Goede plaatsvervanger van T grote gezin Berkenwoude stuurt b. en w. de laan uit Amateur archeoloog vindt dinarius WESTLAND DOET MEE AAN BLOEMENCORSO'S taatssecretaris geeft fiat aan plannen voor I verpleegtehuis SCHOOLREISJES WINNEN AAN WAARDE Hond redde zich het leven Tien mille voor antieke kanonnen Rijn-roeiers weer in veilige thuishaven gouda Staatssecretaris ruisinga heeft ingestemd met ?t schetsplan van het bestuur a de Stichting „Bloemendaal" >or de bouw van een verpleeg huis voor 124 langdurig licha- elijk zieken in deze gemeente. Dr. Kruisinga acht dit nieuwe ver- ïegtchuis noodzakelijk omdat in het treffende verzorgingsgebied mo- nteel nog een tekort bestaat aan rpleeg- en behandelaccommodatie or langdurig zieken. Zoals uit de naam van het ver- ■egtehuis reeds valt op te maken l het gebouwd worden in het uit- eidingsplan „Bloemendaal", niet r van het nieuwe gecombineerde S^j^ugelziekenhuis van het Diacones- nhuis en het Itersonziekenhuis. De U^atssecretaris is van oordeel dat de- J situering stellig bevorderlijk zal voor een nieuwe functionele sa- iwerking tussen beide inrichtingen. nieuwbouwproject bestaat uit ii gebouw, verdeeld in een behan- luis van drie bouwlagen en een •lte dat vijf bouwlagen zal om- ten. In dit laatste onderdeel zullen i verpleegafdelingen ondergebracht iJrden, terwijl daar op de begane And geprojecteerd zijn de ruimten ior de directie en administratie, de htrale keuken, de technische afde- Jg. een aula en een recreatiezaal. l^Vlak bij het verpleegtehuis zal een aamfoerhU'S met dl"'e etaSes gebouwd rr™prden. Dit gebouw zal huisvesting Innen bieden aan in totaal 37 inwo- inde personeelsleden. Aangenomen Bg worden dat de eerste bouwwerk- _émheden binnen niet al te lange ld zullen starten. DEN HAAG „Het schoolreisje zou je tegenwoordig als een goede plaatsvervanger van het grote gezin kunnen beschouwen. Door de mini- gezinnetjes van tegenwoordig heeft het als vanouds bekende dagje-uit- met-de-meester enorm aan waarde gewonnen De kinderen weten ge woon niet wat hun overkomt als ze samen ergens buiten aan zo'n lange houten tafel een glaasje prik drinken. Dat is een ongekende weelde voor ze en je ziet dat ze er intens van genie ten. Het sterkst merk je dat tijdens de meerdaagse schoolreisjes als de kinderen na zo'n hele dag met elkaar opgetrokken te hebben 's avonds voor het slapen gaan met zijn allen nog een beker warme chocolademelk drinken. Dan is het net een ouder wetse grote familie". Als de heer J. H. Schellart dit ver telt. klinkt het bijna als een soort pleidooi voor het grote gezin hoewel dat niet dé bedoeling is. Het is alleen maar bedoeld om te omschrijven wat tegenwoordig de waarde van het schoolreisje is, nu het vaak als de gewoonste zaak van de wereld wordt beschouwd dat lagere schoolkinderen met vakantie naar het buitenland gaan. De woorden van de heer Schel lart zijn niet zomaar uit de lucht ge grepen. Ze zijn gefraseerd op een ja renlange ervaring. Twintig jaar al or ganiseert hij namelijk schoolreisjes. Eerst alleen als onderwijzer maar de laatste zes jaren ook als secretaris van de Stichting Jeugd en Vreugd in 's-Gravenhage. Voor het afgelopen schooljaar zit het er weer voor hem op. Hij kan nu zelf een reisje, een vakantiereisje gaan maken „Eéndaagse schoolreisjes vind ik persoonlijk een erg dure grap. Wil je er voor de kinderen echt een feest van maken dan kom je aan een tien tje te kort. Trakteer ze maar eens op een glas limonade; een gulden is niks meer tegenwoordig en dan moet je niet vragen hoe de kinderen dan be diend worden. Vaak worden ze zover mogelijk in een hoekje van het res taurant weggemoffeld en de obers maken er maar wat van. Dan hoeft het voor mij niet meer. Dan sla ik liever van tevoren een doos limona debekertjes in en geef de kinderen er daarvan eentje als ze dorst hebben. Dat heeft tegelijk het voordeel dat ze niet allemaal collectief op commando hoeven te drinken .zoals dat wel ge beurt in speeltuinen waar ze dan achter elkaar hun glas limonade naar binnen slobberen om maar zo snel mogelijk op de schommel of wip te zijn". SPEELTV1N Dc speeltuin is nog altijd een erg dankbaar programmapunt van het schoolreisje, weet de heer Schellart te vertellen. „Alhoewel Nederland maar bitter weinig goede speeltuinen kent, want een goede speeltuin moet veilig zijn en ook iets kunnen bieden als het regent. Regen is trouwens het meest droevige wat je kan overkomen tij dens een schoolreisje. Want de alter natieven liggen beslist niet voor het opscheppen. Voor de oudere kinderen is altijd nog wel een auto- of spoorwegmu seum te versieren, maar wat moet je Het schoolreisje is geen antiek verschijnsel. Het reist met zijn tijd' mee. beginnen met die hele kleintjes? Er is gelukkig net een ideale aanwinst bij gekomen en dat is het kinderdorp van de Flevohof. Daar kunnen de kinderen in allerlei aparte huisjes te kenen, pannekoeken bbkken, films bekijken etc. tegen een handjevol centen." Om te controleren of alle kinderen er nog zijn, heeft de heer Schellart zo zijn eigen methode. „Vroeger had men er nog wel eens een handje van om de kinderen een kleurrijk strikje op te spelden of een naamkaartje. Bovendien moesten ze keurig hand in hand in rijtjes van drie marcheren. Dat kan je de kinderen tegenwoordig niet meer aan doen. Ik neem altijd een zak met afgepaste snoepjes mee en als ik wil kijken of alle kinderen er nog zijn, begin ik die uit te delen. Zoiets werkt als de rattenvanger van Hameln, daar komen de kinderen di rect op af." „Je kunt de kinderen vooral als ze wat ouder zijn heus wel wat vrijheid geven. Zeker in speeltuinen en zwembaden, want die hebben meestal toch een installatie, die gere geld omroept: „Willen de kinderen van die en die school zich verzame len" etc. In een groot bos kan je na tuurlijk niet zeggen: nou ga je gang maar. De verantwoordelijkheid die je hebt is nu eenmaal enorm groot. Daarom zijn we ook extra voorzichtig als kinderen gewond raken. Maar ook dat valt wel mee als je nagaat dat dit jaar van de vijfentwintighonderd kinderen waarvoor de stichting een schoolreisje organiseerde, er zes keer doktershulp ingeroepen moest wor den. Grote ongevallen zijn in de nu 23 jaar dat de stichting bestaat, niet voorgekomen. Per jaar organiseert de stichting gemiddeld zo'n vijftig schoolreisjes. Alleen drie- en vijfdaagse schoolreis jes. want eendaagse schoolreisjes or ganiseren de scholen meestal zelf. Tijdens de meerdaagse schoolreisjes wordt het spel zoveel mogelijk met het leerelement gecombineerd. Het komt er eigenlijk op neer dat de kin deren vaak in de praktijk zelf kun nen waarnemen wat ze op school le ren. Ze zien het verschil van dorp en stad ze leren de omgeving in kaart brengen, ze steken wat op van de natuur etc. Het belangrijkste is dat ze elkaar anders dan op school leren kennen." „Het blijft wel een enorme opgaaf voor de leiders. Ik zit wel duizend keer in doodsangsten tijdens een schoolreisje en ik ben blij als ik ze weer heelhuids heb afgeleverd. Daar staat tegenover dat je de kinderen een enorm plezier doet. Er zijn wel eens onderwijzers die er geen zin in hebben om voor c'e derde achtereen volgende keer naar bijvoorbeeld de Efteling te gaan. Dat is een heel verkeerd uitgangs punt. Het gaat ten slotte niet om het plezier van de onderwijzers maar om de kinderen. Als je er op die manier tegenaan kijkt, Iieeft het schoolreisje als zodanig een taai leven." BEDUM Hoewel een jonge her dershond een jute zak met 20 kilo stenen om de nek had, heeft het dier kans gezien uit het riviertje de St- Annermaar tussen het Groningse St- Annen en Bedum te komen. De zware zak was met een snijdend nylondraad cm de hals gebonden. MIDDELBURG Twee antieke scheepskanonnen uit het jaar 1014 hebben op een verkoping gisteren in de schouwburg te Middelburg tien mille opgebracht. De kanonnen werden in april dit jaar opgevist. Ze waren getekend ..Johannes Burgerhuijs", een brons gieterij in Middelburg in de 17e eeuw. Het grootste kanon met een ge wicht van 1200 kilo ging voor 7000 gulden over in de handen van een antiquair. Het kanonnencomité Bres- kens legde voor 3200 gulden beslag op het kleinere exemplaar, dat, evenals het grote, gesierd is met het wapen van Zeeland. VLAARDINGEN Op een bouw terrein tussen de Holysingel en de Louise de Colignylaan in Vlaardin- gen, waar vorig jaar reeds veel vond sten werden gedaan, ontdekte de 13- jarige Larry de Roo uit Schiedam in de in fundcringssleuven ontgraven aarde te midden van aardewerkfrag menten uit de Romeinse tijd, een be nen priem en een zilveren munt. Hij stelde deze belangrijke vondsten spontaan ter beschikking van de Vlaardingse verzameling. De Romeinse munt, de eerste in de Vlaardingse collectie, werd door het Koninklijk Penningkabinet in Den Haag als volgt gedetermineerd: het is een zilveren dinarius van Keizer Se- verus Alexander, geslagen in 230 na Christus. Op de voorzijde de keizers- kop met opschrift Imp Sev Alex, de keerzijde stelt een overwinningsgodin voor die op een schild schrijft, op schrift Victoria Avgvsti. Dank zij de opmerkzaamheid van de jonge vinder is het nu mogelijk het reeds gevonden Romeinse mate riaal uit deze vindplaats vrij nauw keurig te dateren rond 230 na Chris tus. Interessant is. dat de dinar nu nog altijd de officiële munteenheid van Joego-Slavië is en dat die dinar dus behoort tot de oudste nog steeds gangbare munteenheden. Interessant is ook, dat de dinar, die in de Romeinse tijd een zilveren munt vas. in tweeduizend jaar heel wat minder is gedevalueerd dan de Nederlandse gulden in enkele tien tallen jaren: de dinar komt nu onge veer overeen met een kwartje Neder lands geld. De gulden was vroeger, zoals de naam zegt, een gouden munt, die enige tientallen malen meer waarde had dan de tegenwoor dige zilveren(?) gulden. (Van een onzer verslaggeefsters) eniging, de heer J. Bosma, had voor de lange-afstandsroeiers een medaille, ROTTERDAM Moe maar vol- die ter gelegenheid van deze tocht daan, zoals dat heet, zijn dinsdag- was vervaardigd. avond zes Rotterdammers terugge- Het team, bestaande uit coach Ri- keerd van een duizend kilometer lan- chard Ouwerkerk, stuurman Hans ge róeitocht vanuit Bazel. Zaterdag van de Hoek en Ton Degenkamp, een week geleden waren de zes, leden Helmut Kloos, Jan van Luypen en van de roeivereniging „Nautilus", in Hans Goudriaan, heeft op de tocht Bazel scheep gegaan. met tal van moeilijkheden te kampen gehad. Bij de ontvangst van het team op Dg vermoeidheid speelde een grote het terrein van „Nautilus" aan de rol (per dag werd een honderd kilo- Plantageweg, overhandigde drs. J. G. meter afgelegd) maar ook onverwach- van der Ploeg, wethouder van onder- te tegenslagen bleven niet uit. Zo be wijs, jeugdzaken en vormingswerk, vond de ploeg zich bijvoorbeeld piot namens zijn collega wethouder H. seiing enkele meters vanaf een stuw- van der Pols (sport en recreatie) de dam, waarachter het water zes meter leden een handdoek met het gemeen- naar beneden stortte, en veertig kilo- tewapen. Coach Richard Ouwerkerk meter voor de Nederlandse grens ontving van hem het Zilveren Boek moesten de roeiers zelfs zwemmend van de gemeente Rotterdam. de boot naar de kant duwen, omdat De ere-voorzitter van de roeiver- het intensieve scheepvaartverkeer zo- veel golfslag veroorzaakte dat het =j| scheepje vol liep en dreigde te zin ken De rijkspolitie vond het dier in deze ergerlijke toestand aan de wallekant van het riviertje. Als de eigenaar van de hond zich niet binnen 24 uur meldt, zegt de groepscommandant van de rijkspolitie, zal men proberen met gebruikmaking van het reuk orgaan van de hand de eigenaar op te sporen. Het dier behoeft niet bang te zijn dat het weer naar zijn vroe gere baas moet het heeft al een liefdevol tehuis gekregen. zijn beurt een beroep op artikel 25 waarin staat dat het college over een •bepaalde zaak tot een volgende ver gadering kan overleggen om een ant woord te formuleren. Egge verloor daarop het steekspel met wetsartike len, daarbij overrompeld door de ar gumenten van de voorzitter. „U hebt een maand de tijd geno men om deze motie in te dienen'", aldus de voorzitter, „en tot mijn ver bazing was er een uur geleden nog geen motie. Overigens vind ik dat de indieners met vage argumenten het college in discrediet hebben gebracht. Het is niet democratisch om een overrompelingstaktiek toe te passen op B en W. U ontneemt op deze wijze de wethouders de kans om zich te verdedigen." Niettemin wilde de voorzitter de opponerende raadsleden laten zien dat het college volkomen democra tisch is en besloot de motie meteen dan maar in stemming te brengen. Burgemeester Luteyn na de stem ming: „Het is niet uitgesloten, dat het college besluit de motie naast zich neer te leggen en de wethouders dus niet zullen aftreden!" HONSELERSDIJK De Coöperatieve Centrale West- landse Snij bloemenveiling te Honselersdijk zal dit jaar deenemen aan het Rijnsburgs en het Aalsmeers bloemen corso. Op deze wijze wordt bereikt dat in een brede kring, buiten het eigen pro- duktiegebied, kennis kan worden genomen van de sterk groeiende betekenis van deze bloemenveiling en van de bloementeelt in het West- land. Op beide wagens zul len vooral specifiek West- landse bloemensoorten wor den verwerkt. Het is de eerste maal, dat de CCWS deelneemt aan het Rijnsburgs Corso. Reeds eer= der werd deelgenomen aan het Aalsmeers corso. Dit was niet tijdens de gebruikelijke route van Aalsmeer naar Am sterdam. maar midden in het belangrijke Westduitse con- sumptiegebied. in Dortmund. De beste wagens van het Rijnsburgse corso, dat 7 augustus gaat rijden, gaan nog naar Keulen. De CCWS- wagen wordt gearrangeerd dor de Poeldijker Leo de Kok onder het motto Winter, lente, zomer, herfst". Het cor so rijdt 26 september in Keu len. De Westlandse honneurs worden in het Aalsmeerse corso waargenomen door ar rangeur Piet Vellekoop uit De Lier. De CCWS-praalwagen heeft als wel bijzonder toe passelijk motto (Westland „bedreigt" namelijk Aalsmeer als belangrijkste Nederlandse bloemencentrum) meegekre gen; „Intocht der gladiato ren". Op zaterdag 4 septem ber is deze intocht te zien op de route tussen Aalsmeer en Amsterdam. „Intocht der gla diatoren" zal een van de meest spectaculaire wagens uit dit belangrijkste Neder landse corso worden. Rond de praalwagen, die een zeer lage bodem krijgt, zodat toeschou wers ook de bodem kunnen zien, komen ruitergroepen en imposante strijdwagens tfie het Romeinse karakter zullen benadrukken. Piet Vellekoop begint volgende week al aan de voorbereidingen. Schets van de praalwagen Winter, lente, zomer, herfst die dc CCWS in het Rijnsburg Corso zal vertegenwoordigen. werk uitgevoerd, waarbij voor ver scheidene objecten grond voor opho ging beschikbaar komt. Als we stop pen betekent dat een schadepost." De heer Van Wijk zei bereid te zijn het voorstel opnieuw te bekijken als het college de belofte kon doen nog deze week met nieuwe en exactere calculaties te komen. Mede op ver zoek van gemeente-ontvanger P. I. J. Keijzer. die zei over belangrijke ge gevens te beschikken, werd de verga dering enkele ogenblikken achter ge sloten deuren voortgezet. Tijdens deze periode werden in het naast het raadhuis gelegen café ,,'t Voormalig Regthuis" speculaties ge maakt over wat er met de motie die op dat moment nog steeds niet in stemming was gebracht zou gebeu ren. In het café bevonden zich talloze belangstellenden, die in de volle raadszaal de ontruimde secretarie ruimte geen plaats meer hadden kunnen krijgen, maar die dank zij een gebaar van B en W de vergade ring toch konden volgen. Een speciaal aangebrachte geluidsinstallatie maak-- te het namelijk mogelijk de vergade ring in het café te volgen. Het resultaat van de korte besloten bespreking was een compromis tussen B en W en de raad ten aanzien van de baggerwerkzaamheden. Op advies van de heer Van Wijk ging de raad akkoord met een gewijzigd voorstel, dat inhoudt dat alleen een begro tingswijziging zal worden aange bracht voor de afvoer van bagger in het gedeelte aan de Opweg, een ge deelte van het gehele project. Ook de heer Egge kon zich hiermee vereni gen. zij het dat hij dit deed onder protest, omdat hij vindt dat de raad in de dwangpositie was gemanoeu vreerd. Vervolgens probeerde burgemeester Luteyn de behandeling van de motie uit te stellen tot aan het einde van de vergadering. De heer Egge beriep zich toen echter op artikel 26 van het reglement van orde, waarin staat dat ieder raadslid d.e mogelijkheid heeft bepaalde zaken aan de orde te stellen op het moment dat hij dat wil. De heer Luteyn, die de motie on verstandig en vaag noemde, deed op het college een voorstel tot wijziging van de begroting had ingediend om extra te ramen kosten van ruim 40.000 boven reeds eerder geraamde kosten van 15.000 gulden aan te vul len. De^e kwestie was voor de vier raadsleden de druppel die de emmer deed overlopen. Zowel de heer Van Wijk a!s de heer Egge kwamen met cijfermate riaal om aan te tonen, dat dit boven dien nog een optimistische voorstel ling van zaken zou zijn. Beide raads leden hadden afzonderlijk informaties ingewonnen bij enkele deskundigen op het gebied van baggerwerken en beiden waren tot de slotsom geko men, dat de nog te maken kosten voor verdere uitvoering van het werk geraamd kunnen worden op ongeveer 90.000 gulden. „Ik heb destijds al moeite gehad om de begrote uitgave van 15.000 gul den goed te keuren", aldus de heer Van Wijk, „maar omdat ik een derge lijke uitgave wel verantwoord achtte, heb ik voor gestemd. Volgens uw be rekening is sprake van een over schrijding van 270 pet., volgens de mijne van 500 pet., dat is gemidddeld 390 pet. en daar kan ik natuurlijk onmogelijk mee instemmen. De heer Egge herinnerde er, onder meer door te citeren uit notulen van voorgaande vergaderingen, aan, dat zijn partij het college er voortdurend voor heeft gewaarschuwd, dat deze zaak uit de hand zou lopen, omdat de geraamde kosten overschreden zou den worden. „Het college heeft onze waarschuwingen steeds naast zich neergelegd en dat zou er nu toe lei den, dat een misgreep van de eerste orde gedaan zou worden. En dat is natuurlijk onaanvaardbaar." Vervol gens diende hij de motie mede na mens de drie andere raadsleden in. Vóór tot stemming over wero ge gaan, trachtte burgemeester I. Luteyn te voorkomen, dat deze hele kwestie op het scherp van dc snede zou wor den uitgevochten. „U moet goed be grijpen dat wc slechts spreken over ramingscijfers. De overschrijdingen en de omvang daarvan zullen nog moeten blijken. Met deze bagger werkzaamheden wordt een belangrijk Berkenwoude de bom gebarsten in de gemeenteraad In Berkenwoude. De door vier adsleden opgestelde motie van juitrouwen, gericht tegen b. I w., waarmee reeds geruime jd is gezwaaid, werd tijdens de adsvergadering Van maandag- lond in stemming met vier te il 1 stem aangenomen. In deze motie eisen de indieners jvr. Blok - Nomen en de heer Egge n Algemeen Belang, dc vvd'er Van Ijk en de pvda'er Boelhouwer I aftreden van de beide wethouders horst (wd) en Schep (ar). n de motie wordt gezegd dat het lege niet in staat is aan de verlan- is van de raad te voldoen, dat het derzijdse vertrouwen is geschaad dit op grond van de constatering, het college de financiën van de r.eente onverantwoordelijk heeft leerd bij baggerwerkzaamheden. foor de ontstane kloof tussen B en en de vier opponerende raadsleden i diverse direct aanwijsbare oorza- 1. Eén daarvan kwam maandag- and tijdens de vergadering, waarin debatten en beschuldigingen hoog aaiden en de politie in het raads- ltje een waakzaam oog hield, ter ake, nl. het door B en W gevoerde door de indieners van de motie rk bekritiseerde beleid ten aanzien 1 baggerwerkzaamheden, waarvoor

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5