i Tien ex-werknemers begi nnen eigen zaak Tour de France De van '*t nieuwe kabinet Kampeerders mogen - na eis op te breken - voorlopig blijven Oost-Groningen wil gesprek met premier Goede toekomst lijkt verzekerd „Slavinnen'-handelaar nu ook van internationale Mogelijkheden narcoticahandel verdacht plaatsing gku- personeel gering Naaktstrand 'Z °P Terschelling Jazz Parade'1 voor Armstrong Het weer in Europa Het conjuncturele bergklassement 99 9 Echtscheiding grondwettig in italië Vragen over lozing chemische afvalstoffen Nog geen klaarheid in schandaal reisbureau 7 VRIJDAG 9 JULI 1971 iaat der« Van een onzer verslaggevers HOORN Tien ex-werknemers van de voormalige Koninklijke loud- en Zilversmederij Rozendaal NV in Hoorn zijn onder leiding an Rozendaals procuratiehouder/boekhouder C. de Bruyn, enkele jlometers verder in Blokker, een nieuwe goud- en zilversmederij pgonnen de N.V. Plantage. is er het afgelopen half jaar bij Ro zendaal niet meer „gebeunhaasd", maar dit wordt van directiezijde te gengesproken. De Bruyn ,zag dat ein de van Rozendaal al lang naderen. Half april W3S het voor hem uit de cijfers duidelijk dat de Koninklijke N.V. nog maar heel kort zou bestaan. Hij riep negen collega's uit het be drijf bij zich en ontvouwde het plan om zelf een goud- en zilversmederij te beginnen. Eind juni werd de N.V. Plantage te Blokker bij de Kamer van Koophandel ingeschreven. Vijf van de tien aandeelhouders van de nieuwe NV, die ieder 1000 gulden in het bedrijf hebben gesto ken en zich per man nog eens voor 5000 gulden garant hebben gesteld. wel pe Koninklijke Goud- en Zilver- lederij Rozendaal heeft namelijk de lorten gesloten. De Amro-bank jeft beslag gelegd op de goederen in dit 138-jarig Hoornse bedrijf en !t Gemeenschappelijk Administra- 1-Kantoor overweegt het faillisse- ent van Rozendaal aan te vragen et het doel dat het dertig man tel- hd personeel dat maandag zon- ir afvloeiingsregeling ontslag kreeg be- misschien toch nog iets ten af- heid krijgt, poi val [oewel hun ex-werkgever gedwon- rkeijn werd het bijltje erbij neer te leg- u:!n, weten de tien van de NV Planta- al lang hoe een goud- en zilver- veccederij lucratief kan draaien. 1116 Schnabbelen Het ging bij Rozendaal gedurende m aantal jaren al niet goed. Het ,Jrsoneel kon niet voldoende worden itaald. Maar hiertegenover bestond 1 voor de goud- en zilversmeden bij bzendaal een niet te versmaden fa- liteit. In de uren van de baas moch- vjji zij op fabrieksmaohines eigen op lachten uitvoeren. Door zo te laaQmabbelen, kwamen zij toch wel in hun trekken. De tien, die nu een gen bedrijf zijn begonnen, hebben 00*j Rozendaal al ervaring opgedaan het voor zichzelf werken. n Zeven maanden geleden kreeg Ro-- Zöndaal een nieuwe directeur, de heer het- van der Heyden. Hij kreeg van de ..jmmissarissen de opdracht het be- 5e"njf door reorganisatie weer gezond alsJ maken, of een langzame likwidatie lor te bereiden. Hij maakte een eind n het schnabbelen in werktijd, terfar moest van de commissarissen hnabbelen na werktijd toestaan. Don- Concurrentie eriHet personeel van Rozendaal mocht js na werktijd op de machines van te,tt bedrijf de eigen firma beconcur- Idettren. .(Volgens procuratiehouder De Bruyn gaan in het eigen bedrijf werken. Zij krijgen voorlopig hetzelfde salaris als zij bij Rozendaal kregen. De winst wordt geinvesteerd in het bedrijf. Klanten Onder de vijf zitten de chef van de smederij en de ontwerper van Rozen daal. De NV Plantage hoopt in korte tijd zo uit te groeien, dat zevep van de zeventien smeden van Rozendaal kunnen worden overgenomen. De machines wil de nieuwe smederij aanschaffen op de verkoping van de inboedel van Rozendaal. Ook klanten zijn er voor Plantage al genoeg: de klanten waarvoor in dienst van Ro zendaal geschnabbeld werd en de eigen klanten van Rozendaal die vol gens De Bruyn zoveel mogelijk over genomen zullen worden. Hij wil ver der met geen woord meer over de oorzaken van de sluiting van Rozen daal spreken en weigert te bevestigen dat Rozendaals keuze van sieraden verkeerd zou zijn geweest. Hij ziet voor de NV Plantage een goede toe komst zitten. Van een verslaggever AMEIDE De drie gezinnen, die kamperen op het weiland van landbouwer B. Jongkind in Ameide, hebben gistermiddag alsnog toestemming gekregen om tot volgende week woensdag te blijven. Donderdag om vijf uur in de ochtend hadden de kampeerders van enkele ambtenaren van de provincie Zuid-Holland, die vergezeld waren van ongeveer twintig politiemannen, de aanzegging gekregen nog dezelfde dag op te breken. De stewardessen van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij JWA mogen nu in pants dienst doen aan boord van de vliegtuigen. Er is ook gezorgd voor een alternatieve lange broek. Zij mogen er ook een safari-achtige jurk over dra gen, zoals we op de foto zien. Aanvankelijk wilden zij de cara vans van de drie gezinnen meteen la ten wegslepen, maar dit plan lieten ;zij schieten toen de kampeerders en landbouwers Jongkind de toezeg ging deden zelf de caravans in de loop van de dag te verwijderen. Het nieuws dat de drie gezinnen in elk geval nog tot aanstaande woens dag mogen blijven, werd gistermid dag telefonisch door het lid van Ge deputeerde Staten mr, H. B. Engels man aan landbouwer Jongkind mee gedeeld. Voorts gaf hij de heer Jong kind. die eerder op de dag zijn ver ontwaardiging met verschillende in stanties telefonisch had besproken, het advies schriftelijk om verder uit stel te vragen. De hoop bestaat nu dat de kam peerders tot het einde van de bouw- vakantie mogen blijven, zodat de mannen die thans nog werken en alleen 's avonds en in de weekeinden in hun gezin zijn hun vakantie ook nog op het weiland van de heer Jongkind kunnen doorbrengen Geweigerd PgC' auz< Van een verslaggever ..(TERSCHELLING De kans is 11 Ploot dat Terschelling toch een laktstrand krijgt. Het zal dan een trmaal voor iedereen toegankelijk •rrein zijn. Er zal daar echter gele- J inheid zijn ongekleed te baden en te •nnen. B. en w van Terschelling zijn na- •lijk teruggekomen van een eerder irstel aan de raad. In dat oor- inkelijke voorstel werd de raad idviseerd geen medewerking te ge- aan de vereniging van naturisten, ize vereniging had gevraagd een ik strand beschikbaar te stellen ir ongeklede recreatie. en w waren oorspronkelijk van ining dat het verlangen van de ïreniging uitging naar een afgeslo- stuk strand. Dat blijkt echter niet bedoeling te zijn. burgemeester en wethouders zijn een wijziging van hun voorstel :omen na ontvangst van een brief -..ï de voorzitter van de federatie in nauristenverenigingen, ir. N, F. Schwarz. Deze zegt in zijn brief de vrijheidsrechten en de demo- itie niet gediend zijn met een afge- )ten stuk strand. De heer Schwartz jaagt een proef te nemen met een Drmaal toegankelijk stuk strand tot jtober 1972. "*Het college van b en w wil nu laag de mening horen van de raads- ^0Aex\. De raad komt dinsdag 13 juli ijeen. /Twee politieagenten herdacht en geschorst ORDRECHT In overleg met de Ücier van justitie te Dordrecht •rdt een onderzoek ingesteld naar gedragingen van twee politieagen- uit Dordrecht, de 26-jarige hoofd- Ttt J. J. M. en de 23-jarige agent S [Zij worden ervan verdacht tijdens rhtdiensten voorwerpen van gerin- waarde. zoals afvalhout van een Ibrieksterrein of bouwwerk te heb- Hekn meegenomen. S. zou zich boven delen schuldig hebben gemaakt aan fct wegnemen van enkele oude ge- jftujichten uit een schuur en een anten- van een sloopauto en een autowas- n! 4>rstel. |In afwachting van het onderzoek elijljn beide mannen geschorst, ed f urk Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM De 37-jarige Libanees A. C., die door de Am sterdamse zedenpolitie gearres teerd is, verdacht van handel in „blanke slavinnen", heeft waai- schijnlijk ook een belangrijke rol gespeeld in een internationale handel in verdovende middelen. De Amsterdamse zedenpolitie houdt er op het ogenblik sterk rekening mee, dat de meisjes, die door de Li banees „verhandeld" werden, onbe wust gebruikt zouden zijn als koe rierster voor het smokkelen van ver dovende middelen. Overigens ontkent de Libanees tot nu toe hardnekkig bij de handel in vrouwen en verdovende middelen be trokken te zijn, hoewel het bewijsma teriaal zich tegen hem opstapelt. De zedenpolitie is attent gemaakt op de activiteiten van de man in de narcoticahandel door Interpol-Londen en een drugsquad van de Engelse dpuane, dat in Amsterdam is geweest. De Engelsen blijken zeer veel belang stelling voor de Libanees te hebben. De zedenpolitie heeft een aanteke ningenboekje van de man gevonden. Op grond van gegevens uit dit boekje bestaat het vermoeden, dat de benden niet alleen van oa. Amsterdamse meisies sebruik zou maken, maar ook van buitenlandse meisjes. De meisjes zouden onder allerlei voorwendsels naar Libanon worden gelokt en dan als koeriersters met verdovende mid delen naar Europa en Amerika wor den teruggezonden. Op welke wijze de meisjes de verdovende middelen zouden smokkelen, wilde de politie nog niet meedelen. Tot het meest belastende materiaal tegen de Libanees behoort verder een in het Libanees gestelde brief met in structies, die een 24-jarige Amster damse reisleidster in Beiroet moest afgeven. Aanleiding tot de arrestatie van de Libanees was de aangifte, die deze reisleidster tegen hem deed bij de ze denpolitie. Aanvankelijk ging zij op zijn voorstellen in, maar op het laats te ogenblik, toen ze al in het vliegtuig naar Beiroet zat, bedacht zij zich. Zij keerde met het vliegtuig terug uit Li banon met de voor de Libanees belas tende papieren, die zij aan de politie gaf Achteraf blijft, dat de reisleid ster het derde meisje was, dat door de Libanees benaderd was om voor hem naar Beiroet te reizen Twee an dere meisjes weigerden. Van onze correspondent ASSEN De heer G. Krol, hoofd inspecteur-directeur van de arbeids voorziening in Drente, ziet weinig moeilijkheden om het personeel van de vestiging in Hoogeveen van de Groninger Kleding Unie te herplaat sen als dat bedrijf gesloten zou wor den. Het verheugde hem dat velen van het personeel zich reeds nu tot het arbeidsbureau hebben gewend. „Dat is een blijk van vertrouwen", vond de heer Krol. NEW YORK (AP) Zóveel mensen hebben zich woensdag voor een rouwkapel en de woning van trompettist Louis Armstrong in de wijk Queens van New York verzameld, dat de politie de menigte moest verspreiden. Inmiddels is ook al wat bekend geworden over de begrafenis plechtigheid van aanstaande vrij dag. Een woordvoerder voor me vrouw Armstrong vertelde dat op de begrafenis in Flushing Peggy Lee het Onze Vader zal zingen en dat er ook traditionele New Orleans muziek zal worden gespeeld. De uitvaartplechtigheid wordt gehouden in de Corono Congre gational Church te Queens. In Armstrongs geboortestad New Orleans wil men zondag de dood van haar grote zoon herdenken met twee „jazz parades'1. De bands zullen aan twee verschil lende zijden van de stad aan hun mars beginnen en bij elkaar ko men in de buurt van het stadhuis, dat in dezelfde wijk staat waar Armstrong zijn jeugd heeft door gebracht. Van onze correspondent Uf INSCHOTEN Het comité „Noodklok Oost-Groningen" heeft premier nesheuvel om een persoonlijk onderhoud verzocht. „Zo gaal het niet goed n Oost-Groningen", aldus het comité in de brief aan de minister-president. De brief bevat enige vragen. Opmerkelijk zijn de vragen a) deelt u onze nening dat de problematiek van Oost-Groningen niet alleen de schuld is van Jen Haag en b) meent u met ons, dat deze problematiek wel eens het gevolg ou kunnen zyn van teveel gemeenten met incompetente bestuurderen. V Voorts wordt opgemerkt dat daarvoor nieuwe, absoluut ter zake kundige ~^n krachtige bestuurders „managers" noodzakelijk zijn, de gemeentelijke Herindeling urgent is en op zeer korte termijn dient te worden gerealiseerd. Opnieuw verlies voor de wereld van de jazz NEW YORK De wereld van de jazz, deze week al zwaar getroffen door het overlijden van Louis Arm- trong, heeft opnieuw een verlies gele den. Gisteren overleed in New York op 51-jarige leeftijd de bekende jazz- trompettist Charlie Shavers. Zijn laatste wens, dat zijn trompet in het graf van zijn idool „Satchmo" wordt gelegd, is door de weduwe van Arm strong ingewilligd. Charlie Shavers speelde van 1938 tot 1944 in het sextet van John Kurby en vervolgens in het quintet van Ra- mond Scott en de groep van Tommy Dorsey, waarna hij zijn eigen orkest vormde dat op talrijke tournees in Europa successen oogstte. Op het welland langs de Lek mo gen. volgens een verordening ter be scherming van het Zuidhollands Landschap, geen caravans zichtbaar vanaf de openbare weg of openbaar vaarwater staan. Een ontheffing van weer max. min. neer- temp. temp. slag gist. gist onbewolkt 29 17 O onbewolkt 29 onbewolkt 29 onbewolkt Kopenhagen onbewolkt 25 19 zw bew. licht bew 29 Luxemburg onbewolkt onbewolkt onbewolkt 31 17 0 onbewolkt 25 onbewolkt 30 22 O onbewolkt 30 14 onbewolkt onbewolkt 27 14 Zürich onbewolkt 28 14 0 ber zijn nieuwe werkzaamhe den te beginnen. Dr. B. Goudzwaard, tot voor kort financieel expert van de AR Tweede-Kamerfractie, heeft op verzoek van onze re dactie een beschouwing ge wijd aan de bijzonder belang rijke en actuele problematiek op financieel gebied, waar het kabinet-Biesheuvel tegenover komt. te staan. De heer Goudswaard heeft zich bereid verklaard in de toekomst in onze krant regel matig zijn mening te geven over de ontwikkelingen op dit terrein. Dr. Goudzwaard, die be noemd is tot hoogleraar in de economie aan de Vrije Uni versiteit, hoopt per 1 septem- floor dr. B. Goudswaard Wanneer je in deze zomerdagen de krant opslaat, zijn het voor al twee zaken die de kolommen blijken te vullen: de nieuwe start van het kabinet Biesheuvel en de dagelijks terugkerende start van de Tour de France. En het lijken twee geheel verschillende werelden die daarbij voor je opdoemen: de bezonnen wereld van de donkere-pakken-dragende heren op de stoep van het Koninklijk Paleis, en de schichtige, door-en-door vercommercialiseerde we reld van zweterig-jakkerige wielrenners in de eerste of tweede berg etappe. Toch komt in dat woord 'berg-etappe' wel iets van een gelijk soortigheid naar voren. Het parcours, dat het team-Biesheuvel moet gaan afleggen, ziet er niet gemakkelijk uit. Er zitten de eerste twee jaar een paar bergen in, die beslist horen onder de eerste categorie. Pas daarna kan men hopen op een houdt de parallel met de „Tour de wat vlakker terrein, waarop de snel- France" op ook nog goeddeels on- heid kan en ook moet worden zeker. Zelfs méér onzeker dan bij de opgevoerd. Hoe zal onder dat alles start van menig vorig kabinet, de gele-truidrager Biesheuvel zich Wat is namelijk het geval? Onze houden? En hoe zal het gaan met de economie heeft de laatste jaren aan favoriet voor het conjuncturele een menigte van spanningen bloot- bergklassement, de nieuwe minister gestaan. Er is een grote spanning van financiën? Gaat hij de te ver- geweest op de arbeidsmarkt, waar wachten beklimmingen en afdalin- de vraag naar arbeid in vele gevol gen goed nemen, of zal hem de fi- len finaal heenschoot over het aati- nanciële moed in zijn juridische wezige aanbod Ivan arbeidskrachten schoenen zinken? met alle consequenties van dien Van iemand, die op deze nieuwe voor onze nationale loon- en prijsbe- politieke dag voor het eerst niet aan weging. Er is ook een aantal jaren de start verschenen is, mag men niet een flinke spanning geweest op de verwachten dat zijn interesse voor kapitaalmarkt: de vraag naar leen de verrichtingen van zijn oud-team- en investeringsgeld overtrof verre genoten aanstonds is gedoofd. Vooral het kipitaalaanbod, met name het niet, wanneer hij tegelijkertijd is in- kapitaalaanbod van nationale oor- gestapt in een bepaald soort volg- sprong. Ook is er een duidelijke auto; een volgauto, waarin men zich spanning ontstaan binnen de sfeer pleegt toe te leggen op de bestude- van de overheidsfinanciënde besle ring van het parcours en van de ge- dingslust van de overheid, van het dragingen van politieke „renners" in Rijk tot aan de gemeenten, vertoon- het algemeen. dg en vertoont nog steeds de neiging Het financiële en sociaal-economi- te barsten uit de voegen Ivan de aan- sche parcours, dat dit nieuwe team wezige middelen. Zo ontstond er moet gaan afleggen, is niet alleen door al deze spanningen op de zwaar, maar ook en daarmee arbeidsmarkt, op de kapitaalmarkt, binnen de overheidssector als vanzelf ook een „spanning" in onze met het buitenland: we hadden en hebben de neiging meer aan goede ren in het buitenland te besteden, dan het buitenland op zijn beurt bij ons besteedt. De betalingsbalans schoot daardoor uit z'n evenwicht. Al met al een duidelijke situatie van overbesteding Nu is zo'n situatie op zichzelf be schouwd hoe betreurenswaardig ook bepaald nog niet zeldzaam of uniek te noemen. We hebben sinds de Tweede Wereldoorlog in ons land al een paar maal zo'n overspan- nings-situatie gehad. Het bijzondere, het unieke ligt ergens anders: name lijk dat deze overspanning blijft voortduren. Normaalis, dat na zo'n oververhitting van de economie vanzelf, of geforceerd, een inzinking, een afkoeling volgt. Na de „Puy de Döme" Ivolgt dc afdaling. Econ- misch gezien gaat dat dan zo, dat de hogere rente de investeringslust afremt; dat de hooggestegen lonen en interest het kostenpeil van de ex portbedrijven opstuwen, zodat die moeilijker kunnen concurreren met het buitenland; ook doet vaak de centrale bank" onder leiding van de heer Zijlstra nog een duit in het zakje (of liever: uit het zakje) door heel strakke grenzen aan te leggen aan de mogelijkheid om aan leengeld te komen. Zo'n overbeste ding loopt dus in negen van de tien gevallen als vanzelf dood. Net zoals de branding van de zee ophoudt, wanneer de golven niet genoeg diep te meer hebben. In Nederland nu en eigenlijk geldt dit ook voor de meeste andere westerse landen ziften we nu in het zeldzame „tiende" geval: de overbesteding blijft Ivooralsnog aan- houden. Een spontaneafkoeling zat er in het afgelopen jaar niet in; zij is uitgebleven. Over de oorzaken behoef ik r\iet lang uit te weiden; daaraan heeft de president van de Nederlandse Bank in zijn jaarverslag al scherpzinnig aandacht besteed. Alleen dit: de bui tenlandse financieel-economische si tuatie heeft er alles mee te maken. In vele westerse landen heerst er net zo'n inflatie als bij ons; soms nog zelfs sterker. Daardoor kunnen onze exportbedrijven, ondanks hun hoog kostenpeil, blijven concurreren; ook bij buitenlandse bedrijven is er immers die stijging van het kosten peil. Bovendien en in nauwe sa menhang ermee is er de toevloed van buitenlands kapitaal, vooral van Amerikaanse oorsprong. Daardoor „prikf het grote betalingsbalanste kort ons lang zo sterk niet meer: er vloeit weliswaar tveel geld naar het, buitenland toe omdat wij „overbe steden", maar er staat minstens zo veel of net zoveel geld tegen over dat luia de kapitaalrekening ons land binnenstroomt. De branding houdt als het ware aan, omdat er van elders •extra water wordt toege voerd. Sommige mensen vinden de huidi ge situatie nog niet eens zo onbevre digend. De werkgelegenheid houdt aan, de deviezen blijven in het land, wat wil je nog meer? Maar ze laten zich dan op een ontstellende manier door de schijn bedriegen. Allereerst omdat zoals dr. Zijlstra al betoog de vroeg of laat de klap toch zal kunnen komen, en dan wellicht har der dan ooit. Maar ook, omdat zo'n soort uitgestelde omslag" het slechtste terrein vormt, om ook maar iets tegen de inflatie te kunnen uit richten. Een zwevendegulden is echt een noodgreep. En tenslotte: el ke poging, daadwerkelijk ontwikke lingshulp te bedrijven, verliest gelei delijk haar economische fundament. Een stijgende ontwikkelingshulp in de kapitaalsector kan je alleen dan in een economie veilig stellen wan neer ze haar houvast Vindt in een nationaal spaar-overschot en niet in de omstandigheid, dat er min of meer toevallig tegenover die uit gaande kapitaalstroom ook nog een binnenkomende buitenlandse kapi taalstroom staat. Ik ben begonnen met iets te zeg gen over het „parcours" voor het nieuwe kabinet-Biesheuvel; ik wil er ook mee eindigen. Uit deze hele beschrijving is namelijk naar ik hoop één ding duidelijk geworden en wel dat het de eerste opgave van het kabniet -Biesheuvel zal moeten zijn, de aanwezige overbesteding in ons land tijdens deze uitgestelde omslag" met alle inzet te helpen te meer hopen, dat op de overspanning spontaan een lichte, sanerende af koelingsperiode zal volgen. Wie nu nog de „wal keert het schip"-filoso fie aanvoert, riskeert een lek-slaan 1van het schip-zelf. De basis-opgave is, door middel van een bewust pro ces, in zo groot mogelijke homoge niteit met het bedrijfsleven, die in toming van de bestedingen te be werkstelligen, die anders op wel- licht andere wijze door de con- junctuuromslag zou zijn veroorzaakt. Het is een kwestie van behoedzaam afdalen, zonder dat je remmen door branden. Daarom zie ik zelf de noodzaak komen van een systematisch opgezet, door overheid en bedrijfsleven on dersteund nationaal plan tot beste dingsbeperking; een plan waarin ook de bezuinigingenzijn ingebouwd waarmee het kabinet-Biesheuvel niet ten onrechte een begin wil ma ken. Zulk een nationaal plan waarin ook de niet-overheidsuitga- ven wezenlijk mee-lopen heeft als bijkomend voordeel, dat doordoor het tijdelijk karakter van sommige uitgavenbezuinigingen van de over heid extra wordt onderstreept. Bij deze komende „tour de force" wensen we het nieuwe team alle mogelijke sterkte en medewer king toe. deze verordening werd de heer Jong kind geweigerd. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land hebben meegedeeld, dat boer Jongkind, nadat hem de ontheffing was geweigerd op 26 mei van dit jaar, niet tegen dit besluit in beroep is gegaan bij de Kroon. Gedeputeerde Staten hebben de heer Jongkind op 16 juni schriftelijk gelast de caravans binnen veertien dagen te verwijderen. De aktie van gisteren volgde toen bleek dat aan de lastgeving geen gevolg was gegeven. De verordening bescherming land schap Zuid-Holland kent. aldus het provinciaal bestuur, de mogelijkheid tot ontheffing van het verbod cara vans zichtbaar vanaf de openbare weg te plaatsen. Van deze mogelijk heid wordt door GS spaarzaam ge bruik gemaakt. ROME (Reuter) De Italiaanse echtscheidingswet, die fel wordt aan gevallen door het Vatikaan en onver zettelijke rooms-katholieken, is don derdag grondwettig verklaard. De maatregel wordt gezien als een grote overwinning voor de voorstanders van de wet Het formele besluit van de uit 12 man bestaande constitutionele recht bank heeft alle vrees weggenomen dat de wet nietig zou worden ver klaard met het argument dat de in voering van de echtscheiding inbreuk maakt op het concordaat met het Va tikaan van 1929 en de democratische grondwet van 1948. „Met het verdrag van Latheranen heeft de staat niet de verplichting op zich genomen geen echtscheiding in te voeren", aldus ^t 1 argument van de rechters. DEN HAAG Het PvdA-Tweede- Kamerlid De Ruiter heeft minister Stuyt (volksgezondheid en milieuhy giëne) gevraagd welke controlemidde len de overheid ten dienste staan om te voorkomen dat chemische afval stoffen die in zee geloosd moeten wor den al tijdens het transport per tan ker naar zee worden „gedumpt". De heer De Ruiter Wil van de be windsman weten of de huidige con trolemiddelen toereikend en water dicht zijn. Hij wijst daarbij op de noodzaak de steeds verder voort schrijdende verontreiniging van de Nederlandse binnenwateren met alle mogelijke middelen te bestrijden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Nog steeds is geen klaarheid gebracht in de affaire met het Eindhovensc reisbureau Spantour, dat enkele maanden gele den in het nieuws kwam doordat het zijn verplichtingen ten aanzien van een groep Ajax-supporters, die voor een reis naar Londen hadden geboekt, niet kon nakomen. Diverse reisbu reaus, die Spanntour-reizen hadden verkocht, hebben nog steeds niet hun geld teruggekregen. In de reisbureauwereld neemt aan dat Spanntour in fi- gmen nanciële moeilijkheden verkeert dat deze zomer opnieuw een reisbu reauschandaal te wachten staat. De vorderingen op het bureau van andere bureaus, die voor Spanntour hadden geboekt, belopen tienduizen den guldens. Het Haarlemse reisbu reau Frans Hals alleen al heeft een vordering van ƒ3.000, die Spanntour niet kan terugbetalen. In de reisbu reauwereld noemt men de affaire kwalijk. Zoals bekend, schoof het Eindhovense bureau de schuld voor het niet-doorgaan van de reis naar Londen op de Belgische chartermaat schappij Pomair, die niet in staat zou zijn geweest de vlucht uit te voeren omdat het vliegtuig defect was. Thans blijkt, dat de weigering om te vliegen voortkwam uit het feit, dat de cheques van Spanntour ongedekt bleken. Naar aanleiding van deze zaak heeft de Algemene Nederlandse Ver eniging van Reisbureaus (ANVR) haar leden aangeraden niet langer reizen voor Spanntour te verkopen. Er wordt ook gewezen op het verle den van de medewerkers van het bu reau. Er zijn sterke aanwijzingen, dat bij de Spanntour-organisatie ook de voormalige directeur van de failliet— gegane World Air Ité, de heer Gel- sing. is betrokken. Deze reisorganisa tor, die daarvoor al zijn bureau Transmundo en daarna zijn coöpera tie Australië-reizen failliet zag gaan, is op het ogenblik niet te bereiken. Evenmin als een van zijn medewer kers de heer Van Dam, wiens World Air Travel in Amersfoort eveneens ter ziele is gegaan. Gelsing zou een schuld hebben van enkele tonnen. Van Dam van tenminste een halve ton.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7