Alphen speelde zijn spelletje grenzeloos Sporthal Ambacht in tien maanden gereed 4 Het borrelt in t Antiekbeurs Hollands diep Rijkswegenbouw krijg groter laboratorium Nederlander koopt meer tapijten Twee verdachten van verkrachting bekennen Glorieuze internationale zege in Rotterdamse thuiswedstrijd Eiland wordt reservaat Werkterrein steeds groter Twee doden bij botsing was succes Harry Thoi niet dood! 4 DONOBRDiAG 8 JULI 1fc== DEN HAAG De vraag naar betere meubelen is duidelijk toe genomen en ook blijkt, dat de Nederlander meer geld is gaan besteden aan Perzische en Oos terse handgeknoopte tapijten. Dit wordt medegedeeld in het jaarverslag van de inkoopcombi natie Ceniko G.A. te Ede. Leren bankstellen komen ook steeds meer in zwang: de Ceniko meldt, dat de vraag hiernaar aanzienlijk is toegenomen. Over het geheel genomen heeft de omzet in meu belen zich in 1970 redelijk ont wikkeld. Bijzonder veel opgang maakte het eikehouten meubel. „Wat het traditionele meubel be treft, kunnen we 1970 bestempe len als het jaar van de eiken kas ten en eetkamers. Zelden was er zoveel aanbod en concurrentie in deze artikelen, waarvan de lever tijden in sommige gevallen uitlie pen tot 6 9 maanden", aldus het jaarverslag. De groots opgezette reclame campagnes van diverse Neder landse fabrikanten in vitrage hebben een sterke stijging van de verkoop van vitrages tot gevolg gehad. In de gordijnsector werden de kleuren feller en de dessins pro gressiever. Dit was ook het geval bij de dekens. De nieuwe kleuren en dessins bleken bij het publiek goed aan te slaan. Bij matrassen en vloerbedekking nam eveneens de vraag naar duurdere kwalitei ten toe. Van een verslaggever BAARN Twee mannen die ervan worden verdacht onder bedreiging met een jachtgeweer een 23-jarig meisje uit Huizen te hebben meege nomen en in de bossen te hebben verkracht, zijn gisteren in Utrecht gearresteerd. Het zijn de 25-jarige Martin van de E. uit Baam en de 24-jarige J. F. G. S. uit Nijmegen. De beide jongeman nen hebben intussen bekend. Ze waren op 7 juni ontsnapt uit de dr. Mesdaghstichting in Groningen. ROTTERDAM Het is geen grootspraak geweest van Ad van Ommen, de letterlijk vliegende captain van de Alphense ploeg in het internationale televisie- miljoenenvermaak Spel zonder Grenzen: zijn ploeg heeft inder daad gisteravond in het nage noeg uitverkochte Rotterdamse Sportpaleis zes buitenlandse con currenten kansloos gemaakt. Maandagavond al voorspelde hij, dat Alphen aan den Rijn toch op zijn minst wel bij de eerste drie zou ein- Vreugde op de gezichten van de Alphense ploeg. De Urker 44 en Katwijk 23 in volle actie bij Spel zonder gren zen. digen, en een eerste plaats achtte hij toen al niet denkbeeldig. Ze hebben het hem nog gelapt ook, gesteund door duizenden voornamelijk Rotter damse kelen die het tegèn een fors vooral Duits contingent supporters uit Rheinbach moesten opnemen. Ze waren er wel, die Alphense sup porters. Een schuchter opgestoken spandoek getuigde er tenminste van. Gedragen door het meer dan enthou siaste Rotterdamse publiek echter zag de Alphense ploeg zich tot dingen in staat waarvan captain Ad van Om men achteraf toch wel even stond te kijken. de heer Ellis zag zich verplicht de kleur van zijn ondergoed te tonen.... Sfeer Gewond Het is trouwens toch een avond van verrassingen, zij het dan niet al lemaal even aangename, geworden. Twintig minuten voor de uitzending immers kreeg plotseling de Italiaanse televisiecommentator Giulio Marchet- ti een van de spelonderdelen, een ra ket, vol op het hoofd, waardoor een forse wond ontstond. De arts van de Nederlandse ploeg heeft de man ter plaatse behandeld, door hem vier hechtingen in het ge wonde hoofd te stoppen om hem daar na alsnog zijn werk te laten verrich ten. Van een aanzienlijk aangenamer karakter was de verrassing die de in ternationaal beroemde Engelse scheidsrechter Arthur Ellis na afloop van de televisie-uitzending de geno digden op het Feest zonder Grenzen bood: hij had voor de uitzending be loofd dat hij zijn broek zou uittrek ken wanneer de Engelse ploeg uit Tewkesbury zich bij de eerste drie zou klasseren. Kennelijk had de goede man wei nig vertrouwen in het sportieve ver mogen van zijn landgenoten. Volko men ten onrechte overigens Meek la ter want het noodlot sloeg hard toe: Voorvallen als dit tekenen overi gens bijzonder treffend de sfeer die er in de loop der jaren onder de vaste medewerkers van Spel zonder Gren zen is gegroeid. Dick van Bommel, hoofd van de afdeling lichte pro gramma's van de NCRV die de uit zending samen met de NOS heeft verzorgd, zei al eerder: „Een keiharde formule die het ook internationaal 'erg goed doet". Een op enkele stoelen na tot de nok toe gevuld Sportpaleis en daarnaast tientallen miljoenen televisiekijkers hebben het weer eens kunnen bea men: het Spel zonder Grenzen is een bestseller, ondanks zijn leeftijd het spel draait internationaal nu toch al zo'n dikke tien jaar toch nog iede re keer weer springlevend. De formu le voldoet aan de eisen van nagenoeg iedere bevolkingsgroep, getuige de steeds hoger wordende kijkdieht- heidscijfers. Captain Van Ommen had trouwens op meer punten gelijk: voor koekhap- pen komt inderdaad wel iets anders kijken dan voor het deelnemen aan dit Spel zonder'Grenzen. Het is meer dan een kwestie van zoveel mogelijk lol trappen en tussendoor nogeens even wat punten vergaren. „We let ten allereerst op de sportieve presta ties, en daarnaast geven we nog een stukje show weg ook", zei hij maan dag in een interview. Die sportieve prestaties en de bij zonder hoge eisen die aan de deelne mers worden gesteld, het zijn punten waaraan geen enkele televisiekijker zal twijfelen. Maar toch is het de show die voor hem de doorslag geeft. Ook in dit opzicht heeft televisiekij kend Europa en ditmaal ook Afri ka meer dan voldoende aan zijn trekken kunnen komen. De NCRV had immers samen met effectemman Cees Snoey voor voortreffelijke spelonderdelen gezorgd. DEN HAAG Sinds de Gre- velingen van de zee is afgeslo ten, zijn enkele zandbanken droog gevallen. De rijksdienst voor de IJsselmeerpolders is thans bezig met het aanbrengen van schermen van gevlochten rijshout die het verstuiven van het zand tegengaan. Deze nieu we eilandjes die op deze wijze aan Nederland worden toege voegd, zullen in de toekomst be langrijke natuurreservaten wor den. Reeds hebben talrijke vogels, die elders zijn verjaagd (zoals van de Beer/Rozenburg), er hun broedgebied gevonden. De grootste voormalige zandbanken zijn de Hompelvoet en de Veermans- plaat beide honderden hectaren groot. Daarnaast zijn er nog enkele kleine platen die eveneens droog zijn geval len en zich zullen ontwikkelen tot natuurgebieden. Dit voorspelt de heer W. J. Wolff, secretaris van de Stich ting het Zeeuwse landschap, die verheugd is dat de rijksdienst voor de IJsselmeerpolders thans maatregelen treft om te voorkomen dat de duin- tjes die zich reeds vormden, zullen verstüiven, ook zullen de oevers moeten worden beschermd omdat an ders de golfslag de nieuwe gevormde eilanden zou afkalven. Vooral voor Hompelvoet zijn de verwachtingen hoog gespannen. Dit is een van de drie broedplaatsen voor de grote stem geworden, te zamen met „Griend" in de Waddenzee en „De Kwade Hoek" op Goeree. De grote stern was omstreeks 1965 in ons land bijna uitgestorven. Het aantal liep terug van 40.000 exempla ren tot minder dan duizend. De laat ste jaren is er een herstel ingetreden. De Hompelvoet wordt thans dag en nacht bewaakt door iemand van de stichting De Beer. Op de Veermans plaat meer oostelijk dan de Ham- pelvoet tegenover Zonnemaire gele gen, heeft de rijksdienst IJsselmeer polders thans bulldozers en tractoren ingezet om het jonge eiland te behou den. Aan de rand van het Grevelin- gen zullen de mensen recreatie kun nen vinden. Het centrum van deze voormalige zeearm is voorbestemd om een reser vaat voor broedende en overwinte rende vogels en voor planten te wor den, alidus de heer Wolff. Souvenirs H. I. AMBACHT Als alles meezit zal sportminnend Ambacht volgend jaar september gebruik kunnen maken van de sporthal die dan zal zjjn opgeleverd. De totale bouwsom is geraamd op ongeveer 1.420.000. De bouw zal als de komende winter niet al te streng wordt tien maanden duren. Over de plaats van vestiging kon men het tijdens de laatst gehouden gemeenteraadsvergadering helaas nog niet eens worden. ren. Het gebouw zal daarom ook ge schikt moeten zijn voor andere doel einden, zoals lichamelijke opvoeding in schoolverband, verenigingswerk en wellfare. Ook voor hen, die passieve recreatie zoeken (de toeschouwers) komen voorzieningen. De centrale ligging van het speel veld in de hal maakt het mogelijk daaromheen nevenruimten te situe ren. Afsluiting van bepaalde gedeel ten van het gebouw en het aanbren gen van neven-ingangen scheppen de gelegenheid het complex in onderde len te scheiden. Zo zullen de foyer en het instructielokaal voor vergaderin gen en andere doeleinden ongehin derd kunnen worden gebruikt. Heel handig is ook de verplaatsbare tribune, die met behoud van alle 500 zitplaatsen in alle situaties kan wor den geplaatst. De sportzaal zelf is uit sluitend te bereiken via de kleedka mers. De sportzaal is rechtstreeks verbonden met ruimten, zoals EH BO-, docentenkamer en de kleed- en wasgelegenheden. Tussen de was- en kleedruimten komen toiletten, waarvan de vloeren In eerste instantie was gedacht aan ec stuk grond op het industrieter rein nabij de kruising van de Vcerse- dijk en dc Antoniuslaan. In een later stadium gaven B. en W. de voorkeur aan een terrein in plan-Kruiswiel. Dit bleek niet mogelijk. Een terrein in de buurt van het zwembad kon daarop geen genade vinden in dc ogen van B. en W., omdat het grote gebouw te veel zou gaan domineren. Het laatste alternatief, een deel van het tegenwoordige korfbal-hockey veld bleek de raad niet te slikken. In onderling overleg met de raadscom missie voor openbare werken zullen B. en W. zo spoedig mogelijk een an dere plaats van vestiging voorstellen. De sporthal De sporthal, een ontwerp van ar chitect A. A. Buenen (architect BNA), zal worden gebouwd door Vaessen Algemeen bouwbedrijf NV te Vught. Alleen een maximale'optimale bezet ting zal volgens de architect en de bouwer het beste rendement garande van de tussenportalen worden voor zien van rubberringenmatten met schrobputjes, ter voorkoming van water in de kleedgedeelten. Om alle 500 toeschouwers tijdens de pauzes van de wedstrijden te kunnen bedie nen is de hal voor een deel als foyer te gebruiken. De verwarming van de sporthal zal geschieden door middel van hete lucht. De nevenruimten krijgen een warmwater radiatoreninstallatie. De ventilatie (in sportzalen en -hallen heel belangrijk) geschiedt met behulp van hooggeplaatste kiepramen, waardoor een zogenaamde dwarsven- tilatie wordt verkregen. Indien men een van de branders van de heteluchtinstallatie ,zou uit schakelen, dan kan deze installatie dienst doen als" luchtververser. De nevenruimten worden van frisse lucht voorzien door dakventilatoren, maar ook door kiepramen. De zaal zal worden verlicht met kleurgecorri- geerde kwiklampen en gloeilampen. Oppervlakten De sportzaal wordt 42 meter lang, 28 meter breed en 7 meter hoog. Van deze ruimten kunnen worden ge maakt: twee speelvelden van 16 bij 28 meter met een toeschouwersac commodatie van 250 zitplaatsen aan elke lange zijde van het veld. Ge vormd zijn dan twee basketbalvelden, zes badmintonvelden, twee volleybal- velden en twee oefen-tennisvelden. DELFT Voor de derde maal in zijn bestaan heeft het Rijkswegen- bouwlaboratorium behoefte aan gro tere huisvesting. Nadat het instituut aanvankelijk vanaf 1927 in Delft was gehuisvest, verhuisde de dienst in 1931 naar een pand aan de Badhuis kade te Scheveningen, waar in de loop der jaren steeds stukken werden bijgebouwd, maar waar men na 1965 toch weer uittrok om weer te verhui zen naar Delft waar inmiddels een nieuw gebouw was neergezet aan de Van Mourik Broekmanweg in de Delftse T.H.-wijk. Als gevolg van de sterke groei van het laboratorium is echter weer besloten het bestaande gebouw uit te breiden. Daarmee zal in de loop van dit jaar warden be gonnen en het zal, naar men ver wacht medio 1973 gereed kunnen zijn. Het in Delft gevestigde Rijkswe- genbouwlaboratorium, dat, zoals in T.H.-mededelingen, het maandblad van de Technische Hogeschool Delft staat te lezen, eigenlijk officieel het „laboratorium voor chemisch-tech- nisch onderzoek van bouwstoffen voor de wegenbouw" heet, houdt zich bezig met een aantal specifieke on derzoeksrichtingen. Asfalt en teer, beton en funderingen, waterbouw en kunststoffen, zand en grond, marke ringen en gesteenten en ten slotte stroefheid en vlakheid, worden door de verschillende afdelingen onder zocht en getest. nol# M /on) Confrontatie Hoewel een groot gedeelte van het onderzoek naar het gedrag van ver schillende materialen, die voor de bouw van de Nederlandse wegen worden gebruikt, zich in het labora torium afspeelt, kan de weggebruiker toch regelmatig geconfronteerd wor den met een van de proefnemingen die door de rijkswegenbouw worden gedaan. Zo worden bijvoorbeeld jaar lijks de rijkswegen doorgemeten op stroefheid. Dit betekent dat op meer dan 2000 vakken op de rijkswegen op stukken van 100 nieter lengte de stroefheid wordt'gemeten. Deze zoge naamde „sliptocht" door geheel Ne derland neemt ongeveer zes weken in beslag. Op die manier worden waar devolle, uiterst recente, gegevens ver kregen. Dat niet de eerste voor han den zijnde pot witte verf gepakt wordt om daarmee witte strepi gaan trekken hebben de automol ten inmiddels zelf wel ondervonj Op verschillende weggedeelten i den door rijkswaterstaat op asfalj ton en cementbeton proefstrepen j gebracht van gelijke dikte en oi vergelijkbare omstandigheden. Ge M rende een half jaar raast het dm verkeer er overheen en ter plaj kan dan precies worden bepaald i ke verf van welke fabrikant „het j uit de bus komt." ()EN ersni Kunsth mel Het Rijkswegenbouwlaboratoitcen houdt zich verder ook bezig met: onderzoek naar het gedrag vanieze c verschillende soorten van gebijister- materiaal, naar de werking van ?van onder de verharde lagen, naar het aam fect van het gebruik van betonl we onderlagen en ook naar de toeprekk singsmogelijkheden van kunststoj onw in de slijt- en deklagen, zoals oachte meer kunsthars daarvoor al w| aan gebruikt. vr eedur Het Rijkswegenlaboratorium i var kortweg voor de volgende taak: j[,an keurt de materialen die men vootjnjst aanleg van wegen wil gaan gebruyag en men verricht de metingen, BgSt 0 daarnaast doet men ook aan we£aker schappelijk onderzoek: men wil i^sche te weten komen over de aardiger structuur van de te gebruiken \rnaa Ten slotte heeft men zich ook het|eer, i brengen van advies tot taak ge£nd' inzake het onderwerpen van de jes hardingen, de keuze en de toepasjd te van de materialen en de praktiftan i uitvoering van de werken. ht ik aster Om al deze werkzaamheden in de juiste tempo en naar behoren te lflcgev nen vervullen dient het bestaandejd he bouw te Delft te worden uitgeb* de Als men de geschiedenis van het: bij bojatorium kent is hèt niet ondjit ge •baar dat het bij deze uitbreiding ivakl zal blijven. l-ad\ i»onv( Het laboratorium h zich ook bezig met het tl of ken van de bekende pi|treg strepen om te bepalen wrsma verf het beste voldoet. |de ft g< hal dai VOORST Bij een frontale bot sing op de Wilpsedijk te Voorst zijn de 36-jarige C. Jansen uit Voorthui zen en de 44-jarige J. M. J. Katten belt uit Deventer om het leven geko men. Het ongeluk gebeurde gistermiddag bij een inhaalmanoeuvre. De wagen met de beide slachtoffers reed op een tegemoetkomende vrachtwagen in. Traditiegetrouw is daarvan overi gens na de uitzending bijzonder wei nig overgebleven. Wat tijdens de uitzending nog niet was gesneuveld onder de vaak meer dan krachtige behandeling door de zeven internatio nale ploegen, werd toen immers nog eens dunnetjes onder handen geno men door een horde souvenirjagers. Voor de Alphense ploeg zit het er voorlopig weer op. Het wachten is nu op de vaderlandse ploeg die het nog beter doet dan zij. Mocht die er niet zijn, dan gaat Alphen over naar de finale, die op 15 september in het Duitse Essen wordt gespeeld. Daar voor is het eerst nog de beurt van de ploeg van Winschoten, die 4 augustus in Vichy in Frankrijk moet uitkomen, gevolgd door Rolde op 18 augustus in Blackpool in Engeland en ten slotte gaat de ploeg uit Doetinchem nog naar onze zuiderburen ia Oostende. Het publiek brulde niet te ver geefs. Hun favoriete ploeg ging met de eer strijken. DORDRECHT Welk geheim schuilt er in de donkere wateren van het Hollands Diep? Rijkswaterstaat zoekt sinds woensdag naar de oorzaak van vreemde verschijnselen, die door watersporters en zwemmers wor den waargenomen. Uit het water stijgen nu en dan luchtbellen omhoog, gepaard gaande met een vreemdsoortig lawaai. De eerste melding dateert van zondag. Toen werd op de snijding Hol- Lands Diep Nieuwe Merwede Amer een strook luchtbellen van ongeveer een kilometer lengte en vijftig meter breedte waargenomen door een watersporter in een speedboot. Omdat het fenomeen hem nog al angstwekkend voorkwam, had hij zich snel van de plaats verwijderd. Later kwamen meldingen binnen van de luchtbellen, die gesignaleerd werden ten noord-westen van de Moerdijkbruggen. Ook zwemmers en een opvarende van een plezierboot bij Strijen hebben op de hoek van de Dordtse Kil en het Hollands Diep dit mysterieuze verschijnsel waarge nomen. Steeds echter als Rijkswaterstaat voor onderzoek ter plaatsen arriveert, zijn de luchtbellen en lawaai verdwenen. Aan de oppervlakte is voor alsnog niets levends waargenomen, vandaar ook dat gissingen over een ..riviermonster" naar het rijk der fabelen worden verwezen. Een moge lijkheid is dat door het warme weer van de laatste dagen gaslaagjes, die zich in de modderige rivierbodem bevinden, loskomen en naar de oppervlakte stijgen. Dit zou zelfs gepaard kunnen gaan met kleine ont ploffingen. Een eerder geopperde mogelijkheid dat het vreemde verschijnsel zou worden veroorzaakt door een lekke gas- of olieduiker wijst Rijkswater staat van de hand. Op de desbetreffende plaatsen liggen namelijk geen pijpleidingen. Overigens stelt Rijkswaterstaat (telefoon 01850 - 32260j veel prijs op verdere meldingen. c b4 DELFT De Delftse antiekn is een'succes geweest voor de haj laars in oude kunst. Woensdag na loop van de antiekbeurs verklap ze dat ze zeer tevreden zijn ovei verloop van de transacties, het a bezoekers ruim 25.000 wai minder (2000) dan vorig jaar, dit speelde voor de handelaren rol. Voorzitter Nij3tad: „Als het publiek de koper maar komen." Opvallend was dat partieul meer aankopen deden dan vorij ren. De musea daarentegen wa: rughoudend. Volgend jaar wordt de beursje houden van 20 sepember tot 12 ber. Deze verschuiving tot na dl mer is bedoeld om het bezoeker<jele1, tal weer te laten toenemen. j42 schrijft het geringere bezoek ditMgei toe aan de vakanties en de wj hel dagen. UTRECHT De heer Harry mas is in tegenstelling tot eerderj richten niet overleden. Vrienden! hem hebben uit diens hartaanvl bewusteloosheid de voorbarige clusie van zijn overlijden getrd en dat de pers medegedeeld, l) Thomas, voormalig voorzitter vat Nederlandse homofielen partij,» reurt het zeer dat vrienden van i „paniekerig en voorbarig" zijn ito J§ lijdensbericht de pers hebben gen hei

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 4