)cana zet sterren schut Zoetemelk lervol ten ging onder Amerikaanse economie herstelt zich gestadig REORGANISATIE SCHAATSBOND =f Bobby Fischer jaagt Russische schakers op MORGEN TOUR-RESULTATEN peloton te laat over Eindstreep U4 Lamar Hunt teleurgesteld Omzettingen Cup-duels TU-studenten bepleiten bijstandsraad voor uitenlandse arbeiders Nog niemand op doping betrapt R'dam-Rijn Pijpleiding boekte lagere winst Forse winststijging Bataafse Accu WEER~REMISE IN MOSKOE Tom Okker wint I kOPMHOW VRIJDAG 9 JULI 1971 FINANCIËN Van onze speciale verslaggever RCIERES-MERLETTE In deze Tour blijkt alles mogelijk. De fldige inzinking van Merckx had de afgelopen dagen het hele in Lévitan circus al drastisch gewijzigd. De grootste mogehjk- n waarover de Spanjaard Luis Ocana blijkt te beschikken heb- hem plotseling tot de grote favoriet gemaakt. j ma 3e h |g in machtsvertoon waarmee hij laatste alpentoppen naar de in Orciere-Merlette wiekte is j"maar vergelijkbaar met pres- jvan de grootsten in de wielren nen Coppi, een Anquetil pn een X Dezelfde Merckx. die giste- jlkomen knock-out ging, evenals ens gele-truidrager Joop Zoete- lie in de laaiende hitte tussen lie en Orcieres uiterst eervol ider ging. Bijna negen minuten ïg het verschil tussen de man i deze Tour alles blijkt te kun- jn de rest van de kopstukken. Is de klimmer Lucien van Impe lich tussen Ocana en Merckx Ocana sloeg toe op het meest tvachte moment. In de beklim - van de Cöte de Laffrey, een col |e tweede categorie, nauwelijks m kilometer na de start, greep »t moment aan waarop Merckx >del moest wisselen om een "er ende aanval in te zetten, pet zuidelijke Franse bergland de in Frankrijk woonachtige aard zijn domicilie heeft, wilde loberen deze Tour in zijn voor- g beslissen. Ocana had het tevo- illemaal luidkeels verkondigd [nd verwachtte daarom vandaag anval van de Spanjaard. Tegen care helling op, had iedereen toegekeken hoe Agostinho was gede marreerd. Ocana: „Ik zag echter dat Mercicx van zadel ging verwisselen. De afge lopen dagen heb ik Merckx nauw keurig geobserveerd. Daaruit is mij wel gebleken dat hij veel heeft gele den. Door te demarreren wilde ik hem nog meet afmatten.". Ocana's Joop Hotthausen Luis Ocana met Zoetemelk, Agostinho en Van Impe aan zyn wiel, baant zich op imponerende wyze een weg naar de gele trui. steej iarati men van ronl Ber< ijlki onze speciale verslaggever sassJRCIERES - MERLETTE heb ik nog nooit meege- ikt", riep Matthijs de Koning in de gl°eiend hete pel °P de toP van de Merlette „Ik heb hier de laat- on-ti week méér afgezien dan in m hele carrière. Als amateur I hd ik bekend als een goede ^%mer. Maar wat een verschil c de profs is dat. Bij de ama- rs wordt er alleen maar de tste kilometers echt gereden. Öeze Tour de France demarre- ze vanaf de voet van de berg. 1 is vreselijk wat je hier moet jen. Ik zit constant naar de Jte versnelling te zoeken. Jffós weer denk ik dat ik de de heb, maar dan voel ik weer I het niet gaat. Het lijkt wel of geen plat stukje in het hele cours zit." fatthijs de Koning hoefde ech- nog niet in de ambulance te len gehesen. Dat moest wel ren met de Belg Eddy Peel- die over de streep in elkaar Hij moest in de ambulance zuurstofkuur ondergaan. Net de Italiaan Benfatto. Ook idsmit-Hoff-renner Wimke ;en stond naar adem te hap- rinsen maakte evenals alle |ere Goudsmit-Hoff-renners I uit van het grote peloton dat lequo als 39ste over de streep m. Het complete peloton had tijdslimiet van 12 procent ichreden binnen welke een ter na de totaaltijd van de aar binnen moet zijn om uit de strijd te worden geno- De wedstrijdcommissarissen Iten toen maar om de tijdsli- te verhogen tot 15 procent, -idanks die verruiming kwa- tl er toch nog drie renners te ,rj binnen. Walter Godefroot, 5"fatto en Levati mogen zater- tniet meer van start gaan. er de Vlaeminck, Gualazzini, jti en Rivory stapten onder- l al in de bezemwagen. in de'Tour' demarrage lokte onmiddellijk reacties uit van Joop Zoetemelk die zijn di recte concurrent voor de gele trui nauwlettend in de gaten moest hou den. Zoetemelk: „Ik kon Ocana na tuurlijk niet laten gaan." Zoetemelk kreeg in zijn achtervolging de Belg Van Impe mee. Ook Gösta Pettersson demarreerde. INZINKING Mercicx kon echter verbijsterend weinig uitrichten. Hij moest het werk voornamelijk door zijn knechten la ten opknappen, van wie Herman van Springel een uitgesproken zwakke in druk maakt. De jacht van Merckx" volgelingen was tevergeefs. Onder aanvoering van Ocana haalden Zoetemelk en Van Impe. Agostinho terug. Gösta Petters son kwam net te laat om ook een plaatsje in die trein te kunnen ver overen. Boven op de top van de berg had het leidende kwartet al een mi nuut en 15 seconden voorsprong op Pettersson en anderhalve minuut op Guimard, Mortensen en Thevenet "n twee minuten op de groep riet' Merckx, Huysmans en Wagtmans. Joop Zoetemelk: ,.Op dat moment dacht ik, voor deze Tour zit ik goed; die komen er nooit meer bij". In de afdaling reed Ocana zich echter al in de gele trui. Ocana klopte Zoetemelk in de bonificatiesprint. Het voorste viertal stormde voort, daalde vlijm scherp langs de gevaarlijke rotswan den en diepe ravijnen de ondergang van Merckx tegemoet. Mars-Flandria-ploegleider Eriek Schotte: „Ocana verrichte het meeste werk van allen, Hij deed eens zoveel als de andere drie". GEWELD Verbijsterd sloegen Agostinho, Zoe temelk en Van Impe het geweld van Ocana gade. Joop Zoetemelk waagde nog een laatste vertwijfelde poging. LONDEN (Reuter, AP) Lamar Hunt, president-directeur van de groep World Championship Tennis, heeft zijn teleurstelling naar voren getracht over het besluit van de In ternationale Lawntennisfederatie zijn spelers voorlopig niet meer toe te la ten voor de grote toernooien. „Wij wensen te benadrukken, dat we de handen ineen willen slaan net als in elke andere sport", aldus Hunt in een communiqué. „De WCT wil graag deelnemen aan de kampioen schappen van de Verenigde Staten, Wimbledon en Frankrijk, slechts te gen vergoeding van de onkosten, zoals we steeds hebben voorgesteld. We staan klaar om de zaak met de federatie en met elke nationale bond te bespreken, of met de toernooidirec teuren, als dat tot een betere samen werking kan leiden. „Ik heb nog geprobeerd hem terug te halen, maar dat ging niet. Achteraf kan ik wel zeggen dat het mijn grootste fout was Ocana te laten gaan. maar ik kon gewoon niet beter. Ocana rijdt buitengewoon sterk. Het is moeilijk te zeggen of deze Tour nu al beslist is. Maar wanneer Ocana zo blijft doorgaan, is er geen houden aan". De 26-jarige Spanjaard uit Mont de Marsan bleef doorgaan in een medo- genloos tempo. „De hitte deerde mij niet. Daar kan ik goed tegen". De slachting die hij toen aanrichtte was catastrofaal voor het complete veld. Van het drietal achter hem kreeg Joop Zoetemelk een enorme inzin king. HOOP Met 'hem viel later ook Agostinho terug. Alleen Lucien van Impe zag kans om uit de klauwen van de groep-Merckx te blijven. Van Tmpe: „Ik heb nog even gewacht op Zoete melk. Samen met hem had ik gehoopt verder te kunnen gaan, maar Zoete melk kwam eenvoudig niet". In de GENEVE (AP) Het bestuur van de UEFA heeft enige wijzigingen aangebracht in de loting voor de eerste ronde van de Europese beker toernooien. Het betreft omzettingen van uit- en thuiswedstrijden om te voorkomen dat op een dag twee Europese bekerwedstrijden in een stad worden gespeeld. Hierbij kreeg het Europa Cup toernooi voor lands kampioenen voorrang, gevolgd door dat van de de bekerwinnaars en ten slotte dat om de UEFA-Cup. De wij zigingen zijn: Europa Cup bekerwin naars: Lyn Oslo - Sporting Lissabon, eerste wedstrijd in Lissabon; UEFA- Cup: Real Madrid - FC Bazel, eerste wedstrijd in Bazel. Djurgaarden Stockholm - FF Belgrado, eerste wedstrijd in Belgrado. groep Merckx werd het tempo ontre geld door de BIC-renners Zabourdet- te, Hortensen, Letort en Genty en door de Peugeots. Het duidde erQp dat Peugeot op de vooravond van de rit naar Orcieres tot een accoord is gekomen met de BIC-pl#eg van Clea ns. Luis Ocana bouwde zijn voor sprong in de klim naar de top van de Merlette uit tot bijna negen minuten. Van Impe kon de schade nog beperkt houden tot iets minder dan zes minu ten. Mercx, die na de rit naar Grenoble had gezegd „de Tour duurt nog lang", gelooft nu niet meer in zijn eigen kansen. „Voor mij is de Tour afgelo pen. negen minuten voorsprong is een geweldig eind. Ocana rijdt formida bel. Voor mij is het wel zeker dat hij deze Tour de France gaat winnen". DEN" HAAG (ANP) Een schaats bond zonder inwendige communica tiestoornissen met een bekwaam (lees beroeps-) kader, waarvan de kosten in hoge mate door de beoefenaars zelf worden gedragen en waarbij de door stroming in de bestuursfuncties is ge waarborgd: dat alles staat de struc tuur-commissie van de Koninklijke. Nederlandse Schaatsenrijdersbond. voor ogen blijkens een dezer dagen uitgebracht rapport. De commissie, onder voorzitter schap van de heer H. J. E. van der Ven, werd ruim een jaar geleden in gesteld om de invloed van het groeiend aantal kunstijsbanen op de Voor meer politieke rechten (Van een onzer verslaggevers) 1STERDAM De landelijke stichting tot bijstand van buiten- h ie werknemers zou grondig gereorganiseerd moeten worden, lats van een stichting moet deze organisatie een bijstandsraad dooien, waarvan de leden onder meer door de buitenlandse werkne- ;teer zélf gekozen moeten worden. j t s t is de wens van een aantal gani cologie-studenten aan de Universiteit in Amsterdam, en werkstuk gemaakt heeft „de politieke rechten van de nlandse werknemers in Ne- ind". De landelijke stichting ie VU-studenten veranderd n zien in een bijstandsraad, lange tijd onderwerp van ge kritiek. In het werkstuk en de grieven van Spaanse nemers aangehaald die de ting van „paternalisme" be schuldigen, omdat zij in hun door de stichting gesubsidieerde te huis „alleen naar muziek mogen luisteren, de facistische pers le zen en zich bezighouden met voetballen". Het comité Pro Gastarbeiders in Rotterdam heeft bovendien ontdekt dat kinderen van Spaanse werknemers op Nederlandse scholen uitsluitend uit pro-Franco boekjes kunnen lezen, die hui} worden geleverd via de Spaanse ambassade dóór de landelijke stichting. In de statuten van de stichting staat dat elke vereniging van gastar beiders, ongeacht politieke kleur, fi nancieel gesteund dient te worden. Maar toen met behulp van het NW de Spaanse vereniging „La Union" door gastarbeiders werd opgericht, die zich opstelt tegen het Franco-re gime, werd geen subsidie verstrekt. Hetzelfde geldt voor de Portugese werknemers overigens niet door de VU-studenten genoemd die geen subsidie krijgen voor hun verenigingk „Werk en Verzet", een anti-fascisti sche organisatie. De landelijke stichting wordt ge vormd door vertegenwoordigers uit de kerken en de werkgeversorganisa ties die nauw contact onderhouden met de ambassades van de buiten landse werknemers, wat ten nadele van de politieke vorming van de gastarbeiders werkt, aldus het werk stuk. De VU-studenten vinden dat de landelijke stichting geheel gedemo cratiseerd moet worden. De benoemde leden moeten gaan plaatsmaken voor gekozen leden. De buitenlandse werknemers zou gerechtigd moeten zijn bij een aaneensluitend verblijf van ten minste één jaar, binnen het district dat door een te vormen bij standsraad wordt vertegenwoordigd, deel te nemen aan de verkiezingen van de leden van deze raad. De VU- studenten merken op dat op dit ogen blik in Utrecht gewerkt wordt aan de vorming van een plaatselijke migran- tenraad, die de falende stichting zou kunnen gaan vervangen. Merckx' seizoen vertoont naast een aantal glorieuze pieken nu een be denkelijk aantal dieptepunt. In Luik- Bastenaken-Luik kreeg hij de over winning van de Belg Pintens cadeau. De Ronde van Itali, het grootste re clame-object voor zijn werkgever, verruimde hij om zich voor te kun nen bereiden op de Tour de France en deze Tour de France die een triomftocht had moeten worden voor de Belg kan hij alleen nog maar win nen als er een wonder gebeurt. En in dat wonder gelooft zelfs Merckx niet. NEW YORK De Ameri kaanse economie is zich gestadig aan het herstellen en heeft even veel verloren terrein terugge wonnen als in herstelperiodes na vroegere recessies. Dat schrijft de First National City Bank in zijn economische nieuwsbrief van juli. De bank stelt dat de stijging van de industriële produktie in mei de grootste sprong le zien heeft gegeven sinds de herstelperiode van december en januari na de stakingen in de auto-industrie. De stijging had plaats in een breed veld en omvatte zowel woninginrichting, kantooruitrusting en legermaterieel als de belangrijkste consumptiegoederen en auto's. De produktiestijging in mei ging verge zeld van een sterke verhoging van de salarisposten en een toeneming van het aantal werknemers in de niet- agrarische sector. De verbetering van de kooplust bij het publiek, die recente onderzoeken hebben uitgewezen, vond haar neer slag in een duidelijke toeneming van het aantal afgegeven vergunningen voor de parilculiere woningbouw. In ORCIERES Tot op heden is cr nog geen renner in de Tour de France betrapt op het gebruik van stimulerende middelen. Gis teren werden de resultaten be kend gemaakt van de dopingon derzoeken in de eerste zes etap pes. Geen van de in Parijs onder zochte urinemonsters bleek posi tief te zijn. elfde "etappe: 1. Ocana (Spa-Die) de 134 km In 4.02.43, 2. Van Impe (Belg-Soio- nor-LeJeune) 4.08.41, 3. Merckx (Belg-Molte- ni) 4.11.31, 4. Zoetemelk (Ned-MFl) z.t., 5. Gösta Petterson (Zwe-Ferettl) z.t., 6. The venet (Fra-Peugeot) z.t., 7. Labourdei-'e (Fra-Blc) z.t., 8. Guimard (Fra-Fagor-Mor- cier) 4.11.35. 9. Tomas Petterson (Zwe-Fe- retti) z.t 10. Agostinho (Port-Hoover de Gribajdi) 4.11.39, 11. Simonettl (It-Feretti) z.t12. Mortensen (Den-Bic) z.t„ i3. Dan- guillaume (Fra-Peugeot) 4.12.01. 14. Galdos (Spa-Kas) 4.13.51, 15. Tamanes (Spa-Werner) 4.19.08, 16. Mori (It-Salvarani) 4.19.27, 17. Zu- bero (Spa-Kas) 4.19.45, 18 Lopez Carrül (Spa-Kas) 4.20,02, Aimar (Fra-Solonor- Lejeune) 4.20.31, 20. Crepaldd (It-Salvarani) 420.48, 21. Letort (Fra-Bic) 4.21.04 22. Man- zaneque Opa-Kas) 4.21.44 23. Martos (Spa- Kas) 4.21.58, 24. Armani (It-Sclc) 4.23.38, 25. Paolini (It-Sclc) z.t. 35. Wagtmans <Ned- Molteni) 4.30.59. 45. Krekels (Ned-Goudsmit- Hoff) z.t.. 49. Karstens (Ned-GH) z..t .52. Harings (Ned-GH) z.t„ 56. Van der Vleuten (Ned-GH) z.t.. 60. De Koning (Ned-GH) z t„ 95. Van Katwijk (Ned-GH) z.t, 98. Benla- mins (Ned-GH) z.t., 100. Prinsen (Ned-GH) Opgegeven hebben: Gualazzini (it-Salva- rand). Rivory (Fr-Hoover de Grlbaldi). Con ti (It-Sclc), Roger de Vlaeminck (Belg- MF1). Motta (It-Salvarani) startte niet. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Ocana (Spa-Bic) 58.33.00, 2. Zoetemelk (Ned-MFl) op 8.43, 3. Van impe (Belg-SL) op D.20, 4. Gösta Petterson (Zwe-Fer) op 9.26, S. Merckx (Belg-Mol) op 9.46, 6. Thevenet (Fra-Peug) op 10.08, 7. Mortensen (Den-Bic) op 13.22, 8. Tomas Petterson (Zwe-Fer) op 14.50, 9. Agostinho (Port-HdG) op 20.31, 10. Guimard (Fr-FM) op 21.35, 11. Danguilïau- me (Fr-FM) op 22.49, 12. Laboudette (Fr- Bic) op 25.2S, 13. Paolini (It-Scic) op 2tr.9. 14 Galdos (Spa-Kas) op 27.49, 15. Aimar (Fr-SL) op 28.01, 16. Lopez Carril (Spa-Kas) op 28.22, 17. Tamames (Spa-Wern) op 28.58, 18. Zubero (Spa-Kas) op 31.36, 19. G-enty (Fr-Bic) op 33.42, 20. MOrl (It-Salv) op 35.56, 21. Simonettl (It-Fer) op 37.34, 22. Martos (Spa-Wern) op 38.21, 23. Crepaldi (It Salv) op 38.43, 24. Van Springel (Belg-Mol) op 40.20, 25. Dumont (Fr-Peug) op 40.22, 28. wagtmans (Ned-Mol) op 42.43, 38. prinsen (Ned-GH) op 51.34, 55. Van der Vleuten (Ned-GH) op 59.46. 62. Karstens (Ned-GH) op 1.03.23, 78. Krekels (Ned-GH) op 1.06.35. 81. De Koning (Ned-GH) op 1.11.56. 92. van Katwijk (Ned-GH) op 1.22.05, 93. Benjamins (Ned-GH) op 1.22.36, 104. Harings (Ned-GH) op 1.34.33. dagploegenklassement: 1. BIC 12.25.59, 2. Ferrettl 12,34.45. 3. KAS 12.53.38, 4. Sonolor-Lejeune 12.54.55, 5. v/erner 13.06.40, 6. Peugeot 13.C7.40, 13. Goudsmit- Holf 13.45.09. algemeen ploegenklassement: l. BIC 177.14.43, 2. Ferretti 177.26.61. 3. Peugeot 177.46 26. 4. Moltent 177.55.44, 5. Sonolor-Le- Jeune 178.07.55, 6. kas 178.10.02. algemeen bergklassement: i Zoetemelk en Van Impe 138 pnt, 3. Ocana 84. 4. Merckx 66. 5. Agostinho 55. 6. Gui mard 50, 7. Gösta Petterson 40. puntenklassement: 1. Guimard 105. 2. Karstens 94, 3. Merckx 79, 4. Leman 72 5. Wagtmans 58, 6. Genet 54, 7. zoetemelk 53. combinatieklassement: 1. Zoete melk 10'/: pnt, 2. Mercicx 11, 3. Ocana 15, 4. Guimard 16, 5. Van impe 20Vj. De renners Levate (It-Sal), Benfatto (Tl- SCIC) en Godefroot (Belg-Peug) zijn we gens tijdsoverschrijding uit de strijd geno men. De renners Karstens (Ned-GH). Van Kat wijk (Ned-GH). Guerra (It-Sal) en De Ko ning (Ned-GH) hebben 15 seconden en 25 Trancs boete gekregen wegens het zien om hoog laten duwen bij de beklimmingen. Luis Ocana werd uitgeroepen tot de meest strijdlustige renner. juni kregen de gezinshuishoudingen een extra-besledingsimpuls door de uitkering van een bedrag van 1,4 miljard aan sociale verzekerings gelden. Volgens Citibank hebben deze posi tieve punten de bezorgdheid over de economische ontwikkeling nog niet doen verdwijnen. Sommige waarne mers zijn bevreesd dat het herstel zal worden gesmoord door verhoging van de rentevoet. Maar deze mogelijkheid lijkt nog ver weg gezien de zeer snel le groei van het geldaanbod sinds eind januari. -DEN HAAG Rotterdam-Rijn Pijpleiding Maatschappij heeft in 1970 een bruto-opbrengst behaald van f51,6 (48,6) min. De nettowinst daalde van 4,95 min. in 1969 tot 4,45 min. in 1970. Voorgesteld wordt het divi dend te bepalen op 13 pet. (12,5 pet., zo blijkt uit het jaarverslag. Gedurende het verslagjaar werd door het pijpleidingsysteem een hoe veelheid van 19,2 min. ton ruwe olie naar Duitsland getransporteerd. Ten opzichte van 1969 betekent dit een stijging van 6 pet. In Venlo werd een tank gebouwd met een capaciteit van 50.000 kubieke meter. Deze werd in januari 1971 in gebruik genomen. Voor toekomstige uitbreiding van de verpompingsmogelijkheden en van het tankenpark in Venlo werd in ja nuari 1971 een naast het huidige ter rein gelegen stuk grond aangekocht. Verwacht wordt dat dit terrein vol doende zal zijn om de behoefte in Venlo voor de toekomst, voorzover deze is te overzien, te dekken. Evenals in voorgaande jaren, zijn geen voorzieningen getroffen voor Nederlandse vennootschapsbelasting, zulks in verband met de investerings aftrek die de vennootschap geniet. Wel zijn voor Duitse belastingen voorzieningen getroffen. ROTTERDAM Afa Accu (Ba- taafsche Accufabriek) heeft in 1970 een winst voor belasting behaald van 1,8 min (550.000). Dit is een stijging van bijna 220 pet. De exploitatiewinst steeg van ƒ1,5 min. tot ƒ3,6 min., een verbetering met 136 pet. Van de winst resteert na aftrek van vennoot schapsbelasting ƒ0.4 min. hetgeen 51,8 pet. meer is dan in 1969. Zoals bekend zal het dividend worden ver hoogd van 8 tot 11 pet. De directie acht het verheugend, dat omzetgroei en winst een gezonde spreiding vertonen over alle activitei ten en artikelengroepen. Verwacht wordt dat het uitermate gunstige jaar 1970 moeilijk in 1971 zal zijn te over treffen. De kostenstijgingen in de tot dusver verstreken maanden van 1971 zijn van dien aard dat zij door grote re produktiviteit en omzetstijging niet meer zijn te compenseren. De aandelen Afa Accu worden verhan deld op de incourante markt, maar komen slechts sporadisch tot note ring. De laatste koers is 150 pet. en het advies ligt tussen 150 en 160 pet. huidige organisatie-vorm van de bond na te gaan. De commissie is van mening dat de structuur, zoals die momenteel is, in de achter ons liggende jaren aanlei ding heeft gegeven tot communicatie stoornissen, waarvan enkele tot scha de van de KNSB in ongunstige zin royaal de openbaarheid hebben ge haald. Eerst wanneer een doelmatige structuur wordt verkregen, kan de communicatie in de hand worden ge houden. aldus het rapport. De toe komstvisie van de structuurcommissie is zodanig bedoeld dat de meest be kwame mensen op de juiste plaatsen binnen de organisatie hun taak ver vullen. De commissie streeft naar een opbouw, die de afstand tussen het bondsbestuur en de verenigingen kan overbruggen. De commissie stelt voor de huidige negen gewesten om te zetten in vier regio's met in elk regio drie besturen: te weten voor het hardrijden, het kunstrijden en de ijsclubs, die zich in hoofdzaak bewegen op het gebied van de recreatiesport. De commissie ziet deze drie soorten verenigingen als de pijlere, waar het KNSB-gebouw op rust. MOSKOU (ANP) Ook de derde partij van de tweekamp voor de hal ve finales van het kandidatenschaak- tornooi tussen de Russen Tigran Pe trosjan en Viktor Kortsnoj is in remi se geëindigd. De stand is thans lVi I1/:. Tom Okker, Nederlands reizende tennisser, heeft in de achtste finales van het tornooi om de open kam pioenschappen van Zwitserland met 60 en 62 gewonnen van de Aus traliër Frank Sedgman. In de kwart finales van het damesdubbelspel won de combinatie Alena Palmova (Tsj) /Marijke Schaar (Ned) met 6—2 en 63 van Marilyn Pride (NwZ)/Bar- bara Seiling (Zwi). DENVER (UPI) Bobby Fischer, de Amerikaanse schaak kampioen heeft op dit moment een grote voorkeur: Russen ver slaan. De 28-jarige Newyorker steekt die mening niet onder stoelen of banken. Hij moet die voorkeur wel hebben, want de weg naar de schaaktop is voor hem geplaveid met Russen. Fischer heeft er nog twee voor zich: de winnaar va'n de match KortsjnoiPetrosjan en dan wereldkampioen Boris Spassky. Want dat hij tegen Spassky zal moeten spelen, daar is de Ame rikaan zeker van. Fischer is nu bezig met het oprui men van de hindernis Bent Larsen. In Denver (Colorado) won de man die door FIDE-voorzitter Max Euwe als favoriet is getipt de eerste match. Larsen moest het afleggen tegen de inventiviteit van Fischer. Diezelfde inventiviteit vloerde enke le weken geleden ook Mark Taima- nov. De Rus ontliep door een ziekte nauwelijks een ongeloofwaardig lij kende afstraffing. Bobby Fischer was die dagen op jacht op de Rus sen. Viktor Kortsjnoi (links) tijdens de tweede partij tegen z\jn landgenoot Tigran Petrosjan. De beste En de reden? Vertelt de Ameri kaan zelf: „Ik heb nog een appeltje te schillen met de Russen. Ik voel dat ik de wereldtitel moet pakken omdat zij mijn naam door het slijk hebben gehaald." En hij legt verder uit: „Er zijn ogenblikken geweest waarop ik er over dacht om maar op te houden met schaken. Er zat niet genoeg geld in, althans niet zoveel als waarop ik meen recht te hebben. In die tijd las ik een Russisch blad waarin stond dat ik bang was om te spelen. Ik zou bang zijn van de Rus sen. ik zou niets meer aan studie doen, ik zou eigenlijk ook nooit iets betekend hebben. Ja, ik heb nog wel wat uit te vechten met de Russen." Bobby Fischer is al sinds zijn vijf tiende grootmeester. Op zijn zesde jaar leerde hij het spel spelen. Over zichzelf zegt hij op zijn bekende wijze: „Ik ben waarschijnlijk ae beste schaker van de wereld sinds ongeveer een jaar of tien." Fischer gelooft dat hij Bent Larsen kan verslaan. Ook de winnaar van de tweekamp tussen Kortsjnoj en Pe trosjan die op het ogenblik in Mos kou wordt gespeeld, lijkt hem wei nig zorgen te baren. De te kloppen man is Boris Spassky en Bobby Fi scher heeft 'ook de overtuiging dat hij hem zal kunnen verslaan. Dat zal dan volgend jaar moeten gebeu ren. Fischer is van mening dat er jaar lijks een toernooi om de wereldtitel moet worden gehouden, en niet zoals nu nog het geval is, iedere drie jaar. „Als de Russen verliezen, zullen zij er ook wel de voorkeur aan geven om voortaan jaarlijks om de titel te strijden." Aanval In de eerste partij tegen Bent Larsen nam Fischer het initiatief door keer op keer de aanval te zoe ken. Larsen echter staat er om be kend de aanval nooit te schuwen. Daardoor ontspon zich een fraai ge vecht, waarvan Fischer later zei: „Ik weet niet of ik op m'n best heb ge speeld. Maar het was wel een moei lijke wedstrijd, erg moeilijk." Het venijn voor Fischer zat 'm niet in de staart, maar in de start. Bent Larsen die in de kwartfinales Wolfgang Uhlmann uitschakelde, be gon mei een Franse verdediging. Ongewoon voor de Deen omdat hij het jarenlang niet heeft gedaan. Juist op dit punt wordt vermoed dat hij naast een plaats in de halve fi nales aan de partij tegen Uhlmann ook een stevige portie theorie van de Franse verdediging heeft opgedaan. Uhlmann is daarin een specialist. Bent Larsen kwam bij de veer- I tigste zet even in moeilijkheden, toen hij nog maar vijftien seconden f bedenktijd overhield, terwijl zijn opponent nog een half uur had. De nekslag voor de Deen kwam pas veel later na een prachtige aanval van Fischer die bekroond werd met de doorbraak naar koningin van een pion. Larsen gaf zich toen gewon- nen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11