Dok Krekels vergist zich iij aankomst GEEN PHANTOMS VOOR ISRAËL? Nacional speelt thuis in Europa ai 7 Ook Hartoch langs Timman Opnieuw onzorgvuldige voorbereiding Verhaal van de GKU- Zuidamerikanen lopen boos weg directie klopt niet Feijenoord TV-commentaar 1 fi Tour in cijfers srefc MORGEN ZESDE PARTIJ WEER REMISE Schollander uit kritiek op IOC Waterpoloteam kansloos: 2-7 17 ZATERDAG 17 JULI 1971 Van onze speciale verslaggever dager bij r 99 litatiejPOITlERS Een uiterst onzorgvuldige voorbereiding heeft de ting6lGoudsmit-Hoff-equipe in deze Tour de France minstens één en lOgelijk zelfs twee etappe-overwinningen gekost. Maakte de matige irinter Jos van der Vleuten in de etappe naar Le Tourquet Paris 'lage de domme fout zich een omloop te vergissen, gisteren ont- ipte Jan Krekels een zekere overwinning omdat hij niet op de igte was met het parcours van aankomst. nalatigheid wreekte zich aan de aapish in Poitiers. Op de tartanbaan ■am Krekels al in geklopte positie len. Had de Limburger tevoren uitgebreider aandacht besteed het routeschema, dan had hij ge- dat hij al voor het binnenko- H^Éen van de baan op kop of in tweede |)sitie had moeten liggen om een ins te maken deze voorlaatste rit het wieler-circus winnend te inen beëindigen. n h( t voi Joop HoKhausen C. A KOPGROEP iJan Krekels maakte deel uit van m kopgroep van 10 renners die ruim j kilometer voor de streep in Poi- :rs ontsnapte nadat de Italiaan Ro to Ballini na een tiental kilome- durende ontsnapping door de te groep was opgeslokt. Gerben irstens: „Je kon wel op je klompen ivoelen dat daarna de finale zou linnen. Ik heb de jongens van onze :g wat naar voren gehaald. Ook ikels." De voorsprong van het ital liep snel op. Jan Krekels: »n wij ongeveer 2 minuten had ben ik even gaan kijken wie er lemaal mee waren. Ik kwam tot de iclusie dat er niemand sneller was ik. Daarom was ik ervan over- dat ik deze etappe zou gaan inen. Ik had tevoren wel gekeken f Fransman Jean Pierre Danguil- tme gaat als eerste over de fi- ïlijn van de achttiende etappe t de Ronde van Frankrijk. waar-s as achttiende etappe: 1. Dangulllau- [_(Fr. Plaud) 6.30 33 (met bon. 6.30.13): 2. els (Ned. Pellenaarsi z.t. met bon. 3 Guyot (Fr Stabllnski) «.t. 6.30.28; epaldl (It. Adorni) z.t.; 5. Catieau (Fr. tin ski) z.t: 6 Spruijt (Bel Drlessens) Vldament (Fr. Gemlnlanl) z.t.; 8. nl (It. GlganU) z.t.: 9. WWolfshohl (W ut) z.t; 10 Schleck (Lux de Muer) z.t.; "eman (Bel. Schottel 6.33.31; 12. elr- (Bel Stabllnskl) z.t. ;13. Lopez Rodrl- (Sp. Momene) z.t 14. Genet (Fr. Ca- z-t.IS. Bruere (Bel. Drlessens) 633.26; Santamarnlna (Sp. Momene) 633 30; 17. PerkAlnez (Fr. Gemlnlanl) z.t 18. Mtntkle- (liefsf <Fr Stabllnskl) z.t.: 19. Aimar (Fr. Minski) z.t.; 20. Dumont (Fr. Plaud) z.t Wagtmans (Ned Drlessens) 6.34.27; 42. (en (Ned. Pellenaars) 6.35.04; 45. de Ko- (Ned Pellenaars) z.t.: 59 Benjamins Pellenaars) z.t.; 60. Karstens (Ned. saars) z.t.; 64. Zoetemelk (Ned. Schot- .34.36 83. van Katwijk (Ned Pelle- z.t.; 87. van der Vleuten (Ned. Pelle- z.t.; 88. Harlngs (Ned. Pellenaars) algemeen klassement: 1. Merckx Drlessens) 90 uur 13 min en 6 secon- 2. van Impe (Bel. Stabllnskl) op 5,38; betemelk (Ned. Schottel op 5.45; 4. The- H (Fr. Plaud) op 10.42; 5. Mortensen de Muer) op 16 32; 6. Agostlnho (Por. klnlanl) op 19 24; 7. Gulmard (Fr. Caput) 19.28, 8. Labourdette (Fr. de Muer) op 9. Atmar (Fr. Stabllnskl) op 26.2?: 10. Carrll (Sp. Langarica) ojj 28.13; 11. (Sp. Langarica) op 34.33: 12. Mori ^dornl) op 4121; 13. Martos Sp Mome- op 41.26; 14. Paollnl (It Giganti) op 15. Tamames (Sp. Momene) op 41.05; in Sprlngel (Bel. Drlessens) op 45.24; tetort (Fr de Muer) op 49.36; 18. Wagft- iNed. Drlessens) iP 50.28: 19. Dan-gull- (Fr. Plaud) op 54 16; 20. Dumont (Fr. op 56.21; 31. van der Vleuten (Ned. laars) op 1.1119: 52. Krekels (Ned. laars) op 1.35.37 61. Prinsen (Ned. fenaars) op 1.40.23; 62. Karstens (Ned. knaars) 1.40.38 73 de Konlrvg (Ned. Pel- prs) op 1.65.39 80. Benjamins (Ned. Pel 's) op 2 03.46: 83 Harlngs Harlngs Pellenaars) op 2.11.07; 89. van Kat- (Ned. Pellenaars) op 2.33 36. ft dagploegenklassement: 1. Stablnski •37; 2. Drlessens 19.38.K; 3. Caput 40; 4. de Muer 19.38.41: 5. Gemlnlanl 8 Pellenaars 1949.41 gemeen ploernklassement: 1. de Muer M: 2. Drlessens 272.10.32 3. Plaud .20; 4 Stabllnskl 273 04 50 5. Martini 12 Pellenaars 27533.04. puntenklassement: 1. Merckx 187 2 Gulmard (Fr.) 1S6 pnt: 3 Karstens 1W pnt; 4 Zoetemelk (Ned) 85 pnt; 5. 1 (Bel 82 pnt.; 6. Waetmans (Ned.) it: 12. Krekels (Ned.) 51 pnt. forkomsten op de Cols: Cote de Eaux- P«s: i Balllnl (It) 5 pnt 2 Danguillau- i*"r.) 3 pnt.: 3. Swerts (Bel. 2 pnt.; 4. £°k (Lux) 1 pnt. •te de Sairv Benolt: 1. Wolfhohl (Wld) 5 2 Daneuillaume (Fr) 3 pnt; 3 Spruyt '2 pnt: 4 Krekels (Ned.) 1 pnt. bergklassement: 1. v Impe (Bel.) 228 2. Zoetemelk (Ned.) 180 pnt.; 3. X (Bel.) 137 pnt :4 Fuente (Sp.) 89 S Gulmard (Fr.) 74 pnt. DIRX goed oudlg rvde i erkunst) en pi*™ ars orbereKfan enz. I van oor t kindetj een b£, kens v ekke*. ib. f 9. r-del iENII ING** in de Tour' op de routekaart waar wij aankwa men, maar ik meende dat het een piste zou zijn. Daar was ik helemaal op ingesteld." LOLLETJE Voor de tartanbaan in Poitiers was er voor Krekels nog maar één moei lijkheid. Een colletje van de vierde categorie die de niet-klimmer Krekels nog zou kunnen breken. Krekels: „Ik had met dat colletje uiteraard heel goed rekening gehouden. Enkele kilo meters daarvoor had ik geen kopwerk gedaan, temeer omdat ik vermoedde dat daar wel renners zouden ontsnap pen. Het is helemaal zo uitgekomen. Maar ik had nog fut genoeg om de groep bijeen te houden. Op de baan in Poitiers kwam Krekels in vierde positie binnen. „Ik dacht: nu komen we binnen op een wielerbaan. Als ik als vierde de poort doorga, ren ik naar boven en dan laat ik me zo ge lanceerd naar de eindstreep gaan. Maar toen ik zag met een atletiek baan te maken te hebben, wist ik dat het uiterst moeilijk zou zijn om hier nog wat te presteren. Een vierde plaats is onvoldoende. Ik probeerde nog langs* de Italiaan Paolini te ko men, maar hij drukte mij weg. Het wanneer in de laatste bocht Schleck, zou allemaal nog goed zijn gegaan Wolfshohl en Paolini niet waren ge vallen. Ik moest helemaal om hun heen komen en toen kwam ik echt tekort om Danguillaume nog te kun nen verslaan". ONOPVALLEND Pellenaars had weinig medelijden met Krekels: „Hij had precies kun nen weten hoe de aankomst was, in dien hij zijn toerboek maar goed had bekeken. Ik zeg het de renners wel honderd keer. Als zij het dan nog niet weten, moeten zij het zelf maar voelen". De 23-jarige Jan Krekels is in deze Tour de France een uiterst onopvallende figuur geweest. Giste ren kwam zijn naam voor het eerst door over de Tour-radio. De man die als amateur nog eens renner van het jaar is geweest, heeft bij de profes sionals zijn grote beloften nog niet ingelost. Mogelijkheden heeft hij be slist wel. Alleen de durf en de ambitie blijken nog te ontbreken. Krekels: „In het begin van deze Tour ben ik net onder mijn normale vorm geble ven. Ik had een zware kou opgelopen, maar dat wilde ik niet als excuus aanvoeren. Het blijft een feit, ik rijd te passief. Ik heb zelf ervaren dat de keren dat ik wel in de aanval ging, ik ook erg kort eindigde". WASHINGTON, CAIRO (Reu ter, AFP, UPI) De VS zullen hun leveringen van Phantom- straaljagers aan Israël slechts hervatten, als de Israëlische re gering ermee instemt haar troe pen van de oostelijke oever van het Suezkanaal terug te trekken teneinde het bereiken van een voorlopig akkoord met Egypte te vergemakkelijken. Zo wordt in officiële Amerikaanse kringen de diplomatieke situatie sa mengevat, op het tijdstip dat presi dent Nixon moet beslissen of de on derminister van buitenlandse zaken. Joseph Sisco, al dan niet naar Tïl Aviv zal gaan om daar een nieuwe Amerikaanse bemiddelingspoging *e ondernemen voor de heropening van het Suezkanaal. RUSSEN Volgens de Israëlische regering heeft de Sowjet-unie haar leveranties aan Egypte, Syrië en Irak de laatste tijd sterk opgevoerd, zodat het totaal aantal Russische supersonische ge vechtsvliegtuigen in die drie landen nu al tegen de 610 loopt. De Amerikaanse pressie op Israël betreft het leveren van Phantom- straaljagers, het duidelijkste en doel matigste symbool van de Amerikaan se hulpverlening aan Israël. Israël zou nu in totaal over 76' Phantoms beschikken. GEBAAR Alle andere Amerikaanse wapenle veranties waaronder transport- en herkenningsvliegtuigen gaat door binnen de grens van het krediet van 500 miljoen dollar, die de regering- Nixon van het Congres heeft ge vraagd en gekregen. Washington zou slechts bereid zijn aan dit Israëlische verzoek gehoor te geven, als de Israëlische regering het Amerikaanse initiatief voor de her opening van het Suezkanaal door middel van „een gebaar" zou verge makkelijken. Zo is uit goed ingelichte kringen in Washington vernomen. VN-TROEPEN Egypte kan onder geen enkel ue- ding het stationeren van VN-troepen aanvaarden, indien deze gelegerd worden op bestandslijnen, die het Egyptische grondgebied verdelen. De Egyptische minister van buitenlandse zaken, Mahmoed Riad verklaarde in Belgrado dat Egypte zich daarentegen wél verscheidene malen akkoord heeft verklaard met het stationeren van VN-troepen in het Midden-Oos ten om de vrede te bewaren, als Is raël eenmaal alle bezette Arabische gebieden heeft ontruimd. Van een verslaggever UTRECHT Een verkeerd ondernemersbeleid heeft mis schien wel de grootste rol ge speeld bij de moeilijkheden van de Groninger Kledingunie. Deze veronderstelling staat in het blad van de Mitex, de stichting, waar in een groot aantal bonden van textieldetailhandelaren is ver enigd. In het artikel in het Mitex-blad „Textiel-visie" wordt gezegd, dat het door de GKU-directie gebruikte ar gument, dat de moeilijkheden veroor zaakt zijn door de grote importen uit West-Duitsland en Oost-Europa, niet strookt met de cijfers. De invoer van heren- en jongenskostuums uit Duits land is inderdaad fors gestegen, maar daar staat tegenover, dat de import van deze kostuums uit andere landen is gedaald. In totaal is de import in 1970 gestegen van 583.916 tot 606.331. Dat kan op de totale produktie in Nederland van bijna 2,2 miljoen he ren- en jongenskostuums nooit de oorzaak zijn van de moeilijkheden In Bij de aankomst in Poitiers deed zich gisteren in de 18e etappe van de Ronde van Frankrijk een valpar tij voor. Links de Westduitser Rolf Wolfshohl, die de Italiaan Enrico Paolini over zich heen zal krijgen Krekels heeft zich in het verleden met zijn passieve houding de woede van zijn ploeggenoten op de hals ge haald. Ook het vorig jaar werd hij door de Caballero-leiding buiten de ploeg voor de Tour de France gehou den vanwege zijn egoïstische instel ling. Dit jaar kwamen er weer moei lijkheden toen hij in het begin van het seizoen weigerde om in de sprint Karstens aan te trekken. Pellenaars heeft de Limburger toen goed onder handen genomen. Veel is er nadien niet uitgekomen. Voornamelijk omdat Krekels bijna steeds een afwachtende houding aannam. Krekels: „Ik geloof stellig dat ik te veel heb gereden. Ik heb er nu Parijs - Nice, een Ronde van Spanje, een Ronde van Zwitser land en een Tour de France bijna opzitten. Volgens mij is het gewoon te veel van het goede voor een betrek kelijk kleine équipe als die van Goudsmit-Hoff." KARSTENS De ploeg van Kees Pellenaars is voor het komend seizoen Gerben Karstens definitief kwijt. De coureur uit Prinsenbeek die voortdurend overhoop heeft gelegen met zijn ploegleider, kondigde gisteren aan voor geen prijs meer onder het re giem van de Bredase ploegleider te willen koersen. „In deze ploeg wil ik niet meer uitkomen. Deze Tour de France is voor mij gunstig verlopen. Ik heb een etappe gewonnen en dat heeft me genoeg publiciteit opgele verd, Er zijn al verschillende aanbie dingen geweest. Ik ben nu al zo goed als rond met een nieuwe ploeg waar in ik vele mogelijkheden krijg. Voor mij gaat de wielertoekomst er alleen maar vrolijker uitzien". Kortsno j -Petros j an MOSKOU (AP) Ook de zesde partij in de halve finale van het kan didatentoernooi schaken tussen de Russische grootmeester Viktor Kort- snoj en Tigran Petrosjan is in remise geëindigd. De stand is nu 33. De zesde partij was aanvankelijk na de 40ste zet afgebroken met een plus pion voor Pet ros jan. Kortsnoj bezat als compensatie een ver opge rukte vrijpion, die hem een goed uit zicht op remise bood. Petrosjan zag dit bij de analyses ook in en vond zijn voordeel te gering om verder spelen te „rechtvaardigen". Zonder verder te spelen werd de partij dan ook remise gegeven. NEW YORK De viervoudige Olympische kampioen van Tokio en veelvoudig ex-wereldrecordhouder, de Amerikaan Don Schollander, heeft in een artikel in de New York Times harde kritiek geleverd op de schijn heilige houding van het Internationa le Olympische Comité. Schollander vond de strijd van het IOC voor het zg. reine amateurisme een gevaar voor de Olympische beweging. Hij brak een lans voor de topsporters die een inkomen moeten hebben om hun sport op het allerhoogste plan te kun nen beoefenen. Don Schollander heeft 'het IOC reeds eerder aangevallen om zijn houding in zijn boek „Diep wa ter" dat hij samen met Du'ke Savage, beroepsjournalist, heeft geschreven. DUSSELDORF (UPI) Slechts drie Zuidamerikaanse landen, onder wie wereldkampi oen Brazilië, zullen in 1974 mo gen uitkomen in de eindronde van de strijd om het wereldkam pioenschap voetbal. De Zuidamerikaanse landen hebben echter nog toch nog een kans op een vierde vertegenwoordiger in de in West-Duitsland te spelen eindronde, want de winnaar van groep 3 van de Zuidamerikaanse zone speelt een be slissingswedstrijd om een van de zes tien plaatsen tegen de winnaar van groep 9 van de Europese zone. Op het congres van de internatio nale voetbalfederatie (FIFA), dat in Düsseldorf wordt gehouden vormde deze kwestie eerder op de middag aanleiding tot een opmerkelijk inci dent. De Zuidamerikanen, die vijf plaat sen bij de laatste zestien willen, lie pen kwaad weg uit de rumoerige ver gadering, die hun eis had afgewezen. Later maakte de Braziliaan Abilio a'AImeida bekend dat besloten was ëeii beslissingswedstrijd te houden. Volgens d'Almeida zullen de plaatsen voor het eindtoernooi, vjHarvan de fi nale in München zal worden gehou den, als volgt worden verdeeld: Zuid- Amerika: twee plus kampioen Brazi lië; Europa: acht plus gastland West- Van onze sportredactie AMSTERDAM Ajax en Nacional hebben een voorlopig akkoord bereikt over de afwer king van de beide wedstrijden voor de officieuze wereldbeker. Het eerste duel tussen de Europese en Zuidamerikaanse kampioen zal op 2. september in Amsterdam worden gehouden, terwijl de return op 8 september „ergens in Europa" wordt ge speeld. Of het allemaal ook zo zal gebeuren hangt verder af van de Zuidameri kaanse voetbalbond, die het finan cieel voor Ajax en vooral ook voor Nacional zeer aantrekkelijke planne tje moet goedkeuren. Voor het even tuele tweede duel in Europa worden als plaatsen Brussel, Londen of even tueel West-Duitsland genoemd. Na- cional-voorzitter Miguel Restuccia, die de besprekingen in Amsterdam voerde, heeft bij de onderhandelingen de financiële belangen laten prevale ren. Een thuiswedstrijd van de Uru- guese ploeg In Europa levert, meer op dan een wedstrijd in Montevideo. Ajax-voorzitter Jaap van Praag en Restuccia in een verklaring: „Beide partijen hadden geen enkel verschil van mening over het afwerken van beide ontmoetingen in Europa". Na cional wil voorafgaande aan de con frontatie met Ajax nog twee (op nieuw financieel aantrekkelijke) duels in Spanje spelen, terwijl Ajax medewerking heeft toegezegd bij het vinden van tegenstanders voor nog eens twee wedstrijden na het tweede treffen op 8 september. Om de toestemming van de Zuid amerikaanse bond te verkrijgen stel len Ajax en Nacional inmiddels alles in het werk. Ajax heeft vorige week tijdens de loting van de wedstrijden voor de eerste ronde van de Europa Cup in Athene de medewerking ver zocht van de UEFA-bestuurders Wie- derkehr en Bangeter. die hebben toe gezegd hun invloed bij de Zuidameri kaanse bestuurders te zullen aanwen den tijdens het Fifa-congres dat op het ogenblik in Düsseldorf wordt ge houden. Ook de delegatie van Nacio nal zal hier trachten de toestemming te verkrijgen. De Zuidamerikaanse bond heeft zich tot nog toe op het standpunt gesteld, dat een wedstrijd beslist in Montevideo afgewerkt moet worden. Ajax heeft bij de afgelopen onderhandelingen ten overvloede ge zegd „onder geen enkele voorwaarde naar Zuid-Amerika te zullen reizen gezien de afwijzende adviezen van haar medische staf" Van Praag: „Als de Zuidamerikaanse bond geen toe stemming verleent wordt er niet ge speeld". Heel wat minder problemen heeft Feijenoord, dat in de eerste ronde voor het Europa Cup-toernooi tegen Olyir.piakos uit Nicosia moet aantre den. Uit Cyprus is bericht ontvangen dat Olympiakos er de voorkeur aan geeft beide wedstrijden in Nederland te spelen. Het stadion in Nicosia kan slechts 12.000 bezoekers ontvangen en het bestuur van Olympiakos hoopt met Feijenoord tot een zakelijke overeenstemming te komen, waarbij de club een financiële compensatie krijgt indien het beide wedstrijden in het Feijenoord-stadion speelt. Feijen oord heeft zich over deze zaak nog niet beraden. Duitsland'; Afrika, Azië en Midden- Amerika; iederéén. De zestiende plaats wordt ingeno men door de winnaar van de beslis singswedstrijd. Het toernooi wordt in totaal tien plaatsen gehouden: West- Berlijn, München. Frankfurt, Stutt gart, Nürnberg, Düssendorf, Gelsen- kirchen, Hamburg, Hannover en Keu len. AMSTERDAM (ANP) Opnieuw een compliment aan meester Hartoch, die in de vierde ronde van de groot- meestergroep van het IBM-tornooi zijn score op 2 punten bracht. Jan Timman moest hiervoor de tol beta len. Het duel had van het begin een scherp karakter, hetgeen te begrijpen, valt, daar het twee schakers van de jongere generatie betreft. Met dat al staat Timman eenzaam onderaan. Ivkow brak in kansrijke positie te gen Donner af, terwijl Evans vermoe delijk van Adorjan wint. Hoe Brow- ne-Langeweg moet eindigen is voor alsnog een raadsel. Van de remises verdient vooral Scholl-Gligoric te worden gememo reerd, waarbij een volle Spaanse par tij werd uitgevochten. In de meestergroep verschalkte kop loper Enklaar de halve grootmeester Kuraljica. Enklaar, die geen titel be zit, leidt met 3 uit vier; dat is geen geringe prestatie. De Leidenaar Kort komt niet erg mee. terwijl Zuidema en vd Weide vooralsnog een midden positie innemen. Grootmeestergroep 4e ronde: Hartoch (Ned) Timman (Ned) 1—0; Keres (Rus) Smuyslov (Rus) 'I-.Scholl (Ned) Gll- goric (Joeg) 1'Ir. Portlsch 'Hong) Uhl- mann (Odl) afg Bobotsow (Buig) Ree (Ned) Ivkow (Joeg)—Donner (Ned) afg.: Browne (Austr) Langeweg (Ned) afg.; Evans (VS) Adorjan (Hong) afg. Stand: 1: Smyslov 2'.': 1 afgebr; 2: Ree 2'i: 3/5: Browne, Uhlmann. Ivkow 2+1 afgebr. ;6/ 10 Gligoric. Keres. Scholl. Bo botsow. Hartoch 2: U/13: Evans. Adorjan. Portlsch l'/j 1 afgebr.; 14. Langeweg 1 1 afgebr.; 15: Donner Vi 1 afgebr.; 16: Timman 0 +1 afgebr. Meestergroep: Afgebroken partij 2e ron de: Medina - Ghitescu afgebr. Uit de derde ronde: Ghitescu - Kort 10. Vierde ronde: Medina (Spa) Kort (Ned) 1—0; v/d Weide (Ned) Ghitescu (Roem) afg.; KuraJIca (Joeg) Enklaar (Ned) 0—1: Mlnlc (Joeg) Smejkal (Tsj) Vi—Zuidema (Ned) Van Geet (Ned) Hecht (Wdl) Ma- llch 2 lafgebr.; 5: Zuidema 2: 6: Ghites cu Vit +2 afgebr.; 7/8: v. d. Welde. Medina 1+i afgebr 9/11: Van Geet. Smejkal, Kurajica l'/t; 12: Kort 0. Beladen met bloemen, triomfantelijk door het welslagen van de vierdaag se tocht zijn de deelnemers aan de Apeldoornse vierdaagse op de thuis basis teruggekeerd. De belangstel ling van de zijde van de inwoners was uiteraard groot, zodat het ge heel een feestelijke gebeurtenis werd. Groningen, zo stelt „Textiel-Visie". Vooral niet als men daarbij bedenkt, dat de Nederlandse export in diezelf de tijd sterk is gestegen. Volgens het blad kunnen de hoge lonen ook niet de oorzaak zijn, want de loonstijgin gen worden ruimschoots gecompen seerd door de stijging van de export. De moeilijkheden bij de GKU lig gen meer in de< richting van een ver keerd marktbeleid, zo oppert het Mi- texblad. „Weet de Nederlandse confec- tie-lndustrie wel voldoende af van verschuivingen in smaak, koopkracht en opvattingen van consumenten? Wij geloven er niets van", gaat het beschuldigend verder. Het b'ad neemt het de GKU-direc tie ook bijzonder kwalijk, dat zij niet zelf het personeel op de hoogte stelde, maar „dat vuile werk" door de vak bonden Het opknappen. VEENENDAAL (ANP) Het: eers te (officieuze) treffen sinds de Euro pese kampioenschappen 1970 in Bar celona tussen de waterpolozeventallen van Nederland en Hongarije is nage noeg zo verlopen als werd verwacht. De Nederlandse ploeg kon gister avond doordat juli nu eenmaal een vakantiemaand is (Veer, Wouda, Hoogveld) niet in zijn sterkste sa menstelling in het water van het Veenendaalse valleibad duiken. Dus stond een forse nederlaag al bij voor baat vast. De eindstand van 21 (1—1, 1—3, 01, 02) tegen Hnga- rije, zilveren medaillewinnaar van Barcelona en een van de sterkste wa- terpolonaties ter wereld, werd dan ook door geen van de Nederlanders met sombere gezichten bekeken. Wel enigszins bedrukt was men over het feit dat de wisselspelers (b.v. André Hermsen, v. d.Hoofdakker, Setbeck, v. d. Kolk), die in de laatste twee kwarten werden ingezet, het spelpeil van de Nederlandse ploeg zover om laag haalden dat de Hongaren geen tegenstand meer hadden. Stukken informateur worden gepubliceerd Van een verslaggever DEN HAAG De ministerraad heeft gisteren besloten da*, tijdig voor hel debat over de regeringsverklaring alle relevante stukken zullen worden gepubliceerd die onder verantwoorde lijkheid van het voorgaande kabinet of leden daarvan aan informateur prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp ter inzage zijn gegeven. Minister-president mr. B. W. Bies heuvel heeft de voorzitter van de Tweede kamer, mr. F. J. F. M. van Thiel, hiervan schriftelijk op de hoogte gesteld. Deze had de bewinds man het verzoek tot pulAikatie over gebracht, nadat oppositieleider drs. J. M. den Uyl een desbetreffend voor stel door de gehele kamer zag ge steund. Wibo's Wadden AVRO'S actualiteitenchem Wibo van de Linde zei gisteravond dat hij ons graag „een beetje boos zou wil- len maken" vanwege de vervuilende Waddenzee, maar dat was een on redelijke eis. Want niet alleen had hij tevoren alle begrip tentoonge spreid voor milieubedreigers zoals een majoor van de luchtmacht onder wiens leiding schietoefeningen wor den gehouden bij Vlieland, maar ook moet de vraag luiden: op wie moeten we dan wel boos worden? Uit de reportage viel af te leiden dat we vooral boos op onszei/ zouden moeten zijn. Godfried Bomans, op weg naar het onbewoonde eiland waarvan hij over enige uren zal worden verlost, riep op tot soberder leven, want alle luxe die we willen, geven fabrieken het leven en die fabrieken vervuilen de zaak. Goed, maar dan sluiten die fa brieken en uit de Waddenzee-afle ring van afgelopen dinsdag begrepen we van Wibo, dat Oost-Groningen. om maar een gewest te noemen, daar niet gelukkig mee zou zijn. Een slag in de lucht, dit besluit. Het moeilijke van de milieukwestie is nu juist dat je je eventuele woede zo moeilijk kunt richten. Tenzij je natuurlijk mikt op een andere maatschappij- vorm, maar dat durven we van Wibo niet te geloven. Er waren gelukkig ook momenten van voldoening te beleven. Brand punt bracht een snikkend gezin Lugtigheid in beeld, dat uit zijn Haagse woning was gevlucht na on genoegen met Turkse huiseigenaren. Die laatsten waren, onbekend met de plichten van huiseigenaren, slachtoffer van huurkoopellende. Aan het slot van de uitzending kon worden gemeld dat er een gesprek zal worden gehouden tussen een Haagse huisvestingsinstantie, de huis eigenaars en de heer Lugtigheid. Het laatste Journaal kon daaraan toe voegen dat het gezin inmiddels an dere woonruimte is aangeboden. Dat tras duseenzelfde resultaat als na een Hier en Nu-uitzending van een paar maanden geleden. Dat ging toe vallig ook over huurkoopkwesties in Den Haag, alleen waren toen Neder landers het slachtoffer en niet de gastarbeiders. De huizenhandelaren die zich hiermee bezig houden blij ven ver van het scherm. Dan was er natuurlijk het nieuws van Nixons plannen om naar China te gaan. We zagen en hoorden het hem driemaal zeggen, hetgeen bij zo een bericht ook wel mag. Commen tator Hilterman had zelden zo een gelukkige ontwikkeling kunnen be commentariëren, zei hy Neumann bij de KRO was ook blij, maar her innerde er toch ook aan dat er in de loop van de geschiedenis al veel is misgegaan by topgesprekken. C. J. L.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 17