PEKING NA 16 JAAR UIT ISOLEMENT A China laat Nixon geen speelruimte Middenstand en landbouw woensdag bij regering Onverwacht einde aan de weg van stagnatie ziekte bleek diplomatie 'ri GOED DAT ER POLITIE IS..? Hongaarse journalist: Autopark in Nederland ongevaarlijk JULI» 9 ZATfRDAG 17 JULI 1971 DDR laat zes N Amerikanen vrij [BERLIJN, 17 juli (AP) De rege- g van Oost-Duitsland heeft vrijdag zes Amerikanen vrij gelaten die in de gevangenissen van dat land .jnden en daarmee een struikel- iok verwijderd in de vier-mogend- [den besprekingen over het Berlijnse Sbleem. folgens een woordvoerder van hel ïerikaanse leger vond de vrijlating i de zes jonge Amerikanen, die ge- ïgen zaten, beschuldigd van mis- jven lopend van geweldpleging tot (pverlening aan Oost-Duitsers die [den vluchten, plaats ergens aan de is met West-Berlijn. bekendmaking over de vrijlating de zes Amerikanen werd gedaan nadat de vier ambassadeurs van V.S., Rusland, Engeland en Frank- vier uur lang bijeen waren ge it in het kader van het overleg Berlijn. ërmoed werd dat de vrijlating van Amerikanen met dit gesprek heeft nengehangen. verzoening Parijs en Bonn over ~Midclen-Oosten jjONN (AFP) De meningsver- dllen tussen Bonn en Parijs over politiek inzake het Midden-Oosten volgens de Westduitse regerings- •dvoerder Ahlers, uit de weg ge- orgaj deren en,r zi ïlers deelde mee, dat er bepaalde schillen en een zekere opwinding Parijs zouden zijn geweest over itingen die de Westduitse minis- van buitenlandse zaken, Scheel, noi hebben gedaan. Na een gesprek isen zijn Franse collega, Schumann, de Duitse ambassadeur in Parijs, R—pte, bestonden er echter geen Veilijkheden meer. Jjerder was gemeld, dat de Franse jering kritiek had geleverd op DudeJ feit, dat minister Scheel tijdens bezoek aan Israël van y I EEG-document over de politiek ens het midden-oosten zou zijn af beken. is Noordieren maken iin eigen parlement 5ELFAST (AP) Zes landen van parlement van Noord-Ierland heb- i vrijdag hun werkzaamheden als oderilementslid gestaakt en hebben be- i gemaakt dat ze een eigen parle- it zullen vormen, zes zijn leden van de sociaal De- ïtisch Labourpartij, en groep die iveer een jaar geleden werd ge ld uit activisten in de campagne burgerrechten van het katholie- leel van de bevolking van Noord- ind. WASHINGTON, PEKING (DPA) De weg van de Chinees- Amerikaanse betrekkingen tot aan het hoogtepunt van Nixons aan gekondigde bezoek aan Peking is over een periode van zestien jaar duidelijk gekenmerkt door stagnatie. Het eerste officiële contact tussen Washington en Peking is exact te dateren. Weinige maanden na de conferentie van Bandoeng en korte tijd na de conferentie van Genève komen op 1 augustus 1955 de ambassadeurs van beide lan den voor de eerste keer in Genève bijeen. In die tijd was een Ame rikaans patrouille-vliegtuig langs de Koreaanse kust neergeschoten. keer weer officieel tot een nieuw ge sprek. Terugslag Een terugslag deed zich weer voor met de inval in Cambodja, die door Amerikaanse troepen werd onder steund. De daaropvolgende massade monstraties van mei 1970 in Peking, waaraan honderdduizenden Chinezen deelnamen, golden als het Hoogtepunt van de anti-Amerikaanse campagne in de afgelopen 20 jaar. In december 1970 kwamen er steeds meer tekenen dat Washington bereid was tot een ingrijpende wijziging van zijn China-politiek en van de vraag wie de Chinese bevolking bij de Ver enigde Naties moet vertegenwoordi gen. Als een rode draad liep door de mulering „Volksrepubliek China" er varen die hij gebruikte in een toe spraak in februari van dit jaar. De tot dan toe gebruikelijke omschrij ving was „Rood-China". Op 15 maart hief Washington alle beperkingen op voor Amerikaanse staatsburgers om naar China te gaan. De ambassadeursgesprekken die sindsdien tamelijk regelmatig later in Warschau plaatsvonden, ont wikkelden zich door de jaren heen tot de enige officiële contacten tussen de Verenigde Staten en de Volksrepu bliek. Rode draad Als een rode draad liep door dekin- bekendmakingen van Peking de steeds terugkerende formule van „ernstige waarschuwingen" wegens territoriale schendingen door de Ver enigde Staten. De laatste van deze waarschuwingen stamt van 23 fe bruari van dit jaar: het was de 484ste. Na een onderbreking van meer dan een jaar in de „Warschause contac ten" maakte minister van buitenland se zaken William Rogers in maart 1969 ten overstaan van de Senaats commissie voor buitenlandse betrek kingen bekend, dat de regering-Nixon zich wil gaan inzetten voor „con structievere betrekkingen" met Pe king. Handel Pingpong Een signaal met een ongekende uit werking kwam op 6 april uit Peking met de uitnodiging van een Ameri kaans tafeltennisteam tot een bezoek aan China. De uitnodiging kwam De volgende stap kwam in juli 1969 met liberalisering van de handel met China. Bovendien mochten Amerika nen naar China reizen, die gegronde beroepsredenen konden aanvoeren. Een grotere doorbraak volgde in december 1969. Een week na het her vatten van directe contacten in War schau machtigde de Amerikaanse re gering de buitenlandse filialen van Amerikaanse ondernemingen niet- strategische produkten aan China te leveren. Op 20 januari van het jaar daarop kwamen de beide ambassa deurs in Warschau voor de eerste praktisch neer op een openen van de sportbetrekkingen tussen de twee landen. Het was een duidelijke uiting van de wens van Peking de betrek kingen met Washington te normalise ren. De verandering in Pekings houding werd door de internationale pers om schreven als „Ping-pong-diplomatie" Hoogtepunt van de reis die de Ameri kaanse tafeltennissers maakten was een ontvangst door premier Tsjoe En- lai op 14 april. Op dezelfde dag maakte Washington de opheffing van het handels-embargo tegen China ta kend. Vorige week tenslotte stelde Nixon de invoerbepalingen voor Chi- na gelijk met die voor de andere communistische landen. Verrassing Overigens is het besluit van Nixon Peking te bezoeken een van de grootste internationale verrassingen die hij in zijn twee en een halfjarige regeringsperiode zijn land en de we reld geboden heeft. Al had hij dan zelf herhaaldelijk laten horen graag eens China te bezoeken, niemand in Washington had er tot nu toe serieus rekening mee gehouden dat een der gelijk bezoek mogelijk was zolang de diepe meningsverschillen tussen Chi na en de Verenigde Staten blijven bestaan. Voor Amerika is Nixons reis naar Peking een ontwikkeling die weinige jaren geleden nog volledig ondenk baar was. Juist in de tijd dat Nixon als de jongste vice-president in de Amerikaanse geschiedenis onder Eisenhower op het politieke toneel verscheen was communistisch-China het grote taboe van de Amerikaanse politiek, dat niemand mocht aanra ken. Johnson President Kennedy ondernam aan het begin van zijn ambtsperiode eni ge schuchtere pogingen de verhou ding met China te normaliseren. Maar met het Amerikaanse Congres en de publieke opinie in zijn rug hield hij er gauw mee op. Zijn opvol ger Lyndon Johnson was te diep in het conflict in Vietnam verstrikt ge raakt dan dat hij nog tijd had serieus te denken aan een andere houding ten opzichte van China. Nixon ondernam zijn poging tot een direct gesprek met Peking te ko men op een tijdstip waarop hij enkele uiterst moeilijke onderhandelingen met de Sowjet-Unie voert. In Helsin ki is juist de volgende ronde van de Russische-Amerikaanse besprekingen over een beperking van de kernbe wapening begonnen waarvan Nixon hoopt dat er een overeenkomst over de raketafweersysternen kan worden bereikt. Berlijn In Berlijn zijn de ambassadeursbe sprekingen over een nieuwe regeling voor Berlijn, die van groot belang zijn voor de toekomstige ontwikke ling van Europa, net een kritieke fase ingetreden. Bovendien beginnen er Oost-West-onderhandelingen te da gen over een wederzijdse troepenver mindering in Europa. Welke uitwerking Nixons diploma tie tegenover Peking zal hebben op de Russische leiders en hun politiek, blijft mogelijkerwijs het belangrijk ste probleem van de komende maan den, temeer daar Nixon een topge- sprek met de leiding in het Kremlin voorlopig heeft afgewezen met het argument dat een dergelijk gesprek dan pas nuttig kan zijn als er gunsti ge vooruitzichten zijn geschapen. Vietnam Een centraal punt bij Nixons over wegingen is ongetwijfeld het Viet nam-conflict geweest, dat hij op de een of andere manier zal moeten beëindigen of tenminste kleiner ma ken wil hij de hoop behouden op een herverkiezing in november 1972. In Washington is men er al lang goed van doordrongen dat een werke lijke vredesregeling voor Vietnam niet mogelijk is zonder deelname van de Chinese Volksrepubliek. Toevallig zijn er de laatste dagen aanwijzingen gekomen dat de Chinezen, na hun langdurige politiek van isolering, weer grotere belangstelling hebben gekregen voor een oplossing van het Vietnam-conflict en voor een confe rentie over Indo-China zoals die van 1954 in Genève. Parijs Of het bezoek van Nixon aan Pe king een directe invloed zal hebben op de Parijse vredesbesprekingen blijft de vraag. E\ Amerikaanse re gering zit nu met het jongste vredes voorstel van de Viet Cong waarin voor de eerste keer de terugtrekking van de Amerikaanse troepen verbon den is aan de vrijlating door Hanoi van alle krijgsgevangenen. De Amerikaanse publieke opinie wil Nixon onder druk zetten en hou den om een termijn voor terugtrek king vast te stellen opdat de krijgs gevangenen kunnen worden vrijgela ten. Open blijft ook de vraag welke uitwerking Nixons nieuwe stap zal hebben op de discussies over toelating van China tot de Verenigde Naties. Mao, de Chinese leider Amerikaanse deskundigen zijn al maandenlang bezig te bepalen welke houding Washington straks moet innemen als de dii- cussies tijdens de vergadering van de Verenigde Naties losbar sten. Na de aankondiging van Nixons reis valt er nauwelijks nog op te rekenen dat hij zich nog langer actief tegen toelating kan opstellen. stelij i or JL WASHINGTON (UPI, Reuter, AP) De reis van Henry Kis- ger naar Peking is één van de best bewaarde geheimen uit de aerikaanse diplomatie. Zijn geheime bezoek aan de Chinese hoofd- d vond plaats, terwijl officieel gemeld werd dat Nixons adviseur t van zijn maag had iets wat buitenlandse reizigers in India entutk overkomt en daarom een „werkvakantie" had genomen. ikani, linger kwam verleden week lerdag aan in Pakistan voor be- lingen met president Jahja Khan igeringsleiders. De pers vermoed- liets, toen een „lichte ongesteld- bekend werd gemaakt. Het di- dat Kissinger met Khan die avond dien i hebben, werd geannuleerd en De afeld werd dat hij voor rust ver- ekenken was naar de bergplaats Na- jali, ruim 80 km van Rawalpindi, iterdags zou hij weer terugkeren hoofdstad, maar later werd be- p,J gemaakt dat dat pas 's zondags gebeuren. nerdaad verscheen Kissinger jndags weer in Rawalpindi voor lunch met president Khan. Maar laats van uit te nisten in de ber- jj nam de adviseur een vliegtuig TPakistaans of een Chinees) naar sjng. Pakistan is een van de weini- ïjanden, die een geregelde lucht- idienst op China hebben. Vrij- ivond was Kissinger in Peking, l km verwijderd van de plaats, Tvan gezegd was dat hij zou zijn. werd ontvangen door premier En-lai, tijdens een bezoek dat jveel groter betekenis heeft dan usfgelopen bezoek van Amerikaan- afeltenners aan China. Kissin- Lverd begeleid door leden van de r ikaanse geheime dienst. 'Tste geheimzinnigheid over zijn jnaar China duurde voort, tot i voor de televisie zijn verras- p bekendmaking deed. t^Lpsinger is een hoogleraar van de de Harvard-universileit; een (zei, die zich dikwijls met veel in het nachtleven van Wash- cht fa stort, vergezeld door film-ster- n 9uit Hollywood. Zij die hem van I :lpka goed -kennen, zeggen dat hij onge twijfeld het grootste plezier zal heb ben, over hoe hij de gehele perswe reld voor de gek heeft kunnen hou den en zijn reis naar Peking heeft kunnen maken, zonder dat ook maar iemand daar iets van vermoedde. POSITIE De rol van Kissinger als belang rijkste adviseur van president Nixon heeft onlangs tot controversen gèleid. Senator Stuart Symington verklaarde begin dit jaar dat William Rogers, de minister van buitenlandse zaken, op cocktailparties in Washington uitgela chen werd. omdat Kissinger „in alles, behalve de titel" wordt beschouwd als de minister van buitenlandse za ken. Hoewei dit een venijnige ont kenning van het Witte Huis uitlokte, werken Nixon en Kissinger van het begin af steeds bijzonder nauw sa- Vermoed wordt dat door hem in derdaad de Amerikaanse buitenland se politiek gemaakt wordt, in samen werking met Nixon. Het feit, dat hij werd uitgekozen om de delikate mis sie naar Peking te volbrengen, zal de ze vermoedens alleen maar verster ken. Overigens werkte de in Duits land geboren adviseur ook al onder de presidenten Eisenhower. Kennedy en Johnson. HARLINGEN Bij een verkeers ongeval op de kop van de afsluitdijk is de 34-jarige mevrouw Wittebrood uit Zaandam om het leven gekomen. Haar 35-jarige man J J Wittebrood werd met een schedelbasisfractuur overgebracht naar het ziekenhuis te Groningen. Hij verkeert in levensge vaar. Een invasie van de aarde door een vliegende schotel van een ander zon nestelsel? Het lijkt er veel op, maar deze schijf met negen meter doorsnee is bestemd voor de bedekking van de veiligheidsmantel van een atoom- energie-centrale in Brunsbüttel en wordt daarheen vervoerd op een speciale vrachtwagen. EMMEN De 17-jarige N Lubbers uit Nieuw Amsterdam is donderdag avond in Emmen bij een verkeerson geluk om het leven gekomen. OIRSBEEK In een ziekenhuis te Brunssum is vrijdagmiddag overleden de 58-jarige heer J. A. Bex, caféhou der in Oirsbeek, die enkele uren te voren met zijn bromfiets door een personenauto was aangereden. DOMBURG De 60-jarige Duitse badgast H. F. O. Hoffmeister uit Hul- mersbach is vrijdagmiddag tijdens het baden in zee bij Domburg ver dronken De heer Hoffmeister, die met zijn echtgenote in zee .zwom, werd waarschijnlijk door de hoge golfslag verrast. DEN HAAG De regering heeft de voorzitters van de centrale organisaties van werkgevers in het midden- en kleinbedrijf en de landbouw uitgenodigd voor een (volgende week woensdag te hou den) algemeen oriënterend gesprek op het Catshuis. Afgelopen dinsdag had een aantal ministers onder leiding van minister president mr. B. W. Biesheuvel al een dergelijk gesprek met de voorzitters der drie vakcentrales en (afzonder lijk) met die van de centrale werk geversverbonden. In kringen van de middenstands organisaties heeft men zich aanvan kelijk enigszins boos gemaakt over het feit dat midden- en kleinbedrijf SJ 1RICH :n EN ie INI* Rózend was ik! Driemaal in twintig minuten hielden ze mij aan: papieren zien! Maar de volgende morgen om acht uur hoorde ik in het nieuws, dat de politie jacht had gemaakt op een man, die een oude.alleenwonende boer voor diens spaargeld de hersens had ingeslagen. En ze hadden de dader nog te pakken gekregen óókl en de landbouw niet tegelijkertijd waren uitgenodigd. De vrees bestond namelijk dat buiten hen om (zoals in het verleden wel eens gebeurd is) met de vakcentrales en de indus triële werkgevers principe-afspraken zouden worden gemaakt over zaken die ook voor de andere bedrijfssec toren van betekenis zijn. De voor zitter van het Koninklijk Verbond van Ondernemers in het midden- en kleinbedrijf, de heer P. G. van der Weele, zou volgens enkele persbe richten zelfs hebben overwogen de uitnodiging van de regering niet te aanvaarden. „Zowel minister Langman (econo mische zaken) als minister Boersma (sociale zaken) hebben mij echter uit drukkelijk verzekerd dat er slechts sprake is van oriënterende gesprek ken en dat er geen ingrijpende beslis singen vallen zonder overleg met alle betrokken sociale partners in het be drijfsleven", zo zei ons de heer H. de Mooij, voorzitter van het Nederlands Christelijk Ondernemersverbond in het midden - en kleinbedrijf. „Er is voor mij dan ook geen enkele reden om de uitnodiging van de regering niet te aanvaarden, integendeel, er zijn wel een paar heel belangrijke zaken te bespreken, met name op het gebied van het prijsbeleid". Minister Lang man heeft verklaard te hopen dat er nog voor het gesprek van woensdag een staatssecretaris benoemd zal zijn die zich speciaal gaat belasten met de problematiek van het midden- en kleinbedrijf. PEKING Een Hongaarse correspondent in Peking heeft gisteren geschreven, dat een overeenkomst tussen China en Amerika over Formosa „niet zo uiterst moeilijk schijnt te zijn als tot nu toe werd aangenomen". De correspondent, Denes Baracs van het Hongaarse Nieuwsagent schap, verneemt van 'waapemers in Peking', dat Nixon als prijs voor zijn invitatie zal moeten betalen met het verwijderen van de obstakels voor China's toetreding tot de VN. het voortgaan met de troepenterugtrek king uit Vietnam en de Chinese be langen in Azië niet dwars te zitten. „Zodoende zijn Nixons handen in de komende periode gebonden," schrijft Baracs, een goed geïnfor meerd journalist. „Van Chinese zijde is het duidelijk dat de uitnod:ging aan Nixon een radicale omwenteling in de buitenlandse politiek betekent. Voor de eerste maal heeft het de mo gelijkheid van een Chinees-Ameri kaanse modus-vivendi in Azië binnen het bereik gebracht". FORMOSA Baracs merkt op, dat premier Tsjoe En-lai onlangs tegen Amerikaanse journalisten zei, dat de opheffing van de Amerikaanse bescherming van Formosa een voorwaarde vooraf voor een normalisering van de betrekkin gen was. „Maar vandaag", zo vervolgt hij, „schijnt een andere oplossing, die beide partijen bevredigt in ieder geval op gorte termijn niet zo ui terst moeilijk bereikbaar te zijn, als tot nu toe." VERW ACHTING Volgens waarnemers in Peking wr- wacht China, zonder dat er voor waarden zijn gesteld, dat de Verenig de Staten geen obstakels plaatsen in de weg naar het herstel van China's rechten in de Verenigde Naties deze herfst, dat ze niet het tempo van de troepen verminderingen uit Vietnam vertragen en, in het algemeen, nat ze geen enkele uitdagende stap onderne men tegen de Chinese buitenlandse bedoelingen in Azië en andere delen van de wereld, zoals bijvoorbeeld de putch van verleden jaar in Cambodja en de Laotiaanse invasie van afgelo pen februari." Volgens Baracs weet president Nixon dit ongetwijfeld er zijn aan vaarding van de uitnodiging betekent, dat .Washington reeds zijn nieuwe politiek voor Azië", die gebaseerd is op de normalisering van de betrek kingen met China, gestalte heeft ge geven". HANOI In de communistische wereld is bet nieuws óver het algemeen ontvangen zonder commentaar. China's bondge noten, Noord-Vietnam en Noord-Ko rea bewaarden de stilte. Ongetwijfeld worden de ontwikkelingen gespannen en met argwaan gevolgd door Hanoi. Ook de Sowjetunic heeft nog niets gezegd over de komende reis, hoewel weinig gebeurtenissen in de afgelopen jaren zo belangrijk hebben kunnen zijn voor de Russische leiders als de ze. In het Kremlin zal ongetwijfeld vermoed worden, dat de nieuwe poli tiek tussen Peking en Washington wordt ingegeven door anti-Sowjetge- voelens. BASEBALL Hongarije, Moskous bondgenoot, had gisteren wel al een commentaar. Het partijdagblad Esti Hirlap meende dat de reis „nog meer moeilijkheden in de wereldpolitiek kan veroorza ken'. „Het is geen ping-pong-spelle tje meer, maar een baseball-wed- strijd', schreef het blad. AMSTERDAM Het huidige auto park in Nederland vormt, mede dank zij de geografische gesteldheid en meteorologische gesteldheid van ons land, geen bedreiging voor de gezond heid. Dat is de conclusie van een arti kel in het RAI-orgaan van deze jveek. Voorts wordt wel gezegd, dat het gewenst is om verdere emissie van koolmonoxyde en, zij het in Neder land van minder betekenis, van kool waterstoffen te beperken om ook in de toekomst geen schade te doen ont staan. In de E.E.G. zijn wat dat be treft al richtlijnen opgesteld om die beperkingen te verwezenlijken. Ze treden op 1 oktober a.s. in wer king in Frankrijk en West-Duitsland, terwijl ook in ons land deze richtlijn van toepassing zal worden. De uit breiding van het autopark zal de oe- reikte vermindering van schadelijke emissies op de duur compenseren. Daarom is verscherping van de eisen in de toekomst te verwachten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9