Lauwe reactie van Nixon verwacht on n wil banden met Israël en Arabieren SL few York Times: stop uitroeiing walvissen VS: DOORZETTEN IN MIDDEN-OOSTEN Oostenrijk na jaar weer ter stem bus Angela Davis' advocaten vragen arrestatie Reagan 1 Op voorstellen Vietcong n ;e Jr st Nog steeds li-Frans protest VS-wapens in Loesaka naar Pakistan Prawda beschuldigt Amerika van sabelgerinkel" Europees parlement: nieuwe verhouding met de olielanden Sjikow staatshoofd van Bulgarije SURINAAMSE MINISTER WIL AFTREDEN OONDGRDAG 8 JULI 1971 rierj SctJ PARIJS (Reuter, UPI, AP) Algemeen wordt verwacht dat de trenigde Staten lauw zullen reageren op de voorstellen van de ï^tcong. Snelle aanvaarding of afwijzing van de voorstellen is niet verwachten. lesondanks heeft het zeven punten tellende plan van de Vietcong -__veel aandacht getrokken, dat het vandaag centraal zou staan op ^h| j zitting van het Parijse vredesoverleg. het westelijke Witte Huis legde ^ident Nixon gisteren de laatste i aan het antwoord van de Ame- inse delegatie over het plan dat rouw Ngoejen Thi Binh verleden voorstelde. De Viet Cong (met jsteun van Hanoi) beloofde alle [gsgevangenen vrij te laten gelijk- met de terugtrekking van alle rikaanse troepen uit Vietnam en '1 doorschemeren dat hij soepeler zou staan tegenover een politieke re geling in Saigon. De voorstellen lijken een doorbraak te betekenen in de eindeloze discus sies in Parijs. Zo liet Frankrijk giste ren nog weten dat de voorstellen 'nieuwe elementen bevatten, die gunstig zijn voor de vrede' en dat het 'met tevredenheid had geconstateerd dat de VS blijk hadden gegeven van een zekere belangstelling in de nieu we voorstellen'. kaanse onderhandelaar David Bruce. Vanuit New Delhi liet Kissinger ech ter weten geen plannen te hebben ook een gesprek te voeren met Le Due Tho, lid van het Noordvietname- se politburo. Dc strijd in Vietnam schijnt inmid dels geheel tot stilstand te zijn geko men. De rust op de slagvelden zou een signaal van Hanoi kunnen zijn voor serieuze vredesonderhandelin gen, maar politieke en militaire zegslieden hebben daar geen definitieve aanwijzingen voor. T 1 De Verenigde Staten lijken echter X amaPESAKA (AP) Ongeveer 1000 je Afrikanen hebben gisteren een ,r syal gedaan op de Franse arr.bas- in Loesaka als protest tegen het dat er nu in Zuid-Afrika in li- ie Franse Mirages worden ge- vd. het gebouw was een aantal ka- eke bisschoppen aanwezig om te aderen. De geestelijken moesten en dat zij wegkwamen toen de en door de ruiten begonnen te -en en traangas naar binnen imde. dat de politie buiten ge kte tegen de demonstranten. Een se vlag werd naar beneden ge- d en verscheurd. De Verenigde Staten lijken echter achterdochtig te zijn dat de voorstel len mogelijk een nieuwe attractieve verpakking zijn voor de bekende eisen van Noord7Vietnam. Inderdaad heeft de Viet Cong haar positie op het punt van de krijgsgevangenen verzacht, maar blijft ze hardnekkig de terugtocht van de Amerikanen eisen, zonder zichzelf tot iets te ver plichten. President Nixon stelt twee eisen voor de volledige terugtrekking van zijn troepen: 1. vrijlating van al le krijgsgevangenen en 2. een rede lijke overlevingskans van het bewind in Saigon. Henry Kissinger, Nixons adviseur voor buitenlandse aangelegenheden, wordt dit weekeinde in darijs ver wacht voor overleg met de Ameri- EW YORK (Reuter) Vol de New York Times moe- Amerika en „andere verant- rdelijke landen" overwegen, uit de internationale wal- aartcommissie terug te trek en „andere manieren te zoe- om de zorg van de wereldge nschap te richten op de drei- 8e uitroeiing van een van de pt interessante zoogdieren de wereld". j een hoofdartikel stelt het blad [dat de zojuist afgelopen jaarlijk- Sjeenkomst van de commissie in nington een pijnlijkfiasco was. jeen ogenblik dat het aantal wal- m met alarmerende snelheid ver- lert en sommige soorten balance- Dp het randje van de uitroeiing, 'e de commissie rustig vangstquo- >or 1972 vast op hetzelfde hoge bu als in 1970-'71, voor op één na 'ereldzeeën." in het noordelijk deel van Jtille Oceaan verminderde de iiissie het aantal dieren dat ge- bn mag worden met eenvijfde, "j zelfs in dat geval worden er sommige soorten nog veel meer J>gen dan er bij komen, schrijft ew York Times. Het blad verge- I het optreden van de walvis- kommissie met de raad aan een Bweerman, wat minder benzine jt vuur te spuiten. Hebzucht redenen voor dit gedrag ziet de i in de hebzucht en meedogen loosheid van de "Russische en Japanse walvisbelangen. Deze twee landen, die op het ogenblik viervijfde van al le walvissen vangen en verwerken, hebben er meer belang bij hun wal- visvloten op volle capaciteit te ge bruiken tot de dieren zijn uitgestor ven (om de apparatuur daarna af te schrijven), dan om de walvisvangst terug te brengen tot het lage niveau dat de natuur kan bijbenen. Van de gevangen walvissen worden hoofdzakelijk cosmetica en kattevoer gemaakt, noteert het blad met kenne lijke verbittering. De internationale walvisvaartcom missie toont door haar optreden dat zij niet zo zeer een verantwoordelijk internationaal orgaan voor het rege len van een slinkende natuurlijke hulpbron is, dan wel en kartel dat door zijn grootste twee leden wordt gedomineerd, meent de Times. De andere leden van de commissie, die hun walvisvangst sterk hebben verminderd, of zoals Amerika (en Ne derland - red.) geheel hebben beëin digd, staan voor een ernstige beslis sing. Zij kunnen niet veel langer als berustende partners doorgaan terwijl de Russen en Japanners hun uit- roeiingspolitiek tot haar logische ein de voortzetten. PERSONELIA Benoemingen: Benoemd tot gewoon hoogleraar in de psychologie van het col lectief gedrag aan de universiteit van Am sterdam: dr. M. Brouwer. De heer Brou wer was reeds lector met dezelfde leerop dracht en tevens hoofd van het semina rium voor massapsychologie. Benoemd aan de Universiteit van Am sterdam tot hoogleraar in de methoden en technieken van het politicologisch onder zoek: dr. R. j. Mokken, sinds vorig Jaar leotor. WASHINGTON Senator Church, lid van de V-senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, heeft gis teren gezegd dat voor een bedrag van naar schatting 35 miljoen dollar aan militair materieel nog steeds klaar ligt om naar Pakistan verscheept te worden, ondanks het op 25 maart af gekondigde embargo op wapenleve ranties aan dit land. „De president weigert deze ver schepingen te beletten", aldus de se nator. Hij zei dat de regering onver schillig staat tegenover de gebeurte nissen in Pakistan en de mening dien aangaande van parlement, pers en particulieren. Het State department heeft al toe gegeven dat nog vier tot vijf schepen met militair materieel naar Pakistan zullen vertrekken, maar er daarbij op gewezen dat de vergunningen zijn verstrekt voordat het wapenembargo van kracht werd. MOSKOU (AP) «et Russische communistische partijorgaan Prawda heeft erop gewezen dat door „sabel gerinkel" in de V.S. de vooruitgang in het Russisch-Amerikaanse gesprek over beperking van de strategische bewapening (SALT) teniet kan wor den gedaan. Als één van de schuldi gen van het streven om tijdens het SALT-overleg de bewapeningswed loop op te voeren, noemt de schrijver van het artikel, W. Wiktorow. de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Meivin Laird. „Laird heeft in één van zijn rede voeringen opgeroepen tot voortzetting van de opbouw van het ABM-sys- teem om. te verzekeren dat gelijk met de tekening van een overeenkomst over offensieve wapens een akkoord over defensieve wapens wordt be reikt. „Dit sabelgerinkel vormt een slechte begeleiding voor de bespre kingen tot beperking en eliminatie van bewapeningssystemen. „De po ging om deze besprekingen vanuit een machtspositie te voeren kan al leen maar leiden tot verpesting van de atmosfeer waarin zij worden ge voerd", verklaarde de Prawda. Tijdens de processie, die deel uitmaakte van de installatie van nieuwe Ridders van de Distel, verstoorde een wolkbreuk het feestelijk geheel. Dat koningin Elizabeth II, die de feestelijkheid bijwoonde, dat niet zo leuk vond, is duidelijk op haar gezicht te lezen. WENEN (DPA, AP) De Oostenrijkse kanselier, Bruno Kreisky, die aan het hoofd van een socialistische minderheids regering staat, heeft ontbinding van het parlement en vervroeg de verkiezingen aangekondigd. „Het Oostenrijkse volk zal in okto- tter naar de stembus moeten om te beslissen hoe het geregeerd wil wor den", aldus Kreisky. Na de parle mentsverkiezingen van maart 1970 kreeg het naoorlogse Oostenrijk voor het eerst een socialistische kanselier. Gedurende de vier jaren daarvoor re geerde de conservatieve Oostenrijkse Volkspartij onder i kanselier Josef Klaus alleen. Kreisky beschikt in het parlement over 81 zetels. De „OVP heeft er 78. Als gevolg daarvan kwamen de zes afgevaardigden van de Oostenrijkse Vrijheidspartij in een belangrijke po sitie. De socialisten voelen zich gesterkt door hun succes bij de presidentsver kiezingen van april. Hun kandidaat, Franz Jonas, kreeg 52.8 percent van de uitgebrachte stemmen. Zijn tegen stander, de vroegere minister van buitenlandse zaken dr. Kurt Wald- heim, leed een duidelijke nederlaag. Jonas werd als president herkozen. Onverwacht De aankondiging van Kreisky kwam nog tamelijk onverwacht. Een woordvoerder van de OVP zei dat zijn partij niet bevreesd is voor nieu we verkiezingen. Toch scheen het hem toe, dat ontbinding van het par lement en vervroegde verkiezingen meer een vlucht voor de werkelijk heid zijn dan dat zij een echte reden hebben. De motie tot ontbinding van het parlement zou vandaag worden inge diend. De stemming vindt volgende week plaats. De kleine Vrijheidspartij heeft al laten weten dat zij de motie zal steunen. Gepromoveerd tot doctor in de genees kunde: f. Eulderink (r U. Leiden) en Ch. f m. Langezaal (r U. Leiden). Gepromoveerd tot doctor In de letteren: j. f. Berghouts ir.u. Lelden). Gepromoveerd tot doctor In dc wiskunde en natuurwetenschappen: J. m. H. Scnok- kenbroek (r U. Utrecht). WASHINGTON, TEL AVIV, CAIRO (UPI, Reuter, AP, AFP) De komende weken zullen be slissend zyn voor de afloop van de Amerikaanse pogingen, Israël en Egypte tot elkaar te brengen om heropening van het Suezka- naal mogelijk te maken. Met instemming van president Nixon heeft minister van buitenland se zaken William P. Rogers besloten, dat Amerika een meer positieve rol zal spelen en niet langer als een soort postkantoor zal fungeren, dat de wensen van het ene land aan het an dere doorgeeft. Aldus is in Washing ton vernomen. Rogers is nog steeds van plan, zijn voornaamste medewerker in zaken, betreffende het Midden-Oosten, on derminister Joseph Sisco, binnenkort naar israël en Egypte te sturen. De reis zal echter niet doorgaan, als de missie van de twee Amerikaanse di- STRAATSBURG De betrekkin gen tussen de EEG en de olieproduce rende landen moeten op een nieuwe leest worden geschoeid. Dit beeft het Europese parlement unaniem uitge sproken in een resolutie over de cnergiepolitiek. In deze betrekkingen moet ook het gerechtvaardigd verlangen van de olieproducerende landen worden ver disconteerd, hun ontwikkeling mede te financieren uit de olie-opbreng sten, spitste het parlementslid Oele (soc.) toe, daarin gesteund door vice- voorzitter Haferkamp van de Europe se Commissie. Ir. Oele meende dat ongewenste prijsstijgingen na 1975 (wanneer de moeizaam tot stand gekomen over eenkomsten van Teheran en Tripolis tussen de oliemaatschappijen en de produktielanden aflopen) het beste voorkomen kunnen worden door een Europese handelspolitiek waarin ster ke nadruk wordt gelegd op het aspect van de ontwikkelingssamenwerking. Van de oliemaatschappijen hoeft men voor dit aspect niet veel aandacht te verwachten, meende hij. Het Europese parlement sprak zich ook uit voor spoedige oprichting van een gemeenschappelijke installatie voor uraniumverrijking, om West- Europa's afhankelijkheid van buiten landse leveranciers te verminderen. Zoals bekend voert Frankrijk momen teel een boorstudie uit voor een „Europese" gasdiffusiefabriek met vooralsnog Frankrijk als enige deel nemer, terwijl Nederland. West- Duitsland en Engeland buiten het ka der van de EEG met proeffabrieken voor gasdiffusie bezig zijn. SAN RAFAEL (UPI, AP) De advocaten van Angela Davis hebben een federale rechter verzocht gouverneur Ronald Reagan van California af te zetten en te arresteren, omdat hij in samenwerking met Richard Nixon en John Mitchell een komplot had ontworpen om haar rechten te ontzeggen, die haar door de Amerikaanse grondwet worden gegarandeerd. De beschuldigin gen werden gedaan in een petitie, waarin verzocht werd de zaak legen Angela Davis en Ruchell Magee naar een federale rechtbank te verwijzen. De uitvoering van het komplot zou begonnen zijn op 19 september 1969, toen Reagan pogingen ondernam Angela Davis te ontslaan als lectrix in de filo sofie aan de Universiteit van California, omdat zij openlijk had bekend lid te zijn van de communistische partij. Toen Reagan hier tenslotte in geslaagd was, zou hij hebben aangezet tot een klopjacht op haar, onder voorwendsel dat zij medeplichtig was aan de gevan genen-uitbraak van 7 augustus 1970, waarbij een rechter en drie gevangenen werden gedood. De petitie komt morgen in behandeling. plomaten. die op het ogenblik in Cai ro besprekingen voeren, niet leidt tot uitzicht op een interim-overeenkomst. Verwacht wordt, dat president Sa- dat de twee Amerikanen (Donald Bergus en Michael Sterner) tijdens het weekeinde zal ontvangen om de nieuwe Amerikaanse suggesties te bespreken, die Israël en Egypte kun nen helpen overeenstemming te be reiken over heropening van het Suez- kanaal. Sadat zou bereid blijven naar suggesties te luisteren en er over te discussiëren. Intussen heeft Sadat op een bijeen komst van Arabische leiders in Cairo opnieuw verklaard, dat 1971 het be slissende jaar is voor de crisis in het Midden-Oosten. Hij zei dat de Pales tijnse zaak een integraal deel is van het Arabische geweten en van het le ven van het Egyptische volk. „Het wereldwijde diplomatieke offensief van Egypte komt de Palestijnse zaak ten goede. Israël is nu geïsoleerd", aldus Sadat. In Israël maakt men zich zorgen over het feit, dat Amerika geen ant woord geeft op herhaalde verzoeken om meer Phantom-straalbommenwer- pers en andere wapens. Een lid van het Israëlische kabinet heeft verband gelegd tussen dc toegenomen Ameri kaanse druk op Israël en hel uitbl(j- van van toezeggingen betreffende nieuwe wapcnleverantics. SOFIA (AFP/DPA) Todor Sjiw- kow, oud-premier van Bulgarije en eerste secretaris van de communisti sche partij, is woensdag benoemd tot voorzitter van de staatsraad, het hoogste orgaan dat volgens de nieuwe grondwet het oude presidium van de nationale vergadering vervangt. Stanko Todorow. die dinsdag van zijn funktie als secretaris van het centrale comité werd ontheven, is nu benoemd tot nieuwe premier. Georgi Tralkow blijft voorzitter van het par lement, maar verliest zijn funiktie als staatshoofd dus aan Sjiwkow. Tot de wijzigingen in de Bulgaarse leiding was eind april op het partijcongres in Sofia al besloten. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Dr. Nana-Panday, de Surinaamse minister van onder wijs, heeft zijn portefeuille beschik baar gesteld. De reden is, dat tegen hem ernstige aantijgingen zijn geuit, waartegen hij zich niet als minister, maar als particulier persoon wil ver weren. De Surinaamse minister zou in de periode van de regering Pengel be trokken zijn geweest bij een schan daal op zijn afdeling. Er zouden toen honderdduizend Surinaamse guldens zijn verdwenen. Exact is nooit aange toond hoe groot het bedrag is, noch bij een accountantsonderzoek, noch begrotlngs-technisch. Aangenomen mag worden, dat de gouverneur van Suriname het ver zoek van dr. Nana-Panday om af te treden in beraad zal houden. Dit in afwachting van het advies van de fractie van de partij van de onder- wijs-minister en van de statenvoor- zitter, die ook lid is van deze partij. Dr Panday heeft als voorzitter van de religieuse Hindostaanse organisatie grote invloed. De veronderstelling is, dat minister Panday, ondanks het komende proces, zich wel zal weten te handhaven. Be langrijk zal het advies van zijn partij zijn, dat aan de ministerraad over deze affaire zal worden uitgebracht. Een eerder onderzoek naar de zaak is in het verleden de doofpot inge gaan. Maar in de „Rode Surinamer" heeft Humphry Keerveld van het Marxistisch-Leninistisch Centrum nieuwe details gepubliceerd. „De Israëli's moeten nu eindelijk eens leren, dat in deze legering geen oude nazi's zitten, die objecten kunnen zijn bm de Bondsrepubliek onder druk te zetten", zo liet de (ninister van buitenlandse zaken Walter Scheel zich on- ngs zeer ondiplomatiek ontvallen. Uit de woorden van liberale minister, die tevens vice-kanselier is, valt op e maken hoe geprikkeld de stemming in Bonn is geweest, ladat Israël weinig begrip had getoond voor Westduitse kgingen, de betrekkingen met de Arabische wereld te lormaliseren. [Tijdens een vierdaags bezoek in Israël, dat gisteren is be- innen, zal Scheel behoedzamer werk moeten gaan, wil hij de iverstanden die in de afge- maanden zijn ontstaan, leel uit de wereld kunnen Ipen. Hij zal duidelijk moeten iken dat er geen grond is voor vrees, dat de betrekkingen ;n beide landen te lijden zul- hebben onder pogingen van in, de in 1965 verbroken be- :kingen met de Arabische nden te herstellen. In het bij- inder moet hij een verklaring jven voor zijn bewering, dat Europese ontspanningspoli- ek kan bijdragen tot het nader- brengen van een vreedzame geling van het conflict in het idden-Oosten. Nieuwe inhoud Met Scheel probeert een ver- genwoordiger van de kleine berale groep in de Bondsrepu- iek nieuwe inhoud te geven 'n de verhouding met Israël, eze werd aanvankelijk bepaald door geheime afspraken in de Adenauerperiode. Nadat Ludwig Erhard kanselier was geworden konden pas normale betrekkin gen worden aangeknoopt ook al leidden die tot een breuk met de meeste Arabische landen. Onder kanselier Kurt Georg Kiesinger traden geen belang rijke veranderingen op. Dat gebeurde pas. toen Willy Brandt kanselier was geworden, nadat de liberalen na de Bonds dagverkiezingen in het najaar van 1969 er de voorkeur aan geven, met de sociaal-democra ten een coalitie-regering te vor men. In de regeringsverklaring van Brandt werd Israël voor het eerst niet meer nadrukkelijk vermeld. Hetgeen in de Arabi sche landen tot de verzuchting leidde, dat de nieuwe regering te Bonn niet meer handelde „als de gevangene van het Duitse verleden Over het algemeen hebben de Westeuropese socialisten veel sympathie opgebracht voor Is raël en de wijze waarop het probeerde zich staande te hou den tegenover de Arabische landen. Ook de Westduitse so ciaal-democraten onderhouden nauwe relaties met de Israëli sche leiders, al lijkt dat voor de hand te liggen omdat zij met politieke geestverwanten te ma ken hebben. Dat neemt niet weg dat zij zeer begaan zijn met het wel en wee van een land, waar van een deel der bevolking zo zwaar heeft geleden in de peri ode van het Hitler-bcwind. Naarmate de tijd verstreek vergrijsde de generatie van so ciaal-democraten, die na de Tweede Wereldoorlog met het verleden in het reine moesten komen. Een jongere generatie diende zich aan, die niet onder een historische last gebukt gaat en haar houding ten opzichte van Israël een zakelijker basis wil geven. Dit geldt overigens niet alleen voor de sociaal-de mocraten, maar voor de meeste Westduitsers, tot welke politieke partij zij ook behoren. ki (die de bijnaam „Ben Wisch" kreeg vanwege zijn veelvuldige reizen naar Arabische landen). Wischnewski (die slechts een maal als lid van een Westduitse socialistische delegatie in' Israël is geweest en ook daar geen blad voor de mond nam) maakt er geen geheim van dat hij zo snel mogelijk de betrekkingen tussen Bonn en de Arabische landen wil herstellen. Hij gaat uit van de gedachte dat al te veel jaren verloren zijn gegaan en dat niet nog meer tijd rnag worden verspeeld. Bij zijn jong ste bezoek aan Cairo (president Anwar Sadat ontving hem thuis) was dan ook typerend dat hij zijn gastheer toevoegde, dat alles binnen enkele maanden geregeld zou zijn: Gedragslijn Begrip Het is een vrij normaal ver schijnsel, waarvoor men ook in Israël begrip moet hebben. Per slot van rekening denken vele jonge mensen in Israël anders over de rol van hun land in het Midden-Oosten dan hun ouders, die nog leven met de herinne ring aan onderdrukking en ver volging. Minder waardering kan men in Israël echter opbrengen voor de wijze waarop men in regeringskringen in Bonn bezig is geweest toenadering te zoeken Minister Walter Scheel tot de Arabische lgnden. Kanselier Brandt heeft dit de licate werk voor een belangrijk deel overgelaten aan Hans- Jürgen Wischnowski, secretaris generaal van de SPD van Brandt, een goede bekende in de Arabische wereld. Minister Scheel moest zich dit blijkbaar laten welgevallen. Het is niet toevallig dat hij nu zelf in Is raël is om misverstanden weg te nemen die voornamelijk zijn ontstaan door het tegenover de Arabische leiders al te enthou siaste optreden van Wischnows- Hierbij baseerde „Ben Wisch" zich niet op te verwachten over eenstemming met Israël over de door Bonn te volgen gedragslijn, maar op een regeling met de DDR over de relatie tussen de beide Duitse staten een rege ling die niet van de grond kwam en waarvan het na de bijeen komst van de communistische partij van de DDR de vraag is. of zij ooit tot stand zal komen. En zolang dat niet gebeurt zul len de resten van de zgn Hall- stein-doctrine (die men de Scheel-doctrine zou kunnen noe men) ook ten aanzien van de Arabische landen een belemme rende rol blijven spelen. Deze Scheel-doctrine laat het aanknopen van diplomatieke be trekkingen met landen, waar de DDR al is vertegenwoordigd, af hangen van de ontwikkeling van de „innerdeutsche" betrekkin gen. Wischnewski heeft echter al moeten ervaren dat deze doc trine als gevolg van de houding van de DDR eenzelfde effect heeft als de Hallstein-doctrine, die eenvoudig een „dubbel ver tegenwoordiging" verbood. „We kunnen op den duur geen politiek meer bedrijven als we Honecker (de opvolger van Wal ter Ulbricht als partijsecretaris) laten uitmaken, met welke lan den we betrekkingen mogen on derhouden. Zo kan het niet lan ger, omdat een vergelijk tussen de beide Duitse staten uitblijft. We moeten met de Arabische landen in het reine zien te ko men, zonder daarop te wachten", aldus is kort samengevat de re actie van de ongeduldige Wisch newski. Nu is er voor de Bondsrepu bliek wel reden niet langer te aarzelen, omdat een regeling met de DDR uitblijft. Libië (voor naamste olieleverancier van de Westduitsers) heeft al gedreigd de diplomatieke betrekkingen met Bonn te zullen verbreken uit solidariteit met de andere Arabische landen. Bovendien heeft het er veel van weg, dat steeds meer landen relaties met de DDR gaan aanknopen of Bonn dat vervelend vindt of niet. Elke doctrine zal gedoemd zijn te mislukken, naarmate de definitieve verdeling van Duits- Hans-Jürgcn Wischnewski land als een vaststaand feit wordt aanvaard. Israël heeft zich geen zorgen te maken. Het herstel van di plomatieke betrekkingen tussen Bonn en de Arabische landen staat nog niet voor de deur. De veelvuldige contacten en de be tuigingen van sympathie die Is raël zouden kunnen verontrus ten zijn slechts een vervangings middel. Het wachten is op een doorbreking van de impasse, waarin het gesprek tussen de beide Duitse staten is geraakt. Scheel zal Israël ook kunnen geruststellen wat het document van de Europese gemeenschap betreft, waarin de zes EEG-lan- den een gezamenlijk standpunt ten aanzien van het conflict in het Midden-Oosten innemen. Volgens de Westduitse minister gaat het hier slechts om een „werkpapier", dat door de per manente vertegenwoordiger werd opgesteld. Dit neemt niet weg, dat de landen van de Europese gemeen schap pogingen blijven doen naar een vorm van politieke eenwording te zoeken, die de besluitvorming op het gebied van de buitenlandse politiek zal beïnvloeden. Voor Europa is het Middellandse-zeegebied en alles wat zich afspeelt in de landen, die er rondom zijn gelegen, van buitengewoon belang. Europa kan een bijdrage leve ren om de invloed van de grote mogendheden Amerika en Rus land in dat gebied terug te drin gen. Hiervoor is oplossing van het conflict tussen Israël en de Arabische landen van beslissen de betekenis. In Egypte en andere Arabische landen leeft de wens, dat nau were banden met Europa moge lijk worden om te voorkomen, dat de afhankelijkheid van de Sowjet-Unie te groot wordt. Eu ropa kan echter alleen een ver antwoorde bijdrage leveren als het een brug weet to slaan tus sen het Israëlische verlangen naar een „verzekerde vrede" en de Egyptische roep om een „rechtvaardige vrede". De kloof is breed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7