OETEMELK IN GELE TRUI zware hindernis Fischer start met winst NATIONAAL RECORD VOOR NIJSTAD TOUR-RESULTATEN Ocana hielp een handje Weer tik voor Merckx /jyix direct VOOV ILTF breekt definitief met prof-groep Van der Burg geklopt in Honselersdijk Politie ontruimt jeugdcentrum Op de 5.000 meter Kruisinga: niet verantwoordelijk voor drug-boek 9 DONDERDAG 8 JULI 1971 Van onze speciale verslaggever jGRENOBLE Twee simpele feiten hebben deze Tour plotseling eer open gemaakt dan van tevoren was te voorzien. Het eerste en hrnaamste is de enorme inzinking, waarmee Eddy Merckx nu al pt aantal dagen kampt en een eenvoudige bandbreuk van de Bel- fec/ie kampioen op het moment dat de man die zich nooit iets van it Merckxismeheeft aangetrokken zich sterker voelde dan ooit voren: de Spanjaard Luis Ocana. ie demarrage waarmee hij Merckx na de top van de zware Col de »j:heron met een lekke band, langs weg liet staan, bracht in feite Joop ftemelk in de gele trui. De voor gelijk koersende kopman van de rs-Flandria-équipe profiteerde ikbaar van het geweld waarmee jna de Col de la Porte opstormde, zijn spoor reed hij in Grenoble jr een onverwachte gele trui die op de wielerbaan van de Franse En-stad trots kon aantrekken, gebeurtenissen in de meest jverende rit van Levitans' Tour- jus hebben meer dan ooit duidelijk paakt dat Luis Ocana de grote ro ds voor het regime-Merckx. Hij is 1 de enige in de karavaan die op- ht gelooft in een nederlaag van de g. De inspanningen die hij op de f de Döme leverde heeft hij rede- goed kunnen verwerken. Daarom t hij in deze zware Alpen-étappe >ds weer in de aanval gaan tegen rckx. Op de Puy de Dóme had hij pangekondigd: „Ik val aan zodra gelegenheid zich voordoet. Als 'rckx een zwak moment heeft sla at alt Aanval grote aanval van Ocana kwam at de eerste grote col van deze pe, de Cucheron, in een niet al le tempo genomen was. De sterkste nen bleven zelfs zo lang bijeen er boven op de top gesprint moest den voor de prijzen. Achter kop- ir Letort, die juist op dat mo- t bijna was achterhaald. >n sensationele wending in het dverloop kwam echter in de af- Mars-Flandria ploegleider k Schotte: „Merckx kreeg vlak een bocht een bandbreuk. De nen die toen voorop zaten Zoetemelk, Van Impe, Gösta ersson, Thevenet, Letort en Dan- aume hadden het aanvanke- niet in de gaten. Maar bij het an van de bocht zagen zij Merckx de kant staan met een lekke band". Joop Zoetemelk: „Ik denk Merckx bij de afdaling even in ;ras is gereden". Niet sterk in de koplopers waagde niemand op dat moment de grote afdaling e zetten. Alleen Ocana demarreer- Niet Zoetemelk viel aan, de Nc- andcr, die in de eerste etappes de'Tour' !r toeziend oog van Merckx een Ie voorsprong had mogen opbou- in het bergklassement, maar Luis )a, de Spanjaard, die ook op dc de Döme de handschoen tegen iei*k P ha<l opgenomen. Ocana: [ckx maakte op mij nu niet be- p een sterke indruk. Tegen dc leron op deed hij niets meer dan lijden. Hij kwam practisch niet |op. Toen hy in de afdaling dan :en lekke band kreeg, ben ik ilikkelijk gedemarreerd", tr mannen sprongen met Ocana het avontuur tegemoet. Zoete- Van Impe, Gösta Pettersson en ird Thevenet, de nieuwe Franse itie. Joop Zoetemelk: „Op liet :nt dat Merckx door die lekke moest afhaken demarreerde Ik ben hem tóen ogenblikke- gesprongen. Namelijk ook om- punten wilde verzamelen op de ide col voor het bergklassement. iht op dat moment nog echt niet lerckx niet meer bij ons zou :n komen". Ocana geloofde van de eerste af in de ontsnapping. „Wij nu eindelijk eens van die :xen af. De Puy de Dóme heeft de eerste grote tik toege- Die klap is in feite veel he- jker dan de winst die we hier :noble hebben behaald. Dit is er het vervolg op", werk in de kopgroep, waaruit pe nog terugviel, werd in'feite door één man gedaan: Luis Joop Zoetemelk is de eerste it te erkennen. „Het is waar dat i heeft gewerkt als een paard. Ik liet veel meer doen. Ik ben ge woon meegegaan en vond het al lang mooi dat ik kon blijven volgen". Oca- na's krachtproef bezorgde Merckx een van de grootste tikken in zijn carrière. Joop Zoetemelk: ,.De Merckx van vorig jaar zou na die lekke band nog wel zijn bijgekomen. Nu kon hij echter niets meer. We waren er allemaal verbaasd over". De Belgische gele-truidrager was door zijn lekke band ver achter ge raakt. Hij moest naast het eerste kwartet ook nog Lucien van Impe en de nieuwe bezitter van de groene trui Guimard, laten passeren en kon na een heftige inspanning pas een groep je bereiken met Mortensen, Tamnas, Zubero en Danguillaume. Merckx verloor in de beklimming van de zwaarste berg in deze rit steeds meer terrein op de groep van Ocana. Op de top was zijn achter stand al twee minuten, toen werd 'net duidelijk dat Merckx in Grenoble zijn trui zou moeten uittrekken. Be langrijk was alleen de vraag r.oe groot de tijdwinst van het eerste kwartet zou zijn. Dank zij een afda- ling-vol-risico's beperkte Merckx zijn achterstand tot 1.36 min. Verschil Öcana vormde vorig jaar met Jan Janssen de oppositie tegen Merckx. De Belg heeft toen een ongenadig pak slaag gegeven uit wraak voor die op positie. De situatie verschilt nu echter wezenlijk met die van vorig jaar. De inzinking van Merckx kan het hele Tour-spel op zijn kop zetten, want compromissen blijven alleen maar dan gehandhaafd als het gelijk waardige of bijna gelijkwaardige te genstanders betreft. Daarin wordt voor niemand een uitzondering ge maakt. Zelfs niet voor Merckx. In de komende étappes zal het duidelijk worden of en in hoeverre er nieuwe lijnen worden getrokken. Veel zal daarbij afhangen van de vraag hoe snel Merckx zich zal herstellen van de inzinking en in hoeverre Ocana tol moet betalen voor zijn moordende in spanningen. De nieuwe gele-truidrager Joop Zoetemelk is met Ocana van mening dat Merckx uiterst gevaarlijk blijft. „Ik vind het prachtig dat ik deze trui een dag mag aanhebben. Voor mij blijft Merckx de grote favoriet. Ik heb er de ploeg niet voor om die trui met succes te kunnen verdedigen. Het zal zeer moeilijk voor me worden. Tot op heden kon ik mij beperken tot het meegaan. Nu zal er ook aangevallen moeten worden, door mijzelf veel moeten worden gedaan. Ik heb niet zo'n s terk stel om mij heen als Merckx. Ik denk dat Eddy snel zal terugslaan. Te plat Zoetemelks jacht op de punten voor de bergprijs verliep niet zonder hin dernissen. Op de eerste grote col, de Cucheron, kwam hij achter Letort, Van Impe en Merckx als vierde bo ven. „Die Cucheron was niet steil ge noeg voor mij", verontschuldigde Zoetemelk zich. „De top was te plat, daarom moest er gesprint worden." ETAPPE: 1. Thevenet (Fra- 188,5 lcm ln 5.24.33. 2. G. Petterson iretU) z.t., 3. Zoetemelk (Ned-MFl) Ocana (Spa-BIC) z.t., 5. Guimard tgor-Mercler) op 1.09, 6. Van Impe lonolor-Lejeune) z.t.. 7. Merckx lolteni) op 1.36. 8. Zubero (Spa-Kas) Danguillaume (Fra-Peugeot) op 152. «z Carril (Spa-Kas) z.t., 11. Tamancs Ie) z.t., 12. Mortensen (Den-Bic) z.t., ostlnho (Port-Frlmatic) z.t., 14. La (Fra-Bic) z.t., 15. Van Sprlngel lteni) z.t.. 16. Mascaro (Spa-Kas) Galdos (Spa-Kas) z.t„ 18 Paolini BWl/fc) z.t., 19 Motta (Ita-Salvarani) z.t.. I\VIN lar (Fra-Sonolor-Lejeune) z.t., 21. T. »n (Zwe-Ferettl) z.t., 22. Letort c) z.t., 23 Dumont (Fra-Peugeot) Swerts (Belg-Moltenl) z.t.), 25. Prln- fcd-Goudsmit-Hoff) z.t., 38. Wagtmans Ifl lelteni) op 7.54, 48. Van der Vleuten oudsmit-Hotf) op 10.4, 72. Kregels oudsmlt-Hoff) op 16.37, 81. De Ko- (ed-Goudsmit-Hoff) z.t., 82. Karstens D K NCoudsmit-Holf) z.t., 86. Van Katwijk oudsmit-Hotf) z.t., 98. Benjamins foüdsmit-Hoff) z.t., 114. Harings udsmlt-Hoff) op 21.44. Opgegeven Tabak (Ned-MFl). Depra ,lta-Sal- Fritz (WDld-Frlmatlx) .Michelotto Balmanion (Sclc). Gomez-Lucas temer). Bellonc (Sra-Sonolor-LCjen- NGE EMEEN KLASSEMENT: 1. Zoete- INed-MFl) 54.30.15, 2. Ocana (Spa-Bic) op 1 sec., 3. Goesta Petterson (Zwe-Feretti) op 40 sec., 4. Merckx (Belg-Molteni) op 1 minuut, 5. Thevenet (Fra-Peugeot) op 1.22, 6. Van Impe (Belg-Sonolor-Lejeune) op 3.24, 7. Mortensen (Den-Bic) op 4.28. 8. Mot ta (Ita-Salvarani) op 513. 9. Paolini (Ita- Scic) op 5.36, 10. Tomas Petterson (Zwe-Fe rettl) op 6.00, 11. Van Springel (Belg-Molte nl) op 8.02, 12. Almar (Fra-Sonolor-Lejeune) op 10.25, 13. Lopez Carril (Spa-Kas) op n .05. 14. Agostinho (Port-Frimatic) op 11.38, 15. Genry (Fra-Bic) op 12.19, 16 Guimard (tia- Fagor-Mercier) op 12.30, 17. Tamanes (Spa- Werner) op 12 35, 18. Danguillaume (Fia- Peugeot) op 13.33, 19. Zubero (Spa-Kas) op 13.36. 20. Raymond (Fra-Peugeot) op 13.37, 21. Dellsle (Fra-Peugeot) op 13.52, 22. Van- r.este (Belg-MFl) op 13.59. 23. Wagtmans (Ned-Moltenl) op 14 29, 24. Mascaro (Spa- Kas) op 16 37, 25. Labourdette (Fra-Bic) op 16.39. 33. Prinsen (Ned-GH) op 19.16, 53. Van der Vleuten (Ned-GH) op 27.30. 61. Karstens (Ned-GH) op 31.05. 80. Krekels (Ned-GH) op 34.17, 85. De Koning (Ned-GH) op 39.38, 98. Van Katwijk (Ned-GH) op 49.47. 99 Benja mins (Ned-GH) op 50.18, 11.1. Harings (Ned- GH) op 1.02.15. DAGPLOEGENKLASSEMENT: 1. Bic 16.18.58. 2. Peugeot op 1.30, 3. Kas op 1.57. 4. Feretti op 4.13.5. Molteni op 5.49. 12. Goud- Smit-Hoff op 27.56. ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT: 1. Peugeot 164.37.46, 2. Molteni op 7.19. 3. Bic op 10.58, 4. Feretti op 14.23, 5. Mars Flandrla op 21 31. 13. Goudsmit-Hof! op 1.19.39. Joop Zoetemelk (rechts) op weg naar de gele trui. In het midden de winnaar van de etappede Fransman Thevenet. Links de Spanjaard Ocana, die de tweede plaats in het algemeen klasse ment bezet. Op de tweede col, in de vlucht van Ocana, bereikte hij weer een vierde plaats, nu achter Ocana, Thevenet en Gösta Pettersson. De verrichting van Bernard Thevenet was met de neder laag van Merckx de grote verrassing STRJ5SA (AP) De Internationale Lawn Tennis Federatie (ILTF) heeft gisteren de belangrijkste tennis-pro fessionals uitgesloten van deelname aan het ILTF toernooien-eircuit van 1972. De algemene vergadering van de ILTF ratificeerde met algemene stemmen de beslissing die het bestuur van de federatie verleden week na besprekingen van de groep World Championship Tennis (WCT) in Wim bledon had genomen. De WCT, die wordt geleid door de Amerikaanse miljonair Lamar Hunt, heeft 32 tennis-profs onder contract staan, onder wie de Australiërs John Newcombe, Rod Laver en Ken Rose- wall, de Amerikaan Arthur Ashe en de Nederlander Tom Okker. De WCT had o.a. geëist, dat iedere nationale organisatie naast het prij zengeld nog eens 24.000 dollar moest neertellen om de 32 profs van Lamar Hunt aan hun toernooien te kunnen laten deelnemen. De enige uitzonde ring hierop gold voor de toernooien in Wimbledon en Forest Hills en het Roland Garros toernooi in parijs. Hunt eiste verdef dat hij zou worden betrokken bij de afsluiting van de tv-kontrakten. In Wimblodon wees de ILTF de eisen van Hunt's organisatie af en de 70 afgevaardigden uit 66 landen van de algemene vergadering van de fede ratie hebben de beslissing van unes- tuur bij handopsteking goedgekeurd. HONSELERSDIJK De Belg Rik van Linden heeft gisteravond de Ronde van Honselersdijk op zijn naam gebracht. De 21-jarige amateur uit Wilrijk (bij Antwerpen), die bin nenkort naar de profs overstapt, maakte deel uit van een kopgroep van vijf renners. Deze groep was na zeventig kilometer uit het peloton ontsnapt. Sjef van der Burg legde be slag op de tweede plaats, nadat hij geprobeerd had met een van ver in gezette sprint de overwinning naar zich toe te trekken. Koos van der Knaap werd derde. Aad van der Hoek vierde en de jonge Rotterdam mer Rob Kroep vijfde, Roy Schuiten, vorige week winnaar van de avond- zesdaagse werd zesde met een achter stand van tien seconden. Samen met Bas Hordijk had hij een achtervol ging ingezet, die zou mislukken De uitslag was: 1. R. van Linden (België), 2. S. van der Burg (Berkel), 3. K. van der Knaap (De Kwakel), 4. A. van der Hoek (Dirksland) 5. R. Kroep (Dirksland), 6. R. Schuiten (Zandvoort), 7. B. Hordijk (Rotter dam), 8. K. Balk (Badhoevedorp), 9. K. Williams (VSA), 10. R. Cornelisse. Bij de nieuwelingen zag Henk Mut saars (Schijndel) zijn solo bekroond. Tweede werd nationaal kampioen Ad Dekkers en derde was Martin Re- horst (Den Haag). Bas van Est zegevierde in de ad- spirantenwedstrijd. DEN HAAG (ANP) de KNVB heeft besloten Lou van Ravens (48) opnieuw dispensatie te verlenen en voor het kojnende seizoen te handha ven op de scheidsrechterslijst betaald voetbal. De Schiedammer, die vorig jaar hoewel hij de leeftijdsgrens van 47 jaar had bereikt voor de eerste maal dispensatie kreeg, blijft ook op de internationale arbiterslijst voorkomen. Deze lijst blijft overigens ongewijzigd. van deze Tour-dag. Hij bekroonde zijn prestatie met een étappezege in Grenoble. Van de overige Nederlanders lever de Wim Prinsen de beste prestatie. Prinsen: „Ik heb heel lang meegere den in de tweede groep die de Cuche ron opging, maar in de laatste kilo meters moest ik eraf." Rini Wagt mans verrichtingen vielen tegen. „Ik raakte los en kon niet meer bijko men. Het lukte vandaag gewoon niet. Voor ons is het overigens toch een heel slechte dag want behalve de gele trui van Eddy zijn we ook nog meer achterop geraakt in het ploegenklas- sement. Niemand had dat kunnen denken. Er was voor deze étappe geen bindende afspraak gemaakt. De hele Molteni-ploeg rekende op Merckx. Het is er gewoon niet uitge komen". Tino Tabak tenslotte moest zijn strijd staken. Tabak: „Het ging niet. Vanmorgen had ik weer koorts en het heeft geen zin om mij in een dergelij ke toestand helemaal naar de knop pen te rijden. Vooral omdat er nie mand wat aan heeft." Van onze sportredactie GENÈVE Bekerhouder Ajax staat in de eerste ronde van het nieu we toernooi om de Europese Cup voor landskampioenen direct al voor een zware hindernis. De Amsterdammers ontmoeten de sterke Oostduitse titel houder Dynamo Dresden. Ajax speelt eerst de thuiswedstrijd. Net zoals kampioen Feijenoord, dat zoals we reeds in het kort meldden gisteren ln de Zwitserse stad Genève echter een zeer gemakkelijke tegenstander heeft geloot: Olympiakos Nicosia, kampioen van Cyprus. Sparta, Nederlands ver tegenwoordiger in de Europa Cup voor bekerwinnaars, komt in de eers te ronde uit tegen de bekerhouder van Bulgarije. De finale tussen Levs- ki Sofia en Lokomotiva Plovdiv moet nog worden gespeeld. Sparta gaat eerst naar Bulgarije. PSV start in het toernooi om de UEFA-Cup tegen alweer een Oostduitse opponent: het keiharde Chemie Halle. FC Den Haag speelt in tegenstelling tot PSV in hetzelf de toernooi eerst een thuiswedstrijd. De Hagenaars zullen het onbeteke nende Aris Bonneweg uit Luxemburg snel alle illusies ontnemen. De eerste ronde van alle drie toernooien wordt op de woensdagen 15 en 29 september gespeeld. De vertegenwoordigers in het UEFA-Cup-toernooi zullen in be paalde gevallen naar een andere da tum mogen uitwijken. Sterk Dat indeling bij de „geplaatste" clubs voor de eerste ronde niet zo bar veel behoeft te betekenen heeft Ajax pijnlijk ondervonden. De Amster dammers hebben één van de sterkste ^iet-geplaatste" tegenstanders ge loot. Hoewel Dynamo Dresden in het Europese clubvoetbal nog nooit voor glanzende resultaten heeft gezorgd, is de formatie van de norse trainer Walter Fritzsch een typisch „pro- dukt" uit de Oosteuropese voetbal- school. En dat betekent in de eerste plaats, dat de ploeg steunt op een voortreffelijke conditie en een opti male inzet. Diverse spelers van Ajax, zeker niet gebrand op tegenstanders Marijke Schaar in halve eindstrijd GSTAAD (Reutei) De Neder landse tennisspeelster Marijke Schaar heeft zich gistereh geplaatst voor de halve finales van het dames enkelspel tijdens de internationale kampioenschappen van Zwitserland. Marijke Schaar versloeg de Zwitserse Silvia Gubler in twee sets: 6—1, 6—3. In het gemengd dubbelspel werd Ma rijke Schaar echter met Jan Coe- bergh uitgeschakeld voor de kwartfi nales. Het Nieuwzeelands/Australi- sche duo Marilyn Pryde/Ross Case versloeg de Nederlandse combinatie met 3—6, 6—2, 7—5. Van een verslaggever HENGELO De politie in Hengelo heeft gisteren op gerechtelijk bevel het jongerencentrum „Fashion" ont ruimd. De straten rondom 'net jonge rencentrum een voormalig school gebouw waren afgezet toen een deurwaarder met assistentie van de politie de toegang tot het gebouw for ceerde. Binnen waren tien jonge mensen, onder wie een buitenlander. Zij werden voor verhoor naar het bu reau van politie gebracht. De ontruiming vond plaats op ver zoek van de gemeente, die tot dusver het jongerencentrum heeft gesubsi dieerd, maar in conflict kwam met het bestuur van de beherende stich ting. Dit weigerde een huurovereen komst te tekenen, omdat het van me ning verschilde met de gemeente over een aantal bepalingen in het huur contract, o.iri. over het sluitingsuur en overnachtingen in het gebouw. Fashion, bedoeld voor experimen teel jongerenwerk voor hen die zich in de jeugdorganisatie niet thuisvoe- len, stond bij de politie slecht bekend. Er huisden volgens de politie jonge mensen, die zich schuldig maakten aan diefstallen, druggebruik en wa penhandel. PAPENDAL/ARNHEM Egbert Nijstad heeft gisteravond tydens de laatste NOS-wedstrijd op het nationale sportcentrum Papendal het nationale record op de 5.000 meter opnieuw op zijn naam gebracht. Na ruim een maand geleden door Jos Her mens op dezelfde kunststofbaan te zijn verslagen, bleef Nijstad gisteravond Hermens op de laatste honderd meter voor en finishte 0,8 seconden onder het record van Hermens: 13 minuten 49,0 seconden. Jos Hermens slaagde er niet in ook onder zijn oude recordtijd te blijven, maar volbracht de race wel precies in de tijd die de KNAU als limiet voor de Europese kampioenschappen (vol gende maand in Helsinki) heeft ge steld: 13.50.0. Het rekord van Nijstad was het enige van deze laatste wedstrijd waar in de voorgaande edities zoveel natio nale prestaties scherper werden ge steld. Dat deze laatste ontmoeting zo karig met topprestaties was bedeeld, vindt zijn oorzaak in het feit dat veel atleten reeds twee keer de limiet voor Helsinki hebben gehaald en daarom, na de nationale kampioenschappen van het afgelopen weekeinde, in het drukke zomerprogramma wat rust willen inbouwen; in vele gevallen om van lichte blessures te kunnen her stellen. Liraiet Het woord was gisteravond dan ook 'hoofdzakelijk aan degenen die de li miet voor de Europese titelstrijd nog niet hadden gehaald. Drie atletes vol deden gisteravond voor de eerste keer aan die eis. Els Gommers bleef in een soort afvalrace (alleen de Limburgse atlete en Carla Grinbergen kwamen over de finish) op de 1500 meter met haar tijd van 4 min. 21,7 sec., 0,3 seconde onder de limiet. Op de 400 meter slaagden twee loopsters in deze opgave. Evenals afgelopen zondag bij de Nederlandse kampioenschappen fi nishten Stans Brehm en Marian Burggraaf vrijwel tegelijkertijd, maar dit keer las de jury geen onge loofwaardig verschillende tijden van de klokken: beide atletes kregen 53,9 seconden toebedeeld; 0,1 seconde on der de limiet. Hans van Enkhuizen, geplaagd door een bloeduitstorting aan zijn been, slaagde niet in zijn poging aan de relatief wat zware limiet op de 110 meter horden te voldoen. Liep hij vo rige keer op Papendal met 13,9 secon den een nieuw Nederlands record, gisteravond kwam hij op 14,0 secon den uit, een tijd die weliswaar gelijk is aan de eis van de KNAU, maar die met een te sterke rugwind (4 m per seconde) werd gerealiseerd. Ook bij de jeugd sneuvelde er een record. Btf het hoogspringen slaagde Jan Boogman van Hellas Utrecht erin over 1.97 m te wippen, precies één centimeter .hoger dan het reeds vier jaar lang bestaande record van Kim- bria-atlect Piet Geelen. Produktievermogen elektriciteit moet verdubbeld worden DEN HAAG In de komende ne gen tien jaar zal het produktiever mogen van de electriciteitscentrales in Nederland moeten worden verdub beld. De NV samenwerkende elektri- citeits-Produktiebedrijven (S.E.P.) te Arnhem zegt dit in het Elektriciteits plan. De verdubbeling van de capaciteit, komt overeen met de groei, die in Nederland en elders in West-Europa al enkele tientallen jaren optreedt. Op 1 december 1970 bedroeg het in Nederland opgestelde produktiever mogen ongeveer 9100 megawatt. Voor het opstellen van een vermo gen van lOOmw is een investering vereist van ongeveer 40 miljoen gul den. uit Oost-Europa, zullen op 15 septem ber in het Olympisch stadion enkele bekende gezichten tegenkomen. Zieg- ler, Kreische en Sammer opereerden in het Oostduitse elftal, dat vorig jaar november Nederland (in het stadion van Dynamo Dresden) in een bikkel harde wedstrijd met 10 versloeg. Feijenoord De onttroonde Europa Cup-houder Feijenoord ontmoet met Olympiakos van het eiland Cyprus een tegenstan der. die internationaal nog nooit iets heeft betekend. De ploeg uit Nicosia werd in het seizoen 1967-'68 in de eerste ronde van het toernooi voor landskampioenen uitgeschakeld door het Joegoslavische FC Serajewo (22, 13) en werd twee jaar later door het Spaanse Real Madrid in dezelfde ronde met 08 en 16 op zijn num mer gezet. Rotterdam kan zich opmaken voor een reprise van het schuttersfestijn, dat tegen Reykjavik heeft plaatsge had. Feijenoord-voorzitter Guus Cou- wenberg reageerde dan ook zeer on bezorgd: „Ik ben natuurlijk erg te vreden. Feijenoord zal tegen Olym piakos geen enkele moeite hebben zich voor de volgende ronde te plaat sen. Voor ons is echter het feit, dat dit een tweederangs club is van wei nig belang. Wij doen aan het toernooi mee om de finale te bereiken. Alleen overwinningen tellen daarom." Sparta Het Rotterdamse Sparta zal nog tot half augustus op de naam van de te- genotander in de eerste ronde van het toernooi voor bekerwinnaars moeten wachten. De finale van de strijd om de Bulgaarse cup tussen Levski Sofia en Lokomotiva Plovdiv is namelijk uitgesteld in verband met het tragi sche auto-ongeluk, waarbij interna tional Georgy Asparoefchov en oud international Nikola Kotkov, die bel den voor Levski speelden, om het le ven kwamen. Sparta-penningmeester Dolf Aarse: „Of het nu Levski of Lokomotiva Plovdiv wordt, dat maakt ons niet zoveel uit Meer belang hechten we aan het feit dat Sparta eerst uit zal spelen. In een dergelijk toernooi is dat een niet te versmaden voordeel." De twee wedstrijden tegen de Bul gaarse opponent vormen de eerste grote krachtproef voor Sparta's nieu we trainer, oud-bondscoach Elek Schwartz, die namens Sparta de lo ting in Genève heeft bijgewoond. Aarse: „Schwartz kent het Oosteuro-, pese voetbal erg goed. Hij is zijn car- rière in Hongarije begonnen en heeft; later steeds uitstekende contacten met het voetbal in Oost-Europa on derhouden. Daarnaast zal hij de Bul gaarse finale straks zeker gaan be zoeken." FC Den Haag Voor FC Den Haag zal het ln de komende weken in de eerste plaats' van belang zijn, dat de ploeg zijn thuiswedstrijd op 15 september niet tegelijk met Ajax en Feijenoord zal spelen. Het verzoek om „dispensatie" zal ongetwijfeld door de UEFA inge willigd worden, omdat een andere Europa Cup-deelnemer (Feijenoord) binnen een straal van vijftig kilome ter van het Zuiderpark zal optreden. De tegenstander van de Haagse formatie is toch al geen „publiek- trekker". Aris Bonneweg speelde in het seizoen '67—'68 voor het laatst in een'internationaal evenement. In het toernooi voor bekerwinnaars werden de Luxemburgse amateurs in de eer ste ronde door Olympique Lyon met 0—3 en 12 uitgeschakeld. DENVER/MOSKOU (AP) De Amerikaan Bobby Fischer heeft de Deen Bent Larsen verslagen in de eerste partij van de serie van tien die Fischer en Larsen spelen in de halve finale van het kandida tentoernooi voor het wereldkampioenschap schaken. Deze halve finale wordt gespeeld in Temple Buell College in Denver. Fischer, die met wit speelde, ver kreeg een betere positie op het mid denveld en wist deze te consolideren. Larsen gaf er de voorkeur aan niet te rocheren, maar dit zou hem later pro blemen opleveren. Nadat Larsen een eerste tegenaan val had gelanceerd, offerde Fischer een pion. Hierop begon Fischer een aanval die gevaarlijk leek, maar door Larsen werd bezworen. Fischers spel werd daarna zwakker, en Larsen kreeg de kans een aanval op te bouwen De verdediging van Fischer bleek echter bestand tegen de aanval. Bij het begin van het eindspel le ken de kansen gelijk. Fischer bezat een toren en twee lopers tegen Lar sen de koningin. Een vooruitgescho ven pion van Fischer besliste tenslot te over de uitslag. Larsen kon de pion niet meer tegenhouden. Hij gaf na 41 zetten op. De tweede partij zal donderdag middag worden gespeeld. Remise De tweede partij van de andere tweekamp, die tussen Viktor Korts- noj en oud-wereldkampioen Tigran Petrosjan, in de halve finales van het kandidatentoernooi, is evenals de eerste in remise geëindigd. Na 37 zetten werd tot remise beslo ten. Volgens internationale kamp rechter Yakov Rochlin kwam in de partij een zeldzaam voorkomende va riant op de Indische verdediging voor, waarin wit (Kortsnoj) met de witte loper op de flank oprukte. De eerste partij, zaterdag gespeeld, eindigde na 36 zetten in remise. De winnaars van de beide twee- kampen over hooguit tien partijen moeten uitmaken wie volgend jaar wereldkampioen Boris Spasski üit Rusland mag uitdagen. Tweede matchpartij tussen de Russische grootmeesters Viktor Kortsnoj (wit) en Ti gran Petrosjan (zwart). 1. C2-C4. Pg8-f6 2. Pgl-O. e7-e6 3. d2-d4. Lf8-b4+4. Lcl-d2. Lb4xd2J 5. Ddlxd2. d7-d6 6. Pbl-c3. Dd6-e7 7. g2-g3, 0-0 8. Lfl-g2, Tf8-d8 9. 0-0. Pb8-d7 10. Tal-dl, Pd7-f8 11. e2-e4, Lc8-d7 12. e4-e5, PI6-e8 13. Dd2-e2, c7-c6 14. PI3-d2, d6-d5 15. a2-a3, Pe8-c7 16. Tdl-cl. Ld7-e8 17. C4-C5. b7-b6 18. b2-b4. b6xc5, 19. b4xc5. Td8-b8 20 Tcl-bl, f7-f6 21. 12-14, Le8-g6 22. Tbl-b3. Pf8-d7 23. e5xI6. De7xf6 24. De2-e3, Lg6-c2 25. Tb3xb8t. Ta8xb8 26. PC3-Ö2.' Pc7-b5 27. Pd2-f3. a7-a5 28. Tfl-cl, Lc2-e4' 29. a3-a4, Pb5-C7 30. Pf3-d2, Le4xg2 31. Kglxg2, Tb8-b2 32. Pa2-c3. Pd7xc5 33. d4xc5, dS-d4 34. De3-d3, d4xc3 35 TC1XC3. Pc7-d5 36. Tc3-b3. h7-h6 37. Kg2-f3 en remise Eerste matchpartij tussen de Amerikaan se grootmeester Robert Fischer (wit) en de Deense grootmeester Bent Larsen (zwart). l. e2-e4, e7-e6 2. d2-d4, d7-d5 3. Pbl-c3, Lf8-b4 4. e4-e5. Pg8-e7 5. a2-a3, Lb4xc3t 6. b2xc3. C7-C5 7. a3-a4, Pb8-c6 8. Pgl-O, Lc8-d7 9. Lfl-d3. Dd8-c7 10. 0-0, C5-C4 11. Ld3-e2. n-f6 12. Tfl-el Pe7-g6 13. Lcl-a3. fRxe5 14. d4xe5. Pc6xe5 15. Pf3xe5. Pg6xe5 16. Ddl-d4. Pe5-g8 17. Le2-h5. Ke8-f7 18. 12-f4. Th8-e8 19. f4-f5, e6xf5 20. Dd4xd5t. Kf7-f6 21. Lh5-0. Pg6-e5 22. Dd5-d4, K(6-g6 23. Tclxe5, Dc7xe5 24. Dd4xd7. Ta8-d8 23. Dd7xb7. De5-e3t. 26. Kgl-fl. Td8-d2 27. Db7-c6t. Te8-e6 28. La3-c5, Td2-f2t 29. Kfl-Rl. Tf2xg2t 30. Kglxg2, De3-d2t 31.. Kg2-hl. Tc6xc6 32. LOXC6. Dd2xc3 33. Tal-git, Kg6-f6 34, Lc5xa7. g7-g5 35. La7-b6, Dc3xc2 36. a4-a5. Dc2-b2, 37. Lb6-d8). Kf6-e6 38. a5-a6, Db2-a3 39. Lc6-b7, Da3-c5 40. Tgl-bl, c4-c3 41. Ld8-b6. en zwart geelt op. DEN HAAG Ex-staatssecretaris Kruisinga van volksgezondheid neemt de inhoud van het boek „Jeugd onder drug" niet voor zijn verantwoording. Hij heeft de uitgever een subsidie verleent van ƒ50 000 voor een gratis spreiding. Op grond van deze steun neemt dr. Kruisinga wel enige ver antwoording voor de verspreiding, zo antwoordt hij de Tweede-Kamerleden dr. Lamberts (PvdA), dr. Van der Lek (PSP) en Visser (D'66). Een groep artsen, deelt dr. Kruisin ga mee, had om de subsidie verzocht. Samen met enkele kunstenaars wil den ze een boek samenstellen over het drugprobleem. De ex-staatssecre taris achtte het van belang, dat er een visie werd gepubliceerd op het drugprobleem onder de jeugd, geba seerd op ervaringen van verontruste artsen. De arts dr. Lamberts vindt het boek „Jeugd onder drug" een voor lichting, die blijk geeft van onzinde lijk denken en die door zijn eenzij digheid gevaarlijk is voor de geeste lijke volksgezondheid. Maar deze beoordeling wil dr. Kruisinga geheel voor rekening van het vragen stellen de Kamerlid laten". Sociale procedure kost ook bij gelijk geld HOOGEVEEN „Bedrijfsvereni gingen, gemeentelijke sociale diensten en Raden van Arbeid kunnen nog steeds onjuiste beslissingen nemen zonder dat zoiets voor hen financiële consequenties heeft. Integendeel. Wie daartegen in beroep gaat moet, ook als hij gelijk krijgt, zelf de proce- kosten betalen. Dat is voor velen re- om maar niet te procederen". Dit schrijft de heer K. Hilberink, directeur van een bureau voor burger lijke rechtsbijstand te Hoogeveen in een brief aan Gedeputeerde Staten van Drente. De heer Hilberink heeft bij wijze van proefproces oe- roep aangetekend bij de Drentse Ge deputeerde Staten tegen beslissingen van de gemeenten Ruinen en Hooge veen. De gemeentebesturen hadden geweigerd aan mensen die met succes een sociale procedure hadden ge voerd. de kosten van deskundige rechtsbijstand krachtens de algemene bijstandswet te vergoeden. „Het gaat hier om een sociaal zwakke en dikwijls verdrukte groep, die niet in staat is voor eigen rechten op te komen en die daarvoor ook vaak de weg riet weet te vinden", aldus de heer Hilberink in zijn brief.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9