ÏUSSEN DOOD UIT DE RUIMTE Formateur en fracties bijna eens over kabinet Een uur vóór de landing voltrok zich een drama OOK „PRIKACTIES" BIJ TELEVISIE Het Kwartet n sé Tandartsen acht procent duurder Kloos oneens met acties Mercurius C rita) HIT Willi Fabriek zonder directeur: 50 man ontslag Pasar Malam geopend Tragisch slot van recordreis Man stal 40 mille van zijn mend Ex-international voor gulden getransfereerd Seuwe Leidse Courant Woensdag 30 juni 1971 —52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in ïeghenspoet!" kantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31 441 Giro 58936 Abonnementsprijs p. w. ƒ1,63, p. m. 6,95, p. kw. ƒ20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur OSKOU (Reuter, AFP) De bemanning van de Sojoez-11 is bij de landing op aarde dodo- erongelukt. Toen een met helikopters aangevoerde bergingsploeg het luik van de Sojoez nde, vond men de drie astronauten levenloos in hun zetels. Er zijn nog geen aanwijzingen die verklaring voor hun raadselachtige dood zouden kunnen geven. Volgens Tass is onmiddel- een onderzoek begonnen. br 1 d< nl zelf- h' G] AR zor- aer- ion: IN 'TT" uc sei Dinsdagavond om 21.28 uur Mos kou-tijd waren de Sojoez en het ruimtestation Saljoet van elkaar gescheiden. Beide ruimtevaartuigen zetten hun reis daarna afzonderlijk voort. De bemanning, bestaande uit commandant Georgi Dobrowolsky, Wladislaw Volkos en Victor Patsa- jew, meldde dat de ontkoppeling zonder storing was verlopen. Nadat het remsysteem was uitge schakeld werd de Sojoez de damp kring binnengebracht en kwam het parachute-landingssysteem in wer king. Vervolgens werden de motoren voor de zachte landing gestart en maakte het ruimteschip, volgens Tass geheel volgens plan een zachte landing in het daarvoor aangewe zen gebied, waarschijnlijk is dit in Kazachstan, zoals gebruikelijk. Weliswaar was na voltooiing van de afremmanoeuvre de radioverbin ding uitgevallen, doch dat is normaal wanneer een ruimteschip in de bo venste laag van de dampkring te rugkeert. Het is het tweede dodelijke onge luk in de Russische ruimtevaart. Dat gebeurde ook met een Sojoez op 23 april 1967. Toen kwam Wladimir Komarcv om het leven in de Sojoez- 1 toen bij de landing één van de pa rachutes van het ruimteschip dienst weigerde en het toestel neerstortte. De Russische radio die het bericht vanochtend omriep, brengt sindsdien treurmuziek ten gehore. Van onze soc.-economische redactie DEN HAAG De tandartstarieven voor particuliere patiënten mogen worden verhoogd. Minister Nelissen van economische zaken en staatsse cretaris Kruisinga van sociale zaken en volksgezondheid hebben toege staan dat tandartsen hun tarieven met acht procent verhogen. De tariefsverhoging is geschied om aanpassing mogelijk te maken aan de algemene inkomensontwikkeling in de periode van half 1969 tot half 1970. Ook hebben de bewindslieden reke ning gehouden met de gestegen prak- tijkkosten. Zoals bekend hebben de huisartsen toestemming gekregen om hun tarieven aan particuliere patiën ten per 1 juli met zeven procent te verhogen. ier reclasserings- gaan fuseren TRECHT Vier reclasseringsver- ingen, die ongeveer 75 procent het landelijke en regionale re- seringswerk verzorgen, gaan fu- Het betreft de dr. F. S. Meyers- iging, het Nederlands genoot- ip tot reclassering en de Katho de protestants-christelijke ïsseringsverenigingen. et leger des heils doet niet mee wege de afwijkende organisatie- ctuur. De medische consultatie- eaus voor alcoholisme en drugs "iten af tot meer duidelijkheid is cregen over de positie van de re- ring in de samenleving, it is besloten tijdens een gisteren Jtrecht gehouden bijeenkomst van landelijke reclasseringsverenigin- De basis voor de fusie werd in een jaar geleden gelegd tijdens congres van medewerkers (sters) de reclasseringsverenigingen. irbij werd niet alleen gepleit voor erkenning van het beroep en een der afhankelijke positie ten op- te van justitie, maar oo kvoor een :r efficiënte organisatie. ITRECCHT Het moet mogelijk dat zowel man als vrouw een il van de kost verdienen door t-time arbeid, zodat zij beiden kinderen kunnen opvoeden, zo ent Dolle Mina Utrecht. Utrechtse Dolle Mina's heb- een werkgroep van zes man ge- md .die een enquête gaat hou- onder de twintig grootste kijven, de vijf ziekenhuizen en de bejaardentehuizen om de proble- en mogelijkheden voor part- ie arbeid door man en vrouw te erzoeken. Mina wil het „vastgeroeste ratroon" doorbreken waarin man vrouw gevangen zitten. Volgens Ie Mina Utrecht ondervindt de n die part-time wil gaan werken zich meer met andere activiteiten bezighouden, grote tegenwerking 'el in zijn werkkring als daarbui- 5e uitslag van de enquête zal te ier tijd worden gepubliceerd. HILVERSUM EO "prikactdes" van Mercurius hebben zich gister avond ook uitgebreid tot de televisie. Op Nederland 1 viel om elf minuten over negen het beeld weg als gevolg van een staking in de hoofdcontrole- kamei. De Kro, die toen juist was be gonnen aan een rechtstreekse uitzen ding van een door haar georganiseer de wielerwedstrijd in het stadion Galgenwaard te Utrecht, moest van verdere uitzending afzien. De staking duurde twintig minuten. Nadien deelde een omroepster mede, dat de KRO de uitzending van de wielerwedstrijd, waarin de omroep enkele tienduizenden guldens heeft gestoken, niet zou worden voortgezet. Om tien minuten over half elf werd de AVRO-televisie (Nederland 2) het slachtoffer van de actie. Kort na het begin van de actualiteitenrubriek "AVRiO's Televizier" viel het beeld weg. Langs provisorische weg slaag den de medewerkers van "Televizier" er nog in om een gedeelte van de uitzending te realiseren, maar na ruim een kwartier maakten NOS- technici verdere uitzending onmoge lijk. De voorzitter van de coördinatie commissie arbeidsvoorwaarden, de onderhandelingsdelegatie namens de omroepleiding, de heer K. de Wilde, zei niet erg onder de indruk te zijn van de acties. „Ik vind het jammer, dat Mercurius het zo aanpakt, maar dat is haar verantwoordelijkheid. Ons treft dacht ik geen verwijt. Wij heb- HILVERSUM Vara-voorzitter A. H. Kloos, oud-voorzitter van het NVV is van oordeel dat de verlangens van de Algemene bond Mercurius van het NVV ten aanzien van de omroep-cao voor 1971 niet gerechtvaardigd zijn. In een commentaar op de prikacties van de bü Mercurius aangesloten omroep medewerkers (acties, die door het NVV worden gesteund) zei de heer Kloos te hopen, dat zy niet tot resul taten zullen leiden. „Ik hoop dat men tot bezinning zal komen. De omroep heeft de grootst mogelyke moeite om rond te komen. Er zyn nu eenmaal grenzen aan de loonbedragen, die men kan uittrekken", aldus de heer Kloos. Hij zei, de situatie nu niet meer als oud-NVV-voorzitter te willen beoor delen. „Ik heb een andere verant woordelijkheid gekregen en ik kan mij daarvan op grond van een vroe gere functie niet losmaken." De heer Kloos zag in het geschil tussen de omroepleiding en de bond Mercurius meer een prestigekwestie. De werk nemers zullen naar zijn mening be grip moeten kunnen opbrengen voor de financiële positie van de omroep. De heer Kloos zei nadrukkelijk vol ledig achter het standpunt van de co ördinatiecommissie arbeidsvoorwaar den, de werkgeversdelegaties, te staan. Vandaag zal de heer KKloos het per soneel van de Vara bijeen roepen en de situatie nader uiteenzetten. Als mensen bij het zien van ar moede ontroerd worden, vinden zij eerder hun zakdoek dan hun portemonnaie. BLATTER Ik zal hetzelfde doen als thuis, als je belooft het later niet tegen mam te vertellen. Beter iveer Een kleine storing trok woens dagmorgen met regen over ons land, waarbij op enkele plaatsen langs de kust zelfs onweer werd waargenomen. Een weersverbete- ring is in het vooruitzicht. Het hogedrukgebied boven de Azoren gaat zich langzaam naar West- Europa uitbreiden, zodat de kans op zon groter wordt. Daar de aangevoerde lucht warmer is dan de lucht die zich in de afgelopen dagen over onze omgeving wist te handhaven, zullen ook de tem peraturen stijgen. STRANDWEER Een zwak warmtefront geeft ook morgen nog af en toe be wolking maar overwegend droog. Zwakke tot matige zeewind. Tem peratuur 17 a 18 graden, zee water 15 graden. Vooruitzichten: Geleidelijk be reikt ons via Engeland iets war mere oceaanlucht, hetgeen juli een goede start kan geven. Barometerstand: heden 10 uur 75.8 cm (1010 millibar), dalend. Zon cn maan 1 juli zon op 4.24, onder 21.03; naam op 14.02, onder 8 juli V.M. Hoog water Hoog water, 1 juli: Rotterdam le getij 20.21, 2e getij 22.28; Sche- veningen 8.33-21.00; Vlissingen 7.40-20.09; Haringvliet a. d. Zee zijde 9.07-21.34. SOESTDIJK Bert Garthoff („VJeer of geen weer") heeft gisterochtend aan prins Bernhard symbolisch de opbrengst voorlopig acht tonover handigd van de actie „nationaal geschenk", die de afgelopen maanden is gevoerd voor de jarige prins. Het geld, bijeengebracht door de Neder landse bevolking, werd door de prins meteen ter hand gesteld aan de voorzitter van Artis, dr. Westerman, voor de bouw van een olifantenhuis in de Amsterdamse dierentuin. De voorzitter van het „comité nationaal geschenk", mr. H. W. Bloemers, liet de overdracht vergezeld gaan van zeven albums met de kaartjes en briefjes, die de gevers in veel gevallen bij hun gift hadden gevoegd. Als persoonlijk cadeau kreeg de prins zes zilveren olifantjes. Voor de Oranjekleinzoons waren er stoffen speelgoed olifantjes. Bij de feestelijkheden op Soestdijk was ook aanwezig de demissionaire verkeersminister Bakker, die de prins de vier bijzondere zegels overhandigde, die de PTT gisteren ter gelegenheid van zijn ver jaardag heeft uitgegeven. Van de zegels heeft de hoogste waarde (45 cent) een toeslag van 20 cent, bestemd voor de restauratie van de Boro- boedoer op Java. ben een aantal materiële verbeterin gen voor het omroeppersoneel gerea liseerd, die er niet om liegen. Het hele grapje kost ons elf miljoen gul den", aldus de heer De Wilde (zie ook elders deze krant). DOETINCHEM Niet wegens on voldoende afzetmogelijkheden, ook niet vanwege financiële moeilijkhe den maar wel vanwege het ontbreken van een opvolger heeft Mogendorff's meubelindustrie n.v., waar ongeveer 50 man werken, besloten het bedrijf te liquideren. De produktie zal uiter lijk aan het eind van dit jaar worden gestaakt. De detailverkoop, die in hetzelfde pand als waar het fabriekskantoor is gevestigd plaats heeft zal worden voortgezet. Enige jaren geleden is de zoon van de huidige directeur overle den. Pogingen die zijn gedaan om de werkgelegenheid te behouden door de produktie van meubelen aan anderen over te dragen zijn vruchteloos geble ven, zo is officieel meegedeeld. Met de vakbonden is overeenstem ming bereikt over een afvloeiingsre geling voor het personeel, dat over een en ander is ingelicht: DEN HAAG De echtgenote van de Indonesische ambassadeur, me vrouw Tas\yin A. Natadinigrat, heeft dinsdagmorgen in de Houtrusthallen in Den Haag de 13e Pasar Malam Tong geopend. Staatssecretaris Van de Poel van CRM woonde de opening bij. De jaarlijkse oost-westmarkt telt bijna 150 stands op 10.000 vierkante meter tentoonstellingsterrein. Tot en met zaterdagavond 3 juli kunnen de bezoekers er worden er 60.000 ver wacht terecht in de traditionele Indische eetstraatjes, in hét kunste naarsstraatje, de Indische rommel markt of in het „magisch centrum". Naast de tropische tuin kan men in een postkantoortje de serie Prins Bernhardzegels kopen met een spe ciaal Pasar Malampoststempel. MOSKOU Met de dood van de drie Sowjet-ruimtevaarders Dobrowolski (43), Volkov (37) en Patsajew (35) is de Russische Saljoet-onderneming, die 25 da gen lang zo succesvol was verlo pen, hedenmorgen bij de landing wel zeer droevig geëindigd. De drie mannen werden dood in hun zetel aangetroffen. Waar door zij zijn omgekomen is nog onopgehelderd en raadselachtig. De ruimtevaarders waren nu hun 24ste werkdag in de ruimte in de Sojoez-11 gegaan, van het ruimtestation Saljoet-1 losgekop peld en begonnen aan hun lan- dingsvlucht. De remraketten werkten feilloos. Nadat zij de at mosfeer in gedoken waren viel, zoals gewoonlijk, de radioverbin ding uit. De capsule zweefde aan de grote parachutes naar de aar de en volgens het persbureau Tass was bijna tegelijkertijd een bergings-hefschroefvliegtuig ter plaatse. De vliegers vonden de drie mannen, die langer in de ruimte waren geweest dan wie ook, zon der teken van leven in hun stoe len zitten. De dood moet binnen enkele ,minuten zijn ingetreden, waarschijnlijk in de periode waarin de verbinding tussen de Sojoez en het grondstation was uitgevallen. De drie mannen hadden sinds 7 juni in het eerste bemande ruimtestation geschiedenis ge maakt. Zij verrichtten waarne mingen van de aarde, fotogra feerden de wolken en de aard oppervlakte, richtten instrumen ten op bepaalde daarvoor uitge kozen sterren en deden medische en biologische proeven. De Saljoet cirkelt reeds sinds 19 april van dit jaar in een baan tussen 200 en 300 km hoogte rond de aarde. Op 24 april koppelde de Sojoez-10, die de dag tevoren was gelanceerd, vast aan de Saljoet. Vijf en een half uur later werd de koppeling weer verbroken zonder dat een ruimtevaarder de Saljoet was binnen gegaan. Twee dagen na de start landde de So- joez-10 weer. In het Westen werd vermoed dat deze onderneming op moeilijkheden was gestuit. Pas de tweede poging, mt de op 6 juni gelanceerde Sojoez-11, had succes. De koppeling lukte en de ruimtevaarders gingen de vol gende dag het ruimtestation bin nen. In Moskou heerste vanmorgen rouw om de dood van de mannen. De stichting Tong Tong geeft her inneringsenveloppen uit waarvan de opbrengst bestemd is voor het behoud van de Borobudur. Overleg tol vanmorgen vroeg Van onze parlementsredactie DEN HAAG Vanmorgen- vroeg hebben de fraktieleiders na een maratonvergadering, die gisteravond om acht uur begon Van e i verslaggever UTRECHT Een gevangenisstraf van zeven maanden iste de officier bij de Utrechtse rechtbank gisteren tegen de 45-jarige J. P B V uit Vin- keveen, die op 14 mei j.l. zijn vriend R. Voorwinde 40.000 gulden lichter maakte. Voorwinde is eigenaar van een reisbureau. „Ik moest in een soort blackout ge handeld hebben. Ik was onder meer door huwelijksmoeilijkheden totaal over m'n zenuwen", vertelde V. voor de rechtbank. V. had op die bewuste avond met Voorwinde in Amsterdam Italiaans gegeten waarna de vrienden op V's voorstel, afspraken nog even een pils je te gaan dringen in V's stamcafé in Vinkeveen. Zijn vriend kwam wat la ter omdat hij nog een koffertje met 40 mille op zijn kantoor moest halen. In het café kwam hij op het idee om het geld te stelen. Hij vertelde een andere vriend, die hij in het café tegenkwam, van zijn plan. Het liep allemaal zoals zij het ver wacht hadden. Terwijl V zijn vriend later in het café aan de praat hield, drukte V's handlanger P. v.d. H. (42) een ruitje van de auto van Voorwin de in en ging met de koffer aan de haal. Tegen Van de H. eiste de offi cier negen maanden met aftrek, uit spraak 13 juli. voor een groot deel overeenstem- min bereikt over de verdeling van de ministerzetels over de politieke partijen. „Er moeten haast onvoorstelbare dingen gebeuren als het vandaag niet rond komt", zei ARP-fraktieleider mr. W. Aantjes. Het gezelschap ging vanmorgen vrij optimistisch uiteen. Alle on zekerheden en mogelijkheden die zich voordoen bij de vorming van een nieuw kabinet waren in de lange vergadering bestudeerd. De ■fractieleiders zouden vandaag hun frakties nog raadplegen. Zij hebben elkaar vannacht beloofd ouk akkoord te gaan met enkele varianten die nog in de zetelverdelinng zullen moeten worden aangebracht, in verband met de bereidheid van bepaalde kandi daten een ministerbenoeming te aan vaarden. Afgesproken is dat de vijf fraktie leiders en de formateur vanmiddag om vijf uur weer bij elkaar zouden komen. De verwachting was dat men de zaak dan zou kunnen afronden. Van avond zullen de fraktieleiders ook spreken over het probleem v in de werkverdeling tussen hel ministe rie van economische zaken en het ministerie van buitenlandse zaken en over een aantal beleidsproblemen. Een ernstige moeilijkheid in deze fase van de kabinetsformatie was de ileding van het departement van economische zaken. Dit departement is door de VVD geclaimd. Maar de partij noemde geen geschikte kandi daat. Bekend is dat formateur Bies heuvel voor de bezetting van dit zware departement zeer kritisch is. Een tegenvaller was. dat de VVD-er prof. H. Langman uit Rotterdam niet bereid was een benoeming te aan vaarden. Fraktieleider mr. Geertse- ma beloofde vanmorgen nog ijverig naar een geschikte kandidaat te zoe ken. De vergadering van de vijf frakties, gistermorgen en gistermiddag voor het begin van de plenaire vergade ring, verliepen ook in een gespannen sfeer. Het gebeurde meer dan eens, dat de fraktieleider de vergadering onderbrak om overleg te plegen met de aan de overzijde van hel Binnen hof zetelende formateur Biesheuvel. Trouwens, tijdens de vergadering van de Tweede Kamer gistermiddag was er ook een frekweni verkeer van politici tussen de gebouwen van de Eerste en Tweede Kamer. Scheen de verdeling van de hociaal- economische driehoek over de partij en rond te zijn, een complicatie giste ren was, dat de fractie van de CHU het duidelijk verlangen kenbaar maakte dat drs. Udink minister van economische zaken zou moeten wor den. Het honoreren van deze wens zou een hele verschuiving van de ministerszetels over de partijen bete kenen. Verder moest rekening worden ge houden met de wens van DS'70 dat deze partij een, wat dr. Drees noemde, economisch en niet-economisch depar tement wilde. Met deze uitspraken mikte de fractieleider van DS'70 op MR, W. AANTJES volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning. Dr. Drees heeft een voorkeur voor ruimtelijke ordening. Maar zijn toekomstige regeringspartners zijn niet geheel gelukkig met zijn ideeën op dit gebied. Een ingewikkeld probleem was gis teravond ook dat het departement van onderwijs gezien de bezuinigingen die worden doorgevoerd en de verho ging van de schoolgelden niet meer aan trekkelijk is voor de partij en. De KVP zou dan ook graag afzien van een minister op het departement van onderwijs. De ARP heeft om de moeilijkheden van de zetelverdeling op te lossen in de markt drs. Bakker, dr. Boertien, drs. Boersma en mr. Grosheide, die geschikt zijn voor de departementen van verkeer en waterstaat, defensie, ontwikkelingshulp, onderwijs en we tenschapsbeleid. MILAAN (UPI) In hel land waar het niet vreemd is om voor voetbal lers astronomische bedragen te betalen is waarschijnlijk een laagte-record wat betreft een transfer-som gevestigd. De Italiaanse ex-international Pa- ride Tumburus is voor 175 lire (ongeveer een gulden en vijf centen) verkocht. De 32-jarige Tumburus ex Bologna gaat voor dat bedrag voor de eerste- divisievereniging Lanerossi spelen. Oorspronkelijk waren Lanerossi en de derde-divisieclub Rovereto beide 'eigenaar' van de speler. Om de kwestie voor eens en voor altijd te regelen werd besloten door middel van biedingen in een gesloten envelop uit te ma ken waar Tumburus terecht zou komen. Het hoogste bod kwam van Lanerossi met 175 lire. Het 'armere' Rovereto had 25 lire (15 cent) voor de speler over.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1