Malta niet langer westers bolwerk f25.- f44.- Wandelen met NS V ietnam-rapport deels bevestigd door Johnson Sowjet-diplomaat: deze zomer Berlijn-akkoord 8 Dagen iVE kris-krasdoor Nederland Kaoenda waarschuwt premier Vorster S in spoorweg-kwestie Opnieuw boot met VS-wapens op weg naar Pakistan Regeringspartij ging af in stadion Djakarta 1 Strijd laait weer op in Zuid- Vietnam ik IF Wie zag Cora? Russen leggen bases aan in Port Soedan Moczar valt nog verder Hulp Pakistan voor f 16 miljoen geblokkeerd Olivier Messiaen kreeg Erasmusprijs 261 ZATERDAG 26 JUNI 1971 5AIGON (UPI. Reuter) Elite- rijjiiepen van het Zuid Vietnamese leger ,lde met Amerikaanse helikopters ,60Qar het noorden van het land ge red urd, waar de verdedigingslinie ten den van de grens met Noord-Viet- m dreigt te bezwijken onder een pot Noordvietnameees offensief. )e vers aangevoerde infanterie- theden hebben gisteren een deel het donderdag verloren gegane spe#ein heroverd en bezetten nu weer epar» heuvel, waarop de basis Fuller rbaats gevestigd. De Noordvietnamezen glijden deze basis 24 uur eerder inge zien na langdurige beschietingen een stormloop. Daarbij zijn zeker iderd Zuidvietnamezen gesneuveld, is bekend gemaakt. imerikaanse B-52-bommenwerpers Nedèbben de basis bedolven onder een ini jng bommen, nadat de Noordviet- nezen er binnen waren getrokken, van i ird-Vietnam heeft een sterk leger tv» ïengetrokken bij de gedemilitari- '^•%-de zone tussen de beide Vietnams is kennelijk een grootscheeps of- sief begonnen, zo is in Saigon be- k gemaakt. Door Jaap den Boef Malta gaat een nieuwe toekomst tegemoet. Het houdt op een rol te spelen in de politiek van de westelijke grote mogendheden. En het gaat zich richten op nauwe samenwerking met de landen in het zuidelijke deel van het Middellandse zeegebied, in het bijzonder met het door jonge revolutionaire militairen geregeerde Libië. De NAVO-landen mogen op Engeland na niet langer van de faci liteiten op het eiland gebruikmaken. De Sowjet-Unie krijgt er geen kans. Wel bestaat de mogelijkheid, dat de nauwe banden met Enge land worden vervangen door een op een andere leest geschoeide sa menwerking met Frankrijk. 12.30) Wie 8 dagen lang veel in t ons land wil reizen, is het ir voordeligst uit met een 8-daags kris-kras en abonnement. De nieuwe regering op Malta wil definitief afrekenen met het koloniale verleden. Zij kan de banden met En geland niet zomaar verbreken. Er be staat nog een defensie-overeenkomst tussen beide landen, die in 1974 af loopt. Zij zal niet eenzijdig worden beëindigd. Wel is premier Dom Min- toff van plan de Britten in de reste rende jaren meer te laten betalen voor de faciliteiten, die hun vlooteen- heden en luchtstrijdkrachten op het strategisch belangrijke eiland hebben. Hierover zullen onderhandelingen worden gevoerd. Behalve aan het koloniale verleden wil de nieuwe regering ook een eind maken aan de rol, die het eiland als een „vllegtuigmoederschip, dat niet tot zinken kan worden gebracht" (zoals de Duitsers in de oorlog hebben ervaren) in de Middellandse Zee heeft gespeeld. Ook nadat Malta in 1964 onafhankelijk was geworden bleef het vooral wat zijn economi sche mogelijkheden betrof aange wezen op voortzetting van de oude relatie met Engeland. Smal NS-Identiteitsbewijs of pasfoto meebrengen. latsj voordelig uit met NS 1684 In de zeven jaren die sindsdien verstreken is gebleken dat de toe komst van de eilandbevolking niet op deze smalle b&sis verzekerd kan wor den. De vergoeding voor het gebruik van militaire bases was allang niet meer toereikend. En de Britse scheepswerven bieden niet langer voldoende werkgelegenheid. Alleen het toenemende toerisme was in staat het leven op het eiland nog enigszins aantrekkelijk te maken. Maar ook dit toerisme is voornamelijk een Britse aangelegenheid. Dit laatste is dan ook een van de belangrijkste redenen, waarom de nieuwe regering van Malta de oude banden met Engeland niet abrupt zal verbreken. Zij wil pogen het toerisme uit te breiden om zo een deel op te vangen van het verlies dat Malta gaat lijden, als het ophoudt facilitei ten te verlenen aan NAVO-landen als de Verenigde Staten en Italië. De overgang naar een nieuwe positie in het Middellandse-zeegebied zal dan ook naar mag worden aangenomen geleidelijk gaan. Geleidelijker al thans, dan kan worden opgemaakt uit de verklaringen tijdens de verkie zingscampagne. De Labourpartij van Dom Mlntoff die voor het laatst tussen 1954 en 1958 aan het bewind was, heeft na dertien jaar door een kleine overwinning de leiding overgenomen van de conser vatieve Nationalistische partij van ex-premier George Borg Olivier. Na een intermezzo van vier jaar Brits koloniaal bestuur leidde Borg Olivier in 1962 zijn Nationalistische partij naar een stevige overwinning. Twee jaar later verkreeg Malta onafhanke lijkheid. Bij de eerste vrije verkiezingen in 1966 kreeg de Nationalistische partij een duidelijk mandaat voor vijf jaar met 28 van de 50 zetels in het parle ment. Het teruglopen van de eco nomische mogelijkheden en de grote veranderingen die zich op allerlei ter reinen in het Middellandse-zeegebied hebben voltrokken, deden bij de be volking in die jaren blijkbaar de wens ontstaan, de oppositie een kans te geven om het beter te doen. Beperkt id er was er, dt ilder, jLOESAKA (Reuter) Presi- frit Kenneth Kaoenda van nbia heeft donderdagavond jtklaard, dat Zuid-Afrika alleen er zijn lijk zou kunnen verhin gen dat de Chinezen de spoor- _l afmaken, die zij nu aanleg- i tussen de Tanzaniaanse ha- istad Dar-es-Salaam en Zam- 1 een felle rede tijdens een recep- in de Zambiaanse hoofdstad I.oe- a, zei de president dat de recente Irschuwingen van premier Vorster Zuid-Afrika, dat de Chinezen q ie voet proberen te krijgen in eania en Zambia, betekenen dat ,B,IB%e spoorlijn wil saboteren. orster heeft deze maand twee f met nadruk gewaarschuwd voor levaren van de Chinese aanwezig- in de twee Afrikaanse landen, feveer 10.000 Chinese technici (ven momenteel aan de 1600 kilo- èr lange spoorlijn, plgens Vorster zullen straks, als ipoorlijn klaar is, grote aantallen lezen zich definitief in Tanzania Zambia gaan vestigen. Het over tikte China zou een deel van zijn bevolkingsaanwas naar Afrika willen overbrengen. Kaoenda heeft dit onzin genoemd. Dat China als -enige land ter wereld ons wilde helpen met de bouw van de spoorlijn betekent niet, dat we communist geworden zijn. Tachtig jaar Britse overheersing heeft van ons ook geen kapitalisten gemaakt, aldus de Zambiaanse presi dent, Wij zijn vastbesloten de spoor lijn te bouwen, en voor ik sterf, zal ik met de trein naar Dar-es-Salaam rijden, aldus Kaoenda. INFILTRATIE De Portugese minister van buiten landse zaken, Rui Patricio, brengt momenteel een bezoek aan de Zuid- afrikaanse hoofdstad Pretoria. Hij heeft na besprekingen met premier John Vorster ook gewaarschuwd voor wat hij noemde „de toenemende com munistische Chinese infiltratie in Tanzania en Zambia". 12 wandelroutes in de mooiste Btreken in ons land. Vraag de folder „Wandelen met NS" aan het station. voordelig uit met NS zorgd. Hij beloofde: werkgelegenheid voor allen; afschaffing van de in komstenbelasting; een moderne ge zondheidsdienst; meer toeristen; en een moderne vrijhaven op het weste lijk deel van het eiland. Bovendien suggereerde hij, dat omvangrijke handelsrelaties aangeknoopt zouden worden met Libië en andere Arabi sche landen. Mogelijk heeft Dom Mintoffs ver kiezing ook te maken met het feit, dat voor het eerst sinds in 1947 ver kiezingen werden gehouden, meer vrouwen dan mannen stemgerechtigd waren. Stelt hij de vrouwen die op hem gestemd hebben teleur, dan zet hij zijn eigen politieke toekomst ook op het spel. In juni, juli en augustus 8 dagen treinen op de tienertoer voor NS-identiteitsbewijs of pasfoto meenemen. Extra plus, half geld op de bus. voordelig uit met NS TF.L AVIV (AFP. Reuter, UPI, AP) De Russen zijn bezig in Port Soe dan aan de Rode Zee een marine ba sis en laneeerplaatsen voor ballistische projectielen van het type SAG-2 aan te leggen. Dit is uit doorgaans be trouwbare bronnen in Tel Aviv ver- De Israëli's vestigen de aandacht op het belang van deze bases, die halverwege het Suezkanaal en de Straat van Bab el mandeb liggen. De Russen hebben al bases in Aden en zoiiden met deze combinatie de scheepvaart op de Rode Zee kunnen beheersen. De aanwezigheid van Is raël in Sjarm el Sjeik wordt in dit verband strategisch van groot belang geacht. Israëlische militairen hebben giste ren elf Arabische guerrilla-strijders gedood, die Israël uit Libanon en Sy rië waren binnengekomen met sabo- tage-opdrachten. Een Israëlische mi litaire woordvoerder achtte het moge lijk, dat nog acht andere guerrilla's, die door hun kameraden werden meegenomen, gewond of gedood zijn. WARSCHAU (AP, UPI) Gene raal Michzyslaw Moczar heeft op nieuw een stuk van zijn macht moe ten prijs geven. Werd hij eerder deze week benoemd tot voorzitter van de Opperste Controlekamer, een functie waar uitgerangeerde politici vaker mee zijn opgescheept, gisteren is hij ontheven van zijn functie als secreta ris van het centraal comité van de partij. Als secretaris was hij verant woordelijk voor het leger en de vei ligheidsdienst. Volgens het Poolse persbureau PAP is Moczar, die nog maar kort geleden de op een machtigste man van Polen was, van zijn secretariaat ontheven, omdat hij nu voorzitter van de con trolekamer is. Van ccn onzer verslaggevers NEW YORK (Reuter, UPI, AP) De memoires van oud president Johnson, die in novem ber zullen verschijnen, bevesti gen veel van wat bekend is ge worden door de publikatie van de geheime Vietnam-documen- ten. Dit meldde gisteren het Amerikaanse dagblad Newsday, dat op Long Island verschijnt. Johnson erkent onder meer, dat zijn regering reeds begin 1964 voor bereidingen heeft getroffen voor groot scheepse militaire acties in Vietnam, dus lang voordat de omvang van de Amerikaanse inzet publiekelijk be kend werd. Het boek van Johnson, waarvan de drukproeven gereed zijn, wordt uitgegeven door de New York- se uitgeverij Hólt, Rinehart en Wins ton. De titel luidt: „Een gunstige uit kijkpost: Perspectieven van het pre sidentschap''. Newsday schrijft, dat de gegevens over de memoires ont vangen zijn van iemand uit de uitge verswereld. Het blad vervolgt: Johnson zegt, dat hij lang heeft geaarzeld voor hij de adviezen met betrekking tot bom bardementen goedkeurde. Johnson: „Wij hebben lange tijd ons geweer boven de schoorsteen en onze kogels in de kast gehouden, zei ik hen. Wat was het resultaat? Zij doodden onze mannen in hun slaap. Ik kan de Amerikaanse soldaten, die daar strijd den niet vragen te blijven strijden, terwijl een hand op hun rug gebon den is" Of Dom Mintoff daartoe gelegen heid krijgt hangt van veel dingen af, die hij niet in eigen hand heeft. Om te beginnen heeft hij een te kleine meerderheid in het parlement (de verhouding is 26-24) om snel belang rijke beslissingen te kunnen nemen. Daardoor is hij beperkt bij het uit stippelen van een politieke koers, die belangrijk afwijkt van die van zijn voorganger, Borg Olivier. Ook deze was al geruime tijd bezig, d'e toe komst van het eiland in andere banen te lelden. Hij oogstte daarbij al kri tiek omdat het afnemen van de mili taire, betekenis van Malta geleld had tot werkloosheid. De Labourpartij heeft haar over winning niet te danken aan haar stel- lingname op het gebied van de inter nationale politiek. Dom Mlntoffs poli tiek van toenadering tot de Arabische landen met name Libië wordt niet onverdeeld gunstig beoordeeld. Ook de neutraliteitspolitiek die hij ten aanzien van de Oost-West-ver- houding wil invoeren telt niet alleen •bewonderaars. Niet weinigen vrezen, dat Malta door een dergelijk politiek in Russisch vaarwater terecht kan komen. Russische pogingen om verder westvaarts het Middellandse-zeege bied binnen te dringen hebben tot dusvc-r schipbreuk geleden. Algerije liet zich niet verleiden, de vroegere Franse vlootbasis Mèrs El Kebir ter beschikking van de Russische vloot te stellen. Ook Libië heeft geen aanstal ten gemaakt, zijn nieuwe Russische vrienden met gejuich binnen te ha len. zoals Egypte en Syrië wel hebben gedaan. Nu gaan Russische oorlogs schepen nog vlak buiten de territo riale wateren van Malta voor anker. De haven van La Valetta mogen zij niet binnenvaren. Of hier verande ring in komt hangt af van de wijze, waarop Engeland de eisen van Dom Mintoff tegemoet treedt. De maatregelen tegen de Britse scheepswerven (waar langdurig werd gestaakt) doen vermoeden dat voorlo pig een gespannen situatie zal heer sen. waarin het moeilijk onderhande len zal zijn. De Sowjet-Unie kan haar afwachtende houding laten varen, nu de verkiezingen achter de rug zijn. Zij kan zich in alle stilte als gegadig de aandienen. Al was het maar met het verzoek om van Malta gebruik te maken als bevoorradingsstation. Probleem Mintoff kan overigens door de ont wikkelingen op Malta zelf gedwongen worden het eiland terug ie laten val len op de rol, die het als strategisch belangrijk eiland heeft gespeeld. Het zijn binnenlandse problemen geweest die hem de overwinning hebben be- NEW DELHI (Reuter, UPI, AP) Het bericht, dat een der de Pakistaanse vrachtvaarder met militair materieel aan boord New York heeft verlaten met bestemming Pakistan, heeft in het Indiase parlement opschud ding veroorzaakt onder alle po litieke groeperingen. Maandag zal in het parlement de hele dag worden gedebatteerd over de wapenleveranties. Hier was op aangedrongen door alle partijleiders, inclusief mevrouw Gandhi, premier en leidster van de Congres-partij, gisteren werden opnieuw demonstra ties voor de Amerikaanse an)bassade in New Delhi gehouden, waarin fel werd geprotesteerd tegen de leveran ties aan Pakistan De Indiase minister van builen- groot(^ •indinge voonsta verken i .Van een onzer verslaggevers a plaat rplegetriiooRN Dit is een foto van 5-jarige Cora Mantel uit Uithoorn naandagmiddag dood in een pol loot bij het buurtschap De Kwa- gemeente Uithoorn) werd gevon- rijkspolitic in Uithoorn verzoekt eentuele medereizigers van trams lussen die Cora Mantel hebben o, zich bekend te maken op het tronnummer 02975 - 1420. BERLIJN (UPI, DPA) De Russische ambassadeur in Oost- Duitsland, Pjotr Abrassimow, ge looft dat deze zomer een akkoord bereikt zal worden over Berlijn. Hij zei dit na afloop van een ver gadering van de ambassadeurs van de Grote Vier over Berlijn. „De vergadering van vandaag kwam overeen met het weer", aldus ambassadeur Abrassimow. Het was een stralende, zonnige dag in Berlijn. Toen hem gevraagd werd of hij ge loofde dat er deze zomer nog een ak koord bereikt kon worden, merkte hij op: „Ja, volgens mij wel". De ambassadeurs van Amerika, En geland en Frankrijk in West-Berlijn waren echter minder optimistisch dan hun onderhandelingspartner. „Er was geen vooruitgang vandaag", merkte een van hen zelfs op. Een andere zei: „Abrassimow legt altijd optimistische verklaringen af! Kenneth Rush, de Amerikaanse ambassadeur was van de drie Wester se diplomaten nog het meest hoopvol. Hij zei dat hij niets had toe le voegen aan zijn opmerkingen van 7 juni. Na de vergadering die toen gehouden is, zei Rush: „Er zijn vorderingen ge maakt. Ik ben bemoedigd". De verga dering van gisteren duurde bijna drie uur. De diplomaten hebben besloten geen zomervakantie te houden en op 8 juli weer bijeen te komen. Ter gelegenheid van de gisteren ge houden vergadering, schreef het Oostduitse par'.ijdagblad Neues Deutschland dat ook de DDR belang heeft bij een normalisering van de verhoudingen rond Berlijn. „We heb ben er belang bij dat West-Berlijn ophoudt een bron van spanningen en crises te zijn", aldus het blad. De door de DDR gewenste oplossing ver eist wel de erkenning van het feit, dat West-Berlijn een stad is met een bijzondere politieke status, die nooit tot de Bondsrepubliek heeft behoord en dat opk nooit zal doen", schrijft Neues Deutschland. De Westduitse regering heeft de ra tificering van de verdragen die het heeft gesloten met de Sowjet-Unie en Polen afhankelijk gesteld van een be vredigende regeling van de kwestle- Berlijn. landse zaken, Swaran Singh, heeft gisteren in het parlement in New Delhi verklaard, dat de grote landen het er met India over eens zijn, dat de crisis in Oost-Pakistan niet met militaire middelen tot een oplossing kan worden gebracht. De grote lan den en India, aldus Swaran Singh, zijn ook tot de conclusie gekomen, dat er onmiddellijk een einde moet komen aan de militaire acties in Oost-Pakistan, dat de vluchtelingen stroom moet worden geblokkeerd en dat zorg moet worden gedragen voor een „vreedzame en veilige" terugkeer van deze vluchtelingen. De minister heeft Rusland, Ameri ka, Frankrijk. Engeland, West-Duds- land en Canada bezocht om de positie van zijn regering in het conflict tus sen West- en Oost-Pakistan uiteen te zetten. Hij zei tijdens zijn bezoeken begrip te hebben ontmoet voor ~.ijn stelling dat de toestand in Oost-Pa kistan slechts normaal kan worden, als er een politieke oplossing word* gevonden, die aanvaardbaar is "ooi de meerderheid van het Oostpakis- staanse volk. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft gisteren meegedeeld dat het vrachtschip, dat dinsdag met militair materiaal naar West-Pakistan is vertrokken, 2000 schots munitie voor kleine wapens en reserve onderdelen voor voertuigen en vlieg tuigen vervoerde. Charles W. Bray. de woordvoerder voor het departement, verklaarde dat dit bleek uit de declaratiepapieren van de rederij van het schip de Padma. Bray zei. dat het onderzoek in de kwestie van de wapenieverantie aan Pakistan wordt voortgezet. HEERENVEEN Ratten zijn gis teravond waarschijnlijk de oorzaak geweest van een stroomstoring in Heerenveen, die een groot deel van Friesland van tien over zes tot zeven uur moeilijkheden bezorgde. Het 10.000 KV-slation is door een kolonie ratten onklaar gemaakt. Om zeven uur gisteravond werd overgeschakeld op een reaervenet, waarna de situatie weer normaal was. Gisteren heeft prins Bernhard de zilveren anjers uitgereikt aan (van links naar rechts) de heren F.C. Wieder jr. vit Wassenaar, J. Posch uit Stompetoren en C. Hoek uit Rotter dam. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In een nadere toe lichting op de verklaring van minis ter Udink over een gedeeltelijke op schorting van de ontwikkelingshulp aan Pakistan vernemen wij, dat een lening van 16 miljoen gulden die voor 1971 aan Pakistan was toegezegd, is geblokkeerd. Voor 1970 is echter voor eenzelfde bedrag aan leningen ter beschikking gesteld aan Pakistan eveneens in het kader van de intergouvernemen tele hulp onder auspiciën van de We reldbank. In totaal is er blijkens het verslag van de Nederlandse Investeringsbank voor Ontwikkelingslanden tot en met 1970 aan gecontracteerde leningen voor Pakistan ter beschikking geko men 78 miljoen gulden. Daarvan was eind 1970 nog niet opgenomen 15,3 miljoen gulden. Enkele punten, die Johnson volgens Newsday, vermeldt: Hij besloot direct na de moord op Kennedy diens beleid voort te zetten en de soevereiniteit van Zuid-Viet- nam te blijven verdedigen. Op 17 maart 1964 hechtte hij zijn goedkeuring aan een advies van de minister van defensie, MacNamara, de Amerikaanse troepen voor te be reiden op „geleidelijk sterkere druk tegen het noorden". Tijdens de verkiezingscampagne van 1964 was Robert Kennedy bereid naar Zuid-Vietnam te worden gezon den als ambassadeur. Een van Johnsons voornaamste slogans tijdens deze campagne „Ik zal geen soldaten naar Vietnam zen den om de strijd te strijden, die Azia tische jongens dienen te strijden" wilde slechts tot uitdrukking bren gen, dat de VS de oorlog niet hele maal in eigen hand moesten nemen en geen conflict met China moesten uitlokken. Johnson: „Ik bedoelde ech ter niet te zeggen, dat wij geen strijd zouden leveren, want er waren al heel wat flinke mannen in Vietnam' gesneuveld". In septeihber 1964 keurde John son een plan voor bombardering van Noord-Vietnam goed. Dit plan zou worden uitgevoerd als de vijand een spectaculaire aanval in het zuiden zou ondernemen. Maar Johnson wachtte tot 7 februari 1965 voor hij toestemming gaf de bombardementen op het noorden te beginnen en wei gerde twee maal een verzoek daartoe. Johnson erkent, dat hij in 1966 perioden van diepe neerslachtigheid doormaakte; waarin hij meende dat de Zuidvietnamezen „sterk aange trokken schenen te zijn tot politieke zelfmoord". Op de topconferentie van 1967 iri Glassboro deelde de Russische pre mier Kosygin Johnson mee, dat als de bombardementen zouden worden ge staakt, vredesonderhandelingen kon den beginnen. Men kon echter niet tot overeenstemming komen over de voorwaarden voor dit vredesinitiatief. AMSTERDAM Het was zijn mu zikale geloofsbelijdenis en tegelijk een college in muziektheorie en com positieleer, waarmee de Parijs orga nist-componist-pedagoog Olivier Mes siaen de hartelijke huldigingstoe spraak van Prins Bernhard beant woordde. Alles ter gelegenheid van de uitreiking van de Erasmusprijs, die voor de eerste maal sedert 1058 aan een musicus was toegekend. Messiaen heeft deze prijs ontvan gen omdat hij de Europese muziek, zowel ritmisch als melodisch, verrijkt heeft met nieuwe elementen; omdat hij met name door zijn orgelmuziek een belangrijk aandeel heeft gehad in het réveil op het gebied van d'e reli gieuze muziek; omdat hij door zijn eminente pedagogiek een grote in vloed heeft uitgeoefend op vele jonge componisten: omdat zijn muziek tot de meest authentieke uitingen van de menselijke creativiteit in de 20e eeuw behoort. Dit waren zo ongeveer de gronden voor de prijstoekenning, zoals die vooraf werden uitgesproken door de secretaris van de stichting Pracmium Erasmianum, George Sluizer. In zijn toespraak memoreerde de Prins o.m„ dat de prijs "niet is toege kend aan de musicus Messiaen, maar aan Olivier Messiaen zonder meer": en (vooral ook) dat hij om zijn werk en zijn invloed op onze hedendaagse cultuur waardig is bevonden een plaats in te nemen in de rij waarin Erasmus bovenaan staat. Lechin gaat Boliviaanse Volksassemblee leiden LA PAZ (Reuter) De voormalige Boliviaanse vice-president Juan Le chin is tot voorzitter gekozen van Volksassemblee. Dit controle- en ad viesorgaan van de linkse regering van president Juan Torres is in februari van dit jaar op aandringen van de arbeiders en studenten in het leven geroepen. De linkse vakbonden be schouwen de VolksasBemblee als een eerste fase naar de instelling van een arbeidersbewind, de eerste „Sowjet" in Latijns-Amerika. De 58-jarige Lechin, een oud-mijn werkersleider, die vele malen verban nen is geweest, kreeg 103 stemmen tegen Victor Lopez 58. Senator Hum- berto Pahon, kandidaat van de Boli viaanse communistische partij, werd tot vice-voorzitter gekozen. DJAKARTA (AFP, Reuter) Bijna honderdduizend Indone siërs hebben donderdagavond r>p spectaculaire wijze blijk gege ven van hun verzet tegen de door de Indonesische regering ge steunde partij Sekber Golkar. Zij verlieten massaal het stadion in Djakarta, waar deze partij een verkiezingsbijeenkomst hield, toen minister van buitenlandse zaken, Adam Malik, de menigte toesprak. De partij Sekber Golkar een bundeling van functionele groeperin gen, zoals vakbonden, jeugd- en amb- te'narenorganisaties, die niet gelieerd zijn met de andere politieke partijen had niets nagelaten om deze mani festatie in verband met de verkiezin gen, die op 3 juli zullen worden ge houden, tot een succes te maken. Zo had men tweeduizend bussen gehuurd om de mensen naar het sta dion te brengen. Fr waren ruim honderdduizend mensen, die het eerste deel van de bijeenkomst, die aan amusement was gewijd, rustig bijwoonden. Maar toen de eerste spreker het woord nam gingen er mensen weg en de uittocht werd massaal toen Malik het woord nam. De partij Sekber Golkar is er diverse keren door mo hammedaanse en nationalistische partijen van beschuldigd tot afper singspraktijken te zijn overgegaan met het doel de iklezers te lntimide-

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9