NEWCOMBE REDT PROFGROEP Stan Smith in vijf sets neer Geen vrede California Stags g winnaar honkbalweek MAANDAG 5 JULI 19) 4= Trots toont John Newcombe de beker nadat hij Stan Smith in de Wimbledonfinale verslagen heeft. Bill Mills van de California Stags scoort met een buiklanding het achtste en laatste punt voor de Stags in de finale-ontmoeting van de Haarlemse Honkbalweek tegen de Grand Rapids Sullivans. De Stage wonnen de finale en daarmee de Honkbalweek. In de finalepoule heeft Nederland zoals verwacht twee nederlagen moe ten incasseren. Verloor het zaterdag met 10-3 teleurstellend van de Sulli vans. zondat werd het op de valreep met 10 door het sterke Detroit ITM verslagen. Tegen de Sullivans stond de Nederlandse formatie in de vijfde inning nog met 32 voor toen èen vermoeide Beidschat op de plaat ruimte moest maken voor drie colle ga's die de voorsprong moesten prijs geven. In de wedstrijd Detroit-Neder- land ondervond Larry Weis ongeloof lijke tegenstand van een fanatiek Ne derlands team Tot de laatste minuut bleef het 00 toen Pratt met een so lo-homerun de schamele winst voor Detroit het gezicht redde. In deze wedstrijd excelleerde Beenders voor Nederland. Wie verwacht had dat het Neder lands negental in de zesde Haarlemse honkbalweek in de prijzen zou ko men, moet met een allerlaatste plaats (vijfde in de voorronde en vierde in de finale) met een kater naar huis zijn gegaan. Wie gekomen was om de Oranjes' partij te zien geven tegen de sterkste amateurs van Amerika, heeft dagen kunnen genieten van vaak feilloos en inventief baseball Voorzit ter Van der Stek (de hele week van uit Groningen aanwezig): unaniem zijn de buitenlandse Coaches het er over eens dat we sterk vooruitgaan. Vergeet niet dat de Amerikanen steeds sterkere teams sturen zoals de Stags, daar hebben we zelf om ge vraagd. Wat een pitchersstaf hebben die vergeleken bij andere jaren nu meegebracht. Waar we mee zitten is het coachprobleem. Arce blijft nog in West-Europa tot december /inclusief de Europese) en in die tijd moeten wij het oplossen." Arce: ..Ik neem van Smelzly een goed Nederlands team over met enkele jonge talent volle krachten die het zoals deze week zes wedstrijden kunnen uithou den. Degene die veel gezien heeft in Haarlem is de atletiekcoach Wil Westphal: „Opvallend is het dat het ons niet aan snelheid ontbreekt, maar voor mij zijn die Amerikanen dood eenvoudig veel meer atletisch. Al die verhalen over die zwaardere Amei 8 kanen, daar heb ik nu wel ande jj gedachten over. Zij spelen direct< E hebben een hogere inzet en laten z« f niet afleiden door bij voorbeeld scheidsrechter of de omstandighf? den." Westphal (terwijl het met i stopwatch „klokt"): „De jongens hi' praten teveel over kostuums, schoenen en ook veel over kleinigh §8 den van uiterlijk vertoon: bovendi T" zoekt de Nederlandse sportman in h algemeen veelal de schuld buitq zichzelf. Die Sullivans en de Stags zijn harde[ inventiever en kunnen overwachte s tuaties beter aan." All round Oranj honkballer Wim Crouwel (OVVO) zij? aanwijsbare oorzaken voor krachtsvérschil. ,.De Detroits en Sullivans spelen 80 tot 92 wedstrijd! per seizoen. Wij hooguit 25. Als h l regent doe je veertien dagen nie Daarom is het nog verdienstelijk - je het zoals tegen de Sullivans en Stags en Detroit telkens maar halve wedstrijd uithoudt. Daar kort geleden nog geen sprake a Twee jaar geleden verloren we met 21—6 van de Sullivans." danks alle ups en downs blfift voerder Boudewijn Behalve de oppermachtige Stags Sullivans hebben alle ploegen off-day gehad. Dit is normaal in sport. De Amerikanen hebben werpers met een grotere dosis rieerde worpen. Volgende het wel weer gaan als wij onder kaar zijn." De meest ongelukkige werper 1971, de door operatie Van Westrenen: „Nog meer op de curve geven in de worpen dan alstjeblieft grotere velden, lem is te klein. Elke minuut een merun." Sullivan: „Het hek minstens twaalf voet naar Zoals bij honkbal1 gebruikelijk ool< weer veel kritiek op de arbitrage, enige Amerikaanse scheidsrechter 41-jarige fotograaf Fernandez Virginia: „Onzin wat coach zegt, verschil tussen dag en met Nederland en Amerika scheidsrechters in Nederland vaklui en net ,zo goed als in Hier verstaan ze ook de show." LONDEN John Newcombe lijkt niet vaak genoeg te kunnen bewijzen dat hij op grasbanen zijn weerga in de tenniswereld nau welijks kent. Nog nooit heeft het deftige plaatsingscomité van Wimbledon, het belangrijkste tennisevenement dat zich op wat voor baan ook afspeelt, de 27-jarige Australiër de kracht toegedacht die hij werkelijk bezit. In 1967, toen hij voor de eerste keer Wimbledon- kampioen werd, stond Newcombe niet bovenaan de plaatsingslijst. Drie jaar later, toen hij voor de tweede keer op Wimbledon de sterk ste bleek, was dat evenmin voorzien en zelfs dit jaar reikte hij als titelhouder niet verder dan een tweede plaats achter Rod Laver. LONDEN Het „grote akkoord" tussen de Inter nationale Lawn Tennis Federatie (ILTF) en La- mar Hunts 32 spelers tel lende profgroep (WCT) is niet tot stand gekomen. Tijdens het twee weken durende koortsachtige over leg tussen beide op voet van oorlog levende organi saties in de tenniswereld, is geen overeenstemming bereikt over de voorwaar den waaronder de profs (dit jaar reeds twintig we ken bezig met het afwer ken van hun eigen „wereld kampioenschap"), in de toekomst op de traditionele tornooien willen uitkomen. De gevolgen van deze beslissing, kort voor het begin van de finale tussen John Newcombe en Stan Smith, hebben Wimbledon zater dag geschokt. Want zoals de situa tie zich nu laat aanzien zullen het komende jaar geen van de prof- spelers op Wimbledon, Forest Hills (open Amerikaanse kampioen schappen), Parijs (open Franse kampioenschappen) of welk ander tornooi dat door een onder de ILTF ressorterende bond wordt georganiseerd, in aktie mogen ko men. Rod Laver, John Newcom be, Arthur Ashe, Ken Rosewall, Tony Roche, Tom Okker en nog 26 andere profs zullen dan nog uitsluitend in door hun werkge ver Lamar Hunt georganiseerde proftornooien spelen. Deze ontwikkeling vormt zonder twijfel een ernstige bedreiging voor de drie grote tornooien, die dan 32 van de topspelers zullen moeten missen. De konsekwenties voor de publieke belangstelling liggen voor de hand. Voor Lamar Hunt en zijn WCT maakt deze breuk nauwelijks verschil, omdat de belangstelling voor de proftor nooien in de Verenigde Staten op merkelijk groot is en deelname aan bijvoorbeeld Wimbledon. Pa rijs of Forest Hills financieel ge zien minder aantrekkelijk is voor Hunt door de hogere kosten die er voor de groep aan zijn verbon den. Bij de onderhandelingen, die er op waren gericht de huidige kloof tussen het prof-circuit en het cir cuit van de ILTF (waaraan een Grand Prix is verbonden) weg te nemen en tot één circuit te komen, hebben die hogere kosten een be langrijke rol gespeeld. Lamar Hunt is wel bereid zijn spelers op enkele andere dan zijn eigen tor nooien te laten uitkomen, maar hij wil daar een financiële vergoeding tegenover hebben. Voor de grote drie tornooien betekent dit dat zij om alle 32 profs te krijgen onge veer 175.000 gulden op tafel zullen moeten leggen. Hoewel op sommi ge punten beide groeperingen het eens werden, was deze financiële eis van Hunt onaanvaardbaar voor de ILTF. Andere struikel- punten waren: het sponsorship; de televisiecontracten (Hunt wil zelf de onderhandelingen voe ren met de televisiemaatschap pijen en vraagt tien procent van de rechten) het merk ballen waarmee wordt gespeeld (ook hier wil Hunt zeggenschap); de mogelijkheid te discussië ren over het scoringssysteem dat wordt gehanteerd; tien procent van de meer-op- brengst van de grote drie tor nooien in vergelijking met 1971. Dat de breuk juist op Wimble don tot stand is gekomen, ken merkt de stormachtige en verwar de ontwikkeling in de tenniswe reld. Want het was juist de orga nisatie van Wimbledon, die drie jaar geleden de stoot gaf tot de invoering van het open tennis. De klok is nu echter in de bestuurs kamers van diezelfde All England Club waar de ILTF en Hunt hun besprekingen hebben gevoerd, weer teruggezet. Want het begrip open is volgend jaar nauwelijks hog van toepassing wanneer op nieuw een categorie spelers (de contractueel gebonden profs die niet ten allen tijde de autoriteit van him nationale bond erkennen) van de tornooien en banen van de ILTF wordt geweerd. Het enige verschil is dat het drie jaar gele den ging om de numeriek niet zo belangrijke groep van Jack Kra mer en dat het komende jaar 32 profs worden uitgesloten. Boven dien bestaat nog steeds de kans dat het er meer dan 32 worden omdat Lamar Hunt (zij het voor lopig uitgestelde) plannen heeft met een tweede groep van 32 spe lers de wereld rond te trekken. Ook deze derde keer heeft John Newcombe het ongelijk van de heren die uitgebreid alle resultaten langdu rig vergelijken, ondubbelzinnig aan getoond. John Newcombe, eigenaar van een tennisranch in Texas en pro fessional in alles wat hij doet. kwam ook tijdens de 85e strijd om de Wim- bledon-titel zelden in gevaar en sloeg zich overtuigend naar zijn derde titel. Hij behaalde hiertoe twee opmerke lijke overwinningen op twee verschil lende type spelers. Eerst schakelde hij in de halve finales Ken Rosewall uit, de kleine donkere artiest die het publiek iedere keer opnieuw met nauwelijks te beheersen sentimenten vervult en die met zijn gevecht tegen Cliff Richey reeds zoveel historie schreef dat de All England Club hem tot erelid maakte, een eer die in het verleden slechts voor de kampioenen van Wimbledon was weggelegd. Na die verpletterende zege op Ro sewall bewees hij zaterdag in de fi nale ook dat hij niet alleen met de meer gevoelige en subtiele tennissers kan afrekenen. Zijn tegenstander is uit hetzelfde hout gesneden, want Stan Smith, de onafhankelijke Ame rikaanse prof, hanteert het racket met ongeveer gelijkwaardige kracht. En die kracht is niet gering. Arthur Ashe, zelf ook een uitstekend verte genwoordiger van de service-beulen, riep voor de strijd reeds iets over twee spelers met 'duivelse opslagen'. Exact vertaald betekent dit dat zowel John Newcombe als Stan Smith bij hun opslag de bal snelheden kunnen geven van zo'n 170 kilometer per uur. •fe Monotoom Die kracht maakt het tennis, zeker op grasbanen, tot een weinig boeiend en ralley-loos geheel: het is serveren, eventueel een return en dan volgt te vaak onverbiddelijk de afmakende volley. John Newcombe en Stan Smith streden dan ook een gevecht dat alle wat monotone kenmerken van de kracht droeg. Zij deden dat als zodanig goed, hetgeen echter de konsekwentie heeft dat de aantrekke lijkheid en de spanning in het ge drang komen. In de vijf sets (6—3 5—7 2—6 6-4 6—4) tegen Stan Smith is John New combe zonder meer als de beste ten nisser naar voren gekomen ondanks het feit dat hij slechts één game meer op z'n naam bracht dan Smith. New combe, onbewogen achter zijn somber hangende donkere snor die in de Britse kranten aanleiding was tot een vergelijking met Butch Casidy and the Sundance Kid, heeft nl. reeds lang de kracht als enige middel opge geven en zich uitvoering op alle mo gelijke slagen geworpen. Het gevolg is dat hij voor een tennisser met een harde opslag een opmerkelijke veel zijdigheid heeft ontwikkeld, die de drie jaar jongere Stan Smith nog vreemd is. Die grotere mogelijkheden maakten Newcombe van het begin af aan tot een bijna zekere winnaar. Reeds in de eerste set sloeg hij zo veel service-winners (de gehele wed strijd gemiddeld drie in iedere twee games), duwde de bal zo diep en in het vak en stond hij zoveel minder tegenpunten op eigen opslag toe dan Smith moest toestaan, dat het voor de hand lag, dat die wat fijnere beheer sing op den duur tegen de strijdlust van de lange en moeilijk te passeren Smith doorslaggevend zou moeten zijn. Dat dit pas in de vijfde set het geval was, lag aan een inzinking die zich in de tweede set aankondigde. Na op 44 drie mogelijkheden onbe nut te hebben gelaten om door Smiths service te breken kwam hij in moeilijkheden die hem op een achter stand van twee sets tegen een brach ten. Newcombe: „Ik raakte wat vermoeid, miste eenvoudige volleys en vroeg me af wat het kon zijn. In ieder geval nam Stan het handig over en in de derde set had ik even het gevoel verloren te staan." Newcombe hield dat 'gevoel echter niet lang, want in de vierde set werkte hij tot aan 33 (Smith was met serveren begonnen) zijn achter stand steeds met love-games weg. Hij brak daarna door Smiths service, sloeg weer een van zijn in totaal acht love-games en had de wedstrijd in feite reeds beslist. Het definitieve vonnis over de duidelijk populairdere Smith viel in de vijfde game van de vijfde set toen Smith zijn service door twee dubbele fouten, op love kwijtraakte. Smith over die terugval in de laatste sets: „Ik kon in de vier de set niet lang genoeg geconcen treerd blijven. Je staat drie uur op de baan. je begint je dingen af te vra gen. je denkt aan het winnen van Wimbledon en dat bevordert je spel niet". •fe Breuk De strijd tussen Newcombe en Smith stond voor een niet onbelang rijk deel in het teken van de breuk die eerder op de dag tussen Newcom- bes werkgever, Lamar Hunt, en de ILTF was ontstaan en die tot gevolg heeft dat de profs niet meer op Wim bledon (en andere grote toernooien) mogen spelen. Stan Smith streed als onafhankelijk prof en weet nu reeds dat hij in die hoedanigheid volgend jaar weer naar zuidwestelijk Londen kan kor.en. Wat verdiensten betreft Bram Wassenaar (259) liet zich op de 1500 meter niet verrassen door rivaal Haico Scharn (343). Juichend steekt hij z'n handen omhoog. DRACHTEN De Nederlandse atletiekkampioenschappen hebben het mag paradoxaal klinken omdat atletiek een zomersport is geleden onder de hoge temperatuur die het afgelopen weekeinde in Drachten heerste. De nieuwe rubcor-baan, een produkt op basis van rubber en as falt, op het fraaie atletiekcentrum van de Friese plaats, werd onder in vloed van de fel brandende zon zacht en dat leverde problemen op. De zachte baan had was de klacht van vele deelnemers een zuigend effect, waardoor niet alleen de tijden werden gedrukt maar ook veelvuldig Je vorming van blaren optrad. Het zou echter weinig reëel zijn rubcor op basis van de ervaringen van zaterdag en gisteren te veroor delen. Temperaturen van 27 graden komen in Nederland sporadisch voor. Het Rubcor verdient daarom zeker een nieuwe kans onder meer ..Nederlandse'' omstandigheden. De walificatie all-weather verdient rub cor echter zeker niet. De strijd om de Nederlandse titels heeft als selectie voor de Europese kampioenschappen, welke over bijna zes weken in Helsinki worden ge houden, nauwelijks iets betekend. Slechts twee atletes, Wilma van den Berg, die de titels op de 100 en de 200 meter voor de derde achtereen volgende maal veroverde, en kogel stootster Els van Noorduyn haalden de limieten voor afvaardiging naar de Finse hoofdstad. Voor dit tweetal was dit van weinig belang omdat het zich toch reeds verzekerd had van uitzending. Naast Wilma van de Berg behaalden ook Miep van Beek (verspringen en 100 meter horden) en Egbert Nijstad (3000 meter steep lechase en 5000 meter/ twee titels. Titelprolongaties waren er naast Ab van Boekei (200 meter) ook voor de Rotterdammers Rijn van den Heuvel (400 meter) en Jan Struyk (400 meter horden). Het tweetal, dat nog steeds jaagt op Helsinki, kan zich beter gaan verzoenen met het idee dat deze jacht hopeloos is. Voor Van den Heuvel, die drie jaar gele den met 46.7 seconden (record) een grote toekomst leek tegemoet te gaan op de 400 meter, een van de slopendste atletieknummers, lijkt de 800 meter nu een logische keuze. Met een basissnelheid van 47.5 se conden moet hij het verder kunnen brengen. Jan Struyk. die een gewel dige wedstrijdmentaliteit heeft, schort het nog steeds aan voldoende techniek, wanneer die wat gepolijst wordt moet Struyk onder de 51 se conden kunnen komen. Wilma van de Berg, enkele weken geleden verslagen door Trudy Ruth, behoefde ditmaal de talentvolle Hil- versumse niet te vrezen. Op de 100 meter was het verschil zeer duide lijk. Wilma won in 11.5 seconden, de Zeeuwse Cora Hofman pakte verras send het zilver in 11.9, dezelfde tijd waarmee Trudy Ruth derde werd. Op de dubbele afstand evenaarde Wilma met 23.5 seconden haar beste seizoenprestatie, die zij twee weken in Erfurt realiseerde. Trudy Ruth, die zoals gewoonlijk traag op gang kwam, liep het laatste gedeelte sterk, maar kon het verschil niet meer overbruggen Voor haar lijkt zeker het volgend seizoen de 400 meter een ideale keuze. Wellicht kan zij in Helsinki die afstand reeds lo pen als lid van de 4 x 400 meter- ploeg. Gezien de tijden die in de finale van de 400 meter werden af gedrukt lijkt Helsinki voor de esta fetteploeg haalbaar. Stans Brehm prolongeerde met 54.1 seconden (bes te seizoenprestatie) haar titel. De AVR-atlete werd onstuimig opge jaagd door het onmiskenbare talent Marianne Burggraaf. De Twentse atlete, die vrijwel gelijk met Stans Brehm over de streep kwam, werd door de jury schandelijk benadeeld met een tijd van 54.4 seconden. Fa voriete Corry Bakker eindigde in 54.8 als derde. Dit drietal moet met Trudy Ruth de voor Helsinki ge vraagde 3.38 kunnen halen. Komen de zondag- is daarvoor tijdens de wedstrijd Nederland-Frankrijk-Roe- menië alle gelegenheid. De middenafstand dames viel in Drachten tegen. Op de 1500 meter ontbrak Joke van der Stelt, die uit sluitend op de 800 meter wilde uit komen. maar daar toen zij die titel ook had spijt van kreeg. Op het langste damesloopnummer durfde niemand de kop te nemen en een hoog tempo aan te gaan, waardoor na 400 meter alle uitzichten op een tijd van onder de 4.20 seconden ver loren waren. Anneke de Lange won uiteindelijk met royale voorsprong in 4.22.9. Bernie Boxem. die op 1 mei met 4.18.9 de Helsinki-limiet haalde, probeerde het na een pauze van ne gen weken wegens een blessure weer, maar bleek conditioneel nog tekort te schieten. De Ensohedese werd in 4.26.0 vijfde en lijkt voor Helsinki verloren. De 800 meter leek beter te worden. Er werd vanaf het begin in een veelbelovend tempo gelopen, maar toen Anneke de Lange op de 200 meter-lijn op de hielen werd getrapt en ten val kwam was het gebeurd. Joke van der Stelt had toen geen moeite meer haar eerste nationale titel te veroveren. Een teleurstelling, werd na goede prestaties van de laatste weken, het hoogspringen. Annemieke Bouma, die afgelopen woensdag net Nederlands record op 1.77 meter bracht, bleek niet opge wassen tegen de druk van het favo riet zijn. De 15-jarige Haarlemse werd met 1.70 meter derde. De titel ging met dezelfde hoogte, maar met minder foutsprongen naar de Euro pese jeugdkampioen Mieke van Doorn, terwijl het zilver voor Mar jan Ackermans was. Ook Miep van Beek (vierde) haalde de 1.70 meter. De Amsterdamse stelde zich met winst op de 100 meter horden favoriete Mieke Sterk startte wegens een blessure niet en het versprin gen schadeloos. HAARLEM Niet de oppermachtig lijkende Sullivans enf >- niet hun aartsrivaal ITM Detroit, doch de California Stags zijnj winnaars geworden van de zesde Haarlemse honkbalweek. Ir.IV. een sensationele en spectaculaire finale versloegen de studenten van dr. Bill Arce, titelhouder 1968 en 1969 de Sullivans met 80, waarmee ze de Haarlemse titel van vijf jaar geleden heroverdeaF Nederland bezette de vierde plaats, de laagste weliswaar in de geschiedenis van dit internationale gebeuren dat echter nimmer zo een kwaliteit had. ITM Detroit werd teleurstellend derde ter- wijl USAFE een prima indruk achterliet. is er echter weinig verschil tusren de contr.cprof X«w.nrrbo en onii hani elljke, ock Dav;s Jup «pelende Smit! D Amerikaan sleepte in 1970 95.211 do'.'ir prijzengeld in de wacht en t eef daarmee 17.10:) do'lj r.ov-n Newcombes inkomsten uit prijzen geld. Om zulke zaken gaat het echter niet in de tenniswereld. •fe Achter Hunt John Newcombe heeft zich overi gens weinig aangetrokken van het bericht dat .bij zijn met 9.000 dollar beloonde Wimbledon-titel mogelijk volgend jaar niet mag verdedigen. Newcombe stelt zich evenals zijn 31 medespelers achter zijn werkgever op en stelde dat Lamar Hunt veel voor de sport doet. Een stelling die All Hill jr., een van de directeuren van de WCT, reeds eerder op de dag met toewijzen ondersteunde door een lan ge opsomming te geven van wat de WCT dit jaar reeds aan de ontwikke ling van het jeugdténnis in de Ver enigde Staten heeft gedaan. John Newcombe over Lamar Hunt: „Het gaat erom dat sommige mensen zich realiseren wat er aan de hand is. Het belangrijkste is dan dat je ziet dat Lamar Hunt geen olieboer uit Texas is zoals we die uit de film kennen en zoals sommige mensen suggereren. Lamar Hunt is echter een echte sport man die veel voor de sport doet. Iedereen heeft respect voor hem, voor zover ik weet staan alle spelers ach ter hem. Het is de ILTF die geen interesse in de toekomst van de sport heeft. Zij zeggen: Wij hebben twintig jaar van ons leven aan tennis gege ven, maar wat hebben een Laver en een Rosewall wel niet voor het tennis gedaan? Zij hebben twintig jaar op de baan gestaan". John Newcombe zou het jammer vinden als hij volgend jaar zijn titel niet zou mogen verdedigen, maar hij verwacht dat hij toch wel weer de eerste bal op het centrecourt zal slaan: „Er zijn wat mensen opgewon den en rennen wat rond. Maar was dat vroeger ook niet zo met de koude oorlog en is het nu niet zo dat we allemaal nog leven? Problemen kun nen immers worden opgelost. Ik denk wel dat er tijdig een oplossing zal worden gevonden".

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 8