leiiwe Leidse Coeramt LUIK NIET GOED DICHT Oorzaak ruimteramp: menselijk falen Nixon gelast onderzoek „verboden aanval 15 LONEN IN ONS LAND STERKST GESTEGEN Laar Den Toom: groetplicht voorlopig handhaven 2 moderne theeglazen Het Kwartet h .m. Geen opvolger VW-„kever" Delftse juwelier voor de derde maal gekraakt Experimenteel haring vissen Tabaksveiling niet uit Bremen naar Amsterdam Aandeel Verolme in RSV versneld (RITA) Zon doet mee China is voor eenheid Europa Man en vrouw kapen Amerikaans vliegtuig Twee doden bij treinongeluk in Engeland Abortuskliniek in Beverwijk Levenslang voor vliegtuigkaping Nèt op tijd voor de zomen r1 isi Ibon I I Zaterdag 3 juli 1971 52ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen CHRISmiJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" lofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31 441 Abonnementsprijs p. w. ƒ1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur T>T> SAIGON, WASHINGTON ^(Reuter, UPI, AFP) Negentien nerikaanse gevechtsvliegtui gen hebben gisteren aanvallen pitgevoerd op het noordelijk ,tieel van de gedemilitariseerde tone tussen Noord- en Zuid- Eietnam, waar Noord Vietname se troepenconcentraties zouden {gijn waargenomen. Omdat de iperatie zonder toestemming Washington werd uitge- irsbe'oerd, kort nadat het vredes- rrassilan van de Viet Cong bekend etcl parapsychologie moet spoedig bezet 'an een verslaggever DEN HAAG Minister Veringa inderwijs en wetenschappen) vindt :t dringend gewenst, dat de vacan- leerstoel parapsychologie in U- echt zo spoedig mogelijk wordt be - t door een algemeen erkende, kri- ;ch ingestelde geleerde op dat ter- Hij zegt dit in antwoord op vragen 3n het liberale Tweede-Kamerlid [onhoff. stej Het gaat overigens hier niet om lpvolging van prof. W. H. C. ten ïaeff, die bijzonder hoogleraar is, iJKhaar om de bezetting van de gewone '^feerstoel in de parapsychologie, die h 1965 aan de Utrechtse univ'ersi- eit werd ingesteld. Deze leerstoel is i- indsdien vacant gebleven. :'n fi S0Ü3 S81- WOLFSDURG (DPA) De Volks wagen 'Kever' krijgt geen opvol ger, ook niet onofficieel. Dit heeft de voorzitter van de raad van bestuur, dr. Kurt I,otz, op de jaarvergadering van Volkswagens, die door 2500 aandeelhouders werd bijgewoond, meegedeeld. „De Kever zal niet sterven omdat, aan iedere nieuwe wagen, die als opvolger van de Kever op de markt wordt gebracht, te hoge eisen zouden worden ge steld", aldus Lotz. Hij verzekerde dat aan de hui dige VW-typen voortdurend technische verbeteringen zullen worden aangebracht. Hierbij zal vooral grote aandacht aan de vei ligheid en de anti-luchtveront reiniging worden geschonken. Het op de markt brengen van de K-70 mibet als een eerste stap worden gezien op de weg naar uitbreiding in de ontwikkeling van nieuwe modellen. Lotz be streed dat de Volkswagen K-70 de andere modellen van het con- vern concurrentie heeft aan gedaan. was geworden, heeft president Nixon een onderzoek gelast. Volgens het Amerikaanse opperbe vel in Saigon had de actie een „be schermend karakter", omdat Noord- vietnamees luchtdoelgeschut het vuur had geopend op een Amerikaans vliegtuig. In militaire kringen wordt' deze bewering echter tegengesproken. De vliegtuigen hadden opdracht, Noordvietnamese troepenconcentra ties te bombarderen, omdat zij in de neutrale zone met het opstellen van raketten bezig zouden zijn. Amerikaanse en Zuitvietnamese mi litaire zegslieden weigerden in te gaan op berichten, als zouden ook Zuitdvietnamese vliegtuigen aanval len op de gedemilitariseerde zone hebben gedaan. DRUK Intussen wordt van vele kanten druk op president Nixon uitgeoefend, het vredesplan van de Viet Cong (waarin vrijlating van de Ameri kaanse krijgsgevangenen in het voor uitzicht wordt gesteld) serieuc te overwegen. De senatoren George McGovern (democraat) en Mark Hatfield (repu blikein) hebben laten weten opnieuw te zullen proberen de financiering van de oorlog in Vietnam stop te zetten, als de president het Viet Congplan zou verwerpen. Nixon heeft herhaaldelijk gezegd, dat Amerika zich pas volledig uit Vietnam zou terugtrekken, als jullie krijgsgevangenen vrijgelaten zouden zijn. Hij heeft echter ook ai eens gezegd, dat een volledige terugtocht dit jaar niet mogelijk zou zijn, omdat Zuid-Vietnam nog niet gereed is al leen de strijd voort te zetten. DELFT Voor de derde maal in korte tijd is gisternacht de etalage gekraakt van de Delftse juwelier Schreuder. Twee mannen sloegen met een halve trottoirtegel een gat in de ruit en namen voor enkele duizenden guldens aan gouden sieraden mee. Het alarmsysteem van de juweliers zaak bleek niet te werken. Jongetje verdrinkt Van een verslaggever UTRECHT Rij het gemaal aan de Thema terkade in Vleuten-De Meern verdronk gisteren Peter van Nieuwenhuizen, het achtjarige zoon tje van de gemaalmeester. De jongen, die niet kon zwemmen, had langs de waterkant zitten vissen. MOSKOU De drie Russische kosmonauten zijn volgens een mededeling van de doorgaans goed ingelichte Russische journalist Viktor Louis omgekomen doordat zy het luik van hun ruimteschip niet goed hadden afgesloten. Op een platform, van Schiphol is vrijdagochtend, een vrachtauto ge raakt door een vleugeltip van een taxiënd vliegtuig, een DC-9 van een Joegoslavische maatschappij. De 22- jarige chauffeur van de auto, Fred Rijgersberg, kon zich dank zij een snelle sprong in veiligheid brengen. De vleugel van het vliegtuig werd flink beschadigd, de cabine van de auto geheel vernield. Van een verslaggever RIJSWIJK Veertien Nederlandse vissersschepen zullen naar de Ierse Zee gaan om daar een experimentele spanvisserij op haring te beoefenen. Zij doen dit in de. periode van 20 augustus tot 20 september, waarin de haringvisserij op de Noordzee verbo den zal zijn. Het ministerie van landbouw en visserij stelt voor dit experiment geld beschikbaar. Het produklschap voor vis en visprodukten had hierom ge- .yraagd. Het bestuur van het produktschap heeft besloten het verbod op het. aan de wal kaken en zouten van haring op te heffen. Later zal men nog be zien of de bepalingen in de „Verorde ning regeling haringteell", waarin dat verbod voorkwam, aangevuld of helemaal ingetrokken zal moeten worden. Drieduizend forellen uit vijver ontsnapt Van een verslaggever VAASSEN De Nederlandse Hei demaatschappij is drieduizend forel len kwijt die in kweekvijvers in Vaassen werden grootgebracht. Twee jongens hebben namelijk de sluizen van de vijvers opengezet. De directie van de Heidemij heeft een beroep op de bevolking gedaan, de vissen die nu overal in beken zwemmen weer te vangen. Dit gaf aanleidiijg tot een massale hengelpar- tij, die echter gisteren nog maar wei nig resultaat opleverde. Louis zei dat hij de verklaring van de dood der kosmonauten gisteren bij de begrafenis had gehoord uit de mond van Russische geleerden. „Menselijk falen en een machani- sche fout hebben ertoe geleid, dat in de katÉne van de kosmonauten de luchtdruk daalde, waardoor tijdens het laatste deel van hun reis de AMSTERDAM Er is geen sprake van. dat de tabaksveiling uit Bremen verplaatst zal worden naar Amster dam. Dit zegt men in tabakskringen naar aanleiding van een bericht in een van de ochtendbladen, dat de veiling zou terugkeren naar Amster dam, de stad waar zij voor 1958 ge vestigd was. Men ziet niet in, waar om de Indonesische tabak in Amster dam meer zou opleveren dan in Bre men. Intussen wordt wel al sinds enige tijd door Indonesische particulieren verbouwde tabak verkocht buiten de veiling in Bremen om, waarin alleen partijen afkomstig van staatsplanta- ges verhandeld worden. Enkele Ne derlandse bedrijven kopen Javatabak regelrecht van Indonesische expor teurs. Vooral wanneer de tabaksoogst groot is zien de Indonesiërs wel wat in die directe levering, omdat een al te grote aanvoer in Bremen de prij zen zou kunnen drukken. Tabak van het eiland Madoera wordt overigens al tien jaar buiten de veiling om verkocht. Deze tabak, bekend onderde naam. „Scrubs" is een goedkoop looft, dat wordt ge bruikt voor sigaretten en kerftabak. Auto van het jaar CITROËN Maak een afspraak voor een proefrit v. d. VELDE Citroen Zoeterwoudseweg 23 Leiden Telefoon 01710 - 33741 Van Zuylen van Nijevellstraal 372 Wassenaar. Telefoon 01751 - 3031 CZBU lfoidw/n=3 INTERIEURVERZORGING CRUN5BUPGD MEER KEUS IN1 PASSENDE OMGEVING zuurstof ontbrak", aldus Louis. „Ik heb begrepen", vervolgt hij, „dat het luik van het ruimteschip in de turbu lente fase van de terugkeer in de dampkring van de aarde een weinig open is gaan staan voldoende om de luchtvoorraad van de kosmonau ten weg te zuigen de ruimte in". Mechanisch Volgens Louis heeft de meohani- sche fout zich geopenbaard 22 minu ten nadat de kosmonauten de Sojoez losgekoppeld hadden van de Saljoet. De grote vraag is, waarom de kosmo nauten niet hebben gemerkt, dat het luik niet goed gesloten was en waar om dit ook niet op de registratie-ap- paratuur op aarde is gebleken. Louis zegt, dat een deskundige daarvoor de volgende verklaring heeft gegeven: „Het luik van de So joez is zoiets als het portier van een auto. Als het luik geopend is gaat een signaal branden op het paneel in het bureau van de vluchtleiding. Maar het signaal gaat uit als het luik half dicht is, net zoals in een auto." Uit niet-Russische communistische bronnen werd dit bericht gisteravond bevestigd. Gemeld werd, dat de drie kosmonauten zijn overleden door em bolic luchtbelletjes in het bloed veroorzaakt door een plotseling afna me van de druk in de kabine van de Sojoez-11. DEN HAAG Scheepsbouwer C. Verolme krijgt de persoonlijke aan delen van ƒ800.000 in Rijn-Schelde- Verolme eerder dan oorspronkelijk was overeengekomen. Dit antwoordt minister Nelissen van Economische Zaken op vragen over „het miljoen van Verolme". Het overleg tussen de heer Verolme en Rijn-Schelde heeft er toe geleid dat de heer Verolme direct 3 1/3 pro cent van het totaal der aan Verolme Beheer Maatschappij toekomende aan delen in RSV krijgt. De heer Verolme zou deze aandelen oorspronkelijk ge kregen hebben nadat de schulden af betaald .zouden zijn. Wanneer men de vooroordelen door de deur naar buiten jaagt, komen zij weer door het raam naar binnen. FREDERIK DE GROTE Rita! Je kunt toch wel wat minder hard ruiken! KIÉY IMriD wmmmff In de morgenuren zijn er lage wolken en mistgebieden van de Noordzee, maar de zon weet hier wel raad mee. Ook zondag flinke zonnige perioden met een zwak ke, meer noordoosten wind. De temperatuur komt op .het niveau van 20 tot 23 graden te liggen. Het hogedrukcentrum trekt van de Noordzee naar Zweden zodat ook voor de komende week over wegend zomers vakantieweer verwacht mag worden. Barometerstand: hedeu 10 uur '6,2 cm (1015 millibar), stabiel. Zon en maan 4 juli zon op 4.26, onder 21.02; maan op 17.45, onder 0.43; 8 juli V.M. 5 juli zon op 4.27, onder 21.02; maan op 18.58. onder 1.10; 8 juli V.M Hoog water Hoog water, 4 juli: Rotterdam le getij 0.33, 2e getij 13.17; Sche- veningen 11.47-.-; Vlissingen 10.40-23.04; Haringvliet a. d. Zee zijde 12.12--.-. Hoog water, 5 juli: Rotterdam le getij 1.35. 2e getij 14 10; Sche- veningen 0.11-12.45; Vlissingen 11.39-.-; Haringvliet a. d. Zeezij de 0.38-13.10. Joegoslavische filmer moet land verlaten AMSTERDAM De 40-jarige uit Joegoslavië afkomstige filmschool houder Alexander M. zal binnenkort door de vreemdelingenpolitie in Am sterdam over de grens worden ge,zet, daar hij niet over de vereiste papie ren beschikt. De Joegoslaaf werd in eerste instantie door de Amsterdamse recherche aangehouden op verden king van poging tot oplichting. Bij de recherche hadden zich de laatste maanden adspirant-leerlingen van de filmschool gemeld, die vertel den de school een „rare zaak" te vin den. Inmiddels zijn vijf klachten in gediend. ROME (AFP) China is voor stander van toetreding van Engeland tot de EEG en stelt belang in de pogingen tot eenmaking van Europa, zo heeft vrijdagavond de Italiaanse minister van buitenlandse handel, Mario Zagari, verklaard. Zagari is juist terug van een bezoek aan China. Volgens hem ziet China in de Europese eenheid een macht, die vol doende autonoom is tegenover de supermogendheden, zowel economisch als in politiek opzicht. Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG In Nederland zijn de lonen in de periode april 1964 tot oktober 1970 sterker ge stegen dan in enig ander land van de gemeenschappelijke markt. Dit blijkt uit een door de EEG samengestelde statistiek. De nominale uurlonen stegen met 80 procent, de koopkracht nam met slechts 32 pro cent toe. Ook in Italië werd een zeer sterke loonstijging geregistreerd, namelijk met 79 procent. In dit land bedroeg de reële inkomensverbetering ca. 43 procent. In Frankrijk stegen de lonen met 70 procent en nam de koopkracht met 32 procent toe. In Duitsland be droeg de stijging 66 en 40 procent, in Luxemburg 52 en 34 procent. In het jaar eindigend oktober 1970 was de loonstijging het sterkste in Italië 23 procent en merkbaar minder in de overige EEG-landen: 14 procent in Nederland, 13 procent in Luxemburg en Duitsland en 12 procent in Frankiijk. In Nederland, Duitsland en Luxem burg bedroeg in oktober jl. de ar beidsduur in de industrie gemiddeld 44 uur, in Frankrijk 45 uur en 42,5 uur in Italië. MEXICOSTAD (DPA) Na een gedwongen verblijf van ongeveer vijf uur in de Noordmexicaanse industrie stad Monterrey; is een door een gewapende man en een vrouw ge kaapt passagiersvliegtuig van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Braniff International vrijdag opnieuw opgestegen, waarschijnlijk met be stemming Trinidad. De kapers, een ongeveer 30-jarige man en zijn ongeveer 25-jarige met gezellin, hadden eerst 103 passagiers laten uitstappen. De Braniff Inter national had de kapers een lossom van 100.000 dollar overhandigd. De gekaapte machine was vrijdag ochtend vroeg uit de Mexicaanse stad Acapulco vertrokken voor een vlucht naar San Antonio in Dallas en ver der naar New York. Kort voor de aankomst in San Antonio dwongen de kapers de piloot tot een koers verandering en een landing in Mon terrey. In de intussen weer uit Mon terrey vertrokken machine zitten be halve de kapers nog de zeven be manningsleden. CHESTER (AP) Bij een trein ongeluk in de buurt van Chester in Engeland zijn gisteravond twee schoolkinderen gedood, vijf ernstig gewond en 25 volwassenen en kinde ren licht gewond. In de trein zaten leerlingen met hun onderwijzers die een schoolreisje naar de kust hadden gemaakt. Door nog onverklaarbare oorzaak raakten de laatste twee wagens van de trein, die 420 kinderen vervoerde, uit de rails en sloegen om. De doden zijn een jongetje van 10 en een meisje van 13 jaar. De trein was op weg van de kust van Wales naar Birmingham. BEVERWIJK Het gemeentebe stuur van Beverwijk gaat op korte termijn een onderzoek instellen naar de oprichting van een abortuskliniek in Beverwijk. Eerder deze week heeft de Rotter damse Stichting voor medisch verant woorde zwangerschapsonderbreking (Stimezo) aangekondigd, dat er spoe dig een kliniek zal gaan werken. Alle huisartsen in Noord-Holland zouden via een schrijven hiervan in kennis worden gesteld. Het bericht van de Stimezo heeft bij het gemeentebestuur van Bever wijk verwondering gewekt. Het ge meentebestuur is niet op de hoogte gesteld. Ook de directie van het plaatselijke Rode-Kruisziekenhuis is niet door de stichting Stimezo bena derd. en weet officieel van niets. Verbl ij f svergunn in g voor Ralph Waver Van een verslaggever DEN (HAAG Minister Polak van justitie heeft de Amerikaanse deser teur Ralph Waver een verblijfsver gunning gegeven, om het mogelijk te maken, de uiteindelijke beslissing in zake de overlevering naar Amerika, in ons land af te wachten." De minister handelde hiermee in overeenstemming met het eenstem mig advies van de adviescommissie voor vreemdelingenzaken. Ook over eenkomstig dit advies, is het beroep dat Waver deed op zijn status als vluchteling, afgewezen. Dit heeft het ministerie van justitie meegedeeld. LONDEN (Reuter) Het Britse Lagerhuis heeft in beginsel een wets ontwerp van de regering goedgekeurd om het kapen van een vliegtuig met levenslang te bestraffen. Het wetsontwerp stelt Engeland in staat de Haagse conventie ter be strijding van vliegtuigkapingen te ratificeren. De conventie is al door 65 landen getekend en door drie ge ratificeerd.. DEN HAAG Minister Den Toom van defensie wil de groetplicht voor militairen nog niet geheel afschaffen. In antwoord op vragen van de beer Wieldraaijer (PvdA), die de groetplicht ook op militaire terreinen afgeschaft wilde zien, antwoordt de minister dat hij het nog niet de juiste tijd vindt om dit te doen. Dit antwoord was gisteren voor een woordvoerder van de vereniging van dienstplichtigen (WDM) reden om als commentaar te geven: „Laat de mi nister nu eens steekhoudende argumenten aanvoeren waarom hij nog aan de groetplicht wil vasthouden". Volgens de zegsman van de WDM zijn niet alleen dienstplichtigen voor afschaffing, maar ook veel beroepsmilitairen. Vandaag in ZO Bernard Hammelburg: Zwarte Panters van Israël zetten hun acties stug voort -*• Arthur Frid: Van ping-pong tot parasprong ■X- J. J. M. Kiggen: Drijvende brand kasten Dialoog: Kijk niet naar de kop maar in de krop Ds. A. G. Gilse: Eerbied voor het woord en voor de lezer Dr. C. Rijnsdorp: De Put heeft kwaliteiten Dr. H. S. Visscher: Sherlock Hol mes privé Jeanne de Vlieger: Piet Marée m.v.a. verkoopt ideeën Harm Lamberts: Een zwak land in de frontlinie (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 hippe kleuren: oranje - paars - groen - geel leuk op de camping, of een fijn zomeravondfeestje Ik geef op als nieuweabonnee: plaats: betaalt: Q.per kwartaal par maand I Alsbeloningvoormijnaktiviteit Iontvangik2theeglazen. Denieuweabonneekrijgtonze I <krant veertien dagen gratis. Mijn n Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe'"leidse Courant - antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1