud- ïier Menderes in 1961 zijn in ;ije nog maar twee doodvonnis- ;en uitvoer gelegd. Er zijn in to- ruim dertig terdoodveroordeel- van wie sommigen al tien of jaar in de gevangenis wachten ie eventuele bekrachtiging van vonnis door het parlement, regering schijnt nu de publieke ie te willen voorbereiden op een atting van de terechtstellingen, alleen voor moord maar ook voor ieke misdrijven. Vorige week lag werd in een proces in Ankara een krijgsraad de doodstraf st tegen 21 mensen, die van po- :n beschuldigd werden om het md gewelddadig omver te wer- zouden lid zijn van het onder- Ise Bevrijdingsleger, dat in het ■s is gekomen door de ontvoe- van Amerikaanse militairen, tovervallen en schietpartijen. De jnng heeft het parlement inmid- J voorgesteld ook. de djodstraf op 'oering te stellen. EANKFORT DPA In de nacht i maandag op dinsdag is in een en van de Caltex-raffinaderij in Inheim, gelegen aan de Main bij mkfort, brand uitgebroken op een kschip. Het vuur slog over op twee fere tankers. Op de eerste tanker in brand vloog, de 'Luisa Katha- zijn volgens de eerste berichten j doden gevallen. in september vorig jaar waren de stijnse commando's nog vol zelf- rouwen, dat zij de strijd met het laanse bewind zouden kunnen nen om daarna Israël van de rt te vegen. Nu zijn ze zo verplet- nd verslagen, dat zij naar Israël :hten om het vege lijf te redden. PEKING (AFP) De Chine se premier Tsjoe En-lai heeft de Amerikaanse regering een plan van acht punten voorgelegd ter normalisering van de betrekkin gen tussen Peking en Washing ton. Dit wordt uit welingelichte kring in de Chinese hoofdstad vernomen. Tsjoe En-lai zou aan het plan geen voorwaarden vooraf hebben verbon den. Hoewel de inhoud ervan niet is bekendgemaakt, gelooft men dat de acht punten met name betrekking hebben op de ontruiming door de Amerikaanse troepen van Formosa, de terugtrekking van Amerika uit In- do-China, de erkenning van het recht van Peking op een zetel in de Ver enigde Naties en „het gevaar van de renaissance van het Japanse milita risme". Tijdens zijn geheime besprekingen met Nixons adviseur Henry Kissinger zou de Chinese premier hebben ge steld, dat voor een deel van de acht punten een oplossing moet worden gevonden tijdens de negen maanden, die nog resten, voordat president Nixon in Peking aankomt. Men meent te weten, dat Peking ten aan zien van Indo-China en Formosa een standpunt handhaaft, dat nauw aan sluit bij de al sinds langetijd daar over geuite principes. BEIROET (Reuter, UPI) Een staatsgreep in Soedan heeft gisteravond waarschijnlijk een eind gemaakt aan het regime van generaal Ga'afar El-Kimeiry. De coup stond onder leiding van majoor Hashem al-Atta, die eind vo rig jaar uit de Revolutionaire Raad van Soedan werd gestoten vanwege zijn communistische voorkeur. iHij werd 'bij zijn actie gesteund door brigade-generaal Abdel Rach- man Sharaf, commandant van de presidentiële garde en 'kolonel Abdel Moneim Ahmed, chef van het derde pantserregiment. TANKS Kort nadat gisteravond tanks het paleis van generaal el-Nimeirp had den omsingeld, gingen de radiozen ders uit de lucht om even later teruv te komen met marsmuziek. De luchthaven van de Soedanese hoofd stad Khartoem werd gesloten en ook de overige verbindingen werden ver broken. Korte tijd later hield de nieuwe machthebber Hashem al-Atta een korte radiotoespraak, waarin hij meldde, dat zijn staatsgreep bedoeld was om „de koers van de mei- en oktober-revoluties" de twee vorige Dorstige, zojuist aangekomen militai ren drinken gulzig aan de kraantjes van het kamp Heumensoord in Nij megen, waar vandaag de vierdaagse van start is gegaan. Voor meer nieuws over de stoere lopers zie el ders in dit blad. AMMAN, CAIRO, BEIROET (AP, Reuter, AFP, UPI) Ze ker van zijn zaak, heeft de Jor daanse premier Wasri Tel giste ren tijdens een persconferentie in Amman een felle aanval ge daan op de leider van de Pa lestijnse commando-strijders, Yasser Arafat. Hij noemde hem een leugenaar en een verrader. Tel deelde mee, dat er in Jordanië geen bases van de Palestijnse com mando's meer bestaan die niet onder Van een verslaggever )EN HAAG Per dag krijgen 120 lerlanders een hartinfarct en 20 deze 120 ondervinden hiervan ernstige gevolgen dat zij gc- ndicapt blijveiu Alleen hierdoor het aantal gehandicapten met 0 per jaar. Verder zijn er per jaar i verkeersongelukken en 300.000 Irijfsongelukken. Iet aantal gehandicapteh dat hier- voortvloeit is niet precies bekend, il staat vast dat er ieder jaar 30.000 bijkomen die een uitkering ijgen op grond van de wet op de arbeidsongeschiktheidsverzekering AO). Van deze 30.000 zijn 10.000 nder en 20.000 volledig arbeidson- ichikt Het ministerie van sociale zaken ziet het steeds toenemende aantal ge handicapten als een beklemmend feit. Deze toename staat volgens het mi nisterie in direct verband met de toe nemende welvaart. Dit en boven staande cijfers zijn ontleend aan een brochure „Werk in het bedrijfsleven voor gehandicapten", uitgegeven door het ministerie van sociale zaken. Met deze brochure wordt gepro beerd om de nog bestaande weerstan den tegen de indienstneming van ge handicapten weg te nemen. Het mi nisterie doet in de brochure een be roep op de bedrijfsleiders om aan de arbeidsinschakeling van de gehandi capten zo positief mogelijk mee te werken. controle van de regering staan en dat van de 2500 commando's, die in Jor danië gelegerd waren, er 2300 buiten gevecht zijn gesteld. Deze 2300 man waren door het leger gearresteerd en naar een legerkamp ten noordoosten van Amman overgebracht. Volgens betrouwbare bronnen van de Jordaanse regering en ook van de commando's bevonden zich vóór het uitbreken van de strijd van vorige week ongeveer drieduizend comman do-strijders in Jordanië. Volgens Wasfi Tel waren er 450 gearresteerd op beschuldiging, dat ze lid waren van een organisatie, die het bewind van koning Hoessein wilde omver gooien. Tel zei, dat Jordanië nooit meer tot de chaos van weleer zou terugkeren. „Van nu af aan zullen we niemand meer in ons land toèlaten, die gelooft dat Amman vóór Tel Aviv bevrijd moet worden. We zullen nooit meer toestaan, dat guerrilla-strijders onze burgers en het leger aanvallen." Volgens Tel hebben de commando's iedere dag burgers en soldaten aan gevallen. „Onze verliezen in de 20 da gen voor de recente gevechten waren in totaal 16 doden en 19 gewonden onder de militairen en bijna 20 doden en meer dan 50 gewonden onder de burgers." Tel beschuldigde Arafat ervan, dat deze getracht had de Jordaanse na tionale eenheid te ondermijnen en Jordanië politiek te isoleren, teneinde een eigen Palestijnse regering in bal lingschap te vormen. Op de vraag, of hij in de naaste toekomst een verge lijk met Arafat voorzag, of een ge sprek, antwoordde hij kortaf: „Nee." De Jordaanse premier zei voorts dat het leger 31 doden en 90 gewon den verloren had, terwijl bij de com mando's ongeveer 50 gedood zouden zijn. Volgens een officieel bericht uit Twee Nederlanders gedood iu Italië BOLZANO Twee Nederlandse toeristen zijn vandaag op een snelweg bij Bolzano omgekomen toen de motor waarmee zij reisden bij een verkeers ongeluk betrokken werd. De namen van de slachtoffers zijn door de politie opgegeven als Hendrik Simons, 21, uit Groesbeek en Joseplia M. L. Verstralen, 19, uit Nijmegen. WASHINGTON (AP) De Ameri kaanse onderminister van buiten landse zaken Joseph Sisco zal volgen de week een bezoek aan Israël bren gen. zo is gisteren in Washington meegedeeld. Verwacht wordt, dat Sisco in Israël geconfronteerd zal worden met een verzoek om meer jachtbommenwer pers van het type Phantom. Jordanië heeft de regering aan de resterende commando's nu vier nieu we, onbewoonde gebieden toegewe zen. De Egyptische pers heeft de Jor daanse regering fel aangevallen. Het bewind van koning Hoessein wordt beschuldigd van een „samenzwering met Israël". Het semi-officiële Egyp tische blad Al Ahram riep maandag op tot „vastberaden Arabische straf maatregelen" tegen Jordanië, omdat dit land de overeenkomsten van Cai ro en Amman met de commando's had opgezegd. Jordanië werd in een redactioneel commentaar „een gehoorzaam instru ment in het Israëlische plan" ge noemd. Welke maatregelen tegen Jor danië moesten worden genomen, heeft Al Ahram niet vermeld. Men meent dat het hoogst onwaar schijnlijk is. dat Cairo het Iraaksc voorbeeld zal volgen. Bagdad heeft na het verbreken van de diplomatie ke betrekkingen met Amman de grenzen gesloten. Jordaanse vliegtui gen en auto's mogen Iraaks grondge bied niet meer betreden. BAGDAD (AFP) Irak heeft besloten het nieuwe bewind in Soedan te erkennen en alle steun te geven. Van officiële zjjde in Irak is dit meegedeeld. De revo lutionaire raad van Irak, het hoogste gezagsorgaan van het land, heeft dit maandagavond op een buitengewone bijeenkomst in Bagdad besloten. HONGKONG (RTR) De Chi nese Volksrepubliek heeft dinsdag haar volledige steun toegezegd aan haar Aziatische bondgenoten en de Verenigde Staten gewaarschuwd voor een „rampzalige mislukking" als dit lar/ vasthoudt aan zijn hui dige politiek ten aanzien van Indo- China- Politieke waarnemers zien in de ze toezegging, die werd gegeven in een hoofdartikel in het Peking ver schijnende „Volksdagblad" een po ging om een mogelijk wanbegrip in Hanoi over het komende bezoek van Nixon aan Peking uit de weg te ruimen- Maandag deed het Noordvietname- se dagblad „Nhan Dan" een felle aanval op de Nixon-doctrine, die er volgens dit blad op is gericht de socialistische landen tegen elkaar op te zetten ten koste van de nationale bevrijdingsbeweging. Noord-Viet- nam zal, aldus „Nhan Dan", nooit «gn compromis voor de oorlog in Indo-China aanvaarden dat is od- gesteld door de grote mogendheden. (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 hippe kleuren: oranje - paars - groen - geel leuk op de camping, of een fijn zomeravondfeestje Ik geef op als nieuweabonnee: j I plaats: -- bataalt: per kwartaal par maand I Alsbeloningvoormijnaktiviteit Iontvangik2theeglazen. De nieuwe abonnee krijgt onze I (krant veertiendagengratis. Mijn naam revoluties in Soedan resp. in 1964 en 1969 te corrigeren. Atta voegde daaraan toe, dat hij zou overgaan tot de instelling van „een politiek democratisch systeem, gebaseerd op de effectieve deelname van het volk in de regering". Over het lot van generaal el-Ni- meiry is nog niets bekend. Nimeiry, die zichzelf een Arabische nationalist noemt en steeds heeft geijverd voor nauwe samenwerking met Egypte en Lybië, kwam op 25 mei 1969 via een staatsgreep aan de macht. SUBVERSIEF Hij heeft majoor al-Atta en zijn medestanders na korte tijd afgedaan als „subversieve elementen", die zich „aan het communisme hadden over gegeven". De communistische partij van Soe dan. de belangrijkste in het Midden- Oosten, heeft zich 'krachtig verzet te gen ,de federatie-plannen van el-Ni- meiry. Met name het bewind in Lybië van kolonel Moeammar Khaddaffi wordt door de communisten als con servatief en als semi-fascistisch be schouwd. LIBERAAL Ook de nieuwe koers van president Sadat in Egypte wordt door de Soe danese communisten als veel te libe raal gezien. Vanwege de oppositie te gen de Noordafrikaanse federatie be sloot el-Nimeiry op 11 februari van dit jaar de communistische partij te breken. Deze poging mislukte direct al, zo dat hij zich gedwongen zag om aan de besprekingen van de allernieuwste Arabische federatie Egypte, Lybië, Syrië en Soedan niet deel te ne men. Mensen, die in het leven omhoog willen klimmen, moeten vooral goed kunnen kruipen. JEAN DE BOISSON Jij zwerver. Ik zal je leren om ruw te spelen met mijn arme, hulpeloze pop. 1 HCT Willi Boven onze omgeving blijven de drukverschillen klein. Hier door zal het ook woensdag rustig weer zijn. Van de Noordzee zul len wolkenvelden het land bin nendrijven. Hieruit wordt geen neerslag van betekenis verwacht. Strandweer Een hogedrukgebied komt van Engeland naderbij. Morgen droog met flinke opklaringen en een zwakke veranderlijke wind. Tem peratuur 18 tot 20 graden, zeewa ter 18 graden. Vooruitzichten: Geleidelijk wat warmer strandweer. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76.2 m (1015 millibar), sta biel. Zon en maan 21 juli zon op 4.44, onder 20.47; maan op 3.12, onder 20.36 22 juli N.M. Hoog water Hoog water, 21 juli: Rotterdam le getij 3.47, 2e getij 16.06; Sche- veningen 2.06-14.38; Vlissingen 0.59-13.25; Haringvliet a. d. Zee zijde 2,36-15.06. Pojtzegol is nio» nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden Van een verslaggever DEN HAAG Bij verkeers ongevallen zijn vorig jaar in ons land 3173 mensen om het leven gekomen. Ten opzichte van 1969 betekent dat een stijging met 3.2 procent, iets minder dan aanvan kelijk verwacht werd. In 1969 kwamen 3075 mensen in het verkeer om, wat tegenover het jaar daarvoor een stijging van 5,6 procent betekende. BEPERKING De stijging van het aantal ver keersongevallen was in het eerste halfjaar van 1970 ten opzichte van het eerste halfjaar 1969 niet minder dan twaalf procent. In het tweede halfjaar trad een aanmerkelijke verbetering op, die een daling met drie procent tot gevolg had. Over het hele jaar 1970 bleef de stijging daardoor beperkt tot 3,2 pro cent. BEBOUWDE KOM Bij ongevallen binnen de bebouwde kom kwamen in 1970 om het leven 1311 mensen (een -stijging van 3.9 procent); buiten dé' bebouwde kom 1862 (een stijging van 2.7 procent). In juli en augustus waren de aan tallen doden buiten de bebouwde kom het hoogst (resp. 181 en 190); in oktober en november vielen de mees te slachtoffers binnen de bebouwde kom (beide 134 doden). ELDERS Deze cijfers zijn vastgesteld door het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Zij omvatten niet alleen de mensen die op de plaats van het on geval overleden (1522 in 1970) maar ook die aan hun verwondingen elders overleden binnen dertig dagen na het ongeluk (1651). Belgisch echtpaar en zes kinderen gedood bij hotsing PIRMASENS (AP) Een Belgisch echtpaar en zes van hun kinderen zijn gisteren om het leven gekomen bij een frontale botsing tussen hun auto en een vrachtwagen in de omge ving van Pirmascns (W. Duitsland) De enige overlevende was een kind van acht. dat met verwondingen in een ziekenhuis is opgenomen. Volgens de politie gebeurde het om- geluk toon de vader van het gezin aan de rand van Pirmascns een vrachtauto inhaalde en daarbij op een tegenligger botste. Het zicht ter plaatse was goed. aldus de politie. De chauffeur van de vrachtauto bleef ongedeerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1