schaak LELIES GEVEN CACHET f h 3 1 1 In je verbeelding was het bijna in de hemel Klein verschil PUZZEL VAN DE WEEK ZATERDAG 10 JULI 1971 Akersloot, 't landelijk dorp aan het Alkmaardermeer, waar de grond zich bij uit stek leent voor de leliecut- tuur, kan weer verlicht adem halen, nu zijn jaarlijkse „Li- liade" met een invasie van bezoekers uit de gehele we reld, weer tot het verleden behoort. En de kwekers zijn in alle rust terug op hun be drijven om de lelies 't vol gend jaar nog mooier en in een groter sortiment te kun nen brengen. Een wonderlijke geschiedenis met die lelie, zo oud als de wereld, waarvan de herkomst niet meer Is na te gaan. Eeuwenlang een der grote favorieten In kasteel-kloos ter- er> boerderljtulnen. Later ver guisd en vaak ten onrechte als tulnverslerlng volkomen vergeten. En waarom? Koninklijk van allure verdient ze een beter lot Is het omdat ze de ene mens aan een grafkrans, de andere aan een R.K. kerk herinnert of omdat de geur in de kamer vaak bedwelmend Is? De „Lillade" heeft wel iets ver anderd; lelies geven tenslotte elke tuin een bijzonder cachet, 's We relds mooi9te lelies zijn afkomstig uit Oregon, waar Jan de Graaff in 1923 met narcissen experimenteer- de maar ongeveer 40 jaar geleden meer In lelies zag. Hij haalde de bollen alsmede het stuifmeel overal vandaan en kruiste wilde soorten met veredelde, selecteerde en speelde als 't ware met lelies. Zijn sortiment is wereldberoemd en vol gens deze expert groeien zij als onkruid. Bodem en klimaat schijnen in Oregon ideaal te zijn voor de lelie- cultuur. Zij groeien daar op De Graaffs velden onder geheel ande re omstandigheden dan in onze tui nen. Ten eerste bestaat de bodem uit zand en klei en krijgen zij volop zon. Bovendien kan de temperatuur er tot 40 gr. C. oplopen, terwijl zij anderzijds aan de Westkust van Amerika tegen sterke windstoten bestand moeten zijn. We zijn hier wat voorzichtiger met onze leliebollen, zetten ze daar waar de bodem koel Is en de zon niet direct op deze wortels kan schij nen. Daarom worden ze ook vaak voor of tussen laag struikgewas geplant, dus juist op een beschutte plaats met wèl minstens twee uur zon per dag. Aangezien de meeste telles ook boven de bal wortels vormen (stengelwortels) worden ze doorgaans diep geplant en wel on geveer tien cm onder de grond. Alleen voor Lilium candidum x Lilium auratum „Platyphyllum" kruising van de Japanse goudband- lelie, groter, mooier en meer ziek- teresistent. (kerklelie) is twee cm voldoende. Schrale grond verbeteren met bladaarde, oude koemest en turf molm. Te zware of te natte grond een luchtiger samenstelling geven door turfmolm en zand. Hoewel ze tussen oktober en april geplant kunnen worden, is het tegenwoor dig ook wel mogelijk ze in knop in pot te kopen voor directe bloei in de zomer. Ze ontwikkelen zich 't mooiste als ze enige jaren op de zelfde piaats kunnen blijven staan en in het groeiseizoen af en toe bijgemest worden. A. C. MULLER-IDZERDA Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudreinetstraat 125, Den Haag Dubbele aanval (slot) Nadat wij in de belde vooraf gaande rubrieken reeds twee aspecten van de dubbele aanval onder de loupe hebben geno men, komt ditmaal nog een andere mogelijkheid aan de orde. Naar analogie van „aftrek-schaak" zou men dit de „aftrek-aanval" kunnen noemen. Nauwkeurig geformuberd: Men speelt een stuk weg en door deze ene zet opent men de weg voor een aanval van een ander eigen stuk, terwill het weggespeel de stuk zelf ook „iets" aanvalt. Evenals in de vorige rubrieken het geval was: Het is meestal org moeilijk zo'n dubbele aanval te pa- Opgave 1 reren. Men moet dat dan met één zet doen, en vele stellingen hebben de mogelijkheid daartoe niet. Natuurlijk ziln de opgaven waar- In dit type van aftrek-aanval voor komt een beetje „aangekleed" dit geldt trouwens voor vrijwel alle opgaven. In het bijzonder die wel ke zi|n ontleend aan werkelijk ge speelde partiien. Wij zijn er minder zeker van dat de „naamloze opga ven" welke wij in dit vakantiesei zoen brengen altijd aan gespeelde partijen zijn ontleend. Verscheide ne daarvan maken de indruk spe ciaal voor dit doel gecomooneerd te zijn. Als gevolg daarvan vinden wij nu en dan nevenoplossingen, die er eigenlijk niet In thuis beho- Opgava 2 ren. Naar wij hopen zal dit met de opgaven van deze week niet het qeval zijn. OPLOSSINGEN Hieronder de oplossingen van de opga ven uit de rubriek van 3 juli. OPGAVE 1. De oplossing Is: 1. Txd4l 2. Txd4 Da3t 3. Kbl Dxa2t 4. Kei Da1t plus 5. Dxd4 en zwart wint. OPGAVE 2. hier ging het als volgt: 1. Lxg2tl Kxg2 Dg4t (Indien nu 3. Khl dan 3. Df3 mat) 3. Kfl Dxdlt (Indien nu 4. Tel dan 4. D13+ met geforceerd mat) 4. Kg2 Dg4t 5. Kfl DI3t 6. Kei Dxe4t en zwart wint ook nog de loper. OPGAVE 3. Als zwart probeert een stuk te winnen door de dubbele aanval 1. De5? mislukt dat door 2. Pf3! De juiste manier is: 1. Txd4! 2. Txd4 De5! en zwart wint de toren door de dreiging Dh2 mat. Iffcl Hl fKiéï1 Iita kfi ijl it j i 11 |i l] Af j Af (i f j f j. - sAj j W bj j JsspOö Wit aan zat won. Hoe? t aan zet won. Hoe? i zet won. Hoe? Correspondentie aan de heer A. i. Ivens, Frankenslag 69, Den Haag. Geen betere Het grote Scholten-Honlg-tornooi blijft de gemoederen voorlopig nog wel bezighouden, alhoewel de uit slag bekend ie. Voor de eerste maal werd een Nederlander win naar. nadat vroeger Roozenburg reeds eenmaal evenveel punten scoorde als Andreiko, en Wim dc Jong door het opgeven van een partij tegen Baba Sy in remise stand zijn kans voorbij had laten gaan. Het zal niemand verbazen dat onze Internationale grootmeester Sijbrands voor het vaderlandse succes zorg droeg. WIJ hebben geen betere speler op dit ogenblik. Voor hem was het een gelukkige omstandigheid dat Wlersma reeds zijn daverende overwinnnlg op Koeperman had behaald aleer deze sterke Rus door een ongeval werd uitgeschakeld. Andreiko werd tweede, Wiersma en Koeperman deelden de derde plaats, Wiersma SMITH is dus weer op de goede weg te ruggekeerd. Van de nieuwkomers maakte Faal uit Gambia de meeste indruk. Verwacht wordt dat deze Intelligen te jongeman er wel zal komen. Mo gelijk zien wij hem volgend jaar In het wereldkampioenschap aan het werk nu zijn bond aansluiting bij de wereldfederatie zoekt. Merk waardig hoeveel animo er in de Afrikaanse staten is en hoe sterk men er speelt. De kiem werd lang geleden gelegd door Franse dam mers. (1) Zwart: 8, 10, 11, 13, 14, 16, 19. 24, 26. 34 wit: 22, 25, 27, 30, 32, 33, 35. 37, 38, 39. Wit maakte remise door de combinatie: 3731, 26x17; 27—21, 34x32; 21x3. Het overbllj- MULDEH vende eindspel kon niet tot winst worden gevoerd. (2) Zwart: 8. 9, 10. 14, 19, 26. 27. 35 Wit: ?3, 28. 37, 40, 44, dam op 6 Een elegant rondslagje maakte een einde aan de partij na 2732; 40—34, 32x4134—30, 35x24; 28—22, 19x17; 6x36. Een hijzonder fraaie, lastig voor het bord te berekenen rondslag voerde Neerlands tweede man uit. (3) Zwart: 8, 12/19, 22, 24, 29 Wit: 25, 26. 27, 30/33, 35. 38, 39, 40. 43. 39—34, 15—20 34x23, 19x48; 30x10, 13—19 I; 25x23, 18x29; 27x7, 8—12 I; 7x18, 17—21 26x17, 48x5. WIERSMA Onder de titel „Two of a kind" Is een Philipsplaat onder nummer 6585 008 verschenen, waarop werken en delen uit werken voor twee dezelfde instrumenten zijn te horen. Men zou het een „ken nismakingsplaat" kunnen noemen, want de bedoeling lijkt ons dui delijk: de muziekliefhebber zal al licht de neiging krijgen van som mige werken de totaaluitvoering aan te schaffen. Aanleiding daar toe is er genoeg, want de weer gave is uiterst helder, de klank van de solo-instrumenten bijzon der fraai en de uitvoering van hoog gehalte. De zoeker naar bijzonderheden zal zich zeker het „Concert voor twee mandolines in G" van Anto nio Vivaldi en het „Concert voor twee trompetten in C" van de zelfde componist aanschaffen. Voor wie van pianomuziek houdt is er het Rondeau-aflegro uit Mo- zarts „concert voor twee piano's in Es, K V 365" en de „Marche caracterissique no. 1van Frans Schubert, beide gespeeld door Ingrid Haebler en Ludwlg Hoff mann. Bijzonder interessant zijn de delen uit het „Concert voor twee hobo's in G op. 9 no. 6" van Tomaso Albinoni, uit het „Concert voor twee klavecimbels in C" van J. S. Bach, uit het „Concert voor twee clavecimbels in G" van de Spanjaard Antonio Soler en de sinfonla voor twee trom petten uit ,,The Yprkshire Feast- song" van Henry Purcell. Een In teressante opname is de „Intrada voor twee trompetten" van Pavel Josef Vejvanovsky een waar schijnlijk in 1643 te Hukvaldy (Si- lezië) geboren trompettist-koorlei der-componist, wiens naam zel den of nooit op de concertpro gramma's voorkomt. Van hetzelfde gehalte is de Philips stereo l.p. 6833040 onder de titel „Klassieke top tien" met opnamen van Mozarts „Allegro molto" uit de 40ste symphonie, waarvan het thema bijzonder po pulair is geworden, doordat de lichte muze er zich met succes van meester maakte, evenals van de „Air" uit Bachs „Suite No. 3" en de „Badinerie" uit de tweede suite waarmede Rick v.d. Lin den zich beroemd maakte. Andere populair geworden klassieken zijn de afgeronde composities van Chatsjatoerian „Sabeldans" Rachmaninoffs „Prelude", Saint Saëns „Dans ma cabre". Verder het slot uit Beet- hovens negende symphonie met koor, de finale uit Dvoraks Se renade voor strijkers in d op. 44 en het guitaarconcerto van Rodri- go. Tenslotte een schoon zangerig „Adagio" van Albinoni. Een keur dus van klassieke klanken, bij zonder mooi van klank in stereo en bovendien nog in een voof iedereen betaalbare prijs. Allicht dat deze platen een spoorslag zullen worden voor vele muziek liefhebbers de totaaluitvoering van sommige werken aan te schaffen, want al deze muziek smaakt naar meer en naar volle digheid. De bijbel staat vol troost woorden en het is op zn minst opmerkelijk dat twee mensen op twee heel verschillende tijdstippen diezelfde troost voor een moeder en haar zoon ga ven. Dit overkwam de heer H. Toxopeus Haamstede; „In 1870 verloor mijn moe der haar beide ouders, in veer tien dagen tijd, aan de ookken. Mijn moeder vond In de 'innen- kast na de begrafenis een briefje waarop stond aan de éne zijde ps. 105:5 ber., aan de andere zijde ps. 25:14, onbe rijmd. Daaronder stond: Een laatste groet van je moeder, G. Jonkman-Prineepaar. Ze heeft het ons menigmaal verteld. In 1930 verloren wij onze ander half jaar oude Pieter. Hij !aq nog in zi|n kistje In de voorka mer toen ik een briefje vond In een oude deur die Ik op een sloperij had gekocht. Op dat brief|e stonden precies dezelfde teksten als die mijn moeder vond en daaronder het adres van de schrijver. Ik heb hem in Rotterdam opgezocht In ziin werkplaats. Ik liet hem het briefje lezen dat hi| dertiq laar geleden in die deur had ge stopt, ik vertelde hem onder welke omstandigheden ik dat briefje had gevonden. Hij riep: „Hoe is het mogelijk, Ik weet er niets meer van, maar het is mijn handschrift." Wat zijn de wegen die de Here met ons houdt toch wonderlijk, het brief je kwam precies op tijd. Ik heb dat briefje in mijn portefeuille gedaan; helaas is die me twin tig jaar later ontstolen." De 77-jarige mevrouw W Hoogenraad, Loosduinen heeft ook iets met Zeeland te maken; „Mijn vader kwam op twintiqja- rlge leeftijd met zijn ouders naar Holland om te proberen een betere toekomst te schep pen. Nooit heeft hij Zeeland weergezien, waar -hij ons altijd i van vertelde. De levensstan daard was vroeger niet zo hoog dus reisgeld kon er niet af, het was trouwens een grote reis met trammetjes uit de Pozen- straat en veel varen. U zult kunnen begrijpen dat het me wat deed, toen ik voor het eerst Noord-Beveland zag met zijn lage stranden waar vader eens mosselen schepte. Zee land met zijn mooie bruggen en prachtige deltawerken, nooit had Ik gedacht dat Ik daar nog eens zou wandelen." Een lezeres uit Dordrecht lijdt al tien jaar aan een nare ziekte die haar aan huis ge kluisterd houdt. ,,De dokter gaf veel geneesmiddelen, maar niets hielp definitief. Ik heb In die tijd leren bidden en God om genezing gesmeekt. Toen Ik af gelopen winter In het zieken huis belandde, kreeg ik een speciale behandeling en na een maand mocht ik naar huis. Tot nu toe heb ik nergens meer last van. Ik voel me een ander mens en heb vreugde in het leven. Laat nooit de moed zak ken. Hij vergeet de Zijnen nietl", bemoedigt ze. Dat het heel anders kan lo pen in je leven dan je denkt ondervond ook mevrouw R.O.L. te Rotterdam. „Mijn vader had een zaak. Als jong meisje moest ik van de huishoudschool komen en werd tot winkeljuf gebombardeerd. Ik kreeg er wel aardigheid in maar ontdekte te vens dat een zakenman nooit klaar is. Toen sloot ie nog za terdagsavonds om tien uur, c'. andere avonden ook werken; uitpakken, prijzen, etalage ken. Ik wist het goed: ik moest nooit een zaak en wilde ae zakenman. M'n verloofde had een aardige betrekking. We wa ren slechts kort getrouwd of m'n man was door de Spaanse revolutie zijn betrekking kwijt. Vader ging zonder ons mede weten de kranten na voor een zaak, ging er op af en bekoek zelfs de boeken. Zo kwam hij ons verrassen dat hij Iets voor ons wist. Ja hoor, de zaak ging door. We kregen drie kinderen: Ik stond erop ze zelf op te voe den. We zijn weer samen nu de kinderen getrouwd zijn en nu vind ik niets mooier dan als tijdverdrijf m'n man te helpen, zodat hij me wel eens meet af remmen." De 79-jarige mej. J. de Neef uit Rotterdam geeft haar pen- nevrucht een opdracht: Wie qe- looft, die zal niet haasten. Dat is van toepassing op mijn eigen leven. Vele, vele jaren was er bi| mij de begeerte om het Hei1 lige Land te mogen zien. Onbe reikbaar? Die begeerte werd versterkt door de verhalen van een Joodse juwelier uit Oegst- geest die daar een bezoek van zes weken bracht. Op een ver rassende manier kwam ik in contact met een familie uit Ede. Hij was eindredacteur van het maandblad Vrienden van Israël en mevrouw was een rasechte iodin. Ze raadden mii aan om als bejaarde niet In groepsver band te gaan, te vermoetend om alles in vogelvlucht te 'ien. Ze nodigden mij uit voor een reis van drie maanden. Ze had den er vele logeer- en contact adressen ook voor mij. Een zorgeloze onvergetelijke reis werd het met vele Israëli's cor respondeer ik nog. Ik mocht er zelfs voor de tweede maal heenqaan bij een Nederlandse vrouw in Ramat Gan. Ik vind het ook een gebedsverhoring dat ik hier in een vri|e ♦waeka- merflat maq wonen in huize De Koningshof, na zes jaar wach ten en uitzien en zelfs eerst door Volkshuisvesting afgewe zen. Ik schrijf dit uit een recht dankbaar harti' Jongeren, ook jullie lopen toch wel eëns iets onverwachts tegen het lijf! Klim in je pen en schrijf ons! Je krijgt een l-uke verrassing als beloning. Igor von Percha 197 "Ik moet uit zien te zoeken waar ze zijn. Misschien hebben ze huis weer omsingeld." "Weer?" "O, dat is al een paar keer gebeurd. Ze hebben een keer naar broer Gleb en zijn vrienden gezocht. Ze hebben echter niemand] pakken kunnen krijgen. En een keer toen die vreemde man bij Kal rina was. Toen hij naar buiten ging, begonnen ze te schieten, heeft drie van hen gedood voor zij hem te pakken kregen. Maar moet ik gaan." Ze glimlachte tegen hen, maar haar donkere ogen ven ernstig. Toen glipte ze weg en Alexander Berckheim keek h; na, tot haar kleine, magere figuurtje in het veel te grote gewatteei jack was verdwenen. "Een vreemd kind Eigenlijk helemaal geen kind meer", m< pelde hij toen hij de deur op slot deed. "Handelt als een volwassej Voorzichtig, bedachtzaam Hij zei dat alleen maar om dat beklemmende, verlegen zwijj niet te laten vallen wat altijd tussen twee mensen ontstaat die elki na lange tijd terugzien: dat zelfs dan ontstaat als zij met heel hart naar die ontmoeting hebben verlangd. "Zo - zo dapper", zei Vera. En toen met een nerveus lachje: weet nietIk moet eerst eens gaan zitten." Ze greep naar e stoel, ging zitten en keek Alexander Berckheim aan met ogen, wai in nog steeds de verwonderde, ongelovige vraag lag, of al datgei wat zij nu meemaakte, werkelijk en echt gebeurde. Julia staarde in het bleke, magere gezicht met de ronde brillegl zen voor de uitdrukkingsloze ogen terwijl haar maag van angst menkrampte. "U heeft zich niet aan onze overeenkomst gehouden", zei Andj Paddas. "U heeft ons niet van de komst van Vera von Cosel op hoogte gesteld, hoewel dat uw plicht was. Hoe lang is zij bij u weest?" "Sinds wanneer zeggen wij u tegen elkaar?" vroeg Julia brutai Zij wist echter dat dat haar niets hielp. Niets kon haar meer helpe Wat was deze man, die zij eens in haar armen had gehouden, ha vreemd geworden. Haar kleine, verwaande, met wereldvreemd idealen vervulde revolutionair die zij nooit serieus had genomen Hoe .vreemd, koud, ongenaakbaar "Hoe lang?" vroeg Andrej Paddas op dezelfde toon. "Drie dagen", antwoordde Julia hees. "Drie dagen En in die drie dagen vond u niet de gelegenhe ons op de hoogte te brengen? Verwacht u nu werkelijk van mij dat dat geloof?" Julia zweeg. "U liegt", zei Paddas. "En u liegt slecht. Maar zelfs als u d handiger zou doen - ons kunt u niet om de tuin leiden. Dat b)e hoorde u eigenlijk te weten. Wanneer is Vera von Cosel hier w gegaan?" "Een - een uur geleden. "Waarom?" "Ik weet het nietWc hadden een meningsverschil." "Waar wilde ze heen gaan?" "Dat weet ik niet." "U liegt alweer, Julia Ermakowa!" "Nee, neel" riep Julia wanhopig. "Ze ging gewoon weg. Ik h haar over de binnenplaats zien gaan, de straat op. Meer weet niet. (WORDT VERVOL o's iter ilig gz; iti( alleen een schoppen- en een hartenslag worden gemist op de volgende verdeling: H V 9 8 6 5 A V 10 6 4 8 A Er is, dat zij ten overvloede gezegd, slechts een klein verschil tussen het maken van een contract, of down gaan. Zeker in gevallen,1 waar „de kaarten gewoon zijn ge schud", is down gaan soms een onthutsende gebeurtenis wanneer men daarop bepaald niet rekende. Toch, zulke dingen kunnen ge beuren en het is alleen maar zaak met de ervaring die op een gegeven moment in de spelbagage zit, zo effectief mogelijk om te gaan. In onderstaand spel is er zo'n klein ver schil. Kan klein slem harten wel of niet worden gemaakt? Voorzichtige spelers zou den mogelijk de bieding zelfs op vier harten eindigen om dan één overslag te maken daar A B 7 2 H B O A B 9 6 4» 10 8 5 N W O 2 10 4 3 <7 9 5 O 10 5 3 +B9762 8 7 3 2 OHV742 H V 4 3 Oost kwam tegen zes harten met een lage ruiten uit (west had de bieding in die kleur geopend) via de heer voor de aas. West kwam klaveren terug. Het afspel is nu in feite simpel. Zuid mag een schoppenslag aftroeven, waarna noord twee schoppen kwijt kan op klaveren heer en vrouw en een derde op ruiten vrouw. Ruiten twee wordt daarna afgetroefd, evenals schoppen heer. Eerst nu komt zuid met troef: noord snijdt succesvol. Daarna wordt schoppen heer afgetroefd en de rest is voor noord. Achteraf west wa9 met de gang van Correspondentie aan de heer B. J. Burg. Baumannlaan 163c, Rotterdam. zaken niet zo gelukkig kwam de te partij met de uitkomst harten vijf! West d namelijk: de hartensnit lukt toch en wantat noord ruiten terugkomt, zet ik harten voor. Weliswaar kan noord na klaveren i£ te hebben geïncasseerd, een schoppen ir troeven en op de vrije klaveren heerger vrouw en ruiten vrouw drie schoppenv«ten zers kwijt, maar na ruiten twee te heljzo afgetroefd alsmede nog een schoppen hij in die kleur nog een slag afstaan oi|i zuid geen troeven meer heeft! ;te: ts. Noord weerlegde die mogelijkheid volgt: hij komt In de tweede slag niet ruiten acht, maar met schoppen vijf. klaveren naar de aas en weer een sc oen getroefd. Op klaveren heer gaat n acht weg en op de vrouw een schop s. Nu komt ruiten heer op tafel. West moe de aas wel zetten, noord troeft, laat zuid dermaat een schoppen aftroeven, waarm ruiten vrouw weer een schoppen weg Ruiten twee wordt getroefd en de zaa jP rond. lei OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL HOR. 1. obat, 5. atal, 9. palet, 14. error, 16. stom, 18. lama, 19. rumoer, 21. Erla, 22. tel, 23. Ag. 24. niet, 26. R.N. 27. tolk, 29. Saaie, 31. keet, 32. ree, 34. Lie, 35. eren. 37. malie. 39. lianen, 41. II, 42. aas. 43. tel. 45. net, 46. rlo, 47. A.K. 48. atleet, 50. apart, 52. brea, 53. log, 55. ge. 56. muur, 57. Ikoon, 60. vorm, 61. Dr. 62. neet, 64. Se, 65. de, 66. peen, 68. sering, 70. real, 72. enig, 74. porie, 75. alule, 76. Een, 77. mats. VRT. 1. Oeral, 2. brug, 3. arm, 4. toon, 6. t.s. 7. Ate, 8. lorre, 10. al, 11. latoan, 12. emelt, 13. talk, 15. rala, 17. min, 20. real, 25. taille, 27. teen, 28. pels, 30. lal, 31. Kreta, 32. raak, 33. el, 35. ene, 36. alot, 37. Maas, 38. etter, 40. Antoon, 41. lire, 44. alt, 46. rage, 48. Arum, 49. elk, 51. pa, 52. bureau, 54. Goes, 56. model, 57. Irene, 58. neep, 59. leges, 60. vers, 61. Dee, 63. trom, 64. snit, 67. nip. 69. Ira, 71. li. 73. ge. INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op brief kaart, worden voor donderdag aan ons bureau verwacht. In de linker bovenhoek vermelden: „PUZZEL OPLOSSING". Er zijn drie prijzen: een van f 10 en twee van f5. dd> KRUISWOORD-PUZZEL i i nk' «r efc Horizontaal: 1. bode aan een universiteit, 5. rivierbedding, 7. aali e 11. tijding, 12. meisjesnaam, 14. grondsoort, 16. zangstuk, 18. vrei toi munt, 20. grasperk, 23. achting, 24. dat is (afk.), 25. kraan 27. w doorlatend 28. danspartij 30. familielid 31. ondergrondse spoorweg^ man 34. muzieknoot 36. bouwval 38. buitenmuur van een gebouw, jongensnaam, 40. spil van een wiel, 42. gemeenteweide, 44. hoofddel1 e 45. munt (afk.), 46. water In N Br., 48. platte steen, 50. half, 52. pl 1A geest, 53. bereide dierenhuid, 54. onheilbrengende godin, 55. makkers- schildpad, 59. Myth, figuur, 61 voormiddag (afk. Lat.), 62. voertuig,n knolgewas, 66. voorzetsel, 67. afk. op telegramformulieren, 68. Myth, fig)r 69. drukte, 71. rondhout, 73. reukhoutboom, 75. vogel, 76. sus Iloc (afk.), 78. het noodsein, 79. roeipen, 81. reeks, 82. maanstand, 83. pl tige gelofte, 85. kleine opening, 87. vaarwel, 88. plaats in N.H., 90. 91. priem, 93. bloedhuis, 94. luchtgeest, 95. voordat, 96. oude munt. j,Q( 1 Verticaal: 1. gelijk, 2. eer, 3. lidwoord, 4. laatstleden (afk.), 5. begroeid, 6. zilverultjè, 7. voorvoegsel, 8. bevel, 9. peulvrucht, 10. go) 'sc 11. vorm, 13. landbouwwerktuig, 15. voegwoord, 17. plant met gem krachtige wortel, 19. noodlot, 21. grote uitgestrektheid zout water, hoofddeksel, 25. voorzetsel, 26. els. 28. order, 29. deel van het lIei 32. telwoord, (Eng.), 33. balk, 35 vochtmaat, 37. eenjarig kalf, 39. bo er 41. oliehoudend zaad, 43. Innig, 45. grondsoort, 46. behoeftig, 47. kni iel dier. 49. tal, 50. bevel, 51 godin van de toorn, 53. slappe koffie, vierhandig dier. 57. rijtuig, 58. gegraven waterkom, 60. Europeaan, peen, 64. kleinigheid (ZN.), 65. reeks, 67. persoon om wie men a meen lacht, 68. stap, 70. plaats op Ameland, 72. wijnmaat, 74. vod, Myth, figuur, 79. torenkraai (gew.) 80. hijswerktuig, 82 nobel 84. I 85. familielid, 86. oude lengtemaat, 87. meisjesnaam, 89. muzieknoot, n telwoord, 92. afk. van senior, 93. water in N.Br. Zi

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 12