Minister loverleg Boersma wil goed met bedrijfsleven Spanning onder Kamerleden Pleidooi voor redelijker huurprijzen woningen Voces tegen overlast lawaai op Schiphol „Mosselziekte" niet epidemisch Inflatie het meest a-sociale kwaad Bevriezing bijslag eerste kind Hartpatiënten ongerust over benoeming Collectie-Rust naar Maastricht Wie staatssecretaris Werk loosheid 12 procent JSDger dan '70 iiishoudscholieren ero gedupeerd Het weer in Europa NJG teleurgesteld over bezuinigingen op jongerenwerk Nederland breekt niet met Oost-Pakistan mr. Floor Proefschrift van Ontslag Arends bij Noordhollands orkest 5 DONDERDAG 8 JULI 1971 /on n i di Plai ild heti pEN HAAG De nieuwe minister van sociale zaken, drs J. ersina, geeft de hoogste prioriteit aan herstel van een goed over- sth, me* georganiseerde bedrijfsleven. Reeds de volgende week jft hij afzonderlijke gesprekken met de voorzitters van de drie atoicentrales en van de twee centrale werkgeversorganisaties, met] vanjeze ontmoetingen, waarbij ook de en de bewindslie- an van financiën en economische za- het aanwezig zullen zijn, worden for- etonl weliswaar als „kennismakings- toeprekken" aangeduid, maar het is onwaarschijnlijk, dat er ook van s opchten zal worden gewisseld over w| aantal actuele sociaal-economi- vraagstukken, waaronder de :edure en de gevolgen van intrek- - van de algemene loonmaatregel 'kï Van de prijscalculatiebeschikking. lister Boersma deelde dit gister- mee tijdens een persont- ;t op het departement van socia- jken. Hij liet daarbij duidelijk 'h Aschemeren, zelf een warm voor- Ier te zijn van intrekking van de aatregel „binnen enige weken" hetjeer, omdat er op dit punt zoals id vrijdag a.s. een unaniem van de Sociaal-Economische te verwachten is. 'ktifcan een dergelijk unaniem advies it ik zeer veel waarde," aldus de die overigens meende dat in de centrale organisaties van te Ikgevers en werknemers „het niet ndejd helemaal voor het zeggen heb- gebj de vraag is of het morele gezag het bijvoorbeeld de vakcentrales Dndk genoeg is om ook de aangeslo- vakbonden zover te krijgen het l-advies over de wenselijk geach- jonvorming op te volgen." Twee kwaden 1 of niet intrekking van de loon- Ptyregel betekent volgens minister ViTsma een kiezen tussen twee ide zaken. „Als de matigingseis |t gehandhaafd tot alle cao's er half jaar mee geconfronteerd dan wordt de pijn ook nog ge- door de bedrijfstakken die nog nieuwe cao hebben afgesloten, lt de maatregel ingetrokken dan alleen de bedrijfstakken, die 1 januari jl. cao's hebben afge- ;n, er door getroffen. zitten nog heel wat technische |en en ogen aan en daarvoor is Minister Boersma overleg met het bedrijfsleven noodza kelijk. (Zoals bekend wordt het vraagstuk van de loonmaatregel mor gen in de ministerraad op verzoek van drs. Boersma besproken). De bewindsman gelooft dat de loonmaatregel wel effect heeft gehad in het eerste halfjaar, maar meent dat, als gevolg van de loonvorming in het tweede halfjaar, zich wel licht grote „overloopproblemen" in 1972 gullen voordoen. Over het vraagstuk van de indexe ringsclausules in de cao's (dat de re gering eveneens met het bedrijfsleven wil bespreken) zei de minister dat het daarbij vooral gaat, om hetgeen wel en hetgeen niet via deze vorm van loonaanpassing zou mogen worden doorberekend. „Ik denk bijvoorbeeld aan hetgeen in de belastingsfeer wordt gedaan ter financiering van de ontwikkelingshulp. Van solidaritet in dit opzicht wordt nog te weinig ge merkt." Een andere belangrijke prioriteit in zijn werkzaamheden beschouwt de heer Boersma (eveneens in goed overleg met het georganiseerde be drijfsleven) „de bestrijding van het meest asociale kwaad dat ik ken: de inflatie". Verder het creëren van een echt inkomensbeleid. Daarbij zal, zo vertelde hij, zijn aandacht ook in bij zondere mate uitgaan naar een meer geïntegreerd beleid in Europees ver band. Hetgeen voor sociale zaken be tekent: het realiseren van een stuk Europees inkomensbeleid. Andere zeer belangrijke elementen van zijn beleid vindt de minister o.m. het totstand brengen yan een WAO voor de zelfstandigen, de pensioen- wetgeving en het arbeidsmarktbeleid, met name in regionaal verband en verdere stappen tot oplossing van het probleem van de „oudinvaliden" (en IWI-rentetrekkers) Kinderbijslag Over het voornemen van het nieu we kabinet de kinderbijslag voor het eerste kind (en mogelijk ook voor het tweede kind) niet verder te verhogen, zei drs. Boersma, dat „het punt van de bevriezing al een uitgemaakte zaak is". „Dit in tegenstelling tot de moge lijkheid van afschaffing van de kin derbijslag voor het eerste kind (met compensatie voor de laagstbetaalden). „Het is", aldus de bewindsman, „niet verantwoord dat zonder meer op kor te termijn te doen. Deze kwestie komt in studie, waarbij ook diverse varianten onder de loupe worden ge nomen, zoals bijvoorbeeld de moge lijkheid1 om de kinderbijslag te rela teren aan het inkomen. Op langere termijn gezien ben ik er voorstander van dat de kinderbijslag weer, zoals .vroeger, begint bij het derde kind." Het ministerschap is voor drs. Boersma vrij plotseling uit de lucht komen vallen, namelijk toen de CHU afzag van de post sociale zaken. „Ik stond er echt niet om te sprin gen, want eigenlijk geef ik de voor keur aan mijn werk in de fractie en in het Europese Parlement. Er zijn echter situaties, waarin je niet meer „nee" kunt zeggen." Voldoende Samenwerking met de PvdA zou voor minister Boersma „heel aantrek kelijke kanten" hebben gehad, maar ook dat werd „door de situatie onmo gelijk gemaakt." „Ik vind in het regeerakkoord evenwel voldoende elementen uit ons urgentieprogram terug, om te kunnen verwachten dat dit regeringsteam in staat zal zijn Nederland op redelijk vooruitstrevende wijze (vier jaar lang) te regeren. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Nederlandse Hartpatiënten Vereniging heeft in een brief aan de vaste Kamercom missie van sociale zaken en volksge zondheid zijn ernstige verontrusting uitgesproken over een eventuele be noeming van de cardioloog dr. J. van Nieuwenhuizen tot buitengewoon hoogleraar aan de Utrechtse medische faculteit. De vereniging vraagt zich af of dr. Van Nieuwenhuizen wel de juiste man op de juiste plaats is. Dit in verband met het hoge sterftecijfer van 90 procent bij de open-hartchi- rurgie van de afdeling thoraxchirur- gie in het Utrechtse St. Antoniuszie- kenhuis. Dr. Nieuwenhuizen is be trokken bij de leiding van de thorax- chirurgie en daarom medeverant woordelijk. De vereniging heeft 27 juni ook een brief gestuurd aan dr. J. de Jong, coördinator tussen volksgezondheid en onderwijs, waarin onder andere wordt beklemtoond dat de afdeling thorax van het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht 1 oktober in gebruik moet zijn gesteld. Anders zal de vereniging geen moment aarzelen tot parlementaire of buitenparlemen taire acties over te gaan. MAASTRICHT De vermaarde kristal- en glasverzameling van de heer Rust uit Naarden zal binnenkort naar Maastricht worden overge bracht. De heer Rust heeft de collec tie aan de stad Maastricht geschon ken. Om de verzamelingen van de heer Rust is veel te doen geweest. De ver zamelaar wilde aanvankelijk zijn ke ramiek- en kristalcollectie overbren gen naar Bayreuth in Duitsland. 1STERDAM Het door de ichting tegen geluidshinder I vliegtuigen" al enige tijd ge- aangekondigde proces te- de lawaaioverlast van Schip- zal binnenkort vorm krij- De stichting heeft eerst de hst van het nieuwe kabinet kvacht, maar nu zullen ver- "|%iwoordigers van de stichting HAAG, -Eind juni waren in •land 35.000 mannen, (1,2 procent de mannelijke beroepsbevolking), er werk. Ten opzichte van mei is d lantal met ruim 2,1 procent en er, eleken met een jaar geleden met j i 42 procent gestegen, iitilgens het overzicht, verstrekt w het ministerie van sociale zaken volksgezondheid, waren in juni vrouwen werkloos. Van hen wa- 3400 gehuwd, vergeleken met mei r-1 aantal met ruim 10 procent toe- imen. lar verhouding is het aantal I kloze mannen het hoogst in Dren- (2,1 procent), gevolgd door Gro- en (1,9 procent). vaTRECIIT Ongeveer 220 huis- ij, ilscholieren, die waren ingeschre- an voor een nieuwe opleiding tot ifcorgingsassistcnte in het kader en) het leerlingwezen, zullen voorlo- naar een andere bestemming ten uitkijken. -v s nationale ziekenhuisraad (NZR) van de drie organisaties die bij otstandkoming van de opleiding r ikken waren, heeft zich terugge- ken. De N.Z.R. heeft zijn leden iekenhuisinrichtingen geadvi- d om geen stagiaires in dienst te en voor het praktijkgedeelte van opleiding. De organisaties van irdentehuizen en kindertehuizen I ien niet alle 1180 ingeschrevenen **men. Behalve dat 220 leerlingen ten afvallen, betekent de beslis- van de N.Z.R., dat de 960 ande- ultsluitend praktijkervaring kun- opdoen met bejaarden en kinde- op korte termijn onder meer een gesprek hebben met de nieuwe minister van verkeer en water staat, dr W. Drees jr. Het nieuwe kabinet zal, zoals be kend, een beslissing gaan nemen over de eventuele aanleg van een vijfde baan op Schiphol en over de plaats voor de tweede nationale luchthaven. Een woordvoerder van de stichting zei gisteren dat het in Nederland te beginnen proces tegen de lawaaiover last, overeenkomsten zal hebben met het proces dat de laatste maanden Frankrijk heeft beziggehouden. Daar dienden gemeentelijke autori teiten van twaalf dorpjes uit de om geving van de Parijse luchthaven Or- ly, een klacht in tegen de geluidshin der die luchtvaartmaatschappijen veroorzaken. Hierdoor scheurden mu ren, werden schoolkinderen en zie kenhuispatiënten onrustig en kostte het geluiddicht maken van woningen en gebouwen kapitalen. Het hof van beroep in Parijs bevestigde deze week een uitspraak van een lagere rechtbank, dat de luchtvaartmaat schappijen inderdaad aansprakelijk zijn voor de schade die hun vliegtui gen veroorzaken. Er gaat nu een commissie van des kundigen aan het werk om de schade te berekenen. Het verschil tussen het proces in Parijs en Amsterdam zal wel zijn, dat het eerste tegen de luchtvaartmaat schappijen werd aangespannen, ter wijl het proces van de stichting tegen de (geluidshinder vooral tegen de luchthaven Schiphol gericht is. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Rondom het Binnenhof lijkt de spanning haast gelijk met de warmte toe te nemen. De vraag is: Wie wordt staatssecretaris? De span ning ?it meer in het persoonlijke dan in het politieke vlak. Tijdens de eerste ronde (de forma tie van het kabinet Biesheuvel) zijn de Kamerleden er niet of nauwelijks aan te pas gekomen, mogelijk door het gescharrel met de varianten. Maar feit is dat er nog een tweed,e ronde komt. Er moet nog een ploeg van ongeveer twaalf staatssecretaris sen worden samengesteld, en de vijf partijen, zo is afgesproken, zullen on geveer volgens de formule van de mi nistersploeg deze staatssecretarissen moeten leveren. Een tweede gegeven is, dat een van de eerste verklaringen van premier Biesheuvel was, dat hij liefst jeugdi ge onderministers zag. Dat maakte de kring van voor dit ambt in aanmer king komende Kamerleden een stuk kleiner. Enkele nieuwe ministers hebben zich deze week in navolging van hun premier aan uitspraken gewaagd over hun mogelijke staatssecretarissen. Biesheuvel zei hierover: „Ik heb graag een vrouw thuis maar ook een paar in het kabinet." Minister Boersma liet gisteren we ten: „Persoonlijk ben ik zeer geboeid door het terrein van de sociale verze keringswetgeving. Maar ik ben op dit terrein geen deskundige. Daarom denk ik aan een staatssecretaris voor deze afdeling. Een minister trekt het liefst een partijgenoot aan." Morgen Er is natuurlijk nog niets beslist, want morgen praten de nieuwe mi nisters over de staatssecretarissen, maar als je dan lid van de ARP- fractie bent, deskundige bent ook op het terrein van de sociale verzekerin gen en mejuffrouw Van Leeuwen heet, („Ik weet werkelijk nog niets", zegt ze) is de conclusie niet zo moei lijk te trekken. Maar niet voor ieder lid van de Kamer, dat onder de categorie van de jeugdige politici valt, is de toekomst zo duidelijk. Europese zaken De nieuwe minister van buiten landse zaken drs. Schmelzer zei in het benauwde perszaaltje van zijn ministerie dat zijn staatssecretaris vermoedelijk Europese zaken zou moeten doen. Deze uitspraak was weer goed voor een verhoogde spanning onder een zekere groep Europese experts uit de Kamer. Hierbij komt nog alles wat niet in het openbaar wordt gezegd. Gisteren werd het personeel van de koffiekamer van het Kamergebouw verrast door een complete vergade ring van de KVP-fractie. Het pro bleem moest, voor de ministerraad morgen beslissingen neemt, nog eens worden doorgesproken. Het ambt van staatssecretaris is de laatste vier jaar overigens in aanzien gestegen. En de staatssecretaris, die het goed doet is zeker ministeriabel. De Scholtens, Rietkerks, Joekessen, Konings, Van Stuyvenbergs, Noten booms en Kleisterlees (de lijst is wil lekeurig en speculatief) weten niet precies waar ze aan toe zijn. Van een verslaggever AMSTERDAM De Nederlandse jeugdgemeenschap (NJG), landelijke koepel voor jeugd- en jongerenwerk, is bezorgd en teleurgesteld over de aangekondigde bezuinigingsmaatrege len. In een brief aan de regering schrijft de NJG, dat de welzijnssector hierdoor ernstig geschaad zal worden. „Voor de samenleving als geheel is dit als een ongewenste, zelfs funeste ontwikkeling te kenschetsen. Nog ernstiger wordt dit, wanneer zal blij ken, dat juist op het punt van voor gestelde bezuinigingen het welzijn van jeugd en jongeren in het gedrang komt", aldus het NJG-bestuur. „Wij denken hierbij aan de aange kondigde bezuinigingen en beperken de maatregelen, die met name het onderwijs, het vormingswerk, de so ciale dienstverlening, het club- en buurthuiswerk, de sport en de kin derbescherming zullen schaden. Ge vreesd moet worden, dat de beschik bare voorzieningen beneden een aan vaardbaar minimum zullen komen te liggen", aldus de NJG. De NJG heeft de hoop, dat haar bezorgdheid van invloed zal zijn op de inhoud van de regeringsverkla ring. Van onze parlcmcntsredaclic De Galecopperbrug in Utrecht (van boven gezien) die deze week voor het verkeer in gebruik wordt genomen, betekent een grote verbetering voor de ver keersafwikkeling rond Utrecht. Maandag werden reeds twee rijstroken op de brug voor het verkeer opengesteld. Vandaag volgde de derde, precies volgens schema, net voor de bouwvakva kanties. Uiteindelijk zal de nieuwe brug zes rijstroken krijgen. Half augustus is het zover. Tot zolang zal het verkeer op rijks weg 12 dat uit de richting Arn hem naar Utrecht rijdt, gebruik blijven maken van de oude brug. Het verkeer op de oude brug heeft nu echter geen last meer van tegemoetkomend verkeer. Als de oude brug niet meer nodig is, zal deze worden gesloopt. Op on geveer dezelfde plek zal dan nog een brug aangelegd worden met zes rijbanen. Dit alles in het ka der van het grote wegenplan, dat in het zuiden van Utrecht in uit voering is. gist. gist. Amsterdam onbewolkt 24 16 Brussel onbewolkt 28 15 Frankfort onbewolkt 28 15 Genève onbewolkt 12 Innsbruck onbewolkt 28 12 Kopenhagen onbewolkt 24 15 Locarno lient bew. 18 Londen geh. bew. 26 14 Luxemburg onbewolkt 28 16 Madrid licht bew. 31 15 Majorca onbewolkt 31 17 München onbewolkt 25 11 Nice onbewolkt 29 20 Parijs onbewolkt 28 14 Rome onbewolkt 28 19 Wenen onbewolkt 28 18 Zürich onbewolkt 26 13 IJMUIDEN/MIDDELBURG De inspectie van de volksge zondheid zal de mosselhandel niets in de weg leggen. De mos selvergiftiging, waaraan enkele tientallen mensen hebben gele den, draagt geen epidemisch ka rakter. Uit het onderzoek dat het Rijksin stituut voor Visserijonderzoek (RIVO) te IJmuiden heeft ingesteld, nadat maandag in Zeeland tientallen eters van zelfgeplukte mosselen zich ziek hadden gemeld, blijkt dat de mosse len „verdachte organismen" hebben opgenomen uit het water. Van een „wolk van giftig plankton", waarmee men in 1961 te maken had, is nu ech ter geen sprake. Waarschijnlijk is er iets niet in or de geweest met mosselen uit het meest westelijke deel van de Ooster- schelde. Mosselen, afkomstig van die percelen, zijn ook beland in enige restaurants rond het Veerse Meer, waar ze de gasten niet goed zijn be komen. Ook in de mosselenstad Yer- seke heeft een aantal mensen last ge kregen van het eten van gekookte mosselen. Het Produktschap voor Vis en Vis- produkten moet beslissen of de mos selhandel kan doorgaan. Prof. dr. P. Korringa, directeur van het RIVO. heeft geadviseerd uit zuiver handels politieke overwegingen het inleggen van mosselen, dat maandag zou be ginnen, enkele weken uit te stellen. Hij meent dat de beslissing over het al of niet doorgaan van de mosselver zending een zaak is. waarover het Produktschap in overleg met de be drijven moet beslissen. Dr. S. Lelie, inspecteur van de volksgezondheid in Zeeland, heeft in middels de badgasten aan de Zeeuwse en Zuidhollandse kust geadviseerd geen wilde mosselen of alikruiken te eten. Van onze Haagse redactie DEN HAAG We vinden het normaal dat een nieuw huis meer huur moet opbrengen dan een oud huis. Zelfs accepteren we dat een nieuw huis, dat kwa litatief een oud huis niet over treft toch meer huur moet op brengen, omdat de kostprijs van een nieuw huis nu eenmaal ho ger ligt dan die van een ouder huis. Maar zijn de huren die we vandaag voor woningen betalen wel zo rede lijk? Het is deze vraag die aan de orde wordt gesteld in de dissertatie van dr. mr. J W. G. Floor („Beschou wingen over de bevordering van de volkshuisvesting") waarmee hij giste ren promoveerde aan de rijksuniver siteit van Utrecht. Dr. Floor is sinds 1946 verbonden aan het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, waar hij thans directeur volkshuisvesting is. We leven in de huizen van gisteren en bouwen voor de mensen van morgen. Hieruit volgt dat de veranderingen in de woning voorraad in de tijd betrekkelijk ge ring zijn. Per jaar verdwijnt uit de voorraad meestal niet meer dan een half tot een procent terwijl er aan nieuwbouw niet meer dan 2 a 3 pro cent aan wordt toegevoegd. De ontwikkeling in de maatschap pij (grotere sociale zekerheid, full employment, vroege huwelijken, gunstige levenskansen etc.) heeft een wettige vraag naar woningen in het leven geroepen, die niet genegeerd kan worden. Deze ontwikkeling, die een „gezinsverdunning" ten gevolge heeft, kost echter een groot aantal woningen. Indien de Nederlandse be volking van vandaag gehuisvest kon worden met de gemiddelde woning bezetting van 1930 zouden er nu 800.000 woningen te veel zijn. Van 1930 tot 1971 liep de gemiddelde „ge zinsverdunning" namelijk terug van 4.35 tot 3.46 personen. Verhouding De geringe veranderingen in en de schaarste van de woningvoorraad legt op de overheid een bijzondere ver antwoordelijkheid voor een goede en betaalbare volkshuisvesting. Een eerste probleem dat zich (hierbij aan dient is de in verhouding tot oude woningen te hoge huur die voor nieu we woningen in rekening wordt ge bracht. De overheid dringt de;ze huur terug door- een systeem van objectieve d.w.z. via de woning beschikbaar te stellen subsidie De reële, dus kost- prijshuur wordt hiermee vaak terug gebracht van rond tien procent tot ongeveer de helft. Een voordeel van dit systeem is dat de nieuwbouw dui delijk wordt gestimuleerd. Geen succes In zijn proefschrift signaleert de heer Floor echter dat dit systeem be slist niet leidt tot de beoogde sociale herverdeling van de woningvoorraad. Hij zegt dat dit euvel wordt ver oorzaakt doordat de huidige kostprijs van woningen of gericht is op de his torische kosten of op de vervan gings- kosten van heden. De toekomst echter blijft buiten beschouwing. Onvol doende wordt er dus rekening mee gehouden dat een woning in de loop der jaren relatief In prijs stijgt, dit terwijl de woning juist in de toe komst zijn diensten bewijst. In dit verband introduceert de heer Floor het begrip dynamische kost prijs. Het komt erop neer dat de eigenaar de eerste jaren niet een huur berekent op basis van de kost prijs, maar ervan uit moet gaan dat zijn woning in de toekomst meer geld oplevert. Op grond daarvan komt hij tot een lagere beginhuur. Deze nu wordt jaarlijks in het kader van de inflatie verhoogd, zodat de eigenaar gerekend over een groot aantal jaren er toch voordelig uitspringt. In wezen is het, aldus dr. Floor een continu-vervangingswaarde methode die de kosten en prijzen voortdurend in de tijd laat opschuiven en deze bovendien aan de werkelijkheid aan gepast houdt. Voorraad en nieuw bouw vormen zo een organisch ge heel. Dit in tegenstelling tot de thans geldende methode, die als het ware een tegenstelling schept tussen beide en onderlinge aanpassing op tegen stand doet stuiten. Dr. Floor ziet in de nieuwe kost prijsberekening ook een mogelijkheid om de bestaande controverse tussen objectieve en subjectieve (via de per soon) huursubsidie op te heffen. Sub jectieve huursubsidie is uit een so ciaal oogpunt de beste subsidie die er is. Het is echter onmogelijk met dit instrument de nodige huurdruk uit te oefenen op de te hoge bcginhuren van nieuwe woningen. Met behulp van de dynamische kostprijs is het echter mogelijk de kostprijshuur van tien procent van de stichtingskosten terug te brengen tot ongeveer zeven procent. Een huurdruk tot vijf pro cent is dan wel realiseerbaar, vooral ook omdat zij slechts voor een rela tief beperkt deel van de bevolking nodig is. J. W. G. Floor: Beschouwingen over de ..bevorderingen van de volkshuis vesting. Uitgever H. E. Stenfert Kroe- se n.v. Leiden, prijs 27.50. DEN HAAG Nederland is niet van plan de normale economische be trekkingen met Pakistan tijdelijk af te breken. Een dergelijke maatregel zou namelijk zodanige reacties van Pakistan tot gevolg hebben, dat Ne derland niets meer kan doen aan de leniging van de nood in Oost-Pakis tan. De afgetreden minister van buiten landse zaken Luns antwoordt dit aan drs. M. B. Engwirda, lid van de Tweede Kamer voor D'66. De Neder landse regering is ook niet van plan andere landen te bewegen de eco nomische betrekkingen op te schor ten. Zoals bekend komt Nederland in - het kader van de ontwikkelingssa menwerking de gedane toezeggingen niet na, die nog niet in leningscon tracten zijn vastgelegd. Eerst moet in Pakistan weer een redelijke sociale en economische stabiliteit zijn be reikt. De technische hulp in West-Pa kistan wordt voortgezet. Maar de re gering is zeer voorzichtig met het aangaan van nieuwe verplichtingen. Ex-minister Luns ontkent, dat er in Oost-Pakistan sprake is geweest van genocide in de zin van opzettelijke systematische volkerenmoord. Neder land is dan ook niet van plan een protestnota bij de regering van Pa kistan in te dienen. De moeilijkheid is, aldus mr. Luns dat over de ge beurtenissen in Oost-Pakistan uiteen lopende lezingen bestaan. Van onze muziekredactie HAARLEM Het ziet er naar uit dat Henry Arends, dirigent van het Noordhollands Philharmonisch 'Or kest, aanstaand seizoen niet meer voor dit orkest zal staan. Een reeds lang slepend conflict tussen het or- kestbestuur en de orkestleden ener zijds en de 50-jarige Arends ander zijds, is daarvan de oorzaak. Van de zijde van het bestuur en orkest wordt gesteld, dat de concer ten onder Arends beneden het niveau blijven dat dit orkest vanuit zijn po tentiële capaciteiten zou kunnen be reiken. Prestaties onder gast-dirigen- ten hebben in het verleden meerma len deze mening helpen versterken. Al geruime tijd stroken ook de in zichten van Arends met betrekking tot bijvoorbeeld de programmering niet meer met die van orkest en be stuur. Enkel jaren geleden poogde Arends met meer eigentijdse werken en met onder andere het befaamde Hartewens Festival het programma beleid van het orkest te vernieuwen. De negatieve reaktie van het pu bliek op deze vernieuwingspoging dwong om zakelijke redenen tot te rugvallen op het standaard-repertoi re. Een toenemend gebrek aan artis tieke communicatie tussen dirigent en orkestleden maakte het samenwerken bijzonder moeilijk. Arends was niet bereid commentaar te geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5