Oostduitse ouders halen kinderen van katechisatie Dominee verlaat gemeente om nieuwe berijming Veel scholieren betrokkei bij bedrijfsongelukken Theorie en praktijk hand in hand bij opleiding leraren Priester in Panama doodgefolterd Onder pressie van schoolleiding COMMENTAAR Structureel probleem Doorbraak van isolement BOEKENHOEK Een woord voor vandaag VEILIGHEIDSINSTITUUT WIJST OP GEVAREN Veleti gaan verder na eindexamen BEROEPINGSWERK Karl Rahner met emeritaat iel na Duys Centraal Geef gezondhe I Vragen over optreden tegen caravartrJ BOGOTA Hector Callegos. pries ter uit Columbia en werkzaam onder de boerenbevolking van Panama, is na ontvoering en foltering door de Panamese politie overleden. Aldus meldt het Columbiaanse dagblad „II Slglo". De ontvoering van pater Gallegos heeft tot een ernstig conflict geleid tussen het rooms-katholieke episco paat van Panama en de regering. Het episcopaat heeft de ban uitgesproken over al degenen, die bij de ontvoering betrokken zijn geweest Officieel is er over de verdwijning en dood van pater Gallegos niets be kend. Een politieonderzoek leverde niets op. Volgens ooggetuigen werd pater Gallegos begin juni ontvoerd door twee mannen, die zich als leden van de politie legitimeerden. De rege ring heeft Mexicaanse detectives, die op verzoek van de bisschoppen van Panama een onderzoek zouden instel len, de toegang tot het land gewei gerd. Pater Gallegos was onder de boeren bijzonder gezien. Hij hielp hen bij de oprichting van coöperaties en kreeg daardoor steeds moeilijkheden met de grote landeigenaars. Van een onzer verslaggevers HANNOVER In het Oost duitse district Rostock heeft ne gentig procent van de ouders, wier kinderen tot nu toe de ker kelijke katechisatie volgden, on der druk van de overheid hun kinderen daarvan afgehaald. Dit meldt de informatiedienst van de gezamenlijke lutherse landskerken in Duitsland. Volgens dit bericht werden alle kinderen op de scholen in Rostock systematisch ondervraagd, of zij naar de katechisatie gingen en of zij geconfirmeerd werden (de lu therse vorm van belijdenis doen, als regel op 14 15-jarige leeftijd). Bij bevestigend antwoord hadden de onderwijzers in een aantal geval len de kinderen een vol uur laten staan. Aansluitend werden de ouders van deze kinderen „systematisch be zocht". Hun werd meegedeeld, dat de kinderen op aanwijzing van hoger hand uitgesloten werden van de mid delbare school. Volgens de informatiedienst rea geerde de evangelisch-lutherse lands- kerk van Mecklenburg „uiterst krachtig" op deze gebeurtenissen. Protesten bij de overheid stuitten echter af op de mededeling, dat het een eigenmachtig handelen van lage re instanties betrof. Daarop liet de synode een verkla ring uitgaan naar de plaatselijke ge meenten, waarin de bepalingen van de Oostduitse grondwet worden geci teerd over geloofs- en gewetensvrij heid en de uitoefening van de gods dienst. De Mecklenburgse kerk pro beerde verder de ouders daarover in te lichten. Maar, zo vervolgt de informatie dienst letterlijk: „het dreigement van de overheid heeft gewerkt. Negentig procent van de ouders heeft zijn kin deren van de katechisatie genomen. De moeilijkheden in Den Haag tussen Neder landers en buitenlandse werknemers zullen slechts gedeeltelijk opgelost zijn al de Turkse ambassade heeft bemiddeld en de Turken inzicht heeft ge geven in hun eigen beperkte rechten als huurkoper van een woning en de door welke verkooptrans actie ook ongeschonden gebleven rechten van an dere huurders. Er zijn hier (en eerder dit week einde in Rotterdam) al lang opgekropte emoties naar buiten gekomen en die zijn niet zo gemak kelijk met wat voorlichting en wat over-en-weer praten afgeleid. Het is overigens wel begrijpelijk dat de Turken moeilijkhedèn hebben met onze juridische bepa lingen ten aanzien van de huurkoop. Nog niet zo lang geleden bleken ook Nederlanders (die toch allemaal geacht worden de wet te kennen) door een aantal obscure speculanten in narigheden te zijn gekomen narigheden, die zo groot werden dat de Broederschap van Notarissen kantoor en tijd beschikbaar stelde voor de kennelijk brood nodige voorlichting aan arme stakkers die slechts door de woningnood (en beslist niet uit het streven naar bezitsvorming tot aspirant-huurkopers waren gevormd. Het lijkt raadzaam dat deze notariële voorlichting via bijvoorbeeld de ambassade ook bij de buiten landse aspirant-huurkopers terecht komt, want er zitten hier een paar lelijke addertjes onder het gras. De buitenlanders zullen inzicht behoren te krijgen in het feit dat in Nederland koop en ver koop geen invloed hebben op huurcontracten (de huurbescherming nog buiten beschouwing gelaten) maar vooral ook dat het pand, zolang nog niet aan alle bepalingen van het huurkoopcontract is vol daan, eigendom van de verkoper blijft. Als de buitenlandse werknemer een huis koopt (met uitgestelde betaling, huurkoop dus) met de bedoeling om bijvoorbeeld een jaar of wat door middel van de huurkooppenningen wat extra te sparen, dan zou hem dat nog wel eens lelijk kun nen opbreken. Ook op dit punt dienen de buiten landse aspirant-kopers van de hoed en de rand te weten. Veel belangrijker, veel moeilijker ook, zijn de structurele problemen die door de komst van de werknemers naar ons land geschapen zijn. Van dat probleem is de huisvesting het meest in het oog springende voor de betrokkenen zelf een van de meest in hun dagelijks bestaan ingrijpende aspec ten zelfs. Voor de anderen, voor ons Nederlanders, is er de pijnlijke constatering van de aanwezigheid van zoveel min-of-meer latente vreemdelingenhaat. De oplossing hebben wij niet in onze zak zitten, maar kennelijk de vele beleidsbepalende instanties voor buitenlandse werknemers ook niet. Dat is een griezelige zaak. Te veel nog, zo lijkt wel, heeft het bedrijfsleven gelegenheid zelfstandig te opereren naar de behoeften van het ogenblik (steeds nieuwe landen en kusten worden ontdekt om contingenten aan te trekken)waarbij een groot deel van de ver antwoordelijkheid voor de maatschappelijke bege leiding aan anderen wordt gelaten. Natuurlijk zijn er uitzonderingen, maar toch be staat ook hier (evenals bij de door anderen dan de bedrijven gegeven maatschappelijke zorg) de in druk dat te veel beslissingen ad hoe worden ge nomen, moeten worden genomen Uit het geheel van die beslissingen is alleen met de grootste moei te een beleid te distilleren. Eén van de premissen van dit beleid is kennelijk dat de buitenlandse werknemers hier slechts tij delijk zijn en na verloop van tijd met het hier ver diende geld naar het land van herkomst zullen afreizen. Dat mag dan voor de meerderheid gelden; een paar jaar ervaring met deze tijdelijke immi granten leert ook dat er een groep bestaat die blijk baar geneigd is hier te blijven. Procentueel gezien mag die groep dan niet zo groot zijn in absolute cijfers gezien gaat het toch maar om enkele duizen den. En als een aantal huizenspeculanten in Den Haag of waar ook bij de buitenlandse werknemers een nieuwe markt ontdekt heeft voor huurkoop, dan zal dat op een of andere manier mede invloed hebben op de beslissing hier te blijven. Nederland is, ook omdat er in ons land kennelijk een hoop baantjes te vervullen zijn waarvoor de Nederlanders zelf het laten afweten, een immigra tieland geworden. Vooral de grote centra van ons land ondervinden dit. Ook wie een stuk zomerse geneigdheid tot rebellie aftrekt van de Haagse en Rotterdamse relletjes van deze week, zal moeten constateren dat wij hier met een structureel pro bleem zitten. En wie daarin de latente vreemde lingenhaat onderkent, zal moeten toegeven dat er in het probleem zeker twee partijen zijn begrepen: de buitenlanders én de Nederlanders. De laatsten zullen het waarschijnlijk het moeilijkst hebben bij het vinden van een oplossing. Met zijn geslaagde toenaderingspogingen tot China heeft president Nixon een voornemen waar gemaakt, dat hij drie jaar geleden tijdens zijn verkiezingscampagne duidelijk op de voorgrond stelde. Dat hij er niet eerder in geslaagd is moet worden toegeschreven aan het uitblijven van een akkoord over Vietnam. Ook in Peking heeft men tot voor kort geen aanleiding gezien, in te gaan op de suggesties van Nixon de betrekkingen met de Verenigde Staten te normaliseren. De ontwikke lingen in Indo-China, waarin de terugtrekking van de Amerikaanse troepen de voornaamste rol speelt, zullen aan de gewijzigde houding van de Chinese leiders niet vreemd zijn. De enkele maanden geleden ingezette „ping-pong"-diplomatie blijkt er een voorproefje van te zijn geweest. De gelijktijdig in Peking en Washington uit gegeven aankondiging van het bezoek van Nixon spreekt van een gezamenlijk streven naar normali sering van de betrekkingen tussen beide landen en van de mogelijkheid tot gedachten wisseling over vraagstukken die van belang zijn voor beide partijen. Het één is niet mogelijk zonder het ander. Betrekkingen kunnen slechts genormaliseerd worden na zorgvuldig voorafgaand overleg. Dit laatste geldt uiteraard ook voor het bezoek van de president. In hoeverre van normalisatie der betrekkingen sprake kan zijn hangt af van het uitgangspunt dat men kiest. Er kan voorlopig geen sprake zijn van hervatting van de bijzonder nauwe relatie, die tot aan de revolutie van Mao Tsetoeng tussen de Verenigde Staten en China heeft bestaan. Normalisatie van de betrekkingen kan onder de huidige omstandigheden niet meer betekenen dan dat door het uitwisselen van diplomatieke vertegen woordigingen rechtstreeks contact mogelijk wordt. Dit contact zal vooral nodig zijn om de Ameri kaanse militaire terugtocht uit Zuidoost-Azië te begeleiden. Het is begrijpelijk dat president Nixon een opening naar Peking van groot belang acht naarmate het tijdstip onverbiddelijk nadert, waar op vrijwel alle Amerikaanse troepen Vietnam hebben verlaten. Dat de Chinese leiders de deur voor hem hebben opengezet bevat een aanwijzing, dat de belangen van beide landen in bepaalde opzichten parallel lopen. Hieraan veranderde ook de kerkelijke verhelderingsactie niets. De angst blijft". CENSUUR Voor het eerst is officieel toegege ven, dat het bureau voor perszaken van de Oostduitse regering ook in houdelijk ingrijpt in kerkelijke publi- katies. Het consistorlum van de evan gelische kerkprovincie Saksen, dat in Maagdenburg is gevestigd, zond dezer dagen aan de abonnees van het offi cieel orgaan van deze kerk een her druk van het februarinummer met de opmerking: het eerder verschenen nummer „hebben wij op verzoek van het bureau voor perszaken bij de voorzitter van de ministerraad van de DDR ingetrokken. Wij verzoeken het in uw bezit zijnde exemplaar te ver nietigen". Vermoedelijk zal geen enkele abon nee aan dit verzoek gevolg hebben gegeven zonder eerst het verschil op te sporen. In de herdruk ontbreekt 1 de mededeling over de instelling van een protestants-rooms-katholieke werkgroep, die regelingen moest ont werpen voor huwelijk en pastoraat aan gemengd huwenden. In verband daarmee ontbrak tevens de tekst van de uitvoeringsbepalingen op het pauselijk Motu Proprio over het gemengde huwelijk, die vastge steld zijn op een rooms-katholieke conferentie in Berlijn in november. Deze bepalingen zijn tot nu toe ook nog niet in de Oostduitse rooms-ka tholieke pers gepubliceerd. Nixon heeft verklaard er in de afgelopen drie jaren herhaalde malen op gewezen te hebben, dat ér geen stabiele en blijvende vrede kan zijn, zonder de deelname van de Volksrepubliek China en haar bevolking van 750 miljoen zielen. Op zijn aan dringen echter werden de vertegenwoordigers van Peking ervan weerhouden de zetel van China in de volkerenorganisatie te bezetten. Uitvloeisel van normalisering van de betrek kingen tussen China en de Verenigde Staten zal nu ongetwijfeld zijn, dat Nixon zijn verzet tegen toe lating van afgevaardigden van Peking opgeeft. De vrienden van Washington zullen onder de toenadering tot China niet lijden. Onder het bewind van Nixon is dat zo goed als zeker; ook al zullen de regeringen op Formosa, in Zuid-Korea en Zuid-Vietnam zich zorgen maken. De Ameri kaanse president is er niet ten onrechte misschien van overtuigd, dat alle landen voor deel zullen trekken uit vermindering van span ningen en een betere verhouding tussen China en de Verenigde Staten. Deze geruststelling is ook bedoeld voor de Sow jet-Unie, die de toenadering tussen de twee landen met uiterst gemengde gevoelens zal be oordelen. Het is de vraag of de toenadering tussen de Verenigde Staten en China ook van invloed zal zijn op de ontwapeningsbesprekingen in Genève en Helsinki. Wel lijken de Chinese leiders de eerste stap te hebben gedaan op de weg, die een eind maakt aan meer dan 20 jaar isolement, waardoor een voorzichtige confrontatie met de buitenwereld mogelijk wordt. Nixons reis naar China kan grote invloed hebben op de presidentsverkiezingen, die volgend jaar in de Verenigde Staten worden gehouden. Het prestige van de president dat de laatste tijd behoorlijke deuken had opgelopen, is weer onver wacht snel aan het stijgen. Ook als men Nixons aankondiging ontdoet van het spectaculaire element als gevolg van de in het diepste geheim gemaakte trip van Henry Kissinger naar Peking, kan deze gekenschetst worden als een doorbraak in de internationale verhoudingen, die zich niet behoeft te beperken tot een betere ver standhouding tussen Amerikanen en Chinezen. Hans Bakker De friese meren. Uitgave: Knoop en Niemeijer, Haren (Gr.) Prija ƒ9,50. Even romantisch als historisch, maar zeker ook eigentijd6informatief is de documentatie, die de Friesland- kenner, Hans Bakker heeft gewijd aan de friese meren. Het is een on derwerp, dat ook buiten de meren- provincie zal aanspreken, zeker ook vanwege -de vele bijzonderheden, die de auteur heeft verzameld. Een ode aan het zeilen en aan de watersport in het algemeen gaat aan historiebeschrijvingen van water en schepen vooraf, zoals de geboorte plaats van deze Friese- en Hollandse recreatie, met de skütsjes, de Sneker hardzeildag en, in deze tijd van re- creatiedrang, de herontdekking van de merenrijkdom. Er was een waterwoestenij voordat het fries merengebied in al zijn schoonheid werd omsloten, toen de periode van trekschuit tot stoomschip was aangebroken, met al veel eerder de boeiers, de tjotters en de schou wen. De auteur besteedt aandacht aan scheepsbouw en scheepsversie- ringen, folklore en vakmanschap. Vijftien Friese plaatsen bezitten de afbeelding van een schip in hun wa pen. Apart wordt de stormachtige ontwikkeling van de zeilrecreatie be handeld, met als entourage de flora en fauna. De uitgave, die aantrekke lijke foto's bevat, zal velen aanspre ken en opnieuw bepalen bij een van de meest veroverende gebieden van ons land J. R. Maar ook nu wek ik u op moed te houden, want het levi niemand uwer zal verloren gaan, alleen maar het schip" (Ham gen 2722). De schipper en de stuurman zijn, ontdekt de hoofdman, sl raadgevers geweest, hoe deskundig ze op het gebied van de sc vaart ook zijn. De storm, aangekondigd door de zachte wind, niet lang op zich wachten. En Paulus krijgt gelijk. De bemai wordt alle hoop op redding ontnomen, zo gaan de element keer. Had maar naar mij geluisterd, zegt Paulus. Die uitdrukking h we wel. Hij ligt ons in de mond. Als we iemand een raad h 1 gegeven die hij tot zijn schade in de wind heeft geslagen, den we hem dat duidelijk voor: Ik heb het je toch gezegd! Ml nE' wilde niet luisteren. a Voor ons is daarmee de kous af. De gewaarschuwde moet dai uof- der maar zelf zien hoe hij zich eruit redt. Bij Paulus gaat het anders. Hij voegt er ook iets aan toe: Ik i ,0ua. OEC indic, i omd eilar, vee rt d< ud-F rij nin n Oi op moed te houden... God, die nooit alleen verwijt maar daarnaast hoop geeft. We lezen vandaag Jesaja 561-8 We lezen morgen Jesaja 57:13b-19. Nt 19 e Po ,EID ten I i 9 re ilaati Ml i de ioeet en z DEN HAAG Jonge mensen die in 1969 afstudeerden op gymnasium en HBS hebben voor een zeer groot deel de studie voortgezet, zo blijkt uit cijfers van het Centraal bureau voor de statistiek. Jongens met gymnasium B gingen voor 89 procent naar het wetenschappelijk onderwijs, met gymnasium -A voor 73 procent met HBS-B voor 60 percent. Jongens met HBS-A gingen in grotere mate direct naar het hoger beroepsonderwijs of direct de maatschappij in» van hen ging 33 percent naar universiteit of hogeschool. Bij de meisjes lagen de percentages schoolverlaters die naar het wetenschappelijk onderwijs gin gen 15 a 20 procent lager. m Van de jongens met diploma MU LO heeft in 1969 bijna twee derde deel hun studie voortgezet aan andere onderwijsinstellingen; van de meisjes ruim de helft. Van een onzer verslag geefsters AMSTERDAM Het Vei- ligheidsinstituut in Amster dam is deze zomer in samen werking met de Arbeidsin spectie voor het eerst een ac tie begonnen, die tot doel heeft de scholieren, die in de vakantie een baantje aanne men in het bedrijfsleven, te wijzen op de technische ge varen, die bepaalde baantjes met zich mee kunnen bren gen. Uit de statistieken van de Arbeidsinspectie is namelijk gebleken, dat scholieren heel Van een medewerker OOSTWOLDE Ds. A. S. Bijlsma te Oostwolde in Oost-Gronin- gen heeft om principiële redenen, een beroep aangenomen naar de hervormde gemeente van Urk. In het plaatselijk „Hervormd Ge meenteblad" geeft hij een uiteenzetting van de reden, waarom hij naar een ambtsperiode van 22 jaar en na het passeren van de 60- jarige leeftijd nog een beroep naar Urk heeft aangenomen. „De grote stoot tot dit alles", aldus ds. Bijlsma, „is onder meer gegeven door de invoering van de nieuwe psalmberijming." De nieuwe berijming belijdt vol gens de predikant door z'n vele toe voegingen en weglatingen t.a.v. de oorspronkelijke tekst en ook door z'n ongemotiveerde onjuiste vertalingen, een ander geloof dan het bijbelse. Na met de psalmen 32, 71,98, 111, 118 en 134 enkele voorbeelden te heb ben gegeven, schrijft ds. Bijlsma ver der: „Zo kan men eindeloos doorgaan en bemerkt dan, dat er een bepaald systeem in dit alles zit. Onze vaderen zongen hun psalmen vanuit hun heerlijke vervulling in Jezus Chris tus. De nieuwe berijming is doortrok ken van een nieuwe theologie en een nieuwe religiositeit. NED. HERV. KERK Beroepen: te Echteld: J. Slob, kand. te Langerak. Toegelaten tot evang. bediening: M. K. van der Grijp, Schoutenkamp weg 86 te Soest; W. J. H. Hoekert, Limonenstrasse 26 te Berlijn; J. F. van der Kooi, Leostrasse 19 te Pa- derborn; H. Westerink, Willibrordus- weg 24 te Oss; J. van Zwieten de Bloem, Laurierstraat 7 te Amsterdam. VRIJ EVANG. GEMEENTEN Bedankt: voor Amsterdam-W.: J. Moerland te Dordrecht. NED HERV. KERK Afscheid: van Hagestein: P. van den Heuvel, ber. te Driesum. Men kan horen zeggen: „Ja, maar de gereformeerde kerk zingt toch al 3 a 4 jaar een nieuwe berijming. Dan kunnen wij toch wel volgen? Zij hou den zich immers aan Schrift en belij denis?" Tot mijn waarlijk zeer groot verdriet moet ik helaas zeggen, dat principieel gesproken er geen verschil meer is met de hervormde kerk. Ook daar is er de teoenstelling tussen rechtzinnig en vrijzinnig. Ook daar is de grote eenstemmigheid in de liturgie niet meer als vroeger. Zo wordt in de gereformeerde kerk op Urk ook nog uit de oude berijming gezongen. En zo loopt er door onze beide kerken een zelfde scheidslijn ook ten aanzien van andere punten als b.v. de vrouw in het ambt, vragen die betrekking hebben op het jeugd werk, enz." De overwegingen, die mijn weg naar Urk hebben geleid, zijn dus van puur principiële aard, aldus ds. Bijbelsma. vaak bij bedrijfsongevaUen betrokken raken. In de laat ste vijf jaar zijn 100 jongelui dodelijk verongelukt óf heb ben ernstig, blijvend letsel opgelopen. Het Veiligheidsinstituut en de Ar beidsinspectie hebben nu een instruc tiekaart opgesteld, die de jongelui nog eens extra wijst op de speciale gevaren, die het werken in allerlei bedrijven met zich 'brengt. Samen met zijn chef moet de scho lier ook op deze kaart invullen wat de specifieke gevaarlijke werkzaam heden zijn in zijn eigen (tijdelijke) omgeving. Ook staat er op bij welke werk zaamheden en met welke materialen en machines veel ongelukken met iongelui gebeurd zijn in het verleden. Extra gevaarlijke zaken zijn: het werken met transportmiddelen, klim- materiaal, bewegende machinedelen, tanks en silo's, gassen, elektriciteit en chemicaliën. Intensief toezicht „Een maatregel, die alle bedrijven zouden moeten treffen, is zorgen, dat vakantiewerkers buiten die sectoren van het bedrijf worden gehouden, waar voor hen de meeste risico's lig gen. Is het niet mogelijk de vakantie- werkers buiten deze sectoren te hou den, dan is tewerkstelling daar alleen verantwoord indien deze onervaren jonge mensen duidelijk zijn geïn strueerd en het toezich op hen zo in tensief mogelijk is", meent men bij het Veiligheidsinstituut. Dat de jeugdige vakantiewerkers zo vaak bij ernstige bedrijfsongelukken •betrokken rallen is het gevolg van een communicatiestoring tussen de jeugdige .werknemers en de werkge vers. Gekke streken De werkgevers hebben er geen idee van wat voor gekke streken de scho lieren allemaal kunnen uithalen en de scholieren op hun beurt hebben er het Wil gusti geen idee van dat een geintje z ernstige gevolgen kan hebben", a n ir. E. Spaan, directeur van het Ve heidsinstituut. „Een werkgever komt bijvoorbsba, niet op de gedachte dat een werliubel mer wil proberen of hij via de lo| )e de band voor het kolengruis bund het bedrijf kan komen. En toch <|>ouw dit soort zaken zich voor. LEir resse Verder speelt een heel belangt a; rol het feit, dat juist in de val/ tietijd de controle in de fabrieka bedrijven niet zo scherp kan zij] anders. Bovendien gaat het niet om paar jongens en meisjes; op het blik werken er in ons land ei honderdduizenden scholieren tij de vakantie", aldus ir. Spaan. Van het aantal instructiekaa dat men heeft laten maken, zijl nu zo'n 30.000 aangevraagd werkgevers, uitzendbureau's en s len, die ze ter voorbereiding aan' leerlingen hebben uitgereikt. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Willem Duys de centrale figuur zijn in een ge( bineerde radio- en televisie-actie de AVRO op 14 september zal uit den. De actie, „Geef Gezondb wordt gevoerd ten bate van de ne king in de derde wereld, speciaal betreft medische verzorging. Het programma zal vanuit de terdamse Doelen worden uitgezoi en zal een gevarieerd karakter gen. Welke artiesten er zullen 05 den is nog niet bekend, net zo mil de vorm waarin men het actiegei te van de uitzending wil gieten. De rol van Duys zal niet bep blijven tot het presenteren van programma in de Doelen. Hij zr vens de centrale figuur zijn in documentaires (één radio, één te sie) die de actie zullen begeleiden, heeft daartoe een bezoek gebr aan verschillende Afrikaanse lan waaronder Kongo. izenc Jeide lat i KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman. J. van Hofwegen. MUNSTER De bekende rooms- katholieke theoloog Karl Rahner ziet zich om gezondheidsredenen genood zaakt, zijn hoogleraarschap aan de universiteit van Mlinster neer te leg gen. Hij is 67 jaar. Nadat hij vijftien jaar dogmatiek had gedoceerd aan de universiteit van Innsbruck, volgde hij in 1964 Ro mano Guardini op als hoogleraar in de christelijke levensbeschouwing aan de filosofische faculteit te Mün- ster. Sinds 1967 was hij gewoon hoog leraar in de dogmatiek. CULEMBORG In een waterput, ontstaan door zandwinning nabij Cu- lemborg, is de 12-jarige Mientje Sla- kory door verdrinking om het leven gekomen. Het meisje kon niet zwem men. De put is op sommige plaatsen meer dan 12 meter diep. Ouders en familieleden hebben vrijdag het stof felijk overschot gevonden. Van een verslaggevef DEN HAAG De leraar moet tijdens zijn opleiding zoveel mo gelijk didactische werkvormen, waarmee hij later zal werken, aan den lijve ondervinden. Theo rie en praktijk dienen zoveel mogelijk gecombineerd te wor den en de docenten aan de op leidingsinstituten voor leraren moeten via het systeem van we derzijdse begeleiding samenwer ken. Zo luiden enkele aanbeve lingen van de commissie-Mossel. Deze „commissie opleiding leraren onderwijskundige voorbereiding" (co- lov) zal binnenkort met een interim rapport gereed komen. In het blad „Uitleg" van het ministerie van on derwijs en wetenschappen heeft prof. Mossel al enkele aanbevelingen voor de lerarenopleiding nieuwe stijl ge noemd. De wederzijdse begeleiding zal veel lerarentijd van de nieuwe opleidings instituten gaan kosten. Daarom stelt de commissie-Mossel voor de docen ten van de lerarenopleiding een derde deel van hun tijd aan het onderwijs te laten besteden, een derde aan de onderlinge begeleiding en andere on- derwijs-organisatorische problemen en de rest van de tijd aan ontwikke- lingsresearch samen met de universi teiten. In het arbeidsveld van de lej onderscheidt de commissie drie 1 velden: de leraar zal zijn ondeij moeten plaatsen in een ruimer 1 dus moeten weten wat er gaand| in andere onderwijsniveaus dan in hij zelf les geeft. Een tweede taak voor de 1< vormt zijn optreden als lid van lerarencorps en het als zodanig voorbeeld deelnemen aan het be delingsbeleid. Derde taakgebied volgens de commissie-Mossel vo( leraar het optreden waaraan hij les uerae laaKgeuieui commissie-Mossel voo optreden voor de gi 1 V les geeft. 7 ...aar DEN HAAG Het statenlid Treffers (PvdA) heeft aan Ged< teerde Stalen van Zuid-Holland WXit gen gesteld over de wijze waarop gezinnen op 8 juli op last van GIn aangezegd met hun caravans van wijd weiland in Ameide te verdwijnen 'knoi caravans stonden daar zonder ^se stemming van GS. l'vo1 De heer Treffers vraagt of het et et nodig was om 's morgens om vijf1 ped met twintig man politie de aan Comr ging te komen doen. Hij verzoekt :regis maatregelen te nemen om dergel gebeurtenissen te voorkomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2