Welk ander rapport over abortus wil de synode Gré Brouwenstijn: groots afscheid Vooral medicamenten naar Oostpakistaanse vluchtelingenkampen Paus uitgenodigd voor bezoek aan gevangenen Vrije evangelische» niet in raad kerken COMMENTAAR Wachten met hulpverlening Meer doen aan kankeronderzoek Rus moet God met kleine letter hrijven Studenten willen uitkering ineens Een woord voor vandaag sc Filmportret van Prins Bernhard BEROEPINGSWïg DEN HAAG Amnesty Interna tional heeft paus Paulus dringend verzocht, naar aanleiding van het feest van de heilige Jacobus op 25 juli naar Spanje te gaan voor een bezoek aan de priestergevangenis van Zamora. Dit bezoek zou een teken kunnen zijn van daadwerkelijke inzet van de paus voor gerechtigheid en verzoe ning. De straffen voor deze. overwe gend tot de Baskische minderheid be horende, priesters staan volgens de organisatie in geen enkele verhouding tot de aanklacht. Hun isolering in speciale gevange nissen, een van de bepalingen van het concordaat, maakt het volgens Amnesty International mogelijk, dat de priesters slechter behandeld wor den dan andere politieke gevangenen. Het concordaat wordt volgens de or ganisatie op vele punten misbruikt in het nadeel van de aangeklaagden. Ook al zouden de priesters niet in overeenstemming met de regels van de kerk gehandeld hebben, dan ont heft dit de kerk niet van de verplich ting zich om hen te bekommeren LAGE VUURSCHE De bond van vrije evangelische gemeenten heeft op zijn tweedaagse bondsvergadering besloten, om niet toe te treden in de raad van kerken in Nederand. Tegelijk werd uitgesproken, dat ge meenten en personen, die wel contac ten met andere kerken wensen en zich bij voorbeeld bij een plaatselijke raad aansluiten, daarin vrij zijn. Het besluit werd genomen met 85 tegen 25 stemmen bij drie onthoudingen. Studenten: collegegeld van 1000 gulden te veel Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Berichten als zouden de regeringsfracties-in-spe het eens zijn geworden over een op trekking van de collegegelden van 200 naar 1000 gulden, hebben in stu dentenkringen onrust verwerkt. De Algemene Studentenvereniging Am sterdam (ASVA) heeft al gepro testeerd tegen deze verhoging, die zij gigantisch noemt. Maandag zullen de landelijke studentenorganisaties zich gezamelijk in Groningen beraden. GEREFORMEERD WEEKREAD Redactie: Dr. G. C. Berkouwer Dr. Herman Ridderbos Serie interessante en boeiende DISCUSSIE-INTERVIEWS van Rik Valkenburg De komende nummers bevatten de interviews met Prof. Mr. L A. DIEPENHORST Ds. D. J. COUVÊE Dr. B. RIETVELD Prof. Dr. J. VERKUYL Het thema van al deze en verde re interviews is de huidige ker kelijke en geestelijke situatie. Abonnementsprijs 6,40 per halfjaar J. H. KOK N.V. KAMPEN BON Indies u zicb nu abonneert ontvang! u de vier nummers to! 1 september graüs Ondergetekende, abonneert zich hier bij op het Gereformeerd Weekblad. Adrec Woonplaats Deze bon ln een gesloten enveloppe zenden aan J. 11. Kok N.V., Machti ging nr. 18. Kampen. Geen postzegel, die betalen wij. Door W. F. Geradts Hoe moet de afwerende houding gezien worden die de hervormde synode vorige week tegenover het abortusrapport van de raad voor kerk en gezin heeft ingenomen? Is de synode in feite pal gaan staan voor een van de fundamentele christelijke waarden in onze samen leving, nl. de heiligheid van het leven, of is zij in feite op weg een levensvreemd oordeel uit te spreken op grond van feitelijk achter haalde overwegingen? Het handelen van de synode zal op velen de indruk van een pal-staan maken. Ik vrees met anderen dat het gevaar van het tweede, een levens vreemd oordeel, nu pal om de hoek is komen te liggen. De synode heeft om een ander rapport gevraagd, een rap port dat een specifieke christelijke benadering geeft, nadat van het Kerk en Gezin-rapport gezegd was dat het zo „•kil" aandeed. Ik denk dat de synode zo handelend het slachtoffer gaat worden van een eenzijdigheid waaronder onze hele samenleving krom ligt. In plaats van die eenzijdigheid te kunnen aanwij zen en door te prikken vertoont de synode de neiging er nog een christe lijk schepje bovenop te gooien, die eenzijdigheid tot een christelijke deugd bij uitstek verheffend. Wat is die eenzijdigheid? Het is de ze: dat wij in onze samenleving met de heiligheid van het leven op alle •mogelijke manieren maar aan doen, om opeens onze edelste gevoelens naar boven te halen als een moeder het waagt om een andere reden dan ernstig levensgevaar van bij haar kie mend leven afstand te doen. Het lijkt er wel op dat we ons collectieve falen afschuiven op de kwestie van de abortus, in plaats van deze ingreep nuchter te waarderen in relatie tot wat er nog meer aan leven te be schermen is. Heilig en veilig Zelf denk ik zo langzamerhand dat we de abortus daarom zo overtrek ken, omdat we fundamenteel twijfe len aan de vraag of ons eigen leven heilig en veilig is. Maar laten wij die fundamentele twijfel dan onder ogen zien en aanpakken en onze onlustge voelens niet afreageren op de vrouw die een onbedoeld kind niet wil. Ik wil graag toegeven dat het me enkele jaren heeft gekost om tot dit standpunt te komen. Ik hoorde er het eerst van door de Engelse predikant die secretaris was van de commissie welke over de nieuwe moraal rappor teerde aan de Engelse raad van ker ken. Ik weet nog hoe ontzet ik de man heb aangekeken toen hij ter loops zei: is het wel christelijk een vrouw een kind op te dringen dat ze niet wil? Wat een vraag dacht ik toen. Door haar daartoe te dwingen verhef je haar juist tot christin... Ik wil maar aangeven dat ik me niet hoogmoedig wil verheffen omdat ik me bezorgd maak over de her vormde synode. Maar ik heb intussen wel ontdekt waar de crux zit: die zit in onze hooggestemde lofzangen op het christelijke of niet-christelijke gezinsleven, op het vaderschap op het moederschap en op het kinderen krij gen. Verdenk mij er niet van dat ik al die zaken niet van waarde zou vinden. Maar neem wel van mij aan, dat al die onzijdige instituten (hèt ge zin, hèt vaderschap enz.) niet mogen gaan heersen over de mensen. Onze fout zit in de verheerlijking van i- deeën waardoor 's levens dynamische werkelijkheid verdwijnt onder de on zijdige eenzijdigheden. Dezelfde ele menten hebben de kerken lange tijd parten gespeeld bij de geboorterege ling. Eerlijk Het kinderen krijgen is niet altijd zo'n mooie, ontroerende, hooggestem de zaak als we beweren. Het is fijn als het krijgen van een kind zo be leefd kan worden, maar het is lang niet altijd zo en het Hoeft ook niet. Het kost moeite om hier dwars door die collectieve mythe heen eerlijk te zijn. maar er zijn vrouwen te over die met diepe bezorgdheid hun kind hebben verwacht en slechts hebben moeten berusten omdat het niet anders was. Dat kinderen al tijd en overal een zegen zijn is er van jongsaf ingest \mpt. Dat er gren zen aan die zegen zijn is erg moeilijk te erkennen. Ik spreek bij voldoende vrouwenbonden om te weten dat de weerstanden, die het woord abortus oproept voor een groot deel zijn t~rug te voeren op dit eenzijdige verstaan van het begrip kinderzegen. Als ik de vraag stel: wat is het verschil tussen anti-conceptie en abortus, is globaal het antwoord steevast: in het tweede geval dood je leven, in het eerste geval voorkom je het. Meestal is er dan wel een vrouw <üe zegt: jawel, maar ook bij anticon ceptie wijs je de kinderzegen af. Wel nu, het afwijzen van die zegen wordt dan op slag het belangrijkste onder werp van gesprek. Hoe je die zegen afwijst is vervolgens minder belang rijk. Dit ondersteunt mijn gevoel dat de abortus minstens een deel over neemt van de last, die een bepaalde opvatting van de menselijke vrucht baarheid eerder op de anti-conceptie legde. Bij alle fundamentele waarden die in het geding zijn, is het ook een zeer nuchtere, kille zaak, die abortus, dat kinderen-krijgen. Vertrouwend Dit brengt mij op een andere kwes tie: het specifiek christelijke stand punt over abortus. Ik geloof niet dat het er is in de zin zoals de hervormde synode deze thans schijnt te zoeken. Ik heb eens een avond bijgewoond waarop een christen-arts uit een christelijk publiek de vraag kreeg hoeveel kinderen een christen moest hebben, vergeleken bij een gewoon mens. Het antwoord was zo: een niet- christen regelt berekenend en een christen regelt vertrouwend. Het verschil, zo werd verder uitge legd, was één kind. Vanuit dat ver trouwen namelijk nam je één kind meer dan je uit kleingelovigheid ge neigd was te nemen. De fout zit mijns inziens in de cijfermatigheid van deze opzet. Het leven van een christen moet niet heilig zijn in die zin dat 'hij geen of veel minder abor tus zou plegen. Al3 een christen wil instaan voor de heiligheid van het leven dan bijvoorbeeld in die zin, dat hij het leven van twee mensen niet laat regeren door het voortplantings- mechanisme, als dat onbedoeld heeft gewerkt. Dat klinkt hard; maar zo kan het liggen, alle verhevenheid op andere momenten ten spijt. Vreemd Het vreemde is, dat er genoeg christenen zijn die deze conclusies zouden willen onderschrijven, maar dat niet doen. Ik heb over de her vormde synode nog geen ingezonden stuk gelezen. Ook de brief van de bisschoppen over abortus heeft wei nig protest losgemaakt. Vreemd, want als er een anonieme enquête in Ne derland wordt gehouden, blijkt 85 procent van de mensen vrij nuchter tegenover abortus te staan. Zouden hervormden en katholieken nog maar 15 procent van de bevolking uitma ken? Ik houd het er voorlopig op, dat vele mensen met twee tongen spre ken. Ze denken er in feite anders over dan ze durven toegeven. En dat is nu net mijn bezwaar tegen de her vormde kerk, wanneer ze een nuchter evenwichtig rapport (evenwichtiger dan dit stuk!) verwerpt omdat het te kil is. De synode helpt daarmee die dubbeltongigheid in stand te houden. De mensen die van de synode iets verwachten voor hun oordeelsvor ming, zullen zo gevangen blijven in een onecht klimaat en blijven zitten in die gespletenheid van moraal en praktijk. Verouderd Het kan nog goedkomen natuurlijk. Het nieuwe stuk over de heiligheid van het leven kan alle kanten op. Maar die echte kant, die stond al in het oude rapport. En als men de ar gumenten hoort, die tegenstanders ter synode hebben gebruikt, vaak hope loos verouderde en sterk aanvechtba re. kan men bevroeden welk stand punt de meerderheid ter synode het liefst zou horen. Let wel: ik beweer niet dat abortus ons onverschilig moet laten. Daarvoor zijn er teveel gevallen waatbij de vrouw er kunstmatig toe gedwongen is. Trouwens: zolang er duidelijk een arts aan te pas moet komen is van Pakistan heeft een gevoelige wenk gekregen om zich eens te bezinnen op de ellende die het bezig- is aan te richten in Oost-Pakistan en in India. Zoals ook ten aanzien van Indonesië is ge beurd, hebben voor Pakistan een aantal rijke lan den, op uitnodiging van de Wereldbank, hun in spanningen gebundeld in een zg. consortium of „intergouvernementele groep". Deze hulpver lening is ook voor Pakistan nauw verweven met het hele ontwikkelingsprogramma van het land. Wordt die hulp gedeeltelijk opgeschort, zoals nu gebeurt, dan stagneert het ontwikkelingspro gramma. En dat is een ernstige zaak voor een land waar een nek-aan-nek-race plaatsvindt tus sen het geboortencijfer en het nationaal inkomen. Pakistan zou tot de meest geslaagde ontwik kelingslanden behoren, als Oost-Pakistan niet bestond. Het heeft dan ook veel te lang gedaan, alsof het niet bestond. En toen daarom Oost-Pa kistan het initiatief nam om zelf te gaan bestaan, heeft de Pakistaanse regering met gruwelijke hardheid toegeslagen. De gevolgen daarvan zijn afzichtelijk voor ieder die weet, dat alle mensen als evenbeeld van hun Schepper precies dezelfde waarde hebben. Dat elke gewelddadige dood precies dezelfde ver schrikking heeft. Het argument dat mensenle- vrijgeven in werkelijke zin toch geen sprake. Ik wil aiieen maar helpen voorko men, dat de synode slechts geleid) door gevoel en traditie al te automa tisch een richting uitglijdt, die de kerk vervreemdt van sommigen van haar leden, laat staan van niet-leden. De kerk was 'er altijd juist voor de zwakken. Laten we goed inzien, dat in deze maatschappij zij de zwakke is, die met haar onbedoelde en onge wenste zwangerschap verdrukt is door de mythe van het moederschap. Om alle misverstanden uit te sluiten: niet verdrukt door het moederschap, maar door de mythe ervan. Tenslotte zou ik de hervormde sy node nog willen wijzen op wat de Britse raad van kerken heeft gedaan met haar rapport Nieuwe Moraal. Men was het er als raad niet mee eens, maar liet het wel publiceren. Laat dit abortusrapport toch de kerk doorgaan en laat er tenminste over gepraat kunnen worden. De discussie kan niet schadelijker zijn dan de vlucht. Dat de synode vlucht, is gelukkig nog niet definitief vast te stellen, maar ik vrees het juist omdat het rapport van Kerk en Gezin als discussiestuk al zo bruikbaar lijkt. W. F. Geradts is stafmedewerker van de afdeling voorlichting en pu bliciteit van het Nationaal Protes tants Centrum voor de Geestelijke Volksgezondheid. Daarvoor had hij een soortgelijke functie bij de Protes tantse Stichting voor verantwoorde gezinsvorming. Van onze redacteur wetenschappen DEN HAAG Prof. dr. D. W. van Bekkum heeft als voorzitter van de Europese organisatie voor onderzoek van de behandeling van kanker, een dringend beroep gedaan op de regeringen van acht Westeuropese landen, hun inspanningen op het gebied van kankeronderzoek te verhogen en beter op elkaar af te stemmen. Hij doet dit in verband met de Amerikaanse beslissing, voor een na tionaal onderzoekprogramma voor kankerbestrijding aanzienlijke fond sen uit te trekken. „Als de Europese landen niet aan dit programma mee doen," aldus prof. Van Bekkum, „zul len we in de toekomst in Europa mis schien niet eens in staat zijn, voor deel te trekken uit de (Amerikaanse) resultaten. De Leidse hoogleraar voorziet namelijk dat de aanzienlijke onderzoekinspanning in de Verenigde Staten een veel snellere wetenschap pelijke vooruitgang op dit gebied zal veroorzaken dan tot nog toe mogelijk was. Als vergelijkingsmateriaal voert hij aan dat Amerika' tweemaal eerder een nationaal onderzoekprogramma opzette, uitgevoerd respectievelijk door de Commissie voor atoomenergie (met als resultaat de eerste kernwa pens en een sterke marktpositie voor atoomcentrales) en door de NASA (met als resultaat: de eerrte mensen op de maan). vens daar blijkbaar minder in tel zijn, zet de deur open voor een cynisme dat lijnrecht in strijd is met het charter van de rechten van de mens. Helaas is die opschorting van hulp het enige dat kan worden gedaan om Pakistan aan te spo ren, zijn onderdrukkingspolitiek te beëindigen en tot een regeling met de Oostpakistaanse leiders te komen. Een actiever ingrijpen zal altijd weer neerkomen op de beroemde „inmenging in inter ne aangelegenheden" en bovendien is er kans op, dat de fronten zich dan automatisch voegen in het patroon van de tegenstelling Oost-West. Als men alleen al rekent dat Pakistan in dat geval zijn banden met China zou gaan verstevigen, dan ligt zoiets zeer voor de hand. De buitenwereld kan niets anders doen dan haar hulp opschorten en hopen dat het helpt. Wel valt met enig heimwee terug te denken aan de dagen van Dag Hammarskjöld, die durfde rammelen aan de deuren van al die souvereine staten en die van het klimaat tussen de grote mo gendheden behendig gebruik wist te maken, om ze' achter zijn bemiddelingsacties te krijgen. Op het ogenblik is dat klimaat tussen de grote mogendheden ook bepaald niet slecht te noemen. Vandaar de vraag: of er toch niet iets geprobeerd zou kunnen worden. GRONINGEN „Het ministerie van onderwijs heeft nog niets van zich laten horen, nadat minister Ve- ringa bijna drie maanden geleden had beloofd te laten onderzoeken of de prijsatij gingen hogere normen voor beursstudenten nodig maken." Deze klacht hebben de grondraden van acht universiteiten in. een brief aan minister Veringa laten horen. Zij willen zo spoedig mogelijk een uitke ring van tenminste ƒ170. Dat is het bedrag waarop de studenten volgens de normen van het ministerie recht menen te hebben. Overigens zijn zij het met die normen niet eens. Russische jodiu kreeg twee jaar wegens laster MOSKOU (AP. Reuter) De 35-jarige Russische jodin mevrouw Reiza Palatnik, is gisteren door een rechter in haar woonplaats Odessa veroordeeld tot twee jaar gevange nisstraf. De aanklacht luidde: het verspreiden van anti-Sowjet-ge- schriften. Het proces tegen mevr. Palatnik, een bibliothecaresse, heeft drie dagen geduurd. Zij was in okto ber van net vorig jaar gearresteerd. In haar woning zou men „bezwarend materiaal" hebben gevonden. Dit zou onder meer 'betrekking hebben gehad op schrijvers en op gebeurtenissen in Tsjechoslowakije. We mogen God aanroepen, ook als we het gevoel heb bei [bin£( Hij er niet meer is. En toch.... doen we dat? Kunnen we /iae Uont! onszelf? Dezelfde tachtigste psalm geeft op die vraag anlwits zuil Maak ons levend, dan zullen wij Uw naam aanroepen." zijn Een mens zoekt God niet uit zichzelf. Paulus schrijft di e be' mens zelf dood is in zonden. Maar de genade is dat Goct^™ levend wil maken Er zijn altijd weer mensen die zich afvrag kan ze wel tot God mogen gaan. Ze weten dat er veel in hun omlei ontbreekt. Ze verlangen naar God en durven toch niet tot rt le gaan. Mogen ze wel? Wil God wel naar hen luisteren? Maar dat verlangen naar God is de zekerheid dat Hij met hen bez i Geen mens verlangt uit zichzelf naar God. Maar als God oif^ vend gaat maken, dan wordt dat verlangen wakker. Waa mens het gemis gaat voelen, is God dichtnabij. Daar begin nieuwe leven mee. Zoals het leven van een baby blijkt ui kkeli; eerste huilen, zo blijkt het nieuwe Leven uit de eerste kli*n da: Waar zijt gij, Heer. J OJ' chtsk rden, We lezen vandaag: Filippensen 4:1—9. We lezen morgen: Jesaja 2:2—4. PARIJS De Russische censuur- ambtenaren hebben nobelprijswin- naar Alexander Solsjenitsin laten weten dat hij zijn nieuwe boek „Augustus 1914" in de Sowjet-Unie mag publiceren op voorwaarde dat hij het woord God overal met een kleine letter in plaats van met een hoofdletter wil laten afdrukken. Solsjenitsin deelt dit zelf mee in zijn in het Russisch geschreven boek, dat onlangs in Parijs is uitgegeven. Hij noemt de aanwijzing, om God met kleine letters te schrijven „een atheïstische bekrompenheid" van de meest onwaardige soort. „Indien wij ook de namen van districtbesturen of van de communistische geheime poli tie met hoofdletters schrijven, waar om zouden we dan geen hoofdletters gebruiken voor de hoogste scheppen de macht in ons universum?", zo schrijft de Russische schrijver in het voorwoord van zijn nieuwe boek. PRINS BERNHARD NAAR IRAN DEN HAAG Prins Bernhard zal in de week van 13 tot 20 oktober de Nederlandse koninklijke familie in Iran vertegenwoordigen bij de vie ring van het 25ste eeuwfeest van de Perzische dynastie. Prinses Beatrix en prins Claus, die - privé door de Sjah van Iran zijn uit genodigd om de viering bij te wonen, hebben nog niet beslist of zij zullen gaan, aldus heeft vanmorgen een woordvoerder van de rijksvoorlich tingsdienst meegedeeld. Door Jac. Kort AMSTERDAM Na alles wat er de laatste maanden geschre ven is over de persoonlijkheid en het kunstenaarschap van de Ne derlandse operazangeres Gré van Van een verslaggever HILVERSUM De Avro zendt op 29 juni een filmportret uit van Prins Bernhard. Het portret is samenge steld door een team van drie verslag gevers, die de Prins vier maanden heeft gevolgd. De verslaggevers heb ben Prins Bernhard bij zijn werk ga degeslagen en met hem gesproken over onderwerpen waarbij hij nauw is betrokken, zoals defensie, het Ver enigd Europa, zijn betrekkingen met het bedrijfsleven en de maatschappij, de monarchie, de Bilderberg-confe- rentie, het World wild life fund en zijn gezin. De film is gemaakt ter gelegenheid van de zestigste verjaardag van de Prins en wordt uitgezonden via Ne derland 2 van 21.10 uur tot 22.40 upr. Veronica en Nordsee op weg naar liet einde Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het demissionaire kabinet De Jong zal begin volgende week het wetsvoorstel bij de Tweede Kamer indienen dat, een einde moet maken aan het bestaan van de pira tenzenders Veronica en Nordsee. De indiening van dit, enige weken geleden al aangekondigde wetsvoor stel, heeft nog zo lang op zich laten wachten door enkele juridische moei lijkheden. Het wetsvoorstel vraagt de Kamer de ondertekening van het anti-oira- tenzendersverdrag van Straatsburg' goed te keuren. Tevens zal goedkeu ring worden gevraagd voor een wijzi ging van de telefoon en telegraafwet. Swol-Brouwenstijn, die onlangs haar operacarrière afsloot met een aantal voorstellingen van de opera Fidelio van Beethoven, valt er over haar allerlaatste op treden tijdens het RAI-concert van gisteravond waarin zij werd gesecondeerd door het Concertgebouworkest onder lei ding van Bernard Haitink niet zo heel veel nieuws meer te vermelden. Er was hier ontzettend veel publiek (een uitverkocht huis), maar dat was er altijd en overal als Gré Brouwen stijn optrad. Want hoewel de geschie denis van de Nederlandse Opera een bijzonder teleurstellende loop heeft genomen; de faam van deze zangeres is daardoor bij het Amsterdamse pu bliek niet minder groot geworden. En er waren ovaties, die horen natuur lijk bij een afscheid. Maar ditmaal lag er er toch wel een heel bijzondere warmte in het applaus, een warmte die op de éen of andere manier te maken had met de herinnering aan de vele grootse momenten die velen uit het publfek zich te binnen riepen uit de dagen van weleer. „Dich, teure Halle" uit Tannhauser, „Voi lo sape- te" uit Cavaleria Rusticana, „Vissi d'arte" uit Tosca „Ecco l'orrido cam- po" uit Un Ballo in Maschera, „Pace, pace" uit La Forza del Destino en „La Mamma morta" uit Andrea Chenier. Hoogtepunten Stuk voor stuk hoogtepunten uit het repertoire van Gré Brouwenstijn passeerden de revue en ook nu weer werden we getroffen door het nog al tijd fraaie stemgebruik van deze zan geres en vooral door de volstrekte authenticiteit van de bezieling waar mede zij haar aria's (en haar rollen) tot het laatste toe wist te brengen. Het Concertgebouworkest werd de ze avond begroet en gecomplimen teerd na zijn Amerikaanse toernee door wethouder Lammers, waarbij déze als blijk van waardering een op dracht tot het schrijven van een or kestwerk in het vooruitzicht stelde. Een aantal door het orkest gespeelde operafragmenten van Wagner, Mas- cagni, Tsjaikofski, Verdi en Berlioz omlijstten het optreden van Gré van Swol-Brouwenstijn op voortreffelijke wijze. GEREF. GEM. IN NEDERLAND100 i Beroepen: te Zetten-Andelst: a'zei W. Arkeraats, Ouderkerk a.d. ft ze te Dronrijp (toez.): J. W. Schaaizei Franeker; te Driebergen: J. Poek< Roon te Katwijk aan Zee. Bedankt voor Nederhorst denf J. Broeder te Ritthem. Benoemd tot bijstand in het raat te Bergharen-Horssen kat v.d. Plas te Utrecht. Afscheid van Kamperveen: Greef ber. te Pijnacker; van kerG. A. Soeting ber. te Assen. Intrede te Zwijndreoht: J. M; uit Woudsend; te Stiens: H. Bi uit Schiermonnikoog; te Borsst J. Teutscher, past. verzorger v.< zen berg te Hattem; te Burgwen lum kand. H. G. Rozendaal uit bert. GEREF. KERKEN KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), HL P. Ester, G. J. Brinkman. J. van Hofwegen. Van een verslaggever DEN HAAG Op giro 999 van Vluchtelingenhulp Amster dam is nu bijna 18 miljoen gul den binnngekomen voor hulp verlening aan de Oostpakistaanse vluchtelingen in India. Een aam tal Nederlandse organisaties is bezig de hulpverlening zo snel mogelijk te effectueren. De drie protestantse organisaties hebben een miljoen gulden beschik baar gesteld aan de Wereldraad van kerken, die daarmee het werk steunt van CASA, een hulporganisatie van de Raad van kerken in India. De di recteur van het prQgramma van CA SA, de heer Joseph heeft meegedeeld dat op het ogenblik hulp wordt gebo den in vijftig vluchtelingenkampen. Daar werken medische teams, er wordt melk verstrekt en er worden grote hoeveelheden zeep ter beschik king gesteld. De katholieke organisatie „Mensen in nood" heeft in samenwerking met Caritas Duitsland en Caritas India een miljoen gulden besteed aan de aankoop en de verzending van injec tienaalden, medicamenten, medische apparatuur en hospitaaltenten voor medische hulp, familietenten, zeildoek en plastic materiaal voor huisves tingshulp en proteïne, melkpoeder, olie en multi-vitaminetabletten. Deze hulpgoederén zijn gezonden naar één van de grootste vluchtelingenkampen ten noordoosten van Calcutta. Er zijn 400.000 vluchtelingen in dat kamp. RECORDWAARDE Het Nederlandse Rode Kruis heeft na de eerste scheeps- en vïiegtuigzen- dingen voedsel en medicamenten de afgelopen week twee chartervluchten laten uitvoeren. De lading van het tweede toestel had een recordwaarde van meer dan een half miljoen gul den, waarvan ruim 400.000 gulden be steed was aan antibiotica. Wanneer de volgende week nog eens twee chartertoestellen met onder meer aanhangwagens, hospitaaltenten en multivitaminetabletten naar Calcutta zullen zijn vertrokken, ,zal het Rode kruis meer dan twee miljoen gulden voor de Oostpakistaanse vluchtelin gen hebben besteed. De secretaris-generaal van de Liga van Rode Kruisverenigingen, de heer H. Beer, is in New Delhi waar hij besprekingen voert met Indiase auto riteiten over Rode Kruishulp in de honderden kampen. Het comité Vluchtelingenhulp 1971 heeft inmiddels een half miljoen gul den ter beschikking gesteld van Uni cef voor de aankoop van vijftig klei ne volkswagenambulances met elk twee stretchers, die naar het rampge bied zullen worden overgebracht. Volgende week woensdag zal het comité opnieuw een vergadering wij den aan de besteding van de door de Nederlandse bevolking gegeven gel den, die voor een deel zullen worden gebruikt voor voorzieningen op lan gere termijn ten behoeve van de Oostpakistaanse slachtoffers. dige tanc ils I D00 Kd lap kans ïn d ;zijn. eer j de Afscheid van Kommerzijl: T Potma wegens emeritaat; van Bt— B. Slingenberg wegens verv emeritaat om gezondheidsrede-, van Driebergen: H. R Zijlstra Apeldoorn; van Goes: A. Heuz( ber. te Haarlem-Zuid. Uc| Intrede te Hengelo (O.)W. L.f J der uit Gorinchem; te Hoofddol Popma uit Zutphen; te EnseheipN H. Steenhuis uit Rotterdam DeMPh ven; te Voorthuizen: G. Oppedijoeil Delft. Pn Emeritaat om gezondheidsrePorcl verleend (m.i.v. 1 juli) aan 11 Schenk te Enter. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Boskoop: Jonkman te Hilversum. (ras karf?me ung e N h h) )en i ersl ir e leni to ann sscl eini tit de GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Waarde: kand. van Gelder te Zwijndrecht Aangenomen naar Bruinisse, daat. A. van den Berg te Goud bedankt voor vijftien andere pen. Aangenomen naar Barneveld:£ovjJ J. Koster te Yerseke die beef, voor: Aalburg, Apeldoorn, Be zen, Bodegraven. Capelle a.d. Enkhuizen, Enschede, Gorir Goudswaard, "s-Grav.zande, G gen, Herkingen, Hoogvliet, Klaa gj.' Kruiningen, Leerdam, Mei Middelharnis, Mijdrecht, Nieuv Nieuwekerk, Oud-Beijerland, l 1. dorp, Poederoijen, Poortvliet, RLJ dam-West, Scherpenisse, St. i land, Stolwlik-Berkenwoude, Té,-- de, Uddel, Veen, Waardenburg, UI kapelle, Wolfaartsdijk en IJsse!^ ten VRIJE EVANG. GEMEENTEN Bedankt voor Leeuwarden-Bel ®.c' Th. J. Prins te Enschede. rde] I EVANG. LUTH. KERK gen Afscheid van Rotterdam: dr. Jaanus wegens emeritaat. GER. GEM. IN NED. Aangenomen naar Bruinisse: A. van den Berg te Gouda, di| dankt voor vijftien andere beroej het fies Chel p e:

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2