Brabant zoekt een bestemming voor oude bibliotheken Lardinois: We waarderen onse boeren te weinig i Cao metaal testcase nieuwe loonpolitiek tegenover arme land EEG gedraagt zich niet zo slecht Noorden EEG oor Huib Goudriaan Kiezer wil dit jaar niet weer naar stembus Suiker door Rimmer Mulder Bezuiniging Ruilverkaveling ZATERDAG 17 JULI 1971! Voorzitter clir. metaalbedrijfsbond: Van een onzer verslaggevers UTRECHT „Wij zijn bereid de komende jaren in de metaal industrie een zo groot mogelijke bijdrage te leveren aan de be strijding van de inflatie. Dat wil zeggen dat de reële inkomens verbetering opnieuw moet ach terblijven bij de produktiviteits- stijging." Dit zei gisteren de voorzitter van de Christelijke Metaal Bedrijfsbond, de heer C. van Dijk, die over enkele maanden (met zijn collega's van de andere metaalbonden) moet beginnen aan een reeks uiterst belangrijke on derhandelingen. Onderhandelingen namelijk over de drie nieuwe cao's voor de ongeveer 260.000 werknemers in een bedrijfs tak, waar het (voor een belangrijk deel als gevolg van het al jarenlange bestaande tekort aan arbeidskrach ten, met name in het westen des lands)nogal gespannen kan toegaan. „Voorbeeld" De besprekingen over de metaal cao's zullen van het grootste belang zijn, omdat het de eerste grote be drijfstakcontracten zijn die per 1 ja nuari a.s. moeten worden afgesloten en als zodarflg een „voorbeeld" zullen worden voor de meeste andere cao's. Van belang echter vooral omdat het verloop van de onderhandelingen in de metaalindustrie moet worden beschouwd als de grote testcase voor het slagen van de nieuwe loonpoli tiek, zoals die door de Sociaal Eco nomische Raad unaniem aan de rege ring is geadviseerd met als voor naamste doelstelling bestrijding van de inflatie, door de nieuwe minister van Sociale Zaken, dr. J. Boersma onlangs het grootste a-sociale kwaad genoemd dat hij kent De onderhandelingen zullen op zijn vroegst september-oktober beginnen en daarop zal de najaarsvisie van de SER op de nationaal-economische si tuatie van grote invloed kunnen zijn. „Er zijn dan ook nu nog geen cijfers te noemen", aldus de CMB-voorzitter. „Het hele pakket voorstellen waar mee de bonden na consultatie van de leden straks zullen komen, maakt nog deel uit van intern over leg." „Enkele dingen staan echter wat ons betreft al vast. In de eerste plaats dat de loonruimte die door het achterblijven bij de produktivite stijging overblijft, ten goede aan de collectieve voorzieningen] dat er weer een goede indexerii clausule komt om de overeen te men stijging van het reëel beschi re inkomen veilig te stellen. Metaalminimum Zo'n clausule zien wij als de ett mogelijkheid om dat doel te bereu Een andere eis die wij (in opdra van on,ze leden en vermeld in j actieprogram) zullen stellen, is da'i in elk geval iets wordt géöaan de laagstbetaalden. Wij willen naar een „metaaln» mum" van 195 gulden per week]] gulden per maand op 23-jarige la tijd (gebaseerd op het loonniveau] 1 juli jJL), terwijl wij voor de wej nemers in de metaalindustrie 21-jarige leeftijd het wettelijk nr mumloon (thans 177,90 per weekt 770,90 per maand voor 23-jarigeni ouderen) willen bereiken." Liefst drie jaar De CMB wil het liefst terug een drie-jarige CAO voor de mei industrie, net als in de j: 1966-'67-'68. Daarna volgde een jarige CAO voor 1969 en een ti rige CAO voor 1970-1971. In het kader van een nieuw, dri< rig contract wil de CMB verder on meer aansturen op een geleide! vermindering van de werktijd tot uur per week (thans 42Vz uur), breiding van de vakantie tot 20 da (nu 17) en een verhoging van de kantietoeslag tot 8 procent (nu procent). Nog geen cijfers Voorts een aanmerkelijke ver ging van de reeds drie jaar bestaa bijdrage van de ondernemingen in financiering van vakbondsactivitei en wel in de vorm van een percenj 1 ge van de loonsom (zoals bekend ten op dit punt de onderhandelin over de Philips-CAO die reeds o april j.l. had moeten ingaan steeds vast). PERSONALIA Benoemingen: Met ingang van 1 augi ls benoemd tot burgemeester van Val mr. C. W. Lab ree te Arnhem (43 referendaris bid het kabinet van de i imissarls der Koningin in Gelderland, J B M. Hoefsloot uit Wageningen (37 1 sinds 1966 wethouder, tevens loco-bi 1SS€ meester vanWagen ingen. rooms-kath »eri en lid van de KVP). sneller moet worden afgewerkt. Zal dat mogelijk zijn? Lardinois zegt „goede hoop te heb ben, dat we het ruilverkavelingspro gramma in zijn totale omvang zullen kunnen doorzetten." Hij voegt er aan toe, dat het hier en daar misschien wel wat soberder kan. Op de vraag of er voor de land bouw toch nog iets extra's in zal zit ten, antwoordt de minister: We be ginnen volgend jaar volgens een af spraak, die we in Brussel gemaakt hebben, met de zogenaamde ontwik kelingsbedrijven. Dat houdt in, dat we boeren, vooral jonge boeren, die een goed ontwikkelingsplan voor hun bedrijf kunnen tonen, aan goedkoop geld kunnen helpen. Die kunnen we rentesubsidies geven, mits voldaan wordt aan bepaalde normen. Dat zal voor de Nederlandse situatie vrij ingrijpend zijn. Zelfs zo ingrijpend, dat wij hier en daar v/at huiverig zijn, omdat er van deze maatregel een produktie-stimulerend effect kan uitgaan. Die sectoren waar deze regeling dat effect sterk heeft, zullen we uitsluiten. En ook de grond zullen wij er bui ten moeten houden. De boeren zullen geen goedkoop geld kunnen krijgen voor de aankoop van grond. Dat zou alleen maar de grondprijs opdrijven." Toch zijn het juist vaak de grond aankopen, die jonge boeren, die een modern bedrijf willen opzetten, nek ken. Minister Lardinois geeft dat toe én zegt te geloven dat er wel enige ruimte is om iets te doen aan dat probleem. Het idee van een grond bank lijkt hem te ingrijpend, ook al vanwege de enorme financiële conse quenties die daar voor de overheid aan vastzitten. Minister ir. Pierre Lardinois ternationaal onderhandelaar: van hem. op deze foto de gewe Duitse minister van landbouw Höcherl. ding van de EEG zijn. Lardinoi ,n^ ervan overtuigd, dat de Nederlai boeren daarvan zullen profit* maar alleen in de sectoren, waart Nederlanders sterk zijn, zoals de teelt en de tuinbouw. „Maar ik onze 'graanproducenten in No Groningen niet de illusie geven, p_0 hun positie er op vooruit gaat ite" grotere gemeenschap." rk ikke redi rbar latss ij. voo: AR TJELANGRIJK voor de landbuow in de komende jaren zal de uitbrei- T ATER in de auto komt het sprek nog eens op de boe: Noord-Groningen. „Vroeger hatf Groningen en Friesland een kopie' tie," legt hij uit. „Nu zijn ze die tie kwijt, hier en daar zijn ze achter geraakt op de rest. Ze zij veel te laat begonnen met ruilve velingen. Vorig jaar is de helft van de verkavelingen, die in stemming kl men, in het noorden terecht gekoi En dat beleid moeten wij voortze Friesland ligt trouwens weer voo Groningen. In Groningen moetei van de eenzijdige akkerbouw af heb al eens gezegd zoek het meer vleesproduktie. Maar het hangt al af van de omstandigheden w richting ze het gaan zoeken. Als minister van landbouw kui hier en daar een extra impuls ge maar uiteindelijk moeten ze het doen. Met die EEG-regeling voor wikkelingsbedrijven kunnen we wat doen voor Groningen. Ik hoop ze daar op zullen springen. Als er jonge Groningse boer komt met plan om zo'n akkerbouwbedrijf oi schakelen, kijk, dan kan ik goedkoop geld geven, maar het tiatief moet van hen uitgaan." „Boekenvlucht" verontrust het zuiden s-HERTOGENBOSCH De kloosters, eens de wieg van de middeleeuwse beschaving, tot in onze tijd met hun seminaria behoeders van de moederkerk, in de ogen van de protestanten tot voor kort „kweekplaatsen" van het „rijke roomse leven", staan lelijk op de tocht van de secularisatie. De verminderde belangstelling voor het priesterambt en het kloosterleven (ook nieuwe vormen hiervan, zoals het splitsen van communiteiten in kleine groepen) hebben geleid tot de concentratie van de theologische op leidingen en het sluiten van de kloos ters. GROTE WAARDE De ongeveer 45 Nederlandse insti tuten voor priesteropleiding, meren deels in kloosters geconcentreerd, zijn samengetrokken op vijf theologische faculteiten in Utrecht, Amsterdam, Tilburg, Nijmegen en Heerlen. Met deze, zich sinds 1965 aftekenende ontwikkeling ging gepaard het zinloos worden van een aantal instituutsbi bliotheken. Moesten deze collecties, met hun vaak zeldzame exemplaren van grote antiquarische waarde, worden ge veild, met alle risico's van dien, zoals het uiteenvallen van de verzamelin gen, het verstrooid raken over een groot aantal particulieren en de ver koop naar het buitenland? OP TIJD Gelukkig nog ruim op tijd begon nen het Nederlands episcopaat en de kloosterbestuurders, de eigenaars van de bibliotheken, zich deze vragen to stellen. De rooms-katholieke kerk werd zich bewust van haar verantwoorde lijkheid voor de 2,5 miljoen boeken uit de met opheffing bedreigde ker kelijke bibliotheken. September vorig jaar richtten het episcopaat en de hoofden van de congregaties de „commissie kerkelijke bibliotheken" VERONTRUST Dit ook op aandrang van een deel van het publiek in Limburg en Noord-Brabant, dat door publikaties verontrust was. Dit najaar zal een uit de commissie gevormde werkgroep over de situatie een interimrapport uitbrengen en adviezen geven voor de bestemming van de boeken. Deze landelijke activiteit wordt on dersteund door een Noordbrabants initiatief: er is daar een commissie, onder leiding van dr. L. P. L. Piren- ne. rijksarchivaris van Noord-Bra bant, met een soortgelijk rapport voor deze provincie bezig. VERARMING De heer Pirenne vertelt ons: „De commissie heeft als taak de hele bi bliotheek-organisatie van Noord-Bra bant te doorlichten (de toestand van de kloosterbibliotheken is dus een on derdeel) maar in ons definitieve rap port wordt ook ruimschoots aandacht besteed aan de kerkelijke bibliothe ken. Wij beschouwen (misschien is het wel provinciaal....) het verdwijnen van sommige van deze bibliotheken naar het noorden en westen van het land als een verarming voor het zui den. ALARMEREND Alarmerend, eigenlijk de klap op de vuurpijl, was natuurlijk de ver koop van de bibliotheek van het groot-seminarie van Hoeven aan de Vrije Universiteit van Amsterdam". Dr. Pirenne noemt als een ander voorbeeld van deze „boekenvlucht" uit het zuiden het verplaatsen van de bibliotheek van de paters Francisca nen te Weert, Venraij en Alverna naar de theologische faculteit van de Utrechtse universiteit. Volgens de heer Pirenne is dit ook een gevolg van de als steeds nijpender gebrek ervaren afwezigheid van een univer siteit in Noord-Brabant. „De kerkelijke bibliotheken kunnen we in twee typen verdelen: die van het groot-seminarium, met theologi sche en kerkhistorische werken, en die van het klein-seminarium met boeken op het gebied van de huma niora, zoals letterkunde en geschiede nis. Deze boeken zouden prachtig in een universiteitsbibliotheek kunnen worden ondergebracht, nis. Deze boeken zouden prachtig in een universiteitsbibliotheek kunnen worden ondergebracht. Maar omdat we in Brabant geen universiteit hebben, betekent afstoten van de boeken naar het noorden en westen, een des te grotere verarming. We raken dan ook deze bibliotheken nog kwijt. AANTAL BOEKEN Öm hoeveel en wat voor soort boe ken gaat het in Noord-Brabant? Dr. Pirenne laat een voorlopig rap port, van vorig jaar september, zien. Brabant telt vijf kloosterbibliotheken met meer dan 50.000 boeken, negen tien bibliotheken met 15.000 tot 50.000 boeken, acht met 10.000 tot 15.000, ze ven met 5.00 tot 1.000 en vier met 5.000 boeken. Hieronder bevinden zich onder an dere bijzodere collecties ascetica, kerkelijk recht, etnologische en gods diensthistorische boeken over Indone sië, klassieken, kunstgeschiedenis, ge schiedenis Van de orde van Capucij- nen en kerkelijke en humanistische literatuur uit de zeventiende en acht tiende eeyw. HANDSCHRIFTEN Voorts een collectie van rond 1900 uit Frankrijk gevluchte paters, zes- tiende-eeuwse theologie. Dante-col- lectie, oude bijbels, kerkvaders, gre- goriaanse muziek, liturgie, Sanskriet en huwelijk en gezin. Bovendien is in Cuyck een dit jaar 600 jaar oud klooster, waar belangrijke hand schriften worden bewaard. Dr. Th. Vismans, pater dominicaan bibliothecaris van het dominicanen klooster Albertinurr. te Nijmegen, licht toe, als medelid van de werk groep commissie kerkelijke bibliothe ken: „Onze werkgroep wil met haar adviezen bereiken dat waardevolle collecties bijeenblijven en op de juis te plaatsen terechtkomen. In de kloosterverzamelingen zijn dikwijls alle mogelijke particuliere bibliothe ken van docenten terechtgekomen door schenkingen en dergelijke. „EINMALIG" Ze weerspiegelen daardoor vaak het culturele leven van een hele pe riode, bijvoorbeeld waar de belang stelling van negentiende-eeuwers naar uitging. Soms zijn er parochiebi bliotheken, in opgenomen en geschie denissen verschillende orden. Daarom komen er boeken in voor, die „eenmalig" zijn waarvan geen an dere exemplaren zijn te vinden. In het hele land gaat het om 2,5 mil joen boeken, waarvan een aantal in tussen een bestemming heeft gevon den. De gemeente Maastricht heeft bijvoorbeeld de bibliotheek van de 'broeders van Maastricht overgeno men. De waarde van 2,5 mlijoen boe ken is volgens dr. Vismans niet bij benadering te schatten. RICHTLIJNEN Wat houdt het advies in, dat de werkgroep in het najaar hoopt uit te brengen? „Hoofdzakelijk een beleidsadvies voor de kerkelijke bibliotheken. We zullen niet suggereren: de boeken kunnen hier of daar heen. We geven meer richtlijnen dan concrete advie zen. Pas als gebouwen,waarin zich bi- bibliotheken bevinden, worden ver kocht, moet er snel een oplossing ko- Dr. L. P. L. Pirenne: boekenvlucht naar het noorden zou het zuiden verarmen men. Zolang gebouwen nog niet wor den afgestoten, kunnen de boeken meestal blijven". UNIVERSITEIT Dr. Vismans besluit met een steuntje in de rug voor een vurig Brabants verlangen: „Voor Brabant zou veel zijn opgelost met een uni versiteit. Als uit de twee hogescholen in Eindhoven en Tilburg, een univer siteit zou groeien. Was er een betere grondslag voor het openbaar zowel als het kerkelijk bibliotheekwezen. Bij een universiteit behoort een universiteitsbibliotheek en zo'n bi bliotheek heeft het niveau waarop de kloosterbibliotheken zijn in te passen. Vraag: zou het voorbarig zijn indien Noord-Brabant en Lim burg vast begonnen met col lectievorming voor een in de toekomst op te richten letteren- fakulteit? Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM Nog eens Kamer verkiezingen in het najaar? Nee, zegt het grootste deel van het kiezersvolk. De vrouwen onder hen blaken vol gens een NIPO-onderzoek een tikje toegevender dan de mannen: 46 pro cent wil niet opnieuw stemmen, maar van de mannen is 56 procent vierkant tegen. Over het geheel genomen, wil 37 procent van de stemmers de Ka merverkiezingen nog wel een keertje overdoen. VVD en CHU tellen de meeste anti bis-stemmers (heide 75 procent). Dat zelfde anti geldt trouwens voor het merendeel van de aanhangers van alle regeringspartijen. De grootste pro-groep is te vinden binnen de PvdA-aanhang, de kleinste onder de CHU-kiezers. Indonesiërs en gastarbeiders slaags in Helmond HELMOND Ernstige ongeregeld heden in de binnenstad van Helmond hebben geleid tot 9 arrestaties. Er vielen verschillende gewonden waar onder politiemannen. Er werd voor 10.000 gulden schade aangericht. Di- rekte aanleiding tot dit alles was een twist tussen jongeren van Indonesi sche afkomst en gastarbeiders. In d nacht van zondag op maandag was een 17-jarige Indonesische lastig gevallen door een Turkse gastarbei der. De volgende nacht dreigde een vechtpartij tussen Indonesische jon geren waaronder verschillende Keïe- Roger Moore (De Saint) en zijn char mante echtgenote Louisa vlak voor het vertrek uit Londen naar New York waar Roger Moore reklame gaat maken voor zijn nieuwe televi sieserie „The Persuaders", waarin hij en Tony Curtis de hoofdrollen ver vullen. zen en Spaanse en Turkse gastarbei ders, die allen woonden in hotel „De la Station". Er sneuvelden enkele rui ten maar de politie wist erger te voorkomen. Een Turk en een Indone siër werden aangehouden. In de nacht van zondag op maandag dag ontstonden opnieuw moeilijkhe den toen grote groepen Indonesische jongeren rond het hotel samenschool den. De politie wist de jongeren te verdrijven. Zij trokken zich terug in de binnenstad waar een groot aantal winkelruiten werden ingegooid. „DEN HAAG „Er is geen land waar de eigen landbouw zo on dergewaardeerd wordt als in Ne derland." Minister Lardinois, die bij het wisselen der kabinetten aan het hoofd van het departe ment voor landbouw en visserij bleef zitten, constateert dit met iets verwijtends in zijn stem. Ir. Pierre Lardinois werd vier jaar geleden met vrij wat reserve begroet op het ministerie van landbouw. Hij mocht dan enige naam hebben bij de katholieke boeren in het zuiden, voor de hoge ambtenaren in Den Haag en de boeren boven de Moerdijk was hij een onbekende, die nog maar eens moest bewijzen, dat hij in de scha duw kon staan van zijn illustere voorganger Barend Biesheuvel. Nu ligt hij duidelijk beter in de markt. Hij heeft moeten regeren onder een gesternte, dat voor de landbouw een stuk ongunstiger stond dan ten tijde van Biesheuvel. Diens populariteit bij de boeren heeft Lardinois dan ook niet kunnen evenaren, Maar hij ge niet nu toch wel het vertrouwen van de meeste landbouwers en hun voor mannen. Hij heeft de naam een uitstekend onderhandelaar te zijn, die zich niet gemakkelijk van zijn stuk laat bren gen, noch in het overleg met de land bouworganisaties, noch in de minis teraden in Den Haag of Brussel. In Brussel is hij min of meer „be rucht" geworden door de vitaliteit, die hij aan de dag kan leggen bij de marathor.vergaderingen. Dat beeld van vitaliteit wordt bevestigd tijdens het interview, dat wij hem afnamen, deels in zijn werkkamer op het mi nisterie, deels in de auto, waarmee de minister voor kabinetsberaad naar het Catshuis werd gereden. De minister praat graag en maakt daarbij veel bewegingen. Hij leunt soms ver achterover, schikt dan weer naar het uiterste puntje van zijn stoel, slaat zo nu en dan met de hand of tafel en doet veel intonatie in zijn stem. Zijn bewegingen lijken niet in gestudeerd, maar authentiek en pas sen bij zijn wat gedrongen maar krachtige gestalte. Uit zijn houding spreekt duidelijk verontwaardiging als wij hem de stelling voorleggen, dat de Westeuro- pese boeren met hun beschermde prijzen de ontwikkelingslanden in de weg zitten. „Grote onzin", zegt de mi nister. „Dan kun je net zo goed zeg gen „de arbeiders in Europa zitten de ontwikkelingslanden in de weg." Na tuurlijk is er voor bepaalde produk- ten een tegenstelling tussen onze be langen en de belangen van de ont wikkelingslanden. Maar dat kun je ook zeggen voor bepaalde industriële produkten." Minister Lardinois vindt, dat de machtige EEG zich tegenover de ar me landen heel wat beter gedraagt, dan in de publiciteit doorgaans naar voren komt." Ze praten altijd maar over die suiker." zegt hij en voegt er fijntjes lachend aan toe: „Heel be grijpelijk ,want het valt ze niet ge makkelijk andere produkten te vin den, waarbij ze ons van protectie kunnen betichten. Neem de oliën en vetten, belangrij ke produkten voor de ontwikkelings landen. Daarvoor hebben wij geen protectie, die kunnen vrij ingevoerd worden. Nee als ik de houding van de EEG ten opzichte van de derde we reld vergelijk met die van de andere grote economische machtsblokken zoals Amerika en de Sowjet-Unie, dan gedraagt de EEG zich verreweg het best; Maar vergeet niet, wij hebben hier ook onze eigen problemen." UOE GOED de EEG het voor heeft met de arme landen kan straks blijken uit de manier, waarop de suikerproducerende landen uit het Britse gemenebest worden behandeld als Engeland wordt opgenomen in de gemeenschap. Minister Lardinois zegt daarover: „De suikerproducenten van het gemenebest zullen straks met de vergrote gemeenschap minstens even goed af moeten zijn als nu met Enge land alleen. Wij hebben de mogelijkheden daar toe. Dat hoeft niet direct te zitten in een grotere suikerafzet. Misschien kun nen we ze wat hogere prijzen geven. Er is ook nog een derde mogelijkheid. Wij hebben bijvoorbeeld een suikerovereen- komst met Suriname, maar Suriname heeft nog geen enkel jaar de afgespro ken hoeveelheid kunnen leveren, omdat ze de nadruk leggen op andere produk ten. Misschien moeten we het straks voor een aantal suikerlanden ook in die richting zoeken." De bescherming, die de EEG-boeren genieten tegen de wereldprijzen. zijn niet alleen voor de consumenten binnen de gemeenschap, want die betalen nu meer voor een aantal voedingsmiddelen. Ook tegen deze kritiek stelt Lardi nois zich krachtig te weer: „Natuur lijk is het voedselpakket wat duurder door die bescherming. Maar hetzelfde geldt voor sommige industriële pro dukten. Neem de textiel maar. De kleding zou ook goedkoper zijn bij vrije invoer. En naar het puntje van de stoel wippend gaat hij langzaam sprekend verder: „In de hele wester se ontwikkelde wereld vind je geen land, Waar het voedselpakket zo goedkoop is als hier." „Er zijn wel produkten, die goed koper zijn. Ja, de boter is in Londen goedkoper dan in Amsterdam. Maar het totale voedselpakket is in Londen niet goedkoper dan in Amsterdam. En in Parijs ook niet." Dan volgt bet al aangehaalde verwijt, dat de Neder landers hun boeren slecht waarderen. „En dat hebben we allemaal te dan ken aan die ellendige overschotten". TJoEVEEL boeren er straks zul- len overblijven om van die waar dering eventueel te genieten is niet precies te zeggen, maar dat het er heel wat minder zullen zijn dan ru staat vast. De uittocht uit de land bouw, die al jaren gaande is, moet volgens de deskundigen nog wel even doorgaan. De landbouw moet nog verder gesaneerd worden. Dat kost geld. Het landbouwschap heeft uitgerekend, dat er volgend jaar voor de landbouw eigenlijk 200 mil joen gulden extra op tafel zou moeten komen. Dat lijkt volkomen in strijd met de wil van de nieuwe regering om te bezuinigen. Denkt de minister aan de wensen van de georganiseerde landbouw tegemoet te kunnen ko men? Hij lacht even als het woord bezui nigingen valt en zegt: „Ik spreek lie ver niet van bezuinigingen, maar van matiging van de groei. Het totale be drag van de begroting zal straks weer aanzienlijk groter zijn, maar we moe ten die stijging afremmen. Nu is er een aantal duidelijke prioriteiten ge steld en één, daarvan is het beleid ten aanzien van de zelfstandigen. Daar vallen ook de boeren en tuin ders onder. Nu kun je de zelfstandi gen helpen met directe steun, maar je kunt ze ook helpen met belastingfaci liteiten. En dat is de bedoeling." De minister vertelt, dat waar schijnlijk op zeer korte termijn al, de belastingwet zal worden gewijzigd, zodat het voor zelfstandigen mogelijk wordt een deel van hun inkomen be lastingvrij te investeren in hun be drijf. „Een zeer belangrijke zaak vooral met het oog op hun oudedag- voorziening. Het zal de staat enkele honderden miljoenen kosten door vermindering van inkomsten. Daar profiteren de boeren en tuinders ook van. Een deel van die 200 miljoen van de landbouw heeft ook betrek king op belastingfaciliteiten." "TEN ander deel van dat bedrag had betrekking op ruilverkave lingen. Het landbouwschap vindt, dat het programma voor deze werken

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 6