Kerk is niet blij als je samen probeert gelovig bézig te zijn I Omstreden pater overgeplaatst Verbond met Cesar Voorstel schoolgeld te verdubbelen beroepTngswerk Ook nieuwe Kamer wi Prinsjesdag op laatste dinsdag van augustus F UITDË KERKBLADEha Uw probleem is het onze.... Een woord voor vandaag Hl LE Brieven die niet zijn voorzien vüd naam en adres kunnen niet In nehandellng Morden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar ln verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per hrlef dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Ik bezit enkele op naam gestelde aandelen van een fa briek, waarvan de resultaten zo danig waren, dat er in tien jaren geen uitkering meer werd ge daan. Na betalingsmoeilijkheden (ik meen faillissement) heeft de fabriek nog enige tijd gewerkt. Thans zijn de eigendommen ver kocht en de fabriek bestaat niet meer. Is de fabriek niet verplicht, de aandeelhouders op de hoogte te houden van de financiële re sultaten. Hoe gaat het bij faillis sement en verkoop? Indien er na verkoop en opheffing nog baten aanwezig zijn, wie zijn dan de rechthebbenden? Antwoord: De aandeelhouders plegen via de vergadering van aandeelhouders en door verslagen op de hoogte gehouden te wor den. Bericht van de vergadering wordt aan de bekende aandeel houders toegezonden. Tevens wordt de vergadering in kranten bekend gemaakt. Artikel 55 van de Faillisse- mentswet bepaalt dat de N.V. ontbonden wordt door insolventie nadat haar faillissement is uit gesproken. De curator in het fail lissement maakt de bezittingen te gelde en keert de opbrengst aan de schuldeisers uit. Indien het faillissement baten oplevert, ko men deze aan de aandeelhouders ten goede, tenzij de statuten van de N.V. anders bepalen. Na beëindiging van het faillissement moet de curator ten kantore van het Handelsregister, waaronder de N.V. ressorteert, zijn rekening en verantwoording neerleggen en deze blijven gedurende drie maanden voor ieder ter inzage. Informeer eerst bij het Handels register. Nog eenvoudiger is bij zijn bank inlichtingen in te win nen. Vraag: Welke godsdienst beleed wijlen koningin Astrid van Bel gië? Was zij geparenteerd aan het huis der Bernadottes? Antwoord: Zij was inderdaad een telg uit het huis Bernadotte, dat sind6 1810 de Zweedse troon bezet. Zij was de dochter van prins Karei van Zweden, broer van koning Gustav V, die in 1950 overleed. Zij was oorspronkelijk lid van de Lutherse staatskerk en bleef dit toen zij in 1926 huwde met koning Leopold van België. In 1930 is zij tot het Rooms ka tholicisme overgegaan. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 2. adreskaartje, 7. zuivel- produkt. 8. plaats in N. Br. 9. kobaltglas, 10. sportterm, 12. eind, 13. wanneer, 15. stap, 17. deel van de voet, 19. voedsel, 20. maanstand, 21. plaats bij Eindhoven, 24. alvorens, 26. knaagdier, 27. bloelwi jze, 29. klip, 30. kolfhamer, 32. gifslangetje, 33. organ lsche verbinding, 34. stok met voet trede. Verticaal1. etui, 2. onderricht, 3. leger, 4. plaats in Drente, 5. Europeaan, 6. meis jesnaam. 10. oogziekte, 11. kweek, 13. bouwland, 14. snuitvan deolifant, 16. eet tafel, 18. troefkaart, 22. grond, 23. gebak, 24. luchtgeest, 25. top in de Berneralpen, 28. reeds, 30. sni jwerktuig, 31. Europeaan. Oplossing vorige puzzel Hor1mos, 5. Est, 8. kolonel, 10. leep, 12. ramp, 14. per,.15. bel, 17. pit, 18. manen. 20. emmer, 21Donar, 22. pedel, 24. sar, 26. tor, 27. Kea, 29. klam, 31. valk, 32. perikel, 33. bee,34. eis. •Vert: 2. oker, 3. sop, 4. toren, 5. eer. 6. klap, 7. alp, 9. Apt, 11. eenmaal, 13. mira bel, 15. baret, 16. leder, 18. mep, 19. nol, 23. dosis. 24. ski, 25. rapé. 27. kali, 28. aks, 30. mee,31.vee. Gesprekken over crisis in de kerk - door Ton van der Hammen BOLNES Een dergenen die, toen het grondvlak van de hervormde kerk via de AKV spreken mocht, de huidige geestelijke armoe in de kerken, de geloofscrisis, het duidelijkste aan de orde, beter kan worden gezegd: aan de kaak stelde, was me vrouw J. C. Buis-Moei. Moeder van twee kinderen, die geloven zo ontzettend moeilijk vindt, daar voortdurend mee bezig is en in de gemeente moei- herkenning en nog minder erkenning kan vinden. Haar man werkt bij de centrale hervormde jeugdraad in Rotterdam, waar hij consulent is voor het uitvoe rende werk in de aangesloten stich tingen. Dat hij gereformeerd is, vindt de jeugdraad van Rotterdam geen be zwaar. Mevrouw Buis: hij is gerefor meerd en ik ben hervormd. We zijn dat allebei gebleven. We zeggen: we voelen er niets van. Het ligt aan de kerken en niet aan ons. AKV-verslag Wat zei zij op de AKV? We citeren het ^KV-verslag letterlijk: „Er zijn al zoveel woorden gezegd en ik heb zelf het gevoel dat het me niet kan schelen of er een nieuwe belijdenis komt, of dat er geen komt. Maar ik zit met het probleem dat ik geloven vreselijk moeilijk vind, dat ik niet weet wie God is, waar Hij is en wat Hij doet. Dat vraagt mijn zoontje van vijf en... ik kan hem geen antwoord geven. Ik vraag me af: is dat nou geen probleem voor iedereen? Ik zou dat graag willen weten en ik heb zelf het gevoel dat als ik in de kerk zit dat men geloven zo gewoon vindt. Ik moet zeggen dat ik steeds meer van de kerk vervreemd, omdat zij het vanzelfsprekend vindt. Ik vraag me af ik ben ambtsdrager of ik over twee jaar niet finaal buiten de kerk sta. Ik wil u gewoon vragen, ik weet niet wie hoor, de synode of u, om met deze vragen rekening te hou den omdat ik dacht dat het hier eigenlijk wel om gaat. Ik zou gewoon willen weten: vindt u het ook moei lijk of is het voor u geen probleem en hoor ik nog wel in de kerk thuis of niet?" Mevrouw Buis, nu: dat klinkt toch wel een beetje als een hartekreet, hè? Was het ook. Ik had gehoopt, dat er 's morgens in de kerkdienst iets over gezegd zou worden. Ds. Nijssen heeft daar de vragen wel geformuleerd, maar het ging over de mensen buiten de kerk. Ik wilde kwijt op de AKV dat we er binnen de kerk mee zitten. Heb het toen zo, nogal geëmotioneerd, gezegd. Van de ovatie die erop volgde kon lk wel janken. Dèt was voor mij wel zo'n anti-climax. Maar later begreep ik, dat het een uitdrukkingsvorm was van instemming; dat kennelijk velen het ook zo vonden. In zoverre was dat bevrijdend voor me, omdat ik meende een van de weinigen te zijn die zo denken en zich zo hulpeloos voelen. Je zit op zo'n AKV met bos sen papieren voor je over al die ker- kelijk-structurele, heus wel urgente problemen. Maar je hebt het gevoel: met de geloofscrisis waar ik in zit en kennelijk anderen met mij, kun je niet aankomen. Wat is je probleem? Je merkt dat de hele cultuur aan je trekt, er komt zoveel op je af, je moet steeds een keuze doen. Je wilt eigentijds mens zijp en in deze tijd geloven. Aan de ene kant ervaar je een bevrijding, omdat er meer ruimte is gekomen in het denken over allerlei fundamente le levensvragen. Ik bedoel, dat aller lei „vastigheden" van vroeger het toch niet helemaal of helemaal niet blijken te zijn. Andere kant Aan de andere kant zie je het alle maal niet meer zo duidelijk. Je komt in een impasse in de zin van: hoe lang nog God? Zou er voor mij nog geloof mogelijk zijn? Dat dan niet di rect op religie betrokken, maar. als ik het zo zeggen mag, minder gestructu reerd, meer op jezelf, op je eigen ik (dat weer een ander ik is dan van m'n buurman). Je merkt heel hevig: de bijbel doet een appèl op je. Je vraagstelling is: heb ik een antenne om dat op te vangen? Je doet intussen, want als je niet doet blijf je nergens. Ik ben diaken in de buitengewone wijkgemeente in wording, die we hier hebben (de autochtone bevolking hier van onze kerk is van de gereformeerde bond). Ons gemeenteleven, zo zou je het dacht ik toch wel kunnen noemen, speelt zich voor mij, en ik dacht ook voor de meeste anderen, af binnen de hervormde vrouwendienst, de HVD, die een werkgroep heeft gevormd. Niets bijzonders, hoor. We zijn een stel enthousiastelingen, doen ken nismakingsbezoeken, kraambezoek, houden contactavonden, die je mis schien wel een soort kerkdiensten in de moderne zin zou kunnen noemen, want naar de plaatselijke kerkdienst ga ik steeds minder, omdat die mij zo weinig zegt. Op de contactavonden proberen we ons in de concrete werkelijkheid van alledag te verdiepen. Bijvoorbeeld over wat je moet stemmen, want dat heeft toch met je verantwoordelijk heid te maken: het heeft alles met geloven te maken. En natuurlijk, dan zit je op een gegeven ogenblik wel eens met z'n allen vast, of je gaat zonder veel verder gekomen te zijn naar huis. Er is iemand bij, die dan kan zeg gen: je moet erom bidden. Dat is écht bij haar. Daarom vind ik het fijn van die vrouw, die ik toch wel m'n vrien din mag noemen. Dan kan ik haar wel eens bellen om haar te vragen: bid maar voor me. Het is voor mij bepaald geen gesneden koek. Ik wil eerlijk zijn. Bijbel lezen Dat geldt voor mij ook met het bij bel lezen. Het is toch vaak erg moei lijk, hoor. Maar als je dan bijbelge deelten moet zoeken voor een korte opening op zo'n contactavond, dan merk je hoe zin vol het is.en. kan zijn. We hadden een kerst- èn een paas avond. Dan gaan we met onze handen aan het werk. Maken bijvoorbeeld ansichtkaarten met als thema „ver wachting", of „vernieuwing". Zoals laatst: een voor een zakenman, die nooit tijd heeft „ergens" over te den ken, een voor een gastarbeider, die zich hier niet thuis kan voelen, een voor een kind. dat je weer op zijn manier moet prdberen aan te spre- ken. Je probeert je te verplaatsen in die ander, je erin te verdiepen en tegelij kertijd met verwachting of vernieu wing bezig te zijn. Allemaal ervaren we het als een misschien wat scha mele, maar toch heel actieve manier om het evangelie te concretiseren. Tegelijkertijd heb je ook ontspanning en plezier. Kortom je bent er met hen voor elkaar. Heel pretentieloos. Om vanuit een gemeenschappelijk belang, te weten: proberen gelovend te leven, te kijken wat je samen kunt doen. Persoonlijk gaat het mij om de spanning, die de verwachting van het Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Naast de verhoging van collegegelden (van 200 to 1000 gulden) zou de commissie-Nelissen, die voorstellen heeft gedaan om het rijk aan meer inkomsten te helpen, ook het schoolgeld voor leerlingen voortgezet onderwijs willen verdubbelen. Volgens dit voorstel zou voor een kind boven de 16 jaar niet meer een bij drage van maximaal 200 maar van maximaal 400 gulden moeten gaan gelden. Zoals bekend geldt de leerplicht van 6 tot en met 16 jaar. In die periode is het onderwijs kosteloos. Buiten deze leeftijden wordt van de ouders een bij drage verlangd, die overigens naar draagkracht wordt bepaald.. Het gaat er om dat in het voorstel de maxima worden verdubbeld. Dit geldt dan het openbaar onderwijs. Voor het bijzonder onderwijs komt daar nog een bedrag bij, zoals dat ook tot op heden het geval was. Mochten de voorstellen vandecommissie-Nelissen worden aanvaord, dan zal pas in het cursusjaar 19721973 tot realisering kunnen worden overgegaan. De wet zal daar namelijk voor moeten worden gewijzigd. Mevrouw J. C. Buis- de Moei komende rijk oproept en die dwars staat op onze werkelijkheid. Als je dat serieus neemt, dan vraagt dat om inzet en bezinning. Dat is nu juist wat ik in de her vormde vrouwendienst vind, die dui delijk vanuit deze twee aspecten wil werken, wat daar dan de Martha- kant (de altijd bezig zijnde) en de Maria-kant (zij deed aan bezinning door te luisteren naar Christus) van het werk heet. Ik zou «willen, dat dit in het ge meente-zijn veel meer tot uiting kwam en dat de gemeente ook zo werd gestructureerd dat inzet en be zinning (of omgekeerd) beide daar door als vanzelfsprekend tot gelding zouden komen. Wat ik op z'n minst graag zou wil len van de kerk is: geef ons de ruim te. Accepteer wat we proberen te doen, waardeer het alstublieft. Je vraagt je wat verdrietig af: doen we hier dan nikt? Ik dacht: ja! Waarom is de kerk daar nou niet blij mee? Hier is toch sprake van een stukje authentieke activiteit? BONN (AFP) Het Interduitse overleg tussen de Oostduitse staatsse cretaris Michael Kohl en zijn West- duitse collega Egon Bahr over verbe tering van de betrekkingen tussen de beide Duitslanden is op voorstel van Kohl uitgesteld van 1 tot 13 juli. Van Oostduitse zijde werd geen reden voor het voorstel opgegeven. De woordvoerder van de Westduitse re gering, Konrad Ahlers, die zei dat Bonn met het uitstel akkoord ging, verklaarde dat de Oostduitse stap waarschijnlijk verband houdt met een bijeenkomst van de Interduitse commissie van de Bondsdag op 1 juli in West-Berlijn. Het Oostduitse ministerie van bui tenlandse zaken had de bijeenkomst eerder een „provocatie" genoemd. NED HERVORMDE KERK Beroepen: te Hattem (toez.) drs. D. Broeren, kand. te Rotterdam; te Waardenburg-Neerrijnen: W. Dorre- steyn te Maarssen. Aangenomen: naar Everdingen (bijst. past. A. T. van Delen, a.s. em. pred. te St. Anthoniepolder. Bedankt: voor Dordrecht en voor Huizen: H. Jongerden te Veenendaal. DELFT De jezuietenpater Ed Krekelberg is door zijn provinciaal overste overgeplaatst van Delft naar Nijmegen. Een en ander is het gevolg van de spanningen die reeds vorig jaar juli zijn gerezen tussen de over ste van de Delftse patersgemeenschap van het St.-Stanislascollege en de pa ter, die onder meer de aandacht op zich vestigde door in Maastricht een steen te gooien door de ruit van een sexboetiek. Tijdens de eucharistievieringen die in het afgelopen weekeinde in de Delftse interparochie zijn gehouden, heeft pater Krekelberg de aanwezi gen de brief voorgelezen die hij heeft geschreven aan de provinciaal. Daarin liet de pater onder meer weten dat het hem moeilijk valt om te voldoen aan de wens van de over ste, hoewel hij beseft dat een weige ring hem in conflict brengt met zijn belofte van gehoorzaamheid. Hij vraagt zich echter af of men door hem over te plaatsen wel juist handelt. Vooral ook omdat de beslis sing is genomen naar aanleiding van eer. aantal conflictsituaties. Naar zijn mening worden de spanningen die er thans zijn in de Delftse patersge meenschap door zijn vertrek niet weggenomen maar slechts omzeild. Of pater Krekelberg uiteindelijk gehoor zal geven aan de wens van de provinciaal is niet bekend. „Wees mij genadig, o Here, want tot U roep ik de ganse zegt David in psalm 86. Dat „want" geeft aan dat er een veir bestaat tussen wat God doet en wat de mens doet en is. Op g van het feit, dat hij ellendig en arm is, durft hij God te vragen hem te luisteren. Op grond van het feit dat hij godvrezend is, hij de Heer zijn ziel te behoeden. Nu vraagt hij om gênade, hij bidt. In dat zinnetje, dat met „want" begint, zijn twee h'ol veel belangrijker dan de woorden: „roep ik". De nadruk valt o] „tot U". „Tot U roep ik." David verwacht geen genade, oma bidt, maar omdat hij 'weet, dat hij het heil niet kan verdienen, volledig van God moet ontvangen. Daarom .gaat hij tot Goa omdat hij het van zijn gebed verwacht, maar omdat hij het vai verwacht. We lezen vandaag: Jesaja 7:10-16. lis I.PH uffeu niddi die Van onze parlementsredactie van de begrotingsbehandelingen ijweg Europese Gemeenschap", aldus iting Bromfietser verongelukt ROLDE Gistermiddag is de 16-jarige Jan Brouwer uit het Drent se Eldersloo (gem. Rolde) dodelijk verongelukt. De jongen reed op een bromfiets van een landweggetje plot seling do nog niet gereed zijnde rijks weg 34 op en wérd gegrepen door een personenauto. Hij was vrijwel op slag dood. De Tweede Kamer is gisteren in grote meerderheid akkoord ge gaan met een verschuiving van Prinsjesdag ^varl de derde dins dag in september naar de laatste dinsdag in augustus. Het voorstel om de grondwet in de ze zin te wijzigen, ingediend door de Kamerleden Westerterp (KVPï, Boers- ma (AR), Van Mierlo (D'66), Van Thijn (PvdA) en Wiegel (VVD), werd ondanks grote bezwaren van de rege ring met 93 tegen 35 stemmen aange nomen. De Kamer hoopt door een vervroeging van Prinsjesdag voortaan de begrotingsbehandelingen voor het nieuwe jaar rond te krijgen. Nadeel De regering en de tegenstanders zien als belangrijk nadeel van dit voorstel dat het streven om in de Europese Gemeenschap begrotingsbe handelingen te synchroniseren, wordt doorkruist. „Ik heb er begrip voor dat natio naal een vervroegde indiening van de begroting voordelen kan hebben, maar het past niet in de coördinatie nister Witteveen. De liberaal Pofy ne meende dat ook de vervroeg van prinsjesdag geen zekerheid dat de begrotingsbehandeling op klaar zal kunnen kfcmen. VVD, KVP, AR, CHU en D'6 den verdeeld over het voorstel c eerste lezing, begin dit jaar dod Kamer in de oude samenstelling i' aangenomen. Als ook de Eersterurd' mer met het voorstel akkoord ?n3u zal prinsjesdag 1972 in augustusfen^ len. M'f De Kiesrecht P!t' jvonc rkB: 35= onb De Tweede Kamer ging gistel vens akkoord met de verlaging! de leeftijd voor het actieve kiesr tot achttien jaar. Dit voorstel rfi met algemene stemmen aangeno Met grote meerderheid hecht! Kamer voorts haar goedkeuring* |%i twee andere grond we tswijzigj*"' met betrekking tot de vrijheid onderwijs, waardoor controle o l rijscholen mogelijk wordt, en m« trekking tot het lidmaatschap v<u koninklijk huis. Deze wijziging*-™ paalt dat wettelijk rhoet w(*nc™ vastgesteld wie nu precies lid het koninklijk huis. "V zich cha ikelc' GEREF. KERKEN Beroepen: te Barneveld, J. Rads- taak te Berkum; te Lutten-Slagharen, J. F. ter Hart te Vlaardingen; te IJmuiden, J. L. Bel te Hoek van Hol land. Aangenomen: naar Maassluis: drs. A. E. van der Woude te Lisse; naar Leeuwarden: G. H. Gerritsen te Pa- pendrecht, die bedankte voor Grijps- kerk. GEREF. KERKEN VRIJG. (B.V.) Beroepen: te Arnhem, G. Mul te Deventer. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Dokkum, kand. G. L. Born jr. te Apeldoorn. Einde kopy KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant D.,rdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman. J van Hofwegen. Door H. BIERSTEKER De Amerikaanse kerken doen steeds meer ervaring op in de bij stand aan verwaarloosde en uitge buite groepen in de samenleving. Negers, Indianen. Mexicanen, slum- bewoners die met hun blote handen tegenover stadsbesturen, big bus iness en federale en staatsinstellin gen staan, worden met hulp van mankracht en geld uit de kerken weerbaar gemaakt. Speciaal inge stelde pastoraten zoals het Missis sippi Delta Ministry slagen er ook nog in de ontdekte mistoestanden onder de aandacht van de hele natie te brengen en daarmee macht tegen over macht te ontketenen. Natuur lijk gaat het gebabbel over de vraag of zoiets op de weg van de kerk ligt eindeloos voort maar ondertussen wordt er door kerkelijke voorhoedes pionierswerk gedaan. Zo kon men onlangs in tal van Amerikaanse kerken oproepen horen om „besmette" sla te boycotten afkomstig van een groot bedrijf in Californië dat weigerde de nog maar jonge landarbeidersbond van Cesar Chavez te erkennen. Landarbeiders waren tot voor kort uitgesloten van de sinds 1935 bij de Wagner-act be staande wettelijke mogelijkheden tot eigen organisatie. Nu echter tiendui zenden druivenplukkers in Califor nië, zich onder Cesars leiding toch verenigd hebben en voor hun bond wettelijke erkenning hebben afge dwongen spant alles samen om te voorkomen dat zij ook andere cate gorieën landarbeiders in hun bond bijeenbrengen. De naam van Cesar Chavez, een druivenplukker van Mexicaanse af komst, wordt in veel Amerikaanse kerken met dezelfde liefde en eer bied genoemd als die van Martin Luther King. Wie het boek Druiven der gramschap van Steinbeck heeft gelezen, moet wel erkennen dat Chavez daarvan een soort happy en- ding heeft geschreven, want hij heeft machtige landbouwsyndicaten in Californië op de knieën gekregen. In 1962 streek een pastoraal team van de regionale raad van kerken in v een van de vruchtbare valleien van Californië neer, waar seizoenarbei ders onder onmenselijke omstandig heden hun werk deden. In datzelfde jaar begon Cesar Chavez in de vallei van San Joaquim zijn land- arbeidersbond op te bouwen. Sinds Steinbecks tijd was er nog een levens- verkortende factor voor deze arbeiders bijgekomen, namelijk het overvloedig gebruik van insecticiden. De gemiddel de levensduur van deze seizoenarbei ders was 49 jaar. Bij een onderzoek van de staat Californië was gebleken, dat van 800 ondervraagden er 163 harnek- kige symptomen van vergiftiging ver toonden. Toen Chavez' bond in 1965 een sta king afkondigde voor betere arbeids voorwaarden volgde er eerst een golf van terreur: schoten uit rijdende auto's en quasi-verkeersongevallen naar het model van de Ku Klux Klan, arresta ties enzovoort. Maar de staking werd pas gebroken toen de grote druivenba- zen andere werkloze Mexicanen van over de grens begonnen te werven. Dat deed Chavez van tactiek veranderen en daarbij kon hij gebruik maken van de kerkelijke kanalen: een nationale boy cot van „besmette" druiven. Er kwam een heirleger van huisvrouwen, studen ten en jeugdwerkers op de been om winkeliers, supermarketconcerns en consumenten te bewerken. De boycotac tie had een wisselend succes, maar de •bedrijven in de vallei van San Joaquin kregen er toch zoveel last van, dat zij in juli van het vorig jaar de eisen van Cesars bond inwilligden. Die voorzagen niet alleen in loonsverhogingen, maar ook in aanzienlijk betere werkomstan digheden en arbeidszekerheid, verbod van bepaalde insecticiden en inspraak in de besproeiïngsschema's. Het contract betekende een omwente ling voor tienduizenden van de meest verwaarloosde gezinnen in een van Amerika's rijkste provincies. Waarne mers zijn het er over eens, dat Cesar Chavez en de zijnen roependen in de woestijn zouden zijn gebleven als ze RU ttiei orde iers- upei 'stal m ni« Cesar Chavez via dat speciale pastoraat geen bijAAl de kerken hadden gekregen. |k Nu is de strijd op een ander (ldei aan de gang: in de sla. De slak\s(iet verzetten zich niet zo primitief ie 1 druivenkwekers maar doen het lals mer: één dag nadat Chavez aankdde de ook de slaplukkers te willen onnaa seren sloten ze contracten mehdei „teamsters" de categorale loot w< sers die zo typerend zijn voor de lost rikaanse arbeidsorganisatie. Die|ïoo: tracten betroffen alleen de loortn s waarden maar daarmee waren hulaari beiders overige buiten hun irfops „georganiseerd" en het was wetwo onmogelijk om het tegen inmiddefe gi sloten contracten op te nemen, irs tegen stakingen als boycots kondèirei gerechtelijke bevelen worden önd vaardigd en Chavez verdween daarler enige tijd in de gevangenis. Inmfetei hebben besprekingen met de tean tot bepaalde overeenkomsten j waardoor ook de strijd voor all', werkomstandigheden verder ge' kan worden. Verscheidene grote slatelers toegegeven, maar één hele grote, Antle, wiens land voor de helft Pek is van het chemische concern Dowl 8r mical, blijft weigeren. „Je moet jP' voorstellen hoe moeilijk het voor® bedrijf is", zei Jim Drake, een a „predikant-arbeiders" rondom ClP „Als ze hier op hun eigen grond! paalde insecticiden die ze zelf m de niet meer laten gebruiken, dan zai>lg< natuurlijk ook hun wereldomvatft d klandizie niet ontgaan!" ge de Grotere machten E1' (sch De regelingen met arbeiders d) ti zwaar bespoten velden in moeten I medische controle, die geëist wordtr Chavez' bond, zijn opmerkelijk gfli het meest onverteerbaar voor verf'" Iers en er staan kennelijk on verb! lijke machten achter hen. Vreenl ook dat toen de druivenboycot plee gelanceerd vanuit de kerken paar jaar geleden zijn hoogtepunfIE reikte het ministerie van Defensifl. eens grote voorraden ging inkopefee dat gebeurt nu bij de sla weer! Ia Dow Chemicals' man Bud Antlepie gewoonlijk negen percent van de Ida; ring van sla aan het departementiish Defensie. Toen hij geboycot werd I h hij ineens bijna dertig percent. Efel< terharvest. een bedrijf dat de eiseivai de bond inwilligde ook op hetlen van de besproeiing raakte bijnajnv blaadje sla meer kwijt aan het Pteti gon...

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2