Braziliaanse kerk stelt ambten open voor vrouw Oecumene nog te veel een elite-zaak Kant en klare kunsthars vulpasta Bij interkerkelijke hul inspraak ontvangers Hongaarse leiders nof] omhoog met kerk t(^Jeken nagedachtenis King Uw probleem is het onze Puzzelhoek Uitvoerige discussie over tweede dienst/ Kritiek in Genève COMMENTAAR Routine Een woord voor vandaag Voor 1972: 72 miljoen Uitstekend orgelspel van deelnemers concours Olifanten en pop 1 sluiting Festiva BEROEPINGSWERK Vraag: Hoe behandelt men het beste het varentje, waarvan we u een blad toezenden? Antwoord: Dit bekende varen tje heet pelleae rotundifolia. Het houdt over het algemeen van een vochtige omgeving. Sproei dus geregeld. De grond mag echter niet te nat zijn, ook niet te zwaar, bijvoorbeeld drie delen bladaarde, twee delen verteerde stalmest en een bosgrond of turfmolm. Als de takken verdor ren en de bladeren afvallen, dan is waarschijnlijk de kamerlucht te droog, of de plant krijgt te weinig water. Vraag: In de zomer hebben wij te Urach in de Zwabische Alpen verbleven. Het viel ons op dat de mensen daar over het algemeen donker van huidskleur en zwart van haar zijn. Hoe is dit mogelijk terwijl de Duitsers over het alge meen lichter van kleur zijn. Antwoord: Oorspronkelijk woonden de Germanen slechts in Noord-Duitsland tussen Weser en Weichsel, terwijl westelijk en zuidelijk van hen de Kelten woonden. Toen deze teruggedron gen werden, ontstónd er een ge mengde Keltisch-Germaanse be volking zodat de blonde Duitser niet het dominerende type was. Dat u in Zwaben zeer donkere typen heeft opgemerkt, komt om dat hier evenals in het Rijnland en delen van ons land een vrij grote Romeinse kolonisatie is ge weest, die haar sporen heeft na gelaten. De bevolking van Duits land is dus allerminst een ethno- logische eenheid. KAMPEN Prof. dr. K. Runia heeft zijn benoeming tot hoogleraar in de ambtelijke vakken aan de theologische hogeschool der gerefor meerde kerken te Kampen aange nomen. De nieuwe hoogleraar denkt in december met zijn gezin Australië te verlaten (waar hij in Geelong aan de gereformeerde theo logische school doceert) en in Kam pen te arriveren. Figuur-puzzel Vultn: 1-2 specerij. 2-3 vleessoort, 1-4 bonbon, 3-4 lofspraak. 3-6 aanklampen, 4-5 on heil5-6 ver trou weli jk Bij juiste oplossing leest men in de dik- omrande hokjes de naam van een werk tuig. Oplossing vorige puzzel L monarch, 2. Indiana,3. dossier, 4. der tien. 5. ef fendi, 6. lafen is. MLDDELHARN IS. (Van een medewerker) SAO PAULO De synode van de Braziliaanse Igreja Evangélica Reformada, die onlangs in Sao Paulo gehouden werd, besloot de ambten open te stellen voor de vrouw, hierbij aantekenend, dat het in de vrijheid van de kerken staat hier al of niet gebruik van te maken in verband met de plaatselijke situatie. De zendingspredikant ds. F. L. Schalkwijk had namelijk om pastorale redenen afgeraden om dit besluit te nemen, daar het mogelijk tot onbegrip in de Pres byteriaanse kerk kan leiden, de kerk waarvan op dezelfde synode was uitgesproken dat zij voorshands als eerst-aangewezen integratie partner aanvaard werden. De synode was echter van mening, dat zolang als de Igrejas Evangéljcas Reformadas die verwantschap ver toont met de Gereformeerde Kerken in Nederland een zelfstandige kerk vormen zij het recht en de plicht heb ben om die maatregelen te nemen, die de opbloei van het kerkelijk leven bevorderen. Integratie Een groot deel van de besprekingen was gewijd aan de integratie, waarbij verschillende vrêgen aan de orde kwamen. Er werd op aangewezen, dat de integratie in het Braziliaanse volksleven ook de kerkelijke integra tie op zijn beurt met zich meebrengt. We kunnen daar geen Hollandse ker kengroep blijven vormen, terwijl de jeugd voluit Braziliaan wordt.. Om als I.E.R. een zelfstandig bestaan te blijven voeren ook als Braziliaanse kerk achtte de meerderheid der synode niet verantwoord. De gedachten gingen uit naar de integratie als kerken in een andere kerk, waarbij de Nederlandse refor matorische inbreng, die kerk ten goe de zou kunnen komen. In de eerste plaats werd hierbij gedacht aan de Braziliaanse Presbyteriaanse Kerk, waarmee al zovele contacten zijn, ook in het zendingswerk. Anderzijds werden hiertegen ook bezwaren gehoord. Er zijn in de Pres byteriaanse Kerk twee stromingen, die zich steeds duidelijker gaan afte kenen, een orthodoxe en een liberale stroming. De orthodoxe stroming is over het algemeen nogal piëtistisch getint, hetgeen zich uit In een zo als werd opgemerkt „golf van puri teins fanatisme" ten aanzien van ro ken en drinken, „zonden", die in de kerken van Nederlandse origine nogal voorkomen, en die ook maakten, dat de Hongaarse Gereformeerde Kerken na een aanvankelijke fusie, weer uit de Presbyteriaanse Kerk getreden zijn. De vraag kwam naar voren of het wellicht niet beter zou zijn, met zulk een kerkengroep op weg te gaan naar een reformatorische kerk van Braziliaanse signatuur. Oorzaak Ook werd de vraag gesteld, waar de oorzaak zou liggen van deze golf van puriteins fanatisme, daar dit vroeger veel minder een obstakel was dan thans het geval ls. Opgemerkt werd, dat dit wellicht zijn oorsprong vindt in de twee stromingen. Binnen de liberale stroming is een sigaret en GENEVE „De oecumenische beweging is er nog veel te veel een van een elite en komt zelden beneden het niveau van de offi ciële kerkleidingen of het nu'nationaal, internationaal of locaal is", aldus rev. Victor Hayward, een Britse baptist die de contacten van de wereldraad van kerken met nationale raden van kerken behartigt. Voor het eerst waren deze week vertegenwoordigers van raden van kerken op een internationale ont moeting bijeen in Genève. Rev. Hayward zei in zijn toespraak dat de oecumenische beweging gedemo cratiseerd dient te worden en doel treffende relaties naar boven en naar beneden dient te krijgen. Een raad van kerken moet naar hij zei- de ook een transformator zijn, waar door nieuws van buiten zo omge vormd wordt dat het begrip fen belangstelling wekt van de kerk mensen. Tot nu toe zijn de raden van ker ken tezeer een „oecumenische fa- gade" waarachter de kerken in de praktijk net zo onoecumenisch blij ven als altijd. De kerken moeten gezamenlijk besluiten wat zij door middel van zo'n raad van kerken van plan zijn te gaan doen in- plaats van te besluiten wat die raad van kerken zou moeten doen. Verder rapporteerde hij, dat on geveer 25 raden van kerken ge associeerd zijn met de wereldraad; 29 raden zijn verbonden met de commissie voor wereldzending en -evangelisatie en met 29 heeft de wereldraad informele betrekkingen. Wat betreft het lidmaatschap van R.K. bisschoppenconferenties van raden van kerken is de Nederlandse raad van kerken geen unicum, zo blijkt uit Haywards verslag. De r.k.- kerk is volledig lid van elf nationale raden van kerken, namelijk: Fiji, Nieuwe Hebriden, Melanesië, Soe dan, Oeganda, Finland, Denemarken, Nederland, Guyana, St. Vincent, Tri nidad en Tobago. In vele andere raden van kerken zijn r.k. waar nemers. In een toespraak tot de confe rentie zei wereldraad-secretaris Blake, dat God en het Evangelie onveranderlijk zijn. En ook veel oecumenische uitgangspunten zijn onveranderd gebleven: de zelfopen baring van een levende en trans cendente God, Jezus Christus als de bron van eenheid en vernieuwing, het Oude en Nieuwe Testament als bron en autoriteit van de oecume nische beweging, het christelijk ge loof als sociaal en individueel ant woord. Het bezoek van de Franse president aan de Bondsrepubliek Duitsland had geen speciale poli tieke reden. In het kader van het vriendschaps verdrag tussen Parijs en Bonn was Pompidou aan de beurt om zich voor het halfjaarlijkse overleg naar West-Duitsland te begeven. In januari is hij zelf weer de gastheer van de kanselier van de Bondsrepubliek. Geen speciale reden, maar wel veel stof tot pra ten, al was het alleen al over de zwevende mark, die de Fransen een doorn in het oog is. Pompidou zal echter niet verwacht hebben, dat kanselier Brandt plotseling door de knieën zou gaan. On danks verschil van mening is er nu van Franse zijde meer begrip. Overigens heeft Frankrijk nog enige maanden de tijd. Het is al tevreden als vóór de conferentie van het Internationale Monetaire Fonds in september maar zaken zijn gedaan. Bovendien wil zelfs Frank rijk vermijden de indruk te wekken dat Parijs en Bonn akkoorden sluiten, die alleen in het kader van de Europese gemeenschap van de Zes tot stand behoren te komen. De bezwerende verklaringen van de Franse woordvoerder Leo Hamon hadden in dit opzicht een geruststellende bedoeling. Pompidou heeft ook de gelegenheid aangegrepen, de gevolgen van eventuele toetreding van Engeland tot de Gemeenschap met Brandt door te nemen, voorzover de belangen van Frankrijk er mee zijn gemoeid. Te oordelen naar verklaringen van beide zyden heeft Brandt het hem niet erg moeilijk ge maakt. Het nationale belang staat bij de Franse leiders nog meer op de voorgrond, nu toetreding van En geland ook door hen als een „zekere zaak" wordt beschouwd. Zonder te beweren dat zij Britten en Duitsers tegen elkaar willen uitspelen mogen we wel vaststellen, dat Pompidou en de zijnen beide partijen even sterk aan zich willen binden, nu het nog kan. Met Engeland heeft de Franse president niet veel moeite. Dit land moest eerst nog proberen het plan om tot de Europese' gemeenschap toe te treden aan het Britse volk en een zo groot mogelijke meerder heid in het Lagerhuis te verkopen. Ook daarna blijft Engeland in de overgangsperiode sterk af hankelijk van Franse welwillendheid. In Bonn kan Pompidou ook op medewerking re kenen. Het kabinet van sociaals-democraten en libe ralen heeft met grote binnenlandse problemen te kampen, waarvan de zwevende mark slechts een begeleidend verschijnsel is. Zelfs hebben de soci aal-democratische ministers het nu met elkaar aan de stok. Daar komt bij dat de voortgang op het terrein van de buitenlandse politiek en met name de toe nadering tot Oost-Europa, op zich laat wachten. Het valt dan ook te begrijpen, dat kanselier Brandt zoveel moeite gedaan heeft om van het routine- bezoek een succes te maken, dat voornamelijk aan hem zal worden toegeschreven. De Franse presi dent zal daar geen bezwaar tegen hebben. Voor de kleine EEG-landen blijft er intussen reden, zelfs zulke routine-bezoeken met de nodige aandacht te volgen. Waar de nationale belangen van de groten op het eerste plan staan, kan voor de toekomst gelden dat wat goed is voor Fransen. Duitsers en Britten, ook goed voor Europa is. Wat niet altijd waar hoeft te zijn. KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant D.^rdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie J de Berg (voorzitter), H. P Ester, G. J Brinkman J van Hofwegen. een borrel of biertje geen zonde, er wordt daar ook meer gestudeerd en wat van die zijde op de markt komt is van beter gehalte dan de vaak stichtelijke en bevindelijke werkjes van de andere kant. Voorzichtig werd de vraag gesteld door één der leden, of nu niet mis schien de levensstijl het „schibboleth" wordt, waaraan orthodox en liberaal te onderscheiden zijn, waarbij dan vaak in een liberale hoek geduwd worden zij, die dat allesbehalve zijn. In ieder geval blijft het vraagstuk van de „levensheiliging" een belang rijk obstakel op de weg naar integra tie. Een andere moeilijkheid is de West- minster Confessie, waar in de kring van de I.E.R. nogal wat bezwaren te gen zijn. Opgemerkt werd echter dat deze niet functioneert is het piëtisme. Toch was men van mening, dat men het niet-functioneren van een belijde nis niet mag opvatten als een punt, waardoor de integratie vergemakke lijkt zou worden. Zo zijn er dus vele moeilijkheden op het gebied van de integratie. De opmerking wtrd ook gemaakt, dat het misschien beter was indien elke kerk voor zich een eigen beleid zou voeren ten aanzien van dit vraag stuk. De ter vergadering aanwezige Nederlandse theologen, ds. P. van Berge en W. van Halsema, waren ech ter van mening, dat het integratie beleid van de leiding der kerken moest uitgaan en zij adviseerden de synode in dien zin, zodat de synode besloot om een beleid als kerken te voeren en vast te stellen, dat de IPB voorshands als eerst aangewezen In tegratiepartner aanvaard wordt en deputaten te benoemen om wegen en middelen te zoeken om aan deze inte gratie vorm te geven. Zondagsschool Het tweede belangrijke punt van dc agenda handelde over de tweede dienst, die, evenals in Nederland, in Brazilië een kwijnend en verdwijnend bestaan leidt. De vraag, die gesteld werd was of het niet wenselijk zou zijn om de morgendienst te vervan gen door een Zondagsschool op Ame- rikaanse-Braziliaanse leest en dan 's avonds een kerkdienst te houden. Op deze wijze zou de zondag zijn ingedeeld als bij de Presbyteriaanse Kerken hetgeen belangrijk is voor de integratie. Er zijn ontegenzeggelijk voordelen, daar een bespreking waar. aan men zelf deelneemt vaak meer doet dan een boodschap waarnaar men luistert, de bijbelkennis wordt uitgebreid, een radio- of buitenkerke lijke zal zich meer thuis voelen ln een groep waarin hij mag meespre ken. dan onder een preek, waar hij niets tegenin mag zeggen en het pa troon van de kerken blijft niet langer een vreemd element ln Brazilië. Hoe wel de in het rapport genoemde voor delen sterk aanspraken, was de sy- node van mening, dat er te weinig het verkondigingselement in tot uitdruk king kwam en dat een kerkdienst per se niet is zoals in het, rapport ge steld het verschaffen van geeste lijk voedsel middels een preek, maar toch eredienst wil zijn, waarin de ge meente samenkomt om God te aan bidden. Verschillende sprekers zagen er dan ook niets in om de eredienst van de zondagmorgen in te rullen voor iets „wat onder een vrome im puls gegroeid is". Voorgesteld werd daarom om bij behoud van de mor gen-eredienst te zoeken naar een me thode om de gehele gemeente te in strueren. waarbij het materiaal voor de zondagsscholen van de IPB voor zover dat mogelijk zou zijn gebruikt wordt. Aanbevolen werd tenslotte om het rapport in de gemeenten te be spreken en dat de commissie die zich bezinnen moet op de zondagsviering zich bezig gaat houden met de vraag naar de verhouding eredienst en leer huis voor de gemeente. Naar de synode van de Chr. Gere formeerde Kerken, waarmede de DOE-HET-ZELVERS ATTENTIE! Wat slecht te repareren lijkt lukt met PORION, de in Zwitserland ontwikkelde universele kunsthars VUL/STOP/PLAMUUR-MASS A Gebruiksgereed, geen verlies van resten, onbeperkt houdbaar. On misbaar bij elk karwei. Hecht op al les; op hout, steen, beton, metaal, tegels, glas. noem maar op, en zowel op droge als vochtige ondergrond Onschadelijk voorde handen. Krimpt niet, zet niet uit. scheurt niet. I.E.R. in correspondentie staat, werd afgevaardigd de zendingspredikant ds. P. Gilhuis, die gedurende die tijd juist in Nederland zal zijn. De synode besloot ook om één vaste bid- en dankstond voor gewas en ar beid vast te stellen, namelijk op 1 mei, terwijl een tweede gebedsuur in de vrijheid van de kerken wordt gesteld. Dit in verband met de klimatologische situatie. Ging het aanvankelijk nog wel om op 1 mei dankstond en in no vember (meestal de 15de, een vrije dag) bidstond te houden, nu tussen mei en november ook geoogst wordt, doen deze „Nederlandse" dagen een beetje irreëel aan. De synode wilde daarom vasthouden aan één bid- én dankdag. Mochten er kerken zijn, die een tweede bid- én dankdag willen houden, dan zijn ze daar vrij in. Het moet echter niet zo zijn, dat er bid dagen gehouden worden terwijl de oogst wordt binnengehaald en dank dagen terwijl de andere oogst alweer op het punt staat binnengehaald te worden. De synode, die in Sao Paulo gehou den werd, zal de naam dragen van synode van Carambei 1971, dit omdat er niet meer afwisselend in de ver schillende kerken vergaderd wordt, maar om het jaar in Sao Paulo en wat dat betreft zijn de Braziliaanse dochterkerken de Nederlandse moe derkerken al voorbij gestreefd, want ook de bidstond en de opening werden door de kerk van Carambei ver zorgd in Sao Paulo gehouden. Men zou in Nederland dus in dit geval bid stond en opening in Lunteren of om geving kunnen houden, verzorgd door de roepende kerk. H. P. van den Aardweg in Amsterdam overleden AMSTERDAM Gisteren is in Amsterdam in stilte het stoffelijk overschot gecremeerd van de op 4 ju li in de hoofdstad overleden schrij ver-dichter H. P. van den Aardweg. Hij werd 71 jaar. Van de hand van deze in Hoorn geboren auteur verschenen o.m. de romans „Mensen" en „Het onafwend bare" en de trilogie „Maagd in Mont- parnlasse, Madame Dokter en Onweer boven Parijs". Voorts schreef hij een aantal boeken die in de medische we reld spelen en de dichtbundels „Inci dentele begeleiding" en „Overwegin gen". Bekend ?ijn zijn vertalingen van boeken als Sartres „La Hausse", „The President" en „Clochemerle". Christus zei tegen Zijn discipelen: ,%Geef gij hun te eten." detlijk zoeken zij het banksaldo op. Maar wat is 200 sche voor zovelen? Maar dan vraagt de Heiland: „Hoeveel brode gij?" Hij dwingt de discipelen de inventaris op te maken. Hij lien de mensen te voeden, niet met wat zij kopen kunnen, ma hun eigen voedsel. Daarom valt in dit verhaal bij Marcus de i niet op het jongetje met de broden en de vissen, maar op de t len die, al het eten vergaren moeien, wat de mensen hen wil staan. Het is een maal voor één persoon: vijf broodjes en tw sen. Maar als één man er ruim mee gevoed kan worden, is h doende voor allemaal. Vergeet niet dat het in dit verhaal nie eerste plaats gaat om hel wonder van. de vermenigvuldiging om het feit van de verzadiging. Ieder krijgt meer dan voldoen Christus wil geen mirakel laten zien, maar Zijn discipelen leren. Christus wil Zijn leerlingen zeggen: Straks zullen jul hongerige wereld het evangelie van de vervulling, verzadiging ten brengen. Wat hebben jullie te geven? Is wat je hebt volt om je eigen geestelijke honger te stillen? Dan is het voldoend de gehele wereld. We lezen vandaag: Jesaja 32:15-20. i \AZE RM iet t GENÈVE (EPS) De commissie interkerkelijke hulp (Interchurch van de wereldraad van kerken heeft voor het jaar 1972 een Rjst van j „F jecten en programma's goedgekeurd ter waarde van 72 miljoen gulden. a:cr kerken en hun organen zullen fondsen en personen worden gevraagdcme! het werk van de kerken op lange termijn voor dienst en ontwikkelingDos- gelijk maken en de minderheidskerken sterken in hun getuigenis", aldutoorc communiqué. Op de projectenlijst wordt een belangrijke plaats ingenpnro door landbouw verbetering, gezondheidszorg, onderwijs en gemeenschap» r/,\ ming. fierei Een primeur van deze projectenlijst is dat zij geheel door de zeef ging van regionale groepen uit de derde wereld, die een week eerder in Genè ve bijeen waren. De commissie voor interkerkelijke hulp zal op verzoek van deze regionale groepen de steun trachten te garanderen voor een aan tal projecten, die zij absolute voor rang hebben toegekend. Dit is een onderdeel van het streven van inter kerkelijke hulp om de beslissingsbe voegdheid meer in de regio te leggen, waar de hulp moet worden besteed. De commissie heeft de plannen en de uitvoering van de goedgekeurde projecten over de de afgelopen vijf jaar onderzocht en daarbij bleek, dat altijd één of twee landen van een heel continent het leeuwedeel van al- HAARLEM In een behoor lijk bezette Bavo-kerk op de Grote Markt hebben de vier kan didaten voor de Improvisatie- wedstrijd van morgen zich doen kennen als lieden die het vak van orgelspelen voluit verstaan. Zij deden het alle vier met smaak en kunde: de in Heerlen geboren en in Regensburg opgeleide Dom-orga- nist van Würzburg, Paul Damjakob, met het Prelude en Fuga in G en het koraalvoorspel op „Liebster Jesu" van Bach; de Wener Peter Planyavs- ky, leerling van Anton Heiller, met een Passacaglia v an Kerll en een Partita van Kropfreiter; de Purmer- ender Jan Jongepier (winnaar van vorig jaar) met de 2de Sonate van Hindemith; de Amerikaan Philip Gehring met een koraalvoorspel van Vine. Persichetti gevolgd door de Passacaglia en Fuga van Bach. In zijn totaliteit een voornaam pro gramma met belangrijke orgelcompo sities in een goede volgorde. En prak tisch alle stukken gespeeld met een beheerste en passende registratie die recht deed aan de muziek. Bach in een open structuur; Kerl met een door de 17e-aeuwse Italianen beïn vloede poëzie; de modernen in een serene koraalzetting; Hindemith als gedegen constructeur van soms wat stroeve melodieën, elders met een mooi gekleurde harmonie waartoe dit Muller-órgel de bespeler alle gelegen heid biedt. De statige Passacaglia et Fuga van J. S. Bach klonk onder de handen van de Amerikaanse solist als een bevrijdings-muziek, los en vlot en blij en onbekommerd, maar met diep aangezette kleuren. Al met al een concert dat voor de improvisatie-wedstrijd alleen nog maar dit licht vooruit wierp, dat deze vier spelers allen blijk hebben gege ven te beseffen, wat in de orgelmu ziek structuur en opbouw te beteke nen heeft. Wat vanzelfsprekend de spanning voor de grote wedstrijd ver hoogt. Ie kerkelijke hulp ontvingen, r hulp kwam meestal van een of kaai grote donorkerken en richtte veelal op landen, waaruit de ni projecten waren ingediend. Vd7 de commissie heeft dit duidelijlr wezen, dat de beslissingen ova .1 hulp door de donors werden gen|— op basis van aantrekkelijkheid projecten en veel minder op t van behoefte en locale voorkeur, en De regionale ontmoetingen hG volgens de directeur van interhT lijke hulp, ds. Anan Brash, d^ procedure van dè hulpverlening f verbeterd. „Maar uit de bereif van de aangesloten kerken projectenlijst waar te makeii-zef moeten blijken of pij de beslb- M respecteren om voortaan de huif de gende kerken te laten uitmakenfiden project de voorrang verdient." tkbai DEN HAAG öp de slt tingsavond van het Holland fL tival vrijdag a s. in het Ned(j. lands Congresgebouw te 3Aicjci, Haag, zullen de olifanten WL h£ key en Wacky van het clrfL Althoff de feestgangers begrl ten op de klanken van de pi groep „Brave New World". 1 halve de Chris Hinze Combii tion, het Residentie orkest, Oproeporkest en- koor en dozijn solisten, Syntagma Mi EIN cum met de jongleur H ve Hudson, en tal van and °da ensembles, zullen ook de reldkampioen goochelen hnc( chard Ross, de acrobaten 1 van Calthens, de equilibrist I len William, The Como Brothers, 0( Contorsioniste (wat dat ook n3; zijn) Thea Thuijne en de 600 dresseerde hondjes Amor, Ei t G( Mikus, Tosca, Sherry. Prins ie Beauty optreden op de klanV van klassieke jazz en pope kop ziek. In emmertjes van 1 kg f8.55, 2 kg f 15.30,5kgf29.95,bi) dhz^, verf-, ijzer waren- en bouwmaterialenhandel. NED. HERVORMDE KERK Beroepen: te Rheden-West: P. Pol- vliet te Tilburg; te Leiden (stud, pred. ónder voorbehoud goedkeuring volgens de kerkorde): R. F. Snow te 's-Hertogenbosch. Aangenomen: naar Hillegersberg: W. H. van Kooten te Harderwijk. Bedankt: voor Putten: A den Har- togh te Ede. Beroepbaar: mej. H. Valk, vicaris, herv. past. te Halsteren. GEREF. KERKEN Beroepen: te Oude Pekela: H. Hoek- zema te Koog aan de Zaan. Aangenomen: de benoeming tot geest. verz. „Meer en Bosch" te Heemstede: L. Herlaar te Weesp (verb.ber.). GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor Almelo: E. Venema te Zwijndrecht. I nit (Van een onzer verslaggevers) Dominee Nemet lanceerde AMSTERDAM Een initiatief voornemen op de ontmoeting van een buitenwijk van Budapest wereldvredesraad in Boedape, waar ook Kings opvolger Ralj Abernathy het woord voerde. De een kerkje ter gedachtenis van Mar tin Luther King te bouwen werd door dominee Ralph Abernathy dankbaar begroet toen dit hem ter ore kwam op een vergadering van de wereldvredesraad in Boedapest. Hij wist niet dat het bouwen van kerken in Hongarije vrijwel geheel onmogelijk gemaakt wordt, toen hij omringd door veel publiciteit in de buitenwijk Erd een toespraak ter nagedachtenis van King hield op de plaats waar het kerkje gebouwd zou worden..Dit alles was tegen de zin van de Hongaarse autoriteiten die volgens de laatste informaties bezig zijn het project ongedaan te maken. De 35-jarige predikant van de hervormde kerk in Hongarije, pfar- rer Nemet wilde in de industriewijk Erd een kerkje bouwen ter nage- laatste begroette het plan van Hongaarse dominee en zijn kerk raad met enthousiasme en liet zit gaarne uitnodigen om de bouwplaa te komen bezichtigen. Hem was inmiddels door andei kerkelijke en burgerlijke leiders suggestie gedaan dat er een grot gedenkhuis voor King in een beti en meer centraal gelegen deel va Boedapest zou kunnen worden gt bouwd, maar Abernathy was ve meer gesteld op dit kleine kerkje een industriewijk, immers Kif werkte niet voor de vooraanstaai den, maar voor de armen en mi deelden, had hij gezegd. Naar verluidt verkeren de Hm gaarse autoriteiten in grote verlt genheid over dit project en zoude dachtenis van Martin Luther King, zij er graag in alle stilte een ein Een zaal ervan zou een permanente aan maken. Hun probleem is echti hl tentoonstelling over het leven en dat het met zoveel publiciteit on werk van dr. King gaan bevatten. ringd is geweest. lig

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2