BOMAANSLAGEN IN ULSTER Marokko werd onderdrukt Vrouwen en kinderen vluchtten de grens over IIn Westerschouwen per badgast vier vierkante meter ambassadeur gedood Het Kwartet (RITA) Antiekclief valt na list ■door de mand r/ Vliegtuigkaping bleek een „grap" Sporthal brandt af: schade 1 miljoen Rassenonlusten in Zuid-Korea Linkse regering in IJsland Kampen voor Pakistaanse vluchtelingen Caféruzie kost los-werkman het leven Duits jongetje onder zand gestikt [\5^w Ne&rlands meisje verdween in Spanje Nieuwe leidse Courant Maandag 12 juli 1971 —52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTCLUK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastieh is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" loofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Sommige mensen zullen nooit iets leren, omdat ze alles te snel begrijpen. ALEXANDER POPE Hee, jij! Wanneer denk je die schof fel terug te geven, die je vorig jaar leende. Zon en maan 13 juli zon op 4.35, onder 20.56; maan op 22.57, onder 11.07; 15 juli L.K. Hoog water Hoog water, 13 juli: Rotterdam le getij 8.12, 2e getij 20.17; Sche- veningen 6.08-18.34; Vlissingen 5.13-17.24; Haringvliet a. d. Zee zijde 6.55-19.22. Droog en zonnig Een zeer krachtig 'nogedruk- gebied kwam op de oceaan ten westen van de britse eilanden tot ontwikkeling. Hel breidt rich oostwaarts uit en zal de komen de dagen ook zijn stempe„ op het weer bij ons drukken. Het overgangsgebied tussen de hogedrukgebieden wordt gevormd door een trog in de hogere lucht lagen. Deze verplaatste zich van daag over ons land oostwaarts, waarbij voornamelijk ten noor den van de grote rivieren en kele buien, sommige met onweer, voorkwamen. Na hei passeren hiervan stroomt dinsdag belang rijk drogere en ook iets koelere lucht binnen. Het laat zich aan zien dat de hemel weer blauw zal worden en de zonnestraling weer duidelijk .merkbaar wordt. Strandweer Tijdelijk in iets koelere lucht, maar via Engeland nadert eeji nieuw hogedrukgebied. Morgen zonnig bij een matige noordelijke wind. Tempefatuur 20 tot 22 gra den, zeewater 18 graden. Vooruit zichten: Zonnige perioden en ge leidelijk weer iets warmer. Barometerstand: heden 10 uur 76.2 cm (1015 millibar) stabiel. (Van een onzer verslaggevers) DRIEBERGEN De paar miljoen vakantiegangers die dit weekeinde vertrokken en de ve len die vanwege het mooie weer de wegen op gingen hebben maar weinig files veroorzaakt. Het verkeer liep lekker volgens de algemene verkeersdienst van de rijkspolitie in Driebergen. Gisteravond vormden zich files bij de Duitse grens, bij Arnhem en op de Zeeland-route, maar zij waien slechts enkele kilometers lang en waren bo vendien snel opgelost. Zaterdag was het „vrij druk" op de wegen, maar dat was geen aanleiding voor grote problemen. De spoorwegert hadden zaterdag en zondag vooral een grote toevloed van dagjesmensen naar de stranden te verwerken. Op het strand van de ge meente Westerschouwen is het giste ren drukker geweest dan ooit Bij de jaarlijkse telling van badgasten, die altijd op de eerste zondag van de bouwvakvakantie wordt gehouden, werden op het drukste ogenblik van de dag ('s middags drie uur) 40.000 mensen op zeventien kilometer strand geteld. Dat betekent dat er gistermiddag bij deze gemeente op Schouwen-Dui- veland per badgast ongeveer vier vierkante meter strand beschikbaar was Op de Waddeneilanden waren zaterdag al alle kampeerterreinen stampvol. Hoewel er dit weekeinde opmerke lijk weinig ongelukken met dodelijke afloop zijn gebeurd in vergelijking met andere, normale weekends, zorg de de trek naar het water voor een groter aantal verdronkenen. Van onze correspondent HAARLEM In samenwerking met de politie van Heemstede en Bloemendaal heeft de Haarlemse po litie zaterdagmorgen de 27-jarige monteur P. L. aangehouden. De man wordt ervan verdacht een groot aan tal diefstallen in Haarlem en omge ving te hebben gepleegd. Hij had spe ciaal het oog op antieke voorwerpen, waarvan hij er sinds maart 81 gesto len zou hebben. De Heemsteedse politie kreeg vorige week dinsdag bericht dat een antieke stoeltjesklok gestolen was. Een kennis van de gedupeerde plaatste een ad vertentie waarin hij een stoeltjesklok te koop vroeg. De kennis werd opge beld door een inwoner van Haarlem en werd uitgenodigd zaterdagmorgen naar de omgeving van de Zijlweg in Haarlem te komen De man schakelde de politie van Heemstede en deze weer de politie van Haarlem in. De aspirant-koper ging op het af gesproken adres naar binnen en zag daar de gestolen stoeltjesklok staan. Daarop gaf hij de buiten staande po litiemannen een teken dat in de wo ning de gestolen klok te vinden was. L. was verdwenen, maar kon op de Zijlweg worden aangehouden. Bij een onderzoek in de woning werd een groot aantal antieke voor werpen klokken, pendules, zilver werk. sieraden en oude zwaarden ge vonden. De voorwerpen zijn naar het Haarlemse politiebureau overge bracht Tijdens het voorlopig verhoor bekende L. drie inbraken te hebben gepleegd in Heemstede, vijf in Haar lem en vijf in Bloemendaal. Een ju welier schatte de waarde op ƒ30.000 Onder het gestolene bevond zich ook een groot aantal paren nylonkousen en panty's en tuingereedschap. De man woonde sinds 1969 in Haarlem en daarvoor in Emmeloord. Hij werd eerder wegens inbraken veroordeelld. SHANNON (AP) Een Boeing-707 van Trans World Airlines met 135 passagiers op weg naar Washington heeft gisteren op het Ierse vliegveld Shannon een noodlanding gemaakt, nadat de piloot een brief was over handigd, waarin stond dat het vlieg tuig opgeblazen zou worden door ka pers aan boord. Nadat de politie van Shannon het hele vliegtuig had doorzocht en de passagiers gefouilleerd en niets vond. verklaarde een woordvoerder van TWA dat iemand een „grap" had uit gehaald. Er wordt nu gezocht naar de grappenmaker. De brief werd enkele minuten na het vertrek van het vliegveld van Londen door een jongetje gevonden in het toilet van het vliegtuig. Hij gaf de brief aan de stewardess. Er stond in. dat het vliegtuig zou worden op geblazen. tenzij onmiddellijk koers werd gezet naar Cairo, Algiers of Ha noi. De Boeing vloog toen boven Wales Er waren twee agenten aan boord, die kapingen moeten verhoeden. De gezagvoerder besloot een landing te maken op Shannon. Hij cirkelde on geveer een uur boven het vliegveld om brandstof kwijt te raken. Het toe stel is gisteravond nog doorgevlogen naar Amerika. Alle passagiers moch ten mee, onder hen zijn geen ver dachten. DEDEMSVAART De sporthal ..De Citadel" in Dedemsvaart en het daarbij behorende restaurant zijn za terdagmorgen geheel door brand ver woest. De schade wordt geschat op ongeveer een miljoen gulden. Er de den zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. BELFAST (AP) Nog voor liet aanbreken van de dag zijn vandaag in Noord-Ierland tien bomaanslagen gepleegd om de protestanten van Ulster af te houden van viering van de Twaalfde Juli. Vier van de bomaanslagen van vanmorgen deden zich voor in de hoofdstraat van Belfast. Royai Avenue, één lading ontplofte in een krachtcentrale van de stad. In Irvinestown, 150 kilometer van Belfast werden aanslagen ge pleegd op een protestants ge bouw en een krachtcentrale, twee bommen gingen af in Pome- roy en in de buurt van Newry, aan de grens met de Ierse repu bliek. Gewonden Volgens de politie werden zeven mensen bij deze aanslag gewond maar niemand ernstig. Vrouwen en kinderen vluchtten gis teren Ulster uit naar de Ierse repu bliek, omdat zij bang waren dat van daag in Noord-Ierland op grote schaal onlusten zullen uitbreken. Vandaag vieren de protestanten in Ulster de Twaalfde Juli, de dag waarop de zogenaamde Orangisten herdenken dat koning Willem III driehonderd jaar geleden de rooms- katholieke koning Jacobus II versloeg in de slag bij de Boyne. Voor de gro te parade die de protestanten vandaag in Londonderry houden, worden hon derdduizend mensen verwacht. De rooms-katholieke minderheid in Ulster beschouwt de parades als pro vocaties. Om op alles voorbereid te zijn heeft de Britse regering verster kingen naar Noord-Ierland gestuurd. Er zijn nu 11.100 Britse militairen die vandaag de orde zullen moeten handhaven. Barricaden Behalve de slag bij de Boyne her denken de protestantse Noordieren vandaag ook, dat Ulster vijftig jaar geleden van het rooms-katholieke Ierland werd afgescheiden. In Lon donderry is gisteren nog een Britse legerpost met machinegeweren be stookt. Niemand raakte gewond, maar het incident vergrootte de spanning. In de straten van de stad werden ook barricaden opgericht, vrachtauto's omgegooid en vuilnishopen in brand gestoken. De Ierse regering heeft de regering in Londen gevraagd de optochten van vandaag te verbieden om geweld te voorkomen. Maar een dergelijk ver bod zou ongetwijfeld de woede van de protestanten opwekken en zeker tot onlusten lijden. Daarom heeft de regering van Noord-Jérland, die hele maal onder invloed staat van Londen,, geen verbod durveo afkondigen. SEOEL (Reuter) Tachtig Ameri kaanse negersoldaten die in Zuid-Ko rea dienst doen, hebben in een dorp ten zuiden van de hoofdstad Seoel de boel op stelten gezet, nadat zij had den gehoord, dat in het dorp een ne gersoldaat door een blanke collega met stenen bekogeld was. De militai ren raakten slaags met de bevolking. Toen alles weer rustig was in het dorp trokken ongeveer. 2000 woeden de dorpelingen naar het Amerikaanse militaire kamp buiten het dorp. Zij droegen spandoeken mee, waarop on der andere te lezen stond: „We heb ben geen zwarten nodig. Ga terug naar de katoenvelden". Het Ameri kaanse opperbevel in Zuid-Korea heeft het dorp nu tot verboden gebied voor de Amerikaanse soldaten ver klaard. Er zal een onderzoek worden ingesteld worden naar de beweerde steniging van een negersoldaat door een blanke. HIHM011 irte rookwolken stegen op uit de fabriek Essex International in Lon donderry, nadat extremisten deze Amerikaanse vestiging met bommen hadden bestookt. De fabriek, waar 300 mensen werk vonden, brandde helemaal af. RECKJAVIK, )AP) Het slaat thans vast, dat de liberale regering, die sinds 12 jaar in. IJsland aan het bewind is,zal worden opgevolgd door een linkse. Professor Olafur Johannesson, voorzitter van de progressieve partij, verklaarde, dat de onderhandelingen tussen zijn partij, de Volksbond (communisten) en Links-libererale partij met succes waren afgesloten en dat de drie partijen overeenstemming hadden bereikt over het programma voor de nieuwe regering. Hohannesson werd op 19 juni door president D. R. Kristjan E.djarn uit genodigd te trachten een nieuwe re gering te vormen, aangezien de coali tieregering van Johann Hafstein op 13 juni haar meerderheid door de toen gehouden verkiezingen had ver loren. Van welingelichte zijde werd ver nomen, dat de nieuwe regering voor nemens is de natobasis in Keflavik te sluiten. Dat zal vermoedelijk een feit zijn voor de volgende vei kiezingen over vier jaar. CALCUTTA (Reuter) India heeft besloten ongeveer 2.5 miljoen Oostpa- kistaanse vluchtelingen onder te brengen in 46 kampen, elk voor 50.000 mensen, in verschillende gebieden, zo heeft minister Khadilkar zondag meegedeeld. Enige kampen zijn al ge bouwd. Khadilkar zei dat op 17 juli onge veer 6.763 000 Oostpakistani naar In dia waren gevlucht. Het overbrengen naar de kampen zal ongeveer twee maanden duren. De regering van In dia verwacht echter nog steeds dat de vluchtelingen naar Oost-Pakistan zullen terugkeren. Van de kampen worden er 30 in West-Bengalen dicht bij de grens met Oost-Pakistan inge richt. STEENBERGEN Een ruzie in een café in Steenbergen heeft zater dag het leven gekost aan de 35-jarige P. J. Dietvorst, afkomstig uit een woonwagenkamp in Eindhoven. De 32-jarige metselaar J. C. P. uit Steen bergen bekende dat hij de man een bierglas in het gezicht had gedrukt De los-werkman Dietvorst overleed doordat een halsslagader werd door gesneden. De beide mannen kregen ruzie in een cafe nadat de metselaar had ge protesteerd tegen de wijze van optre den van de los-werkman tegenover een meisje. Voordat de los-werkman kon toeslaan drukte de metselaar hem het fatale bierglas in het gezicht. Buiten het café hebben andere woonwagenbewoners de Steenbergse metselaar zwaar mishandeld. Hij wist te ontkomen, maar is later in de nacht door de rijkspolitie aangehou den. De man is na zijn bekentenis ingesloten in het huis van bewaring in Breda. Van onze verslaggever ZAND VOORT De achtjarige Duitse jongen Stephen Schmitz uit Giimmersbach is zondagmiddag op het Zandvoortse strand door ver stikking om het leven gekomen. Hij was met een vriend twee kuilen aan het graven met een verbindingsgang. Het vriendje zag op een gegeven moment alleen de benen van de jon gen uit het zand steken. Bij het uit graven bleek dat hij was overleden. RABAT (AP. Reuter, DPA. AFP, UPI) Een tiental hoge legerofficieren heeft zaterdagmiddag een mislukte staatsgreep in het feodale koninkrijk Marokko gepleegd. Daarbij is koning Hassan II ternauwernood aan de dood ontsnapt. Bij de drie uur durende schietpartij in het koninklijk paleis in Skhirate (ongeveer 16 km buiten Rabat) is de jongere bioer van de koning kroonprins Moulay Abdullah gewond geraakt, terwijl enige tientallen mensen de dood vonden, waaronder de Belgische ambassadeur in Marokko Marcel Dupret. De koning heeft gisteravond op een persconferentie mee gedeeld. dat de aanstichters van de coup binnen 24 uur geëxecuteerd zullen worden. Bij de staasgreep zijn tot gister avond minstens 186 mensen om het leven gekomen, van wie 28 bij de overval op het paleis en on geveer 158 opstandelingen, die het radiostation en andere gebou wen in de hoofdstad Rabat had den bezet. Volgens de mededelin gen van de regering zijn 659 op standelingen gevangen genomen. Volgens niet officiële bronnen zijn een aantal muiters na hun gevangenneming zonder vorm van proces neergeschoten. Koning Hassan II vierde zaterdag zijn 42e verjaardag en gaf ter gele genheid daarvan een grootse receptie aan Marokaanse hoogwaardigheidsbe kleders en buitenlandse diplomatieke gasten. Omstreeks twee uur in de middag verschenen na de feestlunch ongeveer 30 legertrucks met zon veertienhonderd militairen, die het paleis omsingelden en het vervolgens al schietend binnendrongen. Volgens het ooggetuigerelaas van verscheide ne Westerse ambassadeurs dachten de gasten eerst, dat het geknal vuur werk was en onderdeel uitmaakte van het koninklijke feestje. Maar al snel bemerkten zij hun vergissing, toen de militairen jonge kadetten in parachutistenuniformen, die een Mijoi* Stuur mij oh ttg*npr«itoH« 4» mop postpopto. moet u óók doen vul de bon maar in Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden Koning Hassan II officiersopleiding krijgen op de mili taire academie van Ahermoumou (210 km. van Rabat) de buitenlandse gasten onder bedreiging van hun vuurwapens in een hoek dreven. In tussen werd er van alle kanten met machinegeweren, handgranaten en mortieren geschoten. Koning Hassan werd door een groepje militairen naar een ander vertrek geleid. Som mige gasten probeerden door de voor deur te ontsnappen, maar ze werden onmiddellijk neergeschoten. De Zweedse ambassadeur vertelde: ..Ikzelf zag tussen de dertig en veer tig doden. Meer dan 100 mensen wa ren gewond, alleen al in het pavil joen, waar ik m(j bevond. Mijn Belgi sche collega was door 15 kogels ge raakt, waarvan drie hem in het hart troffen. Vele mensen, die ik kende, waren gedood of gewond." Gedurende drie uur lagen de Zweedse ambassadeur en andere gas ten met hun gezicht voorover roerloos op de grond.. Intussen hoorden zij overal het ratelen van de machinege weren. Daarna vluchtten de overval lers uit het paleis. Volgens de Zweed se ambassadeur waren sommige delen van het paleis in brand gestoken De Britse ambassadeur zei. dat hij samen met anderen naar een leger truck gevoerd was, waarna zij naar Rabat werden overgebracht. Onge veer tweehonderd gasten werden ge vangen genomen. Later werden zij in groepjes van 30 gesplitst en met het geweer in de rug naar vijf vrachtwa gens overgebracht. Ze moesten hun handen boven hun hoofd houden „In mijn truck", aldus de Engelse ambas sadeur, „was één van de mannen in een zeer slechte conditie aangezien hij door kogels in zijn maag getroffen was. Ik zei tegen de soldaten, dat de man onmiddellijke medische zorg no dig had, maar zij weigerden". Op een gegeven ogenblik moesten ze allemaal uit de auto stappen en ongeveer een uur met hun gezicht voorover op straat blijven liggen in de gloeiende zon. „Maar toen gingen de soldaten plotseling weg en waren wij vrij". (voor vervolg zie pag. 5) Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN De recherche van de gemeentepolitie in Vlissingen is al ruim 'n week op zoek naar de 15-jaa- rigc Liesbcth de Pagter uit Vlissin gen, die op zondag 4 juli wegliep uit de Spaanse badplaats Estartit in de provincie Gerona, waar zij met haar ouders en 3-jarig broertje een veer tiendaagse vakantie doorbracht. Het meisje kreeg op haar verjaar dag onenigheid met haar vader,, die haaar verbood alleen uit te gaan. Toen zij na toch te zijn weggegaan, niet terugkeerde, waarschuwden haar ouders de Spaanse politie. Later na men zij contact op met de politie in Vlissingen, die inmiddels Interpol heeft ingeschakld. Woensdag keerde de familie De Pagter voortijdig naar Nederland terug. Vermoed werd dat het meisje naar een in de buurt van Vlissingen wo nende vriend was gegaan, maar dat bleek niet het geval te zijn. Het meis je was bij haar verdwijning in het bezit van een paspoort. Zij had geen geld bij zich. ZOETERWOUDE De aardwerk- fabriek van de gebroeders Delfos in Zoeterwoude is zaterdagnacht voor een groot deel door brand verwoest. De schade wordt geraamd op enkele tonnen. De vermoedelijkee oorzaak is oververhitting van een elektrische oven. De eigenaars van de fabriek zijn op vakantie. Het bedrijf is tegen brand verzekerd. Eveneens in Zoeterwoude brandde de boerderij van de familie Van Rijn zaterdagnacht geheel af. De schade is ruim een ton. De oorzaak van de brand was hooibroei. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1