„Wurger van Delft" hoort TBR eisen ZIER HORECA-CONCERN VAN DER VALK „TEELT" EIGEN VEE EN VLEES V Maatschappij moet ziekte aanvaarden Plaatsing in inrichting biedt voldoende garantie ZATERDAG 26 JUNI 1971 •n.re EN HAAG Ontslag van tsvervolging, onvoorwaarde- terbeschikkingstelling de regering en plaatsing CMei en inrichting eiste de offi- Nleu van justitie, mr. J. Wes.-el, reüaö c'e 26-jarige Hans C. K. i )elft, de man die onder de 10 „Meneer X'' Delft enkele eesd 1(len lang in een wurgende 30 tgreep hield. nst.J 8 tin eis, waaraan een uitvoerige be- £ling van het psychiatrisch rap- vooraf gaat om hem begrijpelijk iken voor de maatschappij die ds beschermd moet worden tegen die -zoals de president van chtbank, prof. W. r. C. van Hat- op%et uitdrukt „hoogst gevaar- hrf gebleken", eiden ds ird en poging tot moord zijn de te supermarktverkoper ten laste self1- Moord op de pas getrouwde, isse. -ige Ada Lansbergen-Hölscher ds 1 november en poging tot moord SÖS! 22-jarige Marijke van Staaije- arlas op 4 januari. De officier doodslag en poging tot moord Een. Hij gaat er zeker vanuit dat verlfchte op de noodlottige ogenblik- >rn jet toerekeningsvatbaar was. ,Ve jf. J. Kloek van de psychiatri- r ze observatiekliniek in Utrecht, astra Hans is geweest stelt dat het ïóndi ron|Jer 's dat de ziekelijke gees- soie ;teldheid van deze man niet eer- ndijk an het licht is gekomen. Hij hier op een familie-pathologie la), 'ij zwaar is. 10 ds kind is Hans opgegroeid met ^E' loeder die zwaar ziek was. Hier- heeft zich een brok vijandschap kkeld tegenover de moederfi- 9 in de eerste plaats en tegenóver lder en de stiefmoeder, die de astige en onduidelijk gestructu- kinderen uit het eerste huwe- baar man moeilijk kon ac- and.jren, in de tweede plaats. alle sterke verhalen, die hij po- ™ik Bn kranten vertelde, zie ik een oord ijzing hoe graag hij in de be- derdftelling wilde staan. Hoe graag wilde hebben van zijn jpiens en hoeveel behoefte hij meeqan eclatante successen", zo stelt Kloek. „Telkens echter gebeur- ir weer dingen, die hem deden dat hij toch maar een ge- ftö mannetje wasl" T.r^pmt daarbij de angst die hij voc- Jonfelij'ke krankzinnigheid had. Zo zelfs dat hij radeloos wordt als Rijn esdic"" Is W: kinderen deze erfelijke belasting kon den dragen. Bovendien kreeg hij op dat moment het probleem te verwer ken. dat hij de genegenheid van zijn vrouw voor de tweede keer zou moe ten delen met een kind. Dat, terwijl hij nog steeds wil inhalen wat hij in zijn eigen jeugd sterk heeft gemist: liefde en aandacht." Toch ziet prof. Kloek in de moord op Ada Lansbergen een onbewuste „wraakoefening" voor de inbraak. Zelf zegt Hans hierover: „Ik dacht wat kan het mij ook schelen, ik ga ook op pad. Geen ogenblik ben ik echter van plan geweest een vrouw te doden. Ik heb altijd mensen willen helpen." De angst voor erfelijke ziekte woog zo zwaar, dat Hans meermalen een psychiater om opname in een inrich ting heeft gesmeekt. Vanaf zijn acht tiende jaar is hij onder behandeling geweest en in 1965 werd hij opgeno men in verband met een poging tot zelfmoord. „De drang om anderen te vernietigen en zichzelf ligt vrij dicht bij elkaar bij hem", verklaart prof. Kloek Op de 24ste november zag Hans Ada afscheid nemen van haar man, die naar zijn werk ging. Tegen zijn vrouw verklaarde hij een band van zijn brommer te moeten plakken en nam daarvoor zelfs een emmer water mee naar de kelder. Hij ging naar de flat aan de £>apsouwselaan en gaf zich uit voor enquêteur. Eenmaal binnen, wilde hij van Ada geld hebben. Daarna heeft hij haar een aantal glazen jenever laten drin ken, zodat zij zich het feit niet zou herinneren." Op het - laatste moment echter raakte Hans in pahiek dat zij later toch naar de politie zou gaan en wurgde haar. CORRESPONDENTIE Na de ontdekking van de gruwelij ke moord volgden de uitgebreide cor respondentie en vele telefoontjes met de redaktie van de Delftse Courant. In december eiste hij 20.000 als smartegeld voor de weduwnaar van Ada Lansbergen. Zoniet, dan zou een tweede moord volgen. Delft hield zijn adem in. Hans verklaart echter ter zitting, dat hij met die tweede moord alleen zichzelf heeft bedoeld. Toch ging hij op 4 januari met de bedoeling de eerste de beste vrouw te vermoorden naar de flat aan de Dc- bussylaan. „Ik dwaalde maar wal rond, wilde mezelf van het leven be roven, maar wist niet goed hoe ik dat zou doen", zo zegt hij. „Ik wilde van de flat afspringen." Tegenover Marijke gebruikte hij de smoes dat hij een benedenbuurman was en last had van lekkage van de verwarming. Marijke, die het niet erg vertrouwde, wilde de verwarming wel controleren, maar sloot de deur. Toch wist Hans binnen te komen, waarop Marijke begon te gillen. In een paniekreactie probeerde hij de jonge vrouw de mond te snoeren door zijn hand erin te stoppen. Deze manier van „kalmeren" is voor de president aanleiding uitgebreide vra gen te stellen over de EHBO-cursus, die Hans volgde en waar het onder werp ademhaling ook verstikking is behandeld Hans verklaart ad- rem: „Wurging niet" VISIOENEN Na zijn arrestatie op 5 januari leg de lians diverse tegenstrijdige ver klaringen af. Ook stuurde hij brieven aan de officier met de mededeling dat hij ook verantwoordelijk zou zijn ge weest voor de moord op de Ameri kaanse militair in Amsterdam en op de Rotterdamse taxi-chauffeur ..Kap- pie" Dijksman. Een uitgebreid onder zoek in Amsterdam en Rotterdam heeft echter uitgewezen dat hij deze moorden onmogelijk kan hebben ge pleegd. Hans zegt hierover: „Het waren vi sioenen die ik kreeg, ik was er van overtuigd dat ik die moorden ook had gepleegd. „Prof. Kloek wil liever het woord „verzinsels" gebruiken. De president noemt het „een ziekelijke behoefte om in de publiciteit te ko men." En daarbij doelt hij ook op de brief die Hans vorige week naar de Telegraaf stuurde met de mededeling dat hij onder invloed van drugs de moord op Ada Lansbergen had be gaan. „Zonder meer zouden vele psychia ters Hans ontoerekeningsvatbaar hebben verklaard", stelt prof. Kloek. „Ik ben daar altijd erg voorzichtig mee. Achteraf heb ik me afgevraagd of we de knoop niet beter hadden kunnen doorhakken." De president gaat er vanuit dat men toch moeilijk kan aannemen dat Hans op de bewuste momenten in vrijheid zijn wil kon bepalen en spreekt over een ernstige toestand van bewustzijnsvernauwing. Prof. Kloek haakt hierop in met de mede deling dat Hans ernstig geestesziek is en dat dan de twijfel rijst in hoever re zo'n man schuldig is en hij boete moet doen. GARANTIE „De gewone mens accepteert dit moeilijk en kan nauwelijks aanvaar den dat hij ziek is. Men moet echter niet vergeten dat er inrichtingen zijn, waar een bijzonder streng regiem heerst en waar men gewend is aan schijnaanpassingen". „Een lange behandeling is noodza kelijk en biedt meer dan voldoende garantie voor beveiliging van de maatschappij. De openbare opinie hoeft zich hier niet ongerust over te maken. Het is echter volkomen in adequaat als deze man in de gevan genis wordt gebracht." Hans, die erg dankbaar is voor de begeleiding die hij nu einde lijk zal krijgen, zegt in zijn laat ste woord: „Ik wil graag mijn excuses aanbieden voor het leed dat ik in Delft heb veroorzaakt." (Door Henk Kamies) LEIDERDORP „Zeker ie dere week gaat er één koe naar de slachterij. Meestal echter twee. Maar daar kunnen wij (nog) niet aan voldoen, zodat er één wordt gekocht. De varkens gaan naar de vleesfabriek van Scholten in Hazerswoude. Want wat moeten wij met zoveel spek doen? De koeien gaan naar on ze eigen slagerij in Zoeterwoude. Hier worden ze ook uitgebeend en in porties gesneden." De heer Witjes (27 jaar- is er trots op bedrijfsleider te zijn van één van de meest moderne veehouderijen in ons land. Aan de Achthovenerweg egstgH november wordt Nederland opge- door de gruwelijke moord op een vrouw. Vijf minuten hoort njen het lolt, tien minuten leest men het in de n 5 in. Daarna is vrijwel iedereen het ten zoals zoveel wat niet in de omgeving gebeurd tot enkele later de eerste berichten van de >an de „wurger van Delft" (alias X") verschijnen, leeft in een wurgende angstgreep, durven nauwelijks meer de deur open te doen als zij alleen thuis zijn. De „wurger" dreigt opnieuw toe te slaan. Via de televisie wordt een bandopname van de stem van „Meneer X" uit gezonden wat ccnbiijen tips oplevert. Zeker is hel EN sis van de moderne communicatie- jorpsfen gebruik wordt gemaakt. Mits 19 dslgmotioneerd. en 1 lijk: lag heeft de zaak van Hans K., die jiinela historie onvermijdelijk als de ven ir van Delft" zal ingaan, voor de Is Del rechtbank gediend. Uitstekend Kt: 8-lp aanwijzing van de president het EEN ltrisc^ rapport behandeld. Geen want duidelijk zag hij de vragen, lenzeggenlijk bij het Nederlandse iden rijzen, zodra men zou horen ilag van rechtsvervolging werd in dit geval betekent dit niet dat se wurger zonder meer vrij uit liet voor niets verzocht de officier itbank te gelasten dat Hans K. in ichting zou worden opgenomen, ir een even goede beveiliging van D itschappij betekent als celstraf, nljdwniemand vergeten hoezeer dit len tegen emotionele gevoelens 1 faal< en ..straffen" indruist dat ds' bk hier te maken heeft met een dienten mens, die volgens Christelijke antènlen even*eer recht heeft op mee- Dejen vergeving als ieder ander. Jr omdat het uitvoerig en zeer .[Jurig psychiatrisch rapport heeft ~izen, dat Hans K„ ziek is, een ziekte zelfs. Meer dan „straf" t hij ondanks het leed dat hij iroorzaakt een goede behan- 30 dsizodat hij ooit genezen in de maat- j zal kunnen terugkeren. WASSENAAR Langs de rijksstraatweg halverwege Den Haag en Leiden ligt tussen het groen verscholen het dierenpark Wassenaar. Uniek gelegen in een prachtige omgeving bevindt zich een mogelijkheid tot ongekende recreatie. Ondanks de vele plus punten aan de situering verbon den. stapelen zich boven deze grootse vogel- en dierencollectie donkere wolken samen. Het die renpark Wassenaarprivé-bezit van de familie Louwman ver keert in grote financiële zorgen, zoals zovele dierenparken in Ne derland. Een verzoek aan de ge meente Wassenaar om vrijstelling van de vermakelijkheidsbelasting (±60 mille per jaar) werd afge wezen. Wel werd een subsidie van f15.000 verleend en toege zegd. dat er nog naar andere mogelijkheden gezocht zal worden. Dc financiële problemen zijn de laatste jaren enorm toegenomen, om dat men de kostenstijgingen heeft aanvaard en vanuit sociaal-culturele overwegingen niet tot een kostendek kende tariefsverhoging is overgegaan. Dit resulteerde eehter in een jaarlijks tekort van ruim 75 mille, wat door dc familie zelf werd aangezuiverd. De tuin, die uit een liefhebberij is ont staan en in 1937 voor het publiek werd geopend, heeft een grote plaats in de familie Louwman ingenomen. En niet alleen in deze familie. Ook van buiten af komen giften en lega ten ten bate van het dierenpark, „maar financiële hulp. hetzij van rijk of provincie is noodzakelijk", aldus directeur J. J. W. Louwman. Binnen kort zal door het park een memoran dum uitgebracht worden over de hui dige noodsituatie en mogelijke oplos singen hiervoor. Ruim 300.000 bezoekers stromen jaarlijks door de poorten van het die renpark, dat in het totaal 25 hectare beslaat, waarvan 15 hectare toegan kelijk voor publiek. In 600 verblijven zitten, lopen of vliegen ongeveer 4000 dieren Dankzij de unieke ligging te midden van de bossen krijgt de bezoeker een betere kijk op de dieren m hun natuurlijke staat dan in parken, waar beton en asfalt de boventoon voeren. „De bestudering van dieren in ge vangenschap heeft interessante resul taten opgeleverd." aldus dc heer Louwman. „Het is gebleken bijvoor beeld. dat tropische dieren in een die rentuin in een gematigd klimaat zich zeer snel aan het koudere weer kun nen aanpassen. Meestal hebben deze dieren binnen twee jaar een veel dik kere vacht gekregen, terwijl het ook opvallend is hoe mooi zij dp sneeuw vaak vinden, Indien het even mogelijk is, laten wij de dieren 's winters ook buiten komen, want uit ervaring bleek dal het opgesloten laten zitten in ver warmde winterhokken voor de dieren schadelijker was dan hen gewoon buiten te laten lopen. Bij observatie is ook gebleken, dat verschillende dieren, die in gevangenschap zijn ge boren of daar lange tijd in verkeren in kleur of tekening kunnen verande ren. „Het bezwaar van veel mensen te gen het opsluiten in niet al te grote kooien is gezien de uitkomsten van onderzoekingen niet geheel gegrond." De heer Louwman vertelt, dat dier psychologen ontdekt hebben, dat de dieren zich in een kleine kooi be schermd voelen, terwijl een groot verblijf hen vaak onrustig maakt. Daarnaast kennen bijna alle dieren een afbakening van hun territorium waarin zij leven en jagen. De grootte) van dit gebied blijkt in het wild ab soluut afhankelijk te zijn van de De liefde voor dieren van direc teur Louwman is even groot als die van zijn vrouw. Verstoten dieren vinden in het huis van de familie de bescherming en verzorging die zij nodig hebben. Momenteel heeft mevrouw Louwman vier panters fzes weken oud) en twee tijgers van tien weken. Op de foto mevrouw Louwman met deze laatsten. Links Midas en rechts Mona, heftig in verzet. voedselopbrengst van dat stuk grond. „In Schotland heeft men proeven gedaan met sneeuwhoenders. die in een streek met een zeer schrale bo dem werden uitgezet. De territoria van de hoenders werden op een kaart ingetekend, zodat er een soorj dam bord met allerlei vakken ontstond. Verschillende vakken werden toen met kunstmest bewerkt, waardoor de bodemopbrengst omhoog ging. Bij een tweede onderzoek bleken in de be meste territoria het aantal hoender paren van één tot drie of meer te zijn gestegen." Met dit voorbeeld toont de heer Louwman aan, dat een dier in een kooi bij voldoende hoeveelheid voed sel lang niet zoveel ruimte nodig heeft als in het wild. Voldoende voedsel voor alle dieren en vogels be tekent echter voor het Wassenaars dierenpark een bedrag van 1000 tot 1500 per dag! De grote verscheidenheid van die ren in een dierenpark is een eerste vereiste om publiek te trekken. Maar ieder park heeft zo zijn eigen specia liteiten. Ook zeldzame exemplaren zijn natuurlijk altijd welkom. Zo is dit dierenpark trots op een ottercivet (enig in de wereld in gevangenschap en enig exemplaar dat levend is waargenomen) en een nevelpanter uit Indonesië. Ook de aanschafkosten van dieren zyn niet te onderschatten. Een van de goedkoopste dieren is" de leeuw 1000 - ƒ1500), maar een tijger kost al gauw zo'n 5 mille, terwijl voor de zeldzame nevelpanter ruim 15000 neergeteld moest worden. Door met biologen, jachtopzieners en regeringen van allerlei landen Ie corresponderen blijft men op de hoogte van zeldzame dieren, die ge vangen zijn. De heer Louwman be treurt, dat uit het land van herkomst gesmokkelde dieren in Nederland verhandeld mogen worden, zelfs de handel in beschermde dieren is hier nog niet aan banden gelegd. De,offi ciële dierentuinen (plm. 550 over ge heel de wereld) hebben onderling een 3fspraak om geen beschermde dieren te kopen, tenzij de dieren in hun oor spronkelijk woongebied niet meer kunnen verblijven. Hiertegenover zetten de parken ook vaak in de die rentuinen gefokte zeldzame dieren uit in gebieden, waar dit mogelijk is. Zo is nog niet zo lang geleden in Polen een aantal wisenten uitgezet, die daar lang geleden waren uitgestor ven. Het dierenpark Wassenaar doet ook aan het uitzetten van vogels en ande re dieren mee. Twaalf in het park gekweekte torenvalken zijn enige tijd geleden uitgezet achter het park. Slechts van twee is gebleken, dat de vogels het niet overleefd hebben. De vogels werden eerst op de plaats van vrijlating in een kooi gezet. Na enke le weken mochten de valken eruit, maar keerden steeds weer terug naar het voer in de kooi, net zolang todat zij zelf een prooi hadden gevangen. Vanaf dat moment konden zij voor zichzelf zorgen. Op dit moment zit een torenvalk weer op 5 eieren te broeden, wat in Gevangenschap eerst niet gemakke lijk ging. Vooral dc vorm en de maat van de broedkastjes heeft heel wat problemen opgeleverd. „In feite heb ben de torenvalken zelf uitgezocht, welk nestkastje zij het beste vonden,'' aldus de heer Louwman. Het fokken van dieren geeft ook heel wat moeilijkheden. Vaak is er van een zeldzaam soort dier of vogel slechts een mannetje of vrouwtje in een bepaalde dierentuin, terwijl een ander park het voor paarvorming aanvullend exemplaar bezit. Hoe wel het nog niet veel voorkomt, wordt dan weieens het mannetje voor een t-ijd uitgeleend aan de dierentuin, die in het bezit is van het vrouwtje. Op deze wijze zal binnenkort een dwerggoudnek-ara. waarvan Wasse- 41a, zwaait hij de scepter van het enige veeteeltbedrijf van het Van der Valk-concern. De familie Van der Valk, is een begrip in dc horeca-we- reld. Men heeft zestien restaurants n exploitatie, onder meer in Alphen (Vogelpark Avifauna), Voorschoten, Sassenheim, Wassenaar, Hillegers- berg, Kinderdijk en elders in ons land en België. Het was destijds M. van der Valk, inmiddels overleden, die voor Je aar digheid met een boerderij begon „Ik begon in Stompwijk". aldus Witjes- „maar het bedrijf moest weg om plaats te maken voor een groot re creatieplan. Ze konden de grond hier aan de Achthovenerweg kopen en met een eigen bouwploeg hebben wij de gebouwen gesticht". Het gezin Witjes woont sinds maart naast het bedrijf; de stallen zijn on geveer zes maanden in gebruik. Er zijn 76 melkkoeien maar dat zullen er binnenkort 100 worden, 35 pinken, 30 kalveren, 15 stieren, 60 schapen en 350 varkens. De ongeveer veertig paarden hebben een onderdak in de nog niet zo lang geleden in gebruik genomen manege ih Alphen. Behalve de gebouwen is er 46 ha. uit stekend weiland. „Het slachtvee is bestemd voor eigen bedrijf. De melk gaat naar de fabriek- van Menken in Wassenaar, van wie wij al onze melkprodukten betrekken Dat wij vlees van eigen bedrijf heb ben, betekent dat je altijd weet dat het goede kwaliteit is. Het vee hier mag dan misschien geen stamboek zijn, maar het is in ieder geval van het allerbeste soort", zegt Witjes. Opvallend is het dat er overwegend roodbonte koeien rond lopen. Wij willen uitsluitend roodbonte hebben. Die hebben namelijk beter vlees. En daar gaat het ons per slot van reke ning om..." Al die koeien lijkt een heel karwei. Zij worden naar de voer-ligboxen ge dreven en vandaar komen zij in dc melkhal. De hele melkerij gaat ma chinaal. Er kunnen acht koeien tege lijk worden „bewerkt". Twee uur zijn er nodig om alle koeien te melken Daarbij komt er geen mensenhand aan te pas. De melk wordt automatisch in een tank (inhoud 4000 liter) gepompt. Na het melken verlaten de koeien de stal via een voetbad met een ontsmettende vloeistof. Dank zij de ver doorgevoer de mechanisatie, kan Witjes volstaan met nog één man personeel. Z'n vaste knecht is ziek en heeft de „organisa tie" voor een vervanger gezorgd in de persoon van Wijnand den Hollander. „Het werkt goedkoop. Afval uit vier restaurants wordt aan dc var kens opgevoerd. Er komt alleen wat meel doorheen". De varkens liggen „vet te mesten" in aparte boxen in de enorme varkenshal van zo'n zestig bij 15 meter. Een aparte stal is ingericht voor de stieren. Er zijn er vijftien. De meeste stieren worden twee jaar oud: dan gaan ze via de slachterij naar de keuken van het restaurant. Zo staat er nu een roodbonte stier, die nog niet weet wat hem boven z'n kop hangt. „Volgende week gaat ie er aan. Omdat hij zo vervelend is. Hij is de enige gevaarlijke stier die wij hebben. Alleen ik kan eigenlijk bij hem in 't hok komen", zegt Witjes, die precies alle stieren, koeien, pin ken en kalveren uit elkaar kent. Hij hoeft maar even z'n ogen over de kudde te laten gaan, om precies te weten, welke koeien nog niet present zijn op het appèl om te worden ge molken. In het weiland grazen vier van de vijftien stieren, waarvan één al drie jaar is. Volgens Witjes is hij een zgn. „dikbil". „Dat zijn stieren die niet voor de fok deugen. De slagers heb ben ze graag, omdat het echte vlees stieren zijn met lichte botten. Deze is zeker vijfduizend gulden waard. Hij is puur vlees en zo zwaar dat 'ie bij wijze van spreken door z'n voorpoten zakt. Geslacht en wel zit er zeker voor 1200 pond vlees aan". Deze stier heeft ook de langste tijd aan de Achthovenerweg in Leider dorp doorgebracht. Binnenkort gaat hij voor de bijl. Witjes is trots op z'n bedrijf. Hij volgde de lagere land bouwschool in Bemmel en twee jaar middelbare landbouwschool Heesrh bij Nijmegen. Hij beschikt ook over het melkdiploma, zowel voor machi naal als handmelken. Tal van zijn ideeën zijn toegepast bij de realisering van het bedrijf. De boerderij aan de Achthovenerweg in Leiderdorp is één van de agrarische bedrijven van Van der Valk. In Bra bant heeft men nog een speciale big gen-fokkerij. waar 130 fokzeugen rondlopen. De varkens in Leiderdorp zijn louter en alleen bestemd voor dc consumptie. Driehonderdvijftig varkens naar er drie bezit, naar New Jersey in Amerika, die er maar één heeft, worden uitgeleend. Kunstmatige inseminatie als be vruchting, zoals bij koeien wordt toe gepast, is nog niet erg gebruikelijk. In Amerika worden door de dieren tuin van San Diego proeven genomen, „maar", zoals de heer Louwman zegt. „die kan dat omdat de parken in Amerika veel rijker zijn dan elders in de wereld. Op alle produkten in een stad wordt een soort stadsbelas ting geheven, die ten bate is van alle culturele activiteiten in die stad, die rentuinen inbegrepen." De publieke belangstelling voor dit cultureel-rec.ceatieve project wordt elk jaar groter. Dit verschijnsel vindt de heer Louwman verheugend, maar blijft bezorgd voor de toekomst van deze dierentuin, waarop zeer zware lasten drukken. „Vermindering van de BTW van 12 naar 4 pet. zou al heel wat schelen. Dit zou niet eens zo vreemd zijn, want voor campings, circussen en andere recreatieve be zigheden geldt de 4 procents-regeling wel, maar voor ons niet." Eind '68 is de staatssecretaris van financiën ver zocht algehele vrijstelling van de BTW te verlenen, maar dit is het Wassenaars dierenpark niet verleend, in tegenstelling tot Artis en Blijdorp, omdat Wassenaar niet tot een zoge naamde openbare verzameling zou horen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5