v 7 j Discussie over toekomst van de christelijke partijen ontbrand Afgetreden ministers: eindelijk vakantie f25.- Jaarkaart 65* f44.- Hoe gevaarlijk is de klip voor kabinet-Biesheuvel? 8 Dagen kris-Kras door Nederland Belgische CVP „Verschil" door Bert de Jong Geen superorgaan Van der Spek uil verdubbeling hulp ZATERDAG 17 JULI 1971 Drs. G. van Leijenhorst: het gaat om de bijbel, ook als richtlijn Prof. Steenkamp: verloofden praten hun moeilijkheden toch uit Drs. J. de Koning: eikaars taal nog leren begrijpen J. T. Mellema: vurig voorstander van één algemene christelijke partij •|3- DEN HAAG De discussie over de toekomst van de confessieonele par tijen (een grote christelijke partij, een federatie of derde mogelijkheid op de oude manier verder gaan) dreigt in alle hevigheid los te barsten. Bij het af sluiten van zijn informatiewerk heeft prof. P. A. J. M. Steenkamp het kabinet- Biesheuvel gewaarschuwd, dat het wel eens stuk zou kunnen varen op de gevaarlijke klip van de heroriëntatie door de christelijke partijen. Premier Biesheuvel echter, die al- id zijn nek heeft willen uitsteken ior een verdergaande samenwerking -bt issen de confessionele partijen, rea- ith lerde meteen met de opmerking, dat gevaar niet zo groot was. Mis- lien bestaat die klip helemaal niet, erkte de premier op. Dit optimisme wordt door niemand ;deeld. In het weekblad van de „De Nederlander", voerde de ier J. T. Mellema reeds een stevige tyemiek met Unie-secretaris drs. G. in Leijenhorst. De heer Mellema, de lopen jaren samen met mr. Bies- uvel van de ARP en drs. Schmelzer in de KVP fractieleider in de Twee- Kamer van de confessionele par- |en, is een vurig voorstander van algcmeene christelijke partij. Hij •ft toe, dat de tegenstelling met in uniegenoot groot is. Maar, zegt het is wel zaak de ontwikkelin- Van de partijen in te passen in •t bestaande politieke beeld. Anders lat het kabinet eraan... De klip, die rof. Steenkamp boven de schijnbaar "idde waterspiegel ontwaarde, is de itste tijd duidelijker geworden door vele uiteenlopende meningen. 'Tof. Steenkamp zelf, kersvers te- van zijn informatievakantie, zei: 'ersoonlijk ben ik van mening, dat rb door moeten gaan met de decon- psionalisering. Het minste is in Ier geval, dat we loskomen van de •k". ij voelt niet voor een christelijke [litieke organisatie. „Rome en Ge- zijn dit station al gepasseerd", 'atuurlijk", vervolgt prof. Steen die is gevraagd om voorzitter de KVP te worden, maar daar- x niet peinst, „voor zo'n nieuwe ij is wel een ideologie als grond ig nodig. Dat is juist de moeilijk- id. Een partij kan niet alleen prag- itisch zijn." "Tof. Steenkamp zegt ook: „Wij ian voor de opgave een brug te tussen het christen-zijn en de eden van het humanisme." IN DE KVP wordt gekeken naar Belgische Christelijke Volkspartij •V P.), die zich in een resolutie aan- mt als een volkspartij, die een wel- laalde visie op het algemeen wei- verdedigt en nastreeft. Deze vi- aldus de resolutie, wordt gedra- 1 door een aantal zedelijke waar in, die gegroeid zijn uit het christe- c humanisme. Tof. Steenkamp voelt zich tot de ïe van de Belgische CVP. die een rk politiek karakter heeft, aange- ikken. Mr. A. van der Stee, die zal reden als voorzitter van de KVP in rband met zijn benoeming tot .latssecretaris, wil een christelijke rtij, die ook mensen aantrekt, die 1 ^voorbeeld de KVP te katholiek en ARP te gereformeerd vinder. Die partij moet wel confessioneel ven, aldus mr. Van der Stee. De istelijke visie op mens en samen- in°i iarii de ik it ii In juni, juli en augustus 8 dagen treinen op de tienertoer voor NS-identiteitsbewijs of pasfoto meenemen. Extra plus, half geld op de bus. /-v_\ voordelig V uit met NS leving wijkt immers van de socialisti sche en liberale af. Tegenover de samenvoeging van christendom en humanisme en het Thomistische denken in de catego rieën van natuur en genade heeft ARP-voorzitter dr. A. Veerman in de partijraad van vorige maand reeds duidelijk stelling genomen. Hij waar schuwde: „Naar mijn mening is spre ken over een algemene christelijke volkspartij op zijn minst voorbarig, zolang niet ook in fundamentele za ken een duidelijke verwantschap ex pliciet gemaakt is." Drs. J. de Koning, lid van de Twee de Kamer en tot 1 juli landelijk se cretaris van de C.B.TB. (hij wordt genoemdi als. mogelijke opvolger van dr. Veerman als voorzitter van de ARP) stelde deze week duidelijk, dat de christelijke partij een goed instru ment is voor het voeren van christe lijke politiek, omdat er immers een gezamenlijke basis is voor de discus sie en men elkaar op grond' van die basis kan aanspreken en overtuigen. Hij zegt: „Het gaat om de inzet van de beginselen, in het besef van alle beperkingen door de politieke werke lijkheid.,. DRS G. van Leijenhorst, die in augustus wordt beëdigd als lid van de Tweede Kamer voor de CHU, zijn le raarschap heeft opgegeven voor de politiek en zal bedanken als secreta ris van de CHU. constateert nuchter: „Er bestaat een groot Verschil tussen de katholieken en protestanten over de betekenis van de bijbel voor jezelf en de samenleving. De voorwaarde van de CHU voor het verder samen gaan met de andere christelijke par tijen is een discussie over de funda mentele waarden van het lev an. Het gaat om de bijbel, niet alleen als in spiratiebron, zoals zo vaak wordt ge zegd, maar ook als richtlijn. Als schepsel moet men zich afhankelijk weten van zijn schepper. Men kan het leven en de samenleving niet la ten opgaan in het technisch en socio logische functionele. Drs. Van Leijenhorst voegt eraan toe: „Ik zeg niet, dat de CHU nooit samen zal gaan met de KVP. Ook wil ik niet de indruk vestigen, dat de CHU goed is en de KVP niet... Maar de protestanten moeten de katholie ken wel van de waarheid van deze dingen overtuigen..." Reactie van uniegenoot Mellema; „Ja Leijenhorst ziet de rooms-katho- lieken als mensen van een andere or de". Het grote verschil met Van Leijenhorst is, zegt de heer Mellema, dat hij een getuigende partij wil en ik een het beginsel-vertalende partij. De heer Mellema denkt aan een par tij, die voor iedereen openstaat en zich intern beraadt op het beginsel. De zogenaamde Amersfoortse groep, een aantal leden (vroegere ra dicalen) van KVP, ARP en CHU plei ten in een discussiestuk, aangeboden aan de partijbesturen, ook voor een dergelijke openheid. De discussie over de grondslag, aldus het geschrift, moet in alle openheid worden ge voerd. Doen de protestantse partijen di rect mee. dan ontstaat er splitsing in de ARP en OHU en de politieke basis van het kabinet wordt gevaarlijk smal. De KVP kan zich ook zelfstandig omvormen tot een christelijke volks partij, geschikt voor alle goedwillen de Nederlanders. In dit geval is de christelijke samenwerking en daar mee de basis voor het kabinet even eens broos geworden. Vooral voor de ARP en ook voor de CHU blijkt het echter wezenlijk te zijn, dat diep gaand over de principiële grondslag wordt gesproken. Daarna pas kan over verder samengaan worden ge dacht. Vraag is, of de KVP het geduld kan opbrengen nog misschien wel jaren te wachten. Voorlopig wordt men wel door de politieke werkelijkheid tot dit wachten gedwongen. Maar, aldus de mening van de heer Mellema, het is gewoon een landelijke politieke noodzaak, dat er één christelijke volkspartij komt. Als men in Fries land met een lijst uitkomt, kan dat in heel Nederland ook. Mellema is het met de inhoud van het stuk van de Amersfoortse groep bijna geheel eens. Alleen onderkent hij een groot ge vaar: de heren willen de belangrijke discussie in een jaar rond hebben. Dat betekent een tijdbom onder het kabinet. Ik kan dat van mannen als Idenburg, Smallenbroek en Meeuwis- sen begrijpen, merkt Mellema op. Met deze opmerking is de klip weer in zicht gekomen. De tijd, die voor de discussie over de christelijke partij- formatie wordt uitgetrokken, is be langrijk. In de KVP heeft men, gezien ook het succes van de gezamenlijk op trekkende linkse combinatie tijdens de verkiezingen, veel haast met het vormen van één christelijke partij. Men wil zich samen met de ARP en CHU omvormen tot een algemene volkspartij met een christelijke sig natuur. Een CHU-apart ziet hij op de lange duur niet zitten. En prof. Steenkamp: „De KVP alleen heeft geen toe komst". HET verkiezingssucces van de linkse combinatie en de ongeloof waardigheid voor velen van de ver deeldheid dwingen tot samengaan. De klip voor het kabinet mag er zijn, ze is wel te ontwijken. Ook drs. Van Leijenhorst wil niet zeggen, dat samengaan met de KVP nooit mogelijk zal zijn. Hij antwoordt od een desbetreffende vraag: „Ten slotte is er ook de heilige geest, die de mensen naar elkaar toe kan drij ven". Prof. Steenkamp: „Vergeet niet, dat de christelijke partijen verloofd zijn. Als verloofden moeilijkheden hebben, praten ze die toch uit" Drs. De Koning: „In de discussie bestaat nu al een enorme begripsver warring over en weer. We moeten el- kaars taal nog leren begrijpen. Als men bijvoorbeeld in de KVP over de confessionalisering spreekt, gaat het vaak over het losweken van de r.k. kerk". Vraag: zijn de sociologische ver schillen van de kiezers geen grote be lemmering? Antwoord van drs. De Koning: „Bij de ARP is meer dan eens duidelijk gebleken, dat men boven zijn sociolo gische bepaaldheid uitstijgt. Wanneer de nieuwe christelijke partij duidelijk de bijbel als uitgangspunt kiest voor het politiek handelen zal de weer stand in de ARP tegen een christelij ke öartij nergens groot zijn. Antwoord van Mellema: „Het in lichten van en het leiding geven aan de kiezers is erg belangrijk. De ach terban heeft altijd door gebrek aan Geeft recht op onbeperkt reizen voor de helft van de enkele reis-prijs. Verkrijgbaar voor iedere 65+er. Uw vrouw mag jonger zijn. Legitimatie en pasfoto vereist. Eén persoon Echtpaar f 50.- f75.- voordel^ uit met NS informatie de neiging vertraagd te reageren. ZIJ, die in de leiding van de par tijen zitten, hebben, toen ik de meningen peilde, al een bewogen aanzet gegeven van de komende dis cussie. „Wat denkt u", zegt prof. Steenkamp, Jaren ben ik lid van de Eerste Kamer, maar bij geen enkele beslissing is het van belang geweest, dat ik gelovig rooms-katholiek ben." De CHU-'er Mellema heeft als lid van de Tweede Kamer dezelfde erva ring opgedaan. Hij wil werken in de richting van een duidelijke en simpe le keus voor de kiezers. De keus in april was volgens hem tussen Den Uyl en een onbestemde massa. Straks moet het bijvoorbeeld gaan tussen Den Uyl en Biesheuvel. Als voorwaarde voor de nieuwe partij ziet prof. Steenkamp ook dat ze een tehuis is voor de jongeren. Drs. De Koning zegt het wat anders: „Straks gaan de 18-jarigen ook naar de stembus. De christelijke politiek moet ook in hun leven passen. Daar om is herformulering nodig. Voor de christelijke partijen is dit vooral de grote gezamenlijke uitdaging." „Natuurlijk", zegt drs. Van Leijen horst, „voor mij zijn de bestaande maatschappelijke structuren ook niet heilig. Er is altijd geestelijke ver nieuwing nodig. Dat is de mentali- teitsvernieuwing." Hij herhaalt: De basis voor de neuwe volkspartj moet de confessie zijn, gefundeerd op de bijbel. Daarom vraag ik aan Mellema, Van der Stee, Steenkamp of Bleumink of hun basis niet te smal wordt." Drs. De Koning: „Die nieuwe partij moet voor een duidelijke partij zijn, waarvan de leden actief meedoen Het verplichtend karakter van de Christelijke partij moet geformuleerd worden. Ontkleuring tot een onduide lijke middenpartij betekent alleen maar electoraal verlies." HET preludium op de discussie is duidelijk. In feite is er nog niet veel gebeurd tussen de drie christelij ke partijen. Er is een gezamenlijk ur gentieprogram. Maar in de verkie zingsstrijd hebben de ARP en de CHU (tot verdriet soms van de KVP) het accent gelegd op de eige identi teit. Na de verkiezingen nam de unie raad van de CHU dc motie-Mellema aan, die zich uitspreekt voor institu tionalisering van het overleg tussen de drie partijen. Deze raad van over leg, licht de heer Mellema toe. moet het samengaan tussen de partijen voorbereiden De raad moet organisa torische bevoegdheden krijgen. IN voorzichtige brieven hebben de besturen van KVP en ARP weinig enthousiast gereageerd op de ze suggestie. Drs. De Koning: „Wij wensen geen federatief superorgaan." Verder hebben de wetenschappelij ke instituten van de drie christelijke partijen gezamenlijk aan de besturen voorgesteld gemeenschappelijk een bezinningsconferentie te houden. Tijd: het komend najaar of in januari of februari. De CHU gaat akkoord als de conferentie verder geen enkele be voegdheid krijgt. Dan is er nog een uitspraak van het partijbestuur van de ARP: een contactgroep als voort zetting van de stuurgroep kan goede diensten bewijzen aan de voortzetting van de relatie tussen de drie partijen. Behoedzaam gaat de verklaring ver der: De bevoegdheden van de eig-m partij-organen mogen niet worden aangetast. Nadere bezinning over de verhouding evangelie en politiek is nodig. Het accent moet vallen cp het evangelisch uitgangspunt voor de praktische politiek. ARP en CHU zijn terughoudend en geneigd de lijn van de verkiezings campagne (accent op de eigen identi teit) verder te volgen. Met een vrij hechte partij-organisatie, naar ver houding meer meelevende leden en een eigen premier, die straks electo- rale winst kan opleveren, loopt de ARP niet zo hard voor een fusie van partijen. De KVP wil sneller verder. Deze haast kan leiden tot een verwijdering tussen „de ver loofden". Van groot belang is wie de nieuwe voorzitter wordt van de KVP. De klip voor het kabinet-Biesheuvel is zichtbaar. Het zou gevaarlijk zijn te doen alsof er voor het kabinet niets in de weg staat. Wie 8 dagen lang veel in ons land wil reizen, is het voordeligst uit met een 8-daags kris-kras- abonnement. In juni. juli en augustus extra plus, half geld op de interlocale bus. N S-identiteitsbewij s of pasfoto meebrengen. voordelig uit met N DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid Van der Spek (PSP) heeft de minister-president schriftelijk ge vraagd of de regering bereid is gezien de voortdurende noodsituatie waarin miljoenen Oostpakistaanse vluchtelingen in India verkéren haar bijdrage aan de humanitaire hulpverlening te verhogen tot een be drag van 20 miljoen. Volgens de heer Van der Spek zou deze verhoging in overeenstemming zijn met de al eerder bij dergelijke rampsituaties gevolgde handelwijze, waarbij de regering het door de be volking bijeengebrachte bedrag ver dubbelt. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Na de be ëdiging van de nieuwe minis ters van het kabinet-Biesheu vel zijn de afgetreden bewinds lieden van het kabinet-De Jong geruisloos verdwenen: van de ene op de andere dag waren ze plotseling „afgedankt". Maar het moet niet alleen een nare gewaarwording zijn geweest: eindelijk was het mogelijk eens echt met vakantie te gaan en van rust te genieten. Bovendien, over de financiële toestand van de afgetreden minis ters hoeft men zich geen zorgen te maken. Ministers en sttaatssecretarlssen krijgen het eerste jaar 80 procent van het laatstgenoten salaris, het tweede jaar na het aftreden 70 pro cent de volgende jaren 60 pro cent. De uitkeringen duren zes jaar. In die tijd heeft men wel een ande re betrekking gevonden, wordt aangenomen. Tot de „vergeten groepen" mogen de afgetreden ministers en staatsse cretarissen niet gerekend worden, want er bestaat ook nog een waar devast pensioen. Het is overigens geen afdanken zonder dank. De ministers, die hun taak hebben volbracht, krijgen een hoge koninklijke onderscheiding, na de vakantietijd zal de nu afgetre den ploeg zo worden geëerd. Voor ex-minister Luns van buitenlandse zaken, recordhouder van hoge bui tenlandse onderscheidingen, moet deze binnenlandse decoratie wel bijzonder zijn. Voor Nederland mag hij zich nu officier in de orde van Oranje Nassau noemen. Voorlopig houden de afgetreden ministers nog vakantie en hebben zij alle tijd over een verdere zin volle levensvervulling na te den ken. Prof. dr. H. J. Witteveen, die 50 jaar oud is, is de eerste dagen thuis in Wassenaar gebleven. Hij is lid van de Eerste Kamer voor de WD. Ex-minister Witteveen is wel eens genoemd voor een hoge post bij het internationale monetaire fonds. De vroegere minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk dr. M. A. M. Klompé, kan tot 1 januari vakantie houden, dan wordt ze lid van de pauselijke commissie voor internationale be trekkingen en is zij in de rooms- katrtolieke kerk de vrouw met de belangrijkste positie. Voor de afgetreden minister van buitenlandse zaken mr. J. M. A. M. Luns is dit door hem zeerv erlang de positie van secretaris-generaal van de NAVO weggelegd. Met zijn 60 jaar zal hij nog volop mee draaien in de internationale poli tiek. Prof. dr. G. H Veringa, 47 jaar oud, blijft in de binnenlandse poli tiek voor 100 procent meedoen als voorzitter van de KVP-fractie in de Tweede Kamer. Oud-minister mr. H. K. J. Beer- nink heeft het stille Vlieland opge zocht. Er staat ook nog een reis naar Frankrijk op het programma Hij zal wel lid van de Raad van State worden. Wellicht levert het bedrijfsleven nog een baan voor hem op. De afgetreden minister van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening ir. W. F. Schut, zwerft met zijn gezin door het dichtbevolkte Nederland. Vermoedelijk zal hij zijn stedebouwkundig bureau voortzetten, dat hij voor zijn be noeming tot minister leidde. De heer B. Roolvink gaat in Den Haag weer meedoen als lid van de Tweede Kamer voor de ARP De vakantie van de vroegere minister van sociale zaken en volksgezond heid kan niet lang zijn. want op 3 augustus moet hij in de Tweede Kamer zijn als de regeringsverkla ring wordt afgelegd. Dat geldt ook voor de ex-minister van verkeer en waterstaat, drs. J A. Bakker, die eveneens een plaats heeft gevonden in de AR-fractie. Door het toepassen van een „andere variant" bij de kabinetsformatie is de 50-jarige drs. Bakker op het nister. Mogelijk volgt ex-minister nister. Mogelijk volgt exminister Bakker de directeur-generaal van de PTT op. Ook wordt hij genoemd voor een hoge post bij de KLM. Ook ex-minister van defensie W. den Toom, 59 jaar oud, viel af in de kabinetsformatie Hij hoopt, dat zijn vroegere collega Luns hem niet zal vergeten. Een functie bii de NAVO zal bijvoorbeeld welkom zijn. Oud-premier P. J. S. de Jong heeft nog niets over zjjh toekomst onthuld. In ieder geval zal hij van zich laten horen als lid van de Eerste Kamer. De afgetreden minister van justi tie, prof. mr. E. H. F. Polak, 61 jaar, had vakantieplannen voor Gelderland en Zwitserland. Zijn contact met de politiek blijft be waard als lid van de Eerste Kamer voor de WD. Een hoogleraarschap zou hem stellig welkom zijn. Dr. Klompé W. den Toom Prof. Witteveen Mr. Beernink Prof. Veringa P. J. S. de Jong

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7