fELEFONEREN VEEL DUURDER Kabinetsformatie is nu in spannende fase Telefooncellen mede door vandalisme verliesgevend 2 moderne theeglazen Hartstichting verliest tweemaal kort geding Het Kwartet if van nnendal: wij an weg Nètoptijd voor de zomeu ci bon I I „Oh Calcutta" onjuist gebracht in NOS-journaal Medina krijgt alvast geen doodstraf Beiinfante naar DS'70 (R'TA) Zon na regen Doek van Titiaan brengt ruim f 13 miljoen op Kamer wil over zaak-Waver eigen oordeel vormen Nieuwe Leidse Courant Zaterdag 26 Juni 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR'LEIDEN EN OMGEVING «Stantvastieh it ghebleven mija keft in tegbenspoetr dkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur (Van onze Haagse redactie) )EN HAAG De telefoon- en telegramtarieven zullen per 1 juli ien verhoogd. De ministerraad heeft hiertoe gisteren besloten, /erhoging is nodig, omdat de financiële positie van de PTT in lar komt door de voortdurende stijging van het loon- en prijspeil. demissionaire kabinet-De Jong it dat ook de posttarieven per 1 -i 1971 weer omhoog ftioeten. De hierover zal echter aan het kabinet worden overgelaten, jremier De Jong gisteravond na >p van het kabinetsberaad, kosten van het telefoonabonne- worden met 3 verhoogd, van tot 17,50 en van 16 tot 19. CTBU l/&0dcu/7l=3 INTERIEURVERZORGING CPUNÓbURGD HEER NEUS IN1 —PASSENDE OMGEVING Bndaag in ZO: Fred Lammers: „Man van de Ko» ningin" creëerde een rol van be- tekenis Jeanne de Vlieger: Mevrouw 3 Aiking mobiliseert vrouwen, „Want we weten niet waar de remmen zitten" Mevr. A. C- MullerIdzerda: Suikerbos groeit op de Tafel- k berg 1 Dialoog: Troost Je, jongens met j lange haren '1 A. J. Kiel hoorde van dr. J. Hen- - drlks: Niet alles Is religieus be- paald j J. van Doorne: Solzjenitsyn be- ziet zijn Rusland Dick Ringlever: Voorspellen voor i drie dagen lukt in De Bilt aardig I Chris Blankenburgh: Wanhoop 1 Franse scholieren leidt soms tot j zelfmoord j Harm Lamberts over Zambia: i Leiders gebruiken stammen in hun strijd om de macht 1 Dr. C. Rijnsdorp: Liefde en kri- Itiek in testament van prof. Van Ruler 'RECHT De staf van Den- al, de zwakzinnigenafdeling de Willem Arntszhoeve in D older, dreigt per 1 juli 'erk neer te leggen, ilegrammen aan de bij het con- rondom Dennendal betrokken Jen zegt de staf, dat hij het bui- .^X/ienst houden van de directeur rrXrJbennendal, de psycholoog drs. [uller, beschouwt als 'n zeer afkeuring van het tot nu toe innendal gevoerde beleid. Op 1 j al de staf de consequenties uit - jnotie van wantrouwen" trek- ar eCke staf verklaart zich bereid, de igde instanties op de hoogte te h van de kritieke situatie die Dor de patiënten zal ontstaan, ■■■telegrammen in kwestie zijn lurd aan: gedeputeerde staten itrecht, b. en w. van de gepieen- ir»n 'fecht. de adviescommissie van '17~u lllem Arntszhoeve, de hoofdin- irdwyjvr van de geestelijke volksge- 5. Voofeid dr. P. Baan en de ouderver- 522 - van Dennendal. i colleges van GS. yan Utrecht ■■■en w van de gemeente Utrecht |n gisteren in gezamenlijk over- Isloten het maandagavond inge- ontslag van het algemeen be- >van de Willem Arntszhoeve te larden. Zij menen, dat er nu een interimperiode een bestuur tleine omvang moet komen. De van dit bestuur zal zijn: het ^„_jliseren van de situatie met be- □Qlkan de reeds bestaande advies- lissie en het voorbereiden van hooi 'e bestuursvormen, voor wat de urgente punten betreft, op kor- n l Bnijn. I\ V h en b. en w. spraken gisteren fi spntTe^ samenwer^ende bonden *»verheidspersoneel, die veront- zijn over de crisissituatie op a^de84ndal De ambtenarenbonden 0252^tten het opnemen van vertegen- Jigers van de vakbeweging in ieuwe bestuur. Volgens de bon- Itaan G.S. en b. en w. positief ïver dit voorstel. De aansluitkosten gaan omhoog van ƒ150 tot ƒ200, terwijl het minimum tarief voor binnenlandse telegram men, thans ƒ3,50 voor de eerste tien woorden en ƒ0,25 per woord meer, zal per 1 juli 4 voor de eerste zeven woorden en" ƒ0,30 per woord meer gaan bedragen. Voor een luxe-tele gram moet volgende maand 0,50 meer worden betaald. Voor de PTT is de exploitatie van telefooncellen de afgelopen jaren, mede door toenemend vandalisme, sterk verliesgevend geworden. In verband hiermee zal het celtarief, af hankelijk van het soort toestel, van een dubbeltje op een kwartje en van 10 op 20 cent worden gebracht. Deze tariefswijzigingen zullen worden in gevoerd, wanneer de apparatuur is aangepast. De PTT heeft ook nog een verho ging van de tarieven voor telex-aan sluitingen, mobilofoon, semafoon en portofoon voor volgende maand in petto. Zo wordt het abonnement voor een telexaansluiting van 130 op 140 per maand gettfacht. Premier De Jong merkte gisteren nog op, dat de Nederlandse telefoontarieven mo menteel tot de laagste in West-Euro pa behoren. De consumentenbond heeft een protesttelegram verzonden aan de minster-president over de verho ging van de telefoontarieven. De te lefoondienst is een uitermate ren dabel bedrijfsonderdeel van de PTT, stelt de consumentenbond, die vindt, dat de tariefsverhoging dan ook alle grond mist. Geen enkele ondernemer zou onder dezelfde omstandigheden vergunnig tot prijsverhoging krijgen, aldus het telegram. Het ligt voor de hand te veron derstellen dat de verhoging moet dienen om aanzienlijke tekorten bij de postdienst te compenseren, ver onderstelt de consumentenbond. Wij kunnen echter niet accepteren dat op deze wijze een inkomens-herver deling wordt nagestreefdmet ge bruikmaking van een instrument dat daarvoor niet is bedoeld, zo besluit het telegram. De consumentenbond tekent hierbij aan dat het tekort op de postdienst inderdaad is opgelopen tot honder den miljoenen guldens. Oorzaken zijn de sterk gestegen loonkosten en de nog steeds verplicht veel te laag ge houden tarieven in de drukwerk sfeer. „Wij zijn van mening, dat iemand die een dure dienstverlening wenst, deze dienstverlening in principe ook moet betalen, tenzij dit tot een onge wenste situatie zou leiden. In dat geval hebben wij echter als middelen de rechtstreekse subsidiëring ter verzekering van het algemeen belang en de sociale wetgeving ter beharti ging van particuliere belangen. Hoe onaangenaam dure diensten ook mogen zijn, alleen bij een zui vere prijsvorming kan blijken hoe groot de feitelijke behoefte aan de bedoelde dienstverlening nog is. Wij zijn verder van mening dat voor ver strekken van portosubsidies voor dag- en weekbladen niet de PTT de aangewezen instantie is. Deze sub sidies behoren zo nodig eveneens uit de algemene middelen te worden verstrekt", aldus de consumenten bond. Na gedane arbeid is het goed rusten. Dit spreekwoord indachtig is ex-infonnateur prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp met vrouw en kinderen gisteren van Schiphol voor een vakantie naar de Canarische ei landen vertrokken. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De kabinetsformatie is in een spannende fase ge komen. Tegen de verwachting in bleek formateur mr. Biesheuvel er gisteren behoefte aan te hebben, de fractieleiders van de regerings- partijen-in-spe voor de derde keer afzonderlijk te polsen. De besprekingen gingen over de bezetting van de ministerszetels en over de kandidaat-ministers die de partijen naar voren schuiven. De ge sprekken duurden tot ongeveer 9 uur gisteravond. De fractieleiders hebben na het tweede onderhoud met de formateur overleg gepleegd met hun eigen kan didaten. De moeilijkheid is, dat er voor de sociaal-economische driehoek (Financiën, Economische Zaken en Sociale Zaken) zoals bekend een grote belangstelling bestaat. De formateur wilde kennelijk voor hij in het week- (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 hippe kleuren: oranje - paars - groen - geel leuk op de camping, of een fijn zomeravondfeestje Ik geef op als nieuweabonnee: naam plaats: betaalt: □.per kwartaal par maand I I Als beloning voor mi jnaktiviteit I I ontvang ik 2 theeglazen. De nieuwe abonnee kri jgt onze ikrant veertiendagen gratis. Mijn naam atraat ^plaats: einde de moeilijke legpuzzel van het nieuwe kabinet in elkaar zal passen, de beschikking hebben over duidelij ker stukken. KVP: Financiën Gisteravond in de „derde ronde" sprak de formateur met mr. Geertse- ma (WD) en dr. Drecs (DS'70). Eer der op de dag hoorde hij voor de derde keer de heren Veringa (KVP) en Udink (CHU). Volgens een voorlo pige taxatie zal in de sociaal-econo mische driehoek de KVP de post van Financiën toegewezen kunnen krijgen. KVP-fractievoorzitter Verin- ga toonde zich hierover althans zeer optimistisch. Als kandidaat voor deze post is genoemd mr. R. J. Nelissen. Aangenomen dat de KVP van een tweede post in deze driehoek afziet, zullen CHU en VVD over beide ande re posten tot een vergelijk moeten komen. Een WD-minister op Sociale Za ken lijkt onwaarschijnlijk. Deze partij maakt zich dus sterk voor Economi sche Zaken. Er zijn twee kandidaten: drs. De Koster (met een persoonlijke ambitie voor Buitenlandse Zaken) en mr. Rietkerk, financieel-economisch deskundige van de WD-fraktie. De heer Udink (CHU) zal dan zijn kandi datuur voor deze post moeten prijsge ven. Hij komt dan onder meer in aanmerking voor Volkshuisvesting, een departement dat ook de sterke belangstelling heeft .gekregen van DS'70. Bakker Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden De ARP. die afziet van een minis terszetel in de sociaal-economische driehoek, zal er mee akkoord gaan dat een ministerszetel uit het kabi net-De Jong wordt geprolongeerd Minister Bakker van Verkeer en Wa terstaat houdt zich beschikbaar. Maar ook kan gedacht worden aan minister Schut, die Volkshuisvesting blijft doen. Blijft een oude ministerspost van de ARP bestaan, dan is het denkbaar, gezien de signatuur van het afgetre den kabinet-De Jong dat de derde ministerspost van de ARP wordt be mand door één van de fractieleden die als progressief bekend staat. Deze mogelijke kandidaat kan ook in de Eerste Kamer worden gezocht. Het viel op. dat mr. Aantjes, die optreedt als fractieleider van de ARP. de laatste twee dagen ook geregeld contact heeft onderhouden met mr. W. F. de Gaay Fortman, de fractielei der van de ARP in de Eerste Kamer. Van een onze verslaggevers HILVERSUM Het NOS-bestuur heeft de redactie van het journaal laten weten dat de weergave van de musical „Oh Calcutta" op „onjuiste en ontoelaatbare" wijze is gebracht in het journaal van zaterdag. Het bestuur erkent dat de komst van deze theater-produktie naar ons land nieuws is, en dus een plaats in het journaal verdiende. Met de ma nier waarop dat is gebeurd, is men het niet eens. Er zijn naar aanleiding van de uit zending 88 brieven bij de NOS bin nengekomen. Eén daarvan was af komstig van de directie van de Evan gelische Omroep. In deze brief werd onder meer het bijbelboek Ezechiël aangehaald om aan te tonen, hoe ver werpelijk men de journaal-produktie had gevonden Ook werd gewezen op fatsoensnormen. Echtpaar verdacht van verduistering ruim 70.000 gulden Van een verslaggever AMSTERDAM Op verdenking van verduistering in dienstbetrekking van ruim 70.000 gulden, heeft dc- Am sterdamse politie gisteren de 45-jari- se R. D. J. en zijn 39-jarige vrouw E. .1 van der E. uit Amsterdam aange houden. De zaak kwam aan het licht bij een controle van de boeken. Het echtpaar beheerde al jaren een kranten- en tijdschriftenkiosk van de Uitgevers maatschappij Bruna op het Amstel- station. Gedurende de afgelopen jaren zou het echtpaar geld uit de kiosk- kas hebben verduisterd, waarvan om. een auto en antiek werd gekocht. Volgens de politie at en dronk het echtpaar er ook goed van De man en de vrouw worden maan dag aan de officier van justitie voor geleid. ATLANTA (Reuter) Kapitein Er- nest Medina (34), de commandant van de Amerikaanse legereenheid die be trokken raakte bij de massamoord in My Lai, zal vermoedelijk op 26 juli terechtstaan op beschuldiging van moord, maar de mogelijkheid dat hij ter dood zal worden veroordeeld is weggenomen. Het leger maakte vrij dagavond de verrassende stap bekend dat het niet de doodstraf tegen Me dina zal uitspreken. In het Zuidvietnamese dorp My Lai werden op 16 mbaart 1968 1702 bur gers door Amerikanen gedood. Medi na wordt ervan beschuldigd persoon lijk twee burgers te hebben gedood en verantwoordelijk te zijn voor de moord op minstens 100 anderen. Als hij aan een van deze punten schuldig wordt bevonden kan hij de maximale straf levenslang krijgen. Hij kan tevens nog eens een maximum van 20 jaar gevangenisstraf oplopen we gens poging tot moord omdat hij twee keer zijn geweer had afgeschoten vlakbij het hoofd van een Vietcong- verdachte die hij een verhoor afnam. Medina houdt vol dat hij onschul dig is. Daartoe legde hij een getuige nis van zes uur af tijdens de rechts zaak tegen een van zijn pelotonscom mandanten, luitenant Willam Calley. Calley stelde toen dat hij bij het do den van mannen, vrouwen en kinde ren uitsluitend de orders van kapitein Medina opvolgde. Medina ontkent echter een dergelijke order te hebben gegeven. Calley was beschuldigd van moord en kreeg eerder dit jaar le venslang. President Nixon gaf daarna persoonlijk toe aan de vele protesten in Amerika en stuurde hem met be perkte bewegingsvrijheid naar huis. Van een onzer verslaggévers AMSTERDAM De rector magni ficus van de Amsterdamse universi teit, prof. mr A. Beiinfante heeft be dankt als lid van de PvdA en zich aangemeld als lid van DS'70 DEN HAAG De adviescommissie voor vreemdelingenzaken zal maan dag vergaderen over het verzoek van de Amerikaanse deserteur Ralph Wa ver om de weigering van een ver blijfsvergunning te herzien. De commissie, die wordt voorgeze ten door mr. E. J. Jacobson, moet een schriftelijk, met redenen omkleed ad vies uitbrengen. Daarna is de beslis sing aan minister Polak (justitie). De vraag of Waver een verblijfsvergun ning krijgt, staat juridisch los van zijn eventuele overlevering aan de Amerikaanse autoriteiten. Afgunst neemt nooit vakantie. FRANCIS BACON Nou hoeft Tommy's broertje niet meer op zijn knieën op de stoel te gaan zitten om bij de tafel te kunnen. WmWmwï&wWmmmM Een frontje zal in de middag met enkele buien passeren. Zon dag bereikt ons weer een gebied met opklaringen. Een zuidwesten wind gaat wel iets koelere lucht aanvoeren met een temperatuur van ongeveer 18 graden. Een belangrijke verstoring is het niet, want in de komende junidagen blijft er vrij veel zon aanwezig, al zal de luchtaanvoer van zee niet warmer dan 20 graden kunnen worden. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 75,2 cm (1002 millibar), da lend. Zon en maan 27 juni zon op 4.21, onder 21.04; maan op 9.21, onder 23.24, 30 juni E.K. Hoog water 'Hoog water, 27 juni: Rotterdam le getij 7.40, 2e getij 19.42; Sche- veningen 5.52-18.14; Vlissingen 4.48-17.07; Haringvliet a. d. Zee zijde 6.26-18.48. LONDEN ReuterAP) Op een veiling bij Christie in Londen heeft een doek van Titiaan, De dood van Aktaion, gisteren 13,7 miljoen gulden opgebracht. Dat was de op een na hoogste prijs ooit voor een schilderij betaald. Het schilderij is gekocht door de Londense kunsthandelaar Julius Weizner. Hij beweert dat hij het ge kocht heeft, omdat het zo mooi zal staan boven de open haard in de ka mer van zijn dochter. Het vier eeuwen oude werk was eigendom van de graaf van Hare- wood, een neef van koningin Eliza beth. Het was een van de 39 schilde rijen die gisteren bij Christie geveild werden. De doeken brachten in totaal ongeveer 31 miljoen gulden op. Vorig jaar november werd de hoogste prijs betaald die ooit Ivoor een schilderij is neergeteld. Een schilderij van Velasquez van zijn ne gerbediende bracht toen ruim 19,6 miljoen gulden op. Van een verslaggever AMSTERDAM De Neder landse Hartstichting heeft een kort geding dat ze had aange spannen tegen de heer J. A. van der Putten, verloren. De heer van der Putten is bij enke le hartacties betrokken geweest die naar de mening van de Hartstichting haar eigen acties doorkruisten. De Hartstichting eiste van de heei Van der Putten dat hij eike actie zou stoppen op straffe van 50.00f gulden per overtreding. De heer Van der Putten werkte voor de vereniging voor lijders aan hart- en vaatziekten en zette voor deze vereniging het nationale hart- spaarzegelplan. op. Deze actie viel vrijwel samen met de Europa hart- weekactie van de stichting. Daar kwam bij dat de heer Van der Putten volgens de raadsman van de Hartstichting misleidende praktij ken zou hebben uitgeoefend. De pre sident van de rechtbank was daar echter allerminst van overtuigd. Hij verklaarde dat de Hartstichting vol ledig bekend was met de plannen van de vereniging voor lijders aan hart en vaatziekten. De Hartstichting waa bovendien al tegen de heer Van der Putten in het geweer gekomen, nog voordat diens actie van de grond kwam. Daardoor heeft de stichting het recht in eigen hand genomen, al dus de president De Hartstichting werd veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding. De stichting verloor tevens een kort geding dat de heer Van der Putten tegen haar had aangespannen. De president bepaalde dat de stichting zich op straffe van een dwangsom van 10.000 gulden per overtreding zal moeten onthouden van belediging, smaad en ondermijnende activiteiten ten opzichte van de heer Van der Putten en zijn hartactie. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Voor de Amerikaan Ralph Waver bestaat nog steeds de onzekere toestand dat hij aan de Ver enigde Staten kan worden overgele verd. nu de staat van plan is hoger beroep aan te tekenen tegen de be slissing van de rechtbank, dat hij de eerste zes maanden in ons land mag blijven. De Tweede-Kamerleden van de PvdA Roethof en Barendrecht vragen daarom de staatssecretaris van justi tie dat niet tot overlevering wordt besloten, alvorens hierover tot in de hoogste rechterlijke instantie zal zijn beslist. Ook moet de Kamer in de gelegenheid zijn zelfstandig een oor deel te vormen over deze zaak.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1