Stijgend aantal reizigers ving kosten NS niet op Westduitse chemie beleeft thans donkere dagen Explosies op de Wadden bedreigen vogelstand tj^erlies veel hoger clan in 1968 en 1969 rugvoorlichting in leger Schoenenmode voor de herfst geschoeid op sportieve leest Fiscus genadeloos jegens weduwe vermoorde man? FINANCIEN President van Hüls luidt cle noodklok Vereniging ernstig bezorgd Machtsoverdracht in DAF-bestuur UNI 7 DINSDAG 29 JUNI 1971 n de berekening van het verlies is rijksbijdrage van 100 miljoen al •o Atrokken (ƒ70 miljoen voor ver her htingen van openbare dienst ligt oitatie van onrendabele lijnen te ƒ30 miljoen voor de rentelast, •e n vloeiend uit de financiering van er den verliezen). Het geaccumuleer- racljverliessaldo was eind 1970 ruim half miljard, vrifcn opzichte van 1969 stegen de to- ige opbrengsten met rond 59 mil- ileg tot 874 miljoen. De opbrengst no het reizigersvervoer steeg met 23 hefoen. terwijl het goederenvervoer miljoen meer opbracht De overi- jnli pbrengsten waren 4 miljoen ho- >rg» Personeelslasten 'm® e totale kosten stegen bijna 3 u 1 sneller en wel met 151 mil- jF* i. Het sterkst stegen de personeels- V m (Vervolg van pagina 1) ™JTRECHT Ondanks het feit, dat voor het tweede achtereen- Tde êende Jaar reizigersvervoer is gestegen en ook het goederen- -voer is toegenomen, heeft de Nederlandse Spoorwegen een groter Jeei -lies geleden dan in de voorgaande jaren. Het nam toe tot 142 ide'ljoen, terwijl in de jaren 1968 en 1969 verliezen werden geboekt irii1 onêeveer 80 miljoen. Een en ander blijkt uit het jaarverslag, d lasten (met 76 miljoen tot een be drag van ƒ515 miljoen). Aan de kos tenstijging waren verder debet on derhoud 22 miljoen), energie 9 miljoen), afschrijvingen 16 miljoen) en overige kosten 28 miljoen). Bij de hogere personeelskosten was 13 miljoen het gevolg van de „400 gul den", 25 miljoen kan worden toege schreven aan personeelstoename en 38 miljoen aan de loonontwikkeling en de ontwikkeling van de sociale kosten. In 1970 werd van het geldende in vesteringsplan ƒ116 miljoen gereali seerd, waarvan 12 miljoen ten laste van de exploitatie rekening werd ge bracht. Indien de overige 104 mil joen worden gesteld tegenover de af schrijvingen ad 138 miljoen, blijkt dat de investeringen opnieuw belang rijk bij de afschrijvingen zijn achter gebleven. Reizigersvervoer Evenals in 1969 is ook vorig jaar het reizigersvervoer gestegen. Zoals bekend, vertoonde dit vervoer tot 1969 een jarenlang dalende tendens. Het aantal reizigerskilometers over schreed in 1970 de 8 miljard, een ni veau dat pas voor '72 werd voorzien. NS constateert "dat de vorig jaar ge- introduceerde nieuwe dienstregeling ..Spoorslag'71" (Intercitynet, hogere frequenties en rijsnelhedcn) bij het publiek wel is aangeslagen. Aan de daling van het vervoer op trajectabonnementen (voornamelijk treinen) kwam een eind. De omvang van dit vervoer nam'met 1,8 procent toe. Het militair vervoer voor rijksre kening daalde aanzienlijk met 14 pro cent Van de bijzondere tariefsaan biedingen was de groei van het aan tal z.g. „65 -kaarten" spectaculair. Het aantal houders van deze kaarten nam toe van 46.000 eind '69 tot 101.000 een jaar later. Zomer vorig jaar wer den er 150000 tienertoerkaarten ver kocht, 65.000 meer dan het jaar daar voor. De omzet van het reizigersvervoer in 1969 ƒ374 miljoen steeg in 1970 tot 397 miljoen. Het internatio naal vervoer steeg met 7 procent tot 450 miljoen reizigerskilometers. Ove rigens waren de treinen minder goed gevuld. De bezettingsgraad daalde van 40 naar 38 procent. Het aantal voorstadstations werd in het versiag- jaar met twee uitgebreid tot elf. In 1971 worden er nog eens 'vier ge opend. In verband met de herstructure ringsplannen van NS voor het goede renvervoer (afkappen onrendabele en expansie rendabele activiteiten) wordt opgemerkt dat nog niet bekend Is of. en zo ja wanneer, de regering akkoord zal gaan met het verzoek van NS om te worden ontheven van de algehele vervoersplicht. De invoering van de automatische treinbeïnvloeding of te wel ATB (re centelijk was de ATB in discussie na Bijsmaak de gehele PZEM-affaire speelt ïnsipubliciteit een niet weg te rede- ':J ren rol. Daarom een kleine aan- op het (hoofd)redaktionele fcimentaar in uw krant van 21 i. »e door u gesignaleerde bijsmaak is slechts één van de vele. Na- de trlijk gaat het dagelijks bestuur on de PZEM, bij monde van de iergeputeerden Kaland en Van fedfelje, niet vrijuit. Maar dat ls al- «minst een reden tot voortzetting i -n de zachte-heelmeesterpolitiek, ik (Ike tot nog toe in het PZEM- landaal is gevolgd. De verderop door u genoemde ar- jantie. ..typerend voor het optre- p van ir. Bogerd", gaat deels ook ;n(fwat is arrogantie toch een ie pchtig woord voor de Provin- erdle Zeeuwse Courant, een naar [I p monopoliepositie strevend dag- ld. dat in de bewuste affaire een ,ró; zijn zachtst uitgedrukt hoogst ojperkelijke koers gevaren heeft, hefar de naar - boven - likken - ellfr onderen - trappen - menta- an)it „doet" het kennelijk nog laafds in Zeeland; dat daarvoor al- agnlei juist door genoemd dagblad fe ivaak gecritiseerde journalistieke els met de voeten getreden wor- i, is niet belangrijk, laarom een pluim op de hoed laten wij man en paard wél imen De Stem en De Vrije •uw, die reeds vorig jaar decem- met een serie welgemikte pu- :aties de zaak aan het rollen :hten. Een zaak die zich zeer en zeer moeizaam zou voort in. en waarvan de uitslag thans zeer twijfelachtig is... lECHT Fr. Boogaard e"e Naakt op tv (14) Ivrouw M. Krispijn-de Wolf Jagt zeker een heel mooie japon, I iedereen bewondert. God be- hdert uw japon niet, mevrouw. I vijgeblaadje van Adam en Eva rft. Hij veranderd in rokken van JJlen, zo bezorgd was Hij over de fktheid van de mens. ERDAM Mevr. A. Benschop-Nowcc Naakt op t.v. (15) "fr aanleiding van het ingezon- I stuk van mevrouw J. Coolen. uykrin /.ij stelt dat de krant met rmr tijd moet meegaan, wil ik Tig opmerken, dat de tijd door mens gericht wordt. De tijd is het verschijnsel van wat de iselijke geest bezielt. Met de meegaan betekent derhalve gaan met dat wat de mens If l, ook op het gebied van de Uruitgang. Mijns inziens zijn er J| er gebieden van „vooruitgang" raan de mens, die op Christus een halt moet toeroepen, aar ons lichaam een tempel i tt zijn van de Heilige Geest, V gen wij het niet aan de openba- \vermakelijkheid prijsgeven. Ik !s. dat het zien van de naakt- /I van een ander, giechelen of er- opwekt; hetgeen hetzelfde is als et giechelen om Gods Wonderbare ■k. 1 HAAG Sonja-van der Rijst. Papierreus Reed had moeilijk jaar LONDEN De Reed Group, het onderdeel van het Britse concern Reed International Ltd. dat zich met papierproduktie bezighoudt, heeft het in het afgelopen jaar niet gemakke lijk gehad. Niet alleen was het eco nomische klimaat in Engeland ongun stig, maar ook had het bedrijf te ma ken met scherpe Skandinavische con currentie. De prijzen kwamen daar door op een onverantwoord laag niveau, zo zegt de directie van Reed. De zwevende koers van de Canadese dollar was nadelig voor de grondstof- prijzen. Het concern heeft vorig jaar be sprekingen gevoerd om de papierbe- langen met een andere grote papier producent, Bowsters, maar deze zijn op niets uitgelopen. Eén van de divisies in de onderne ming is de International Publishing Corporation, uitgeefster van o.m. de Daily Mirror, het weekblad People en een aantal damesbladen. De totale oplage liep met 4 pet. terug en de winst van de IPC zakte met een kwart. Als oorzaken noemt het ver slag de teruggelopen advertentieom zet als gevolg van de zwakke con junctuur, het voortdurend stijgende kostenpeil en de arbeidsonrust. Reed International boekte in htt op 1 april geëindigde boekjaar een omzet van ƒ4,36 miljard tegen 2.73 miljard in het voorafgaande boekjaar. Voor het eerst zijn echter de cijfers van IPC verwerkt. De netto winst steeg van 89 min. tot 96,7 min. :N HAAG De minister van defensie is van plan voor soldaten drug- m lichting als verplicht lesuur te laten opnemen. De voorlichting zal vooral i'^ht worden op de medische en sociale achtergronden van de mens in de [smacht. t zegt minister Den Toom in antwoord op schriftelijke vragen van de ede-Kamerleden mevrouw Padt-Jansen en de heren Wleldraayer en Voogd PvdA.) minister heeft inmiddels een kleine multidisciplinaire werkgroep be nd, die de voorbereiding zal verzorgen. De werkgroep zal met de lnspec- 'an de geestelijke volksgezondheid-van het ministerie van sociale zaken en sgezondheid contact opnemen. j de voorbereiding van de drugvoorlichting zullen vele buitenlandse pu- aties op dit gebied, waaronder ook Amerikaanse, bestudeerd worden, ic gevolgen van alcoholmisbruik mogen volgens de minister voldoende UJfnd geacht worden. Het is volgens hem evenwel niet uitgesloten dat in de omst de voorlichting in de krijgsmacht zal worden verbreed tot ook an- I4f riskante genotsmiddelen dan drugs. het treinongeluk bij Duivendrecht) werd vorig jaar voortgezet. Binnen kort zullen de baanvakken Arnhem- Zutphen en Arnhem-Zevenaar aan het bestaande ATB-net worden toe gevoegd. Op nieuwe beveiligingspro jecten wordt ATB-baanapparatuur ingebouwd, terwijl voortgegaan wordt met de montage van ATB-ap- paratuur in de treinen, voor zover die op het ATB-net worden gebruikt. In een volgende fase, aldus het ver slag, wordt de gedwongen remming aan de cabinesignalering toegevoegd (cabinesignalering wil zeggen dat de machinist door automatische signalen aanwijzingen krijgt over de maxi mumsnelheid en de mate waarin moet worden afgeremd. Bij een ver volmaakt ATB-systeem wordt niet alleen automatisch gesignaleerd maar ook automatisch geremd. Nationale oplossing Gestreefd zal moeten worden naar een nationale oplossing van het over- wegvraagstuk. Vooral moeten er zo veel mogelijk ongelijkvloerse rail- /weg-verkeerskruisingen komen. In het verslagjaar vielen er op openbare overwegen 59 doden (79 in '69). Er werden 31 automatische knipperlicht installaties aangebracht (totaal 722) en 11 automatische halve overwegbo men (totaal 440). Eind 1970 had NS 27.610 man per soneel, tegen 26.036 eind '69. Die toe name was onder meer een gevolg van de arbeidstijdverkorting, de stijging van het het ziektepercentage en de uitbreiding van de verlofrechten. Voorts was er een verhoogde oplei dingsbehoefte en tenslotte betekende de verhoogde productie van „Spoor- slag'70" dat de sector rijdend- en on derhoudspersoneel met enkele hon derden mensen moest worden uitge breid. Eind 1970 waren er bij de spoorwegen 1423 (981) buitenlandse werknemers in dienst. Garantie In de behoefte aan liquide mid delen heeft de NS kunnen voor zien door het aantrekken van le ningen binnen de limiet van de Garantiewet van i968. die per 31 december jl. expireerde. Voor de verdere behoefte aan liquide middelen in 1971 zal een nieuwe garantie van de overheid nodig zijn. De door de regering in het vooruitzicht gestelde „Wet tot Ge zondmaking van de Financiële Positie van NS" is nog niet in werking getreden. Ten aanzien van de overname van lasten van aflossingen en rente van leningen ter financiering van verliezen en met betrekking tot de overgangs regeling voor de verliezen tijdens de herstructurering van het goe derenvervoer, is dus nog geen re geling tot stand gekomen, aldus het jaarverslag. Vesco (IOS) klaagt aandeelhouder aan NEWARK Robert L. Vesco, op het ogenblik de belangrijkste figuur bij IOS Ltd., heeft in Newark in de Amerikaanse staat New Jersey een proces aangespannen tegen Morton I. Schiowitz en het public relations-bu reau Rubenstein en Wolfson. Hij wil weten wat de rechter denkt van de verklaring van Schiowitz dat Vesco de beleggingsmaatschappij ..opzette lijk uitgeplunderd" heeft. Vesco eist een schadevergoeding van 10 rrdn. Bovendien wil hij dat Schiowitz en Rubenstein ertoe worden veroordeeld hem 10 min. schadevergoeding te be talen bij wijze van straf. Schiowitz heeft Vesco en International Controls, waarvan Vesco president is, beschul digd van een samenzwering met het oogmerk voordeel te trekken van de benarde positie van IOS teneinde de maatschappij te beroven van haar bezittingen. Schiowitz is de leider van een groep van zes aandeelhouders van IOS die het niet met de huidige leiding eens zijn. Ze willen dat Vesco en de overige leden van het bestuur aftreden. Aanstaande woensdag wordt in Toronto de jaarvergadering van IOS gehouden. Een sportieve damesschoen van chevreuuleer met strikje op de wreef (f 49,90). Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM Wie gehoopt had dat de tendens naar ele ganter schoeisel, zoals die zich deze lente en zomer heeft aan gediend, zich zou voortzetten in de schoenenmode voor de ko mende herfst en winter, lijkt be drogen uit te komen. Na één seizoen van hogere, smalle re hakken en minder vierkante neu zen komen in de najaars-schoenen- collecties de brede hakken en grove ronde neuzen, kortom de hele sportie ve leest weer terug. In de gisteren getoonde Designer-collectie van BA- TA (een sinds enkele jaren bestaande collectie, die de grote afstand tussen de dure BATA-International en de goedkope gewone BATA moet over bruggen) waren de genoemde sportie ve kenmerken volop aanwezig. Volgens BATA komen er in de da messchoenen enkele favoriete model len: deze herfst en winter: de loafer (de klassieke instapschoen die tot nog toe voornamelijk in de herenschoe nencollecties gezien werd) en de ver edelde molière: een schoen met brede ronde neus en tamelijk lage vierkante hak, meestal versierd met bandjes en strikjes of veter of een metalen gesp. Suède-inodellen Behalve een grote hoeveelheid van deze sportieve schoenen brengt de Designer-collectie gelukkig ook nog wat sierlijker schoeisel: suède model len in alle mogelijke kleuren, stuk voor stuk gegarneerd met enkel- of wreefbandjes, gekruiste vetertjes en andere zaken die deze modellen een wat speelser en eleganter uiterlijk verlenen. Het meest gebruikte materiaal voor een gewone daagse schoen is matleer. Voor de wat meer geklede schoen wordt de komende seizoenen vooral suède gebruikt. Voor de laarzen, die ook weer in alle hevigheid aanwezig zullen zijn in de wintermode, worden matleer, suède en (voor de goedkope re modellen) vistram gebruikt. De laarzen reiken tot net onder of net op de knie. De heel hoge laarzen zijn er niet meer. Helemaal nieuw in de damescollectie zijn de suède mo lières met dikke (witte) crêpe- of spekzolen. die sterk doen denken aan het naoorlogse schoeisel. Meest ge bruikte kleuren voor de damesschoe nen: bruin (in allerlei tinten en va riaties) en zwart voor de daagse schoenen en grijs, mosgroen, turquoi se, oud-rose. donkerblauw en bruin voor de geklede schoenen. Heren Wat de herenschoenen betreft: hier gaan de loafers (instapschoenen) er wat uit en komen de molières terug. Laarzen en bootees (hoge schoenen) vormen verder een belangrijk deel van de herencollectie. De prijzen van de BATA Designer collectie zijn redelijk: voor dames schoenen van 19 tot 54 gulden en voor dameslaarzen van 29 tot 99 gul den. De prijzen van de herenschoenen en -laarzen liggen meestal wat hoger Een suède damesmolière met dikke crèpezool if 32,90). DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid drs. Th. E. Westerterp (KVP) heeft staatssecretaris Grapperhaus gevraagd of het juist is dat mevrouw A. Alewijn-De Bok uit Hooge Zwalu- we weduwe van een op 12 septem ber 1969 te Willemsdorp vermoorde benzinepompbediende met executie van huisraad op 8 juli a.s. wordt be dreigd als gevolg van een achterstal lige premie van haar man in verband met premieheffing AOW ovér 1968. Gevraagd wordt of de staatssecretaris in dit geval geen termen aanwezig acht om in verband met bijzondere omstandigheden kwijtschelding van de belastingschuld te bevorderen. In een toelichting zegt (het Kamer lid, dat mevrouw Alewijn een inko men zou genieten aan weduwenpen- sioen volgens de algemene weduwen- en wezenwet van ƒ517,29 per maand, kinderbijslag voor een kind en een bedrijfspensioen van 162,50 per drie maanden. De bedoelde belasting schuld bedraagt 429. De benzinepompbediende Alewijn is midden in de nacht, tijdens zijn werk doodgeschoten. Er werd een zeer hoge beloning uitgeloofd voor het verkrijgen van aanwijzingen over de dader, tot dusverre tever geefs. DÜSSELDORF De West duitse chemische industrie be leeft donkere dagen. Stijgende kosten en dalende opbrengsten hebben al geleid tot een belang rijke achteruitgang van de posi tie van de chemische bedrijven. Daarbij komen thans de zich steeds meer uitbreidende stakin gen in de chemie nu werkgevers en werknemers het niet eens kunnen worden over een nieuwe CAO. Terwijl de werkgevers een loonronde van 6,6 pet. voor de eerstkomende 10 maanden heb ben aangeboden, verlangen de werknemers 9 pet., nadat zij eerder een verhoging van 11 pet. hadden geëist. Ondanks de aandrang die van de zijde van de Bondsregering op de IG Chemie, de vakbond van werknemers in de chemische industrie, is uit geoefend om gelet op de economi sche situatie een zekere matiging te betrachten met de looneisen, houdt deze laatste voet bij stuk. Nadat het eerder al in Nordrhein, Hessen en Hamburg tot zgn. prikstaktngen was gekomen, doen deze zich nu ook voor in het gebied van Westfalen. Van een onzer verslaggevers PIETERBUREN De Lande lijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee is zeer bezorgd over de seismografische proeven, die een Duitse onderneming uit voert op het wad ten noorden van de Groningse plaats Pieter- buren. Bij deze proeven worden ladingen springstof op een diepte van zo'n twintig meter tot ontploffing ge bracht Deze explosies verstoren de broedende vogels, waardoor grote schade kan worden aangericht aan de toch al bedreigde vogelstand van de Waddenzee. Bovendien ontstaan diepe kraters, die gevaarlijk zijn voor wadlopers, omdat ze onzicht baar zijn onder de waterspiegel. De broedgebieden in het Waddengebied zijn tot 15 juli gesloten voor toeris ten. „Maar ze mogen kennelijk wel verstoord worden door de explosies," aldus een woordvoerder van de ver eniging. Olie De seismografische proeven maker deel uit van het zoeken naar olie onder de Waddenzee. Als de resulta ten van deze proeven gunstig zijn volgt doorgaans een proefboring. De kans op vervuiling van de Wadden zee is bijzonder groot bij deze borin gen „Er kunnen daarbij catastrofes ontstaan waardoor het hele Wad dengebied voor goed verknoeid zou zijn," aldus de heer T. F. J. Pronker, voorzitter van de vereniging tot be houd van de Waddenzee. Het groot ste gevaar is, dat men bij zo'n proef boring de controle over de bron ver liest en er een zogenaamde spuiter ontstaat, waarbij de olie uit de bo dem borrelt. Door de werking van eb en vloed zou dan de olie in een etmaal over een groot gebied zijn verspreid. Bij de proefboringen wordt gebruik ge maakt van verschillende chemische stoffen, die volgens de heer Pronker ook zeer grote schade zouden kun nen veroorzaken in het Waddenge bied als ze per ongeluk of door on achtzaamheid in het water terecht komen. Proefboringen In het Waddengebied zijn Totnutoe proefboringen verricht door Shell. Petroland en AKZO. Petroland heeft een exploitatievergunning aange vraagd voor een gebied tussen Vlie land en Harlingen De NAM heeft een exploratie(onderzoek)-vergun- ning voor het gebied bij het vogelei land De Griend tussen Harlingen en Terschelling. Waarschijnlijk zal de NAM in de nabijheid van dit reservaat willen boren. Volgens de heer Pronker zou de NAM ook willen boren bij De Oerd. een natuurreservaat op Ame land. Chemische Werke Hüls (met ruim 15.000 werknemers behorende tot de grootste chemische bedrijven in de Bondsrepubliek) was eind vorige week aan de beurt voor een staking. Dit, nadat de leiding van het bedrijf uit eigener beweging juist had beslo ten de lonen en salarissen, vooruitlo pende op de nieuwe CAO, met ingang van 1 juli met 6,5 pet te verhogen. Niet rooskleurig Tijdens een persconferentie in Düs- seldorf, waarin het jaarverslag van de vennootschap onderwerp van be spreking uitmaakte, heeft prof. dr. Franz Broich, voorzitter van de raad van bestuur van de Chemische Werke Hüls, de noodklok geluid over de si tuatie van het moment in de chemi sche industrie en in het bijzonder bij de vennootschap. Hij noemde de toe stand allesbehalve rooskleurig. De situatie wordt momenteel in sterke mate gekenmerkt door een ko persmarkt. De èn door de technologi sche ontwikkeling èn door de voort durend stijgende personeelskosten als maar groter geworden produktie-een- heden. die goedkoper kunnen werken, hebben een overproduktie veroor zaakt met als gevolg scherpe concur rentie en dalende prijzen. Van onderlinge gesprekken tussen producenten in de chemische sector om tot zekere afspraken met elkaar te komen en zo overproduktie tegen te gaan is nog altijd geen sprake. Toch is zulks, zo meent prof. Broich, beslist noodzakelijk. Voorlopig zal het echter wel een vrome wens blijven. En de wedren zonder weerga tussen de producenten gaat dus door. Het zijn overigens niet alleen de steeds maar verder dalende prijzen, die de chemische industrie parten spelen Andere ongunstige factoren zijn de duurdere grondstoffen, kapi taalgoederen, de belastingverhogin- Van onze correspondent EINDHOVEN Wegens het berei ken van de 65-jarige leeftijd zal de heer Wim" A. V. van Doorne, presi dent van de raad van bestuur van DAF op 21 augustus zijn functie neerleggen. Dr. Hub J. van Doorne (71), grond legger van de DAF-bedrijven en se dert 1965 president-commissaris van dit concern, heeft besloten zijn func tie te beëindigen. Hij zal worden op gevolgd door de heer Wim A. V. van Doorne. De heer Martien P. J. H. van Doorne (39). zoon van dr. Hub, thans vice-president, zal per 21 augustus worden benoemd tot president van de raad van bestuur terwijl de heer Martin P. A. van Doorne. de zoon van Wim van Doorne (38), thans lid van deze raad. in functie zal optreden als vioe-president. De overige samenstel ling van DAF's raad van bestuur blijft ongewijzigd. gen. de loon- en salarisverhogingen en last but not least de vrijgave van de wisselkoers van de Duitse mark. De omzet van de Hiils-groep is in het afgelopen jaar met met iets meer dan 6 pet gestegen tot DM 1.53 (1.45) miljard. De omzet van de moedermaatschappij alleen steeg met ruim 5 pet tot DM 1.35 (1.28) miljard. Terwijl de verkopen in het binnenland met 7.8 pet. toenamen, breidde de export zich nog slechts met 0 4 pet uit. Het aandeel van de export in de totale omzet verminderde hier door van 36 pet in 1969 tot 32.5 pet in 1970. Het boekjaar 1970 werd afgesloten met een overschot van DM 57.8 mil joen tegen DM 74.6 miljoen in 1969. Een achteruitgang derhalve van DM 16.8 miljoen, of 22.5 pet. De cash-flow (nettowinst plus afschrijvingen) ver minderde van DM 197 miljoen tot DM 1795 miljoen Uitgekeerd wordt we derom 17 pet. dividend. De perso neelskosten stegen vorig jaar met DM 57 miljoen tot DM 320 miljoen. Het staat nu al vast, dat het resultaat van de Chemische Werke Hüls grootste producent van synthetische rubber in Europa over 1971 op geen stukken na dat van 1970 zal evenaren. Stijging van kos ten en daling van prijzen duren nl. onverminderd voort. Daarnaast oefe nen ook de maatregelen, die door de Bondsregering en de Bundesbank (centrale bank) zijn getroffen om de conjunctuur wat af te zwakken een nadelige invloed op de resultaten uit. Verstandiger houding DÜSSELDORF ..Mensen, die nog niets voor een beroep hebben geleerd, matigen zich vandaag de dag aan te beslissen en een oor deel te vormen over hun oplei ding en hun leermeesters. Indien niet spoedig een inkeer komt tot een verstandiger houding, vrees ik dat een achteruitgang in pres taties zich zal voordoen tot scha de van de enkeling en van we tenschap en economie", aldus prof. dr. Broich, voorzitter van de raad van bestuur van de Chemi sche Werke Hüls met betrekking tot de onrust bij het Duitse voortgezet onderwijs. „Voor ons als bedrijf zal zeker op een goede dag de vraag rijzen, of de hoge uitpaven die wij doen hetzij direct door eigen maat regelen dan wel indirect in. de vorm van financiële onderstuening van vormingsmogelijkheden nop u>el verantwoord zijn. Dit ge zien het feit, dat niet alleen het resultaat van de inspanningen steeds kleiner wordt en men daar enboven ook geen enkele dank ontvangt, maar zelfs nog ivegens de vorming van ..willige helpers van het kapitalisme" met de vin ger wordt nagewezen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7