De II cent Medin Velasqueskampioen 1 PONTIAC Schrijvers in Sowjetunie zweren partijlijn trouw Staf van Dennendal legt werk morgen niet neer Vietnamrapport blijft circuleren in de pers VS-VREDESPLAN WEKT ARGWAAN Ook Amerika voor een conferentie van alle vijf kernmogendlieden Nixon optimistisch over economie VS Communist krijgt r.k. persprijs Kroaten-proces voortgezet Hatta sprak met koningin Juliana od onbekende op Cunard Line Siciliaanse gevangenen komen in opstand Japanse premier herziet kabinet Israël wacht af Farmaceutische industrie wil pil in ziekenfonds Hooggerechtshof Amerika overweegt de doodstraf geheel af te schaffen 9 WOENSDAG 30 JUNI 1971 \i/eja4q>*e4\ 220 cent voor 20 Medina's. Dus 11 cent per stuk. [OSKOU (Reuter, UPI, AP) )e „officiële" Russische schrij- 5 beslissen zelf wie wel en niet lid wordt van hun schrij- sbond. Voor het lidmaatschap liet bepalend hoe belangrijk talent van de schrijver is, ir of hij zich volledig wil in- en voor de strijd om de grote ale hervormingen, die het 'jet-volk nu levert, t is de voornaamste conclusie uit «spraak, die Georgi Markow, se- )ME (ANP) De vatikaanse cor- ondent van het communistische ,Paese Sera" heeft van de is-katholieke journalisten-vereni- in Italië een onderscheiding ge- ;en. De correspondent, Lillio Spa- kreeg de prijs omdat hij in de lopen jaren herhaaldelijk scher- maar zeer goed gefundeerde kri- op de kerk en het Valikaan had ïoefend, aldus de overweging. fOCKHOLM (DPA) „Ik. haatte man zo erg, dat ik hem had nen verscheuren". Dit verklaarde van de Kroaten, die in Stockholm chtstaan, wegens de op 7 april dit jaar gepleegde moord op de lassadeur van Joegoslavië in de ledse hoofdstad Wladimir Rek- p de tweede dag van het proces, rbij vijf Kroaten terechtstaan, zei 20-jarige Miro Baresits, dat zijn tegen Rolowits voortsproot uit optreden in de jaren veertig, hij als partizaan duizenden aten had vermoord, die een zelf- dig Kroatië nastreefden aresits en de 23-jarige Andjelho kowits hebben op de eerste dag het proces al bekend Rolowits bij ontvoeringspoging te hebben ge- Zij hadden de ambassadeur ;n ontvoeren om de vrijlating van in Joegoslavië ter dood veroor- de Kroatische vrijheidsstrijder te Tijgen. De andere beklaagden :enden de hun ten laste gelegde leplichtigheid. cretaris van de Russische schrijvers bond, gisteren hield bij de opening van het vijfde congres in Moskou. Markow had met. zijn eerste opmer king kennelijk Aleksander Solzjenit- syn op het oog, de man die in 1969 uit de schrijversbond werd geze* na de publikatie van twee van zijn boeken buiten de Sowjet-Unie. Solzenitsyn won vorig jaar de Nobelprijs voor li teratuur. Markow sprak ten overstaan van meer dan vijfhonderd congressisten, onder wie zich partijleider Breznjevv premier Kosygin en president. Ped- gorni bevonden. Markow. die alom bekendheid geniït vmwege zijn ol- tra-orthodoxe inziViten, bescnuldigde ideologische vijanden er van te pogen „het grenzeloze geloof van de schrij ver in de communistische partij te ondermijnen". Parasieten „Als bepaalde verstokte leeglopers door de organen van de Russische justitie verantwoordelijk worden ge steld voor een parasiterende levens wijze, dan haast men zich in het bui tenland deze 'uiwammessen en dom koppen te betitelen als schrijvers en geeft men ze exclusieve benamingen als getalenteerd, prominent of zelfs groots", aldus Markow. Markow doelde hiermee blijkbaar op een man als Andrej Amalrik, de 33-jarige auteur van „Haalt de Sow jet-Unie 1984?" Amalrik zit momen teel een straf van drie jaar werk kamp uit op beschuldiging van laster tegen de Sowjet-Unie. Eerder bracht hij al achttien maanden verbanning door in Siberië wegens „parfisitisme". Enkele van zijn werken zijn in vele westerse landen uitgegeven, maar Amalrik wordt in de Sowjet-Unie niet beschouwd als schrijver en zijn boeken kunnen daarom in eigen land niet worden gepubliceerd. Markow wist tot slot een heftig ap plaus aan de officiële schrijvers en Van een verslaggever DEN HAAG De Indónesische oud-vice-president Mohammed Hatta, die in 1949 zijn land bij de souve- reiniteitsoverdracht vertegenwoordig de, is door koningin Juliana op paleis Soestdijk ontvangen Dr. Hatta had dat gesprek, naar eerst thans is bekend geworden, op 18 juni. Het duurde ruim een half uur. ASHINGTON (DPA, Reuter, I) Als achttiende Ameri- nse krant heeft gisteren ook Christian Science Monitor reksels gepubliceerd uit het eime Pentagon-rapport over Vietnamese oorlog. t de afgedrukte passages blijkt, de regering-Kennedy en later <x»k regering-Johnson plannen uit eten, volgens welke binnen een ode van vijf jaar nagenoeg alle rikaanse troepen uit Zuid-Viet- zouden moeten worden terugge ven. Volgens dit plan zou het rikaanse contingent van 12.000 in begrotingsjaar 1964 tot slechts man in 1968 verminderd worden, s de Christian Science Monitor. Niet in gevaar ONDEN (Reuter) De se scheepvaartmaatschappij lard Line voert onderhande en over verkoop van haar delen aan een maatschappij er een bod op heeft uitge- cht maar waarvan de naam niet kan worden genoemd, heeft president-commissaris Basil Smallpeice meege- d. Hij zei dat de besprekin- nog niet in het voorbereiden- tadium verkeren. ior allerlei geruchten is de be stelling voor de aandelen Cunard rederij van de beroemde :n-schepen de laatste tijd c toegenomen. Sir Basil zei zijn laring af te leggen met het oog de koersstijging. Dinsdag stegen andelen Cunard met 24 pence tot 0 waardoor de koerswaarde van onds met meer dan 3 min steeg. februari maakte Cunard bekend zij verleden jaar een verlies van 3 miljoen heeft geleden, vergele- met een winst van £3.16 miljoen et voorgaande jaar. In april zei Basil evenwel dat voor 1972 weer 'inst wordt gehoopt. inard heeft alleen nog de Queen 'beth II in de vaart, het schip dat 969 te water werd gelaten nadat >ouw aanzienlijke vertraging had ;r vond en. steren gingen in Londen geruch- het bod op Cunard afkomstig an Engelands meest actieve za- nan, Jim Slater. Volgens zegslie- heeft Slater zijn bezit aan aande- Cunard de laatste maanden tdurend vergroot. Hij weigerde dag commentaar te geven. Slater esident van Slater Walker Secu- Bols gaat 25 min. onderhands lenen NIEUW VENNEP Om te voor zien in de financiering van investe ringen in de fabrieken te Schiedam en Nieuw Vennep, zal de Koninklijke Distilleerderijen Erven Lucas Bols onderhands ongeveer 25 min. gaan lenen. Dat is op de jaarvergadering bekend gemaakt. Bols wil de verwerking van mout in Schiedam aanzienlijk gaan uitbrei den, wat een welkome diversificatie zal betekenen, zo werd gezegd Over de vooral in 1969 merkbare invloed van de zgn. „witte jenever" verklaar de de raad van bestuur dat Bols en de andere sterke merken geen omzet daling hebben geleden. De groei van het marktaandeel van de „witte jene ver" is tot staan gebracht on zal waarschijnlijk verder verminderen, aldus Bols. aan de heersende Sowjet-troi'ka te ontlokken, toen 'hij zei: „De Sow jet literatuur is sterk door haar duidelij ke besef van haar plicht tegenover volk en partij, begrip voor haar plaats in de maatschappij en haar opdracht, die gekoppeld is aan de be vestiging van de communistische idealen". Het congres wordt bijge woond door vijfhonderd afgevaardig den, die de zevenduizend leden van de schrijversbond vertegenwoordigen. Oviiig-Diepeveen: omzet en winst daalden dit jaar ROTTERDAM De groothan del in ijzerwaren Oving-Diepe- veen verwacht dit jaar een ver mindering van de omzet. Dit zal voornamelijk het gevolg zijn van een achteruitgang van de pro- duktie in de walserijen. In de overige sectoren van het bedrijf gaat het goed. Dit bleek tijdens de jaarvergadering in Rotter dam. Ook de resultaten zullen beslist niet zo goed zijn als vorig jaar. De bestedingsbeperking van de re gering is volgens de leiding van de NV duidelijk van invloed op de gang van zaken in de groothandel. De om zet wordt teruggedrongen, de concur rentie wordt scherper. De winstmar ges staan onder druk. Allemaal rede nen voor de directie om minder opti mistisch te zijn. Desondanks ver wacht het bedrijf in de toekomst een gestadige groei van het staalverbr.uk met vijf pet. per jaar. De dochteronderneming Sonopresse, die haar kosten in 1970 niet geheel kon goedmaken, heeft in de eerste vier maanden van dit jaar een be langrijke omzetvergroting behaald. De fusie tussen Oving en Diepevem, die vorig jaar volledig haar gestalie kreeg, heeft weinig kosten met zich meegebracht. Het bedrijf heeft een dividendre serve ingesteld, die een omvang heeft van 10 pet. van het aandelenka pitaal. ROME (DPA) Opstandige gevan genen hebben gisteren in de gevange nis van de Siciliaanse stad Catania grote schade aangericht. Terwijl meer dan honderd bewoners van de straf inrichting de cipiers overmeesterden, op het dak van het gebouw klommen en van daar in spreekkoren tegen de overbezetting der cellen" protesteer den. drongen anderen de bureaus en kantoren binnen en richtten grote vernielingen aan. Strozakken en in boedel werden aangestoken. De politie omsingelde de gevange nis en loste verscheidene waarschu wingsschoten, toen enige gevangenen probeerden, zich aan touwen langs de buitenmuren te laten zakken. Pas na verscheidene uren lukte het de brandweer de diverse branden te blussen. Spoedig daarop drongen sterke politieeenheden de gevangenis binnen en herstelden de orde. Tien gevangenen hebben verwondingen opgelopen. Winst Hotel l'Europe in 1970 iets gedaald AMSTERDAM Het bedrijfsre sultaat van Maatschappij Hotel de l'Europe is in 1970 gedaald van ƒ584 424,-. tot ƒ489.514,-. Het oruto resultaat was wel hoger (ƒ2,97 mil joen tegen ƒ2,52 miljoen in 1969), maar de kosten stegen sneller. Bo vendien werd voor het eerst aan het voltallige personeel een vast salaris betaald, terwijl in voorgaande jaren het bedienend personeel nog met het fooien-stelsel werkte. Het dividendvoorstel luidt onveran derd 8 procent. TOKIO (Reuter) De Japanse premier Eisako Sato heeft gisteren een ingrijpende wijziging in het kabi net en de partijtop van zijn liberaal- democratische partij aangekondigd. De teleurstellende verkiezingsuitslag van zijn partij heeft aangetoond, dat het tijd is voor een ingrijpende wijzi ging om wat frisse lucht binnen te laten, aldus de premier op een pers conferentie. Later deze week zal Sato de veranderingen bekendmaken. De secretaris-generaal van de libe raal-democratische partij Kakoeei Tanaka, heeft gisteren zijn ontslag aangeboden na het bekend worden van de verkiezingsuitslag. Hoewel de liberaaldemocratische partij or stem menwinst had gehoopt na de onderte kening van het verdrag dat teruggave van het eiland Okinawa aan Japan regelt, heeft ze een van de 64 zetels in de senaat die op het spe' stonden, verloren. TEL AVIV, CAIRO (UPI, Reu ter, AP) Israël heeft de con tacten met de Sowjet-Unie even gelaten voor wat ze zijn. De aan dacht is nu gevestigd op de bij eenkomst van minister van bui tenlandse zaken Abba Eban met de Amerikaanse ambassadeur, waar gisteren een vredesplan van de Verenigde Staten is be sproken, dat toegeschreven wordt aan de Amerikaanse zaakgelas tigde in Cairo, Donald Bergus. Terwijl de Israëlische bladen nog Uit de documenten van het Pentagon zou echter blijken, dat dit plan vrij wel van begin af aan tot mislukking gedoemd was. De documenten werpen, volgens het dagblad, dat in Boston verschijnt, in het bijzonder een ongunstig licht op de rapporten van de Amerikaanse ge heime dienst, die tot de belangrijkste grondslagen voor de politieke beslis singen in Washington behoorden. De frontrapporten van de Amerikaanse geheime dienst, die in hoge mate ge baseerd waren op Zuid-Vietnamese inlichtingen, waren pover en te opti mistisch. Zij gaven hoge Amerikaanse regeringsfunktionarissen een ver keerd beeld", zo schrijft het Bostonse blad. PONTIAC PONTIAC PONTIAC PONTIAC PONTIAC PONTIAC fijn om te dragen voorjaren en jaren en jaren... Dit zijn enkele modellen uit de zeer grote Pontiac-collectie die uw Pontiac-dealer u gaarne toont. Loopt u eens bij hem binnen GENÈVE (Reuter, UPI, AP) De Verenigde Staten hebben gisteren op de ontwapenings besprekingen in Genève ver klaard, graag alle landen die kernwapens bezitten te willen betrekken bü de ontwapenings conferentie. China en Frankrijk lieten totdusver verstek gaan. Deze verklaring afgelegd bij de hervatting van de ontwapeningscon ferentie lijkt in beginsel overeen te stemmen met het voorstel van de Russische partijleider Leonid Brezn- ■ew tot het beleggen van een confe rentie van alle viif kernmogendhe- den. Rusland. Amerika. Engeland, Frankrijk en China. De Amerikaanse delegatieleider Ja mes F. Leonard zei in een verklaring: „Wij zijn van mening dat een hechte en voortdurende vrede uiteindelijk moet zijn getfeseerd op de algemeen aanvaarde beperking van de bewape ning. Een hechte opbouw van de vre de moet een weerspiegeling zijn van de bijdragen van alle staten en de belangen van die staten met elkaar in overeenstemming weten te brengen". Leonard noemde het Russische voorstel een manier om tot dit doel te komen. Naar zijn mening zijn er niet alleen problemen, die tussen de kern- mogendheden onderling moeten wor den besproken. Er zijn ook vraag stukken, die onderwerp van gesprek moeten zijn tussen deze mogendheden en staten, die geen kernwapens bezit ten. Een vijfmondhedenconferentie zou ook de belangen van de niet- kernmogendheden terdege in het oog moeten houden, aldus Leonard. KERNPROEVEN Op de gisteren hervatte ontwape ningsconferentie zijn een verbod van biologische wapens en een verdrag dat het nemen van (ook ondergrond se) atoomproeve<n verbiedt de voor naamste agendapunten. Canada heeft er bij de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie op aangedrongen, alle ondergrondse testen te staken, die omvangrijk genoeg zijn om ontdekt te worden door de bestaande seismogra- fisehe instrumenten. Deze gedeeltelijke afschaffing van ondergrondse proeven zou een ak koord over een algeheel vertod kun nen vergemakkelijken. Zowel Ameri ka als Rusland hebben een soortgelijk voorstel echter al eerder van de hand gewezen, omdat het kleine explosies zou legaliseren, die niet van buiten af geregistreerd kunnen worden. volop bezig waren, bijzonderheden te spuien over het bezoek van de Russi sche journalist Victor Louis 'aan Is raël, gaf ambassadeur H. Walworth Barbour aan Eban details over het vredesplan, waarover de Israëlische regering pas enkele dagen geleden vernam uit een Amerikaanse krant. Israël vroeg onmiddellijk Washington om opheldering. Volgens Israëlische zegslieden be vat het „Bergus-papier" een beroep op Israël, zich halverwege in de Si- nai-woestijn terug te trekken. Egyp tische troepen zouden daarna het Suezkanaal oversteken en posities be zetten tot op 25 km van het Israëli sche front, In deze zone zouden VN- troepen gelegerd moeten worden. Zoals bekend, weigert Israël met een dergelijke regeling in te stemmen. Impasse Van Amerikaanse zijde is ver klaard, dat het plan eind mei aan de Egyptische autoriteiten werd over handigd, toen de discussies over hero pening vn het Suezkanaal in een impasse verkeerden. Nadat er niet op was gereageerd werd het plan aan Bergus toegeschreven en liet Was hington weten, dat het een eigen idee van de zaakgelastigde was en dat het niet de politiek van de Verenigde Staten of die van Israël weergaf. In de Washington Post heeft de co lumnist Joseph Kraft de Egyptische minister van buitenlandse zaken Mahmoud Riad (die gisteren in Mos kou arriveerde) laten zeggen, Hat Bergus erg vaag was over de her komst van het compromis-voorstel. De minister had wel de indruk ge kregen, dat het in overleg met de Israëlische regering was opgesteld. Louis Israëlische bladen melden, dat de Rusisische journalist Victor Louis Is raël heeft voorgesteld dat beide lan den eerst hun handelsbetrekkingen hervatten om vervolgens te streven naar hervatting van volledige diplo matieke betrekkingen. Moskou zou op deze wijze voorlopig contacten met Israël kunnen onderhouden, zonder herstel van diplomatieke relaties. Nadat Louis twee uur had gespro ken met Simha Dinitz, de voornaam ste politieke adviseur van premier Golda Meir, zou hij gezegd hebben: „Ik ga terug naar mijn land om ver slag uit te brengen. Binnen enkele weken hoort u van ons om een for mele bijeenkomst te organiseren". De Israëlische regering heeft echter nog niets vernomen. Zij is geneigd, alles te bezien tegen de achtergrond van de psychologische oorlogsvoering van de Sowjets 100% waterdicht Uurwerk verend opgehangen in een solide roestvrij Stalen kast- De beste bescherming van de juiste tijd Edelstaal 198.- In een hoofdartikel legt de Chris tian Science Monitor er de nadruk op, dat de redacteuren het materiaal zorgvuldig hebben bestudeerd om er zeker van te zijn, dat publikatie de Amerikaanse veiligheid niet in ge vaar zal brengen. Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft tot dus ver nog niet te kennen gegeven, dat het ook de Christian Science Monitor een publikatie-verbod wil opleggen. Een dergelijk verbod geldt voors hands nog wel voor de New York Times, de Washington Post, de Boston Globe en de St. Louis Dispatch. De Times en de Post kunnen weliswaar krachtens een besluit van het hoogge rechtshof van vorige week vrijdag, die delen van het Vietnam-rapport publiceren, die door het Pentagon niet meer als geheim zijn 'geken schetst, maar beide bladen hebben nog niet van deze mogelijkheid ge bruik gemaakt. Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft gisteren verzekerd, dat het tegen dertien andere Amerikaan se kranten, die veneens delen van het Pentagon-rapport hebben afgedrukt, geen gerechtelijke stappen zal onder nemen, omdat het gepubliceerde ma teriaal niet „gevaarlijk" voor de vei ligheid van de VS wordt geacht. Een aantrekkelijk model, van vroeger-van nu-van slraks. Doublé of chroom 79.50 Fraai gevormde kast beschermt het solide Pontiac uurwerk tegen vocht en stof. Wijzerplaat met kleurige zóne. Doublé 149- PONTIAC TIJD - JUISTE TIJD UTRECHT De staf van Dennendal, de zwakzinnigenaf deling van de Willem Arntzhoe- ve in Den Dolder, zal zijn werk niet met ingang van 1 juli neer leggen. Vorige week werd in een ultimatum aan alle bij het con- Van een verslaggever UTRECHT De farmaceutische industrie wil de pil alsnog in het zie kenfondspakket zien opgenomen. Eén stem verschil (het besluit de pil niet op te nemen werd genomen met 15 stemmen tegen en 14 voor) in de zie kenfondsraad mag, zo zegt de stich ting voorlichtingscentrum chemische industrie, in dit geval niet definitief de doorslag geven. Volgens de stichting is de hele be volkingsproblematiek zo bepalend voor de ontwikkeling van de maat schappij, dat het parlement zich over deze kwestie „ernstig dient te bera den." De farmaceutische industrie toont zich teleurgesteld over het be sluit van de ziekenfondsraad de pil niet in het ziekenfonds op Ie nemen, dit in weerwil van een positief meer derheidsadvies van een commissie van medische deskundigen. De vraag wordt gesteld, of het geen tijd wordt, binnen het pakket ziekenfondsver strekkingen, de preventieve gezond heidszorg beter tot baar recht te laten komen. Daartoe behoort ook de ver strekking van orale anti-conceptie middelen. De stichting vindt ook, dat de' pil via het ziekenfonds de burgers in grotere mate in staat zou stellen zelf over de gezinsgrootte te beslissen Een belangrijk aspect is volgens de stichting ook, dat door opneming van de pil in het ziekenfonds, de anti conceptie officieel zou worden erkend als een onderdeel van de geneeskun de, waardoor het vertrouwen in dit middel versterkt WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) President Nixon is van mening, dat de Amerikaanse eco nomie niet gestimuleerd hoeft te worden. Hij is daarom tegenstan der van belastingverlaging, van verhoging van de overheidsuit gaven (tenzg om rechtstreeks een vermindering van de werk loosheid te bewerkstelligen) en van wettelijk toezicht op lonen en prijzen. Dit heeft minister van financiën, John Connally, giste ren tegenover de pers verklaard. Hij deelde mee. dat de regering haar veto zal uitspreken over voor-' stellen van het Congres voor extra geld ten behoeve van openbare wer ken om zo de uitgaven, van de staten pn de gemeenten te verhogen. Hij zei ook, dat het tekort op de nationale begroting voor het lopende belasting jaar veel sroter zal uitvallen dan de officiële raming van 18.6 miljard dol lar. President Nixon is er, volgens Con nally, van overtuigd, dat het met de Amerikaanse economie de goede kant op gaat en dat de expansie mogelijk een sneller verloon zal krijgen. De hoop van de regering, dat de werk loosheid, die nu 6,2 procent bedraagt, halverwege het komende jaar zal zijn verminderd .tot 4,5 procent is nu ech ter minder groot dan enige tijd gele den. aldus minister Connally. VERMINDERING DEFENSIE De Amerikaanse minister van de fensie Meivin Laird, heeft het Con gres laten weten, dat het voorstel om de Amerikaanse defensie-uitgaven de komende twaalf maanden met zeven miljard dollar te verminderen „een crisis in de nationale veiligheid zou veroorzaken". Het personeel, contrac ten en het aantal bases zou in dat geval moeten worden teruggebracht. Hij zei dit gisteren bij de verdediging van de 75 miljard dollar, die de rege- ring-Nixon voor het belastingjaar 1972 heeft aangevraagd. Het amende ment om de defensie-begroting tot 68 miljard dollar terug te brengen, komt spoedig in de Senaat in stemming, maar maakt volgens waarnemers niet veel kans. BESCHULDIGING De republikeinse senator Clifford Case-, heeft maandag „bureaucraten van het Pentagon" ervan beschuldigd, dat zij een rapport van burgergeleer- den hetfoen herschreven, waarin mel ding wordt gemaakt van grotere mo gelijkheden om de verschillen tussen ondergrondse kerngroeven en aardbe vingen te constateren. Hij publiceerde brieven van zes seismologen, die zei den het oneens te zijn met de nieuwe versie van het rapport, waarin hun bevindingen zouden worden gebaga telliseerd. Senator Case verklaarde bezorgd te zijn, dat deze „manipulatie" zijn weerslag zal vinden op de internatio nale ontwapeningsconferentie. die gisteren in Genève weer is voortge zet. Op de conferentie zal ook de ont dekking van ondergrondse kernproe ven ter sprake komen. Rusland is te gen inspectie ter plaatse. Door betere mogelijkheden om onderscheid te ma ken tussen kernexplosies en aardbe vingen die de boze Amerikaanse seismologen zeggen te hebben ontdekt zou deze inspectie overbodig kun nen worden. flict op Dennendal betrokken partijen medegedeeld dat uit pro test tegen de buitendienststelling van Dennendal-directeur drs. C. Muller, de staf „per 1 juli zijn consequenties hieruit zou trek ken". Het ultimatum werd gisteren echter opgeschort omdat de staf deze week nog de vorming van een interimbe- stuur van de Willem Arntzhoeve ver wacht. De staf meent dat dit nieuwe bestuur onmiddellijk tot een open ge sprek zal overgaan met als onder werp het zg. de-escalatievoorstel van de Dennendal stafleden. Dit voorstel houdt in: weer in dienst stellen van drs. Muller en in schakeling van een bureau voor con flictsituaties waarbij wordt gedacht aan „Intagon'1, het instituut voor toe gepast sociaal psychologisch en agolo- gisch onderzoek van de Universiteit van Amsterdam. Het bureau voorlichting van de provincie Utrecht zei ons op z'n vroegst eind deze week een voorlopig nieuw bestuur te verwachten. „Maar het kan met het oog op de vakanties ook nog wel enkele weken duren", aldus een voorlichtingsfunctionaris. Zoals bekend stellen Gedeputeerde Staten van Utrecht en B. en W. van de gemeente Utrecht op het ogenblik een interimbestuur samen. Mr. G. J. P. Cammeibeeck uit Eind hoven, de raadsman van drs. Muller, heeft het voorgenomen kort geding van zijn cliënt tegen de Willem Amtzstichting uitgesteld in afwach ting van de komst van het nieuwe bestuur. Hij zou over aanwijzingen beschikken dat de heer Muller door het interimbestuur direct weer in- functie zal worden gesteld. Mr. Cam meibeeck verwacht dat het bestuur uiterlijk volgende week zal zijn ge vormd. De nog door het oude bestuur van de Willem Arntszhoeve ingestelde ad viescommissie heeft gisteren telegra fisch de staf van Dennendal verzocht de situatie niet verder te „escaleren". Tevens zijn vertegenwoordigers van de staf uitgenodigd voor een deze week te houden tweede bespreking. WASHINGTON (AP) Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft voor het eerst besloten te overwegen, of de doodstraf on menselijk en ongebruikelijk en daarom in strijd met de grond wet is. Dit besluit werd genomen, nadat het Hof 39 doodvonnissen ongedaan had gemaakt. In oktober zal het Hof ter inleiding van een definitieve uitspraak over de rechtsgeldigheid van de doodstraf op nieuw zes gevallen in behandeling nemen. In een uitspraak op 3 mei handhaafde het Hof de procedures, die in 38 Amerikaanse staten kunnen leiden tot terdoodveroordeling. De theorie van de executie is echter nog niet aan de grondwet getoetst. „Het besluit van het Hooggerechts hof heeft ons nieuwe hoop gegeven, dat In de Verenigde Staten een eind zal komen aan de barbaarse traditie van wettelijk gesanctioneerde execu ties", zei Jack Greenberg, directeur en adviseur van de NAACP, de Na tionale vereniging tot behartiging van de belangen van kleurlingen. De meeste doodstraffen die naar lagere gerechtelijke instanties werden terugverwezen, werden herzien op grond van de zgn. Witherspoon-uit- spraak van het Hof. Deze uitspraak van juli 1968 verttood de executie van William Witherspoon, die was veroor deeld wegens moord op een politie man in Chicago. Bepaald werd dat niemand het zitting nemen in een ju ry mag worden belet, naar aanleiding van gewetensbezwaren tegen de doodstraf. Een van degenen, die op grond van deze uitspraak het tegen hem uitge sproken vonnis zagen geannuleerd, was Richard F. Speck, die in 1966 veroordeeld werd wegens het ver moorden van acht jonge leerling-ver pleegsters in hun flat in Chicago.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9