PROBLEMEN RONDOM STAATSSECRETARISSEN VS willen nieuwe Israël concessies Miljoenen Oostpakistani's sterven over drie weken 2 moderne theeglazen Het Kwartet t Biesheuvel gaat door Nog geen akkoord met formatiewerk over benoemingen Crita) Buien Sigarettenverbruik blijft stijgen Dode en drie gewonden bij brand in tent Joden in Moskou gearresteerd ANWB Heerlen mist 91.000 gulden Nètoptijd voor de zomen bon Aardbeving in Italië Weer rode vlek in Rijn Tankerbrancl eist 3 doden lenwe Leidse Courant CHRISmiJK DAGBtAD VOOR LEIDEN £N OMGEVING „Stantvastieh is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Donderdag 15 juli 1971 52ste Jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen dkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Van onze parlementsredactie JEN HAAG Rondom het nieuwe kabinet-Biesheuvel plotseling grotere politieke spanning ontstaan, omdat er ssen de vijf regeringspartijen nog geen volledige overeen- •mming blijkt te bestaan over de benoeming van de staats- cretarissen. ^In feite is premier Biesheuvel nog tig het moeilijke formatiewerk te volgen. Hij pleegt voortdurend erleg met de vijf fractievoorzitters, weliswaar met vakantie zijn, lar zo dicht in de buurt zitten, dat gemakkelijk zijn te bereiken. Jr. W. Aantjes, de fractieleider Op een heleboel mensen maken illeen de ervaringen van hun ortemonnaie indruk. SIRIUS (k onderzoek het badwater voor ik ir in spring. Zon en maan 16 juli zon op 4.38, onder 20.53; naan op 23.51, onder 15.26; 22 juli 7.M. Hoog water Hoog water, 16 juli: Rotterdam e getij 10.33, 2e getij 22.47; Sche- reningen 8.43-21.13; Vlissingen 7.51-20.11; Haringvliet a. d. Zee- tijde 9.19-21.49. WSIgg .1 ff Hf DE BILT Afgelopen nacht trok een zwak koufront over ons land. De regen die hierbij viel was echter van weinig beteke nis en alleen in het noorden van het land werd enige neerslag ge meld. Belangrijk voor het weer van de eerstkomende dagen is een depressie die vanmorgen voor de Noorse kust lag. Achter het front wordt iets onstabiele lucht aan gevoerd, zodat de kans op buien groter wordt. Strandweer Na een storingsfront met wat lichte regen in de komende nacht, zijn er morgen weer flinke op klaringen. Matige tot vrij krach tige noordwesten wind. Hierdoor iets te koel, 17 a 18 graden, zee water 17 graden. Vooruitzichten: Wel zonnige perioden en overwegend droog, maar een frisse zeewind. Barometerstand: heden 10 uur 76.4 cm (1018 millibar), dalend. Van een verslaggever ROTTERDAM Ondanks de vele nti-rookcampagnes stijgt het siga- ttenverbruik nog steeds in West- iropa en de Verenigde Staten. Vorig ar rookten de Nederlanders in to- •I ruim 20 miljard sigaretten en het 't er niet naar uit dat dit aantal dit ar lager zal komen te liggen. .De Nederlandse tabaksindustrie trwerkte voor deze sigaretten 20 üljoen kilo tabak. Vorig jaar werd Nederland 9 miljoen kilo tabak verbruikt aan sigaren, pijptabak en zij het op zeer kleine schaal pruimtabak. Deze cijfers maakte president-di recteur A. L. van Beek van de ta baksgroothandel Van Beek NV giste ren bekend op de aandeelhoudersver gadering in Rotterdam. Hij merkte ook nog op, dat de siga- renconsumptie in Nederland vrijwel gelijk blijft. Alleen de hoeveelheid tabak, die hiervoor gebruikt wordt, neemt iets af, doordat de vraag naar kleinere sigaren toeneemt. Koningin terug Koningin Juliana (gistermorgen uit Italië teruggekeerd) heeft gis termiddag op Huis ten Bosch de staatssecretarissen Scholten, Van der Stee en Van Es beëdigd. Gisteren begon de Koningin aan een aantal besprekingen met de nieuw-benoemde ministers, welke vandaag, morgen en zater dag voortgezet zullen worden. Zaterdag zal de Koningin naar het koninklijke vakantieverblijf in Porto Ercole terugkeren. A. P. J. M. M. v. d. Stee van de' ARP, die met zijn gezin va kantie hield in Oostenrijk is deze week plotseling in Nederland terug gekeerd, omdat hij het overleg per telefoon over grote afstand over de belangrijke politieke problemen niet meer verantwoord vond. ST. MAARTENSDIJK By een brand in een tent op de camping „De Muye in St.-Maartensdyk (gem. Tholen) is woensdagaavond de 35- jarige mevrouw C. J. M. Janissen- Klomp uit Eerbeek dusdanig gewond geraakt dat zij enkele uren later in het ziekenhuis te Bergen op Zoom overleed. Haar 39-jarige echtgenoot en twee kinderen Manfred (8) en Roij (5) wer den ernstig gewond in het ziekenhuis opgenomen. De toestand van de twee kinderen wordt zorgwekkend ge noemd. De tent waarin het gezin kampeer de is waarschijnlijk in brand gevlo gen doordat ontsnappend gas uit een niet goed afgesloten butagasfles tot ontbranding kwam. MOSKOU De politie van Moskou heeft hedenmorgen vroeg 45 Russi sche joden gearresteerd, die een hon gerstaking in het centrale telegraaf kantoor van de stad hielden. De politie ging het telegraafkantoor aan de Gorkistraat omstreeks vier uur door een van de achteruitgangen binnen. De joden werdén bijeenge dreven en met politieauto's wegge bracht. De joden, die merendeels uit de Sow jet-Republiek Georgia afkomstig weren, begonnen de hongerstaking maandag uit protest tegen het huns inziens officiële getalm met hun aan vragen van migratievisa voor Israël. De groep bestond uit 33 Georgische joden. Daarbij voegden zich later,10 uit Moskou, een uit Kiev en een uit Simforopol. De moeilijkheid is, dat de vijf par tijen geen bevredigende sleutel kun nen vinden voor de onderlinge verde ling van de twaalf of dertien posten van staatssecretarissen. Weliswaar was afgesproken de verdeelsleutel te hanteren, die toegepast is bij de ver deling van de zestien ministerszetels. Maar er zijn geen zestien staatsse cretarissen nodig. De vraag is vooral welke partijen bereid zijn genoegen te nemen met een staatssecretaris minder. Zo zou de ARP, die drie mi nisters leverde, al tevreden zijn met twee onderministers. OVERLEG Morgen zal het probleem van de benoeming van de staatssecretarissen weer in het kabinet worden behan deld. Er zou vooral vandaag dan ook intensief overleg worden gepleegd met de vijf fractievoorzitters. Het ligt voor de hand, dat premier Biesheuvel, die niet afkerig is van het doorhakken van knopen, prijs stelt op een ploeg staatssecretarissen, die de instemming heeft van de vijf regeringspartijen. Helemaal is dat niet meer het geval. De benoeming van de KVP-voorzit- ter, mr. A. P. J. M. M. van der Stee naast mr. W. Scholten als tweede staatssecretaris op het departement van financiën wordt bijvoorbeeld niet volledig begrepen. In Den Haag wordt dezer dagen, nu de kwestie van de staatssecretarissen zo moeilijk is, gezegd dat men geen „Van der Stee-benoemingen" meer wil hebben. Vooral met het oog op de bezuinigingen, die moeten worden doorgevoerd. Het probleem van de staatssecreta rissen is vooral zo ingewikkeld, om dat de benoemingen van de heer A. van Es (defensie), mr. Scholten en mr. Van der Stee (financiën) al vast staan. Er is nu minder ruimte om te schuiven. UDINK Onzeker is bovendien nog het staatssecretariaat op het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Minister Udink wil liefst een staatssecretaris voor volkshuis vesting maar de indruk wordt dan gevestigd dat het woningbouwpro- bleem öp het departement minder be langrijk wordt gevonden dan de ruimtelijke ordening. Een onderminis- ster voor ruimtelijke ordening is weer bezwaarlijk, omdat juist deze 'bewindsman op ministerieel niveau krachtig coördinerend moet kunnen optreden. Zo moeten in Den Haag deze week meer formatieproblemen worden opgelost. Morgen hoopt het kabinet er uit te komen, zelfs tot tevredenheid van alle rege ringspartijen. Ter gelegenheid van de opening van het Internationale Folklore- festival, dat woensdag in Hoorn is begonnen, werd in het cen trum van het oude stadje een grote openluchtmaaltijd voor de deelnemende dansgroepen ge houden. Dit Roemeense meisje laat zich het ongewone menu pannekoeken toch wel goed smaken. Van onze correspondent HEERLEN Uit de brandkast van het ANWB-kantoor in Heerlen wordt sinds gistermorgen 91.000 gulden en vreemde valuta ter waarde van 4000 gulden vermist. Toen het kantoor gistermorgen werd geopend, was de brandkast waarin het geld zat opgeborgen, nor maal gesloten. Bij het onderzoek is gebleken dat de cassière zowel haar sleutel van het kantoor als de sleutel van de brandkast vermiste. Zij heeft verklaard de sleutels dinsdagavond verloren te zijn. De sleutels zijn gis teren in de nabijheid van het ANWB- kantoor op straat teruggevonden. komingen in de distributie van de voorraden niet worden opgeheven. Het rapport verklaart dat 50 procent van alle voedselvoorraden van de regering liggen in Chittageng en Khoelna, hoewel deze gebieden slechts 13 procent van de gebruikelij ke consumptie voor hun rekening ne men. Het veronderstelt dat de voorraden zich in deze twee havensteden opsta pelen en niet vlug genoeg ovër het land worden verspreid. Inmiddels heeft de chef-coördinator Kennedy WASHINGTON (Reuter, AP) Senator Edward Kennedy heeft gisteren de inhoud bekend gemaakt van een officieel rege ringsrapport, waarin wordt ge waarschuwd dat in Oost-Pakistan miljoenen mensen met de hongerdood worden bedreigd, wanneer niet onmiddellijk nieuwe voedselvoorraden worden heengestuurd. Het rapport hekelt de huidige dis tributie van voedsel in het geLAed en verklaarde dat het vervoer een jan boel is. „Tenzij onmiddellijk nood maatregelen worden genomen, zullen miljoenen onschuldige mensen ster ven: 1 augustus is het ultimatum voor vele gebieden'', verklaarde de senator. Het rapport van het bureau voor internationale ontwikkeling (AID) werd openbaar gemaakt door Kenne dy, in zijn hoedanigheid van voorzit ter van de commissie voor vluchtelin genzaken. Volgens het rapport, opgesteld door een team dat in juni rampgebieden in Oost-Pakistan bezocht, worden er ernstige voedseltekorten verwacht te gen 1 augustus, als de huidige tekort (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 hippe kleuren: oranje - paars - groen - geel leuk op de camping, of een fijn zomeravondfeestje Ik geef op als nieuweabonnee: ^naam: straat: I plaats: betaalt: Chper kwartaal par rpaand Alsbeloningvoormijnaktiviteit Iontvangik 2 theeglazen. De nieuwe abonnee krijgt onze (krant veertiendagen gratis. Mijn naam Kennedy publiceert regeringsrapport: van de Indiase vluchtelingenhulp be kendgemaakt dat buitenlandse hel pers. die onder de Oostpakistaanse vluchtelingen werken, binnen twee weken het land moeten verlaten. De regering heeft besloten dat het hulpwerk uitsluitend door Indiërs moet worden uitgevoerd. Hoeveel buitenlanders er op het ogenblik in India helpen, is niet bekend. Het aan tal vluchtelingen bedraagt op het ogenblik 6,8 miljoen, van wie er 4,3 miljoen in kampen zitten. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden NEW YORK, JERUZALEM (AP, Reuter) De Amerikaan se onderminister van buitenland se zaken, Joseph Sisco, gaat vol gende week naar Israël om het zoeken naar een voorlopige op lossing van het Arabisch-Israë- lisch conflict voort te zetten. Hij zal met de Israëlische autoritei ten ook spreken over het Israëli sche verzoek om meer wapens. Aldus is van welingelichte zijde in Washington vernomen. Men verwacht, dat Sisco in Jeruza lem nieuwe concessies van de Israë li's zal vragen, teneinde een herope ning van het Suezkanaal als een inte rim-oplossing mogelijk te maken. De Egyptische minister van buiten landse zaken, Mahmoed Riad, heeft maandag meegedeeld, dat de VS een Israëlische terugtrekking van 25 km hebben voorgesteld. Het ontruimde gebied zou onder meer door troepen van de VN worden bezet. Naar ver luidt wil Israël niet meer dan tien km teruggaan. Het belangrijkste onderwerp zal echter zeer waarschijnlijk de Phan- tom-straaljagers betreffen, die Isaël al sinds geruime tijd aan Washington heeft gevraagd, zonder ooit een ant woord hierop te krijgen. Sinds kort zijn de Israëli's een di plomatiek offensief -begonnen om de Phantoms alsnog te krijgen. Na de uitspraak van Mosje Dajan van afge lopen zaterdag, dat Washington ken nelijk de wapenkraan heeft dichtge draaid, omdat het onder zware druk van Egypte staat, heeft gisteren de minister van buitenlandse zaken, Ab ba Eban, in het parlement nogmaals de kwestie aangesneden. Hij zei, dat Israël nog wel wapens ontvangt, maar dat het leveren van de Phan- tom-straaljagers van het allerhoogste belang is, gezien het feit, dat de Sow- jet-Ume in de laatste tijd haar leve- PARMA (AP) De streek van Bologna tot Milaan is hedenmorgen vroeg door een aardbeving geteisterd. Daken zakten in, metselwerk scheur de en overal ontstond grote angst. Tijdens de beving overleed een vrouw aan een hartvaanval. Parma, Reggio Emilia en andere plaatsen in de streek van Emilia leken het zwaarst getroffen. Op tal van plaatsen kwamen kroonlijsten van gevels naar beneden en van en kele gebouwen zakten de daken ge deeltelijk in. Overal ging de bevolking de straat cp. Duizenden politie- en brandweer mannen werden gealarmeerd om de schade op te nemen en de menigten op straat waar nodig hulp te ver- lenen. Het epicentr.um van de aardbeving lag in het industriestadje Carpi, 18 km ten noord-oosten van Modena. SYDNEY (AP) Een krachtige aardbeving waarvan het epicentrum in open zee lag, ongeveer 180 km ten noordoosten van het eiland Nieuw Ierland bij noordoostelijk Nieuw Gui nea, heeft op het eiland New Britain aanzienlijke schade aangericht. Een metershoge vloedgolf heeft laaggelegen wijken en twee werven in Rabaul overspoeld. In de stad heb ben huizen en gebouwen schade opge lopen. Kustwegen werden versperd door landverschuivingen. Volgens de berichten is een man verdronken en hebben drie personen verwondingen opgelopen. ranties van gevechtsvliegtuigen aan Egypte en Syrië versneld heeft. De Democratische Senator Henry Jackson uit Washington, die zeer goe de contacten met het Pentagon en met de CIA heeft, heeft gisteren ge zegd, dat de Sowjet-Unie in het Mid den Oosten nu 600 supersonische vliegtuigen heeft. Een aantal daarvan is zo nieuw, dat „zij zelfs niet op grote schaal tAnnen de Sowjet-lucht- macht beschikbaar zijn". Volgens Jackson is de balans in het Midden Opsten nu zo, dat tegen ieder Israëlisch vliegtuig vijf tot zes andere toestellen staan. In Egypte zijn er 300 supersonische Sowjet-toestellen ge stationeerd. Maar als men die in Sy rië en Irak erbij telt, dan komt men tot 600. De laatste bespreking van de VN- ambassadeurs van de Grote Vier in New York over het Midden Oosten is in een totale impasse geëindigd. Ge sproken zou worden over de waarbor gen, waarvan een eventueel Israë- lisch-Arabische regeling vergezeld zou moeten gaan. Maar de Rus, Jacob Malik weigerde hierover te onder handelen, voordat de vredesmissie van Gunnar Jarring fomeel nieuw leven ingeblazen zou zijn. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Net als een maand geleden is de Rijn sinds gisteren weer over grote afstand rood gekleurd. Bij Wiesbaden werd gistermorgen een ro de vlek van by na 44 kilometer gesignaleerd. Het gaat om een nog onbekende rode stof. die tussen Mannheim en Ludwigshafen in het water terechtgekomen moet zijn. Rijkswaterstaat verwacht dat de rode vlek pas over 48 uur in ons land zal arriveren. Gehoopt wordt dat de rode stof dan al grotendeels opgelost zal zijn. Er zijn geen speciale maatre gelen genomen. De Duitse waterpolitie is een on derzoek naar de herkomst en de sa menstelling van de rode stof begon nen. Vorige maand werd aangenomen dat de Rijn rood gekleurd werd door slib, dat bij hevige onweers- en re genbuien in het water terechtgeko men zou zijn. Maar daar de weersom standigheden deze keer heel anders zijn, is bij Rijkswaterstaat het geloof in deze natuurlijke oorzaak van de rode vlek geheel verdwenen. OSLO Een brand aan boord van de Noorse rr.ammoettanker Aurelian heeft woensdag aan drie mannen het leven gekost, aldus heeft een woord voerder van de eigenaars van het schip bekendgemaakt. De brand ontstond aan boord van de 219.000 ton metende tanker tijdens reparatiewerkzaamheden terwijl het schip in de Golf van Oman op weg was naar de Perzische Golf. Aangezien volgens de woordvoerder geen van de bemanningsleden van de Aurelian gewond is behoorden de slachtoffers waarschijnlijk tot een Portugese reparatieploeg aan boord. Het schip, dat in ballast voer, heeft geen schade opgelopen. De brand kon spoedig worden geblust.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1