APPÉL OP AMERIKANEN Ontslag bedreigt 583 man Groninger Kleding Unie Hoge uitkering voor werkloze schilders Louis Armstrong overleden Frisdrankflessen niet meer gasdiclit sluiten Het Kwartet Crita) Nixon: beschaving gedoemd le verdwijnen? hit weer e Amerikanen van 18 mogen stemmen Roolvink: „Ongewenste situatie' yv pDSM bespiedt ook en stoom net tv-camern Vlie gtuigl a wa ai onrechtmatige daad Zeer negatief oordeel over directie Vlieland taboe voor auto's? Computer weigert: Utrechts verkeer in grote chaos leidlse Courant Woensdag 7 juli 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert fn teghenspoet!" ifdi fdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—1 9.00 uur 3pei ;an^ od] Men maakt regels voor ande- en en uitzonderingen voor zich- 1 elfLEMESLE KANSAS CITY (Reuter) President Nixon heeft de Amerikanen gisteren gewaarschuwd dat zij een punt hebben bereikt waar het gevaar dreigt dat zij het lot van de oude Grieken en andere bescha vingen uit het verleden zullen ondergaan en van de aardbodem verdwijnen tenzij zij bereid zyn meer morele moed in hun dagelijks leven te tonen. ien okd anhoudend zomer Het vrij warme zomerweer ïoudt aan. Dat is te danken aan Ben gebied van hogeluchtdruk, ?at zich het afgelopen etmaal iver Engeland naar de Noordzee erplaatste en nu langzaam ver- er trekt in de richting van De- emarken. Om dit hogedrukgebied is met ioordoostelijke winden drogere Acht binnengestroomd, zodat de ige wolkenvelden, die gisteren jooral in het waddengebied voor- cwamen, zijn verdreven. En niet illeen in ons land, maar ook el- lers in West-, Midden- en Zuid- iropa is het volop zomer met liddagtemperaturen tussen 25 en I) graden. Depressies blijven op fcrote afstand. STRANDWEER Het sinds 1911 sterkste juli oen logedrukgebied blijft stralend itrandweer brengen. Morgen een matige noordoosten wind, tempe- atuur 20 tot 22 graden, zeewater 7 graden. Vooruitzichten: Zomers en ge- eidelijk warmer. BAROMETERSTAND: heden 0 uur 77,2 cm (1029 millibar), tjjgend. Zon en maan 8 juli zon op 4.29, onder 21.00; naan op 21.28, onder 3.55; Volle daan. Hoog water Hoog water, 8 juli: Rotterdam le getij 4.24. 2e getij 16.38; Sche- peningen 2.40-15.11; Vlissingen Haringvliet a. d. Zee- *-15.40. fCIllllgCll .35-13.55; 3.12-li De president waarschuwde zijn landgenoten dat hun geweldige rijk dom en produktiviteit niet voldoende zullen blijken te zijn als zij falen in de strijd tegen verval en verdeeld heid en er geen op morele kracht steunende gezonde gemeenschap voor in de plaats weten te stellen. In een toespraak tot 135 leidende functionarissen van dagbladen en te levisiestations uit dertien staten in het midden-westen zei Nixon oprecht te geloven dat Amerika is voorbe stemd om een grote rol voor de vrede in de wereld te spelen. Het zal deze rol echter niet kunnen vervullen ten zij het beschikt over een gezonde burgerij en morele kracht die uit de harten en de geesten van de mensen komt. Nixon zei dat hij zonder defaitisti sche gevoelens sprak en niet geloofde dat de Verenigde Staten, verscheurd als het land is door verdeeldheid en vervreemding, een leljjk land is. Over de Amerikaanse deelneming aan de strijd in Vietnam zei de presi dent dat hij doende is deze af te wik kelen op een wijze die ertoe bijdraagt een duurzame vrede te vinden in plaats van het gevaar van een nieuw conflict te vergroten. Nixon deed opnieuw een oproep tot zelfbeheersing op het front van lonen en prijzen Het Amerikaanse eco nomische leiderschap wordt thans be concurreerd door vier grote kracht centra de E.E.G., Japan, de Sow- jet-Unie en China. De Verenigde Staten hebben voort gang geboekt bij de verandering van een tijdperk van confrontatie met de Sowjet-Unie in een van onderhande ling. Hij waarschuwde echter dat, terwijl de spanning tussen Oost en West afneemt, de Russen in de gele genheid komen een agressievere strijd op economisch terrein met de VS te gaan voeren. China is bezig een enorme econo mische macht te worden. Dit is vol gens Nixon de reden waarom hij het van essentieel belang had gevonden stappen te ondernemen voor het beëindigen van de isolering van dit land in de internationale gemeen schap. WASHINGTON (AP) Op een plechtige gebeurtenis in het Witte Huis heeft president Nixon het 26ste amendement op de Amerikaanse grondwet, dat 18-jarigen volledig ac tief kiesrecht geeft, met zijn handte kening bekrachtigd. „Een gebeurtenis van groot histo risch belang", zei de president. Perso nen van 18 jaar bezaten reeds het recht om in federale verkiezingen hun stem uit te brengen, maar kun nen nu ook deelnemen aan staats- en plaatselijke verkiezingen. Daar kraait geeu haau meer naar CASTELSARRASIN In het Zuidwestfranse stadje Castelsar- rasin heeft men het spreekwoord "De ochtendstond heeft goud in de mond" wel erg letterlijk opge vat. Vanaf dinsdag is namelijk een politieverordening van kracht, die het hanegekraai in de ochtend strafbaar stelt. Een fikse'boete is de straf voor de man, die zijn hanen niet het zwijgen op kan leggen. Voorals nog is onbekend, hoe de hane- bezitters dat moeten aanleggen. igs. bEN HAAG In Amsterdam a 131 nieuwbouw-schilders die 1 werkloosheidsuitkering krij- n van f 210 tot 240 per week tto. Zij behoeven ten gevolge de geldende regels geen 'la- r betaald werk, bijvoorbeeld in onderhoudssector, te aanvaar- )e aftredende minister van sociale ten, de heer Roolvink heeft dit ntwoord op schriftelijke vragen de kamerleden Van Lier en lefer, beiden PvdA. De heer vink zegt dat de uitvoering de richtlijnen in dit geval tot een igewenste situatie" heeft geleid, van de 131 schilders zijn langer een jaar werkloos, 54 langer dan halfjaar, en 27 korter dan een Van onze correspondent SJELEEN DSM is in Gel een ge- rf met de controle van rook- en wmpluimen boven haar chemisch nplex door middel van een TV- nera, die op het Centrale-gebouw n het stikstofbindingsbedrijf is ge- atst >e TV-camera is op het dak van gebouw geplaatst in een houten 1 stje. dat van een grote ruit corn et met waterwissers en sproeiers is orzien. Om condensvorming op de iten te voorkomen is verder nog 1 verwarming ingebouwd. Het kastje kan draaien en zodoende t gehele chemische complex bespie- n. De bediening ervan vindt plaats Inuit de meetkamer van het be- ijfslaboratorium van de SDB. waar en reeds geruime tijd bezig is ge- iest met proeven voor bewaking n stoom- en rookpluimen. Via een onitor kan een van de bedienings- Bnsen. de eventuele te zware rook- stoomontwikkeling direct melden n de betreffende afdeling halfjaar. De werkloosheidsuitkering ligt, zo zegt hij, aanmerkelijk hoger dan de lonen in de onderhoudssector. Het gaat om een groep nieuwbouw- schilders die in de voorgaande jaren mede als gevolg van een in die perio de in het bijzonder in Amsterdam geldende tariefering zeer hoge lonen heeft verdiend. Volgens de richtlijnen over „passende arbeid" moet voör de ze groep werk in de onderhoudsector tegen een belangrijk lager loon dan de uitkering van de werkloosheidswet „aanvankelijk als niet passend wor den beschouwd". Het is de bedoeling van de minister van sociale zaken om te bevorderen, dat de bestaande situatie zo spoedig mogelijk wordt beëindigd. Dit moet gebeuren in overleg tussen de be drijfstak, het gewestelijke arbeidsbu reau en de gemeente. Verder merkt de minister op dat een suppletieregeling ten behoeve van werknemers, die werk aanvaar den tegen een lager loon in een ver gevorderd stadium van voorbereiding verkeert. De minister heeft van een voornemen om vooruitlopende op de ze suppletie- regeling een tijdelijke regeling van eenvoudige structuur te treffen afgezien in verband met be zwaren van de kant van de stichting van de arbeid. DEN HAAG Ieder die door vlieg tuiglawaai in zijn algemene gezond heidstoestand wordt geschaad, kan de overheid, de luchtvaartmaatschap pijen en de exploitanten van lucht havens dagvaarden wegens een on rechtmatige daad. Deze conclusie trekt de Amsterdamse advocaat mr. S. J. Timmenga in een artikel in het Nederlands Juristenblad. Zolang de overheid, de luchtvaart maatschappijen of de luchthaven exploitanten geen eind hebben ge- maakt aan de onrechtmatige toestand voor de betrokken individuele bur ger, kan ieder die aantoonbare schade van geluidshinder ondervindt, eisen dat hij hulp krijgt bij het opheffen van die onrechtmatige toestand en dat hij schadevergoeding krijgt. Dat zal overigens niet betekenen dat er een stroom van dagvaardingen tegen de staat en de vliegmaatschap pijen loskomt, zo tekent de voorzitter van de Stichting tegen Geluidshinder van Vliegtuigen, A. H. Bohlmeijer, desgevraagd hierbij aan. Het is voor een individu te duur om dergelijke processen te voeren, die tienduizend gulden of meer kunnen kosten omdat de tegenpartij vaak tot de hoogste instantie door zal procederen. APELDOORN De 18-jarige L. Rosmolen en de 17-jarige L A. van Roon uit Puttershoek zijn dinsdag avond bij een autobotsing in Nieuw- Millingen (gemeente Apeldoorn) om het leven gekomen. Volgens de politie verleende Rosmolen die de auto be stuurde, geen voorrang aan een truck met oplegger die op een voorrangs- weg reed. De jongemannen waren op slag dood. Het nieuwe kabinetzojuist beëdigd door koningin Juliana, poseert voor paleis Huis ten Bosch in Den Haag. Van links naar rechts op de voorste rij: drs. B. J. Udink, mr. C. van Veen, mr. R. J. Nelissen. H. M. de Ko ningin, mr. B. W. Biesheuvel, mr. W .J. Geertsema, mr. A. A. M. van Agt,drs.W. K. N. Schmelzer, H. J. de Kos ter en dr. W Drees jr. achterste rij: dr. C. Boertien, ir. P. J. Lardinois, P. J. Engels, drs. J. Boersma, mr. drs. H. Langman, dr. L. B. J. Stuyt, jhr. mr. M. L. de Brauw. Van onze soc.-econ. redactie GRONINGEN Wanneer de directie van de Groninger Kle ding Unie NV het advies over neemt van een Engels bureau, zullen er 583 vverknemrs worden ontslagen. De vestigingen in Nieuwe Schans (225 man), en Hoogeveen (50 man) zullen dan worden gesloten, terwijl in Groningen 152 man en in Tilburg 22 personeelsleden op straat zouden koen te staan. Verder zal in Vorst (België) 134 moeten afvloeien. Het advies zal vanavond in Gro ningen worden besproken door de di rectie, de nationale Investeringsbank en de smensteller van het rapport van het Engelse Adviesbureau Urwick In ternational. Het ontslag van' de werknemers hangt af van de instemming met het rapport van de Investeringsbank, de Amrobank, de directie en de leden DEN HAAG Om het explosiegevaar te beperken moet men de grote flessen met frisdrank als ze eenmaal open zijn, niet meer gasdicht afsluiten. Deze waarschuwing geeft de aftredende staatssecretaris Kruisinga (volks gezondheid) in antwoord op een vraag van het socialistische Tweede-Kamer lid mevrouw Brautigam. Men mag de grote flessen ook niet stoten of schudden, en ze niet in de zon zetten. De adviescommissie warenwet heeft haar onderzoek naar de eisen die aan frisdrankflessen moeten worden gesteld, nog niet beëindigd, zegt dr. Krui singa verder. Met het bedrijfsleven wordt vooroverleg gepleegd over de gegevens die TNO in Delft over deze problematiek heeft opgesteld. De adviescommissie heeft voorgesteld nu al te bevorderen dat in het jam- en limonadebesluit een bepaling wordt opgenomen waarin de hoofdlijnen van de veiligheidseisen worden vastgelegd. Die principes zouden dan later nader kunnen worden uitgewerkt door de betrokken minister. NEW YORK (Reuter) De jazz- trompettist Louis Amstrong is giste ren in zijn woning te New York overleden. Eerder dit jaar lag hij na een hartaanval tien weken in een zie kenhuis in New York. Afgelopen zon dag was hij 71 jaar geworden. Voor een levensbeschrijving van „Satchmo" zie pag. 13 van de ondernemingsraden van de diverse vestigingen. Resultaat van het beraad van gis teren was dat de ondernemingsraad geen andere oplossing ziet voor de problemen van de Kleding Unie en dat de raad de leden vandaag zou advisreen akkoord te gaan met het rapport en dus met het ontslag van 583 man. In het rapport van het Engelse bureau wordt een zeer negatief oor deel over de kwaliteiten van de direc tie van deze besloten familie-NV uit gesproken. Er was geen interne coör dinatie in de bedrijfstop. De huidige directeur kan voigens net research bureau, niet in een uitvoerende func tie gehandhaafd blijven. Voorwaarde om het hoofd boven water te kunnen houden ft het aantrekken van een door Urwick aan te wijzen manager. De Investeringsbank wil alleen krediet verlenen, wanneer op louter zakelijke gronden blijkt dat er vol doende perspectieven voor het bedrijf bestaan en wanneer de overheid zich bereed toont een kredietgarantie te verlenen. Mocht de regering weigeren deze garantie te geven, dan is de GKU zo goed als zeker ten dode opgeschreven. Vakbondsleiders, die gisteren na mens de textielbonden op het minis terie van economische zaken de moei lijkheden in de loonconfecti? hebben besproken, verklaarden na afloop de indruk te hebben dat de minister niet op voorhand afwijzend tegenover het verlenen va neen kredietgarantie st3at. De afvloeiingen, die Urwick in het rapport voorstelt, zulten waar schijnlijk volgen nadat de GKU een groot deel va nde produktie van goed kope herencostuums en jassen naar Polen zal hebben overgeheveld. Enige tijd geleden heeft het bedrijf met deze overheveling al een begin gemaakt, maar volgens Urwick zal alles wat geen topkwaliteit is, moeten VLIELAND Wanneer er geen verbetering komt in het verkeers gedrag van een aantal Vlielandse automobilisten, denken B. en W. van Vlieland bepalingen in Te voeren, waarbij het wordt verboden zich met een motorvoertuig te bevinden binnen de grenzen van de gemeente, aldus een waarschuwing van B. en W. aan de inwoners. In bepaalde gevallen zou. aldus B. en W„ van de verbodsbepalingen ont heffing kunnen worden verleend. worden afgesloten naar de goedkoper werkende textielbedrijven in Polen. De textielbonden hebben in het ver leden reeds verschillende malen aan gedrongen op maatregelen tegen de goedkope textielimport uit landen als Spanje, Portugal en uit Oost-Europa. Werkgever identificeert slachtoffer treinongeluk Van onze correspondent ASSEN Het lichaam van een man dat .zondagavond tussen de treinrails op het baanvak Mcppel - Hoogeveen werd gevonden is geïden tificeerd. Het slachtoffer is de 21-ja- rige uit Assen afkomstige Jurien Euveng. Het raadsel kon worden op gelost door de werkgever van de heer Euveng in Rotterdam. Deze wist dat zijn medewerker iedere zondagavond naar de Maasstad reisde. Toen hij van het ongeluk hqorde en merkte dat de heer Euveng niet was gearri veerd. nam hij onmiddellijk contact op met de politie in Assen. Een buur man van het slachtoffer reisde naar Meppel voor identificatie Toen enigszins zekerheid was verkregen werden ;!e ouders van Jurien Euveng. die met vakantie waren, gewaar schuwd. Zij herkenden eveneens het zwaar verminkte lichaam van hun zoon. Tweede slachtoffer van het dodelijk ongeval op de brug DORDRECHT Gisteravond is in het Refajaziekenhuis de 19-jarige A. J. J. Vollebregt uit Naaldwijk overle den aan zijn verwondingen, die hij had opgelopen bij het ernstige onge val op de brug over de Oude Maas zondagnacht. Bij die ongeluk, dat was ontstaan toen de auto, waarvan het slachtoffer bestuurder was, in volle vaart de betonnen scheidingsmuur ramde, tussen de rijbaan en het fiet spad, was al eerder een dode te be treuren. De 18-jarige B A. M. Ba- rendse uit Honselersdijk, die achterin de auto zat was toen op slag dood. SANTO DOMINGO De actrice zangeres Barbra Streisand en de ic- teur Eliot Gould hebben gisteren van een Dominicaanse rechter echtschei ding gekregen. UTRECHT Het uitvallen van de verkeerslichtencomputer van het GEVU op het hoofd bureau van politie heeft giste ren voor grote problemen ge zorgd op tal van verkeersknoop punten in Utrecht. De installatie die vorig jaar werd aangebracht viel gistermiddag kort voor het spitsuur uit. De verkeerspo litie nam meteen maatregelen. Naar belangrijke kruispunten en knoop punten werden verkeersagenten ge stuurd om de zaken te regeles. Daar het vakantietijd is, viel het niet mee, alle vitale punten te bemannen. Daarom werd het politiepersoneel van andere diensten eveneens ingezet. Toch kon niet worden voorkomen dat op diverse puntenopstoppingen ont stonden, die vaak geruime tijd duur den. Op de oversteekplaatsen moest het publiek vaak lang wachten omdat het verkeer rustig doorreed. Gisteravond was het defect aan de computer hersteld. Het duurde toen nog vele uren voordat de installatie weer was ingesteld. Het is al eerder voorgekomen dat de computer wei gerde. Toen was de storing echter sneller verholpen. COLORADOKEVERS! DEVENTER Do Plante- ziektenkundige Dienst te Wage- ningen heeft aardappeltelers in Zuid-Limburg, Noord-Brabant, Zeeland, Zuid-Holland, op de Veluwe en in Overijssel, Gro ningen en Drenthe gewaarschuwd voor de coloradokever. Larven van dit insekt zijn door controleurs van de dienst gesig naleerd op aardappelvelden in deze gebieden. Hun aanwezigheid heeft nog niet het karakter van een plaag, maar wel wordt ge wezen op de wettelijk verplichte bestrijding en de middelen, die daarbij wei en niet mogen wor den gebruikt. Ik geef op als nieuwe abonnee: straat: plaats betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1