AMERICANA schaak E 1 Het verbaast me dat ik er nog ben... ,e'e De vele Noord-Amerikaanse nieuwtjes van deze maand dwingen me weer de daarin geïnteresseerde verzamelaars de nodige informaties te geven. Donderdag 1 juli was een zeer belangrijke dag voor de Noord-Amerikaanse Posterijen, omdat op die dag het aloude US-Post Office Department, dat tamelijk vastgeroest zat in de politieke sfeer van Amerika, als US Postal Service werd herboren. Het al meer dan 150 jaar zo trouw gevoerde embleem van de postruiter werd op diezelfde dag door een ander vervangen. Een op 1 juli uitgegeven postzegel toont ons het nieuwe handelsmerk, be staande uit een gestyleerde ade laar rustend op de woorden U.S. MAIL met een randschrift United States Postal Service. Maar er was op die gedenk waardige dag nog meer aan de hand De meeste postkantoren wa ren opgesierd met tientallen op affiche-formaat uitgevoerde Ame rikaanss postzegels, uitgegeven In de vorige en deze eeuw. Deze vergrote postzegels waren overi gens ook voor de liefhebbers te koop 1.50 per stuk of 5.- per vier stuks. De directeur-generaal van de herboren postdienst zag er een gerede aanleiding in om een stuk je propaganda voor het verzamelen van Amerikaanse postzegels te maken met de woorden. „Het ver zamelen van postzegels is een opwindende en tevens opvoedende hobby; daarom lijkt mij thans de tijd gunstig te beginnen met deze miniatuurtjes van grafische kunst, die een beeld geven van de ge schiedenis. de cultuur en de ver worvenheden van dit land. te ver zamelenMen hoopt in de VS dat de metamorfose werkelijk een modernisering gaat beteke- nsnl Een nog veel belangrijker feit voor de Amerikaanse samenleving is de herdenking van de onafhan kelijkheidsverklaring, die Washing ton op 4 juli 1776 aflegde. Teneinde op de vele herdenkin gen, die de Amerikaanse regering In het vooruitzicht stelt, thans al aandacht te richten, is dit jaar een eerste herdenkingszegel uit gegeven. Het ligt namelijk in de bedoeling regelmatig soortgelijke zegels het licht te doen zien, tot dat in 1976 het tweede eeuwfeest van de beëindiging van de vrij heidsoorlog gevierd wordt. De af beelding op de zegel, die 4 juli uitkwam, bestaat uit een vijfpuntige ster omgeven door rood-wit-blauwe contouren. Dt beeld zal tevens het officiële symbool van de her denking worden. Voorts kwam op 13 juli een nieuwe luchtpostzegel van 17 ct in omloop. Naast de waarde-aan- duiding en de indicatie U.S. Air- Mail is de kop van Miss Liberty, de bekende schepping van de Franse beeldhouwer Bartholdy in de New-Yorkse haven, opvallend groot afgebeeld. Ik maak u nog attent op een bijzondere emissie, die da verza melaars van het thema „ruimte vaart" natuurlijk moet interesse ren. Er komt weer een tweeling uitgifte uit zoals ook in 1967 is gebeurd, toen de ruimtewandeling van Edward White tijdens da lan cering van de Gemini 4 plaats ge vonden had. Het zegelpaar, dat nu volgens de aankondiging van de Amerikaanse posterijen tijdens de aanstaande vlucht van de Apollo 15 zal worden uitgegeven, wordt gewijd aan wat sinds 1962 door de VS op het gebied van de ruim tevaart is beraikt. Op de linkerzegel van de twee ling is de landing van de ML op de maan met aarde en zon op de achtergrond zichtbaar, terwijl de rechterzegel ons de beide astro nauten In hun maanj-eep toont. Op belde zegels van deze emissie staat als waarde 8 ct vermeld, zodat ze ook apart voor frankering kunnen worden gebruikt. Ze zijn overi gens geperforeerd. J. J. M. KIGGEN. Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. i. Slavekoorde, Goudreinetstraat 125, Den Haag Aftrekschaak Het aftrekschaak is welbekend en behoeft eigenlijk nauwelijks toe lichting. In feite is het een bijzon dere vorm van de dubbele aanval. De (laat ons zeggen) witspeler speelt een van zijn stukken weg en dpent daardoor de werkingsbaan van een eigen stuk welke het eerst versperde. Laatstbedoeld stuk zet dan (door het wegspelen van het eerste stuk) de vijandelijke koning schaak. Het is niet noodzakelijk dat het weggespeelde stuk zélf een vijandelijk stuk aanvalt (doel: mate riële winst), want het kan evengoed op „hogere doeleinden" mikken (positionele of combinatoire winst). Ervaren spelers kennen de geva ren van het aftrekschaak maar al te goed. Zij zullen zich dan ook vrijwel nooit vrijwillig in zo'n ge camoufleerde witte batterij begeven, en als ze er door de activiteit van hun tegenstander soms in terecht komen, grijpen ze meestal de eerste de beste kans aan om zich eruit te verwijderen. De opgaven met aftrekschaak er in, die wij U hierbij aanbieden, zijn niet al te moeilijk. U begrijpt na tuurlijk wel dat dit aftrekschaak niet op de eerste zet gegeven wordt: dat zou èl te kinderachtig zijn. Maar het zit, na een of twee inleidende zetten, ingebouwd. Soms ligt de „batterij" al klaar, soms ook moet ze nog voltooid worden. OPLOSSINGEN Hieronder de oploselngen van de op gaven uit de rubriek van 10 Juli. OPGAVE 1. De oplossing la: 1. d6! L»g2 2. dxe7 TeB 3. Kxg2 cxd3 4. axb5 Txe7 5. b6l en wit wint Ta8 en de zwarte d-plon. OPGAVE 2. Hier gaat het een tik|e andera: 1. Pe6t Dxe6 2. DaSt Kb8 (Of 2. Kc6 3. bS mat; of 2. b6 3. Da7t en 4. Dxb6 mat) 3. La7t KaS 4. LbOtt Kb» S. Da7 mat. OPGAVE 3. Hier tenslotte een Iets ge- comllceerder geval: 1. PdSI Pxd5 (Na 1. Dxf3 wint 2. Pxe7 een stukl) 2. Dxf6 Pxf6 3. Uh6l Pbd7 4. Lxf8 KxfB 5. •5 Pd5 6. Lxd5 oxd5 7. e6 en wint. [I I A m 1 A A A i 4 '<Jy A v. 1 1 A ÈL A A A| m A A JLsj a i zet won. Hoe? Wit aan zet won. Hoe? X A A W A ■Jt 8 4 A A s jsL A A 1 a Wit zet won. H oe? Correspondentie aan de heer A. J. Ivena, Frankenslag 68, Den Haag. Naar Tallin Volgende week gaat een Neder landse afvaardiging naar Tallin om de jaarlijkse landenwedstrijd tegen de Sowjet-Unie t e spelen Geen tiental, omdat de Russische Dam- bond, in strijd met de nationale- en internationale gebruiken, om ons onbekende redenen slechts acht spelers wil ontvangen Dit zijn: Pieter Bergsma. drs. Evert Brons- tring, drs. Piet Roozenburg, Jan de Ruiter, Wim v. d. Sluis, Ton Sij- brand8, Cees Varkevisser en Harm Wiersma. Reserves zijn Anton Schotanus en Frans Hermelink. Zij vinden tegenover zich: An- dreiko, Koeperman, Gantwarg, Kor- chov, Tsjegolew, Ratz, Metsjanski en Davidow, terwijl Ogorodnikow en Sjawel reserves zijn. Zo juist bereikte ons het bericht dat Agafo- now er. Mogiljanski ais "Ersatz- spieler" aan deze formatie zijn toe- SYBRANDS gevoegd, hetgeen wil zeggen dat er wijzigingen op komst zijn die wij niet weten. Mogelijk is Koeperman nog niet hersteld van zijn bekken fractuur, opgelopen in het Schol- ten-Honig-tornooi. Het lijkt te optimistisch om een overwinning te profeteren. Toch zal het er eens van moeten komen. Onze spelers zijn echter minder getraind dan hun tegenstanders en verkeren als regel ook In een phy- siek mindere conditie. De wedstrijd kent drie ontmoetingen. Wij besluiten met enige fragmen ten uit het Scholten-Honig-tornooi. (1) Zwart: 9. 10, 14, 17, 19. 20, 27. 41 Wit: 25. 26, 28. 29. 30x33, 44, 48. 49 44-39. 19-24 maakt een elegant einde aan de partij; 30x29, 14x32: 25x3. WIERSMA Op 25x5 komt 41-46. 41-47 3x21, 27x16 (2) Zwart: 3. 8. 12/18, 30. 35 Wit: 23. 26/29, 32. 38. 39, 42. 43, 44 Spelverloop: 13-19; 27-22, 18x27; 32x21, 16x27; 28-22, 27x18; 38-33, 19x28; 33x2, 14-19; 2x24, 30x19; 43-38 en het werd remise. De spe ler uit Gambia heeft wel aange toond dat hij een belofte voor de toekomst is. (3) Zwart: 8. 9. 10. 11. 12. 13, 15, 20. 24, 26. 27 Wit: 28. 29. 33/38, 40. 43, 44 11-16 speelt op een dam die ook later gehaald wordt; 43-39, 10-14; 28-23, 13-18; 38-32. 27x38; 33x42, 24x33; 39x28, 18x29; 34x23, 20-24' dreigt 14-20. Na 37-32 kwam de dam door 14-19, 23x3, 12-17, 3x21, 16x47. Eveneens een mooi staaltje van doorzicht. LA FOURCADE Beethoven Het is een goede gedachte geweest, Beethovens pianocon cert in D op. 61 A vast te leg gen, want, merkwaardig genoeg, hoort men dit werk In de con certzalen maar weinig. Wat de oorzaak daarvan is valt moeilijk te verklaren. Dat dit werk een transcriptie is van zijn veel ge speelde vioolconcert in D op. 61, dat in 1806 werd gecomponeerd en in 1808 te Londen uitgege ven, kan de reden niet zijn, Im mers, het is op zichzelf een boeiend en klankrijk werk. We heben het ontstaan te dan ken aan Muzio Clementie, zelf pianist -an componist (zij het geen grote), die Beethoven een goede aanbieding deed om dit werk voor piano om te zetten. Op zichzelf geen spectaculair feit, want bijv. Bach maakte vele ma len gebruik van eerder gecom poneerd werk, we denken hier o.a. aan zijn Cantates. Hoe het zij, de pianoversie verscheen in 1810 bij Clementie in Londen. Het is een bewerking gelijk aan een vernieuwing door de aanpassing aan het solo-In strument, de piano. Goed be schouwd valt de aandacht het meest op de briljante orkestpar tij en de toegepaste instrumen tatie, meer dan op het zuiver pianistisch gedeelte, hoewel deze prachtige melodieuze fragmen ten oplevert. Peter Serkin bewijst een vir tuoos pianist te zijn. Hij speelt met veel elan en muzikaliteit. Vooral het Rondo groeit tot een briljant hoogtepunt. De orkest partij krijgt daarbij- glans en kleur door het New Phllharmonia Or chestra onder Seyi Ozawa. (RCA plaat LSB 4008-stereo). Rachmaninoff Rachmaninoffs Pianoconcert no. 2 in c behoort ongetwijfeld tot de meest gespeelde concerten, sinds hat in 1901 te Londen ten doop werd gehouden. Allicht schuilt dit succes in de prachtige en gevoelige melodieën, vaak vervuld van een beklemmende melancholie, die de toehoorder diep aanspreken. Dit concert is zelfs gebruikt als achtergrond voor de film „Brief encounter", waarin zich de weemoed om een verloren liefde manifesteert. Dit zegt wel Iets van het karak ter van deze muziek en van de veel bestreden opvatting van Rachmaninoff, dat de melodie de grondslag is voor alle muziek, hetgeen hij bevestigde met zijn beroemd geworden Prelude in cis, zijn Derde pianoconcert en zijn Rapsodie op een thema van Paganini. Decca heeft er met da beken de concertpianist Ivan Davis en The Royal Philharmonic Orches tra o.l.v. Henry Lewis een bij zonder mooie opname van ge maakt in de zogenaamde „Phase 4 stereo concertseries". Wat dat inhoudt moet men beslist horen, het is een wonder van moderne opnametechniek Het gebruik van de „soundtable" met twintig ge luidskanalen geeft de mogelijk heid om elk instrument onder controls te houden. Een opname op deze wijze tot stand gebracht geeft de luisteraar de ervaring van de concertzaal. Ivan Davis' gevoelig toucher is verrukkelijk om aan te horen. De soliërende stemmen in het orkest die de pianopartij omspe len, en omgekeerd, komen bij zonder boeiend naar voren. (Dec ca stereo PFS 4214). Je hoort wel eens mensen zeggen, hoewel zij notabene zo gelukkig zijn dat ze de Tweede Wereldoorlog hebben over leefd, dat zij vijf kostbare jaren verloren hebben. De heer F. L. Stolk, Rotterdam: „Het ver baast me nog dat ik er vandaag nog ben, terwijl vele anderen vaak onder de meest barbaarse omstandigheden moesten ster ven. Ik heb het zeker niet te danken aan mijn brave leven of mijn godsvrucht. Ik denk dat de Schepper het nog eens met me proberen wil, maar wéten doe ik het niet. Ik las wel op gezette tijden in de bijbel. Zeker na een slapeloze nacht In de vroe ge ochtend van de beruchte tiende november 1944 waarop alle mannen In Rotterdam zich bij hun geopende huisdeur ge reed moesten houden In af wachting van de komst van Duitse soldaten. Wij waren be stemd voor de 'Arbeitseinsatz' in Duitsland. Wegkruipen op een vliering of in een kelder overwoog Ik niet het zijn goedkope schuilplaatsen en er werd soms lukraak in gescho ten. Het lag niet in mijn be doeling de bijbel als prikkaart te gebruiken, maar ik verlangde in dat duistere en onzekere mo ment de leiding Gods wat scherper gemarkeerd te zien. Ik sloeg de bijbel op en las meteen hetgeen onder mijn ogen kwam laat ons met lijdzaamheid lopen de loopbaan die ons voorgesteld Is, ziende op de overste leidsman en vol einder des geloofs, Jezus. Er trok een waas voor mijn ogen. Mijn vrouw, die in verwach ting was, ging mee naar de voordeur. De soldaat kwam. "Kommen Sie mlt.Ik keek hem strak In de ogen, wees op mijn vrouw en zei: ,Moet dat nou zó?', waarop hij na een korte aarzeling zoiets zei van scheer je weg. We draaiden ons om en gingen in een onwezen lijke sfeer de trap op. de sol daat achter ons aan. Ik gaf hem mijn shag die ik voor de reis In mijn zak had gestoken. Mis schien had hij zelf ook wel kleine kinderen. Die dag was het feest. Maar bulten wachtten vele jongens en mannen om weggevoerd te worden. Wie weet heeft een groot deel van hen hun loopbaan met lijdzaam heid volbracht." Welke lezer heeft daar ervaringen mee, „Ar- beitseinsatz" In Duitsland? Israël is vpor ons In 1971 een realiteit, het heeft een staats vorm en een leger, een eigen taal en het voert oorlogen. Vroeger was het „Het Heilige Land", zoals ook weer blijkt uit de brief van de heer A. Vos uit Den Haag. Op de lagere christelijke school dacht hij er al over. hoe heerlijk het moest zijn om het Heilige Land eens te zien, „maar ik begreep wel, dat zou nimmer werkelijkheid worden. Zo'n reis is voor ons eenvoudige mensen onmoge lijk. Ondertussen ben ik nu bijna twee en zeventig jaar ge worden. Ziedaar: dit voorjaar kreeg ik de gelegenheid om samen met mijn vrouw naar Israël te reizen. Een heel lange. haast onmogelijke wens, was in vervulling gegaan. We hebben alle heilige plaatsen bezocht, Jeruzalem, de Olijfberg. Golgo tha, de hof van Jozef van Arimatea, Bethanië, Bethlehem, Nazareth, Tiberias, het meer van Galilea, Joppe of Jaffa en ook de moderne steden zoals Tel Aviv en Nathania. Het is een overweldigend mooi land. Er wordt zeer hard gewerkt. Er zijn heel veel plantages en derge lijke. Het is werkelijk zoals in de bijbel staat: de woestijn zal bloeien als een roosl Het was een onvergetelijijke ervarlngl" „Voor de tweede maal kreeg ik een zeer ernstige ziekte, die dodelijk kan zijn", meldt de heer Jurgens uit Vlaardlngen. „De zeer hoge koorts liet nog slechts één gedachte: dit is het laatste lijden. Ik was te moe om zelfs nog te bidden en ieder geluid hinderde me hevig. Ik was er nog wel, maar de wereld was ver weg, die kerst week. Toen zette mijn vrouw op een morgen, na de wasbeurt waarvan je altijd even opknapt, zacht de radio aan. Een Am- bonese dominee zei in zan gerig Nederlands iets over het evangelie van Johannes: alzo lief heeft God de wereld gehad, dat Hij Zijn eniggeboren zoon gegeven heeft, opdat. En vul hier je eigen naam maar in! En zeg het zachtjes in jezelf die in Hem gelooft niet ver loren ga maar eeuwig leven heeft. Misschien werd ik beter door de aandacht van de dok ter, door de gebeden van an deren, maar op golven werd ik het leven weer Ingedragen. We kregen daarna nog gezonde kinderen, en soms word ik met verbazing 's morgens wakker en voel het tintelende leven: hé, hier ben ik. ik adem, mag zorgen. Ik lééf nog. Onge dacht!" Als klein meisje had ze het ontzettend arm, mevrouw Fik ken uit Den Haag. Ze droeg de schoenen van haar tante af, of de zwarte klossen die de kinderen van werkloze vaders als etiket aan hun voeten kre gen. In de oorlog lag er karton op de vloer en de gordijnen waren van verbandrepen. Moe ders linnenkast was leeg en als het koud was, sliepen de kin deren onder de jas van vader, die grapte: al is een vader nóg zo arm, toch dekt hij warm. Nu, meldt mevrouw F., heeft ze aan geen ding gebrek. Er is overvloedig eten, de nodige kleren kunnen zowaar modieus aangeschaft worden, de ijskast vond ze niet nodig maar die staat nu als praktisch meubel in de keuken. Ze heeft plezier van de wasautomaat, de stof zuiger. de radio, pick-up en televisie. „Er kan een royale vakantie af. Alles ongedacht. We hebben aan één ding ge brek: tevredenheid!" „Hebben andere moeders dat nou ook?" vraagt ze. Igor von Percha 203 nkh Langzaam naderende voetstappen, metaalachtig hard op het pljreli veisel. De donkere, vormeloze gestalten van twee militiesoldatefre Geweerlopen, mat glanzend in het maanlicht. P De soldaten kwamen dichterbij, liepen langs hen heen, verdweneLre; hun voetstappen stierven weg. iet "Ach, mijn hemel I" zuchtte Vera. "Ik dacht al dat ze hicrhe«n h kwamen." I* Drie minuten voor half twaalf. Lg En toen: het geluid van een snel rijdende auto. Het gele licLnj van de koplampen gleed over.de boomstammen, weerspiegelde ziLid in de ramen van de huizen aan de overkantuto "Komzei Alexander Berckheim, greep Vera's hand en trok hajx>it uit het portiek waar zij beschutting tegen de ijzige wind haddpn gezocht. Nog voordat de auto voor het kerkportaal bleef staan, werd voorportier opengegooid en riep een gedempte vrouwestem "Kom - snell" Alexander Berckheim duwde Vera naar dc auto en hielp haar stappen. Een slanke vrouwehand greep haar bij haar arm, hit haar. Toep stapte ook hij in de auto en trok het portier achter dicht. Wat er vanaf dat moment pebetyde beleefde Vera als het ware 1 iets wat al afgelopen was. Een overtocht; het einde van een hoofp P stuk en het begin van een nieuw, dat voor de eerste keer sinds lan tijd in haar hart een flauwe hoop wekte en die haar weer in een t( <*t. komst deed geloven waar ze niet meer aan had durven denken. De plptselinge aankomst van de zware auto met de standaard v| da een legercommandant op het rechtervoorspatbord. De rit door verlaten, slechts spaarzaam verlichte straten van Moskou met nsc weerkaatsing van het geluid van de motor tussen de huizen. Het do kere silhouet van de chauffeur tegen het gele, door de duistert »kel glijdende licht van de koplampen. Het magere gezicht van Alexand die tegenover haar op een klapstoeltje zat, toen hij zich naar h%^r voorover boog, met zijn vingertoppen over haar voorhoofd streek zijn hand secondenlang op haar wang liet rusten: dit geliefde, ha zo vertrouwde gezicht, dat van het ene moment op het andere zi if duistere hardheid had verloren, nu ontspannen, met een flauw glii 11 lachje om zijn mondhoeken. De jonge, blonde vrouw met het gelijl j matige profiel naast haar, van wie een fijne geur van Franse parfui j§fl uitging die zich met de geur van leer en benzine vermengde. H; stem waar nog steeds de opwinding van de afgelopen minuten zweefde: "Het spijt mijWij zijn een beetje te laat. Een belachelijk kl< pechgevalletje. Daar had niemand rekening mee gehouden. Ik zat hete kolen, terwijl Grisjka aan de motor werkte. En toen, toen ik twee militiesoldaten zagVreselijk 1" "Ik had uw man verwacht", zei Alexander. "Het was niet eenvoudig... Maar tenslotte kon ik hem overtuigen dat het beter zou zijn dat hij aan een vergadering de revolutionaire raad deelneemt, terwijl ikTerwijl ik mijn ter in Chimki bezoek." De vrouw lachte: een warme, vrolijke lach, nog niet helemaal van de spanning en de nervositeit, maar toch al onbekommerd als lachen van een jong meisje dat een heerlijke streek heeft uitgehaalL' Toen draaide zij zich opzij naar Vera en boog zich iets voorover alsi ze probeerde haar gelaatstrekken in de duisternis te ondersche den. (WORDT VERVOI Eu Het bieden, maar bovenal het maken van groot slem, is slechts zelden een eenvoudige kwestie. Er mag Immers niets fout gaan. Daarbij komt dan nog dat eerst op het slot van het biedverloop althans In sommige gevallen de beslissing moet worden ge nomen in welke kleur wordt gespeeld. Voor al dan moet er" met overleg worden gehan deld: geen slag mag worden gemist: Daar van onderstaand een voorbeeld. Na het biedverloop een klaveren twee, rui ten, twee harten, drie schoppen dat niets aan duidelijkheid overlaat, gaat west azen vragen. Oost blijkt een aas en twee heren te bezit ten, zonder meer in ruiten en schoppen. Aan west nu de keus. In feite is die simpel. Oost heeft naar alle waarschijnlijkheid 'n twee kleu renspel en ondanks schoppen aas bij west is zeven ruiten de sterkste kleur van oost het juiste eindbod. Daarmee is echter groot slem nog niet gemaakt. Om dat te laten uit komen eerst de kaartverdeling. 10 9 8 9 V875 o y 6 V 10 9 4 H B 5 3 2 4 O A H B 10 2 B 8 V 7 6 9HB92 9 8 4 3 5 2 Na de uitkomst harten twee de tweede kleur van west voor het aas, kan oost de zaken gaan rondmaken. Ruiten vrouw is daarbij de beslissende kaart. Een drie drie verdeling van de troeven doet zeven ruiten slechts maken wanneer de vrouw bij noord zit. Zit de vrouw bij zuid dan biedt alleen een doubleton soulaas. Vrouw-klein bij noord is eveneens win nend. Om die reden kan oost na harten aan Correspondentie aan de Heer B. J. I, Burg. Beumannlaan 163c, Rotterdam, slag te zijn gekomen, het beste meteen troefaas spelen om in de tweede troef een nadere beslissing te nemen, heeft noord vrouw-derde dan moet w< gesneden. Snjjden is trouwens toch noodzakelijk, zeker wanneer de troeven drie zitten, omdat west een ruiten r heeft om een schoppenslag af te troevi Over de eveneens ontbrekende scho vrouw hoeft oost zich bij een drie-drie deling geen zorgen meer te maken. 2 schoppen en een ruiten vier-twee dan i!r spel verloren. Groot slem werd uiteini als volgt gemaakt. Na harten aas een t ronde voor de boer en schoppen naa aas, een kleintje naar de heer en een troefd. Oost troeft daarna een hartensli en verwijdert de troeven. Daarna volge vrijgespeelde schoppen, zodat klaveren en heer tenslotte voor dertien slagen zo Overigens toch een beste score punten. Niettemin juist daardoor probij die door enig denkwerk en een wat verdeling betreft meewerkende teg« der, konden worden opgelost. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL HOR.: 1. pedel, 5. kif, 7. elger, 11. mare, 12. Lea, 14. oer, 16. aria, 18. ore, 20. gazon, 23. tel. 24. d.i. 25. tap. 27. lek, 28. bal, 30. ma, 31. metro. 33. kerel, 34. la. 36. ruine, 38. gevel. 39. Ot. 40. as. 42. meent, 44. pet. 45. gl., 46. Amer. 48. tegel, 50. aemi, 52. sar, 53. leder. 54. Ate, 55. maat, 57. karet. 59. Asia, 61. a.m. 62. kar, 63. radijs, 66. te. 67. Rp. 68. Paria, 69. leven, 71. ra, 73. garoe, 75. merel, 76. 8.I., 78. s.o.s., 79. dol, 81. ris, 82. e.k. 83. eed. 85. porie. 87. adé, 88. Edam, 90. aal, 91. els, 93. ader, 94 Ariel, 95. eer. 96. reaal. VERT.: 1. pari, 2. ere. 3. de. 4. II., 5. kaal, 6. look. 7. er, 8. ga, 9. ert, 10. riem. II. model. 13. eg, 15. en. 17. alant, 19. fatum, 21. zee, 22. baret, 25. ter, 26. priem. 28. bevel. 29. lel, 32. one, 33. keper, 35. aam. 37. enter, 39. olm, 41. sesam, 43. teder. 45. geest, 46. arm, 47. rat. 49. getal, 50. sta, 51. Ira. 53. larie. 56. aap, 57. karos, 58. vijver, 60. Ier, 62. karot, 64. dem, 65. serie, 67. risee, 68. pas. 70. Nes, 72. anker, 74. lor, 77. Leda, 79. dole. 80. lier, 82 edel. 84. dar, 85. pa. 86. el, 87. Ada, 89. mi. 90. al. 92 sr. 93. Aa. INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op brief kaart, worden voor donderdag aan ons bureau verwacht. In de linker bovenhoek vermelden: „PUZZEL OPLOSSING" Er zijn drie prijzen, een van f 10 en twee van f 5. PUZZEL VAN DE WEEK KRUISWOORD-PUZZEL Horizontaal: 1. tekening, 6. klinkende munt, 12. voordeel, 14. rivl Engeland, 16. scheik. element, 18. heden, 19. meisjesnaam, 21. voegw 22. pers. voornaamw., 23. onderscheidingsteken, 26. vijzel, 29. slim 30. buffel, 32. eekhoorn (Z.N.). 33 en omstreken (afk.), 34. water in I 36. afk. van straat, 37. kanon, (afk.), 38. rondhout, 39. berg in Thessalll Z.-Amer. thee. 43. slede, 44. middel tegen de beet van vergiftige i 45. bouwland, 47. nakomeling, 49. inwendig orgaan, 52. en personne 54. voorvoegsel, 55. rul, 57. 6us loco (afk.), 58. lidwoord (Fr.), 59.1 vogel, 61. lentemaand bij de Joden, 63. lusthof, 65. ontvangst, 67.J metaal, 69. klein kind, 70. voorzetsel, 71. spoedig, 73. onder an' (afk.), 74. rechten inbegrepen (afk.), 75. soort hond, 77. olaats in T 79. decigram, 80. wijze leidsman. Verticaal: 2. afnemend getij. 3. gezondheid, 4. onbuigzaam, 5. (afk. Lat.), 7. familielid, 8. wild zwijn, 9. tevreden, 10. voorzetsel, 11. Ij dolk, 13. vreemde munt, 15. oplopende vlakte, 17. rivier In Italië, 19 stap, 20. god van de liefde, 22. schuin toelopende strook, 24. stoom (afk.), 25. nota bene (afk.), 27. voorvoegsel, 28. pers. voornaamw laaghangende grijze wolkenmassa, 35. bloem, 37. bedelaar, 39. bid 4 40 arrondissement (afk.), 41. onbep. voornaamw., 42. alvorens, 46. zin. 48. ondervraging, 50. 6ierlijk, 51. zeker balspel, 53. vissersvarf 55. vrijgevig, 56. schaapkameel, 58. hoofdpersoon In een dramel Shakespeare, 60. voegwoord (Fr.), 61. scheik. element, 62. Noord rika (afk.), 64. kindergroet, 66. water in N. Br., 68. deel van de das rondhout. 75. muzieknoot, 76. scheik. element. 77. pers. voornaj 78. meisjesnaam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 12