LIJDEN VERLIES VAN 142 MILJOEN 1 Formateur Biesheuvel nu vlak voor eindstreep reen ochtendgym door stakende radiomensen maum Onthuller Ellsberg op borgtocht vrij 2 moderne theeglazen Het Kwartet n Amerika 35 L_doodstraffen ietig verklaard inator Case leschuldigt ^Pentagon v Ate h t ver vu ilin g New York: L0.000 doden per jaar PcicSan HOUTRUST Hoge raad Italië: scht schei dings wet is grondwettig Contouren kabinet zichtbaar iümiüH (RITA) Hit WEER Militair gebruik ontwikkelingsgeld door Pakistan Nèt op tijd voor de zomer: I bona I I ienwe Leidse Comranrt Dinsdag 29 juni 1971 —52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" dkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur p onze economische redactie TRECHT De Nederlandse Spoorwegen hebben over 1970 een Bies van 142 miljoen gulden geboekt. In 1968 en 1969 werden ver- Jen gemaakt van 80 miljoen gulden. ongunstige resultaten werden voornamelijk veroorzaakt door ontbreken van een meerjarenplan voor het openbaar vervoer, j de directie in een beschouwing over de jaarcijfers. RlGON Communistische ka- Kiers hebben vandaag de grote lvietnamese munitie-opslagplaats ui Nhon beschoten en grote hoe- Iheden artilleriegranaten en an- I munitie tot ontploffing gebracht. was dit jaar de vijfde maal, "de enorme opslagplaats bescho- werd. Volgens berichten uit Qui 425 km ten noordoosten van ontplofte acht uur na het i van de beschieting nog steeds Ijitie. Vpl£jens de eerste berichten men twee personen om het le- Enkele huizen bij de opslag- werden in de as gelegd. Een beetje bitter merkt de directie op dat er wel een rijkswegenplan be staat dat voorziet in de behoeften tot het jaar 2000, maar dat er voor de spoorwegen en het andere openbaar vervoer op dit punt ongeveer alles ontbreekt. Niet de Nederlandse Spoorwegen zelf (met hun opdracht winst te ma ken) dienen de aard en de omvang van het openbaar vervoer vast te stellen. De overheid moet het verzor gingsniveau van het openbaar vervoer bepalen. Daarbij dient niet het be drijfseconomisch rendement, maar veeleer het sociaal-economisch ren dement het richtsnoer te zijn, aldus de directie. ytlLVERSUM Vandaag was delijk in alle huiskamers te >*ken, dat sommige radiomen- omdat zij hun wensen bij de S en de Wereldomroep niet KsHINGTON (Reuter, AP) Amerikaanse hooggerechtshof t gisteren de doodstraffen van 35 ^en nietig verklaard Onder de brdeelden bevindt zich Richard it, die tot de elektrische stoel veroordeeld wegens moord op Iverpleegsters in Chicago in 1966. elke straffen de 35 nu moeten 3en opgelegd, zal door lagere tbanken moeten worden uitge- kt. Het hooggerechtshof zal aan- nde herfst beslissen of de dood- f een wrede en onbruikbare straf fe strijdig is met de grondwet, ASHINGTON De republikeinse Hor Clifford Case heeft gisteren leaucraten van het Pentagon" (het Isterie van defensie) er van be- ■■■ldigd dat zij een rapport van bur- ^^fcleerden hebben herschreven. ^Hin melding wordt gemaakt van PBre mogelijkheden om de verschil, lussen ondergrondse kernproeven fhrdbevingen te constateren, jj publiceerde brieven van zes nologen die zeiden het oneens te met de nieuwe versie die hun be- èfngen bagatelliseert. I senator verklaarde bezorgd te 'over demogelijkheid dat de „ma- latie" een weerslag zal vinden bij ^^merikaanse presentatie van het ^Heem op de ontwapeningsconfe- ^He die dinsdag in Genève begint. conferentie zal de ontdekking j ondergrondse kernontploffingen jQI verwachting ter sprake komen. [J low jet-unie is tegen inspectie ter mT' 1 YLANTIC CITY Jaarlijks over- j~ in New dork 10.000 mensen als Li 'b van luchtverontreiniging. Dit twaalf procent van het aantal sen dat in die periode in de stad t t blijkt uit een onderzoek dat van het medisch instituut „Al- Einstein" in de afgelopen zes hebben uitgevoerd. ingewilligd zien akties zijn be gonnen. Even na zeven uur, tijdens de uit zonding van de radionieuwsdienst, wisten collega's en vakbondsbestuur ders de dienstdoende technicus er toe te bewegen, het werk neer te leggen. Gevolg: de zender Hilversurp 2 ging uit de lucht en onder meer een deel van de nieuwsuitzending en de ochtendgymnastiek kwamen te ver vallen. De AVRO heeft direct daarna nood maatregelen getroffen en vanuit de eigen studio het programma op ge- improviseerde wijze voortgezet. Voor half acht kwamen alle aangekondig- digde programma-onderdelen te ver vallen. Plaatjes In het geheel van het openbaar vervoer is de taak van de overheid een heel andere geworden, aldus de NS-directie: de overheid moet thans de taken en doelstellingen van het openbaar vervoer vaststellen en af leiden uit de maatschappelijke belan gen. Dat betekent dat er noodzakelijke, maar niet-winstgevende diensten ver richt moeten worden waarvoor de ondernemingen op hun beurt aange wezen zullen zijn op vergoedingen van de overheid. Deze vergoedingen zullen hun plaats moeten krijgen op het prioriteitenlijstje van de over heid, aldus samengevat het betoog van de NS-directie. De toenemende betekenis van ver keer en vervoer voor welvaart en welzijn en de omvang en gecompli ceerdheid van de vraagstukken van verkeer en vervoer maken het drin gend gewenst op korte termijn te on derzoeken of het bestuurlijk kader aan de gewijzigde omstandigheden kan worden aangepast en ingedeeld naar de vervoerfuncties: stadsgewestelijk, regionaal, nationaal en internatio naal. Die aanpassing zou de samen hang en het optimaal functioneren van het geheel moeten waarborgen, aldus de N.S.-directie. Ook zonder verbeteringen van be tekenis in het verzorgingsniveau zul len de komende jaren grote bedragen nodig zijn, ter dekking van verliezen voor niet-renderende diensten. Daarnaast zullen investeringen voor uitbreidingen (met name voor nieuwe railverbindingen en emplacementen) in de randstad aanzienlijke bedragen vergen. Eerder heeft mr. M. G. de Bruin, de president-directeur van de NS, al eens berekend dat de komende vier jaar een bedrag van 4 tot 5 miljard uit de nationale middelen moet wor den gereserveerd voor het openbaar vervoer, (zie ook elders deze krant) Dr. Daniel Ellsberg (rechts), de 40-jarige geleerde, die de gehei me Vietnam-documenten aan de New York Times heeft gegeven, werd gisteren op borgtocht vrij gelaten, nadat hij zich ter be schikking van de justitie in Boston had gesteld. Terwijl hij bij het verlaten van het Kantoor van de officier van justitie wordt toegejuicht door supporters houdt hij beschermend zijn arm om zijn vrouw Patricia. TONG TONG 29 juni t/m 3 juli kunxnljverhel v».o. Max Wo Cr.me I 135 stands, Indlscl centrum, tropische tuin, modeshow» en topartlsten ski. Sandra en Andres, Ben t de Milleri ,Y DEN HAAG BOSTON (Reuter, AP) De 40-jarige dr. Daniel. Ellsberg, die de geheime Vietnam-studie van het Pentagon aan de New York Times heeft gegeven, heeft zich gisteren ter beschikking gesteld Een medewerker van radio-jour naal van de AVRO gaf enige uitleg, waarna het programma tot half acht met grammofoonplaten zonder ver dere aankondiging werd voortgezet. Om half acht was deze eerste aktie beëindigd en werd het programma op Hilversum 2 normaal voortgezet. De leden van de landelijke be drijfsgroep radio en televisie van de algemene bond Mercurius (NVV) hebben maandagavond besloten tot acties over te gaan omdat de om- roepleiding (NOS en Wereldomroep) niet tegemoet wilden komen aan enkele principiële wensen. Mercurius wenst een betere regeling van de zogenaamde schnabbel- en inter viewartikel in de cao, een extra va kantiedag voor het lager gesalarieerd personeel, een betere regeling voor de „arbeidsonaangename" tijden, een hogere uitkering ineens en een an dere arbeidstijdenregeling voor de radiotechnici. Vuurwerk ontploft: 13 doden in Mexico PUEBLA Dertien personen zijn om het leven gekomen doordat vuur werk in een school te San Pablo Actipan bij Puebla door een over springende vonk ontplofte. Door het ongeluk werden verder 12 personen gewond. Hetvuurwerk lag in een der schoollokalen opgeslagen voor een vandaag te houden feest. ROME (AP) Het Italiaanse con stitutionele gerechtshof heeft bepaald dat de nieuwe echtscheidingswet van 1 december 1970 grondwettig is. Deze uitspraak is gedaan nadat te genstanders van de wèt haar een schending hadden genoemd van arti kel 7 van de Italiaanse grondwet, waarin de betrekkingen tussen kerk en staat op grond van het Concordaat van 1929 worden geregeld. Eerder had het Hof al bepaald, dat het Con cordaat geen wetten kan belemmeren, die door het parlement zijn aageno- men. (Zie ook elders dit blad) Bij het schudden van de kaarten heeft formateur Biesheuvel drie ministersposten in elk geval al vastgelegd. Het zijn mr. R. J. Nelissen die de portefeuille van financiën zou gaan beheren, drs. W. K. N. Schmelzer di ebuiten- landse zaken krijgt, en mr. W. J. Geertsema binnenlandse zaken. Dit alles uiteraard onder voorbehoud dat de heer Biesheuvel op korte termijn slaagt, waarbij hij zelf premier wordt, v.l.n.r. de heren Nelissen, Schmelzer en Geert- sema. van de justitie in Boston. Hij werd echter tegen een borgtocht van 50.000 dollar weer vrijgela ten. Er was een aanhoudingsbevel tegen hem uitgevaardigd wegens het ille gaal bezit van geheime papieren die hij heeft laten publiceren en zijn weigering ze terug te geven. Ellsberg, die destijds als medewerker van een particulier Amerikaans adviesbureau aan de opstelling van het rapport heeft meegewerkt, is tegenwoordig verbonden aan de wetenschappelijke staf van het befaamde Massachusetts Institute of Technology. Hij heeft zich de afgelopen twee weken ver borgen gehouden, terwijl agenten van de FBI zonder succes naar hem zoch ten. Gistermorgen om tien uur gaf de jonge geleerde zichzelf aan, zoals za terdag al door zijn advocaten was be loofd Op de vraag of hij de documenten aan de pers had gegeven, zei Ellsberg tegenover verslaggevers: „Ik heb de papieren van het Pentagon aan de commissie van buitenlandse zaken van de senaat gegeven en aan het volk via de Amerikaanse pers". Ells berg verklaarde arm in arm met zijn vrouw voor die honderdvijftig perso nen. die zich bij het bureau van de officier van justitie in Boston hadden verzameld om hem toe te juichen, dat hij „bereid is om alle gevolgen te dragen". Hij liet verder weten, dat hij slechts kon betreuren, dat hij de gegevens niet eerder aan het Ameri kaanse publiek beschikbaar had ge steld". Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft gisteren geen uitspraak gedaan in de zaak van de uitgelekte docu menten van het Pentagon. Het hof, dat gisteren op zomerreces zou gaan tot in de herfst, heeft besloten in zit ting te blijven. De regering wil, dat het hof de New York Times en de Washington Post verbiedt gedeelten uit de Pentagondocumenten te publi ceren. Zaterdag heeft het hoogge rechtshof een eerste zitting gewijd aan de zaak. Zolang het hof geen be slissing heeft genomen, blijft het voorlopige publikatie-verbod van kracht. Wie de eindjes aan elkaar wil knopen, moet voortdurend in touw zijn. ALEXANDER POLA Ellen, en jij zou me vertellen hoe ik recht op en rustig in het zadel zou moeten zitten. Over onze omgeving heeft zich de afgelopen 24 uur een rug van hoge luchtdruk opgebouwd. Dit is vandaag duidelijk aan het weer te merken, maar de temperaturen bleven nog aan de lage kant. In middels beginnen op de oceaan geleidelijk grote hoeveelheden warme lucht in de richting van West Europa te stromen. Deze ontwikkeling wordt teweegge bracht door een naar IJsland trekkende depressie, terwijl een hogedrukgebied bij de Azoren nog in betekenis toeneemt. De warme lucht wordt voorafgegaan door een warmtefront. waarvan de bewolking woensdag zich mo gelijk over een deel van het land zal gaan uitbreiden. Strandweer Morgen droog en iets warmer met een zwakke zuidwesten wind. Temperatuur ongeveer 18 graden, zeewater 15 graden. Vooruitzichten: Nog niet ge heel bestendig maar wel een iets aangenamere temperatuur en ovewegend droog. Barometerstand heden 10 uur 76,2 cm (1015 millibar) stügend. Zon en maan 30 juni zon op 4.23, onder 21.04; maan op 12.52, onder 23.56, Eerste Kwartier. Hoog water Hoog water, 30 juni' Rotterdam le getij 939, 2e getij 21.38; Scl e- veningen 7.45-20.10; Vlissingen 5.51-19.17; Haringvlie a. d. Zee zijde 8.21-20.-.5. DEN HAAG Het Eerste-Kamer- lid Van Wijk (PSP) heeft minister Luns (buitenl. zaken) en de met ont wikkelingswerk belaste minister Udink gevraagd of zij kunnen zeggen hoelang Pakistan de als ontwikke lingshulp verkregen gelden al voor militaire doeleinden heeft gebruikt. De heer Van Wijk wil van de be windslieden nauwkeurige inlichtingen over de concrete voorwaarden die gesteld zijn voor het eventueel her vatten van de ontwikkelingshulp. Het Kamerlid vraagt een en ander naar aanleiding van het besluit van het. internationaal consortium van de wereldbank tot opschorting van hulp aan Pakistan omdat dit land de ont wikkelingshulp militair zou gebrui ken. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Kabinetsfor mateur mr. B. W. Biesheuvel heeft gisteren, na in het afgelo pen weekeinde ijverig gepuzzeld te hebben, duidelijke vorderin gen gemaakt met de formatie. De stemming in Den Haag was van morgen gematigd optimistisch, zodat het niet uitgesloten werd geacht dat er aan het eind van deze week een nieuw kabinet zal zijn. Een belangrijke stap vooruit was dat de vijf partijen het in grote lij nen eens zijn geworden over de be zetting van de sociaal-economische driehoek: financiën, economische za ken en sociale zaken. Zeker is dat de KVP-er mr. R. J. Nelissen minister van financiën wordt. De WD zorgt voor de minister van economische za ken. Kandidaten zijn de huidige de missionaire staatssecretaris voor lAii- tenlandse zaken de heer De Koster en prof. dr. C. van Oort, die dr. Drees (DS'70) is opgevolgd als thesaurier- generaal. Minister van sociale zaken wordt vermoedelijk mr. C. van Veen (CHU), thans demissionair staatsse cretaris van binnenlandse zaken. Hoofdbrekens Vooral de bezetting van de post van sociale zaken heeft nogal wat hoofdbrekens gekost. Toen duidelijk werd. dat de KVP van het minister schap van financiën een breekpunt zou maken, schoten er voor de CHU en VVD twee posten over, namelijk economische zaken en sociale zaken. Het lijkt erg onwaarschijnlijk dat een WD-er sociale zaken zal gaan bezet ten, dus claimde deze partij economi sche zaken, een post die ook bij de CHU (Udink) hoog genoteerd stond. Om toch zitting te kunnen nemen in de sociaal-economische driehoek rest te voor deze partij sociale zaken, waarvoor mr. Van Veen werd ge noemd. In sommige partijen schijnt men zijn kandidatuur nogal als licht aan te merken. Helemaal rond is de kwestie dus nog niet. In deze opstel ling zou drs. Udink in aanmerking komen voor verkeer en waterstaat. Laatste hindernis Vanmorgen hebben de fracties de laatste belangrijke ontwikkelingen van de formatie besproken. Gister middag voerde mr. Biesheuvel een belangrijk gesprek met KVP-fractie- leider Veringa en telefoneerde hij frekwent met. de andere fractielei ders. Ook belde de formatéur met pa leis Soestdijk. Vanmorgen leverde ir. Franke zijn rapport over de taakverdeling tussen economische zaken en buitenlandse zaken in. Over dit rapport en andere beleidsvraagstukken vergaderen van avond om acht uur de vijf fractie voorzitters gezamenlijk. Het gaat er daarbij om of reeds tijdens de infor matieperiode bepaalde belangrijke beslissingen moeten worden genomen of daarna. Met de instemming in grote lijnen over de bezetting van de sociaal- economische driehoek zijn de contou ren voor een nieuw kabinet duidelijk zichtbaar geworden. Vijf posten staan nu in ieder geval onder het voor behoud dat de formateur slaagt wel vast. Deze zijn: mr. B.W. Bies heuvel, minister-president; mr. R. J. Nelissen, financiën; drs. W. K. N. Schmelzer, buitenlandse zaken; mr. W.J. Geertsema, binnenlandse zaken en waarschijnlijk voor sociale zaken mr. C. van Veen. Verdere bezetting Uitgaande van deze bezetting acht men in Den Haag de volgende verde re verdeling van de portefeuilles waarschijnlijk: KVP: financiën, erm, justitie, onderwijs, landbouw en bui tenlandse zaken. VVD: binnenlandse zaken, economische zaken en moge lijk volksgezondheid en milieubeheer. ARP: minister-president, ontwikke lingshulp en defensie. CHU: verkeer en waterstaat en sociale zaken. DS'70: volkshuisvesting en wetenschapsbe leid. Voor de bezetting van deze minis tersposten worden een groot aantal namen genoemd. Zo zou voor onder wijs in aanmerking komen prof Van Agt uit Nijmegen, voor erm het ka merlid prof. De Vreeze, voor onder wijs de Nijmeegse hoogleraar prof. Kremer (psycholoog) en voor land bouw de huidige minister Lardinois. Voor de post van defensie lijkt de huidige staatssecretaris van marine de heer A. van Es (ARP) het meest voor de hand te liggen. De kritiek die tijdens het kabinet- De Jong op dit ministerie is geleverd maakt echter ook een kandidaat als het huidige AR-kamerlid Boertien waarschijnlijk. Verkeer en waterstaat zal worden bezet door drs. Udink, volkshuisvesting door dr. Drees jr. en wetenschapsbeleid door jhr. mr De Brauw. Het gaat hier om een voorlo pige lijst. De moeilijkheid bij een kabinets formatie is vooral dat wanneer een belangrijke ministerspost voor een partij niet doorgaat, er een aardver schuiving optreedt. Bij de onderhan delingen hecht formateur Biesheuvel dan ook sterk aan zijn eigen zelfstan digheid om zonodig knopen te kunnen - doorhakken. (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 hippe kleuren: oranje - paars - groen - geel leuk op de camping, of een fijn zomeravondfeestje Ik geef op als nieuweabonnee: naam straat: olaats: bataait: O.par kwartaal par maand I Alsbeloningvoormijnaktiviteit Als beloni ng voor mijn aktiviteit ontvang ik 2 theeglazen. De nieuwe abonnee krijgt onze 'krant veertien dagen gratis. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1