Holland Festival trok veel bezoek TV-commentaar SER neemt afscheid van drs. Jansen PROTEST VAN BOND VEGEN AMRO-BANK Meer belangstelling in Spanje voor protestantse theologie Winnaars peratie Synode van kritische k.-aktiegroepen Scholier aan hard drugs overleden DONDERDAG 8 J IR J 1971 Drs. Hub. L. Jansen DEN HAAG Morgenmiddag neemt de -Sociaal-Economische Raad in een buitengewone zit ting afscheid van zijn algemeen secretaris, drs. Hub. L. Jansen, die deze functie sinds de instel ling van de raad in januari 1950 ruim 21 jaar dus heeft ver vuld. In die periode heeft de heer Jansen een groot aandeel gehad in de groei van de SER tot het belangrijkste ad- viensorgaan van het georganiseerde bedrijfsleven voor de regering met een grote, in de praktijk duidelijk meetbare invloed op de sociaal-eco nomische politiek. In deze politiek heeft de heer Jan sen (66) naar buiten altijd een be scheiden rol gespeeld, maar de ttete- kenis van zijn arbeid-achter-de- schermen is moeilijk te meten. Een van zijn belangrijkste taken was de samenstelling van de commissies en MS Pan onze soc.-econ. redactie JTRECHT De katholieke taalbewerkersbond St. Eloy Resteert in een verklaring te- „het gedrag dat de Amro ik ten toon heeft gespreid bij plotselinge inbeslagneming h de goederen van de NV Ko- I klijke goud- en zilverindustrie >rheen Gebr. Rozendaal in prn". (oor deze onverwachte actie maak- de Amro bank volgens St. Eloy afvloeiingsregeling voor de 24 fknemers onmogelijk. De wacht- IDB- en werkloosheidsuitkering |rop zij nu terug moeten vallen It in geen verhouding tot hun iten. Eloy meent dat de Amro bank brbij is gegaan aan elke vorm van De bond vindt de actie van Jiank des te meer te laken omdat mro bank in Hoorn districtbe- krders van de bonden duidelijk It gemaakt dat deze actie het he li* van een nieuwe strategie die iaal zal gelden ten aanzien van fginale bedrijven waarvan de goederen heeft aangewezen ge- gen als onderpand voor leningen. Amro bank heeft de beschuldi gen van St. Eloy inmiddels van de d gewezen. De bank wijst erop de verliezen van de afgelopen ja- ïiet noodzakelijk maakten het be drijf in overleg met de directie per 1 juli te sluiten. Geheel onver plicht en boven de bestaande krediet limiet heeft de bank vervolgens als nog op 2 juli jl. de maand- en week lonen aan het bedrijf ter beschikking gesteld. De bank ontkent ook dat er sprake is van een nieuwe strategie en noemt het zeer gebruikelijk dat bij krediet verlening de in het bedrijf aanwezige goederen als onderpand worden gege ven. De bank deelt ten slotte mee dat zich inmiddels gegadigden hebben ge meld voor een gesprek over de moge lijkheid het bedrijf over te nemen en te continueren. Promotics: Gepromoveerd tot doctor in de theologie: R. M. K. van der Grijp (K.U. Utrecht) op het proefschrift: „De geschie denis van het Spaanse protestantisme in de negentiende eeuw". Gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen: F Stecher-Ras- mussen (R U. utrecht). werkgroepen, die de adviezen van de SER voorbereidden en daarvan hebben in de afgelopen 21 jaren ruim 1.000 personen deel uitgemaakt, onder wie ook veel deskundigen buiten de kring der 150 leden. Deze commissies en werkgroepen hebben in totaal bijna 2000 (ont werpadviezen samengesteld, waarvan talrijke van grote betekenis werden (of nog worden) voor het nationaal sociaal-economisch beleid. PBO Drs. Jansen, die voor zijn benoe ming tot algemeen secretaris van de SER o.m. functies bekleedde bij de Nederlandse katholieke midden standsbond en de bedrijfsgroep de tailhandel, is (ondanks het gedeelte lijk mislukken van de aanvankelijke opzet ervan) nog steeds een warm voorstander van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Op een persont vangst, voorafgaande aan de officiële opening van het nieuwe kantoorge bouw van de SER (vorige week) wees hij nadrukkelijk op de grote beteke nis van bijvoorbeeld de mijnindus- trleraad en het landbouwschap, waarmee z.i. duidelijk bewezen is dat bedrijfschappen van enorm belang kunnen zijn voor de oplossing van moeilijkheden en het bevorderen van een goede gang van zaken In de be drijfstakken. ,.De ervaring heeft bijvoorbeeld ge leerd dat studies over noodzakelijke structurele herzieningen het snelst tot stand komen in bedrijfstakken met een schap," zo zei de heer Jansen, die het betreurt dat het wetsontwerp van oud-minister Rooi vink om de instel ling van lichte schappen (overlegor ganen van werkgevers en werkne mers zonder verordenende bevoegd heden) mogelijk te maken, de Tweede Kamer niet haalde. BEKRONING Een bekroning van zijn werk ziet drs. Jansen in het gereedkomen van het nieuwe kantoorgebouw van de SER aan de Haagse Bezuidenhoutse- weg, waarvan hij (zowel voor de al gehele opzet als voor de detaillering) de bouwheer was. In dit gebouw (dat zijn pensionering met een jaar ver traagde) heeft hij nog slechts een week gewerkt Drs. E. A. V. Vermaas (57), is be noemd tot opvolger van de heer Jan sen. Ook de heer Vermaas is sinds 1950 bij de SER werkzaam. Joop Zoetemelk heeft de gele trui en Alphen aan den Rijn won gister avond Spel zonder Grenzen. Ziedaar de belangrijkste feiten waarvan de televisie ons gisteravond op de hoogte stelde. Het is bij Spel zonder Grenzen opvallend, dat een wedstrijd in eigen land voor de diverse ploegen net zo belangrijk is als een thuiswedstrijd voor een voetbalclub. Voorzover we ons herinneren, zijn er ook van de zwakste broeders in dit spel betere prestaties te verwachten op eigen bodem dan ergens in een ver vreemd lan$. Het bleek tevens in de ze aflevering dat er vorige keer wat ongenoegen moet hebben bestaan om trent het skinummer dat toen werd gespeeld. We leiden dat af uit wat commentator Barend Barendse erover zei: „Er is nog gerechtigheid". Dat kwam er - nogal wraakgierig uit, toen Alphen won van de Italiaan se ploeg. Kennelijk was hij veront waardigd dat het door Italië bedachte skinummer specialistisch was ge weest. Dat is natuurlijk bij dit spel onzin. De erkende Nederlandse ten nisspeelster die gisteravond optrad, haalde tegenover de dilettanten uit andere landen niet het hoogste aantal punten. Hoe vaak komt het trouwens niet voor dat bepaalde ploegen spe cialisten blijken te hebben voor een spelonderdeel. De gele trui van Zoetemelk werd in Studio Sport gevierd met een herha ling van de finish en met een repor tage in kleur die echter over de etap pe van dinsdag ging. Merckx zei in die reportage, dat de Tour nog maar in zijn kinderschoenen staat en dat is ook zo. Verder werd er druk aan Zoe temelk gevraagd wat er door hem heen was gegaan, terwijl Terlingen juist had gezegd dat dit soort vragen tot geen enkel zinnig antwoord lei den. Hij zei dat met betrekking tot voetbal. Dat zal hem dus het verschil zijn geweest. CJ.L. iegroepen uit de gehele r.k. kerk ben besloten tot het opzetten van wereldwijde „operatie synode", het verloop van de bisschoppen- ode die ln oktober a.s. te Rome ge- den zal worden, voortdurend kri- te kunnen begeleiden. Leon Na- U (Leuven) en Joost Reuten (Am- dam) bundelen de initiatieven die i en der zijn opgekomen om de ende bisschoppensynode intensief [aan „schaduwen". Dit heeft geleid net oprichten van een internatio- I secretariaat in Rome, van waar de wereldwijde „operatie synode" öd zal worden. I Nederland zijn al besprekingen üde om medio augustus reeds een tnunicatie-centrum „Operatie sy- e Amsterdam-Rome" te openen. »n brief roepen de organisatoren dit centrum, Joost Reuten, Jan ter en de Zwitsers Anton Büeh- ritische groeperingen in de Neder- pe r.k. kerk op tot medewerking, at „men er terecht niet gerust op jat de weg die het tweede Vati- concilie is ingeslagen inderdaad folgd zal worden". 'nder vrachtwagen REDA, De 17-jarige Cornelia lelmina de Kok uit Breda is op iiruk kruispunt te Breda met bromfiets onder de achterwielen •en vrachtwagen terechtgekomen slag gedood. ngeluk gebeurde toen de chauf- van de vrachtwagen van rich- i»eranderde. AMSTERDAM Naar de publieke belangstelling gerekend, is het Holland Festival 1971, dat vrijdagavond a.s. met een „Cirque musical" in het Congresgebouw te Den Haag wordt besloten, een groot succes geworden. De grootste belangstelling trokken toneel- en balletvoor stellingen, die met name in Am sterdam vrijwel allemaal een zaalbezetting van 100 procent haalden. Het betrof hier o.a. Droomspel van Ibsen, het natio nale Ballet, Pools Pantonime Theater en Hoffmann's Erzah- lungen. In Den Haag was voor diezelfde voorstellingen een ge middelde zaalbezetting van 92 procent. Een complete teleurstelling zijn geworden de voorstellingen De Bacchanten in de bewerking van Erik Vos in het Amster damse Carré waar, uitgezonderd de vol bezette openingsavond, bij de andere voorstellen nauwelijks 25 procent bezetting werd gehaald. Ook de uitvoerin gen van de opera Spinoza waren slecht bezocht; na de première die 100 procent vol was, kreeg men in De Amsterdamse Stads schouwburg hierdoor niet meer dan een halve zaal vol, en in Den Haag was maar 24 procent van de plaatsen bezet. In de muzieksector was het vooral de romantische en barok muziek die volle zalen trok. Met name de kerkconcerten in diver se plaatsen waren vol bezet. Uiteraard ook de uitvoering van de Achtste van Mahler en de Schubert cyclus. Minder belang stelling toonde men voor de meer hedendaagse muziek; con certen met uitsluitend Neder landse werken, gegeven door het Residentie Orkest in Den Haag deden de congresgebouwzaal nauwelijks halfvol lopen. Het concert voor harmonie en fanfa re (gecombineerd met popmu ziek, in Tilburg) trok echter dit jaar eens zoveel bezoekers als vorige jaren. Over het geheel is de leiding van het Holland Festival, die deze gegevens woensdag tijdens een persbijeenkomst verstrekte wel content met de reacties van het publiek op de 180 voorstel lingen die in dit festival zijn ge geven. Een zaak apart vormt Rotter dam, dat zoals bekend, kenbaar heeft gemaakt ln de toekomst (en dat zal dan wel 1973 of 1974 worden) het festival naar een ander tijdstip te willen ver schuiven. Het wil ook, aldus een brief van het gemeentebestuur aan dat van het festival, meer Rotterdamse inbreng in het pro gramma. en het wil program ma's minder afgestemd zien op de Amsterdamse smaak. Verder kon het bestuur van het festival thans nog weinig hierover zeg gen,. In augustus zullen deze za ken ln vergaderingen aan de or de komen. Wel vroeg men zich af, wat Rotterdam zich voorstelt nog meer in het festival te kun nen inbrengen dan het nu reeds doet. Ook de wens tot dé-Am- sterdamisering (wat in feite als popularisering opgevat moet worden) is enigszins vreemd te gen de achtererond van het toch wel wat „highbrow" noëzie-fes- tival dat als Rotterdamse bij drage wordt geleverd. De naar verhouding geringe belangstelling voor .actuele" muziek was. zo werd' nadrukke lijk geste1 d, geer aanleiding om in de toekomst op dit nunt van de tot nu toe gevolgde liin in de programmering af te wijken. Vanavond te zien NEDERLAND 1 TROS 20.21 Mission Impossible. 21.10 Zie zo zomer, gevarieerd progr. 22.05 Liefde op z'n Amerikaans. NEDERLAND 2 VPRO 20.20 Berichten uit de zomer. 20.45 Laurel en Hardy. 21.05 De twintiger en dertiger jaren, documentaire. 21.50 De Doodskus, tv-serie. Vanavond te horen Hilversum 1 NCRV 19.15 Leger des Heilskwartier 19.35 Ontvoerd!; radiospel 21.00 Gevarieerd muziekprogramma 21.50 Internationaal orgelconcours Haarlem 22.50 Informatief programma over het toerisme 23.15 Licht muziekprogramma Hilversum 2 AVRO en AOS 18.35 Uit welk programma is dit? 20.05 Holland Festival 1971 22.55 Tout tol 23.20 Beroemde soloconcerten ENSCHEDE Hard drugs zijn waarschijnlijk de oorzaak geweest van de dood van de 19-jarige middel bare scholier A. M. te Enschede. Dit heeft de politie van Enschede thans kunnen meedelen. De jongen werd begin deze week dood in bed ge vonden. Hij was al geruime tijd verslaafd aan verdovende middelen. De politie wil niet zeggen welk verdovend mid del de jongeman gebruikte. Alleen werd onthuld dat hij het zich met een injectispuit toediende. UTRECHT Net voordat hij als eerste hervormde door de gereformeerde zending wordt uitgezonden, is de heer R. M. K. van der Grijp (32) uit Soest vandaag aan de rijksuniversiteit in Utrecht gepromoveerd tot doctor in de godgeleerdheid op het proefschrift „De geschiedenis van het Spaanse protestantisme in de negentiende eeuw". Pro motor was prof. dr. G. P. van Itterzon. Dr. Van der Grijp heeft be halve theologie ook Spaans en Por tugees gestudeerd. Hij doceerde deze talen enkele jaren aan de VU in Amsterdam en op het zendelingen - seminarie van de gereformeerde ker ken. Van 1967 tot 1969 woonde hij in Madrid om zijn proefschrift voor de bereiden. Zodra hij een visum heeft vertrekt hij waarschijnlijk in augustus in opdracht van de ge reformeerde kerken naar Sao Paulo in Brazilië, waar hij docent kerk geschiedenis wordt aan het presbyte riaanse seminarie van Campinas. Op het ogenblik zijn er in Spanje ongeveer 30.000 protestanten, ver deeld over verschillende kerkgenoot schappen en sekten. Dr. Van der Grijp zei op een persconferentie, dat de grote opleving van het Spaanse katholicisme ook heeft geleid tot een grotere belangstelling voor de pro testantse theologie. De oecumene heeft er volgens hem echter voor de protestantse kerken geen enkele aantrekkingskracht om dat zij een uiterst kleine minderheid vormen en hun bestaansgrond juist vinden in de controverse met de rooms-katholieke kerk. Het is in Spanje nooit een pretje geweest om protestant te zijn, aldus dr. Van der Grijp; de Soaanse pro testanten hebben altijd zeer veel offers moeten brengen. 195 Hun toestand was hopeloos. Dat wist ze. De man op de overloop moest hen ieder moment ontdekken. En toch had ze nu, nu dit ge vreesde moment zo dichtbij was, geen angst meer. Want: wat zou haar nu nog kunnen overkomen? Ze zouden haar arresteren. Haar in een van die gevangenissen van de Tsjeka zetten, waarvan ze al zoveel had gehoord. Die vrese- lijke plaatsen, van waaruit geen terugkeer meer mogelijk was. Maar wat ze haar ook zouden aandoenin werkelijkheid kon haar niets meer gebeuren. Ze was door half Rusland gezworven. Ze was mishandeld in de gevangenis in Petersburg. Ze was maandenlang in de macht van Sip- jagin geweest, die de rol van een nieuwe Stenka Rasin steeds meer' was gaan bevallen. Ze was er getuige van geweest toen haar vroegere tuinier Georg Paddas met kogels van de Tsjeka-mensen doorzeefd werd. Ze had een kind ter wereld gebracht en het weer verloren voor ze het goed en wel had gezien. Ze was als in een boosaardige nachtmerrie naar Moskou gereisd en had hier Julia gevonden, de vroegere geliefde van de tsaar: een hoer. Dit alles was echter niet belangrijk meer. Belangrijk was alleen dat Alexander, als door een wonder, weer bij haar was. Dat hij hier stond, naast haar. Ze vroeg zich niet af, hoe hij haar had kunnen vinden en ook niet waarom hij naar haar gezocht had. Hij was er gewoon. Ze voelde zijn arm, waarmee hij haar tegen zich aan drukte, ze hoorde hem ademhalen en zc voelde het kloppen van zijn hart. Ze was op weg geweest naar huis, in de hoop, op de plaats van haar kinderjaren vergetelheid en vrede te vinden. Nu zou ze die plaats nooit bereiken, maar dat kon haar niets meer schelen. Ze was thuis. Wat er ook om haar heen gebeurde, in deze ijle, ademloze ogenblikken vond zij datgene waar ze naar gezocht hadvergetelheid en vrede. De gangen en de overlopen van het grote, op een wijdvertakt vossehol lijkend huis, die anders vol luidruchtig leven waren, lagen verlaten onder een verlammende stilte. De mensen hadden zich voor de mannen van de Tsjeka in de leren jassen als dieren in hun holen verstopt en luisterden achter de deuren met angstig ingehouden adem naar hun voetstappen. Alleen van rechts, vanuit de richting waar de kamer van Julia lag, hoorden ze een mompelende man nes tem en toen de stem van Julia, hard, duidelijk, haar angst en haar onzekerheid achter een gespeelde woede verbergend "Ze is weg, en wat dan nog? Hoe moet ik weten waar zij heen is gegaan? Ben ik soms haar kindermeisje?" Lichtvoetige, snelle voetstappen naderden. Natasja kwam vanuit de duisternis van de gang, slenterde langs de nis waar Vera en Alexander Berckheim zich verborgen, haar voetstappen bleven staan. "Zoek je iemand?" vroeg ze; haar stemmetje klonk helder ei dui delijk in de stilte in het huis. "Maak dat je wegkomt!" bromde de man op de overloop. Toen be dacht hij zich blijkbaar toch. "Misschien kun je ons helpen", zei hij vriendelijk. "Als ik kan zei het meisje. "Ben jij van de Tsjeka?" "Waarom denk je dat?" "Dat kun je zien. Aan je uniform. De mensen praten er over. Ze zijn bang voor jullie." "En jij? Ben jij ook bang» (Wordt ver>o!gd) Smidje Verholen en de veedieven van Texas TELEVISIE! VANAVOND derland I )S: 18.25 Samenvatting Tour France 18.45 (KK) Pip en Zip ER: 18.50 (K) Reclame NOS: (K) Journaal STER: 19.00 Reclame TROS: 19.05 <K) een familie I, TV-serie 10 (K) Omnibus - maande- U magazine STER: 19.55 (K) dame NOS: 20.00 (K) Jour- 11 STER: 20 15 (K) Reclame OS: 20.21 (K) Mission Im- Blble. TV-film 21.10 <K) Zie Zomer: gevarieerd pro- imma 22.05 (K) Liefde op z'n lerlkaans NOS: 22.30-22.35 Journaal, erland II YOS: 18.45 <K) Pip en Zip ER: 18.50 (K) Reclame NOS: 55 (K) Journaal STER: 19.00 Reclame NOS: 19.05 Den vandaag 19.10 (K) Van «st tot gewest 19.50 (K) van het Nationaal Bureau )r Toerisme STER: 19.55 <K) dame NOS: 20.00 (K) Jour- II STER: 20.15 <K) Reclame RO: 20.20 <K) Berichten uit zomer 20.45 The Hoosegow, n met Laurel en Hardy 8 (K) De twintiger en dertl- Jaren, TV-serle 21.50 De odskus, TV-serle NOS: W-22.25 (K) Journaal. 'Kip-Nederlands '55 (K) Fabeltjeskrant 19.00 De geheimzinnige tv-feuil- leton (3) 19.20 (K) Pufnstuf. Jeugdfeullleton 19.41 Medede lingen 19.45 Nieuws, met o.m. flitsen uit de vandaag verre den etappe ln de Ronde van Frankrijk 20.15 Zoeklicht 20.20 (K) Please sir, tv-feuilleton 20.45 Retrospectieve van de Amerikaanse muzikale films: Top Hat 22.25 (K) Première: De nieuwe films 23.05 Nieuws, met o.m. fllmverslag van de vandaag verreden etappe ln de Ronde van Frankrijk. briefwisseling tussen Barth en Bultmann 19.50 Bij Lenin ln de leer NOS: 20.06 (S) Holland Festival 1971: magazine met reportages. Interviews, enz. Aansluitend: Radlophilharmo- nisch Orkest en solist AVRO: 22.30 Nieuws 22.40 Mededelin gen 22.45 Radiojournaal 22 55 Tout tol 23.20 (S) Beroemde soloconcerten 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum I 402 nr. NCRV (18.30-18.41 Nieuws) 19 00 Zingen met Cecilia: volksmuziek 19.15 (S) MuzleK van Het Leger des Hells 19.30 )p de man af. praatje 19.35 Ont voerd!: radiospel 21.00 (S) Mu ziek, muziek, muziek solisten, koren en orkesten 21.50 (S) 2lste Internationaal Orgelcon cours Haarlem (opn) 22.20 Avondoverdenking 22.30 Nieuws 22.38 Den Haag van daag 22.50 Informatie over alle facetten van het toerisme 23.15 (S) Licht muziekprogramma (opn). 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m. AVRO 18.00 Nieuws 18.11 Ra diojournaal 18.35 Uit welk pro gramma ls dit? 19.25 Nabe schouwing Tour de France 19.30 Nieuws IKOR: 19.35 Kerk veraf en dichtbij 19.40 De Hilversum I. 402 m KRO: 7.W Nieuws. 7.U Het levende woord. 7.16 (S) Klassieke en moderne muziek (gr.) (7.30 Nws.: 7.32-7.40 Actualiteiten). 8.00 Nieuws. 8.U Voor de kin deren. 8.25 Overweging. 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de huis vrouw. (9.00-9. io Gumnastlek voor de hulsvrouw). 9.45 Bvan- gelie zonder masker, lezing. NOS: 10 00 (S) Europera: ope ramuziek (opn KRO; 11.00 Nieuws. 11.03 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. 12.00 (S) Van twaalf tot twee (12 22 Wij van het land: 12.26 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12 41 Actualitei ten; 13 00- 13.05 Raden maar...) 14.00 Dood van een non. ver- volghoorspel. TROS: 14.55 (S) Verzoekprogramma 16 00 Nieuws. 16.03 (S) Disco Drive In: De showbusiness op de korrel genomen. 17.00 Aktua/ Sportkompas: (sport)nieuws. reportages, NCRV: 18.00 NCRV en Bloc: act-ieel programma. Hilversum 1*. 298 m AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgym nastiek. 7.20 lichte grammo- foonmuziek, waarin om: 8.00 Nieuws; om 8 11 Radiojour naal: om 8 30 De groenteman. NOS: 9.00 Moderne en oude kamermuziek. (9.35 Waterstan den) AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitami nen; (Om 11.00 Nieuws.) 11.30 Volksmuziek uit Roemenië. 11.55 Beursberichten. NOS: 12.00 Blik op de wereld: infor matief programma. 12 30 Voor de landbouw 12.40 (S> Lloht or kest (gr.). 12.50 Recht en slecht, praatje. 13.00 Nieuws. VARA: 13.11 Actualiteiten. 13.25 (S) Alt-mezzo en clave- cimbel. DO: 14.00 Ruimte: ma gazine met gewijde muziek, lezingen en een korte over denking NOS: 15 00 (S) Aspek- ten van de kamermuziek (opn.). 15.40 Toeristische infor matie. VPRO: 16.00 VFRO- Vrljdag: lichte muziek, com mentaren. enz. (Om 16.00 Nieuws: 17.55 Mededelingen;) Hilversum III. 240 m. VARA: 9.00 Nieuws. 9.03 De Eddy Bec ker Show NCRV: 10 00 Nieuws. 10.03 Muziek bij de koffie. CM .00 Nieuws.) 12.00 Nieuws. NOS: 12.03 Nordrlng Project. 13.00 Nieuws. 13.03 Jan Corduwener Show. waarin o.a. Europees Popparlement. 14.00 Nieuws. 14.03 De Herman Stok Show, met o.a. Top Tien L. P.'s. 15.00 Nieuws. 15.00 De Ed dy Becker Show. 18.00 N'euws. 16.03-18 00 Top-30. (17.00 Nieuws.) 99: We weten het dus: er heerste onrust in het goede dorp Cowtown De kassier van de bank, Ri chard Hoodlum geheten, had dat gemerkt, toen hij zijn dagelijkse kopje koffie ging drinken in de „saloon" van het dorp. Dat deed hij elke dag, stipt op dezelfde tijd en hij nuttigde er zijn bescheiden ooterhammetje bij. bestaande uit een sneetje bruin met boeren bloedworst. Dat deed hij nu al veertig jaar en dat be tekent dus ,dat hij al zo'n dikke 14.000 kopjes koffie en boterhammen met bloed worst naar binnen had gewerkt. Richard Hoodlum was een degelijk man van de oude stempel, die helemaal niet van lawaai hield. Hij trok het zich dan ook erg aan, toen hij die gedenkwaardige ochtend met zoveel verhit geroezemoes van stemmen in de saloon ontvangen werd Die stemmen hoorden toe aan de veehouders uit de buurt, doch de grootste mond van allemaal had „mooie" Tom Blx, die juist deze nacht enlee honderden koeien was kwijtgeraakt. „Het is een bende hier!" riep Tom. „Die luie, dikke sheriff doet niks en laat rustig toe. dat ze 's nachts alle koeien uit je stallen halen. Weet je hoe wij die zaakjes vroeger bij de film opknapten? We schoten er direct met onze Colt-revolvers op los! Dat moesten we nou eigenlijk óók n.\ ,,Dan zal toch ^rst motten weten op wie je mot schieten!" riep een klein cowboymanneke, dat naast grote, sjieke Tom stond. En Tom wou net iets lelijks terugzeggen, toen een der veehouders kassier Hoodlum in de gaten kreeg Hete, Richard!" riep die veehouder toen uit. „We komen morgen alle maal bij je om onze centen op te halen! We hebben ons geld maar liever thuis. Vandaag of morgen stelen ze de bank ook nog leeg en dan hebben we heleméal niks meer! Zonder geld en koeien zijn we naar de maan, Dan kunnen we Cow town wel opdoeken. Allemaal de schuld van die lelijke veedieven!" „Juist!" riep Mooie Tom toen. „Laten we Cowtown in staat van verdediging brengen, mannen! Dat deden we vroeger bij de film ook altijd! Stellen jullie je maar onder mijn leiding, dan„Ach man, Jij bent een oorlogsophitser," zei het kleine cowboymanneke, veelbetekenend tegen zijn voorhoofd tikkend. „Jij denkt alleen maar aan schieten. Ik geloof dat we de Commissie voor Onderzoek naar On-Amerikaanse Activiteit maar eens van je gedragingen op de hoogte moeten stellenMaar de oude kassier Richard dacht: „Dat gaat mis. jongens. Ze willen opstand. In dat geval'mag ik zeker Andy Malone niet vergeten, want die geeft me elke week een paar pondjes runderspek. Bovendien is hij een der beste klanten van de bank. Ik bel hem op

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11