8 Gratis echte schelpen uit de wereldzeeën Mr. Biesheuvel wil kabinet moderner laten optreden Drs. op Muller terug Dennendal Verzamel echte schelpen. Tank bi| Shell. Schmelzer: Ik zal niet veel reizen Den Uyl vraagt naar bezuinigingsvoorstel Catshuis als politiek trefpunt eeste produkten unnen keuring niet doorstaan Man gedood onder tractor DAGEN MONTFERLAND Basis regeerakkoord? :ronica-personeel toegetreden tot Merciirius tak tegen Waver int pas in najaar Mate van verhoging huur bedrijfspanden wordt onderzocht Het weer in Europa Radio-Nordsee wil niet wijken Dr. Veldkamp: Structuur verouderd Petroleum goedkoper Prins niet naar Luxemburg WOENSDAG 7 JULI 1971 I Prof. Kuitert (2) flet zwijgen, of beter, het niet igeren op de uitlatingen van de >r Kuitert, is niet zo verwonder- nu „Sneek" de eenheid laat pre- [eren boven de waarheid. Als Kui- M -t en de zijnen vrij spel krijgen, willen we dan verwachten? enige antwoord is: „Naar uw H [ten, o Israël". Ezechiel 34 is hier bijzonder van toepassing, maar i genadige God heeft er ook voor orgd dat Jesaja 1 in Zijn Woord »rkomt. ITTERDAM T. S. de Haan Prof. Kuitert- (3) lat gesprek was het aanhoren t waard. Een punt was wel raak, dat Kuitert water in de wijn t. Wat doet deze man in de ge- prmeerde kerk? Laat hij een ik zoeken waar men wel derge- je dingen wil horen, lad prof. Kuitert werkelijk geen (woord op Bomans' vraag over hiernamaals? Het staat toch in bijbel: Wat het oor niet heeft oord, wat het oog niet heeft ge- wat in een mensenhart niet opgekomen, heeft God bereid r die Hem liefhebben. ITERDAM N. Commas een verslaggever IN HAAG De Nederlandse niging van huisvrouwen heeft in eerste halfjaar ongeveer veertig we huishoudelijke produkten ge- 1. Slechts dertien van deze arti- i kregen het etiket „goedgekeurd de Nederlandse vereniging van vrouwen', wat wil zeggen dat zij joede kwaliteit zijn. de artikelen die het bedrijfsle- ter keuring aanbood, behoorden s. slaapzakken, boetseermate- afvalemmers en strijkplanken, er zijn nog afwasborstels, stof- rs, wasautomaten, pannen, thee- en en verf op hun deugdelijkheid >efd. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De nieuwe premier, mr. B. W. Biesheuvel, is van plan zjjn kabinet op een moderne wijze te laten functio- Na zijn beëdiging kondigde hij gis termiddag onder meer de volgende punten aan: de aanspreektitel „excellentie" voor een minister gaat op de helling. Onderzocht zal worden hoe deze kwestie het beste geregeld kan wor den. het contact van de regering met het parlement, de pers en de kiezers zal een belangrijk accent krijgen. het Catshuis, tot nu toe ambts woning van de minister-president wordt omgedoopt tot politiek tref punt. de premier zal vooral optreden „als leider van een coalitie-team. GEWONE MANNEN Het op de helling zetten van de aanspreektitel „excellentie" be schouwde de premier als een logisch gevolg van het besluit van de nieuwe regering zich niet in het gebruikelijke NIEUWERKERK In Nieuwer- kerk, gemeente Duiveland, is maan dagmiddag een tractor gekanteld. De bestuurder, de 30-jarige C. Kleim uit Dirksland, kwam onder de tractor te recht en overleed in het ziekenhuis in Zierikzee. Volledig verzorgde vakanties incl. excursies, reisleiding etc. De alles-inbegrepen-prijs geldt van elk station in Nederland. Voor boekingen kunt u ons even bellen onder nr. 030-19441, dagelijks - ook op zaterdag en zondag - van 9.00 tot 22.00 uur. Tevens kunt u boeken aan alle stations of bij uw reisbureau, waar ook de brochure „Meerdaagse NS- vakantiereizen 1971" verkrijgbaar is. -6' (25 an onze parlementsredactie HAAG Oppositieleider drs. den Uyl (PvdA) heeft premier (euvel schriftelijk gevraagd of de van het regeerakkoord tussen jjf regeringspartijen reeds is ge- door de bezuinigingsvoorstellen ud-minister Witteveen in maart lebben gedaan. Het verslag van LverSUM Het bijna vol- e personeel van Radio Vero- I is toegetreden tot de be- ;roep radio en televisie van (emene bond Mercurius (NVV). aat hier om ruim zestig perso- eden. Rob Out, programmalei- an Veronica en bestuurslid van rige week opgerichte Vereniging ëronica-medewerkers, zei dins- ddag, dat de toetreding van het ica-personeel tot Mercurius te maken heeft met de indiening e wet, die een eind moet maken e piratenzenders. !>n verslaggever t HAAG De mondelinge be ling van het hoger beroep in geding van de staat tegen de kaanse deserteur Ralph Waver aarschijnlijk niet voor oktober het Haagse gerechtshof dienen, leeft de landsadvocaat mr. E. leever Fortuyn gisteren meege- die tijd moest eerst de schrif- procedure worden afgewerkt esident van de Haagse recht- had op 14 juni in een kort ge- de staat verbode* binnen een aar to* overlevering van Ralph aan de Amerikaanse militaire teiten over te gaan. 22 juli moet de staat volgens de a van het Haagse hof zijn me- "-ioT-o-, m*ar mr leever F^rtuvn v rwacht dat hij uitstel ,zal vragen. de werkgroep-Nelissen stemt name lijk in belangrijke mate overeen met de voorstellen die Witteveen aan zijn collega's deed, aldus drs. Den Uyl. Hij vraagt nogmaals direkte open baarmaking van de stukken en hij herinnert premier Biesheuvel aan de volgende zin uit het rapport van de commissie-Biesheuvel: „Voor de for matie van belang zijnde stukken, die onder verantwoordelijkheid van het kabinet zijn opgesteld worden door dit kabinet openbaargemaakt, zodra ze gereed zijn." Verder wil drs. Den Uyl het oordeel van de premier hebben over de nou- ding van de leden van het afgetreden kabinet-De Jong, die al in maart de bezuinigingsvoorstellen van oud-mi nister Witteveen kenden, daarover zwegen voor de verkiezingen en nu optreden als lid van het kabinet dat gevormd is op basis van dezelfde be zuinigingsvoorstellen. Zoals bekend heeft premier Biesheuvel reeds mee gedeeld de kwestie van de openbaar making van de stukken in de minis terraad van vrijdag te behandelen. jacquet te laten beëdigen, maar in een donker kostuum. „Zonder zo'n negentiende-eeuws pak kan een plechtige beëdiging ook plaatsvin den," aldus mr. Biesheuvel. Het gaat hem er vooral om dat een minister als een „gewone man" uit de bus komt. In dit verband zei de premier "minister" een uitstekende naam" te vinden, omdat het „dienaar" bete kent, maar „excellentie" niet, omdat het .voortreffelijk" betekent. Zoiets moet altijd nog blijken, aldus de pre mier. Ook de toenmalige premier Cals heeft een poging ondernomen „excel lentie" te schrappen, maar daarbij is het gebleven, omdat er zich nogal wat problemen voordeden. De minister als gewoon man zal naar de mening van de premier ook tot uiting moeten komen in zijn con tact met het parlement en vooral ook in zijn contact met de kiezer. „We moeten ook na de verkiezingen terug komen bij de kiezers", aldus mr. Biesheuvel. Zo zal hij binnenkort samen met zijn collega minister drs. Boersma (sociale zaken) een bezoek brengen aan het bestuur van de ARP-jonge- ren in Amsterdam-Zuid, die ver klaard hebben zich te rekenen tot de oppositie. TREFPUNT De ideeën over het Catshuis als po litiek trefpunt zijn nog niet afgerond Om een indicatie te geven in welke richting hij denkt zei de premier dat in het Catshuis bepaalde delegaties door de regering kunnen worden ont vangen. De nieuwe premier bleek weinig heil te zien in de rol van sterke man. „Ik geloof niet dat daaraan behoefte bestaat. We moeten daarom zorgen die rol buiten de deur te houden", aldus mr. Biesheuvel. Voor hem staat op de voorgrond het leiderschap van een coalitie-team. Een indicatie voor de manier waarop hij deze rol ,zal spelen kan blijken ui de afgelopen formatieperiode. De premier zei hier over onder meer dat deze formatie verschilt van zijn formatie in 1967. In dat jaar lag het accent op de forma tie-opdracht die de formateur heeft gekregen en waaraan hij een duide lijke zelfstandigheid ontleende. „Die zelfstandigheid heb ik me nu ook voorbehouden, maar het accent is toch duidelijk op het samenwerken met de fractievoorzitters komen te liggen. Deze moderne aanpak past in de ontwikkeling van het politieke denken", aldus de premier. NIEUW Nieuw voor deze formatieperiode noemde de premier ook de gebruik- Van een verslaggever DEN KAAG Minister Nelissen (economische zaken) heeft meege deeld dat hij bereid is een onderzoek re laten instellen naar de omvang van de huurverhogingen als gevolg van het vrijlaten van de huurprijzen op bedrijfspanden. Dit onderzoek zal pas gehouden worden als een „nieuwe stabilisatie toestand" is ingetreden. De minister verwacht, gezien de vele aanhangige rechterlijke procedures, niet dat deze toestand al in september is bereikt Minister Nelissen antwoordde dit op vragen van het Tweede-Kamerlid mr. Geurtsen (WD) die ook vroeg of de minister ervoor wil zorgen dat de ondernemers de extra kosten in hun prijzen mogen doorberekenen. Hierop zegt minister Nelissen dat de komen de maanden overleg met werkge vers-, werknemers- en consumenten organisaties zal plaatsvinden over de intrekking van de prijzenbeschikking 1970. Vooruitlopend op dit overleg zal de minister geen wijziging in de prij zenbeschikking overwegen. weer max. min. neer temp. temp. slag gist. gist. Amsterdam onbew. 24 14 onbew. 27 13 onbew. 27 16 onbew. 26 12 Innsbruck onbew. 25 11 Kopenhagen onbew. 23 15 Londen geh. bew 23 14 Luxemburg onbew. 20 15 Madrid onbew. 30 15 Majorca onbew. 28 16 onbew. 24 11 Nice zw. bew. 26 15 Parijs onbew. 27 15 Rome half bew. 27 19 1 Wenen onbew. 26 14 Zürloh onbew. 25 14 making van het Engelse systeem, dat erop neerkomt dat bekwame minis ters of staatssecretarissen worden overgeheveld naar een geheel andere, hen vreemde ministerspost. Als voor beelden noemde mr Biesheuvel staatssecretaris Van Veen, die als staatssecretaris van binnenlandse za ken minister van onderwijs werd en staatssecretaris De Koster, die bui tenlandse zaken verwisselde voor het ministerschap van defensie. DEN HAAG Radio Nordsee zal blijven op de plek, waar deze radio zender zich nu bevindt. De Zwitserse maatschappij Mebo Telecommunica tion, die de zender exploiteert, heeft dit tegenover de correspondent van de Financial Times te Zürich ver klaard. Als het onmogelijk wordt het ra dioschip vanuit Nederland te bevoor raden. dan zal men dit vanuit Spanje gaan doen, zo deelde Mebo mede. CareJ^Muller met echtgenote bij een "vreugdevuur", nadat gisteren be sloten werd dat hij zijn functie als directeur van de zwakzinnigeafde ling Dennendal van de WillemArntsz- hoev kan hervatten. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Drs. Carel Mul ler, de op 11 juni buiten dienst gestelde directeur van Dennen dal, is vandaag weer aan het werk gegaan. Het interimbe- stuur van de Willem Arntszhoe- ve besloot gistermiddag de schorsing op te heffen. Het 22 juni afgetreden „oude" bestuur stelde drs. Muller buiten dienst op grond van het in opdracht van staatssecretaris Kruisinga opgestelde rapport van de com- missie-Speijer. Het interimbestuur, dat maandag zijn werk is begonnen, heeft tevens contact opgenomen met een agogisch bureau (agogie is begeleiding van in termenselijke processen) dat zal wor den ingeschakeld voor alle afdelingen van de Willem Arntszhoeve maar dat in de eerste plaats aandacht zal schenken aan de situatie op Dennen dal. De staf van Dennendal is zeer te vreden over de bestuursbesluiten. In een nota heeft de staf twee weken geleden de terugkeer van Carel Mul ler en de inschakeling van agogen ge vraagd. „Aan al onze minimumeisen is tegemoetgekomen", aldus staflid Henk van Nek. André blijft Verpleegkundig directeur W. An dré, tegen wie door de Dennendal- staf grote bezwaren zijn geuit en die thans met vakantie is. blijft op zijn post. Dr. G. M. J. Veldkamp, voorzit ter van het interimbestuur. legde er gisteren de nadruk op dat het inte rimbestuur bij het nemen van ziin besluiten is uitgegaan van het hand haven van de status quo van vóór 11 juni op de Willem Arntszhoeve. Dit in afwachting van de adviezen van de conflictdeskundigen. „Wij hebben geen enkele keuze voor of tegen iemand gemaakt", aldus dr. Veldkamp. Op verzoek van het interimbestuur heeft de door het oude bestuur inge stelde adviescommissie zijn werk voortgezet. Dr. Veldkamp onderstreepte dat het interimbestuur uit „volkomen bui tenstaanders" bestaat. Het was hem en zijn medebestuursleden J. A. Mid delhuis, oud-voorzitter van het NKV en de heer!?. L. Hessing, oud-voorzit ter van de PvdA-fractie in de U- trechtse gemeenteraad opgevallen dat de Willem Arntszhoeve, evenals vele andere oude instellingen, wat struc tuur betreft niet is meegegroeid met de eisen des tijds. „Eingenlijk", aldus dr. Veldkamp, „is een dergelijke instelling te verge lijken met en bedrijf. Maar in het bedrijfsleven worden vakkundige di recteuren en commissarissen benoemd die ieder een eigen verantwoordelijk heid hebben. Men vraagt daar ook niet aan een paar mensen of ze in hun vrije tijd eens willen vergade ren." Op de Willem Arntszhoeve zijn volgens dr. Veldkamp drie soorten problemen: moeilijkheden in de in termenselijke verhoudingen, ten aan zien van de organisatie van het werk (structuur en bezetting van de ver schillende functies) en moeilijkheden, die worden veroorzaakt doordat reg lementen, voorschriften, instructies en taakomschrijvingen onvoldoende zijn vastgelegd. De heren Veldkamp, Middelhuis en Hessing beschouwen hun functie slechts als tijdelijk en zijn niet van plan zitting te nemen in het definitie ve nieuwe bestuur. V rienden kring Drs. Carel Muller had grote lof voor de snelle werkwijze van het in terimbestuur. Hij had de afgelopen weken zoveel sympathiebetuigingen gekregen, dat hij binnenkort een .vriendenkring van Dennendal" wil vormen. Het interimbestuur hoopt de ko mende weken aandacht te schenken aan de oplossing van de bestaande problemen en het opstellen van dui delijke reglementen en taakomschrij vingen. Het zal bijzondere aandacht schenken aan het personeelsbeleid, de zorg voor het inwonend personeel en de medische en verpleegkundige be geleiding in Dennendal. Iii tegenstelling tot minister Luns Van onze parlementsredactie DEN HAAG Wilhelmus Klaas Norbert Schmelzer, de nieuwe minister van buitenland se zaken, heeft in tegenstelling tot zijn voorganger Luns geen behoefte veel te reizen. Kort na dat hij de portefeuille van rei zende Luns had overgenomen, liet drs. Schmelzer weten, dat hij als het even kan, in Neder land zal blijven. Alleen als het strikt noodzakelijk is, zal hij over de grenzen gaan. Achter dit voornemen van Schmelzer gaat een zekere filosofie schuil. „Over de buitenlandse politiek", zei hij, „be staat nog altijd veel misverstand. Er wordt gedacht aan een mystieke sfeer van geheimzinnige mensen, die aan pure politiek doen. Maar het buiten landse beleid moet geworteld zijn in de sociaal-maatschappelijke werke lijkheid van het eigen land. Dat be leid moet van dag tot dag worden gevoed door het binnenland, door het parlement en de sociale organisaties." Het weer tot stand brengen van de aansluiting van het binnenland met de buitenlandse politiek ziet Schmel zer als zijn eerste opdracht. Om dat te bereiken, zal hij proberen eerst al le krachten van zijn departement te mobiliseren. DENKERS Nog maar een paar uur minister van buitenlandse zaken Het drs. Schmelzer toch duidelijk merken, dat er wel wat moet veranderen op het departement. Er moet? ondanks de bezuinigingen, waaraan men is ge bonden, op korte termijn een afdeling beleidsplanning komen. Het gaat hem om „vrijgestelde denkers'*, die ver standige dingen kunnen zeggen over de ontwikkelingen ih het buitenland op lange termijn. Voor contacten met het binnen land denkt de opvolger van Luns vooral aan overleg met de onderrie- mingen en de vakbeweging, die steeds meer internationaal georiën teerd zijn. Dat overleg moet verlopen in de sfeer van luisteren en naden ken. Het moet geen uitwisseling wor den van protesten. Daarom verklaar de de nieuwe minister van buiten landse zaken niet zoveel te zien in de buitenparlementaire acties. De heer Schmelzer vindt deze contacten ook nuttig, omdat we steeds meer met het buitenland krijgen te maken. Hij had geen behoefte om op stoe len van zijn collega's in het kabinet te gaan zitten, maar wel is het zijn bedoeling te zorgen voor de coördina tie van de internationale zaken, waarmee de andere departementen te maken krijgen. Duidlijk stelde mini ster Schmelzer: „In het buitenlands economisch beleid zal de positie van de minister van buitenlandse zaken worden verstrekt". GROOTMEESTER Minister Schmelzer denkt een staatssecretaris nodig te hebben, maar hij weet nog niet precies welke taken deze bewindsman krijgt. Eerst wil hij een maand laag zijn eigen departement verkernen. Lijkt Schmelzer heel wat van plan te zijn; in vergelijking met het beleid van zijn voorganger, sprak hij alleen van accentverschillen. Schmelzer noemde Luns „een grootmeester in het we reldtournee, die structuren in het le ven heeft geroepen, waarvan onze welvaart afhankelijk is." Een verschil van accent met het beleid van Luns zal dan liggen in de Schmelzer: honkvaster dan Luns ROTTERDAM Vandaag zullen de prijzen van zware stookolie wor den verlaagd met 5 per 1000 liter kilogram. Voorts worden de prijzen van petroleum verlaagd met 0,3 cent per liter. Europese politiek. Schmelzer: „Er moet een Europese gemeenschap wor den opgebouwd als een belangrijke bijdrage in de vreedzame ontwlkke- ling tussen Oost en West. Het kern- punt bij deze opbouw is de democra- 4 tischc controle van de ministerraad." Verder pleitte Schmelzer voor een ge zamenlijke Europese ontwikkelings- t strategie. DICTATUREN De nieuwe minister van buiten landse zaken zegt een optimistische kijk te hebben op de mens. Hij be toogt en kondigt dit aan als zijn die pere overtuiging: „De mens overal in de wereld heeft onvervreemdbaar ge lijke elementen van dezelfde Schep per meegekregen." Dat is de reden, waarom dictaturen zich niet weten te handhaven, of ze i nu rechts of links zijn. Daarom wil Schmelzer de dictaturen niet isoleren, want dat zou weer een averechtse uit- werking hebben. Daarom is hij tegen de economische blokkade van Cuba. Met de dictaturen moeten banden worden ontwikkeld. Daarom moeten Portugal en Griekenland in de NAVO' blijven. Trouwens betoogt Schmelzer, deze landen zijn ook nodig voor het handhaven van de veiligheidsbalans. De NAVO is nog steeds onmisbaar voor handhaving van de vrede. Maar deze organisatie is niet het enige middel om een crisis te voorkomen. Er moet ook gewerkt worden aan wa penbeheersing en wapen verpi inde- ring. Schmelzer spreekt dan verder over de solidariteit tussen de mensen. Die solidariteit moet dan gestalte krijgen in nieuwe structuren. Deze. structuren zijn het antwoord op de uitdaging van deze tijd, meent hij. PERSVRIJHEID Over actuele, concrete punten laat - de Nederlandse minister van buiten- landse zaken zich nog weinig uit. Over de Pentagon-documenten: „Ik moet eerst de inhoud bestu- deren. Ik ben een overtuigd voorstan der van de persvrijheid." Over de laatste Vietcong-voorstel- len: „Hier kan ik nog niet voldoende over oordelen." Over de erkenning van Oost-Duitsland: „Westerse bond- genoten moeten een eensgezind standpunt innemen." Verdere opmerking van drs. Jj Schmelzer over de kabinets- formatie: „In de partijpro- gramma's bestond geen verschil over het buitenlands beleid. Dus is er weinig over gesproken. Over het - Luns-syndroom: „Ik heb geen last van complexen en over de titel excel- - lentie: „Daar stel ik geen prijs op." DEN HAAG Prins Bernhard is vandaag niet met koningin Juliana mee gegaan naar Luxemburg. De prins, die nog niet voldoende hersteld is van een zware verkoudheid, die hij dezer dagen heeft opgelopen, heeft op advies van zijn artsen moeten besluiten het staatsbezoek aan Luxemburg niet mee te maken, deelde de rijksvoorlichtingsdienst mee. De Koningin heeft het programma voor morgen zodanig gewijzigd da: zij alle programmapunten van de prins ook voor haar rekening zal nemen. Ze zal een zeer drukke dag hebben. Al om negen uur zal ze in het stadhuis van Esch-sur-Alzette aanwezig zijn voor de bezichtiging van een tentoon- stelling. Vervolgens zal ze het kindertehuis in Dudelange bezoeken en het bezoek afleggen dat de prins zou brengen aan de Arbed-staalfabrieken in Burbach-eich-Dudelange. Die dag gaat koningin Juliana ook naar Echternach, waar zij o.a. de ba- siliek zal bekijken, 's Middags volgt dan een bezoek aan de beroemde wijn kelders van Grevenmacher. De Koningin zal 's avonds een galadiner aanbieden. Nooit eerder kon u zo gemakkelijk een bijzondere of 2 liter Shelllna Premix krijgt u er Mn. verzameling schelpen aanleggen als nu. Bovendien heeft Shell een fraai uitgevoerd Shell zocht ze voor u op uit tropische en schelpenboekje voor u. subtropische zeeën. Samen met een handige verzameldoos voor uw En geelt ze u gratis. Bij 20 titer benzine schelpen voor slechts 75 cent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7